WASSCHEN ZONDER ZEEP. WAT NU? lüelke bonnen geldig zim Radioprogramma Hoe men zeep kan besparen. Naar aanleiding van de vele verzoeken om Inlichtingen betreffende het zeeploos wasschen, die den rijksvezeldienst van de zijde van huisvrouwen en leeraressen van huishoudscholen bereikten en mede op ver zoek van de commissie voor vervangings producten van zeep, welke door het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart is ingesteld heeft de dienst een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheden om in de huishouding zeep te besparen. Daartoe werden practische waschproeven uitgevoerd, waarby bleek, dat zeep be spaard kon worden, terwyi toch een heel bevredigende reiniging van het waschgoed kon worden verkregen. Besparen van zeep is op twee manieren mogelijk. Ten eerste verbruikt men geen zeep in die gevallen, wfear met andere rei nigingsmiddelen kan worden volstaan en in de tweede plaats kan men er voor zor gen, dat wanneer wel zeep moet worden gebruikt, alle zeep ook werkelijk wordt gebruikt voor het doel, waarvoor ze dient en geen zeep nutteloos verloren gaat Het is algemeen bekend, dat regenwater het ideale waschwater is. Al het andere water is in meer of mindere mate hard of zooals men ook wel "hoort zeggen „schraal". Voor streken met uitgesproken zacht water is zeepverlies tengevolge van kalk- zeepvorming geen probleem. Andere is dit voor streken, waar het water hard is. Hier moeten wfl voorkomen, dat zich kalk- zeep kan vormen. Dit kan voorkomen worden door in de eerste plaats zooals het op het platte land veel wordt gedaan te wasschen met het zachte regenwater, dat in een put of ton wordt verzameld. Kunnen wij niet op een of andere wijze voldoende regen water verzamelen, dan moeten wij onze toevlucht nemen tot de tweede mogelijk heid, namelijk het ontharden van het be schikbare water. Ontharden van water met soda. De meeste huisvrouwen weten wel, dat het water zachter wordt door het toevoe gen van soda. Hier volgt een recept voor het onthar den. 1. Den avond tevoren de benoodigde hoeveelheden water klaar zetten en 2. Per 12 liter water toevoegen 20 gram kristalsoda, d.i. 2 afgestreken eetlepels in een maatbeker overeenkomend met 20 gram suiker. 3. Volgenden morgen heldere water af- schenken of afhevelen. Ontharden met andere middelen. Er is nog een mogelijkheid om de kalk- verbindingen uit het water onschadelijk te maken. De kalk zelf wordt dan echter niet uit het water verwijderd. Er worden namelijk producten in den handel gebracht, die de eigenschap hebben, dat ze de in het water opgeloste kalkver- blndingen zoodanig aan zich binden, dat zeep hiermee geen verbinding meer kan vormen en er dus geen kalkzeep kan ont staan. Deze producten worden thans in den handel gebracht. Waschmiddelen. Er zijn thans reeds een groot aantal middelen ln den handel, die geschikt zyn als vervangingsmiddel voor zeep. Een silicaat, dat reeds zfln weg in de hulshouding heeft gevonden is het water glas, het gewone waterglas, z.g. neutraal waterglas, dat men ln den kleinhandel (drogist of anderszins) als een dik vloei baar siroop kan betrekken en dat veelvul dig wordt gebruikt om eieren in te leggen, is gebleken een uitstekend vervangings middel te zyn voor zeep. Wat kan gewas schcn worden zonder zeept Alle weefsels, waarin plantaardige vezelstoffen, dat zijn dus katoen en linnen, maar ook kunstzijde doch geen acetaatz\jde, z\jn verwerkt, kunnen zonder zeep worden gewasschen. Weef sels, waarin zich dierlijke vezels bevin den mogen niet met deze middelen worden behandeld. Daarvoor reservecre men de zeep. Met zeep moeten dus alle stoffen, bre'tsels en weefsels van wol, echte zijde en acetaatzijde worden ge wasschen. He* zyn echter niet alleen de witte weefsels van katoen, linnen enz., die men zonder zeep kan wasschen, evenzoo de gekleurde weefsels als zakdoeken, bonte doeken, pyama's en zelfs kunstzijden kou sen. Het is zelfs gebleken, dat de kleur stof, mits deze waterecht is, in oplossin gen van deze waschmiddelen, minder van het goed afloopt dan in gewone zeepoplos singen. Hoe moet men wasschen? By het wasschen met vervangingsraid- delen voor zeep kan in het algemeen ge zegd worden, dat men precies zoo te werk kan gaan, als men dit gewend was te doen, alleen natuurlijk .net dit verschil, dat nu geen zeepoplossing wordt gebruikt, maar een oplossing van een vervangings middel. Het is echter van zeer groot belang, dat het vuile waschgoed voor het eigen lijke wasschen, goed wordt geweekt. Voor al lang inweeken, wanneer dit met water wordt gedaan. Aan te bevelen is het ech ter soda of een weinig waterglas aan het inweekwater toe te voegen. Ook zijn er verschillende inweekmiddeler. in den handel, welke reeds sedert langen tijd be staan. Inweeken doen we koud of lauw warm, doch vooral niet by te hooge tem peratuur, daar anders bloedvlekken en andere eiwitten onoplosbaar worden. Na het inweeken wordt het goed uit- gewr ngen of uitgeknepen, waarna het eigenlijke wasschen volgt. Bij het was schen met vervangingsmiddelen is het niet noodzakeiyk, dat het goed, zooals b.v. bij gebruik van een zelfwerkend waschmiddel (Radion, Persil, etc.), wordt gebracht in de koude waschvloeistof. Het is hier geen bezwaar, wanneer het water eenigszins warm is, b.v. badtemperatuur heeft Onze waschvloeistof met waterglas maken we nu als volgt: per 12 liter water, zoo mo gelijk onthard water (zie boven) voegen we toe 100 cm», dat is 1 decaliter water glas, zooals we dit hebben gekocht Met deze oplossing gaan we nu het witte goed wasschen. Het is wel gewenscht, dat de verhouding tusschen de hoeveelheid waschgoed en de vloeistof wat ruim Is. zoodat h6t waschgoed niet styf opgepakt in den waschketel ligt en we het zoo nu en dan eens kunnen omroeren. Het geheel word' nu verwarmd tot de vloeistof bijna kookt, waarna we de vloeistof nog circa 10 minuten tegen den kook aanhouden. Na het wasschen wordt precies eender gespoeld, als we dat gewend zyn, maar vooral goed spoelen. By de behandeling, die het goed nu heeft ondergaan, is het nog niet gebleekt. Voor huisvrouwen, die altyd een zelfwerkend waschmiddel gebruiken, wordt dit iets om slachtiger. In het zelfwerkend waschmid del is namelijk het bleekmiddel reeds aan wezig en dit vervult zyn taak tijdens het koken van het waschgoed. Zij, die echter met gewone zeep wasschen, zullen wel ge wend zyn om het goed te bleken met bleek- water. Onder de huidige omstandigheden is het echter aan te .bevelen, om niet al het witte goed zonder meer aan een bleekpro ces te onderwerpen, want juist by het bleeken wordt de vezel aange tast en niet by het wasschen, ook niet wan neer we wasschen met bekende vervan- ginsmiddelen. Dus alleen dat goed bleeken, wat strikt noodig is, waar dus bijv. nog vlekken in zyn, die op een andere wijze niet kunnen worden verwijderd. Het witte goed, dat niet wordt gebleekt, zal op den duur Iets minder helder van tint worden, doch een overwegend bezwaar kan dat niet genoemd worden, goed spoelen is zeer bevorderlyk voor een goede tint. Wordt het echter al te erg, dan kan zoo nu en dan alles wel een keertje worden gebleekt Hiervoor neme men bleelcwater, dat tegenwoordig overal ln den handel verkrygbaar is. Verder leggen we er den nadruk op, dat vooral niet te sterk wordt gebleekt. Wanneer we het waschgoed een kwartle Ruwe Huid 1PUROL Ruwe Handen) Doos 30 cent. Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist. Het jaarberlcht van het Dultsche oppercommando. Dultschland en Italië zullen in 1941 gemeenschappelijk winnen. Een byzondere correspondent te Beriyn schryft o.m. Het samenvattende verslag, hetwelk het Dultsche oppercommando over de militaire gebeurtenissen tydens het tweede halfjaar van 1940 heeft gepubliceerd, heeft niet slechts in Duitschland, maar ook in het buitenland de aandacht getrokken. De Dultsche bladen publiceerden het op de voorpagina en voegden er .uitvoerig com mentaar aan toe. Hierby wordt den nadruk vooral gelegd op wat het oppercommando over de komende maanden zegt. Zoo ci teert men de uitlating, dat het tot nog toe bereikte effect van den strijd tegen En geland veel sterker is dan men van buiten af kan vaststellen. Het jaar 1941 zal daar van het bewys leveren. Dit feit, hetwelk door de bekende terughoudendheid van het oppercommando nog aan beteekenis wint, wordt door de Duitsche pers als een prog nose gezien, dat het jaar 1941 zooals de Führer ook in zijn jongste legerorder aan duidde, het jaar van een beslissende Duit sche overwinning zal zijn. Tegenover de Engelsche bewapenings- en verdedigingsmoeilijkheden worden toene mende sterkten der beide asmogendheden geplaatst, die gemeenschappeiyk en onover winnelijk hun weg gaan. Ook de gebeurte nissen in de Middellandsche Zee kunnen daar niets aan veranderen. Het vertrouwen van het Duitsche volk is voornamelyk ge baseerd op de zekerheid, waarmede in Duitschland iedere militaire opdracht door de weermacht ten uitvoer wordt .gebracht. Het weekblad „Das Reich" plaatst tegen over de militaire gebeurtenissen in de Mid dellandsche Zee het feit, dat Duitschland nog altijd „aan den langeren hefboom" zit, dien het op elk oogenblik, wanneer zulks wenschelyk geacht mocht worden, zonder al te veel inspanning in beweging kan brengen. PAUL BAUDOIN AFGETREDEN. De Fransche minister van staat in het minister-presidium, Paul Baudoln, heeft zijn ontslag ingediend, naar officieel uit Vichy gemeld wordt. tot een half uur in de koude bleekvloelstof laten staan, waarby we zoo nu en dan. even omroeren, zullen in 't algemeen de vlekken verdwenen zijn. En laten we er vooral om denken, dat we het goed niet schoon moe- t enbleeken, maar schoon moeten was schen. Na het bleeken moet zeer goed ge spoeld worden, opdat geen sporen van het bleekmiddel in het goed achterblijven. Gekleurde goederen moeten al naar ge lang van de waschechtheid der kleuren by lagere temperatuur worden behandeld. Recepten voor wasschen zonder zeep. Wit goed (geen wol), echte zyde of ace- taatzyde). 1. Een nacht inweeken al of niet met inweekmiddeL 2. Per 12 liter zoo mogeiyk ont hard water toevoegen 100 cm', d. i. 1 deciliter waterglas, of per 12 liter zoo mogelijk onthard water toevoegen 60 gram van een zeepvervangingsmiddel, d.L 6 afgestreken eetlepels en komt overeen met 60 gram-suiker in een maatbeker. Verwarmen tot de vloeistof byna kookt Eventueel twee soppen geven. 3. Spoelen. 4. Indien noodig bleeken met bleek- water, waarvan per 12 liter koud water 75 cm3, d.L driekwart deciliter wordt toe gevoegd. 5. Spoelen. Gekleurd goed (geen wol, echte zyde of acetaatzyde). 1. Bont goed een nacht inweeken. 2. Wasschen met dezelfde hoeveelhe den als voor wit goed, temperatuur afhan- kelyk van de soort goed. 3. Spoelen. ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID Bloem BI. 8 30 Dee. t/m 26 Jan. 50 gr. brood of Vi rant soen gebak of 85 gr. meel of bloem Boter of mirtulM Ba 23 Va 28 Bo. 24 Va 24 t/m 8 (10 Jan-f. 4 t/m 10 (17 Jan). 250 gr. boter 5f mar garine M 200 gr. vet Brandstollen Haarden en kachels Voor centr. verwarming Cokes derde periode K. 08 t/m 10 K. 15 t/m 24 derde periode t./m. 81 Jan. eenheid vaste brandstof Brood Br. 20 Br. 21 Br. 22 t/m 29 Dec. (5 Jan.). 30 Dec. t/m 6 (12 Jan.). 6 t/m 12 (19 Jan). 100 rr. roggebrood of ander brood of 1 rant soen gebak Eieren A 21 A 34 A 33 t/m 29 Dec. (5 Jan.). 30 Dee. t/m 6 (12 Jan.). 6 t/m 12 (19 Jan.). 1 el Gebak Br. 20 Br. 21 BL 8 Br. 22 t/m 29 Dec. (5 Jan.). 30 Dec. t/m 5 (12 Jan.). 30 Dec. t/m 26 Jan. 6 t/m 12 U9 Jan.). 1 rantsoen 1 rantsoen rantsoen 1 rantsoen Gort, gortmont ot grutten A 44 t/m 21 Febr. 250 gram Havermont, havervlok ken, haverkloem, aard appelmeel vlokken, gort mont, gort of grutten A 57 t/m 21 Febr. 250 gram Kaas A 47. 48, 60. 61 A 20 30 Dec. t/m 26 Jan. 30 Dec. t/m 12 Jan. 100 gram 125 gram, ook smeerkaas Koffie A. 18 t'm 31 Jan. 250 gram Marcaroni of vermicelli of spaghetti A 31 t/m 21 Febr. 100 grmn Maïzena of griesmeel of puddingpoeder of sago of aardappelmeel A 87 t/m 21 Febr. 100 gram Peulvruchten A 103 t/m 12 Jan. 500 gram Petroleum Per. a Per. 8 I'm 19 Jan. 30 Dee. t'm 23 Febr. voor verlichting 2 liter voor de keuken Rijst, (-etneel, -gries, -ebloem) of grnttenmcel A 108 t/m 24 Jan. 250 gram Scheerzeep A 117 1 Jan t/ra 30 April. 50 gr. scheerzeep of een tube of pot. Suiker A 86 t/m 17 Jan. 1 kg. Thee A 18 t'm 31 Jan. 75 gram. Vet Bo. 23 Ve. 23 Bo. 24 Ve. 24 t/m 3 (10 Jan.). 4 t/m 10 (17 Jan.). 200 gram Vleesch VI. 13 VI. 14 t/m 6 (8 Jan.). 6 t/m 15 (19 Jan.). 1 rantsoen Vleescbwaren VI. 13 VI. 14 t/m 5 (8 Jan.). 6 t/m 15 U9 Jan.). 1 rantsoen Zeep A 113 1 Jan. t/m 31 Jan. 1 rantsoen Zondag 5 Januari 1941. 8.00 W(j beginnen den £ag. 8.15 Gram. 8.80 Ber. ANP. 8.45 Gram. 9.30 KRO-Kamerork. (opn.) 10.00 Gram. 10 45 Hoogmis. 12.00 Zuid-Afrikaan- sche gedichten. 12.15 „Die Gelre Sangers". 12.30 Piano (opn.). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP 1.00 AVRO-Musette-ensemble. 1-30 Orgelspel. 1.45 Ned. Verbond voor Sibbekunde. 2.00 Gram. 2 15 Vroolijk Zondagmiddagprogr. 3.30 Uit Berlijn 55e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Omroepork, dubbelmannenkwartet en solis te, 6.45 Actueele rep. of -gram. 7.00 Gram. 7.30 Ber. Engelsch. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP. 815 Gram. 8 30 Ber. Engelsch. 8.45 Orkest en solist. 9.35 Kerstprijsvraag (herhaling). 9.55 Gram. 10.00 10.15 Ber. ANP, sluiting. HILVERSUM H. 301 M. 8.00 NCRV. 8.45 VPRO. 9.45 NCRV. 1.00 KRO. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 KRO. 8.00 Gewijde muz. (opn.). 8.30 Ber. ANP. 8.45 Studio-Vroegdienst. 9.45 Orgelconc. (opn 10.05 Gram. 11.20 NCRV-Klein Koor en -ork., m.m.v. solisten (opn.). 12.05 Zang met orgel. 12.25 Cy clus (opn.). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP 1.00 „Die Gelre Sangers". LIO Gram. 1.80 Mid denstandspraatje. 1.45 Gram. 2.00 KRO-Kamer ork., de Meesterzangers en solist 2.30 Sted. ork. van Maastricht en solist. 4.00 Ned. Herv. Kerk dienst. 5.15 Wekelljksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 KRO-Melodlsten en Rococo-octet. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00—7.15 Gram. Maandag 6 Januari 194L HILVERSUM L 415 M. NED. PROGB. VARA. 8.00 Gram. 8.28 VARA-Almanak. 8.30 Ber. ANP, gram. 10.00'VPRO Morgenwijding. 10.20 Decla matie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Esmeralda en solisten (in de pauze VARA-Almanak). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 VARA-ork. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Sweelinck-kwartet. 3.45 Gram. 4.00 Gram. met toel. 4.30 Gram. 4.45 Voor de kinde ren. 5.15 Nieuws-, econ. en beursber. ANP. 5.30 Orgelspel en cello. 6.00 Friesch halfuurtje. 6.30 Esmeralda en solist 6.45 Actueele rep. of gram. 7.00 Econ. vragen van den dag (ANP). 7.15 Es meralda en solist 7.30 Ber. Engelsch. 7.45 Gram. 7.55 VARA-Almanak. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gram 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 VARA-ork. 9.30 Radiotooaeel. 10.0010.15 Ber. ANP, sluiting. HILVERSUM n. 301 M. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gew. mu ziek (opn.). 8.30 Ber. ANP. 8.40 Gram. 10.10 Koor- en solozang (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano en gram. 11.40 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Celesta-ensemble en gram. 2.00 Gram. 2.15 Piano, vióol cello en gram. 3.25 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPROCyclus. 5.15 Nieuws-, econ. en beurs ber. ANP. 5.30 Ber. 5.35 Orgelconc. 6.10 Utr. Sted. orkest (opn.). 6.25 Gram. 645 Actueele rep. ot gram. 7.00—7.15 Friesch praatje (ANP), sluiting. DOMBURG. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agentj W. TRIELLER. Door DENIS MACKAIL. 29) „De heeren Perrin en Peterson zouden, waarschijniyk in elkanders gezelschap, drie dagen geleden met ue „Cretic" z|jn afgereisd. „Op het laatste oogenblik, nadat de passagierslijst reeds was afgedrukt, werd er om de een of andere reden besloten, dat Peterson niet zou gaan. „Uit het feit dat mynheer Orlando Bull's naam ln gewoon schrift ln de Ifo'st vermeld staat, in plaats van Peterson's naam en dus niet in alphabetische volg orde, leid ik af dat Peterson zyn hut aan Buil heeft afgestaan. Na dit voor myzelf uitgemaakt te heb ben, gaf ik de lijst aan den klerk terug en verliet het kantoor. M|Jn volgende stap was, een bezoek te brengen aan het Carlton Hotel om daar te vragen of ik hun exemplaar van de Amerikaansche „Wie is dat?" in mocht zien. Zij hebben daar altyd zooveel Amerikaansche bezoe kers, dat ik bijna zeker wist, dat zy daar zoo'n vraagbaak zouden bezitten en lk vergiste my daarin niet. Ik zocht eerst Perrin op en zag dat hij een vooraan staand zakenman aan de overzyde van den Oceaan was; president van een half dozyn groote vennootschappen en zoo meer. Ik hield mfln vinger op die plaats terwyi ik de B opsloeg voor Buil. Hy schoen ook van voldoende belang geacht te worden om in het boek te worden op genomen, hoewel hy in het zakenleven geen erg voorname rol speelde, te oor- deelen naar de lengte van zyn para graaf. Hy stond echter vermeld als pre sident van Industrial Harvesters Inc. Ik ging weer terug naar Perrin en zag dat hy president was van de Perrin en Hy- mack Harvester Corporation. Ik zag ook, dat hy ongeveer vyf en zestig jaar oud was en getrouwd. „Het leek my daarom nogal onwaar- schynlijk dat hy het soort huwelijk zou hebben gesloten, waarover Fa moest wor den ingelicht. „Ik gaf den Jongen, die my het boek gebracht had, een fooi en begaf my naar myn bank, die dezelfde is als de jouwe, Grant. Ilc vroeg daar om een adresboek en zocht daarin de Perrin en Hymack Harvester Corporation op. Ze hebben een agentschap ln Londen, in Walbrook en hun vertegenwoordiger hier heet J. F. Peterson. Na eenlg nadenken kon lk het vol gende aan mijn beschouwing toevoegen: De heeren Perrin en "^ull presiden ten van twee groote Amerikaansche maatschappyen, die zich bezig houden met de vervaardiging van landbouwma chines bevinden zich aan boord van hetzelfde schip. De heer Buil dankt zijn plaats aan boord aan het feit, dat op het laatste oogenblik de Londensche ver tegenwoordiger van mynheer Perrin van zijn reis afziet. Ik vergis my dus waar- schynlyk niet, als ik zeg, dat deze ver tegenwoordiger op Perrin's verzoek zyn plaats aan Buil afstond. Drie dagen na het vertrek van het schip zendt Perrin, een oude, ryke, getrouwde man, een draadloos bericht aan zyn vertegen woordiger, inhoudende dat hy getrouwd Is en <jit morgenmiddag dus waar- schynlijk vandaag aan Pa moet me- dedeelen. Ik mag ook wel veronderstel len, dat waar Perrin en Peterson zoo ver- trouweiyk met elkaar omgaan, dat de eer ste „Shanley" en niet „Perrin" onder het bericht zet, Peterson wel op de hoogte geweest zal zyn van de bedoeling, die aan den wensch van zyn chef, met Buil samen te reizen, ten grondslag lag. Dit wetende, zou een enkel woord voldoende kunnen zijn om hem te laten weten of dit doel bereikt was. Na zoover te zijn gekomen met myn theorie, die natuurlijk vcor weerlegging vatbaar is, zul je toch moeten toegeven, dat de feiten, die my bekend waren, myn onderstellingen wettigden. Daarna leende ik een handelsadresboek, waarin ilc een korte vermelding vond van het aandee lenkapitaal en de algemeene samenstel ling van de belde firma's, waarvan Per rin en Bull president waren. Door deze gegevens te vergelyken met die van an dere fabrikanten van landbouwmachines, zag ik dat deze twee verreweg de groot ste waren. Wat betreft kapitaal en pro ductie, waren zy ongeveer gelyk. Na aan de hand van in de bank aan wezige oude beursnnoteeringen, de koer sen op verse lillende tyden gedurende de laatste zes maanden te hebben nageke ken, viel my op dat de aandeelen van de ze maatschappyen steeds op hetzelfde merkwaardig lage peil waren gebleven. De eenige verklaring, die ik hiervoor kon vinden, was, dat zy wellicht al eeni- gen tyd een concurrentiestryd hadden ge voerd, waarby de een gehoopt had den ander het voortbestaan onmogelijk te kunnen maken waarvan tot dusver echter alleen de aandeelhouders het slachtoffer waren geworden. Zou k hieruit niet de gevolgtrekking mogen maken, dacht ik, dat het doel van deze te elfder ure aangebrachte wyziging in "de passagiersiyst van de „Cretic" lag in de hoop van de heeren Buil en Perrin of van een van beiden, dat een wapen stilstand zou kunnen worden gesloten, voordat beide maatschappyen ten onder waren gegaan? Toen lk zoover gekomen was met myn overpeinzingen, ging my een licht op. Ik begreep Ineens, of meende te begrijpen, wat het telegram beteekende. De beide presidenten, na drie dagen geconfereerd te hebben, hadden besloten tot een be langengemeenschap over te- gaan. Perrin had onmiddellijk aan zijn agent het woord „Getrouwd" geseind. Natuurlijk, dat was duidelyk genoeg. De twee waren nu één geworden. En de rest van het bericht? Ook dat begreep ik nu. Pa was P.A. en P.A. was de Pers Associatie. Natuurlyk kunnen zelfs presidenten van Amerikaan sche maatschappyen zooiets niet op eigen houtje bedisselen, doch zy moesten het althans over het principe van samenwer king eens z|jn geworden, en nu had Per rin zijn agent in Londen per radio inge licht, 'el wetende, dat als het nieuws al twee of drie dagen in de kranten bekend was tegen den tyd dat de „Cretic" San dy Hook passeerde, er weinig gevaar be stond, dat Buil terug zou krabbelen, zyn aandeelhouders zouden hem in stukken scheuren als hij dat probeerde. Een nieuwe gedachte kwam by my op. Zou men op de beurs al van deze belan gengemeenschap afweten? Had Perrin misschien al eerder een bericht naar New York geseind, en als dat zoo was, zou het dan al naar Londen zjjn overge bracht voor de dagbladen hier met het nieuws kwamen Wat my staafde in mijn vertrouwen, dat dit niet was gebeurd, was de vermelding van het uur „middag" in Perrin's telegram. Het maakte op my den indruk, dat hij probeerde de open baarmaking in de beide werelddeelen ge- lijktydig te doen geschieden. Ik hoopte van harte, dat ik het by het rechte eind had. Nu, het was een speculatie het heele ding was een gok; ik kon mij even goed van het begin af vergist hebben, maar ik wilde de zaak nu doorzetten. Ik had de beschikking over byna elfhonderd pond contanten en als ik zag, dat In dustrial Harvesters en Perrin en Hy- macks by de opening van de beurs onver anderd waren, zou ik tot de volle beschik bare limiet koopen. Ais ik goed geraden had, zou het nieuws om half twaalf op de „tape"-machine doorkomen en het zou my '-iets verwonderen, als daarna de koersen sterk opliepen. Als ik my had vergist en er geen bericht doorkwam, zou ik waarschynlyk weer hebben kunnen verkoopen zondr een van ons beiden te ruïneeren, maar in dat geval zou ik geen kans meer hebben gezien aan mijn be lofte, binnen vier en twintig uur de be loofde winst te maken, te voldoen en ik moet Zeggen, dat ik dat een beroerd idee vond. Nu, in ieder geval stortte ik de vyf honderd negentig pond op myn rekening en vroeg toen den directeur te spreken. Hy was een heel geschikte baas en of schoon ik my niet eens geschoren had, was hy direct bereid aan mijn verzoek te voldoen. Zie je, klanten met een te goed van elfhonderd pond zijn niet zoo talrijk meer in deze dagen van groote staatsleningen! Ik verzocht hem zyn makelaars op dracht te geven, alle Industrial Har vesters en P. H. aandeelen te koopen, die ik voor een deposito van duizend negentig pond op prolongatie zou kunnen krygen, mits beiden vast openden. zy moesten de aandeelen dan weer op het laatste oogenblik voor beurssluiting trachten te verkoopen, tegen den best mogelijken koers. Je directeur zei, dat hij bereid was, mij tot negentig procent van de kosten voor te schieten, voor z|jn agentschap dien middag sloot en h|j be loofde ook, dat hij met zyn makelaars zou afspreken, dat zij my op de hoogte zouden houden, als lk de moeite wilde ne men, bij hun kantoor aan te loopen. Na de noodige formaliteiten vervuld te heb ben, vertrok ik weer. Het was nu half elf en ik had minder dan een pond aan klein geld op zak. .(Wordt vervolgd)*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6