Provinciale Zeeuwsclw Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant I VRIJDAG 3 JANUARI 1941 t 184ste JAARGANG NUMMER 2 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per «reek of f2.30 per kwartaal Franco per port f 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent* ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regef meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties :van 1 —5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MlCDSlR'jrTG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIG ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAD P:E R DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Vele aanvallen der Britten afgeslagen. Ondanks groote meerderheid in bedwang gehouden. Over den krachtigen tegenstand der Ita- liaansche afdeelingen te Dzjaraboeb meldt Stefani de volgende bijzonderheden. De Britsche druk tegen de oase Dzjara boeb begon op 24 December met een aan val van vijandelijke gemechaniseerde strijd krachten tegen de posten te Melfe en Ain Gsetaia. Snelle Italiaansche colonnes met geschut en machinegeweren pareerden deze bedreiging en na vier uur van verbitterden strijd werd de vijand teruggedreven. Den volgenden dag viel de vijand opnieuw aan met pantserauto's, tanks en gemotoriseer de troepen, gesteund door licht geschut, dat was opgerukt tot de heuvels ten hoor den van de oase en zich voornamelijk richt te tegen den post Garet Baroed, zes kilo meter ten noorden van Dzjaraboeb. Het Italiaansche garnizoen verdedigde zich hef tig met steun van bommenwerpers. Het verijdelde ook dezen aanval van een ster keren vijand en bracht hem gevoelige ver liezen toe. Libysche gemotoriseerde pa trouilles vervolgden den vijand, zuiverden het terrein en maakten verscheidene ge vangenen en een hoeveeheid oorlogsmate riaal buit. Op 26 December werd de Britsche druk tegen Ain Gsetaia hernieuwd. Na hardnek kig verzet tegen een overmachtigen vijand trok de bezetting in goede orde terug op een andere versterking ten zuidoosten van Dzjaraboeb. Een Italiaansche snelle colon- n'e herstelde daarop den vorigen toestand. Door de energieke reactie der Italiaan sche troepen en de geleden verliezen werd de vijand genoopt voor eenïge dagen het contact in de zóne van Dzjaraboeb te ver breken en zich te beperken tot vluchtige verkenningen door gemechaniseerde strijd krachten. In dien tijd gingen de Italianen rustig voort met de versterking der defen sielinie in deze zóne. De luchtmacht trad op tegen de vijandelijke troepenbewegingen. Op 29 December werd eennieuw offen sief der Engelschen tegen de versperrin gen van Garet Baroed gemakkelijk ver ijdeld. Op 31 December trachtten de Brit? sche strijdkrachten denzelfden doorgang te forceeren, waarbij zij opnieuw van talrijke pantserwagens gebruik maakten. Zij wer den opnieuw op de vlucht gedreven.' Uit dit overzicht blijkt, hoe de vijand in weerwil van zijn groote meerderheid in deze zóne in bedwang wordt gehouden door den strijdgeest van het Italiaansche garni zoen. DE STRIJD IN ALBANIË. Uit Belgrado meldt het D.N.B.: De be richten van het Grieksche oorlogstooneel melden, dat aan alle fronten opnieuw ge vechtsactiviteit is aangevangen, maar dat het met is gekomen tot wijzigingen van be lang. Zoowel van het Noordelijke als van het Zuidelijke front worden berichten ont vangen over Italiaansche tegenaanvallen, die tot plaatselijke successen hebben ge leid. Zoo gelukte het den Italianen nog op 31 December ten Noorden van Po- gradetsj een belangrijke hoogte te ver overen en te verdedigen tegen verscheidene Grieksche aanvallen. Bovendien maken de grenscorrespon- denten van de Politika en de Vreme er melding van, dat het Italiaansche lucht- wapen in deze frontsector ook verder met succes actief is geweest. De Politika publiceert een bericht Uit Saloniko, waarin gezegd wordt, dat de Ita lianen voortdurend nieuwe versterkingen en versche troepen krijgen. Er zijn ook ze kere fascistische formaties, die bijzonder goed uitgerust zijn, aan het front aange komen. Ook van Grieksche zijde wordt er kend, dat de Italianen in het Albaansche gebergte buitengewoon groote ver moeienissen moeten doorstaan en groote vasthoudendheid hebben getoond. De verdediging van Chimara en Argy- rocastro strekt het Italiaansche leger tot eer. De koude is niet minder geworden en aan beide kanten zijn de troepen van nieu we, warme kleedingstukken voorzien. De FranschDultsche betrekkingen. Verhouding niet gewijzigd. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De door een zeker deel van de buiten- landsche pers verspreide geruchten, als zouden de „diplomatieke betrekkingen" tusschen Duitschland en Frankrijk ver broken zijn, qualificeerde men in de Wilhelmstrasse als volkomen onzin in antwoord op vragen van persvertegen woordigers. Zuiver juridisch kunnen de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk onder de huidige omstandighe den in het geheel niet als „diplomatiek" aangeduid worden, ofschoon deze betrek kingen zich niet uitsluitend tot een wa penstilstandscommissie beperken, doch daarnaast en bovendien door de benoem de buitengewone ambassadeurs Abetz en de Brinon waargenomen worden. Overi gens zijn, naar men hier in dit verband betoogt, in de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk, die sedert de ontmoeting van den Führer met maar schalk Petain in grondtrekken bekend is, geenerlei wijzigingen ingetreden. DUITSCHE VLIEGERS IN ITALIË. Ter gelegenheid van de aankomst van enkele afdeelingen van het Duitsche lucht- leger in Italië heeft de chef van den Ita- liaanschen luchtstaf, generaal Pricolo, een dagorder gepubliceerd, waarin ver klaard wordt, dat het Duitsche luchtcorps zal deelnemen aan den strijd in de lucht en ter zee in de Middellandsche zee, waar de vijand zijn krachten concentreert en dat dit corps als een groote Italiaansche éenheid beschouwd moet worden. De ge meenschappelijke strijd zal de Duitsch- Italïaansehe wapenbroederschap wijden. HET ITALIAANSCHE VLIEGERCORPS. Stefani meldt uit Rome Ter gelegenheid van den terugkeer van het Italiaansche vliegercorps, dat van een luchthaven aan het Kanaal uit deelgeno men had aan de luchtaanvallen op Enge land, heeft maarschalk Kesselring een brief gericht tot den commandant van dit corps, waarin hy zijn dank uitspreekt voor de samenwerking in den gemeenschappe- lijken strijd en verklaart, dat de formatie jagers, die aan het Kanaal blijft, de scha kel zal vormen, die getuigt van de voort durende solidariteit tusschen de Italiaan sche en de Duitsche luchtmacht. Het verheugt den maarschalk in zjjn brief te herinneren aan de doeltreffende medewerking van het Italiaansche lucht corps, dat vele bewijzen van zijn strijdlust gegeven heeft, ondanks ongunstige weers omstandigheden en technische moeilijkhe den. De Italiaansche vliegers hebben be wezen, den strijd met de Engelsche Spit fires niet te vreezen en belangrijke mili taire doelen in Engeland getroffen. GROEP ITALIAANSCHE JAGERS BLIJFT AAN KANAALKUST. Stefani meldt uit Rome, dat de Italiaan sche avondbladen in groote opmaak het bericht publiceeren omtrent den terugkeer van het Italiaansche vliegerscorps, dat van een der vliegvelden aan het Kanaal uit deelnam aan den strijd tegen Engeland en van de aankomst van een Duitsch vlie gercorps dat den oorlog j tegen den vyand in het Middellandsche Zeegebied zal voort zetten. De bladen wijzen er ten slotte op, dat de samenwerking des te nauwer is, omdat een groep Italiaansche jagers aan de Ka- naalkust zal blijven om Italië te verte genwoordigen in den luchtoorlog in het Noordzee-gebied. BRITSCHE SCHEPEN VERLOREN GEGAAN. Het New-Yorksche zeevaartregister heef bekend gemaakt, dat kortgeleden de Engelsche tankboot „Scottish Maiden", groot 6993 b.r.t., en het Engelsche vracht schip „Kensane Head", groot 5225 b.r.t., tot zinkan zrjn gebracht. Mackay Radio heeft een draadloos be richt opgevangen, waarin gemeld werd, dat een stoomschip op 500 mijl ten Noordwes ten van Dakar en 500 mijl ten Zuiden van Teneriffe getorpedeerd was. De naam van het schip staat nog niet vast. DE VERLIEZEN DER ZWEEDSCHE KOOPVAARDIJ. Volgens een door „Nya Dagligt Alle- handa" gepubliceerde voorlobpige statis tiek betreffende de verliezen der Zweed- sche koopvaardijvloot sedert het begin van den oorlog, heeft Zweden 78 koopvaardij schepen met een totale tonnage van 184.450 b.r.t. verloren. Hierbij komen nog de verliezen aan visschersvaartuigen, tw. 7 schepen met een totale tonnage van 312 b.r.t. De bekende Limburyjche wielrenner Jan Lambrichs is te Maastricht In het huwelijk getreden met mej. Annette Gorren (Foto Het Zuiden) De nieuwe bonnen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en vlsscherrj maakt het navolgende bekend. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 4 Januari 1941 tot en met Vrfldag 10 Janu ari a.s. geeft de met „24" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter óf een half pond margarine óf twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig. De met „24" genummerde bonnen, die op 10 Januari nog niet gebruikt zijn blij ven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. De op 22 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden vet in verpakking van 250 gram mogen tegen inlevering van één met „24" genummerden bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Zondag 12 Januari a.s. geeft elke der met „22" genummerde bon nen van de broodkaart recht op het koo pen van ongeveer 100 gram brood. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, be draagt ook de hoeveelheid roggebrood, wel ke tegen afgifte van een bon kan wordèn gekocht, 100 gram. Voorts geeft elke der met „22" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omv^t voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen Beschuit75 gram Biscuit en wafels 90 gram Speculaas140 gram Andere koekjes 200 gram Koek160 gram Cake300 gram Gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (bijv. boterletter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 12 Januari nog niet gebruikte bonnen blijvenvoorts nog geldig geduren de de week van 13 tot en met 19 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Zondag 12 Januari a.s. geeft de met „33" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, wel ke op 12 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven geldig tot en met Zondag 19 Janu ari a.s., met dien verstande, dat zij gedu rende de week van 12 tot en met 19 Ja nuari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Woensdag 15 Januari a.s. geeft elk der vier met „14 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren" ge merkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 15 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 19 Januari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier- brood en 150 gram voor bloedworst. VERLAGING VAN DE ENGELSCHE VLEESCHRANTSOENEN. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft het Britsche ministerie van voedselvoorziening medegedeeld, dat het vleeschrantsoen per persoon en per week,, dat tot dusverre een waarde van 1 shilling 10 pence bedroeg, wordt verlaagd tot een waarde van 1 shilling 6 pence met ingang van Maandag. Tevens zullen dan varkensvleesch en het meeste vleeschafval in dit rantsoen begre pen zijn. STRENGE VORST IN DENEMARKEN. In den vorigen nacht heeft het in de omgeving van Kopenhagen 17 graden ge vroren. In de hoofdstad daalde het kwik tot 11 graden onder nul. Het treinverkeer is hier en daar gestremd ten gevolge van den sneeuwval. De waterwegen in het binnenland zijn reeds alle dicht gevroren. IJsbrekers liggen klaar om den arbeid te beginnen. Vooral in de Limfjord heeft de scheepvaart met groote moeilijkheden te kampen. De toestand wordt daar reeds even moeilijk als in Februari 1940 ge noemd. Alle sierduivenliefhebbers moeten vóór !5 Januari een nauwkeurige opgave ver strekken van de in hun bezit zijnde vogels, vermeldende ras, ringnummer, kleur en geslacht van iederen vogel. (Foto Pax Holland) Britsche aanvallen op Duitschland. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Britsche bombardementsvliegtuigen zijn Woensdag nacht Noordwest-Duitschland binnenge? vlogen en hebben op eenige plaatsen brand- en brisantbommen neergeworpen. Militaire schade werd niet aangericht, maar drie fabrieksinstallaties en verschei dene particuliere huizen werden bescha digd. Een der aanvallende toestellen werd door nacht jagers1' neergeschoten. Het eerste werkpauze-concert In Nederland. Onder auspiciën van „Vreugde en Ar beid" werd gisteren in de Esveha-fabrie- ken te 's-Gravenhage het eerste werk- voorpauze-concert gegeven door het Natio naal orkest onder leiding van Theo Ko ning. Tot hen, die als gasten dit samenzijn bijwoonden, behoorden o.m. de commissa ris-generaal voor bijzondere aangelegenhe den, Oberdienstleiter Schmidt en de com missaris van het N.V.V., de heer Wouden berg. De heer Woudenberg hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het N.V.V. heeft in de afgeloopen weken bewezen voortref- felijken arbeid ten behoeve van de Neder- landsche" arbeiders te verrichten. Maar op dezen eersten arbeidsdag in het jaar 1941 gaan wij weer een stap vooruit nu vreugde en arbeid naar de arbeiders in de S.V.H. komt, waar gedurende den schaftijd meer dan 500 werknemers een concert beluisteren. Bij deze eerste fabrieksuitvoering zal het niet big ven. Vele andere bedrijven zullen volgen en anderen zullen moeten volgen, omdat het N.V.V. het ziet als een eiseh van de nieuwe sociale ordening in Europa. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het N.V.V. zoo besloot spr. heeft deze taak aanvaard en daarmede de ver plichting op zich genomen, onder de nieu we omstandigheden den Nederlandschen ar beider van dag tot dag en zelfs van uur tot uur bij te staan in zijn zoeken en stre ven naar levensblijheid en arbeidsvreugde. Na afloop van het concert sprak com missaris Schmidt een kort woord. Geen taaibeperkingen meer In verkeer met België en Luxemburg In het postverkeer met België en Lu xemburg gelden de eenigen tijd geleden bekend gemaakte taaibeperkingen niét AANGERADEN NAAR HET VADERLAND TERUG TE KEEREN. Uit Peking meldt het D.N.B.: De Ame- rikaansche Rockefeller stichting, af- deeling Peking, heeft alle buitenlandsche employés aangeraden hun gezinnen naar het vaderland terug te zenden. Zij moeten een document onderteekenen, waarin zij ieder recht op een later transport naar het vaderland en een vergoeding der kosten verliezen. De niet-Amerikaansche employés zgn niet uitgezonderd. MR. P. A. V. BARON VAN HARINXMA THOE SLOOTEN „Weldadigheid brengt dubbelen zegen; zij zegent hem, die geeft en die ont vangtJ\ ENGELSCHE BOMAANVALLEN. Het Engelsche luchtwapen heeft, naar wordt gemeld, in den nacht van oud op nieuw een groot aantal brand- en brisant bommen geworpen. In verhouding tot dit aantal is de schade aan burgereigen dommen niet aanzienlijk. In één plaats zijn drié woonhuizen getroffen en uitge brand en eenige andere ernstig bescha digd. Een man, een vrouw en een kind werden hierbij zwaar gewond. In drie an dere plaatsen zijn in totaal drie woonhui zen getroffen. Een brand in een slaapka mer, waar een brandbom was gevallen, is snel gebluscht. 244 schipbreukelingen behouden binnen gebracht. Wat de N.Z.H.R.M. in 1940 deed. In 1940 werden door de reddingbooten der Noord- en Zuid-Hollandsche redding mij. 244 schipbreukelingen gehouden bin nengebracht, hetgeen een record is in de geschiedenis der Mij. Sedert de oprichting in 1824 kwam het 12 keer voor, dat het aantal geredde schipbreukelingen in één jaar grooter was dan 100, doch de 200 werd nimmer gehaald. In totaal verleenden de reddingbooten 108 diensten, als volgt verdeeld: de motor- reddingbooten „Neeltje Jacoba" (IJmui- den) 18; „Dorus Rijkers" (Helder) 18; „Arthur" (Scheveningen) 11; „Insulinde" (Oostmahorn) 8; „Abraham Fock" (Hol- lum) 8; „Brandaris" (Terschelling) 7; „President Steijn" „Egmond a/Zee) 6; „Hil da" (Lemmer) 6; „Joan Hodshon" (Te xel) 5; „Zeemanshoop" (Scheveningen) 5; „C. A. den Tex" (Harlingen) 4; Roeired- dingvlet te Petten 3: motorreddingbooten: „Nicolaas Marius,, (Terschelling) 2; „Ba rend van Spreekens (LJmuiden) 2; Roei- reddingsbooten: te Schiermonnikoog 2; te Katwijk a/Zee 2; te Noord wijk a/Zee 1. Op 30 van deze 108 tochten konden schipbreukelingen worden gered. Het sta tion Den Helder der N.Z.H.R.M. redde dit jaar 146 schipbreukelingen, hetgeen even eens een record is. Het totaal aantal door de N.Z.H.R.M, geredde schipbreukelingen sedert de op richting is thans gestegen tot 6338. De vloot der N.Z.H.R.M. werd in 1940 uitgebreid met de motorreddingboot „Ar thur" en een motorstrandreddingboot te Scheveningen. De „Arthur" verging de op 14 Mei j.l. verdwenen mrb. „Zeemans hoop". De in aanbouw zijnde motorstrand- reddingbooten „C. A. A. Dudok de Wit" en „Johan de Witt" zullen in het voorjaar 1941 in dienst worden gesteld en resp. te Zandvoort en Hindeloopen worden gesta- tionneerd. HET MARKTWEZEN TE BARNEVELD IN 1940. Eierenmarkt sterk terug geloopen. De aanvoer op de eiermarkt te Barne- veld bedroeg in 1940 in totaal 68,552.000 eieren tegen 102.000.000 stuks in 1939. In de tweede helft van het jaar ver toonden de aanvoercyfers, tengevolge van de voederschaarschte voor pluimvee, een in snel tempo gaanden teruggang. De prijzen gingen evenwel tot aan Novem ber steeds in opwaartsche richting, tot aan deze stijging, die abnormale vormen begon aan te nemen door het vaststellen van maximumprijzen, een einde kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1