Provinciale Zeeuwsche Courant m Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De strijd tegen het bederf. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 5 DINSDAG 7 JANUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDS C.HE DAGBLADPER ABONNEMENTSPRIJS t 18 c*nt par mk of f 2.30 per IcwarteeL Franco por post f 2.50 por kwartaal. Afzonderlijk* nummert 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regelt f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels I0.5Q Iedere regel meer 10 et. (max. 8 regels)» POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. VIER MAANDEN DUITSCHE VERGELDINGSAANVALLEN. Gisteren eindigde de vierde maand der Duitsche vergeldingsaanvallen op Londen, aldus meldt het D.N.B. De aanvallen der Duitsche luchtmacht op de Britsche hoofd stad begonnen, zooals bekend, in den nacht van 6 op 7 September, nadat de Britsche luchtmacht langer dan drie maanden bom men op niet-militaire doelen te Berlijn en elders in Duitschland had laten vallen. Met enkele uitzonderingen, zooals de Kerstdagen, zijn de Britsche eilanden se dertdien dagelijks door de Duitsche vlieg tuigen aangevallen. Het vernietigingswerk is gericht op militaire en voor den oorlog belangrijke óbjecten in geheel Groot-Brit- tannie, van de Zuidkust tot de Noordpunt van Schotland. Ook in het nieuwe jaar zijn de aanvallen energiek voortgezet. Het legerbericht van gisteren maakte wederom melding van een aanzienlijk suc ces van een Duitsche duikboot in den strijd tegen de Britsche koopvaardij. Het trot- sche resultaat, het tot zinken brengen van 20.600 ton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte, bewijst dat de Duitsche tegenblok- kade met succes wordt voortgezet en de Engelsche oorlogstuig- en levensmiddelen voorziening, die voor Engeland van essen tieel belang is, steeds problematischer maakt. De bekende vllegster Amy Johnson vermist. Volgens een Reuterberïcht uit Londen wordt de bekende Engelsche aviatrice, Amy Johnson, vermist. Men gelooft, dat zij verdronken is. Zij sprong Zondag boven de monding van de Theems met een val scherm uit haar vliegtuig, doch de motor boot van de Royal Air Force kon haar niet vinden. Amy Johnson was werkzaam als pilote van den hulpdienst voor de aflevering van de vliegtuigen door de fabrieken. Men heeft gezien, dat Zondag het door haar bestuurde vliegtuig in zee stortte. Geen belastingverhooging in Duitschland. 1910 BRACHT FINANCIEEL SUCCES. In de Deutsche Steuërzeitung verklaart staatssecretaris Fritz Reinhardt, dat het jaar 1941 geen nieuwe belastingen en geen verhooging der bestaande belastingen zal brengen. Hij betoogt dat 1940 ook op financieel gebied een volledig succes gebracht heeft en dat de belastingopbrengst is toegeno men. De financiële kracht van het Duit sche Rijk is grooter dan ooit. Dat wij, al dus Reinhardt, den oorlog zegevierend zul len beëindigen, is buiten twijfel. En dat dan het maatschappelijke, economische en cultureele leven van ons volk tot reusach- tigen bloei zal komen en het nationaal socialisme welstand en zegen voor alle Duitschers zal brengen, is zeker. SLOEP VAN POOLEXPEDITIE UIT 1914 GEVONDEN. Aan de kust van de baai van Toll heb ben Sovjet-Russische Poolonderzoekers een sloep gevonden, welke behoorde tot de uit rusting van een Russische aardrjjkskundi- ge expeditie, welke in 1914/1915 is onder nomen op het schiereiland Taimyr en het eiland Vaigatch. In de sloep werd een kist met conserven aangetroffen, die in 1910 in Sint Petersburg bereid waren. De con serven verkeerden nog in goeden staat. Alle gevonden voorwerpen zijn naar het Poolmuseum overgebracht. Onze nationale kampioen op de schaats, Jan Langendijk, doet zich tusschen de wedstrijden te goed aan een bord warme snert (Foto Pax-Holland.) DE NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Nationale politiek gericht op totale bewapening. President Roosevelt heeft gisteren per soonlijk bij de opening van het nieuwe congres zijn Nieuwjaarsboodschap voor gelezen. De boodschap stond in het teeken van het bekende buitenlandsche politieke standpunt van den president. Hij zeide, dat de Vereenigde Staten nog nooit zoo ernstig bedreigd geworden zijn als thans. De Vereenigde Staten moeten zich daarom thans voornamelijk, zoo al niet uitsluitend, met het buitenlandsche gevaar bezig hou den en zich bewapenen als nooit te voren. De nationale politiek van de Vereenigde Staten is gericht op totale bewapening en op volledige ondersteuning van de volke ren, wier strijd den oorlog van Amerika verwijderd houdt. De beginselen van de moraal en de zorg voor de eigen veilig heid laten het niet toe, zich in een vrede te schikken, die door de „aanvallers" ge dicteerd en door -menschen bevorderd wordt, die de zaak op een accoordje wil len gooien. Daarom moet Amerika zich terstond bewapenen. In het verdere verloop van zijn bood schap zeide de president, dat hij tot dus ver met het resultaat van de bewapening niet tevreden is, elkeen moet meehelpen. Wat de hulp aan de democratieën betreft, deze zal verstrekt worden, ook al zouden de koopers die hulp niet kunnen betalen. Het geleverde oorlogsmateriaal zouden zjj later kunnen teruggeven of daarvoor an der materiaal verstrekken, dat Amerika noodig heeft. Dit is, zoo beweerde Roose velt, geen oorlogshandeling. Watervliegtuigen voor de Oostendensche visscherij In het kader van het plan voor den we deropbouw van de zwaar beproefde stad Oostende is, door het College van B. en W. aldaar, een algemeen ontwerp gereed ge maakt waarbij de totstandkoming van een groote commercieele luchthaven wordt voorzien, zoo meldt de Bruss. correspon dent van het Vad. Deze luchthaven zou aangelegd worden in de onmiddellijke na bijheid van de huidige zeehaven en het Centraal spoorwegstation. Watervliegtui- zen zouden zich geregeld naar de plaatsen in de Noordzee begeven, waar de Oostend- sche treilers werkzaam zijn en aldus in een zeer snel tempo betrekkelijk groote hoe veelheden versche visch naar Oostende en het binnenland kunnen aanvoeren. Voor de nieuwe luchthaven voorziet men een opper vlakte van ongeveer 100 hectaren, het bassin, voor de watervliegtuigen bestemd, niet inbegrepen. De kosten van aanleg en onderhoud zouden daar het hier een be drijf geldt dat de algemeene economie ten goede moet komen slechts voor een klein deel door de stad kunnen worden gedragen. Ze zouden dan ook bijna -geheel ten laste dienen te zijn van het rijk. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. ENDIfi BLEEF DOOF. Van de zijde der autoriteiten hier te lande was, zoo meldt het A.N.P., alle me dewerking verleend om te bevorderen, dat de gebruikelijke Kerst- en Nieuwjaarsge sprekken met de Nederlandsche overzee- sche gewesten ook ditmaal gewisseld kon den worden. Helaas is hiervan niets kun nen komen, daar de autoriteiten overzee Oost-Indisch doof gebleven zijn. Koude in België. REEDS TWEE SLACHTOFFERS. De hevige koude, die sinds Woensdag in België heerscht, heeft, naar Belga Press meldt, in het Doorniksche reeds 2 slachtoffers gemaakt. Te Doornik is een postbode op straat dood gevallen, terwijl hij per fiets van zijn werk terugkwam. Te Anvaing werd een 48-jarigë vrouw uit de stad, gevonden langs de baan van Forest Anvaing, waar zQ haar ouders ging bezoeken. M. J. BRUSSE f De bekende journalist en schrijver M. J. Brusse is Maandag op 67-jarigen leeftijd te Schoort gestorven. Brusse was een der beste krachten on der de journalisten ook op letterkundig gebied heeft hij naam gemaakt. Zjjn bekend ste werk is het in 1903 uitgegeven boek „Boefje". De laatste jaren had Brusse zich uit het krantenleven teruggetrokken te Schoorl, en schreef hij nog slechts feuilletons. TREINBOTSING IN BELGIË. In de nabijheid van Charleroi is een per sonentrein in volle vaart in botsing geraakt met een goederentrein. Verscheiden wagens van beide treinen zijn geheel verbrijzeld. Vijf personen zijn om 't leven gekomen. Tien reizigers zijn zwaar en veertig licht gekwetst. ERNSTIGE VAL. Zondag is de 76-jarige J. H. Verhoeven uit de Crooswijkschestraat te Rotterdam zoo erg gevallen, dat hij een ernstige hoofd wonde kreeg en korten tijd later In het ziekenhuis aan den Bergweg aan de ge- yolgen overleed, Doelmatig bewaren van levensmiddelen. Door het onoordeelkundig opbergen van levensmiddelen gaat veel waardevols ver loren. Daarom willen wij het nu eens heb ben over zuinigheid in verband met een doelmatige wijze van bewaren. Als de huisvrouw aan het begin van een nieuwe distributieperiode de aange schafte hoeveelheid op de keukentafel legt, vertegenwoordigt deze niet alleen een bepaalde geldswaarde, maar tevens een belangrijke hoeveelheid voedingsstoffen. Uit beide oogpunten is een goede verzor ging noodig. Men begint met alles in de daarvoor be stemde bussen of potten weg te bergen. Dit geeft niet alleen een goed overzicht, maar is bovendien zuiniger dan het uit de zak gebruiken. Een zak valt gemakke lijk om of scheurt open. Sommige stoffen, ais suiker en zout, trekken veel vocht aan, kleven zoo aan het papier vast en gaan voor een deel daarmee verloren. Dit alles beteekent verlies! Men zorge er echter voor, geen nieuwen voorraad bij een oude rest te storten om dat een begin van bederf zich dan aan het geheel zou mededeelen. Grutterswaren kan nien het best in ka toenen zakjes bewaren, omdat zij hierin nog wat nadrogen als men de zakjes op een luchtige, drooge plaats ophangt, b.v. op een goed geventileerden zolder. Boven dien kan men die zakjes, als er een vorst periode komt, een poosje buiten hangen. Het blijkt nl. dat mijten en andere insec ten, die wel eens van een voorraadje mee eten een vorst-kuur van een goede week niet overleven. Gedroogde appeltjes enz. worden even eens, het liefst in katoenen zakjes, op een luchtige plaats gehangen. Bloem blijft in de origineele verpakking. Losse bloem komt in niet geheel afgeslo ten bussen. Havermout mag ook niet geheel van de lucht afgesloten worden. Men bewaart ze op een koele, luchtige plaats. Vleesch. In ongebraden "toestand kan men het vleesch zelfs in een goeden kel der maar 1 dag bewaren. Door het te zou ten of te marineeren kan men deze periode rekken. Bij het zouten trekt echter veel vocht uit het vleesch, welk vocht men al leen bij het afmaken van de jus kan ge bruiken. Het marineeren (met water, azjj'n en kruiden overgoten wegzetten) is alleen voor taai rundvleesch en voor lamsvleesch aan te raden. Beter is het, het vleesch kort na ontvangst te braden, in een kleine pan of kom over te zetten, vlug af te koelen en met de jus te overgieten. Wanneer het geheel onder jus of vet staat, bljjft het op een koele plaats wel een paar weken goed. Rookworst kan beslist niet langer be waard worden dan twee "weken. Alleen Je harde, droge worsten zjjn duurzamer. Deze moeten dan op een koele, tochtige plaats opgehangen worden. De witte uitslag, die soms ontstaat, wordt met een droge doek er afgeveegd en de worst met wat vet in gewreven. Bjj een aangesneden worst be strijkt men de snijvlakte met een weinig boter of vet. Gebruikt men de voor het gezin bestem de eieren niet direct, dan komen zij op een eierrekje. Plaats ze echter nooit in de buurt van stex*k riekende stoffen. Wie wat eieren in kalk of waterglas heeft zor ge er voor dat deze een „vorstvrjje", maar koele standplaats hebben. Zjj kunnen niet langer dan gedurende den winter bewaard worden. AJleen zeer versch in waterglas Ingemaakte eieren kunnen in een koelen kelder in een volgen den winter nog gebruikt worden. Een overgebleven eierdooier bewaart men in een kopje met water, anders droogt hij te veel uit. Eendeneieren kunnen ziekte overbren gen, zjj moeten daarom uitsluitend in hard gekookten toestand gebruikt worden. In de bakkerij mag men ze alleen voor de beschuitbereiding gebruiken. De flesch slaolie, die men voor de opge spaarde bons aangeschaft heeft, komt op een koele, donkere plaats te staan. Als de flesch gesloten blijft, is de olie onbeperkt houdbaar. BOTER. Boter kan zonder speciale voorzorgen niet lang worden bewaard. Men bewaart de boter liefst niet in de keuken, doch op een donkere, koele plaats. Heeft men wat boter overgespaard of in het voorjaar in een potje ingemaakt, verversch dan gere geld het laagje pekelwater. Is het inleggen niet op de juiste wjjze geschied, dan kan deze boter thans min of meer in kwaliteit achteruitgegaan zijn (o.a. ranzig zijn ge worden). Ook kan dit het geval zijn met boter, welke geruimen tijd geleden „in blik" Is ingekocht. In kwaliteit achteruit gegane boter behoeft echter volstrekt niet als „bedorven" te worden beschouwd en te worden weggedaan, want deze is als regel In de keuken uitstekend bruikbaar. Men kan dergelijke boter ook op 'n zacht vuur gedurende ongeveer 'n uur verhitten, terwjjl men ze af en toe zacht omroert tot 't dan verkregen botervet helder is en dit dan in een zeer goed gereinigde, droge keulsche pot gieten na stolling sluit men het bo tervat met droog perkaraent-papier goed af en bewaart het op een koele, droge plaats. Dergelijke boter kan voor keuken gebruik zeer lang bewaard blijven, Het Damrak te Amsterdam op den eersten sneeuwdag van dit jaar (Foto Pax-Hollarx# DE 0MR0EPVEREENIGINGEN VERDWIJNEN. MET INGANG VAN 1 APRIL. Met ingang van 1 April 1941 zullen de omroepvereenigingen K.R.O., N.C.R.V., A.V.R.O., V.A.R.A. en V.P.R.O. ophouden te bestaan. Vanaf 1 Januari zullen geen contributie of giften door de vereenigingen geheven worden. De tijd tot 1 April zal benut worden om de vereenigingen te li quideeren. Wel zullen de betreffende om roeporganisaties trachten het contact met hun leden en luistervinken te behouden door het uitgeven van de respectievelijke programmabladen. Nederlandsche commissie naar Duitschland. Naar wij uit goede bron vernemen zal binnenkort een Nederlandsche commissie naar Duitschland reizen om zich op de hoogte te stellen van arbeidsvoorwaarden en levensomstandigheden van de Neder landsche arbeiders in Duitschland en de maatregelen te bestudeeren, welke even tueel in het belang van deze arbeider wen- schelijk zouden blijken. DUITSCH—RUSSISCHE HANDELS OVEREENKOMST VERLENGD. De DuitschRussische overeenkomst van 1 Maart 1938, welke het goederen- en betalingsverkeer tusschen Duitschland' en de Sovjet-Unie regelt en tot 31 December 1940 was verlengd, is thans uitgebreid tot 1 Augustus 1942. De overeenkomst vormt, zooals bekend, slechts de algemeene om lijsting voor het DuitschRussische goede ren - en betalingsverkeer en bevat geen af spraken over den omvang en de samen stelling van het handelsverkeer. KAAS. Kaas, in plakjes gesneden gekocht, be waart men het beste in vetvrij papier op een schaaltje. Stukken kaas kan men on der een stolp, mits niet geheel luchtdicht afgesloten, of in een dekschaal bewaren (een lepeltje of een propje papier tusschen stolp en schaal kan schimmelen van de kaas tegengaan). Grootere stukken kaas worden op een niet te droge koele plaats bewaard, nadat de aangesneden kanten met boter en vet zijn bestreken. Zij, die nog in het bezit zjjn van een heele kaas, kunnen deze langen tijd bewaren, mits zij de kaas af en toe omkeeren en de korst inwrijven met een in olie gedrenkt doekje. Zjj wordt het best op een ongeschilderde plaats be waard, welke eens per week met heet wa ter wordt schoongemaakt en gedroogd. Men kan ook een snij- of broodplank ge bruiken. MELK EN MELKPOEDER. Volle melkpoeder kan niet in grootere hoeveelheden dan bijv. 1 kg. en als regel niet langer dan 36 maanden worden be waard in liefst luchtdik afgesloten blikver pakking. Is de bus of een pak (ook de zgn. perkamenten bekers) aangebroken, dan doet men er goed aan, het poeder regelmatig op te gebruiken, daar het poe der na eenigen tijd ranzig wordt door het daarin aanwezige melkvet. Taptemelkpoeder kan vrij langen tjjd worden bewaard. Men beware dit poeder eveneens liefst luchtdicht op een droge, koele, vochtvrjje plaats, om klontvorming te voorkomen. Gecondenseerde melk (gesuikerde volle of taptemelk) moet eveneens op een koele, droge plaats worden bewaard. De busjes moeten regelmatig worden omgekeerd. Deze blikjes kunnen ongeveer 6 maanden worden bewaard. Men doet goed, eventu- eele voorraden, welke in het voorjaar of den zomer werden ingekocht, langzamer hand, in elk geval dezen winter op. te ge bruiken. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend De duikboot, omtrent welke tot dusver re reeds bekend gemaakt werd, dat zjj 13.300 b.r.t. tot zinken had gebracht, kon haar succes opvoeren tot in totaal 20.600 b.r.t. vijandelijke koopvaardjjruimte. Binnen het kader van de bewapende ver kenning heeft het luchtwapen verschillende succesvollè afzonderljjke aanvallen op voor den oorlog belangrjjke installaties in Zuid- Engeland en op scheepsdoelen in het Brit sche kustgebied voortgezet. Bij Southend hebben twee bommen van middelgroot kaliber een in convooi varend vijandelijk koopvaardijschip van 3 tot 4000 ton getrof fen. Het schip bleef met slagzij in zinken den toestand liggen. Voorts werden twee Britsche patrouillebooten en een gewapend vijandelijk koopvaardijschip met succes aangevallen. Londen werd in den loop van den dag ondanks ongunstige weersomstandigheden, bestookt met brand- en brisantbommen van verschillend kaliber. Gevechtsvliegtui gen vielen verder, deels in scheervluchten, fabrieken en rails, benevens een sterk vlieg veld in Zuid-Engeland met effect aan. In den loop van den vorigen nacht heb ben vrij zwakke eenheden gevechtsvliegers de Britsche hoofdstad wederom aangeval len. De vijand heeft in den nacht van 5 op 6 Januari geen vluchten gemaakt naar Duitsch rijksgebied. Eenige vijandelijke toe stellen poogden in den loop van Zondag het bezette gebied binnen te dringen. Zij werden echter tijdig ontdekt en met af weergeschut afgeweerd. Twee vjjandeljjke bommenwerpers zijn niet ver van de Fransche kust in zee ge stort. Eigen verliezen zijn niet ontstaan. HET ITALIAANSCHE. Het 213de Italiaansche legerbericht van gisteren luidde; Aan het front van Bardia heeft de slag Zondag van den morgen tot den avond hardnekkig voortgeduurd. Wederom vielen punten, waar tegenstand ge boden werd, na heldhaftig verzet van onze troepen, die den vijand aanzienlijke ver liezen berokkenden. De luchtmacht bleef volkomen samenwerken met de operaties op den beganen grond. Vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden onze bases zonder schade aan te richten. Een onzer vliegtui gen is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front acties van lo caal karakter. In het verloop daarvan werden den vijand gevoelige verliezen toe gebracht en wapenen en gevangenen wer den vermeesterd. In Oost-Afrika beschoten vjjandeljjke schepen de kust van Somaliland. Onze vliegtuigen kwamen terstond tusschenbei- de en bombardeerden twee kruisers en een hulpvaartuig. Vjjandeljjke vliegtuigen vie len onze bases in Erythrea en Somaliland aan zonder schade aan te richten. Een vij andelijk vliegtuig werd neergeschoten. Aan het Soedanfront werd een vjjandeljjke patrouille teruggeslagen na verliezen ge leden te hebben. Een der verkennings vliegtuigen van onze marine werd door twee Blenheims aangevallen, waarvan het er een neerschoot en de andere op de vlucht dreef. BEKEND ASTRONOOM OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftjjd is te Gruenwald bjj München overleden prof. Philipp Fauth, die zich met de bestudeering van maan en planeten heeft bezig gehouden en in de ge- heele wereld bekendheid had verworven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1