Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Groote dijkval op Noord-Beveland. Men vreest een volledigen doorbraak. Oplaag 15.700 ex. 184ste JAARGANG NUMMER 3 ZATERDAG 4 JANUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 e*nt par «reek of f 2.30 per kwartaal. Franco por post f 2.50 por kwartaaL Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regols i 1.50, tedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 -5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 et. (max- 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPER Alle boerenarbeiders uit de omgeving opgeroepen. Vrijdagmorgen werd de dijk van den calamiteuzen Leendert Abraham-polder te Kats op Noord-Beveland, door een grooten dijkval gedeeltelijk vernield. De val strekt zich een 200 M. langs den dijk en tot 800 M. In zee uit. Daar er nog steeds verzak kingen plaats vinden, kan men zich er nog geen beeld van maken, hoe groot de val zal worden. Zelfs de steengloolïng is door den stroom meegesleurd. Men probeert met alle middelen, die ten dienste staan den dijk te redden. Hout en rijs worden reeds aangevoerd. In den polder bevinden zich 5 landbouw- schuren en 12 huizen. Men vreest momen teel het ergste en er bestaat groote kans, dat de dijk zal doorbreken, vooral nu do werkzaamheden door koude en straffen wind ten zeerste belemmerd worden. Deze val betreft de inlaagdijk die 1886 gelegd werd, toen de groote waterkeering wegens eenige gevallen reeds gevaar begon te loopen. Nadien is de hoofddijk geleide lijk geheel weggevreten. Sinds 1916 vormt de oude inlaagdijk van 1886 dus de eenige hoofdwaterkeering voor den Leendert Abrahampolder. Nadien is nog eenige malen sprake ge weest om achter dezen dijk een inlaagdijk, aan te leggen, doch dit is helaas niet tot uitvoering gekomen. De toestand ziet er thans voor den pol der die 112 bunders groot is, niet gunstig uit. Van verre ziet men reeds den diep inge- kartelden dijk want niet alleen de voet is geheel verzakt, maar. ook de kruin is voor de grootste helft verdwenen. Men heeft rijshout, steenen en zakken zand aange bracht, doch een zeer groot bezwaar is, dat men niet in den harden grond kan komen. Zelfs met houweelen ls men bezig geweest, doch men kon er niet door te komen. Zoo m men tot hedenmorgen elf uur helaas zeer weinig doen om het dreigende gevaar af te wenden. Intusschen was de noodoostenwind tot heden een gunstigen factor daar deze het water van den dijk afhoudt. Maar keert de wind naar het westen dan wordt het gevaar dreigender en vreest men dat de dijkval een volledige doorbraak zal worden. Ook hedennacht is de val gestadig door gegaan. Telkens verzakten weer nieuwe gedeelten en het schijnt nog niet te zeggen te zijn wanneer aan den val een einde zal komen. Het was ook door den wind en het onstuimige water nog niet mogelijk peilingen te verrichten. Voor Kats biedt deze va! een dreigenden aanblik, daar de gemeente slechts een kilometer achter den afbrobkelenden djjk ligt. Be kom van Kats zelf ligt echter juist binnen den inlaagdjjk van den Oud- Noord-Beveland polder zoodat deze ge meente bij een eventueele doorbraak wel geen gevaar zal loopen. \V|j vernemen nog juist dat tegen twaalf uur alle boerenarbeiders uit de omgeving naar den dyk geroepen zyn om te trachten met het materiaal dat aanwezig ls, en dat men nog hoopt aan te voeren het meest bedreigde punt af te dammen. De waarnemend commissaris der pro vincie Zeeland, mr. P. Dieleman is gis teren ter plaatse geweest om zich van den toestand op de hoogte te stellen. Vandaag heeft de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, ir. J. J. van Leeuwen een onderzoek ingesteld. De schade wordt reeds thans op meer dan 100.000,.geraamd. DE VERWOESTINGEN TE LONDEN. Geheele straten verdwenen. De Engelsche censuur heeft naar het D.N.B. uit Boedapest bericht, na den jongsten Duitschen luchtaanval op Londen bij uitzondering het noemen der getroffen straten toegestaan, zoo schrijft de Londen- sche correspondent van de „Uj Magyar- sag". Door de bombardementen zijn, naar de correspondent verder meldt, het ge bouw van Reuter de persclub en het ge bouw van de „Daily Telegraph" verwoest. Een verschrikkelijk beeld van vernieling biedt C Newgate Street, waar alle ge bouwen zijn ingestort. Er is niets meer dan een geweldige puin hoop te zien. De correspondent merkt op, dat hij een dei-gelijke verwoesting alleen nog maar te Southampton heeft gezien. WARD PRICE OVER DEN TOESTAND. Ward Price schrijft in de „Daily Mail" onder het opschrift„In den loop der ko mende zes maanden staan of vallen wij" o.a. Een jaar geleden hadden wij slechts één tegenstander en een machtigen bond genoot. Dat is thans omgekeerd. Buiten de hulp der Grieken en de medewerking van kleine groepen staat het Britsche impe rium thans alleen. Duitschland heeft in het afgeloopen jaar niet alleen een bond genoot .iet een groot leger, een groote vloot en een groote luchtmacht gekregen, doch het heeft ook de heerschappij over de industrieele en agrarisch: hulpbronnen van Europa verworven. Van den Noord kaap tot de Pyreneeën en van Brest tot de Zwarte Zee. Wanneer iemand dat voor een jaar geleden had voorspeld, zou men hem voor gek verklaard ebben. Het vo rige jaar om dezen tijd vertrouwden wij te zeer op de Maginotlinie. Laat ons thans niet te zeer op de Vereenigde Staten ver trouwen. Sir Walter Lay ton, de directeur- generaal van het ministerie van levens middelenvoorziening heeft uit Amerika het volgende bericht meegebrachtHet re sultaat van de Amerikaansche inspannin gen kan niet met het voorjaar, doch pas tegen den nazomer verwacht worden. De menschen moeten niet denken, dat dit jaar een vloed van wapens uit Amerika zal komen. AANVAL JP CARDIFF. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, vrij sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen een aanval gericht op het centrum van de Engelsche steenkoolindus trie en groote haven Cardiff. Het weer was gunstig zoodat de doelen ondubbelzinnig gezien konden worden. Er ontstonden vele branden, waarbij verscheidene groote. Een reus achtige steekvlam wekte de speciale aan dacht van de Duitsche bemanningen. De branden namen in den loop van den aan val zoo'n omvang aan, dat zij reeds op afstanden van ruim 100 kun. door de vol gende vliegtuigen konden worden gezien. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OPENGELAND. Volgens de Britsche radio was een stad in het Westen van Engeland in den afge loopen nacht het voornaamste doel van de Duitsche luchtaanvallen. By deze aanval len, die eenigen tijd duurden, hebben de Duitsche vliegers talryke brand- en dyna- mietbommen neergeworpen, die schade hebben veroorzaakt Volgens te Stockholm ontvangen berichten, van Londensche agentschappen zou de stad, waarom het hier gaat, Birmingham zijn. Ook in andere gebieden van het Britsche eiland zijn, volgens deze berichten, aan vallen ondernomen, zooals bijv. op Liver pool en een stad in het Noordwesten. Schepen tot zinken gebracht Het registratiebureau voor de scheep vaart te New-York heeft bekend gemaakt, dat onlangs de vrachtschepen „Convallaria" (1996 b.r.t.) en „Gunborg" (1572 b.r.t.) tot zinken gebracht zijn. In een correspondentie v't Londen, ge publiceerd door het te Buenos Aires ver schijnende blad „Nacion", wordt, zoo meldt Stefani voor de eerste maal van Engel sche zyde toegegeven, dat Engeland in de eerste zestien maanden van den oorlog 4 Va millioen ton aan koopvaardijschepen heeft verloren. ENGELSCHE PATROUILLEBOOT IN DEN GROND GEBOORD. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D.N.B. verneemt, Donderdag voor de monding van de Theems in duikvlucht een vflandelyke patrouilleboot met bommen aangevallen en in den grond geboord. De bommen hadden zoo'n effect, dat de hoog opslaande watermassa's boven de boot weer samenvielen. Het vliegtuig ondernam nog een aanval in scheervlucht, maar de oorlogsbodem was reeds zoo zwaar getrof fen, dat h|j tijdens dezen aanval onderging. Kaperschip heeft gevangen vliegers aan boord. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. De generaal-kwartiermeester van het Nieuw- Zeelandsche luchtwapen heeft medege deeld, dat zich op het in den Stillen Oceaan opereerend vijandelijk kaperschip tien vliegers als gevangenen bevinden. Verder zyn berichten ontvangen, volgens welke zich aan boord van een ander vyan- delyk schip nog meer piloten bevinden. DE DUITSCHE WINTERHULP. Het resultaat van den vierden offer zondag van het tweede Duitsche oorlogs winterhulpwerk bedroeg mk. 22.534.024,48 of mk. 8.680.913.03 (omstreeks 63 meer dan het vorige jaar ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Vier dooden. In den nacht van Donderdag en Vrijdag hebben Engelsche vliegtuigen op verschil lende plaatsen van het land bommen, ge worpen. In het bijzonder waren twee plaatsen van deze aanvallen het mikpunt. In een dezer paatsen was de schade aan burgereigendommen niet aanzienlijk, daar de bommen buiten de bebouwde kom in het open veld vielen. Een koe werd daar gedood. De andere plaats, gelegen in het Noor den des lands, kreeg aanzienlijke schade. Verschillende groote branden braken uit en verschillende woonhuizen werden ver nield. Onder de burgerbevolking vielen vier dooden, een zwaar gewonde en ver schillende licht gewonden. Gevreesd wordt, dat onder het puin nog meer personen zyn bedolven. Door de plaatselijke Nederlandsche auto riteiten en van Duitsche zijde zijn alle maatregelen genomen tot blussching van de branden, hetgeen met snel succes werd bekroond, en tot nasporing naar vermis ten. Distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat 'de hoeveelheden ter pentijn en lijnolie* welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schil ders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Januari tot 1 Februari 1941 als volgt zijn vast gesteld: Twee liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn en twee liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. Ill in Dultechland gevestigde Nederlanders geïnterneerd. Het aantal in Duitschland gevestigde Nederlanders, dat per 1 Januari 1941 ge ïnterneerd was, bedraagt volgens de V.P.B. 111. Van hen bevinden 108 zich in een Zuid- Duitsch intemeeringskamp, terwijl er drie cellulair gevangen zitten. Inzameling op de school voor Winterhulp. Vanwege de stichting Winterhulp Ne derland zal aan de gemeentebesturen een verzoek worden gericht, zoo meldt de Tel., medewerking te verleenen aan een gere gelde inzameling op de lagere en middel bare scholen. De bedoeling is, dat op de lagere scholen per kind per week één cent voor Winter hulp wordt geofferd en op de middelbare scholen vijf cent per kind per week. De crlsislnvoerwet wordt niet verlengd. Op 31 December j.l. is de geldigheids duur van de crisisinvoerwet geëindigd, terwijl naar het Volksblad verneemt, niet meer tot verlenging daarvan is overge gaan. Uiteraard houdt dit verband met de gewijzigde omstandigheden, Reeds werden de contingenteeringen, die in de afgeloo pen maanden afliepen, niet meer verlengd. Thans zal evenmin tot een verlenging der crisisvoerwet worden overgegaan. Dien tengevolge zijn de nog loopende contingen teeringen en de daarmede verband houden de invoerformaliteiten per 31 December j.L komen te vervallen. Vrijstelling van waarde vermeerderingsbelasting. Vrystelling wordt krachtens besluit van den secretaris-generaal van het de partement van financiën verleend van de waardevermeerderingsbelasting ver schuldigd op den eersten en den tweeden overgang van grond met opstallen of van het recht van erfpacht van grond met opstallen, welke plaats hebben nadat op den grond opstallen zyn gesticht, mits die stichting is aangevangen na 9 Mei 1940. Voorzooveel den grond of het recht van erfpacht op den grond betreft, bl|jft de vrijstelling beperkt tot den ondergrond der opstallen en tot den grond, welke als onmiddellijke aanhoorigheid van de opstal- kan worden beschouwd. Indien bij een overdracht van grond of van het recht van erfpacht op grond de vervreemder op zich neemt voor rekening van den verkrijger opstallen te stichten, wordt deze overdracht als de eerste na het stichten van de opstallen beschouwd, onverschillig of de desbetreffende akte wordt overgeschreven voor of na het stichten der opstallen. De strijd tu»schen balie en Engeland. Een Britsche bommenwerper, die door Italiaansch luchtafweergeschut was neergehaald, wordt uit zee geheschen (Foto Scherl-Holland) DE DUITSCHE LUCHTSTRIJD KRACHTEN IN ITALIË. BELANGWEKKEND DUITSCH COMMENTAAR. Het D.N.B. meldt uit BerlijnIn Enge land heeft het bericht, dat het thans ook in het Middellandsche Zeegebied met Duitsche luchtstrijdkrachten rekening te houden heeft, begrijpelijke onrust gewekt, aldus schrijft de Deutsche Diplomatisch- politische Korrespondenz. Blijkbaar meen de men er te Londen op te kunnen vertrou wen, dat de strijd, die de beide asmogend- heden in haar gebied voor de beteugeling van de ondraaglijke Britsche heerschers- lusten uit te vechten hebben, zoo gevoerd wordt, als het met den Britschen smaak overeenkomt. Namelijk gescheiden en zon der innerlijken samenhang. Men verheugde zich derhalve reeds te Londen erop te kun nen rekenen, dat de Duitsche luchtmacht" uitsluitend in het Noorden haar arbeids veld zou zien. Evenmin als de Atlantische Oceaan veilig is voor Italiaansche duik- booten, evenmin als het Britsche eiland veilig is voor Italiaansche luchtstrijdkrach ten, evenmin mag Engeland gelooven, dat de Duitsche luchtmacht loonende Britsche aanvalspunten in het Middellandsche Zee gebied buiten beschouwing kan laten. En geland is voor de asmogendheden voor elk en voor hen tezamen overal de te genstander, waar hy ook den strijd aan bindt Engeland is van zijn kant, naar men weet, geenszins beschroomd, wanneer het erom gaat, hulp te aanvaarden, vanwaar deze ook komt. Integendeel, zijn opdrin gerigheid op dit gebied is reeds overal als lastig en verdacht ondervonden en wordt in deze uitwerking hoogstens nog overtrof fen door zijn nu en dan getoonde bereid heid tot hulpverleening, die, naar de erva ring heeft geleerd, doodelijk werkt. Even als de Italiaansche weermacht met de aan komst van de Duitsche verbonden lucht strijdkrachten de offervaardigheid van in den stryd geharde kameraden begroet, al- dus besluit het artikel, zoo wachten ook dezen slechts op het oogenblik, dat hun de mogelijkheid biedt, schouder aan schou der met de Italiaansche vliegers den vij and ook op deze plaats de kracht hunner aanvallen te doen gevoelen. Want de as is niet slechts een instrument van gemeen schappelijke politiek, doch ook van gemeen- schappelrjken strijd. Dit feit zal Engeland hoe langer hoe zwaarder te voelen krygen. BOUWPROGRAMMA VOOR 200 VRACHTSCHEPEN. Verklaringen van Roosevelt. Uit Washington meldt het D.N.B. Roo sevelt heeft op de persconferentie ver klaard, dat op het oogenblik zooveel scheepstonnage tot zinken wordt gebracht, dat bij het einde van den oorlog in de ge- heele wereld waarschijnlijk een gebrek aan vrachtschepen zal bestaan. Roosevelt heeft derhalve besloten een aanvang te maken met een bouwprogramma van tweehonderd koopvaardijschepen en hiervoor nieuwe scheepswerven te doen bouwen. Roosevelt raamde de kosten van dit programma op 300 350 millioen dollar en deelde mede, dat hij uit het fonds, dat hem het vorige jaar ter beschikking is gesteld, een bedrag van 36 millioen dollar voor het beginnen van den bouw van de scheepswerven heeft geschonken. De nieuwe schepen zullen ge heel volgens een standaardmodel worden vervaardigd en Roosevelt hoopt' dat men binnen een jaar met de voltooiing kan be ginnen. Het betreft hier, aldus verklaarde Roosevelt verder, een zeer leelijk uitziende plomp scheepstype in den vorm van een langwerpige tank. Men zal alle onderdeelen in de staalfabrieken vervaardigen en de werven alleen gebruiken ora deze onder deelen aan elkaar te lasschen. Ieder schip zal ongeveer een inhoud van 7500 b.r.t. hebben. Op een vraag of h|j hiervoor voldoende staal ter beschikking heeft, antwoordde Roosevelt dat hij geloofde dat de tegen woordige productie hiervoor voldoende is. Wat echter de bewapeningseisehen betreft, zoo vreesde hy, dat men binnenkort een plan tot het verhoogen der staalproductie ernstig in overweging zou moeten nemen. Roosevelt deelde verder mede, dat deze schepen eigendom van de regeering zullen blijven en door de federale scheepvaart autoriteiten beheerd zullen worden. Op een vraag, of dit bouwprogramma in het belang van Engeland is opgesteld, weigerde Roose velt antwoord te geven. Nieuw© commissaris van politie te 's-Gravenhage benoemd. Met Ingang van 13 Januari is tot com missaris van politie, tevens wnd. hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage benoemd de heer C. Chr. Walraven, thans commissaris van politie te Alkmaar. Onlangs is de heer Walraven benoemd tot leider van het rechtsfront, afd. politie, van de N.S.B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1