De stichting Herbouw Middelburg. STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vlissin^en. STADSNIEUWS Go°s. Het nieuwe kantoorgebouw in gebruik genomen. HET SCHAATSENRIJDEN. Rijden met kunstlicht beslist verboden. Ook gistermiddag hebben weer vrij velen gebruik gemaakt van de kans om op de vesten schaatsen te rjjden. Dat zij, die overdag niet kunnen of nog niet genoeg naar hun zin hebben kunnm rijden, op den avond hoopten, was vorige jaren te begrijpen, doch wg leven thans in een anderen tijd. Het rgden met zaklan taarns, zooals verschillende gisteren meen den zich te mogen veroorloven, is in alle opzichten streng af te keuren en bovendien ook strafbaar. MIDDELBURGSCH HULPCOMITÉ. Tot en met Vrijdag 10 Januari zal het Middelburgsch Hulpcomité voortgaan met de uitreiking van jongensjassen, broeken, blouses en meisjesmantels en stof voor deze laatste voor de meisjes, van wie de juiste maat niet tijdig bekend is. Zij. die nog vloerbedekking wenschen te ontvangen dienen deze eveneens vóór 10 Januari aan te vragen. Gewettigde lichtreclame. De vereeniging „Handelsbelang", die er steeds op uit is haar leden van voorlich ting en hulp te dienen, stelt de by haar aangeslotenen thans in de gelegenheid kennis te nemen van een lichtbak, door middel waarvan het voor zakenlieden, on danks verboden licht-reclames, mogelijk wordt reclame met lichtgevende letters enz. te maken, zonder dat zy met de wet in botsing komen. Voor bijzonderheden verwyzen wy naar de advertentie in dit nummer. Voorstellen van B. en W. RECHTEN ONDERHOUD FR IV AA TT ON NE N. De verordening op de heffing en op de invordering van rechten voor het onder houd, de verwisseling en de reiniging van privaattonnen en slagerstonnen, vastge steld bg besluit van den gemeenteraad van 3 Maart 1921 dient nog te worden aangepast aan de sedert gewijzigde bepa lingen van de gemeentewet. B. en W. stel len daarom voor de verordening opnieuw vast te stellen overeenkomstig een over gelegd ontwerp-besluit. VERPACHTING GRASGEWAS. Een 5-tal perceelen grasgewas werden van 18 April 1934 tot 25 November 1940 verpacht voor 15, 2, 3, 1 en 4 per jaar. Aangezien voor deze perceelen gras gewas weinig interesse bestaat is aanvan kelijk met de tegenwoordige huurdefs on derhandeld, van wie drie opnieuw wilden huren. Voor de twee andere perceelen zgn tenslotte nieuwe huurders gevonden. B. en W. stellen voor de perceelen voor 7 jaar te verpachten, resp. aan den gemeente- iyken Reinigingsdienstaan J. de Ryke aan A. Antheunisse, aan denzelfden en aan E. Meulenberg, allen alhier. HUUR VER LENGING GROND POELEDALENSINGEL. De pacht van 6000 M2 gemeentegrond langs den Vlissingschen Singel, aan N. Davidse was per 30 Nov. j.l. afgeloopen. De pachter heeft verzocht deze pacht te willen verlengen onder dezelfde voorwaar den. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben B. en W. geen bezwaar, mits de nieuwe pacht slechts voor één jaar wordt aangegaan in verband met het mogeiyk geven van een andere bestemming aan dit terrein. Waar de Pachtkamer heeft medegedeeld geen bezwaren te hebben tegen verpach ting voor één jaar, stellen zy voor dit ontwerpbesluit te bekrachtigen. ONTSMETTING. By de toepassing van de verordening op de heffing en invordering van gelden als bedoeld in art. 21 der Besmetteiyke Ziektenwet, c. a. is het wenscheiyk geble ken om in art. 3 een kleine wyziging te brengen door het tarief voor ontsmetting of reiniging van kamers enz. by „andere ziekten" aan te geven voor kamers, enz. tot een inhoud van 75 M3 en voor grootere kamers enz. Voor de eerste groep zou dan kunnen worden aangehouden 0.20 per M3, voor de tweede groep eveneens 0.20 per M3 voor de eerste 75 M3 en 0.08 voor de overige M3. B. en W. stellen voor deze wyziging aan te brengen. Besmetteiyke ziekten. In de week van 22 tot en met 28 De cember kwamen in Middelburg 2 gevallen van roodvonk voor. EEN AANRIJDING. Gistrenmiddag omstreeks vyf uur is een 6-jarig jongetje bij het oversteken van den weg op het Bellamypark door een auto gegrepen. De knaap is met een beenbreuk en een hoofdwonde naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. Al te onvoorzichtig. Gisteravond constateerde de politie dat uit een perceel in de Scheldestraat licht naar buiten straalde, terwyi zy doorloo pend water hoorde loopen. Er bleek niemand thuis te zyn. De po litie heeft zich toen toegang tot het huis verschaft, waarna bleek dat een kraan in de keuken open stond, terwyi de goot steen het water niet meer kon verwerken. Het liep op den vloer en drong door het plafond van de benedenwoning heen. De politie heeft de kraan afgezet en het licht uitgedraaid. Tegen den eigenaar, die elders slaapt, zal proces-verbaal worden opgemaakt Tramdienst StadStation. Met ingang van Zondag j.L, den dag waarop de nieuwe spoordienstregeling in werking getreden is, is ook de dienst van de tram Stad-Statlon gewyzigd. Op den weg naar den wederopbouw van Zeeland's hoofdstad is gistermiddag een nieuwe mglpaal bereikt doordat de stich ting Herbouw Middelburg, in het leven ge roepen om by den wederopbouw van voor lichting te dienen, haar nieuwe tehuis aan de Loskade 11 heeft betrokken, en thans volledig geïnstalleerd is om haar belangrgk werk te beginnen. Het bestuur der stichting had ter gele genheid van de ingebruikneming van het kantoorgebouw enkele personen uitgenoo- digd zyn eerste vergadering in dit gebouw bg te wonen. Rede burgemeester. Burgemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes, voorzitter der stichting, begroette de aanwezigen, en zette daarna in het kort nogmaals het doel van „Herbouw Middel burg" uiteen. De stichting beoogt de bevordering van den harmonischen herbouw der stad Mid delburg, en zg tracht dit doel te bereiken door: 1. het nader uitwerken van het ont worpen stratenplan en het voorbereiden van de gronduitgifte, voor zoover de alge meen gemachtigde voor den wederopbouw haar dit opdraagt2. het geven van advie zen aan hen, die willen herbouwen of her stellen, zoowel op architectonisch ei\ tech nisch, als op administratief gebied '3. het geven van adviezen aan den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw 4. het verrichten van die werkzaamheden in het belang van den wederopbouw, waarvoor baar medewerking door hem wordt inge roepen. Spr. wees vervolgens op de belangryke taak der stichting bg de herverkaveling. De herverkaveling toch houdt in, dat aan honderden eigenaars van verwoeste panden nieuwe perceelen moeten worden aange wezen, zooveel mogelgk gelijkwaardig aan hun huidige eigendommen, en zoo geschikt mogelgk voor hun bedrgf of woning. Het zal er, aldus spr. niet slechts om gaan aan alle redelgke wenschen zooveel mogelijk te voldoen, ook administratief zal Jiier een ontzaglgke hoeveelheid arbeid te verzetten zijn. Bovendien zal, wanneer de belangheb benden zekerheid omtrent ligging en vorm van bun nieuwe perceelen hebben, hun in vele gevallen hulp en advies om tot defi nitieve bouwplannen te komen, welkom en zelfs onmisbaar zgn, om een weg te vinden in de menigvuldigheid der nieuwe regelen op administratief, financieel en bouwkundig gebied, die nog haast eiken dag in aantal toenemen. De voorzitter schetste vervolgens de ad ministratieve taak van het bureau, die hoofdzakelgk zal bestaan in het verstrek ken van hulp en voorlichting aan het pu bliek, -zoo by de perceelskeuze als daarna, het voeren van correspondentie ook voor het technische bureau, en de zorg, dat aan alle voorschriften wordt voldaan. Spr. zei, dat het voor de getroffenen zeer moeilijk is zich een weg te banen door de reeds bestaande en nog te verwachten voorschriften. Bovendien zal een collectie ve behandeling van de verschillende geval len meermalen de voorkeur verdienen boven een indlvidueele, en vaak zullen schynbaar tegenstrijdige belangen door dit bureau tot een voor partgen bevredigende oplossing zgn te brengen. Het bureau zal ook een schakel moeten vormen tusschen de ge meente en den particulier het zal beider belangen op de meest gelukkige wgze aan elkaar moeten weten te paren. Spr. noemde het tydstip van de opening van het bureau in zooverre gelukkig, om dat verschillende, voor den herbouw noo- HET IJS BLUFT GOED. Het ys ln de Goesche vesten is van uit stekende kwaliteit en een legertje baan vegers zorgt er ook voor, dat de groote banen steeds schoon bigven. Maandagmiddag was het weer zeer druk op de vesten, werd er door honderden ge reden en zelfs tot lang na het invallen va i de duisternis vermaakten er zich nog tientallen hartstochtelgke liefhebbers op de schaats. Intusschen is het /oor de schooljeugd een hard gelach, dat juist heder. de scho-, len weer beginnen. „Nu moest de vacan- tie beginnenhoorden wg er één verzuchten. HET POSTKANTOOR. En het wachten. Wy schreven reeds eerder een en ander over klachten die ons bereiken, over het vaak zeer lange wachten voor de loketten ln het postkantoor. Er waren menschen, die beweerden een half uur in de rg ge staan te hebben en klachten over een kwartier en twintig minuten hooren wy lerio. i n de laatsten zyn zeker niet over dreven, want wy hebben zelf ook een der- geiyke prettige twintig minuten medege maakt. Een ancer kwam ons verontwaardigd vertegen dat men zelfs om drie uur één der loketten gesloten had (op den daar voor bepaalden tyd), toen er nog een tien vyft'en menschen voor stonden, die allen langer dan een kwartier gewacht hadden. 4aarvoegde deze zegsman er aan toe „dat ping niet door, want toen kwam de directeur er by en moesten de wach tenden afgeholpen worden". Zooals wg reeds opmerkten, is ons ge bleken, dat deze klachten r»o goede gron den berusten. Niet alleen, dat wg' zelf toen wy nummer acht in de rij wa ren, eenmaal twintig minuten moesten wachten voor wg aan de beurt waren, maar daarvoor hadden wy reeds driemaal het postkantoor onverrichter zake verla ten, na geconstateerd te hebben, dat wy nummer zeventien of achttien „ln de rg" zouden zyn. Het komt ons voor, dat Goes ook voor de twee loketten in het postkantoor te groot wordt en een derde vast loket geen overdaad zou zgn dige werkzaamheden al zyn verricht. Byv. het puinruimen, dat dank zy de leiding, die de heer Van Es gaf, in korten tyd tot zulk een goed einde kon worden gebracht. Een indruk van hetgeen werd verzet, krggt men als men een kgkje neemt op het terrein bij de Griffioen, en hetgeen daar ligt is toch nog maar een gedeelte van het puin, dat uit de binnenstad werd venvyderd. Het puinruimen Is thans practisch teneinde als de vorstperiode tot het verleden be hoort, zal worden voortgegaan met het bouwryp maken der gronden en met de ruilverkaveling. Betreffende het stratenplan zei burge- meeste Van Walré de Bordes, dat het welis waar nog niet definitief is goedgekeurd, maar dat men toch mag aannemen, dat het in zyn hoofdlijnen geen verandering meer zal ondergaan. De schaderegeling, aldus spr., staat vast, en lk koester niet de hoop, dat het algemeen principe dier regeling nog veranderd zal worden. Voor spe ciale gevallen zijn echter speciale rege lingen mogeiyk, en omdat Middelburg zoo'n speciaal geval is, zijn voor onze stad speciale regelingen noodzakeiyk. Aangaande de onteigening merkte spr. op, dat ook hiervoor veel voorbereidend werk is gedaan, en dat het onteigenlngsbe- sluit deze week ter visie wordt gelegd. De eerstvolgende stap is dan de her/er- kaveling. Hierby zullen op dit bureau de belangen van enkele honderden Middel burgers zooveel mogeiyk met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. Ieder zal zoo mogeUJk het zgne moeten krggen, en met aller belangen zal rekening worden gehouden. Tot den herbouw behoort voorts, aldus spr., het maken van indlvidueele bouw plannen. Onderwyi vindt de overheid een taak in het uitzetten van straten, in het aanleggen van rioleerlng, water- en elec- trititeit3leldingen. Spr. adviseerde de ge dupeerden thans met hun bouwplannen te beginnen, opdat bg de verkaveling voldoen de rekening met ieders belang kan worden gehouden, om opdat voor een ieder mate rialen kunnen worden gereserveerd. Spr. herinnerde eraan, dat de gemeente ook niet gewacht heeft met het bouwen van noodwinkels, en van 58 huizen. Had zy dat wel gedaan, dan zou zg" niet meer de beschikking over het noodige hout heb ben gehad. De gemeente, noch de parti culieren hebben spyt van hun iniatief t.o. van de noodwinkels. Niemand weet wat de toekomst zal brengen, zei spr. Persoonlgk was hy zeer getroffen door de opvatting van ir. Rin gers, volgens welke Nederland, als de vrede komt, zooveel mogelgk klaar moet zijn met den wederopbouw, opdat het zonder tydverlies zal kunnen deelnemen aan het productie-proces en aan den handel. Spr. legde er den nadruk op, dat ieder particulier, die bouwt, tevens bouwt aan de toekomst van onze stad. Middelburg's toekomst. Over de toekomst van Middelburg zei spr. ongeveer het volgende: Middelburg zal het marktcentrum van Walcheren en van de geheele omgeving bigven. Daar het er naar uitziet, dat de landbouw een goede toekomst tegemoet gaat, belooft dit ook betere vruchten voor het centrum. Middelburg, van ouds het administratieve centrum der provincie, zal als zoodanig aan beteek erna winnen omdat de admini stratieve bemoeiingen steeds toenemen. Eerlang zullen aanzieniyk meer ambtenaren hier wonen dan ooit het geval was. Middelburg kan verder een zeer belang rijk wooncentrum en toeristencentrum wor den. Dit laatste zal echter voornamelgk af hangen van den bouw door particulieren. Menschelgker wgze gesproken, staat vast, dat de bekende officieele gebouwen in vol len luister zullen herryzen. Met een goeden kern alleen komt men er echter niet. Mid delburg heeft de laatste maanden veel publiciteit gehad; als later Middelburg uit haar asch zal zyn herrezen, zal de stad, in combinatie met het onveranderde schoo- ne Walcheren, van heinde en verre bezoe kers trekken. In de afgeloopen maanden, aldus spr., is in Middelburg met puinruimen goed geld verdiend. Ey den herbouw van de stad zal nog meer worden verdiend, en omdat de regel luidt, dat, als het 't bouwbedryf goed gaat, het alle bedryven goed gaat, is het voor de zakenlieden van onze stad zaak „er tydig, en goed toegerust by te zyn." Na deze aspecten over den wederopbouw sprak de burgemeester de hoop uit, dat de leiders van het bureau, de heeren Verhagen en V. d. Weel, zeer veel tot den herbouw van Middelburg zullen bijdragen. Een moeilijke weg. De volgende spreker, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, contact-commissaris voor den wederopbouw, heette de stichting Herbouw Middelburg, mede namens den algemeen gemachtigde welkom in Middel burg, de stad, die ir. Ringers zeer ter harte gaat. Spr. zei, dat deze dag een myipaal be- teekent op den weg, waarvan men het doel, maar niet het verloop kent. Dat de weg niet gemakkeiyk zal zyn, dient onder oogen te worden gezien. In verband met de verwachten moeilijkheden a htte graaf Van Lynden het gelukkig, dat men den vorm van een stichting heeft gekozen, en dat men zulke uitnemende krachten als ir. Verhagen en mr. v. d. Weel bereid heeft gevonden de leiding van het bureau op zich te nemen. Spr. verwachtte, dat zg zich goede chauffeurs zulle, toonen, en dat zy met stuurmanskuns het einde van den weg zullen bereiken. Spr. deed een beroep op de medewerking der getroffenen. Hy ontraadde deze menschen zich te laten af schrikken door allerlei geruchten en ver halen raadde aan zich tot dit bureau te wenden, opdat een ieder zgn plekje grond terug zal krygen. Voor he. bouw is grond noodigals men te lang wacht, kan het gebeuren, dat men teleurstelling onder vindt. en dat men straks genoodzaakt wordt te bouwen op een plaats, die men zelf niet zou hebben gekozen. Spr. hoopte, dat de heeren Verhagen en v. d. Weel in zoo kort mogeiyken tyd zich zelf overbodig zullen maken. Daarmede zullen zy de gemeenschap een dienst be- wyzen, maar dan hebben zg tevens nieuwe lauweren gevoegd aan die, welke zy reeds verdienden. Ir. C. Zwagerman, bestuurslid der stich ting", tevens voorzitter van de stichting „Getroffenen oorlogsgeweld Zeeland", hier na het woord verkrijgend, betoogde, dat de materieele basis van herbouw niet ge legd is. Aan zgn rede ontleenen wy het volgende. Over dit gebeuren van vandaag ver heugt zich elke Nederlander nog meer elke Zeeuw, en elke Middelburger. Maar zeer speciaal is dit een gelukkige en hoop gevende dag voor de in Middelburg door het oorlogsgeweld getroffenen en hen die door onteigening ook nog hui panden zullen moeten offeren. Een korte spanne tyds, nauweiyks 24 uur, waren noodig om het hart van onze stad ia asch te leggen. Vele honder den gezinnen verloren huis, b-ard, zaak of werkplaats. En log zeer velen zullen dat offer moeten brengen in verband met de onteigening voor het nieuwe stadsplan. Wg menschen weten dat er een omge keerde verhouding is tusschen de snelheid en het schgnbare gemak waarmede men- schenwerk kan verdwynen en de lange duur en de inspanning die noodig zgn voor herbouw en herstel. Groote materi eele offers, veel toewgding, veel inspan ning van geest, hart en lichaam, van ons volk als geheel, van ons Stichtingsbestuur, van de geestclgkt werkers aan de herbouw plannen en ten slotte van de arbeiders, zullen daarvoor noodig zgn. Want niet waar, onze liefde voor het vaderland, onze burgerzin en ons vertrouwen in het willen en kunnen van ons volk laten niet toe, dat in onze geest oprgst het toekomst beeld van een onttroond, verkommerd, ka rakterloos stadje. We zien onze toekom stige stad veel meer als een in velerlei opzicht verbeterde uitgave van wat we hadden. Een stad, vlotter en gemakke lijker voor het verkeer, beter als werk en als woonstad. Meer aangepast aan de moderne eischen van dezen tgd. Maar toch ook even mooi als ons oude Middelburg was. Om dit te bereiken moeten veler krach ten zich in goede harmonie richten op dit ideaal. Bg den herbouw zgn allereerst de be langen van de getroffenen en van de bewoners der te onteigenen panden be trokken. Zg vragen zich af hoe de ont eigening van hun grond en toewgzing van nieuwe grond finantieel zal verloopen, wat voor hen het osuitaat zal zgn van de herverkaveling, welke plaats hen voor hun pand zal worden toegewezen, wan neer herbouw mogelgk zal zijn, gelet op de voorraad en de kwaliteit van het be schikbare bouwmateriaal, welke bouwkun dige eischen aan hen zullen worden ge steld cn ten slotte en vooral welke ma terieele mogelijkheden de herstelvergoed- din.g zal bieden. Het bestuur van de stichting herbouw Middelburg en zeer speciaal de leiders van het bureau, de heeren v. d. Weel en Verhagen met den ontwerper van het stadsplan, den heer de Ranitz en de ver tegenwoordiger van den a.gemeen gemach tigde den heer van Lynden, zal als leidend en beslissend orgaan ten deze moeihjk en verantwoordciyk werk te doen krggen. Ik weet zeker te spreken uit naam van de gedupeerden, wanneer ik de vier genoemde heeren bg voorbaat ons vertrou wen toezeg. Van hun rechtschapenheid, toewydlng, kunde en geneigdheid moeilgk- heden zooveel mogelgk door overleg op te lossen, zyn wg overtuigd. Veel geesteiyke arbeid zal In verband met den herbouw moeten worden verzet. Maar zonder de inschakeling van een nog rijke bron voor menschelgke prestatie, de ziel, het hart, zullen en kunnen we niet bevredigend slagen. De getroffenen weten het te waardeeren in den voorzitter, dat het onze burge meester is, die steeds weer opnieuw uit deze verheffende bron de bezieling brengt voor den herbouw van onze goede stad op hoog plan. Dat zal ook de gedupeerden er gemak- kelgker toe brengen, zoover mogelgk hun persooniyke wenschen ondergeschikt te ma ken aan het algemeen belang en tot het welslagen van den herbouw by te dragen door de biyken van hun burgerzin. Veel werk is reeds verzet. Met toe- wyding hebben honderden arbeiders hun moeilijk en troosteloos opruimwerk ver richt. Ook hun toegewgde arbeid in het verleden en in de toekomst beschouwen wy als een zeer belangrgk element voor het welslagen van den herbouw. Het nieu we stadsplan is geboren, onteigening en nieuw-verkavellng zgn in een ver gevor derd stadium van voorbereiding. De ge heele voorbereiding van den herbouw is een eind op stap. Twee groote zorgen- punten zyn er echter nog, waarmede wy allen en vooral de gedupeerden moeten rekenen. De materiaal schaarschte schryft in het belang van de soliditeit en duurzaamheid onzer panden en gelet op het toekomst beeld onzer zeer bgzondere stad, een ge matigd tempo by den herbouw noodzake iyk voor. Ditzelfde doen ook de zeer geste gen bouwkosten. Het schgnt verstandig met deze bezwaren ernstig te rekenen. Nog ernstiger is echter dat de mate rieele basis voor den herbouw onzer stad op den grondslag der herstelvergoeding nog niet gelegd is. Dit is voor de ge troffenen een der aller zorgeiykste pun ten. De algemeene richtlgnen der Ver ordening op de heistel-vergoedingen ope nen geen redeiyke mogeiykheden ten deze. Het eenige tastbare aanknoopingspunt hiervoor levert art. 8. Met een al of niet juiste oplossing van dit vraagstuk staat of valt de mogelgk- heid tot herbouw. Hier is het woord aan de Overheid. Onze Stichting Getroffenen door Oorlogs geweld in Zeeland, verzaakt niet in haai pogingen ten deze. Dat B. en W. van Middelburg achter ons staan weten we zeker en verheugt ons. De vertegenwoordiger van den algemeen gemachtigde, de heer van Lynden, de heeren de Ranitz en Verhagen, die allen vele verbindingen met de Overheid hebben kennen zeer zeker de moeilijkheden dte hier liggen. Dat geeft ons hoop, dat mede door hun inv.oed, alsnog een bevredigende en voor ons volk eervolle oplossing van het schadevergoedingsprobleem zal worden gevonden. Ondanks donkere wolken biyven wy vol goeden moed. Middelburg moet herbouwd worden. De samenbinding, gemeenschaps- en offerzin van ons volk zgn voor ons boven eiken twyfel verheven. Zg zullen ten slotte den weg wyzen naar het eind doel. De leiders van het bureau. Vervolgens sprak ir. P. Verhagen, direp- teur van de stichting. Spr. zei. dat iedereen vraagt hoe het nu precies met Middelburg ~»1 gaan. Er zijn hoofdlijnen, maar deze zullen zeer sterke detailleering eischen. In Middelburg zal gewerkt moeten worden met vele speciale gevallen. Doel is Zeeland's hoofdstad zoo goed mogelijk op te bouwen een mooie stad te scheppen. Vast staat, dat de overheidsgebouwen weer zullen verrgzen. Bg den bouw van particu liere panden zal de traditie sterk mee moe ten sprelcen, en voorzichtigheid zal moeten worden betracht met lichtvaardigheid en luchthartigheid in de bouwkunst. By den bouw zullen de blijvende waarden moeten overheerschen. Middelburg moet, aldus spr. niet alleen een mooie stad, maar een ge zonde stad worden, een gemeente, waar iedereen weer een veilig bestaan zal kun nen vinden. Teneinde dit te bereiken zal veel overleg noodig zg'n. Spr. raadde de herbouwers aan vertrouwen in het bureau der stichting te hebben. Zelf getroffene, zij het In een andere stad. weet hy wat de getroffenen in Middelburg voor moeilijk heden hebben. De aarzeling om ir. Ringers in zijn snel tempo te volgen, is begrgpe- ïyk, doch zy mag niet duren. Middelburg heeft daden noodig men moet beginnen- Spi. achtte het verkeerd teveel te kijken naar hetgeen verloren ging. Men moet ook oog hebben voor de voordeelen, die uit de situatie kunnen ontstaan. Mr. A. J. v.' d. Weel, zei, dat de functie, die het bestuur der stichting hem verzocht te vervullen, volkomen nieuw is, en ge schapen is in een tgd vol van onzekerhe den. wyzend op de moeilijkheden, zeide spr.: Moeilgkheden, die wg thans aan het beginpunt nog slechts zeer ten deele kunnen zien en die hun oorsprong vinden in het feit, dat met de gebouwen zelf bestaande objecten van recht zgn teloor gegaan en aldus een abrupt eindé-is -gé-- komen aan hetgeen juridisch, financieel en economisch omtrent en rond die ob jecten was geschapen en gegroeid. Die objecten, die verdwenen zijn, zuilen zg het in anderen vorm weer terug komen; onze stad, die verwoest werd, mag zoo niet bigven en ieder die daartoe in staat is, heeft tot taak, tot plicht, den herbouw van Middelburg te bevorderen. De herbouw der verwoeste panden zal, wat het materieele betreft, haar pro blemen ervaren; die problemen zuilen niet minder zgn, waar het er om gaat de panden als objecten van rechten, van finan- cieele en economische verhoudingen te doen herryzen. Oude aanspraken zullen niet kunnen worden genegeerd, nieuwe zul len vaak aan den herbouw onverbrekelijk zijn verbonden. Het zal niet altgd licht zgn aanvankelgk botsende belangen in een bevredigende en afdoende regeling samen te brengen. En zeker niet, wanneer fac toren, waarop wg geen invloed kunnen uitoefenen, voorschriften, waaraan wg zijn gebonden, schaarschte van materialen, op lossing van sommige situaties nog wel ln het bgzonder kunnen bemoeilijken. By het begin van ons werk zou ik nóch te optimistisch, nóch te pessimistisch wil len zyn. De moeiiykheden, die er zullen zyn, mo gen wg niet onderschatten op straffe van groote teleurstellingen en wellicht nog grootere verwikkelingen naderhand. Maar anderzgds zullen die moeiiykheden nooit zoo groot en zoo ernstig kunnen zgn, dat zy er ons van mogen weerhouden onze stad, die eeuwen bestond, te herbouwen in een vorm, die naar de omstandigheden en de realiteit, dit bezien met beide voeten op den grond mogelgk mag heeten. Van degenen, die zich tot ons wenden, zouden wg bovenal willen vragen zin voor de realiteit en vertrouwen. Voor de realiteit, die met zich brengt bezwaren van materialen, van financiën, bezwaren van juridischen aard, maar ook de noodzakeiykheid, dat wg onze stad niet zoo kunnen laten, dat wg hier weer ons bestaan, onze broodwinning, ons leven moeten vinden. Vertrouwen in onze Stichting die ten doel heeft de moeiiykheden der getrof fenen, die onze eigen, ons aller Mlddel- burgsche moeilgkheden zijn op te lossen, die in haar werk wil staan naast de ge troffenen als raadsman, als helper om in gezamenlgk overleg, waar mogelgk, een uitkomst voor ieder probleem te vinden. Het feit, dat ik in de besprekingen, die ik reeds geleidelgk met talrgke be langhebbenden, getroffenen, had, dezen zin voor de realiteit en het vertrouwen telkens weer heb gevonden, geeft mg' hoop, dat onze Stichting veel en belangrijk werk voor Midd lburg zal kunnen doen. De voorzitter dankte de sprekers en zei te hopen, dat de getroffenen veelvuldig ge bruik van het bureau zullen maken. Na de thee werden de genoodigden ln de gelegenheid gesteld het nieuwe kantoorge bouw te bezichtigen. BURGEMEESTER VAN OSS OVERLEDEN Hedenmorgen is burgemeester Johannes Franciscus Ploegmakers te Oss op 62-ja- rigen Ieeftyd overleden. GRIEKSCHE VULKAAN IN WERKING. Op het Grieksche eiland Santorina is de vulkaan Thira hevig in werking ge treden. Na een rustperiode van meer dan duizend jaar was deze vulkaan pas ander half jaar geleden teekenen van activiteit gaan vertoonen. Tydens de huidige acti viteit heeft zich op het eiland St. Geor ge een krater gevormd waaruit een groote hoeveelheid asch en gloeiende lava op steeg. Deze lavamassa's hebben om den Krater een heuvel gevormd. Marktberichten Vellingsvereenlglng Zuid-Beveland. GOES, 6 Jan. Spruiten 33, Uien 44.50, roode kool 5, Groene savoye 4.10, boere- kool 6, prei 14. Per 100 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2