KRUSCHEN Cultureele steun aan bewoners der noodtehuizen. WAT NU? Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSChv. LOURAiü Vrijdag 3 Januari 1941 En zorg voor het moreele welzijn der jeugd. Kroniek van den dag De Duitsch-Amerikaansche betrekkingen. In de laatste kroniek van het vorige jaar hebben we er de aandacht op gevestigd, dat de houding van de Vereenigde Staten van groote beteekenis zou kunnen worden op het verloop der gebeurtenissen in 1941, De politiek der Vereenigde Staten is in het achter ons liggende jaar meer dan eens een onderwerp van discussie geweest. En niet zonder reden. De houding van het Witte Huis ten aanzien van de oorlog voering in Europa heeft op één punt aan duidelijkheid niets te wenschen overgelaten: de steun aan Engeland was punt één van het program en op hoevele terreinen er in de onderscheiden opvattingen tegenstellin gen vielen aan te wijzen, ten aanzien van het beginsel der hulpverleening iiepen in het afgeloopen jaar de meeningen weinig uiteen. Want algemeen was men het er in Amerika wel over eens, naar het scheen, dat Engeland niet slechts een bevriende mogendheid-zonder-meer was, maar dat het strydende Engeland, opkomend voor het behoud van democratische waarden, daarin tevens een voorpost van de Vereenigde Staten kon worden genoemd. Engeland heeft zijn laatste bolwerk in de Vereenigde Staten en vandaar, dat er in Londen groo te verwachtingen bestaan naar de mate der hulpverleening welke van de overzijde van den Atlantischen Oceaan moet komen. De politiek van Engeland is daarop voor een goed deel gebaseerd en op meer dan één terrein heeft de Britsch-Amerikaansche samenwerking reeds vruchten afgeworpen, al was dan het voordeel meer aan de zijde van Washington, dan dat er gesproken kon worden van Britsch profijt. Het afstaan van steunpunten in den At lantischen Oceaan aan de Vereenigde Sta ten geschiedde geenszins in het uitsluiten de'belang van Engeland en men kon zelfs den indruk krijgen, dat Londen met deze transactie een toeneming van den Ameri- kaanschen steun zocht te koopen. Minder eenzijdig was de gemeenschappelyke poli tiek van Londen en Washington met be trekking tot de ontwikkeling in het Verre Oosten. De gebeurtenissen daar waren daarom van zoo opmerkelijk belang, wyl zij duidelijk schenen te maken, dat er meer dan zakelijke overwegingen waren, welke de politiek van het Witte Huis bepaalden. De uitslag van de presidentsverkiezing heeft om zoo te zegen de beteekenis ge kregen van een vertrouwensvotum met be trekking tot de buitenlandsche politiek en reeds op grond daarvan mocht men er benieuwd naar wezen, hoe de president zelve dit vertrouwensvotum zou interpre teeren. Als zoodanig kon worden opgevat het jongste „informeele praatje", dat Roo sevelt kort voor de intrede van het nieuwe jaar heeft gehouden. Men zou kunnen spre ken van een beginselverklaring, temeer, waar de president naast de herhaling van de Amerikaansche belofte tot hulpverlee ning aan Engeland, daarvoor ook een prin- cipieele motiveering gaf, waardoor de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen in discussie zijn gebracht. Roosevelt is er de man niet naar, om een blad voor zijn mond te nemen. Hij heeft dat ook thans niet gedaan. En dit moest te sterker de aandacht trekken, om dat juist vanuit Berlijn eenige minder zachtzinnige opmerkingen aan het adres van het Witte Huis waren gelanceerd. Dat deze betrekkingen in het geding zijn, blijkt ook wel uit de commentaren, welke dienaangaande uit Duitschland komen. Te Berlijn heeft men te kennen ge geven, dat Duitschland steeds goede be trekkingen met de Vereenigde Staten wenschte te onderhouden en dat men de houding van de Vereenigde Staten niet be grijpt. Inderdaad schijnt er aanleiding te zijn tot de veronderstelling, dat er tusschen Berlijn en Washington sprake is van een zelfde begripsverwarring als in andere dee- len van de wereld te onderkennen valt. Ook in de Vereenigde Staten valt een ideolo gische instelling waar te nemen, welke vol komen afwijkt van die welke thans haar zegetocht over het vasteland van Europa maakt en een nieuwe orde reeds in groote lijnen bezig is te verwezenlijken. Zijn de standpunten van de Vereenigde Staten en van Duitschland te verzoenen Het schijnt niet mogelijk, nu Amerika zich althans bij monde van den president zoozeer met de i Door DENIS MACKATL. 28) „Ik begrijp het best", zei Jim, „alleen niet hc.^ je het doet" ,Ik evenmin", zei Lush, „maar mijn hersens schijnen op die manier te werken. Nu, ik wilde dan zeggen, dat soms, wan neer ik moe ben, of zit te suffen en ergens naar kijk, zonder het beeld in mijn her sens te verwerken, het voorkomt dat ik ineens iets zie, dat ik vroeger gelezen heb, misschien vijf minuten of wel jaren ge leden en even duidelijk, alsof ik de ge drukte bladzijde voor mij had. Ik zie dan iedere komma, iederen misdruk, maar zoo als ik zeg, dat gebeurt alleen maar als ik niet in normalen physieken toestand ben; anders zou mijn geheugen voortdurend in de war zijn en zou ik niets meer aan mijn training hebben. „Ik was natuurlijk een beetje moe en opgewonden na de ongewone gebeurtenis sen van dezen morgen, en toen ik zoo aan tafel zat, met mijn gedachten heel ergens anders, zag ik ineens dat telegram weer open voor mij liggen. Het lag er natuurlijk niet in werkelijkheid; ik had het mg al leen maar voor oogen gebracht, maar het eigenaardige was, dat ik, het voor de tweede maal lezend, een woord zag, dat ik de eerste keer niet had opgemerkt. Ik moet het toen natuurlijk ook hebben ge zien, anders zou ik het nu niet hebben kunnen lezen, doch het was onbewsut ge weest en had wel het netvlies geraakt, maar was niet tot myn hersens doorge drongen. Maar nu zag ik het heele tele gram. „Ik zou je niet zoo uitvoerig over deze belangen van het Britsche rijk heeft ver eenzelvigd. Roosevelt heeft de vraag gesteld Kan iemand in ernst gelooven, dat wy met rust zouden worden gelaten, als de mogendheden van de spil onze buren op zee zouden wor den De president heeft, naar aan het verslag dat de Frankfurter Zeitung van deze rede gaf, kan worden ontleend, ge wezen op het perspectief, dat deze mogend heden de vier werelddeelen en de oceanen zouden beheerschen. Hun geheime agenten, zoo verklaarde Roosevelt, werken reeds in ons land. In het vervolg van zijn toespraak heeft de president met stelligheid het denk beeld van de hand gewezen, de Vereenigde Staten de bondgenooten van de spil te doen worden en hij betoogde, dat wat Duitsch land als de oprichting van zyn nieuwe orde opvatte, niet anders was dan tirannie, waarbij men noch aan herziening, noch aan eenige andere hoop kon denken. Roosevelt betoogde, dat waar Engeland tegen deze opvattingen strijd-, de toekom stige veiligheid van Amerika in hooge mate van den uitslag van dezen strijd af hankelijk moet worden geacht. Dat is, naar uit Roosevelts woorden valt af te leiden, de ondergrond van de Amerikaansche steunverleening aan Engeland. Geen ge voelskwesties, aldus drukte de president 't uit, maar een realistische militaire politiek, welke steunde op het inzicht van de mili taire deskundigen. Op grond daarvan deed de president een beroep op de industrie én op de geheele industrieele capaciteit van de Vereenigde Staten, om het noodige materiaal en zulks onbeperkt aan Groot-Brittannië te ver schaffen. Waar de president en daardoor ging zijn redevoering verre in beteekenis uit bo ven die van „informeel praatje" 't pro bleem zoo scherp heeft gesteld, daar is er reden voor de vraag, in hoeverre er van een overeenstemming in zienswijze tusschen Washington en de spilstaten sprake kan zijn. Roosevelt heeft zijn oordeel uitgespro ken over de methoden en opvattingen en tevens over de nieuwe orde in Europa. Op grond daarvan is het ook wel te be grijpen, dat men met name ook in Japan de toekomstige ontwikkei ng met eenige bezorgdheid tegemoet ziet. De Duitsch- Amerikaansche betrekkingen zijn thans in het centrum van de discussie geplaatst en daarbij heeft Roosevelt het onverzoenlijke standpunt ingenomen, dat ook de politiek aan de overzjjde van het Kanaal heeft be paald. Nu gaat het er maar om, in hoe verre Roosevelt, in tweede instantie het nieuwe Amerikaansche Congres en in niet mindere mate het Amerikaansche volk, de consequentie van een zoodanige politiek zal willen aanvaarden. In ieder geval, Roose velts praatje was een volslagen ontkenning en een miskenning van de neutraliteits politiek, die met zooveel ophef aangekon digd, de Vereenigde Staten buiten het Europeesche conflict meest houden. Ook hier weer het rookgordijn, dat de ware be doelingen verheimelijkt en waarvan we in den loop van dezen oorlog reeds zoo dik wijls het een en ander hebben ondervonden. HEARST VEILT ZIJN KUNST VERZAMELINGEN. Een eigen correspondentie van Svenska Dagbladet uit Londen meklt, dat de be kende Amerikaansche krantenuitgever Hearst zijn kunstverzamelingen wil vei len. Het blad verklaart, dat dit wellicht de grootste kunstverkooping wordt, die ooit gehouden is. Hearst heeft zijn schatten in meer dan vijftig jaar uit alle deelen der wereld bijeengebracht. Twee der be kendste warenhuizen, Gimbels en Sachs op Fifth Avenue te New-York, hebben ieder een geheele verdieping voor de uit stalling en verkooping van de verzame ling beschikbaar gesteld. Deze bevat o.a. een geheel Spaansch klooster, dat steen na steen in 14.000 kisten verpakt werd, die sinds jaren in een pakhuis van zes verdiepingen te New-York staan. De kos ten van aankoop, verpakking en verzen ding bedroegen destijds een millioen dol lar. De veiling omvat bovendien o.a. nog Engelsche heerenhuizen, Fransche en Ne- derlandsche kastéelen, voorts een onge looflik aantal middeleeuw-che geschil derde glazen, manuscripten, gobelins, schilderijen, - meubelen, juweelen, tapijten, autographieën enz. eigenaardigheid van niijn hersens vertel len, als de ontdekking van het ontbre kende woord niet van zoo groot belang was geweest. „Nu, het woord, dat ik nu zag, was het woord „Radio" boven aan het formulier en dit wierp een 'geheel nieuw- licht op den inhoud van het telegram. Zooals je wel zult weten, wordt dit woord gebruikt om aan te geven, dat een telegram draad loos is verzonden en dit telegram was blijkbaar afgezonden van een schip op zee. In dit geval was het woord, dat ik als „St. Cretia" gelezen had, waarschijn lijk de naam van het schip en toen zag ik het Ineens; het was de Cretic en wat ik gelezen had als „St." was na tuurlijk „S.S.". Een nieuwe gedachte sproot hieruit voort. Het eerste woord van den tekst was „Getrouwd" geweest. Nu, menschen trouwen niet aan boord van schepen van de White Star Lyn ik weet wel dat, zoo noodig, de kapitein de forma liteiten kan vervullen, maar het is zoo ongewoon, dat deze mogelijkheid wel bui ten beschouwing kan worden gelaten en zelfs als het een clandestien huwelijk gold of lets van dien aard, zou het veel eenvoudiger zijn geweest, om van de ver- trekhaven uit te seinen, dan te wachten tot het schip in volle zee was. Ik nam mij voor, zoo spoedig mogelijk te informeeren, wanneer de „Cretic" vertrokken was. En dan de rest van het bericht: „Vertel pa morgenmiddag". Waarom mocht pa het niet direct weten; hy kon immers toch niets meer aan de zaak veranderen Ik vond hierin iets vreemds. Het leek mij, dat, ofschoon men wel zegt „Vertel pa", men in schriftelijke mededeelingen van dien aard toch zou zeggen „Bericht vader". Misschien stak er niets in, maar gezien het ongewone telegram, vond ik het toch een beetje verdacht. Onderdeelen van den wederopbouw, die in de schaduw staan van de algemeene bekendheid. Van onzen Rotterdamschen correspondent.) Dezer dagen waren wij getuige van een benefiet-voorstelling van het ge selschap „De Jonge Rotterdammers", dat Shaw's „Candida" voor een tal rijk publiek ten tooneele bracht met het doel een fonds te stichten ten be hoeve van de ontwikkeling en ont spanning in de noodtehuizen, waar menschen zijn ondergebracht, die ge durende de Meidagen in de Maasstad hun woningen verloren hebben zien gaan. Daarmede is de grondslag ge legd voor een degelijke financiering van een onderdeel van den wederop bouw, dat tot dusver min of meer in de schaduw van de algemeene bekend heid heeft gestaan, maar dat desal niettemin van het grootste belang is, n.l. de cultureele steun aan de door het bombardement getroffenen. „De Jonge Rotterdammers" is een ge zelschap, dat gevormd wordt door een groep jeugdige, dappere Rotterdammers, die hun scholing ontvingen bij het studen- tentooneel en die onder leiding van Ben Oosthoek iets goeds hebben tot stand ge bracht, waarmede zij het geheele land zullen bereizen, steeds met het doel geld te verzamelen voor den ontwikkelings- en ontsnanningsarbeid in de Rotterdamsche noodtehuizen. Het gezelschap zal met „Can dida" en met „De Spooktrein" het geheele land bereizen. Hét is te hopen, dat het nagestreefde doel bereikt zal worden, want er bestaat onmiskenbaar behoefte aan culturec'en steun voor hen, die door het bombardement zoo bijzonder zwaar getrof fen zijn. Hoewel het op zichzelf verheugend en lofwaardig is, dat de tsüoozen, die als ge volg van de Meigèbet'-'eniesen dakloos werden, zoo snel mogelijk in noodtehui zen zijn ondergebracht, is het duidelijk, dat zulk een behuizing, indien zij van langoren duur wordt, z^er veel zorg baart. Het Intieme gezinsleven is verdwenen en dat is juist iets, wat vcor den gemiddel den Nederlander e-n levensbehoefte is. Bo vendien dringt zich in dit soort behuizing nijpend het vraag-'Tik van het besteden van den vrijen tijd op. In dit verband heeft zich vooral ve.vdic— 'el/ik gemaakt de Rotterdamsche humorist Pn ui Du val. die, zelf pijniik nauw betrokken bij de ramp, scherp heeft gevoeld, dat de bewo ners der noodtehuizen dringend afleiding behoefden. Hij heeft daarom, in nauwe samenwerking met den inspecteur van de evacuatle-noodtehuizen, mr. H. Willem se, van het ontspanningswerk in de noodte huizen een georganiseerd geheel gemaakt.' Dit ontspanningswerk wordt verzorgd door een gezelschap, gevormd door Rotterdam sche artisten, die zonder emplooi zijn ge komen. Éénmaal per maand wordt in elk der veertien noodtehuizen een vijftien de nadert de voltooiing een gezellige avond georganiseerd. Cm dit te bereiken geeft het gezelschap wekelijks twee voor stellingen.. Bovendien wordt eiken Zater dagmiddag een kindervoorstelling gegeven, opdat ook de jeugd, voor wie in de nood tehuizen betrekkelijk weinig gelegenheid tot spelen bestaat, van tijd tot tijd eenige ontspanning zal vinden, al Is hierin reeds veel verbetering gebracht, door de ver strekking van kinderspelen en prentenboe ken, zooals de ontspanning der volwas senen reeds gedeeltelijk wordt opgevan gen doordat dam-, schaak-, domino- en kaartspelen, alsmede sjoelbakken, ter be schikking zijn gekomen. Het ligt in de bedoeling van. den heer Duval om aan- vankelyk in de noodtehuizen intern, en later tusschen die tehuizen onderling, kaartconcoursen te organise eren, hetgeen mede een goede vorm van ontspanning „Ik was zoo ver met mijn gedachten ge komen, toen mijn gastheer, die naar ik nu aannam, Peterson heette, weer haastig terug kwam. Hy had een portefeuille in de hand. „Het spflt mij ontzettend", zei htj, „maar ik heb net een bericht gekregen, waardoor ik genoodzaakt ben onmiddellijk naar de binnenstad te gaan. Ik moet u mijn ver ontschuldigingen aanbieden, u op deze manier te verlaten, maar ik hoop, dat u het mij niet kwalijk zult nemen. Maar eerst moet ik u mijn schuld betalen. Ik hoop, dat wij elkaar nog eens zullen ont moeten. U kunt mij aan dit adres schrij ven. „Al sprekende overhandigde hij mij een vijf-pond-biljet. Het scheen hem te ont gaan, dat hoewel hij het denkbeeld op perde, dat ik hem zou schrijven, hg mij zijn naam niet had genoemd. Hij maakte op mij den indruk van een man, die door iets, waarschijnlijk het zoo juist ontvan gen bericht, van de wijs was gebracht „Natuurlijk zei ik, dat ik toch van plan was geweest nu op te stappen en ik het daarom heelemaal niet erg vond en ik be dankte hem voor zijn gastvrijheid en voor de prompte betaling van de weddenschap en ik eindigde met te zeggen, dat ik ook op een spoedig weerzien hoopte. „Hij wachtte nauwelijks tot ik uitge sproken was, maar stond al weer bij de deur om mij uit te laten en na een hand druk scheidden wij. Ik was er heelemaal niet rouwig om te kunnen vertrekken, want ik begreep, dat ik een drukke dag voor mg had. Terwjjl ik de stoep van het hotel af ging, vroeg ik mijzelf af, of het bericht, waarvan mijnheer Peterson gesproken had, in het telegram of het telefoonge sprek vervat was geweest. In ieder geval, dacht ik, ben ik vlak bij het kantoor van kan zijn. Ook door de beschikbaarstelling van lectuur wordt bereikt, dat de bewo ners der noodtehuizen gesteund worden in hun cultureele behoeften, hetgeen juist voor dit soort menschen van groote waarde is, aangezien de bewoners der noodtehuizen toch uiteraard voor het meerendeel tot de min-bedeelden gerekend moeten wor den. Jeugdactle Rotterdam. Zoo mogelijk nog belangrijker dan de cultureele steun aan de volwassenen, die in noodtehuizen zijn ondergebracht, is de steun van denzelfden aard aan Rotter dam's jeugd en het is daarom bijzonder verheugend te noemen, dat ook deze aan gelegenheid medio December met kracht is ter hand genomen. Het moreele welzijn van de Rotterdamsche jeugd werd ernstig bedreigd door de plaatselijke toestanden. Puinhoopen en ruïnes zijn nu eenmaal slechte speelgelegenheden voor de kinde ren, die te Rotterdam gedurende de oor logsdagen uiteraard moreel toch reeds zoo veel hebben moeten doorstaan. Daarbij komt nog, dat vele opvoeders zelf in mo reel opzicht ernstig te lijden hebben ge had, hetgeen in talrijke gevallen hun be kwaamheid tot opvoeden niet ten goede is gekomen. Er groeide zoodoende een be paalde verwording bij sommige deelen van de Rotterdamsche jeugd en het is een zeer goed ding, dat men snel besloten heeft te probeeren hier paal en perk aan te stellen. Een en ander heeft geleid tot de op richting van een Jeugdactie Rotterdam, waaraan vertrouwen wekkende namen zijn verbonden, en die zich ten doel stelt de jeugd met zachten drang te brengen naar een besteden van den vrijen tijd op een wijze, die voor de kinderen zelf een opbouwend karakter heeft. Door middel van spel en sport, door knutselen en door voorstellingen hoopt men de kinderen tot zich te kunnen trekken en dus van de straten te hcuden, waar zij slechts katte- kwaad uithalen. De Jeugdactie Rotterdam heeft het niet gelaten bij de opstelling en formuleering van een mooi doel, zij is ook snel tot daden overgegaan, waardoor de school- kerstvacanties zullen bestemd worden tot mooi, opbouwend werk. Voor de leerlingen van de beide eerste leerjaren van de la gere schelm worden verscheidene poppen kast- en gcochèlvoorelellingen georgani seerd, die ook weer verzorgd zullen wor den door Paul Duval. en de leerlingen der hoojere klasden zullen een goed soort ver maak kunnen vinden bij de opvoeringen van „De Sprookjesspelers" onder leiding van Abraham van der Vies. Deze voor stellingen kunnen worden beschouwd als het begin van een groote actie, die er op gericht is den Rotterdamschen kinde ren een funesten invloed van de omstan digheden te onthouden. Als deze Kerstactie achter den rug is. zal het werk met kracht worden voortgezet en uitgebreid. Dan zal ook de lichaamsbeweging, het groote zor genkind der opvoeding, onder meer ter hand genomen worden. Reeds is er sprake van wandeltochten en men mag aanne men, dat de sport en het spel op speel weiden in ruime mate de aandacht zal hebben, zooals trouwens dezen zomer ook re:ds het geval -is geweest. Meer dan alle onderdeelen van den zoo veelzijdigen wederopbouw van Rotterdam heeft de laatste maand van dit voor de Maasstad zoo veelbewogen jaar de mo reele en sociale wederopbouw de aandacht gevraagd. Daarvan gewaagde ook de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, mr. K. P. van der Mandele, in de toespraak, die hij hield ter gelegenheid van de openstelling van de noodwinkelgalerij aan den Goud- schensingel de langste noodwinlcelstraat in den lande. Bij die gelegenheid heeft mr. van der Mandele intusschen inzake den materieelen wederopbouw zeer be langrijke dingen aangetipt. Hij maakte er n.1. gewag van, dat wellicht reeds binnen de White Star en ik ga de passagierslijst eens inzien. Na een paar minuten was ik bg het scheepvaarthuis en daar het nog vroeg was, waren er maar weinige men schen. Ik vroeg om inzage van de passa gierslijst van de „Cretic", denkende een of ander excuus te zullen moeten verzin nen als reden voor mijn verzoek, maar ze waren daar erg voorkomend en gaven mij onmiddellijk het verlangde, echter met het verzoek, het na gebruik weer terug te geven, daar zij nog maar enkele exem plaren over hadden. Ik zocht een gemakkelijken stoel en zocht direct bij de letter „S". Het ver wonderde mij den naam „Shenley" niet bij de eerste en tweede klas passagiers te vinden en ik nam niet de moeite om onder de derde klas passagiers te zoeken, daar dit niet in overeenstemming was met het idee, dat ik mij reeds gevormd had. Ik las alle namen, die met een S begonnen, in de verwachting dat de naam, dien ik gelezen had, misschien verkeerd was over geseind, maar ik vond niets dat er op leek. Ik sloeg de eerste bladzijde op, om te zien wanneer de „Cretic" vertrokken was en zag dat het drie dagen geleden was. Er zou toch zeker niemand wachten tot hij zich midden in den Atlantischen Oceaan be vond voor hij een tusschenpersoon tele grafeerde om Pa in te lichten, dat hy of zy getrouwd was. In ieder geval, als ik toch den naam niet kon vinden dien ik zocht, kon ik wei verdere pogingen staken en mijn weg naar de bank vervolgen. Ik stond op om de lijst aan den bediende terug te geven en liet daarbij het boekje uit mijn handen op den vloer vallen, waar het opengeslagen bleef liggen. Toen ik my bukte om het op te rapen, viel mijn oog op een woord. Je weet hoe het'oog soms een enkel woord uit een heele blsdziide druks opneemt, wan De directe oorzaak Van Uwe Rheumatische pijnen Is onzuiver bloed. Neem die oorzaak weg; doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout. Met de onzuiverheden In Uw bloed zullen ook Uw pijnen ver dwijnen, radicaal en 'ang« „natuurlijken weg. Bij all* apolh. an drog. 1.62, 1.47 0.76, 0.41, p. I. De legerberichten van gisteren. HET DUTTSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een in den Stillen Oceaan opereerend Duitsch oorlogsschip meldt als partieel resultaat van zijn successen het tot zinken brengen van tien vijandelijke of in dienst van den vyand varende koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 64.155 brt. De bemanningen van de tot zinken ge brachte schepen zy"n door het Duitsche oorlogsschip op een eiland in de Stille Zuidzee in veiligheid gebracht. By de gewapende verkenning op den eersten Januari werd in de nabijheid van Aldebourgh een Engelsch patrouille vaar tuig in bz-and'geschoten en een ander der gelijk vaartuig ten oosten van Ramsgate door voltreffers van bommen zwaar be schadigd. Gisternacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen talrijke voor den oorlog be langrijke doelen in Midden en Zuidoost Engeland succesvol met bommen be stookt. Britsche vliegtuigen hebben Woensdag nacht in Noordwest Duitschland op drie plaatsen bommen laten vallen, die eenige schade aangericht hebben. Vijf personen werden gedood, verscheidene gewond. Een vijandelijk vliegtuig van het type Vickers Wellington werd by een luchtgevecht neergeschoten. HET ITALIAAN SCHE Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert wearmachtbericht no. 209. Het luidt als v lgt: In het grensgebied van Cyrenaica be drijvigheid van artillerie en patrouilles aan het front van Bardia. In het gebied van Giarabub, het terrein, waar het ge vecht is geleverd, waarvan melding is gemaakt in het weermachtbericht van eergisteren hebben wij wapenmateriaal, munitie en. door de vijand achtergelaten vrachtwagens verzameld. Vijandelijke luchtaanvallen op onze vliegvelden in Cyrenaica hebben lichte schade doen ontstaan en geen slachtoffers gemaakt. Het ingrijpen van jachtvliegtui gen en het vuren van hpt afweergeschut was doeltreffend, een vyandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Onze formaties lacht- en aanvalsvliegtuigen hebben tal rijke gemechaniseerde detachementen en een vijandelijke verschansing gebombar deerd en met mltrailleurvuur bestookt. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Aan het Grieksche front operaties van plaatselijk karakter. Ondanks de ongun stige weersomstandigheden hebben onze luchtformaties met succes bommen van klein kaliber geworpen op vyandelijKe in- ?t",iat,es. In Oost Afrika nla^tselijke acties van patrouilles en artillerie. Vijandelyke vliegtuigen hebben onze plaatsen in Abessinië gebombardeerd zonder schade te veroorzaken. een jaar aan den Goudschesingel gedeel ten van het nieuwe Rotterdam zichtbaar zii'Vn zijn Dat was een mededeeing. die tot vreug de stemt en die een duidelijke vingerwij zing is. dat met het herstel van Rotter dam de noodige spoed wordt betracht. Met die mededeeling zullen velen ook met vertrouwen het jaar 1941 tegemoet treden. Het zal zonder twijfel een zeer moeilijk jaar worten, maar toch tevens, vooral voor de Maasstad, een buitengewoon inte ressant jaar ROTTERDAMMER. neer de hersenen de opdracht hebben ge geven er naar te zoeken? Nu, myn oogen hadden mij voor de tweede maal dezen morgen een dienst bewezen, want onder de.P in de lijst der eerste klasse passagiers zag ik den naam „Shanley Perrin". „Je zult misschien zeggen, dat ik wei nig grond had aan te nemen, dat deze Shanley Perrin dezelfde persoon was als de Shenley, wiens telegram ik een half uur te voren had gelezen. Maar, zie je, dat was niet het eenige, want vlak daar onder stond de naam „J. F. Peterson", met inkt doorgehaald. Ik wist natuurlijk niet of de voorletters van mijn Amerikaanschen gastheer „J. F." waren; evenmin kon ik zeggen of ik al of niet bezig was miin tijd te verspillen die op dezen dag meer dan anders geld waard was door als amateur-detective in het scheepvaarthuis op te treden. Maar een soort zesde zintuig zeide mij. door te gaan en de zaak tot het einde toe uit te pluizen. Het was dezelfde stuwende kracht, die my er toe had aangezet, die trap naar dat vendulokaal in Covent Garden op te gan en daarna Peterson aan te spreken. Ik kan het niet verklaren en dat moet je maar zonder meer aannemen. Er was nog iets met die passagiersiyst, wat ik je nog niet heb verteld. Peterson's naam was doorgehaald en in plaats daar van stond de naam van den heer Orlando Bull. „Voor ik verder ga, zal ik je eerst ver tellen hoe ik toen de situatie beschouwde. Myn veronderstellingen ik kan het geen gevolgtrekkingen noemen waren de volgende: J. F. Peterson verkeeren op zoo'n goeden „Mijnheer Shanley Perrin en mynheer voet, dat eerstgenoemde zyn telegrammen aan den ander met zyn voornaam onder teekent: (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5