Tweede bïad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 7 Januari 1941 De verplichte luisterbijdrage voor de radio. WAT NU? Kroniek van den dag Londen-Bardia-Vichy. De- leider" der Belgische Rexisten, Léon Degrelle heeft dezer dagen te Luik een redevoering gehouden, waarin hy betoogd heeft, dat de toekomst van België ligt in de nauwe samenwerking met Duitschland. Een zoodanige verklaring uit den mond van Degrelle is niet nieuw, want lang voor den oorlog was de politiek der Rexisten afgestemd op de samenwerking met het Derde Ryk en Léon Degrelle heeft in dat opzicht van zijn hart nimmer een moord kuil gemaakt. Zfln verklaring thans trekt echter de aandacht, omdat hij tevens een grootmoedige oplossing bepleitte van het Vlaamsche vraagstuk, waarna een der voormannen der Vlaamsche beweging te kennen gafBelgië zal nationaal socia listisch zijn, of het zal heelemaal niet zijn. Uit beide verklaringen valt op te maken, dat België althans wat de Rexisten be treft, zich actief wil inschakelen in de nieuwe Europeesche orde, terwyl de be richten, die daaromtrent binnenkwamen ten aanzien van den koers van België slechts onzekerheid lieten bestaan. Onze kerheid omtrent de toekomst van het land, onzekerheid tevens ten aanzien van de po sitie van den Koning. Thans echter heeft Degrelle den koers aangegeven en zijn op vattingen hebben, naar het schflnt, weer klank gevonden in het Vlaamsche land en het is dus zaak deze ontwikkeling verder nauwkeurig te volgen, omdat zij in het geheele her-oriënteerlngsproces, dat West- Europa doormaakt van groote beteekenis kan zijn. Maar belangrijker zijn nu toch andere problemen. In de oplossing daarvan zal België worden meegesleept, zonder dat het althans voor het oogenblik daarop invloed kan laten gelden. Problemen, die op het eerste gezicht weinig met elkander uit staande hebben, maar waarin toch een on- derlingen samenhang valt te onderkennen: LondenBardia en Vichy. De verwoestingen, welke in de afgeloo- pen dagen te Londen zijn aangericht vor men een fase op zich zelf in het proces, dat door de spilstaten in gang is gebracht en waarvan het einde moet zijn de over winning van de nieuwe Europeesche ge dachte. De Duitsche bommenwerpers, die voor de in Duitschland aangerichte schade hun vergel dings vluchten maakten naar het Britsche eiland en daar verwoesting brach ten in Coventry, in Birmingham, Ports mouth en Southampton, om er maar enkele te noemen, hebben de vorige week ook Londen onder vuur genomen en deze stad getroffen in het hartde City, niet slechts de zakenwijk van de hoofdstad, tevens het hart van het imperium. Het is wel waar schijnlijk, dat de magnaten van Fleetstreet hun zakelijke belangen tydig in veiligheid hebben weten te brengen, maar niettemin moet de verwoesting van datgene, wat kon gelden als het symbool van de Britsche wereldmacht, den Londenaars en allen rechtgeaarden Britten een moreele schok van beteekenis moet hebben gegeven. Men kan de vraag stellen was de City van Londen wel een militair doel? Men hoort in het algemeen met veront waardiging spreken over het verwoesten van burgereigendommen en het bombar deeren van burgers. Voor de City van Lon den schijnt het geval echter eenigszins anders te liggen, waar het hier niet in de eerste plaats ging om den particulieren eigendom, maar om de centrale plaats van den Britschen wereldhandel. Het was gis teren vier maanden geleden, dat de Duit- schers hun vergeldingsaanvallen op het eiland begonnen en sindsdien hebben de Britten stand weten te houden. De moker slagen op Engeland beoogen den weer stand geleidelik te ondermijnen en na een betrekkeiyke rust gedurende de laatste week van het jaar hebben de Duitschers het nieuwe jaar ingezet met een verdub beling der slagen. Het optreden van de Duitsche luchtmacht gedurende de laat ste dagen mag geacht worden als een symptoom voor de situatie van het oogen blik. De nieuwe orde van, welke de spil staten voor Europa hebben uitgestippeld, vindt haar krachtigsten weerstand in Engeland. Engeland, dat zich thans verlaat op den steun van de Vereenigde Staten, maar dat niettemin aardig in het nauw wordt gedreven. De City van Londen is een factor van beteekenis in dezen oorlog wanneer deze factor wordt uitgeschakeld is een stap nader gezet op den weg naar de nieuwe Europeesche orde. Door DENIS MACKAIL. 31) „Wel, zie je", zei Lush, „Ik was van plan naar een eerste klas hotel te gaan en als ze je daar niet kennen, kun je niet met te weinig bagage aankomen, of met een aantal splinternieuwe koffers, die klaarblykelyk pas gekocht en waarschyn- lijk niet eens betaald zjjn. Ik had maar weinig bagage en dat bevond zich nog in jouw flat, daar ik geen tijd had gehad m\jn boeltje te pakken. Maar als, nadat ik een kamer genomen had, een aantal paketten met de etiketten van bekende zaken in het West-End, voor my werden afgeleverd, zou dat bijna een even goeden indruk maken als een halve ton van de meest voorname, bereisde koffers en va liezen. Ik liet mijn keus vallen op onder goed, ten deele omdat ik daar al tyd een zwak voor heb gehad en ook omdat ik weet, dat niets den doorsnee bediende zoo imponeert als een groote hoeveelheid duur ondergoed. „Dus ik kocht heel wat en liet het hier bezorgen. Ik reed toen, hierheen en ze ver telden mij, dat zè alleen nog maar een suite over hadden. Ik betaalde onmiddel lijk een week vooruit en zei, dat ik tegen den avond terug zou komen. Daarna ging ik weer de stad in. Onderweg zag ik dit huisjasje in een etalage hangen, liet den wagen stoppen en kocht het." „Ut vind het niet erg mooi", zei Jim, „Ik vind het een monster", zei Lush; „maar ik heb voor een kleinigheid myn reputatie als excentriek millionnalr er Om het schaakkampioenschap van Zeeland. Vorige week werden weer enkele par tijen gespeeld. De heer van Ooyen won zijn hangparty tegen den heer Vijn, zoodat hij dus beide partyen tegen dezen tegenstan der won. Zyn afgebroken party tegen den heer de Graaf eindigde in remise. Dit slot was in zooverre een verrassing, daar de beer de Graaf op een gegeven moment twee gezonde pluspionnen had. Sensationeel was ook de party Dobbe laarMullió. In een Colle-opstelling kwam zwart zeer goed uit de opening, en toen naar verschillende kanten gerocheerd was, hing het er maar vanaf wie het eerst tot den aanval zou overgaan. Zwart kreeg een prachtige stelling, maar op een gegeven oogenblik joeg hij een hersenschim na, toen hy meende met een dame-offer de party direct te kunnen beslissen. In zijn vooruit berekening had hy een zet over het hoofd gezien, en thans is de party afgebroken in een voor zwart vrywel verloren stelling. De wedstrijd is nu grootendeels ge speeld en nog is het niet te zeggen wie de eerste plaats zal bezetten. De heer de Graaf heeft nu 6% pnt, met nog twee par tijen te spelen, en wel één afgebroken par ty tegen den heer Vyn en nog een nieuwe party tegen den heer Scheltens. Wint hy deze beide, dan is hy zeker van den eer sten prijs, want niemand der deèlnemers kan meer 8punt halen. De heer Mullié heeft momenteel 5 pnt. met nog drie par tyen te spelen. Hoogstens kan hy dus 8 pnt. halen. Ook de heer Maartense, die nu 7 pnt. heeft en nog 1 party moet spelen, kan nog 8 pnt. bereiken, terwyi de heeren Scheltens en Dobbelaar in het gunstigste geval 7 pnt. behalen kunnen. De spanning is er dus nog volop in. En dan Bardia. Ook hier kan gesproken worden van een symptoom. De Britten hebben er alles op gezet, om de Italianen uit Oost-Afrika te verdrijven en na de be zetting van Sidi el Barani hebben zy hun aanvallen overgebracht naar Libye, waar zij zich concentreerden op een belangrijk punt op den weg naar Tobroek. op Bardia. De Italianen hebben deze plaats, naar uit de berichten valt op te maken aanzienlijk versterkt, hoewel de Italiaansche berich ten er geen twyfel over laten bestaan, dat de strategische beteekenis van Bardia thans niet zoo hoog mag worden aange slagen. Met het Bardia-incident laveren de Italianen, geiyk de Duitsche perscom mentaren doen uitkomen, hun bijdrage tot de vernietiging van de Britsche wereld- heerschappy. Zy dwingen, zoo wordt ver klaard, met hun heldhaftig optreden, de Engelschen een groote troepenmacht, hun luchtmacht en hun oorlogsschepen in de Middellandsche Zee vast te houden, waar door zy niet in staat zijn, deze vry te ma ken voor andere doelen. Zoo wordt de be teekenis van een eventueel Britsch succes toch wel verkleind. Op deze wijze beschouwd valt er een samenhang tusschen wat zich te Londen heeft afgespeeld en wat er bij de verdedi ging van Bardia gebeurt waar te nemen. m Tenslotte valt ook Vlchy in deze trits, welke moet uitloopen op de politieke en economische her-oriënteering van Europa, eindigend met de uitschakeling van Groot Brittannië als toonaangevende wereld macht. De functies van Londen zullen mettertyd worden overgenomen door Berlyn en Rome, die hun invloedssferen nauwkeu rig zullen afbakenen en dan zal er van een Britsche overheersching geen sprake meer kunnen zyn. De regime-wisseling in Frank rijk is zeker geen onbelangrijk moment in dezen ontwikkelingsgang. Pétain heeft een kloek besluit genomen en voor de naaste toekomst den weg van kuiperij en intriges, waarop velen ook in het nieuwe Frankrijk zich biykbaar nog behagelyk gevoelen, afgesloten. In Duitschland heeft het be sluit var? Pétain, tot vorming van een driemar ;hap, groote belangstelling ont moet en men kan er voorloopig uit con- cludeeren, dat de Fransche regeering zich actiever inschakelt in het ordeningspro ject van Rome en Berlijn. Ook hier valt een scherper stellingname tegenover En geland, den vroegeren bondgenoot te on derkennen. Londen, Bardia en Vichy zijn belang rijke momenten op den weg naar het nieuwe Europa. Het proces is door een en ander in een spannende fase getreden. mee gevestigd, en ik zal het zeker niet lang dragen." „Nu, je zult het zelf wel het beste we ten", meende Jim, „maar volgens my lyk je meer op een filmster." „Natuurlyk weet ik het zelf het best", zei Lush, niet het minst verstoord door deze critiek. „Maar, zooals ik zei", ver volgde hy, „ik reed door naar die procu reurs. Ze lieten mij daar eenigen tyd wachten, maar dien tyd bracht ik door met het maken van aanteekeningen om trent de punten, die ik in het contract opgenomen wilde hebben en waarover ik hen wilde raadplegen. Ik bevond mij in een keine wachtkamer, zonder vensters, waarvan de zyden aan drie kanten uit houten schotten bestonden, met glas aan de bovenzyde, zoodat er nog eenig licht naar binnen viel. Ik maak daar melding van, omdat het betrekking heeft op iets, dat my daar overkwam. „Ik zat in een erg ongemakkeiyken stoel, terwyi ik die aanteekeningen maakte, toen ik van dichtby het geluid van stemmen gewaar werd. Ik keek rond om te zien, of ik den oorsprong van het geluid kon bespeuren, en toen ik daarby opkeek, zag ik dat een van de ruiten in een schot gebroken was. Nader onderzoek wees uit, dat de schade kort geleden moest zyn toegebracht, daar er nog glassplinters op den vloer lagen, terwyl de aanwezig heid van een stok met een haak in een hoek van het vertrek, en het feit, dat de gebroken ruit zich naast een tuimelraam bevond, het vermoeden wettigde, dat iemand by het openen of sluiten van dit raam wat erg onhandig was geweest. Waarschyniyk had men al opdracht gegeven een nieuwe ruit in te zetten, maar intU8schen kon alles wat er gesproken werd, min of meer duidelyk in de wacht kamer worden opgevangen. Nu heb ik een Een gesprek met den heer P. A. Euserinck van P.T.T. De heer L. G. Wybrands Marcussen heeft Zaterdagmiddag over de beide zenders een vraaggesprek gevoerd met den heer P. A. Enserinck, administrateur van de P.T. T., betreffende de verplichte luisterbydra- ge. In bedoeld gesprek deelde laatstge noemde mede dat zoo uitvoerig mogelyk inlichtingen door pers en radio zullen wor den verstrekt. Laten toestelbezitters nu rustig de circulaire afwachten, die in het tijdvak van 6 tot en met 14 Januari a.s. huis aan huis zal worden bezorgd, en waar- by is gevoegd een aangifte-formulier, dat onverwyld volledig ingevuld aan het hoofd bestuur der P.T.T. moet worden terugge zonden. Wenscht men na 1 Januari niet meer als luisteraar te worden beschouwd en wenscht men dus zyn toestel af te schaf fen, dan kan men daarvan mededeeling doen by de terugzending van het aangifte formulier. Aangeslotenen op de radio-centrales, die meenen te moeten ophouden luisteraar te zyn, kunnen het abonnement met inacht neming van den gebrulkelyken opzeggings termijn, eenvoudig opzeggen by den leider van het distributie-bedryf, waarop zy zyn aangesloten. Er zyn verzoeken ingekomen om vrystel- ling der radio-heffing op grond van werk loosheid, ziekte, invaliditeit enz. Daar voor vele menschen de radio de eenige ontspan ning is, wordt met luisteraars, die in der gelijke omstandigheden verkeeren, in den uitvoeringsmaatregel rekening gehouden, in dien zin, dat de mogelykheid voor het verleenen van ontheffing daarin is opgeno men. Deze mogelijkheid is echter aan be paalde grenzen gebonden n.l. dat als alge- meene norm wordt aangenomen, dat ten hoogste 10 procent van het totaal aantal houders van ontvanginrichtingen voor ont heffing in aanmerking kan komen. De genen, die voor ontheffing in aanmerking meenen te kunnen komen, zullen daartoe een formulier moeten Invullen, dat op alle postinrichtingen behalve by de postagent schappen kosteloos verkrygbaar is. Deze formulieren kunnen eerst na 15 Januari a.s. worden afgehaald. De personen, die ontheffing hebben ge vraagd moeten echter met betalen begin nen. Indien het verzoek wordt ingewilligd, zal terugbetaling van reeds voldane ter mijnen plaats hebben. Op een vraag waarom deze luisterbydra- ge nu niet verschuldigd is naar draag kracht, antwoordde de heer Enserinck dat de vaststelling van de luisterbydrage (nog geen 2cent per dag) op zulk een lagen basis geschied is, dat het administratief niet wel doenlyk zou zyn, een tarief naar draagkracht in te voeren. Patiënten en personeel In zie kenhuizen worden als één gezin beschouwd. Vraag: hoe staat het nu met de inrich tingen waarin zieken, invaliden en ouden van dagen zyn ondergebracht Het zou toch niet rechtvaardig zyn om van al de bewoners de luisterbydrage te vorderen Antwoord: Ook daarmede zal rekening worden gehouden. In de eerste plaats wijs ik er op, dat in de uitvoeringsverordening van den directeur-generaal der P.T.T. de bepaling is opgenomen, dat van de verplich ting tot het betalen der luisterbijdrage, op verzoek, kunnen worden vrijgesteld de in stellingen van weldadigheid voorkomende op de lijst, bedoeld in artikel 3 van de Ar menwet. En voor de ziekenhuizen zal als maatstaf gelden, dat de patiënten en het inwonend personeel als één gezin worden beschouwd, zoodat voor elke volledige ont- vanginrichting, waarop meer dan een luid spreker of hoofdtelefoon is aangesloten, slechts een luistervergunning vereischt zal zijn. Zyn in het complex van gebouwen, wel ke tot de betrokken inrichting behooren woningen aanwezig, waarin personeel in gezinsverband woont of kamers in vast gebruik bij inwonende doktoren of ver pleegsters, dan zal voor een in zulke ge zinnen of kamers aanwezige luistermoge- buitengewoon scherp gehoor en als ik had gewild, had ik het gesprek woord voor woord kunnen volgen, doch ik stelde er geen belang in, te meer, daar ik myn ge dachten by myn aanteekeningen moest bepalen. Je weet echter hoe plotseling je aandacht wordt getrokken, wanneer twee menschen, die op eenigen afstand een ge sprek voeren, een bekenden naam noemen. Dit gebeurde ook by my, toen ik een van de stemmen, aan den anderen kant van het schot, jouw naam hoorde noemen." „Myn naam?" vroeg Jim verbaasd. „Ja, de jouwe. Hoewel het de naam „Grant" was, die my ineens mijn ooren deed spitsen, kwam het geen oogenblik by my op, dat ze het over jou hadden. Maar juist toen ik by myzelf had uitge maakt, dat het over iemand ging, die den zelfden naam had, cn ik mij weer met myn aanteekeningen wilde bezighouden, hoorde ik een tweeden naam, die het voor my duidelyk maakte, dat jy het onder werp van gesprek was. Die tweede naam was „Pooley". „Mag ik je even in de rede vallen?" zei Jim, „maar waren die procureurs soms Puxlev en Zonen en Bimberton?" „Neen, Bridger en Bridger", antwoordde Lush. „Waarom?" „O, dat doet er niet toe", zei Jim, die peinzend voor zich uitkeek. „Ga maar door met je verhaal." „Nu", ging Lush voort, „je kunt wel be grijpen, dat lk daarna het gesprek aan dachtig volgde. En hoewel je, na het tele gram-incident, wellicht zult denken, dat ik overal myn neus in moet stelten of graag voor luistervink speel, kan ik je de verzekering geven, dat ik mij nooit hierop heb toegelegd of misbruik van deze eigenschappen van myn zintuigen heb ge maakt. Ik ben gewooniyk te veel van myn eigen ideeën vervuld, dan ik my zou ïykheid een afzonderlijke lulstervergunning aanwezig moeten zyn. „Burenaanslui tingen". Vraag: er zijn luisteraars, die door mid del van een „draadje" gebruik maken van de ontvanginrichting van een buurman. Valt deze categorie van luisteraars ook on der de verplichting tot betaling der bydra- ge Antwoord: een dergelyke zgn. „buren- aansluiting" kan alleen blyven bestaan met een byzondere machtiging van den direc teur-generaal. Is die machtiging verkregen, dan wordt zoowel voor de hoofdaansluiting als voor de burenaansluiting de luisterby drage gevorderd, behoudens de ontheffings- mogeiykheid, waarover ik reeds sprak. Het bewaren van toestellen. Om vrygesteld te worden van een luister bydrage kunnen eigenaars van ontvang toestellen him toestel in bewaring geven by de postinrichtingen ter plaatse. Hiervoor is noodig, dat het toestel deug- delyk verpakt is en voorzien is van een duidelijke opgave van naam en adres. Voor het in bewaring nemen van het toe stel is een bedrag van 3.per jaar of gedeelte daarvan verschuldigd, dat by voor uitbetaling in halfjaarlyksche termynen moet worden betaald. Het staatsbedrijf der P.T.T. zal voor een zorgvuldige opberging van het in bewa ring genomen toestel zorg dragen, maar neemt geen verantwoording op zich voor wat betreft de werking van het toestel na de teruggave. Overwogen wordt voorts of in bewaring geven by daartoe door den directeur-gene raal der P.T.T. gemachtigde radio-hande laren toegestaan zal kunnen worden, ter wyl tevens wordt gedacht aan een regeling, waarby de eigenaar van een toestel dit ap paraat zelf kan bewaren, nadat het óf in deugdelyke verpakking óf op andere wyze afdoende door het P.T.T.-bedryf is verze geld. Ook hieromtrent zullen zoo spoedig mo gelyk nadere mededeelingen door pers en radio worden gedaan. Vraag: Is het geoorloofd meer dan een luidspreker op een ontvanginrichting aan te sluiten? Antwoord: De houder van de ontvang inrichting mag in het bij hem in gebruik zynde perceel, vervoermiddel of in zijn woning meer dan een luidspreker of hoofd telefoon aansluiten, echter uitsluitend voor eigen gebruik, of ten behoeve van het ge zin, waarvan hy het hoofd is. Radio-amateurs. Vraag: Er zijn in ons land heel wat z.g.n. radio-amateurs, die m.^r dan een toestel in hun bezit hebben, waarvan zy er eventueel een gebruiken en met de an dere experimenteeren. Welke bepaling geldt hiervoor? Antwoord: In het algemeen kan worden gezegd, dat een luisteraar meer dan een ontvanginrichting in zyn woning ten eigen gebruike mag hebben, indien hy deze in richtingen niet gelijktydig gebruikt. Hy zal daarvoor de nood? ge waarborgen ten ge- noege van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie moeten verstrekken. De beantwoording van vragen en nadere mededeelingen betreffende de luisterby- dragen in het algemeen zal door middel van de radio dagelyks van 13.0013.05 uur en vn 20.1520.20 uur geschieden. EEN 102-JARIGE TE BEUNINGEN. Maandag heeft de weduwe Rut van Ber genBerendsen te Beuningen haar 102den verjaardag gevierd. Traditiegetrouw werd deze dag wederom op 6 Januari gevierd en niet op den 5den, haar eigenlyken geboor tedag. Ze is op Driekoningen 6 Januari gedoopt en „dat is myn verjaardag" heeft ze altyd gezegd. Ze heeft dezen wel zeer by zonderen dag in goede gezondheid mogen vieren, althans lichamelijk. Geestelyk laat haar toestand de laatste maanden wel iets te wenschen over. interesseeren voor hetgeen vreemden be spreken of lezen, maar vandaag kwam het toevallig zoo uit, dat tot tweemaal toe myn gezicht- en gehoorvermogens myn belangstelling voor iets wekten en ik van de verkregen inlichting gebruik heb ge maakt. Per slot van rekening zouden toch verduiveld weinig menschen in myn posi tie boven op de kast zyn geklommen om hun hoofd door de gebroken ruit te steken en te zeggen: „Neemt u my niet kwaiyk, maar ik kan hooren wat u zegt. Wilt u my een andere plaats aanwijzen, waar ik kan wachten?" „Wat my betreft, hoef je je heus niet te verontschuldigen", zei Jim. „En als ik even tot het verleden terug mag gaan, wil ik wel zeggen, dat ik nooit een oppasser of huisknecht heb gehad, die zich minder met myn correspondentie bemoeide, dan jy." „Dank u", zei Lush, die er byna „myn heer" achter had gezegd, doch zich nog bytyds bedacht. „Maar om met my verhaal door te gaan", vervolgde hy, „noch jouw naam, noch dien van je oom werd daarna meer genoemd, maar na hetgeen ik had ge hoord, moest ik verder blyven luisteren. „De stemmen schenen afkomstig te zyn van twee heeren en nadat ik eenigen tyd het gesprek had gevolgd, maakte ik er uit op, dat zy deelgenooten of leiders In de een of andere onderneming waren. „De eerste stem zei: „Hy wil een adver tentie plaatsen, maar ik weet niet of dat wel verstandig is." „Maar hoe is het eigenlyk begonnen?" zei de ander. „De man is zeven of acht jaar geleden naar het buitenand gegaan", zei num mer één, „naar Zuid-Afrika. Hy was nogaJ aan lager wal geraakt, geloof ik. Nu, de afspraak was, dat hy voor den duur van Terugloopende koers op de Amsterdamsche effectenbeurs. De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs was gisteren op den eersten dag der nieuwe week van weinig beteekenis. De hoeklieden klaagden, behoudens een enkele uitzondering, zooals in de scheepvaarthoek, vrywel over het algemeen aan een gebrek aan affaire. Men ontkomt ter beurze niet aan den indruk, dat het tegenwoordige niveau by het publiek de neiging heeft doen post vatten, vooreerst de gang van zaken en het verloop der gebeurtenissen af te wach ten, alvorens men er toe overgaat, zich weer actief aan den handel te interessee ren. Daarby blyft men echter niettemin het koersverloop nauwlettend gadeslaan en in het oog houden,hetgeen mede blijkt uit het feit, dat door tal van hoeklieden ge wag wordt gemaakt dat vry wat koopor ders op lagere limites aanwezig zyn. Voor locale fondsen was de stemming gisteren iets luier. Weliswaar werd over de geheele linie vrywel omstreeks het vo rige peil geopend, maar tegen het midden van de beurs sloegen de noteeringen ge decideerd een benedenwaartsche richting in. AKU'S zakten in tot beneden de 110 pro cent, om per saldo tot 109 te dalen. Het koersverlies voor aandeelen Philips was met li/2 van geringen aard. Unilevers waren aan den gedrukten kant met een daling van 3 punten tot omstreeks 126 Amsterdam rubber zakten langzaam in tot 281 HVA'S leden een verlies van ruim 7 punten. Tabaksfondsen lagen ver laten in de markt. Deli maatschappy ver loren byna 7 De handel in scheepvaartaar.deelen was iets levendiger dan in de andere hoeken het geval was. Het koersverlies in deze af- deeling was naar verhouding zeer beperkt. By Olies kon men ook een geleidelyke daling van den koers onder beurs waarne men. Het slot kwam op een niveau van even beneden de 272 Voor Amerikaansche fondsen bestond geringe attentie. Staal- als koperfondsen noteerden frac- tioneel lager. Op de beleggingsmarkt bestond een ge decideerd vaste stemming voor Nederland- sche staatsfondsen. Goede kooplust had tot oorzaak dat vrywel alle obligaties in deze afdeeling op een hooger peil kwamen te lig gen. Ook voor gemeente obligaties en pand brieven kwamen ten slotte hoogere koer sen tot stand. Prolongatie 2% procent. Amsterdam 1936 3% 88 Bataafsche Petr. My. Obl. 3% 82% A Amsterdamsche Bank 120 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 67% C Union Pac Rr 88% Nederland le lng 1940 4 100% Nederland 2e lng 1940 4 9S% Nederland met bel. fac. 1940 4 100% Ned. k 1000 1938 (3%) 3 89% Indië k 1000 1937 3 91 A Koloniale Bank 195 A Ned. Ind. Handelsbank 136 C Ned. Handel My. 126% A Van Berkels Pat. 50 C Calvé Delft 75 A Lever Bros en Unilever 126% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 209% C Am. Car Foundry 34% C Anaconda Copper 31% C Bethlehem Steel 88% C General Motor 54% C Kennec. Copper 39% C North Am. Aviation 18 C Rep. Steel 27% C Un. States Steel 72% C North Am. Cy. 19% A Kon. Petroleum My. 273% C Contin. Oü Cy. 21% C Philips Petrol. 38% C She'l Union 12% C Tide Water As. Oil 11% A Ned. Scheepvaart Unie 187% A Handelsver. Amsterdam 448% 268 A Ned. Ind. Suiker U. C. Deli My. k 1000 274 A Senembah My. 216 C Pennsylv. Rr. 26% A South Railway 15% C Amsterdam Rubb. 284 A Deli Batavia Rubb. My. 223% A Hessa Rubber My. 149% A Serbadjadi Sum Rubb. 134% zyn leven een vergoeding voor het gebruik maken van zyn procédé zou ontvangen. Dat is weliswaar ongewoon, maar hy had geen bloedverwanten en was niet ge trouwd, en ik vermoed, dat deze regeling den ouden Dinges even goed leek, als een contract voor een bepaald aantal jaren. Het was net het soort speculatie waar hy van hield. Nu, sinds dien heeft hy hem zooveel voor iedere ton gewonnen kali betaald. Het geld werd naar Zuid-Afrika gezonden en de ontvangstbewijzen kwamen regel matig binnen. En daar komt nu deze brief, anoniem natuurlyk, uit rtetoria. De schry- ver zegt, dat Brooks inderdaad daar is aangekomen in den tyd, dat vvy hem daar konden venvachten; dat hy kort daarop den naam kreeg van een drinkebroer en een boemelaar; dat hy ongeveer achttien maanden na zyn komst zyn rechten in het procédé aan een Afrikaanschen kroeg baas overdeed, als schadeloosstelling voor geweldige speelschulden, die hy had laten oploopen. Ik vermoed, dat hy dit kon doen, daar de betalingen toch zouden door gaan zoolang Brooks in leven was. Maar de kroegbaas nam geen risico en incas seerde de bedragen in Brook's naam, ter wyl hy de kwitanties onderteekende met een handteekening, die veel op die van Brooks leek. Ik denk dat de anonieme briefschrijver vroeger in het vertrouwen van den kroeg baas was geweest en daarna herrie met hem had gehad; hoe het ook zy, hy legde het heele geval in zijn brief uiteen. Het kantoor in Londen heeft de zaak laten onderzoeken en het bleek allemaal waar te zyn. De overdracht was in orde en aan de wetteiyke bepalingen is voldaan, maar er was geen Brooks meer te vinden. XWordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5