Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Het succes der eerste Winterhulp collecte. 1 184ste JAARGANG NUMMER 7 DONDERDAG 9 JANUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 8 18 esnt per «reek of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 —5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.50, Iedere regel meer 10 ct. (mes. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU- VOOS PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NED^RLANDSCHE DAGBLADPER VERGELIJKENDE CIJFERS UIT ALLE DEELEN DES LANDS. Het hoofdbureau der stichting Winter hulp Nederland heeft een vergelijkend over zicht der resultaten van de op 29 en 30 November van het vorige jaar gehouden eerste winterhulpcollecte gepubliceerd. In dit overzicht zy'n de resultaten provincie- gewys gerangschikt in volgorde per hoofd der bevolking en per gezin. Dit overzicht ziet er als volgt uit Provincie. Noord-Holland Noord-Brabant Zuid-Holland Overijssel Utrecht Limburg Gelderland Drente Groningen Zeeland Friesland Nederland Collecten eri giften tè zamen 294.190.60 128.360.21 26p.888.53 62.101.78 45.262.19% 51.175.56 74.692.44 18.390.41% 34.780.49 18.241.45 23.606.31 aantal inwoners 1.691.647 1.033.692 2.168.251 576.961 480.028 608.837 923.645 247.055 423.678 254.965 424.462 opbrengst per inwoner 0.1739 0.1242 0.1203 0.1076 0.0943 0.0841 0.0809 0.0744 0.0821 0.0715 0.0556 aantal gezinnen 355.412 169.664 439.137 107.920 89.393 104.139 170.946 45.027 88.579 57.842 92.685 opbrengst per gezin 0.8277 0.7565 0.5941 0.5754 0.5063 - 0.4914 0.4369 0.4084 0.3927 0.3154 0.2547 1.011.6! 8.833.221 0.1145 1.720.744 0.5879 Om een indruk te geven van de betee- Jcenis dezer cijfers werden tegelijkertijd vergelijkende cijfers gepubliceerd over de opbrengsten der Emmabloemcollecte in 1940 en die van den Nationalen Reclassee- ringsdag in 1937, in vergelijking waarmede de Winterhulpcollecte een zeer goed resul taat heeft opgeleverd. In geheel Nederland bracht de Emma bloemcollecte 1940 95.000 op de Roode Kruiscollecte had in 1939 een opbrengst van 70.000, terwijl de winterhulpcollecte van November rond 881.000 opbracht, schenkingen hierbijniet inbegrepen. Het platteland offervaardiger. Uit de cijfers blijkt voorts, dat het plat teland zich over de geheele linie offervaar diger heeft getoond dan de groote steden. De grootste gemiddelden per gemeente en per inwoner werden op het platteland be reikt en ook deze gemiddelden vertoonen nog een gevarieerd beeld. Het laagste gemiddelde gaf de gemeente Haren in Gelderland met slechts 0.26 ct., terw\jl Papendrecht met 84.91 ct. zoo goed voor den dag kwam, dat deze gemeente de hoogste gemiddelde opbrengst per inwoner heeft. Het hoogste gemiddelde per inwoner werd in Zeeland bereikt door Renesse met 29.56 ct., de gemeente Koewacht was het laagste met 1.98 ct. De gemiddelde op brengst per inwoner in Middelburg be droeg tenslotte 10.95 ct. Joden worden niet meer in bioscopen toegelaten. Officieel werd geconstateerd, dat de ordeverstoringen tijdens de filmvertoo- ningen in de bioscopen grootendeels door joodse! bezoekers veroorzaakt werden. Ondanks herhaalde waarschuwingen door middel van projectieplaatjes in de bioscooptheaters hebben zich deze orde verstoringen in sommige plaatsen toch herhaald. In het belang en ter bescherming van de exploitanten en de bioscopen zelf, heeft de Nederlandsche bioscoopbond aanleiding gevonden om met ingang van Woensdag j.l. den joden de toegang tot alle bioscopen1 in Nederland te ontzeggen. Vieesch en worst op Wehrmachtbezugscheine. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt met goedvinden van den chef-intendant der Duitsche weer macht bekend, dat op Wehrmachtbezug scheine voorzoover betreft vieesch, uit sluitend versch vieesch en versche worst soorten afgegeven mogen worden. Als versche worstsoorten worden be schouwd: boterham worst, leverworst, bloedworst, tongenworst, geldersche rook worst, jachtworst, gekookte worst, erwten worst, gruttenworst, e.d., dat wil zeggen alle worstsoorten, die niet als duurzame worst te beschouwen zijn en die derhalve niet langer dan gedurende drie maanden bewaard kunnen worden. Churchill, de Britsche premier, verdiept l? jezin?. van een <*er Éngelsche dagbladen tijdens het wachten op den trein aan een Schotsch station (Foto WeltWW) De kerken en de Winterhulp. Men schrijft ons van de zijde der stich ting Winterhulp Nederland: In het Nederlandsche dagblad van Januari j.l. is een artikel verschenen, waarin de inhoud van het rondschrijven van de procureur-generaal aan de gemeen tebesturen betreffende de inzamelingen in de kerken met de Winterhulp Nederland in verband worden gebracht. Ter ver mijding van misverstand stelt de Winter hulp Nederland er prijs op, tegen dit ar tikel stelling te nemen. De verordening 109/40, welke de in zamelingen regelt is voor de oprichting van de Winterhulp Nederland uitgevaar digd en regelt het geheele gebied der in zamelingen. Door den aanvang van de inzamelingen voor winterhulp is zeer zeker op het gebied der openbare inzamelingen een verandering ontstaan. In het kader van de terzake uitgevaar digde bepalingen van den secretaris-gene raal van het departement van justitie is ook het begrip openbare en niet-openbare inzamelingen behandeld. Hierbij heeft de procureur-generaal ook bepaald, dat de kerken collecteplannen voor de inzamelin gen in de kerkgebouwen moeten indienen. Wanneer thans gesproken wordt van een protest tegen een inbreuk op de rech ten van de kerk, omdat men in de in diening van het colecteplan een op geen recht steunende inmenging in de aange legenheden der kerk ziet, dan moet er op worden gewezen, dat de Winterhulp Ne derland zelf onder volledige contróle van de staatsorganen staat, e wel niet alleen wat betreft de inzamelingstermijnen, doch zelfs in haar geheele financieel beheer en in haar uitgaven. Zij ziet daarin ook in het geheel niet een inbreuk op haar arbeid, doch stelt zich vrijwillig onder deze contróle, daar zij immers slechts in het belang van het volk haar middelen be steedt. Waarom men echter zelfs in de indiening van een collecteplan een be voogding of zelfs een inbreuk in den arbeid der kerk vermoedt en daarmede zelfs de Winterhulp in verband brengt, is onbegrijpelijk. De ter zake bevoegde secretaris-generaal, die de bepalingen over de indiening van het collecteplan heeft vastgesteld, zal daarvoor zijn redenen hebben gehad. De Winterhulp heeft hij daaromtrent niet geraadpleegd, noch wil deze geraadpleegd worden, omdat zy in het geheel niets met deze zaak te maken heeft. Bij deze gelegenheid wordt erop gewe zen, dat de Winterhulp Nederland niet het minste belang heeft de kerk en haar in stellingen in haar arbeid te benadeelen, maar integendeel zich erover verheugt, wanneer met alle anderen ook de kerk aan het welslagen van het winterhulp- werk medewerkt. Dit komt het best tot uiting door de bepaling van den landelyken directeur der Winterhulp, waarin hy on danks het collecteverbod den kerken de mogelijkheid verschaft, in naam der Win terhulp de tot nu toe gebruikelijke collec ten tot onderhoud van haar instellingen en andere acties op charitatief gebied te behouden en voort te zetten. Het heeft den schijn, alsof door artike len, zooals het genoemde van 6 Januari, den indruk moet worden gewekt, dat tus- schen Winterhulp en kerken een tegen stelling zou bestaan. In werkelijkheid be staat echter bij de Winterhulp, zooals door de maatregelen van den landelijken directeur het best wordt aangetoond.gee- nerlel meeningsverschil met de kerken, die DE OORLOGSDOELSTELLINGEN VAN ITALIË. Tegenover de bewering van Duff Cooper, dat Italië en de Italiaansche soldaat geen oorlogsdoelstellingen hebben, wordt in Italiaansche politieke kringen naar het D.N.B. meldt verklaard, dat juist het „proletarische en fascistische Italië", waar over ook de Italiaansche ministerraad gesproken heeft in zijn jongste motie, zijn oorlogsdoelstellingen duidelijk voor oogen heeft. Deze kunnen, gelijk in genoemde kringen hier aan toegevoegd wordt, in de volgende drie punten worden samengevat 1. Vrije vaart in en uit de Middelland'- sche Zee, zonder dat daarvoor van tevoren toestemming van Engeland gevraagd moet worden 2. verwezenlijking van zekere, sedert eeuwen bestaande en allen welbekende aspiraties, die overigens geenszins door het fascisme zyn uitgevonden, maar die tot de Italiaansche geschiedenis behooren, zooals iederen schooljongen in Italië be kend is. 3. Door de verwezenlijking van deze be kende nationale aspiraties moet het Itali aansche levensgebied zoodanig worden uitgebreid, dat het „proletarische en fas cistische Italië" voorwaarden verkrijgt voor een hooger ontwikkelde economische organisatie, waarin zoowel zijn rechtvaar dige belangen der economische onafhan- kelykheid alsook de verbetering van zijn levensstandaard bevredigd worden. Alleen wanneer men deze oorlogsdoel einden en het Duitsch-Italiaansche bondge nootschap, dat Italië's eer verplicht, voor oogen houdt, kan men zonder meer be grijpen, waarom het Italiaansche volk met de grootste energie en vasthoudendheid tot de eindoverwinning zal doorstrijden. Engelsche mijnenvegers aangevallen. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft naar het D.N.B. verneemt, in het kader van de gewapende verkenning aan de Oostkust van het Britsche eiland een flotielje mijnenvegers aangevallen. Het schip van den commandant, een boot van ongeveer 500 ton, werd door bommen getroffen en raakte in brand. Het stopte terstond en bleef met slagzy liggen. Aan genomen kan worden, dat het schip ver loren is. Duitsche gevechtsvliegtuigen die Dins dag in den loop van den dag afzonderlijke vluchten naar het Britsche eiland maak ten, hebben een station in het graafschap Kent aangevallen en treffers geplaatst op de rails. Eveneens werden spoorweg emplacementen van het station Folke stone vernield. In de nabijheid van de Kanaalkust werden met succes artillerieopstellingen aangevallen. De luchtbescherming in Engeland. Het oordeel van een Russisch blad. Het marineblad Krassny Flot bespreekt volgens het A.N.P., het waagstuk der luchtbescherming in dezen oorlog. De En gelsche luchtbescherming, zoo schrijft het orgaan, is blijkbaar ondanks een grondige voorbereiding in vredestijd, niet tegen haar taak opgewassen. De reden hiervoor moet gezocht worden in het gebrek aan een voldoende sterk luchtwapen, dat in staat is strategisch superieur te zijn aan het Duitsche luchtwapen. Engelands voorbe reiding ter verdediging tegen luchtaanval len is van het begin af aan onvoldoende geweest. Reeds bij het begin van den luchtoorlog tegen Engeland bleek, dat de uitwerking van de Duitsche massaaanval- len op Londen alle Engelsche berekëningen te boven gingen. In den geheelen wereld oorlog ztjn er 800 bommen op Londen gevallen en 522 personen gedood en 1800 gewond. Alleen in den nacht van 15 op 16 October 1940 zijn er ruim 1.000 bom men neergekomen, waarbij het aantal doo- den binnen 24 uur tijds 1400 bedroeg. Door de bezetting van België, Nederland en de Fransche kust door de Duitsche troepen heeft Engeland de mogelijkheid verleren daar waarnemingsposten te on derhouden, zoo constateert het blad. Ook op de nachtelijke aanvallen van de Duit sche luchtmacht is Engeland onvoldoende voorbereid geweest. Als voorbeeld noemt het blad den grooten aanval van het Duitsche luchtwapen op Londen In den nacht van 11 op 12 September. In dien nacht heeft het Engelsche afweergeschut volgens de wellicht overdreven ge gevens van de United Press, 500.000 scho ten gelost. Desondanks hebben de Duit- schers Londen dien nacht een zwaren slag kunnen toebrengen. van haar kant ook steeds de verzekering te zullen samenwerken gegeven hebben. Het zal ook in de toekomst te allen tijde het streven van Winterhulp Nederland zijn, met de kerken gemeenschappelijk voor het Nederlandsche volk te arbeiden. Wie zich in een of anderen vorm daar tegen keert is tegen het volk. Friesland op de schaats. Prachtige banen langs de vaarten. (Foto Pax Holland). Nieuwe bon voor honden- en kattenbrood. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Januari 1941 op bon no. 10 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor: Groep I 10 kg. hondenbrood. Groep II 10 kg. hondenbrood. Groep III 8 kg. hondenbrood. Groep IV 5 kg. hondenbrood. Groep V 4 kg. hondenbrood. Groep VI 3 kg. hondenbrood. Op bon 10 van de voederkaart voor kat ten wordt over dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Januari 1941 is bon no. 10 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Prijzen in verband met de nieuwe invoer- en omzetbelasting. De secretarissen-generaal van de depar tementen van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visschery bren gen naar aanleiding van de nieuwe invoer en omzetbelasting, welke met ingang van 1 Januari 1941 in werking is getreden, ter kennis, dat t.a.v. de prijzen, met uit zondering van de vervoersprijzen, de vol gende regeling is getroffen. In het algemeen mag de nieuwe omzet belasting worden doorberekend, met uit zondering van de omzetbelasting op aard appelen, brood, melk en peulvruchten. In dien by de doorberekening afronding der prijzen noodzakelijk is, dient deze afron ding naar beneden te geschieden. Degenen, die thans minder omzetbelas ting betalen dan voorheen, moeten, onver schillig of zy de omzetbelasting afzonder- lyk in rekening brachten, in den prys cal culeerden of voor eigen rekening namen, hun verkoopprijzen verlagen met het be drag, dat zij thans minder aan belasting behoeven te betalen. Uiteraard dienen hun afnemers en eventueele verdere afnemers, die in deze gevallen lagere inkoopsprijzen hebben, hun verkoopsprijzen dienovereen komstig te verlagen. Dezelfde regeling geldt uit den aard dei- zaak voorzoover op ingevoerde goederen uit hoofde van de nieuwe invoerbelasting min der aan den fiscus behoeft te worden af gedragen, dan vroeger op grond van het bijzonder invoerrecht. Ook hierbij moeten de afnemers van de importeurs hun ver koopprijzen in gelijke mate als hun in koopsprijzen verlagen. Voor goederen, waarvoor vroeger omzet belasting verschuldigd was en welke han delaren op 1 Januari 1941 in voorraad had den, mag de nieuwe omzetbelasting niet tot een prysverhooging leiden, daar de restitutie, welke verkregen kan worden op den ouden voorraad, ongeveer gelijk is aan de nieuwe omzetbelasting. 160 schepen in Spaansche havens gelicht. In opdracht van de bergingscommissie van Valencia zijn in het afgeloopen jaar 160 schepen aan de Spaansche Oostkust gelicht. Het grootste deel dezer schepen was tijdens dei- burgeroorlog tot zinken gebracht. Tot de gelichte schepen behoo ren twge oorlogsschepen, negen vracht schepen, vijf zeilschepen, vijf treilers, een droogdok, vijf baggermolens, twee sleep- booten, drie drijvende kranen en een groot aantal kleinere vaartuigen, barkassen en lichters. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Tijdens een kruistocht naar de Engel sche oostkust heeft een motortorpedoboot voor de monding van de Theems een door torpedojagers krachtig beschermd vij andelijk convooi aangevallen en een koop vaardijschip van 2.500 brt. tot zinken ge bracht. De luchtmacht heeft ook Dinsdag bij ongunstig weer haar aanvallen op Londen voortgezet. Kleine formaties ge vechtsvliegtuigen hebben den geheelen dag door de Britsche hoofdstad doeltreffend met brand- en brisantbommen bestookt. Afzonderlijke vliegtuigen hebben voorts met goed gevolg vliegvelden, spoorweg- werken, alsmede voor den oorlog belang rijke industrieele bedrijven in zuid- en midden Engeland aangevallen. ZiJ be schoten daarbij op verscheidene vlieg velden talrijke daar opgestelde vliegtuigen in scheervlucht met de boordwapens. Voorts werd een chemische fabriek zwaar getroffen. Een gevechtsvliegtuig van de gewapende verkenning heeft in het cen trale deel der noordzee ten noorden van Great Yarmouth een flottielje Britsche mijnenvegers aangevallen en op een der mijnenvegers verscheidene voltreffers ge plaatst. Het schip bleef brandend en in zinken den toestand liggen. Een vijandelijk vlieg tuig werd bij een luchtgevecht naby Dover neergeschoten. HET ITALIAANSCHE. Het hoofdkwartier publiceert weermacht- bericht no. 215. Het luidt als volgt: In Cyrenaica optreden van patrouilles en artillerie tusschen Bardia en Tobrock. Onze vliegtuigen hebben een yandelyken torpedobootjager getorpedeerd bij Solloem. Patrouilles jacht- en aanvalsvliegtuigen hebben vijandelijke gemechaniseerde strijd middelen met mitraiileurvuur en bommen bestookt. Talrijke aanvallen zyn uitgevoerd door de vyandelyke luchtmacht op verschillen de plaatsjes in Cyrenaica. en op. de stad Tripoli, waar vier docden en een tiental gewonden vielen. Een vijandelijk vlieg tuig is door een van onze jagers in een gevecht neergeschoten. Aan het Grieksche front acties van plaatseiyk karakter, waarbij wy den vy- and zware verliezen hebben toegebracht en zyn aanvalspogingen, gericht op onze vooruitgeschoven stellingen, hebben afge slagen. Engelsche vliegtuigen hebben herhaalde malen, zonder slachtoffers te maken, onze sanitaire formaties gebombardeerd. Drie vyandelyke toestellen zyn brandend neer geschoten. Onze vlooteenheden hebben met goed ge volg de plaatsjes en wegen aan de vyan delyke kust gebombardeerd. In Oost-Afrika een vyandelyke bombar dementspoging, gericht op een van onze plaatsjes in Erythrea. De poging werd snel te niet gedaan door het ingrypen van onze jachtvliegtuigen. De havens van Alicante e: Sagunto zyn reeds geheel vrygemaakt, tenvyl te Cas- tellon nog het s.s. „Isidora" gelicht moet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1