Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE VAL VAN BARDIA. Recht van absolutie en gratie. De bevoorrading van hotels en restaurants. j 184ste JAARGANG NUMMER 6 WOENSDAG 8 JANUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS» 18 cm par mt ot I 2.30 p«r IcwartoaL Franco por pot* 2.50 per kwartaal AfxooderlljVe nummert 5 een*. ADVERTENTIEPRIJS t Vee 1—5 regelt f 1.50, Iedere regel meer 30 eenL Bij eboonemen* tpedale prij*. Klelrve edvertentlet vee 1 -5 regelt 10.50, Iedere regel meer 10 et (mee. 8 regelt), POSTREKENING 359300 (MISCELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Lof der regeering voor de Italiaansche strijdkrachten. Garnizoen hield 25 dagen stand tegen tien maal sterkeren vijand. In het Italiaansche legerbericht van gisteren is er melding van gemaakt, dat de laatste stelling van de vesting Bardia Maandag is gevallen. Daarmede is een belangrijke fase von den oorlog in Oost- Afrika afgesloten. In de Romeinsche radio zijn Maandag avond de verdedigers van Bardia gehul digd. Een mededeeling of Bardia gevallen was of niet werd echter niet gedaan. In de berichten van het Italiaansche opperbevel van Maandag werd wel te ken nen gegeven, dat de strijd bij Bardia Zon dagavond gestaakt was. Het ophouden van dit bericht is waarschijnlijk het gevolg van het Driekoningenfeest, dat van oudsher in Italië bijzonder vroolijk gevierd wordt. De Italiaansche ministerraad heeft bij acclamatie een motie aangenomen, waar- In hij een groet vol bewondering zendt aan de commandanten en troepen van leger, marine en luchtmacht en aan de fascisti sche militie, die heldhaftig strijden tegen de strijdkrachten van het Britsche impe rialisme en zijn satellieten. Tegenover de kinderachtige manoeuvres, en dwaze 'be dreigingen van de vijandelijke propaganda aan deze en gene zjjde van den Oceaan wordt opnieuw plechtig de verzekering gegeven van de onwrikbare trouw van Italië aan het pact van de spil en aan het driemogendhedenverdrag en uitdrukking gegeven aan zijn niet minder onwrikbaar besluit om den strijd voort te zetten tot aan de overwinning, die aan Italië zijn rechtvaardige plaats zal moeten geven in het nieuwe Europa en die de wereld zal moeten bevrijden van de huichelachtige en uitbuitende verdrukking door de Britsche plutocratie. De ministerraad geeft uitdruk king aan de volstrekte overtuiging, dat de breede massa's van het proletarische en fascistische Italië onder alle omstandig heden opgewassen zullen zijn tegen de grootheid der gebeurtenissen. GEEN INVLOED OP DEN STRIJD TEGEN ENGELAND. Over den val van Bardia schrijft het Spaansche blad „A.B.C." o.m., dat men den kolonialen oorlog niet kan vergelijken met den oorlog in Europa. De groote afstan den van de steunpunten werpen geheel nieuwe problemen en moeilijkheden op. De strijd golft heen en weer. Het verlies van Bardia door de Italianen is slechts een be paalde episode van den oorlog, welke geen invloed toekomt op de ontwikkeling van den strijd tegen Engeland. Het blad Arriba" schrijft, dat de soldaten van Italië met wanhopigen heldenmoed de vesting heben verdedigd. De afstand van een gebied, welks beheersching uitsluitend afhankelijk is van goede steunpunten, ver oorlooft niet een te groote beteekenis te hechten aan het succes der Engelschen. BARDIA IS EEN ROEMVOLLE BLADZIJDE. OORLOGSKRACHT VAN ITALIA INTACT. De diplomatieke redacteur van Stefanl schrijft Bardia is een roemvolle bladzijde. Het Italiaansche garnizoen, dat in beperkte omgeving werd belegerd en aan een hevig bombardement was onderworpen, heeft heldhaftig gedurende 25 dagen stand ge houden tegen een sterk leger van ongeveer 250.000 man, dat gesteund werd door een eskader slagschepen en een luchtvloot van ongeveer duizend toestellen. Het verzet van Bardia was voorzien, teneinde den vijandelijken opmarsch tijdelijk tot stil stand te brengen, de verdedigingslinie in orde te brengen en de strategische stellin gen te verbeteren. Het garnizoen van Bardia heeft op heldhaftige wijze zijn taak volbracht, door een vijand die tienmaal sterker was In aantal, drie weken lang tegen te houden. Het Italiaansche volk brengt hulde aan den heldenmoed van generaal Bergonzoli en zijn soldaten. In het algemeen licht van den oorlog gezien, heeft deze episode slechts een plaatselijke beteekenis. Toen de Italiaansche troepen de grens van Cyre- naica overschreden, tot aan Sidi el Barrani, hadden zij ruim honderd vierkante kilome ter achter zich. De woestijn bevindt zich thans achter de Engelschen. De verove ring van dat woestijngebied heeft geen enkelen invloed op het lot van Engeland en vertraagt den druk niet, waaraan de groote verantwoordelijke voor den oor log wordt onderworpen. De oorlogskracht van Italië is vrijwel intact en men kan zelfs zeggen, dat een groot deel van de strijdkrachten, waarover Italië beschikt, nog niet in actie zijn gekomen. Fierder dan ooit, hernieuwt het Itali aansche volk in deze dagen zijn besluit, den oorlog tot het einde te voeren, tot aan de overwinning die Europa zal moeten bevrijden van de brutale onderdrukking en exploitatie der Engelsche plutocratie. De door den ministerraad afgelegde verkla ring, welke- de onwankelbare trouw van Italië jegens het pact van de as en jegens het driemogendhedenpact van Berlijn be vestigt, is van de grootste beteekenis. HOE DE STRIJD VERLIEP. Het nieuwsagentschap Aroi wijst aan de hand van talrijke voorbeelden er op, dat ook de vijand de superieure waarde van de heldhaftige Italiaansche verdediging van Bardia heeft toegegeven. De Engelsche poging om in het Oostelijke deel van Cy- renaica door te dringen begon, naar het agentschap uiteenzet, op 12 December. Op 14 December begon de aanval op Bardia, de eerste belangrijke Italiaansche verdedi gingsstelling in de onmiddellijke nabijheid van de Egyptische grens. Taak van de ver dedigers van Bardia was den vijandelijken opmarsch te vertragen voor zoover dat mogelijk was, gezien de volkomen ongelij ke verhoudingen tusschen de krachten van het belegerde garnizoen en het gros van het uit niet minder dan 250.000 man, hoofd zakelijk Engelschen en Australiërs, be staande vijandelijke leger, welks voorhoe de gevormd werd door sterke pantsereen heden en dat in zijn actie door minstens duizend vliegtuigen en de geheele vloot van Alexandrië gesteund werd. Het agentschap publiceert vervolgens uittreksels uit de berichtgeving van den vijand omtrent het verioop van den strijd, waaruit de waarde blijkt van den Italiaan- schen weerstand en den omvang van de Engelsche inspanning. Wat de vijand, zoo besluit Aroi, niet zegt, is het volgende De verdediging van Bardia had haar taak vervuld doordat zij bijna een maand lang den druk van het Engelsche offensief ver traagde. De verliezen en de slijtage der vijandelijke krachten waren zeer gevoelig. Tijdens den duur van den tegenstand voer de het garnizoen ook eenige doeltreffende uitvallen uit, waarbij het vijandelijke pant- serafdeelingenaanviel en vernietigde. In deze periode werden 53 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, 2 vijandelijke oorlogs schepen, die de vesting bevuurden, in den grond geboord. Bovendien werd een vijan delijk stoomschip tot zinken gebracht en een torpedobootjager, een torpedoboot, een kanonneerboot en een moniteur werden zwaar getroffen. De wereld moet, voor zoo ver zij niet aangetast is door slechtgeloo- vigheid en kwaden wil, Bardia beschouwen als een bladzijde van roem in de geschiede nis van de Italiaansche wapens. De betrekkingen tusschen Thailand en Indo-China. Toestand steeds meer gespannen. De „Tokio Nitsji Nitsji" laat zich uit Bangkok berichten, dat er binnen afzien bare^ tijd geen mogelijkheid bestaat, dat de gespannen verhouding tusschen Thai land en Fransch-Indochina verbetert. In tegendeel de betrekkingen tusschen de beide landen worden van dag tot dag ern stiger. De consul-generaal van Thailand is reeds naar zijn land teruggekeerd en de leden van het consulaat-generaal zijn thans eveneens met het schip „Saigon Maroe" van Saigoen naar Bangkok ver trokken. Zoodoende verkeeren ook de di plomatieke betrekkingen tusschen beide landen in een onhoudbaren toestand. Twee Fransche marineschepen getorpedeerd. De Frankfurter Ztg. bevat een be richt uit Bern over de Fransche duikboot Sfax en de marine-tankboot Rhone, die op 19 December door een onbekende duikboot ongeveer 100 km. ten Noord-Westen van Kaap Jubi, tusschen Casablanca en Da kar, getorpedeerd zijn. Van de bemanning van de Sfax, 64 koppen tellend, konden slechts vier ma trozen worden gered, van de eveneens 64 koppen tellende bemanning van de Rhöne 54 officieren en manschappen. Volgens het bericht twtjfelt men er te Vichy niet aan of de beide schepen zjjn door een Engel sche duikboot getorpedeerd. Het aantal gesneuvelde Belgische soldaten. Het „Nieuws van den Dag" meldt dat het aantal der tijdens de oorlogsweken in België omgekomen Belgische soldaten aan zienlijk geringer is dan men aanvankelijk had gedacht. Volgens de voorloopige na sporingen zijn 4700 Belgische soldaten, 2600 Fransche en 22 Engelsche soldaten gedood. Deze getallen worden echter over troffen door het aantal omgekomen bur gers. Tegenover de 4700 gevallen Belgi sche soldaten wordt het aantal der om het leven gekomen burgers op 5200 geraamd, hetgeen aan het volledige falen van het vroegere Belgische burgerbestuur wordt geweten, dat niet in staat was den stroom vluchtelingen in geordende banen lei- I den. Stormweer op zee. Een Duitsche torpedojager doorklieft de golven tijdens een patrouillevaart ter bescherming van de strategisch belangrijke waterwegen (Foto Weltbtlb) Door den Führer aan den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied overgedragen. In een decreet heeft de Führer bepaald, dat hij in het bezette Nederlandsche gebied de uitoefening van het recht van abolitie, (kwijtschelding. Red.) alsmede het recht gratie te verleenen en verzoeken om gratie af te wijzen overdraagt aan den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied, een en ander met het recht deze rechten op zijn beurt aan anderen over te dragen. De Führer behoudt zich voor, in afzon derlijke gevallen zelf te beslissen. De Rijkscommissaris heeft bij verorde ning bepaald Artikel 1. (I) De beslissing over de uitoefening van het recht van gratie behoud ik mg voor 1). In alle zaken, vallende binnen de be voegdheid van het Duitsche Landgerecht of het Duitsche Hooggerechtshof .in het bezette Nederlandsche gebied 2) in al die zaken, waarin voor de in werkingtreding der verordening no. 52/ 1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken een Nederlandsche rechter een veroordeeling ter zake van een strafbaar feit heeft uitgesproken, tot de behandeling waarvan op grond van par. 2 der genoemde verordening thans de Duitsche gerechten bevoegd zouden zg'n 3) in alle overige zaken, waarin een Nederlandsche rechter een vrijheidsstraf, daaronder begrepen vervangende hechte nis van meer dan drie maanden dan wel een geldboete van meer dan duizend gul den, heeft opgelegd. (II). Hetzelfde geldt ter zake van het recht van abolitie. Artikel 2. Voor het overige draag ik de uitoefe ning van het recht van abolitie en van gratie by strafzaken, waarvan de Neder landsche rechter kennis neemt, over op den secretaris-generaal van het departe ment van justitie, voor zoover ik mij niet in bepaalde gevallen de beslissing voorbe houd. Onafhankelijkheid van de Balkanlanden. Door aanwezigheid van Duitsche troepen niet bedreigd. Het orgaan van den leider der Kroaten, dr. Matsjek, „Hrvatski Dnevnik", publi ceerde, volgens het A.N.P., Maandag een bericht, volgens hetwelk de Duitsche troe pen in Roemenië geen enkel gevaar voor Bulgarge of een anderen Balkanstaat vormen en dat de onafhankelijkheid van deze landen in geen enkel opzicht bedreigd wordt. Ook in het geval, dat Bulgarije aan de Duitsche1 troepen doortocht zou toe staan, zou deze actie niet tegen de Balkan- landen zjjn gericht. Het doel is, Duitsche troepen dichter bij den Engelschen vijand en bij de Middellandsche Zee te brengen, welke het centrum vormt van het Britsche rgk. Duitschland heeft de economische sa menwerking met de Balkanlanden georga niseerd en heeft er dien ten gevolge geen belang brj in deze landen onrust te zaaien. Deze reëele feiten vormen de beste weer legging van de Engelsche propaganda over een bedreiging van de Balkanstaten. Wijzigingen In de manier van aanvragen. Ofschoon in het laatste halfjaar her haaldelijk wijziging gebracht is in de be voorrading van de hotels, restaurants, e.d., is als gevolg van de verschillende nieuwe regelingen door het verplichte inleveren der onderscheidene rantsoenbonnen door de gasten, een geheel nieuwe regeling nood zakelijk geacht door het Centraal Distri butiekantoor. Tot op heden gold de regeling, dat bo vengenoemde instellingen iedere maand het aantal rantsoenen van de benoodigde artikelen, waarvoor toewijzingen werden verstrekt, op een speciaal formulier MD 217 moesten opgeven. Ter verduidelijking van het begrip instellingen zij medegedeeld dat hieronder alle zaken worden verstaan, die van het Centraal Distributiekantoor een codenummer hebber^ ontvangen ge nummerd van 9001 tot en met 9999. Van 1 Januari 1941 af is nu wijziging gebracht in de manier van aanvragen, meer in het bijzonder betrekking hebben de op den termijn voor welke de aange vraagde toewijzingen moeten dienen. Alle aanvragen moeten thans voor 3 maanden tegelijk geschieden op een nieuw formulier MD 217a. dat in drievoud bij alle plaat selijke distributiediensten verkrijgbaar wordt gesteld. Deze formulieren moeten brj deze distributiediensten in tweevoud worden ingeleverd. De ondernemer mag het derde exemplaar voor zijn eigen ad ministratie behouden, omdat het in de prac- tijk wenschelijk is gebleken dat de aan vrager een afschrift behoudt. Het belang rijke is nu, dat deze aanvragen vóór de 8e van iedere maand, welke aan het kwar taal waarvoor de aanvrage wordt ingediend voorafgaat, moet worden ingediend, aange zien te laten inlevering het gevaar mee brengt, dat het formulier wordt geweigerd. Te dien opzichte hebben de distributie diensten nl. bindende voorschriften van het Centraal Distributiekantoor ontvangen. Ten tweede moeten alle aanvragen niet meer in rantsoenen, doch in kilogrammen worden gesteld, hetgeen dus ook anders geworden is. Ten behoeve van de administratie op het Centraal Distributiekantoor is het geheele land thans verdeeldin drie districten, waarin o.a. in de eerste groep voorkomen alle hotels in de provincies Zeeland en Noord-Brabant. Voor deze eerste groep moet de aanvrage op het nieuwe formulier MD 217a vóór 8 Januari worden ingediend voor de behoeften in de maand Februari. Daarna moet vóór 8 Februari weder een nieuwe aanvrage geschieden, doch dan voor 3 maanden tegelijk, te weten de maanden Maart, April en Mei. Hieruit blijkt, dat voor de instellingen in Zeeland nog een maand gewacht wordt met de kwartaalaanvragen, omdat eerst de andere districten aan de buurt zijn. Zooals be kend mogen alleen toewijzingen worden aangevraagd voor artikelen suiker, peul vruchten, tarwebloem rijst, grutterswa ren, koffie en thee, spijsolie en zeep. Er is thans ook een vasten inleverings dag gesteld voor het inleveren van de in genomen rantscoenbonnen van de artikelen boter, margarine of vet, vleesch en vleeschwaren en kaas. De opplakvellen met de bonnen in 9-voud gepakt kunnen Engelsche luchtaanvallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij Engelsche luchtaanvallen een man zwaar en een vrouw licht gewond. In de daarop volgende nachten zijn geen slacht offers gevallen. Werkverrulmlngsarbeld. TEGENSLAG DOOR DE VORST. De persdienst van het N.V.V. deelt mede, dat het verbond van vakvereenigin- gen zich opnieuw heeft gewend tot het departement van sociale zaken om aan te dringen op verhooging van den steun* Het departement heeft in antwoord hier op gezegd, dat de centrale keukendienst voor voedselvoorziening in oorlogstijd doet wat hij kan om in groote steden keukens gereed te maken, welke goed voedsel zul len verstrekken beneden den kostprijs. Zeer binnenkort zullen in verband hiermede nadere bijzonderheden worden bekend ge maakt Verder meldt de persdienst, dat „on bekenden" valsche geruchten hebben ver spreid onder de arbeiders in de werkver schaffing, waardoor een verkeerde voor stelling van zaken is gewekt. De zaak is, dat de vorst den grond hard heeft gemaakt, zoodat duizenden „werkverruimingsarbeiders" niet kunnen werken. De laatste maanden hebben deze arbeiders met grondwerk een eerlijk stuk brood verdiend. Thans vallen zij wederom terug in den steun, tenzij zij recht hebben op uitkeering uit een werkloozenkas. Voor de meesten is de steun aanzienlijk lager dan het werkverruimingsloon. In de eerste weken toen de vorst het werk belette, ig nog zoogenaamd vorstverlet uitbetaald, doch als regel wordt dit over hoogstens een week betaald. Molestverzekering. Aanmeldingsplicht van organisaties. Van bevoegde zijde wordt belangheb benden herinnerd aan het op 1 November 1940 in werking getreden besluit betref fende onderlinge molestverzekeringsmaat- schappijen. Artikel 2 schrijft voor, dat bestaande, op onderlingen grondslag werkzame, molest- verzekeringsorganisaties zich binnen twee weken na de inwerkingtreding van het besluit bij aangeteekend schrijven moeten aanmelden bij het departement van finan ciën, onder inzending van statuten en. reglementen. Op nalatigheid in dezen ls straf gesteld. In verband hiermede wordt hun, die tot dusver met het doen van opgave in ge breke zijn gebleven, aangeraden dit ver zuim thans onverwijld te herstellen. voortaan lederen Vrijdag bij den plaatse lijken distributiedienst worden ingeleverd. Spijsolie kan alleen worden aangevraagd voor de benoodigde hoeveelheden, die ge bruikt worden bij het bereiden van salades en mayonaise. Zeep wordt slechts be schikbaar gesteld voor het doen wasschea van het beddegoed, i.e. beddelakens, sloo- pen en eventueel dekens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1