1 «te KORTE PREDICATIE Van onze Boekentafel Zeeuwsche Kroniek Uit onze couranten van 50 jaar geleden. .Door de huisvrouw Van vrouw tot vrouw. Hi 'B SUPEROL SCHAKEN i i m il r if i m i S i§ JU ui i M ii A 'é/ifa 3H Wi A A IR k W IN MEMORIAM. Deze regelen zijn geschreven op den Oudejaarsavond van het jaar onzes Heeren 1940. Het heeft ons veel ont nomen en 't is ons zwaar geweest: maar het was toch een jaar onzes Hee ren. En velen hebben een zegen in alle leed gevonden. Zijn wij armer gewor den of toch rijker Hoe het zij, een ieder heeft wel een weemoedig oudjaar gehad. Zoo was het ook voor mij. Wij zaten, met om ons heen de zwarte schaduwen langstrekkend van een wereld in oorlog, met voor ons staande de schare der her inneringen aan alles wat wij verloren en op de tafel een witte brief de doods tijding van onzen besten, groot en vriend. Ik noem in deze halve kolom nimmer namen. Maar nu de ééne groote man, dien ik in mijn leven kreeg, van ons is heengegaan, wil ik ook op dit plekje zijn naam met eerbied schrijven. Hebt ge hem gekend. Ds. H. W. Creutzberg Zoo niet, dan hebt ge toch iets van hem door mij gekend. Want aan zijn vuur heeft mijn leven vlam ge vat en iets van dien gloed licht nog door de sintels van mijn woorden hier. Wat missen menschen veel, die niet in hun leven ontvingen een groote, gave vriendschap, een ongebroken vereering. Missen zij ook den toorn tegen den dood Toornen kan ik om dien stom men, onontkoombaren dood. die zelfs de zeer grooten ten slotte neemt. Deze stem. Creutzbergs stem, moest niet zwij gen en zwijgt nu tochDeze heldere mensch. die ons de Schriften open korf, tot op het rijke hart, deze mensch, enkel indringend spreken, moest niet tot zwijgen'worden gebracht en zwijgt nu toch Door velen miskend, door veten ver guisd, door velen vereerd, had hij in Nederland een geheel eigen toon, en daarin een ongemeten nederigheid te genover den Grooten, dien wij niet ken nen kunnen en toch kennen mogen. Nu hij er niet meer is. wordt deze wereld ons nog grauwer, maar de hemel lichter. En naar dat lichte land gaan immers onze schreden F. De NvV. Provinciale Zeeuwsche Electri- citeits-Maatschappij gaf een kalender uit met reproducties van bekende schilders van de „Haagsche School" nl. één van Poggenbeek, één van Willem Maris en vier van Weissenbruch. Ook ontvingen wij een maandkalender van de Hollandsche Socië teit van Levensverzekeringen N.V., Am sterdam- Distributie gyn en pijn Het straatlied van 1914 tot 1918 door D. Wouters. Uitg. Uitgevers- my Holland, Amsterdam. Echte straatliederen hoort men tegen woordig niet meer. De radio en de spre kende film hebben met htm schlagers de populaire straatliedjes, die gevent werden, verdrongen. Maar tijdens de mobilisatie 19141918 waren ze er nog die liedjes, die, overdreven natuurlijk, meestal in zeer ongezouten taal de waarheid over verschil lende zaken vertelden. Vooral de distribu tie was het mikpunt. D. Wouters verza melde nu een serie liederen, waarin de dis tributie gehekeld wordt. De ouderen zullen ze zich zeker nog herinneren. De grootste gave door Willy Strijt Uitg. Uitgeversmij. Holland, Amsterdam. In de romanwereld leven vele eenzame jonge vrouwen met hun kindje alleen te midden van het gewoel van een groote stad. Anne van Velzen is eenzaam, jong en heeft een kindje, een jongen, en woont ver laten in een oud stadshuis in een dood gewone buurt. Zij is echter geen roman heldin, die uiteindelijk toch nog trouwt met den man, die haar eerst in den steek liet. Neen. een romanheldin is zij niet, maar toch heeft zg iets van een heldin, zooals zij hard werkt en zich moedig door alle moeilijkheden heen slaat om haar jongen een goede opvoeding te geven, om hem te harden tegen het wreede leven. Pen gast In uw huis door Willy Corsari. Uitg. H. P. Leo polds Uitgeversmij. N.V., Den Haag. Ina Elsting is uiterlijk volkomen geluk kig, maar innerlijk heeft zy een grooten weerzin tegen het leven, dat zij lijdt. Door haar huwelyk met een groot-industrieel is haar bestaan met sociale plichten over- vuld en voor haar taak van vrouw en moeder blijft weinig tyd over. Er ont staan hierdoor conflicten tusschen Ina en haar man, die door eenige misverstan- ien nog verscherpt worden. Uiteindelijk ■tomen man en vrouw weer brj elkaar. Zij oeseffen dan beide hoezeer een mensch lie men liefheeft, slechts is als een gast, die iederen dag heen kan gaan. De amoureuze vergissing door Jean Giraudoux. Uit het Fransch vertaald door Victor E. van Vries land. Uitg. Bigot en Van Rossum N.V., Amsterdam. Ja, het is hier een vergissing van een wegopzichter, die voor een mooie jonge apothekersvrouw zjjn liefje den rug toe keert. Een amoureuze vergissing, waardoor Meziek op *t durp. „Kom bjj", zei de vrouwe van den bak ker, en ze schoof een endje opzie-e op de banke, „je zou geld geve om joe te zien me bin ègauw glad uut de kennesse 'egroeie". Mientje gieng zitte. Ze lachten maer is ja, z*ö vanselft êest fesoenlek goeien- aevend 'ezeid, mae' toen wees ze nae' de meziektente, net ofdè' ze zegge wou „Me zulle wè' prate de meziek zwiegt". De bakkersvrouwe lachten ok en knik ten, da' ze 't begreep. Ze zetten d'r voeten wat vadder van mekare én liet d'r buuk tussen d'r knieën zakke. Toen lei ze ollebei d'r ermen op 't taefeltje, dat ze vóór d'r staende en gieng zitte kieke nae de ménsen rond de meziektente. Over de groote straete keurden de mis- jes erm in erm en de jongers in troepjes 'een en wêer. De guus dansten in een gróote rondte op 't gos en de muzikanten speelden, dat 't klonk over 'êel 't durp en toet varre in den omtrek. „Het klienk' móóier op een afstand", docht Mientje, „wat bin 'k toch eigeluk dwaes, om 'ier te komme luusteren. Waerom bin 'k bie de leste weie nie op d' onderste schêeplanke gae zitte, mee 't zicht op den böogerd en de runders? Daer 'óor je 't even goed en 't klienk' vee' mooier". Ze wist natuurlek 'êel góed waerom ze dat nie 'edaen ten êesten voe die jongers en ten twidden voe de praat van de ménsen ze 'eur dae alleêne op een 'schêeplanke zie zitten dan zouwe ze zéker 'ezeid* „die is zot 'eworre". Zó- drae as ze op 't durp kwaeme, wazze die jongers nae' Louw toe-'egae en zie zat noe 'ier wee op d'r oud pleksje, net as vroeger, toen ze nog schole gieng op 't durp en kammeraad was mee de dochter van den bakker. Het was jaeren 'elee, dè ze 'ier zó 'ezeten 's Zitterdagsaevens, bie de meziek. Het was oal zó bekend, zó percies éender net as vroeger, mae' zie voelden dudelik, dè. ze der van vervremd was zie was veranderd dae was ok in 'eur leven zó vee gebeurd en anders 'eworre. Van de tente kwam een groot geschetter en 'arde boenzen op de gróote trom, liek dat oltied gast op 't einde van een meziekstuk. Toen was 't uut. De guus liete mekare los en begustc dadelik vangermantje te spele. Ze schote tussen de gróote ménsen deur, zonder an te zien dae waere der dan ok wè, die ier en daer een flaere opliepe. De muzikanten dróogden d'r zweet of. Ze liete 't water uut d'r instrument löope en keke over de balustrade nae de mén sen. Mientje docht„As dostege runders. Noe 'oorden toch den êen of den aren een flesje bier voe die ménsen te laete brien- gen. Dat ze wè' verdiend". En zó mits zag ze de kastelein komme mee een vrachtje. Een öogenblik laeter kapten de jongers op de tente ze achterover. En ze lachten, 'óor. De br'.ckersvrouwe was achteruut 'eschove en mee d'r ermen over mekare begust ze Mientje in 't ver-óor te nemen. Ze Louw verbie zie komme mee die jon gers en je begrieptdae' most ze 'aer of pluum van Mientje gaf geduldeg ant woord, mae dae tussendeur docht ze toch „ik beter tuus kunne bluve. Voe wat mot ik noe m'n eigen uut laete vraege 't bin ommest d'r zaken nie". Dat was noe min of meer êenkennegheid van d'r en de bakkersvrouwe was zó nie. Die begust uut d'r eigen te* vertellen, over d'r 'uusouwen en d'r dochter. .,Ze za' trek wè' tuus kom me", zei ze, „merge ei ze gin dienstdan kan ze je nog een endje wigbrienge, van- aevend; je temissen gin ander gezel schap ert". Ze plaegden graag. Mientje dee' maer is mee d'r óod, net ofdè' ze zegge wou „toe, gae noe gauw". Mêer 'oefden Le niet te zeggen, wan' de meziek begon wee'. Vee' stukken wiere der nie mi' 'espeeld. Zulder waere laete op 't durp 'ekomme en 't jonge volk verlang den oal om te gae' dansen. Midden In een stuk kwam Corre van den bakker an-'e;ee-e op de fiets. Mientje gieng dadelik nae d'r toe en tegaere brochte ze de fiets wig en bleve nog even binnen prate. Toen kwamme ze ollebei voren zitte. Den doenker begon a te voal- Ien. De muzikanten kuste de neuten agauw nie mi leze ze speelden meest mae uut d'r óod. 't Jonge volk miek korte keurtjes voe d' erreberge en begust te trappelen van ongeduld en de guus wiere zachtjesan ver- slete; ze 'ieuwe d'r moeders 'and vast en leunden m'^ d'r kopje tegen d'r an. „Motte julder ok nie gae danse?" vroog de mo Ier van Corre. „Ik niet", zei Cor. „ik ben doodmoe over een uur lig ik er onder". „Je breng me toch nog wel een eindje weg?" vroeg Mientje. Van de wêerom- stuit gieng ok 'Ollans jrate. „Tuurlik" zei Cor, „net als vanouds, tot aan de lindeboom". Louw eloofd dat 'n voe de jongers zou zurge. Die twi misjea gienge erm in erm de schemerachtege wegt op. In een öogenblik waere ze 'êel vertrouwelik an 't praten, zó-è ouwe schoolkammeraas dat doe. Mientje zei „ik zou ök wè tuus wig wille en net as jie op een kantoor". Mae' Cor„dat is ok móóier op een afstand as van dieh .ebie noe mö' j' is luusteie" Mae dat vertel ik dan kommede weke. H. C. H. de wegopzichter én zijn liefje én zijn apo thekersvrouw verliest en zelf een koud bad krijgt. Een amoureuze vergissing, zooals die in Frankrijk voor kan komen. Michael Kohlhaas. door Heln- rich von Kleist. Vertaald door dr. Nico van Suchtelen. Uitg. Werèldbibliotheek-Vereeni- ging, Amsterdam. Het bestuur van de Wereld bibllotheek- Vereeniging koos als Sint-Nicolaaspremie voor de leden de romantische geschiede nis van den koppigen doch in wezen ge moedelijken paardenkooper Michael Kohl haas. Dr. Van Suchtelen vertaalde von Kleist's boek, waarin een naif-mlddel- eeuwsche sfeer heerscht en voorgevoe lens, droomen en geheimzinnige waarzeg gerij een groote rol spelen, uitstekend. Het groote aantal fijne silhouetten, waarmee deze keurige uitgave geïl lustreerd ia, zijn van H. D. Voas. DE AMBACM'I' S H KEB, n. In het vorige artikel zagen wij. dat de edelen, die een ambacht hadden, verplicht waren hun vorst in oorlogstijd te helpen. Zjj moesten „ter heervaart" komen. Het gebeurde wel eens, dat zij hieraan niet voldeden. Zij gingen zelfs nog verder. Vertoornd over vermeend of werkelijk on recht spanden sommigen samen en hieven de wapens tegen hun heer op. De bekende moord op Florls V in 1296 bijv. was hier van het gevolg. Behalve de Hollandsche edelen Van Amstel, Van Woerden, Van Velzen, e.a. waren ook Zeeuwsche edelen, zooals Van Renesse, Van Borssele, Van Baarland, Van Cruyningen, e.a. in het complot betrokken. Dat de graven tegen hen hulp en steun vonden in de opkomende steden, is te be grijpen. Hierdoor werden zij minder afhan kelijk van de edelen. In de veertiende eeuw begonnen zij legers te huren. De macht van de edelen was alzoo aan het minderen. Daar sommige edelen hun sterke steenen huizen in de steden hadden, was hun invloed in het stadsbestuur groot. Doch hieraan werd ook een einde gemaakt. Zoo werd in het jaar 1347 bepaald, dat geen ambachtsheeren schepenen van Mid delburg mochten worden. De edelen, die als ambachtsheer het platteland vertegenwoordigden, werden wel eens dc r den graaf opgeroepen om geraadpleegd te worden in belangrijke re- geeringsaangelegenheden. Zij weiden „ter dagvaart" opgeroepen. Spoedig verschenen hier ook de afgevaardigden der voor naamste steden. De plaats in Zeeland, waar de dagvaar ten der edelen en steden gehouden werden, is langen tijd Cats geweest. Uit deze vergaderingen heeft zich later het college der Staten ontwikkeld. De voornaamste edelen hadden natuurlijk daarin den meesten invloed. In Zeeland waren dat de Heeren van Veere, de machtige Bourgon diërs, die behalve Veere ook Vlissingen, Westkapelle, Domburg en nog andere Walchersche ambachten bezaten. De an dere edelen-ambachtsheeren, vaak van hen afhankelijk, lieten zich ten laatste zonder protest in de Staten van Zeeland ver tegenwoordigen door den Heer van Veere. Het was Maximiliaan van Bourgondië, die zich het recht om den Zeeuwschen adel irt de Staten van Zeeland te vertegenwoor digen als het ware toeeigende onder den titel van Eerste Edele. Na den dood van Maximiliaan in 1558 werd Philips Willem, de oudste zoon van Willem van Oranje, als heer van St. Maartensdijk en andere ambachten de meeste goederen in Zeeland bezittende, Eerste Edele. Daar hij nog jong was, ver tegenwoordigde zfln vader hem in de Staten. Ondanks de tegenwerking van koning Filips wist Willem van Oranje later ook de markiezaten Veere en Vlissingen te koopen, waardoor zijn positie als Eerste Edele vast werd. Bovendien waren de meeste edelen tijdens de troebelen Röomsch en dus koningsgezind gebleven. Toen eerst Walcheren en daama geheel Zeeland de Spaansche zyde had verlaten, hadden zij het gewest verlaten. Hierdoor was hun recht op zitting of vertegenwoordiging in de Staten van Zeeland verloren. Velen hunner nakomelingen keerden, nadat zij Hervormd waren geworden naar Zeeland terug en wilden hun recht ten opzichte van zitting in de Staten doen gelden als zijnde Zeeuwsche ambachts heeren. De voornaamste edelen waren de Heeren Van Tuyl van Serooskerke, Van Cats, Van Wyngaerden, Van Schenghe en Van Wissenkerke. In 1618 werd hun ver zoek door de Staten afgewezen. Nu traden zij in onderhandeling met Prins Maurits, die, als zijnde Heer van Veere, Vlissingen, St. Maartensdijk, enz., Eerste, Edele was. Eerst in 1624 kwam men tot overeenstem ming. De edelen stonden hun recht om in de Staten van Zeeland beschreven (opge roepen) te worden af aan Prins Maurits. Deze verklaarde de edelen voor gerecom mandeerd (aanbevolen) te houden bjj de vervulling van posten, die door den Eerste Edele werden vergeven. De edelen, als bezitters van Zeeuwsche ambachten, hadden alzoo hun recht tot medezeggingschap in het bestuur van Zee land voor goed verloren. De Prinsen van Oranje bleven Eerste Edele. Als zoodanig hadden zij behalve stemrecht ook het voorzitterschap in de Statenvergaderingen. Zij lieten zich door een aanzienlijk persoon, een Zeeuw van geboorte, vertegenwoor digen. In hun eigen ambaeht behielden de Heeren hun eenmaal toegewezen rechten van bestuur en rechtspraak. Te besturen was er echter vroeger nog zoo goed als niets. De dorpen in de ambachten waren bovendien klein. Er waren nog zoo geen wetten, die voor het gansche land of gewest van kracht waren. De technische term van hun recht tot bestuur en rechtspraak was: het recht van lage jurisdictie, d.w.z. het recht van wetgeving, bestuur en rechtspraak binnen het terrein van het ambacht Hierbij was hij niet onbeperkt Hij moest rekening houden met de wetten van hooger gezag. Het woord lage duidde aan. dat hij alleen kleine overtredingen kon straffen. Dit was feitelijk het eerste en voornaamste heerlijk recht als ambachtsheer. Al de andere, die wij in 't volgende artikel zullen bespreken, zijn er uit voortgekomen. Deze voorrechten werden in Zeeland samengevat onder den naam van ambachtsgevolg. Zelf sprak de ambachtsheer geen recht Hij benoemde daarvoor het college van schout en schepenen. HUN NAAM. In de vroegste tijden bestond er nog geen familienaam. Men sprak b.v. van Jan, ambachtsheer van Renesse. Het woord ambachtsheer verviel spoedig en het werd Jan van Renesse. De laatste naam werd later niet alleen door den ambachtsheer, maar ook door zijn nakomelingen, ofschoon geen ambachtsheer meer zijnde, gedragen. Vandaar dat thans een aantal personen in ons land b.v. heeten Van Tuyl van Serooskerke. Toen na den Spaanschen tijd aanzien lijke burgen door aankoop ambachtsheer werden, breidden zij hun naam eveneens uit met den naam van het ambacht Hierin was ook een weinig ijdelheid. Tevens had den zij het recht om het wapen van het ambacht te voeren. R. B. J. d. M. ICWordt vervolgd).. Je weeft 1891. Door de opnieuw ingevallen strenge vorst zijn alle binnenhavens en het ge- heele kanaal door Walcheren met een vrij dikke ijskorst overdekt zoodat het Vlis- singsche havenbootje zich slechts met moeite een doortocht door het ijs kon banen. Het bleek voor het kleine scheepje op den duur ondoenlijk den geregelden dienst vol te houden, zoodat later op den dag slechts om het uur een reis naar en van de buitenhaven kon worden gemaakt. La ter heeft de pennyboot den dienst geheel moeten staken. Ook de provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde heeft de vaart op Bres- kens en Terneuzen, wegens het ijs moe ten staken. De thermometer wees op 1 Januari 's ochtends 8 uur, 7 graden Fahrenheit 25 graden vorst. Op 31 December is de kiel gelegd van het stalen schroefstoomschip 4e kl., „Sum- bawa" genaamd, dat op de fabriek der Kon. Mij. „de Schelde" alhier in aanbouw komt voor rekening van het departement van koloniën en bestemd is voor de Indi sche militaire marine. Op Oudejaarsdag 1890 is men van Mid delburg op schaatsen over het kanaal .aar Veere gereden. Dit is de eerste maal sedert het kanaal bestaat. Benoemd tot onderwijzer aan school C te Vlissingen de heer P. Houterman te Serooskerke. Zoo ooit, dan is het vooral thans, dat Vlissingen als haven- en zeeplaats wedeiom door de aanhoudende vorst tot haar volle recht komt. Terwijl toch schier alle havens van Ne derland en België niet meer, of niet dan met de grootste gevaren kunnen bereikt worden door zeil- en stoomsct epen, biedt de Vlissingsche haven met hare werken de schoonste gelegenheid voor een veilig bln- nenloopen van alle schepen niet alleen aan, maar stelt hen ook in staat hunne ladingen te lossen en te verzenden. Bereids zijn dan ook tal van stoom- en zeilschepen binnen, waarvan enkelen be gonnen zijn te lossen, hetwelk een buiten gewone drukte en bedrijvigheid in ons midden oplevert. Daarenboven levert de Schelde, wegens het daarop zich bevindende dryfys, een prachtig gezicht op, en is zulks oorzaak dat de zeeboulevard tevens als de schoon ste gelegenheid kan aangemerkt worden om van het heerlijkste zeegezicht te profi teered dat zich denken laat. Geen wonder dat deze dan ook vele be zoekers tot zich trekt. Op 1 januari heeft de heer J. C. de Ruyter de Wildt zijn betrekking alhier aanvaard als inspecteur over het Neder- landsche Loodswezen, de betonning, beba- kening en kustverüchting in het 6e dis trict, alsmede die van permanent commis saris van toezicht op de Scheldevaart. Candidaat J. Schouten heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Veere. Op Oudejaarsdag gingen drie personen te voet over de Zandkreek bjj het veer van Kortgene naar Wolfaartsdijk. Ook de post ging per ysslede over. Sedert Januari 1855 is zoo iets niet voorgekomen. Het is ook een groote zeldzaamheid, dat de stoom bootdienst van Middelburg op Zierikzee, zelfs „achterom", d.w.z. langs de Noord zijde van Noord-Beveland, gestaakt moet worden, zooals thans het geval is. EEN GEMAKKELIJK, VOEDZAAM MIDDAGMAAL VOOR WEINIG GELD. De aardappelen In de schil koken en brandstof besparen. Martlne Wittop Koning schrijft ons: 's Winters maken we graag gebruik van de mogelijkheid om ons geheele mid dagmaal in één pan tc bereiden: de erw tensoep en de stamppot vormen daarvan algemeen bekende voorbeelden. Voor die voorkeur bestaat een afdoen de reden, immers het eten komt in de ééne soepterrine of de ééne schaal wei lekkerder warm op tafei dan wanneer het uit diverse pannen in verschillende schalen moet worden overgeschept. In dezen tijd hechten we bovendien waar de aan de brandstofbesparing, die de één- pansmethode meebrengt Alles met elkaar feiten genoeg, die er ns toe kunnen brengen om de stevige soep en den stamppot aan te vullen met nog een derde éénpanstype, dat in Hol land minder bekend is: het gerecht van met elkaar gekookte groente en aardap pelen (soms ook vleesch), waarvan de ingrediënten echter ten slotte niet worden dooreengestampt, maar losjes door elkaar geroerd, zoo, dat alle bestanddeelen dui delijk zichtbaar blijven. Zóó'n gerecht heeft boven den stamp pot zelfs iets vóór: de aardappelen heb ben minder kans op verlies van vitamine C dan wanneer ze tijdens het stampen volop met lucht in aanraking worden gebracht. Misschien moeten we even aan de .vreemdigheid" wennen; dat geldt echter alleen voor den allereersten keer, dat we met het gerecht kennis maken, want als we het eenmaal geproefd hebben, komen we er zeker op terug en krijgt het zijn vaste plaats in het week-menu! Een paar recepten beide zonder vleesch, maar beide bijzonder smakelijk v.1jz»n den weg aan de huisvrouw, die er do nroef mee wil nemen; het eerste voorbeeld leert ons het extra-kaasrant soen op voordeelige wijze gebruiken; Moeder vraagtToen we nog in H. woonden, ging mijn zoontje op de voorbe reidende Montessorischool. Tevoren leek t alsof hij grooten aanleg voor teekenen had, op de Montessorischool keek hfl er niet Ufenteefa'h.FeiAcudAezd.fUqt GORGELEN MET V eu APOIH SN OROG. IN BUISJES 21 «fc meer naar om. Nu is hij op een gewone school, waar hem de techniek wordt bijge bracht en heeft hjj er weer pleizler in. Ik meende, dat juist het Montessori-onder- wijs zoo bevorderlijk was voor de ontwik keling van teekengaven? Antwoord. Het is best mogelijk, dat uw kind, juist in de jaren dat hij op de Mon tessorischool zat, ten aanzien van het tee kenen een latente periode doormaakte of dat zijn belangstelling door andere onder werpen meer werd gewekt. Met het Mon- tessori-onderwys heeft dit „zwijgen" niets te maken. En wanneer U spreekt over teekentechniek, dan wil ik U er op attent maken, dat deze juist op de Montessori school in geenen deele verwaarloosd wordt, alleen op een geheel andere wijze wordt benaderd. REDACTEUR J. M. MULLIfi. Zooals reeds eerder vermeld, werd te Zierikzee een wedstrijd gespeeld, met de bepaling, dat de winnaar t.z.t. een match zal spelen met den kampioen van Zeeland. De winnaar van dezen strijd zal tenslotte den titel verwerven. De driekamp te Zierik zee is geëindigd met een fraaie overwin ning van den heer J. J. v. d. Ende. Hij haalde 6 pnt. uit 8 partijen, terwijl de heeren dr. WestendorpBoerma en J. Ba- rendregt beiden 3 pnt. behaalden. We laten hieronder uit de2en driekamp een interessant eindspel volgen, tusschen dr. WestendorpBoerma met wit en Joh. Barendregt met zwart ZwartJoh. Barendregt 11 n Of ÉS a bede t g h Witdr. WestendorpBoerma. In dit eindspel heeft zwart de kwaliteit minder, en hij moet derhalve vechten voor remise. Ondanks beperkten denktijd, werk te zwart het volgende plan uit (de op merkingen zijn van den zwartspeler). Bo venstaande stelling ontstond na den 21en zet van wit dus zwart is aan zet. Zwart redeneerde nu als volgt„Als ik den koningsvleugel vastleg (wat mogelijk is) met zoo weinig mogelijk materiaal, dan kan ik het andere materiaal op den dame vleugel concentreeren en deze event, ook vastleggen. Myn eenige zet was dus 21 Le3t (anders komt Td3 en ik moet mijn toren in plaats van mijn looper gebruiken om den koningsvleugel vast te leggen). 22 Kbl h4 23 Td3 Lg5 (hier kan wit niets meer beginnen). 24 Thdl Td8 25 TaS Ta8 (en vooral geen verzwakkende pionnen- zetten, deze moeten tot het uiterste ver meden worden). 26 Tdd3 met dreiging Tdb3 en verzwakking van zwart's stel ling, dus 26 Kd7 27 b4 Le7 28 Tab3 Kc7 om na een event. a4a5a6 en c5 met dc5: en Td8 nog eenige remise-kansen te behouden, 29. a4 Lg5 30 b5? een foutzet, waarna de partij remise wordt. 30 c5 31. a5 Kd7 32 Tdl Ke7 33 Tbd3 Td8 34 Kb2 Td7 35. Tel Ke8 36 Te4,Ke7 S7 Kc3 Td8 38 Tdl Tf8 39 Tfl Kd7 40. Kd3 Tf4 41 Tf4: eM: 42 Ke4 Ke7 43 a6 b6 en wit stemde in remise toe." Of men al of niet ten volle met de bere deneering van zwart instemt, is. het toch interessant deze aan de hand van het partjjverloop, te toetsen. We maken er de lezers van deze rubriek nog eens speciaal opmerkzaam op, dat we ons voor toezendingen van beredeneerde partij-fragmenten als bovenstaand, steeds ten zeerste aanbevolen houden. STOOFPOT MET WORTELEN EN UIEN. <2 3 personen)» 150 gr. (1% ons) belegen or jonge kaas, 1250 gr. (2Vb pond) aardappelen, 750 gr. (lVa pond) worteLen, 2 3 groote uien, 4 d.L (4 kleine thee kopjes) melk, 40 gr. (2 afgestreken eetlepels) boter of vet, wat zout, misschien wat peper. Leg de schoongeboende, in parten ge sneden aardappelen in de pan met een bodempje kokend water; leg er de in niet te dunne stukjes ge neden wortelen en uien op ei. de boter of het vet; sluit de pan stevig dicht en laat op een zacht vuur alles samen gaar en ongeveer droog worden (ongeveer Vt uur). Giet er de melk bij, laat die aan de kook komen en roer dan alles losjes door elkaar; meng er ten slotte de ge raspte of in blokjes gesneden kaas door en Iaat die even mee warm worden»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7