STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. m j De sprotvisscherij geëindigd. DRIE PERSONEN VERMIST. Van 22 December af worden hier ter stede drie personen vermist van wie wordt aangenomen, dat zy door de duisternis mis leid te water zijn geraakt en verdronken. De politie heeft op verschillende plaatsen reeds gedregd, maar tot nu toe zonder resultaat. De eerste, die vermist werd, is P. Buys, geboren te Middelburg 29 Januari 1900 en wonende Zusterstraat 31. Hy is kort van postuur, droeg op den dag van zyn ver-i dwijning een donkerblauw gabardine regen jas met ceintuur, een donkerblauwen gleuf- hoed en een bruinachtig colbertcostuum. Op 31 December te 7.30 u. nam. verlieten de houthandelaren Joost Goedbloed en de houtbewerker Alewyn Caljouw hun wonin gen. resp. Veerschesingel 38 en 4'4 en be gaven zich in eikaars gezelschap naar de binnenstad. Zy zyn daar omstreeks half elf voor het laatst gezien. De heer Goed bloed, die 8 October 1899 te Middelburg geboren is, is 1.75 m. lang. Hij is schraal van postuur en was gekleed in een don kere winterjas, droeg een donkeren groen- achtigen hoed met slappen rand en een bril met donker montuur. Hg mist het eerste lid van den middelvinger van de rechterhand. De heer Caljouw werd 22 December 1889 te Middelburg geboren. Zyn signalement luidt: gezet postuur, ge kleed In donkere gabardine regenjas, een lichtgryzen hoed met slappen rand. Op zijn linker-onderarm komt een tatoueering voor, bestaande uit twee in elkaar gestren gelde handen. Eervol ontslag directeur P.T.T.-kantoor Bg beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van binnen- landsche zaken wordt aan den referenda ris der P.T.T. A. G. bchram de Jong, aan gewezen als directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Middelburg, met ingang van - Jan. 1941 eervol ont slag verleend. De loonbelasting. Tal van personen hebben dezer dagen een groote enveloppe met inhoud thuis gekregen van den inspecteur van regi stratie en domeinen betreffende de loon belasting. Ve'.én hebben zich afgevraagd wat zy moeten doen met die papieren, omdat zy alleen maar een dienstbode heb ben- wy informeerden er nader naar en zooals reeds bltfkt uit punt 3 van de 2e kolom op pag. 1 der bygevoegde hand leiding voor werkgevers, moeten de werknemers, die uitsluitend huiselijke diensten verrichten en een loon genieten van minder dan 43.per maand, 10 per week of 1.20 per dag, geen werkne mersverklaring inleveren. Voor hen moet dus geen opgave worden gedaan. Het toch toezenden van de papieren ls een ge volg van het feit, dat men ten kantore van den inspecteur de situatie by ieder afzonderlijk niet kon overzien. EEN DERTIGTAL VLISSINGSCHE KINDEREN 310GEN NAAR HULST. Eenige personen uit de bevolking van Hul3t hebben zich er voor gespannen een aantal kinderen uit het zwaar geteisterde Vlissingen voor eenigen tyd by families te Hulst een rustigen tyd te bezorgen. Een aantal families te Hulst verklaar de zich bereid een kind voor korteren of langeren tyd op te nemen. Kosten zouden daaraan niet zijn verbonden. Reiskosten worden eveneens door de gastheeren te Hulst betaald. Voorloopig zouden pl.m. 30 kinderen kunnen worden ondergebracht (ca. 10 jongens en 20 meisjes van max. 12 jaar). Zy, die door de byzondere omstandig heden zich genoodzaakt ziende daartoe aanleiding vinden, kunnen opgave der uit te zenden kinderen doen aan het Gem. Bureau voor Sociale Zaken, Hendrikstraat 12, alhier. DE NUTSSPAARBANK EN 1940. In de Nutsspaarbank ajhier werden in het jaar 1940 7561 inlagen gedaan tot een bedrag van 804.244,15 en 10.436 terugbetalingen tot een bedrag van 1.347.331,91. Er werden in dat jaar 465 nieuwe boekjes uitgegeven en 439 geheel afbetaald, waardoor het aantal spaarders steeg tot «>310. Aan rente werd bygeschreven een be drag van 66.281,32. Het tegoed der in leggers op 1 Januari 1941 bedroeg 2.535.311,68. EnTKEERINGEN WINTERHULP. Naar ons gebleken is, heeft men op Oudejaarsdag een begin gemaakt met de uitreiking van waardebonnen van Winter hulp Nederland. De ultkeeringen zijn ge schied aan kinderryke gezinnen. GENEESKUNDIG ONDERZOEK WERKZOEKENDEN. De persdienst van het N.V.V. meldt: Zooals bekend is, worden alle by de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven personen aan een genees kundig onderzoek onderworpen. Dit geldt ook voor de by de werkverruimingsob jecten geplaatste personen. Voor sommige werkzoekenden heeft dit geneeskundig onderzoek het maken van reiskosten ten gevolge, voor de by werk verruiming geplaatsten verzuim van het werk. Krachtens een circulaire van het de partement van sociale zaken wordt het werkverzuim vergoed, berekend naar het basis uurloon over het aantal uren, dat verzuimd is. Het N.V.V. heeft zich nader in verbin ding gesteld met het ryksarbeldsbureau over de reiskosten. Hierbij is gebleken, dat ook de noodzakelijke reiskosten door de distrlcts-arbcldsbeurzen kunnen wor- dpn vergoed. DE SCHADELOOSSTELLING AAN KLOETINGE. In ons vorig nummer stond, dat Kloe- tinge, in verband met den afstand van een deel van haar grondgebied en inwoners, aan Goes een schadeloosstelling van 8600 gevraagd heeft. Dit moest 9500 zijn. RIJWIEL VERDWENEN. De heer J. van K. te Kattendijke deed by de politie aangifte van de vermissing van zyn rywiel, dat eenigen tyd voor een pand op de Groote Markt onbeheerd stond. By het onderzoek der politie bleek, dat elders een rywiel gevonden werd, doch een ander dan het vermiste. Mogeiyk is hier dus toch nog een verwisseling in het spel. AL TE DUISTER. De wielryder L. v. d. W. te 's-Heer Arendskerke werd bekeurd omdat hij zon der licht reed. AFVAL BEWAREN Of 1000 betalen. Wij wezen er reeds enkele malen op, dat men thans „verplicht" is, het bruikbare af val, als aardappelschillen, groentenresten, oud brood enz., te bewaren, en dat men dit alleen aan de daartoe door de gemeente aangestelde ophalers mag medegeven. De door de gemeente aangestelde opha lers zijn voor wyk I J. Bruel, voor wijk II A. M. Karman, voor wyk IU M. Hulge en voor wyk IV F. J. van Hese. Vele ingezetenen schijnen hog steeds van meening, dat ze in deze vrijheid van han delen hebben. Op overtreding dezer bepa lingen is echter een boete van max. 1000 of 6 maanden hechtenis gesteld. Men zie ook de officieele publicatie in dit nummer. m BOND VAN BOERINNEN E.A. PLATTELANDSVROUWEN. Kerstmiddag te Goes. De „Bond van Boerinnen" hield een kerstmiddag in het Schuttershof alhier. Spreekster was mejuffrouw Hermien van der Heide, uit Blaricum. De zusterveree- niging „Noord-Beveland" was voor deze lezing ook ingeschakeld1, terwyi de leer lingen van den landbouwhuishoudkundl- gen cursus uit Nisse eveneens uitgenoo- digd waren. Ook merkten wij nog het be stuur van de Ver. v. Huisvrouwen te Goes op. De zaal .was door het bestuur keurig in orde gemaakt met dennegroen, veel kan delaartjes en hier en daar wat kleur door een rood stukje lint. Bovendien was het er heeriyk warm. Nadat mevrouw Van Dyke mejuffrouw v. d. Heide had ingeleid werd eerst nog staande het oude kerstlied „Stille Nacht, Heilige Nacht" gezongen. In het eerste gedeelte van haar lezing sprak mejuffrouw v. d. Heide over verschil in Kerstviering uit eigen onder-, vinding. Allereerst vertelde zij van het Kerstfeest thuis, in het kleine Friesche dorp, v»aar eenige weken vooruit, reeds voor alles móest worden gezorgd en ge kocht, en waarby vrijwel elkeen op het dorpje geïnteresseerd was. En dan den avond naan den kerstboom. Uit alle land wegen en straatjes komen de kinderen en de ouderen om elk jaar opnieuw verrast te staan iftgenover den mooien oplichten- den boom. Dan het samenzijn in het kerkje en het luisteren naar het altoos nieuwe kerstverhaal van den dominee in het Friesche dorpje. (Vergis ik me hierin, of zagen velën der aanwezigen een kleine kerk ergens op een dorpje in Zeeland?) Later maakte zy weer een andere manier van kerstvieren mede op huize ..De Vonk" en hierby wees zy op de moeilykheid om aan de jonge menschen, die geheel en al buiten de sfeei van den Kerstdag staan, toch zooveel mogeiyk iets van den Kerst vrede en het geloof bij te brengen het geen de ecne maal beter mag gelukken dan een andere maal. Hierna pauze met toast en een snoepje. Na de pauze besprak mejuffrouw Van der Heide twee kerstverhalen van Selma Lagerlöff; het verhaal van de kaarsvlam en het verhaal van den ouden Ruster, wel ke beiden, evenals de causerie vóór de pauze met veel aandacht en onder groote stilte werden aangehoord. Mevrouw Van Dyke dankte de spreek ster uit naam van het bestuur en de ver gadering, en hoopte nog eens meer het genoegen te zullen hebben spreekster te mogen inleiden, waarmede de heele ver gadering van harte instemde. Hiermede 'was deze Kerstmiddag weer voorbij en na een gelukkig einde voor 1940 en een goed begin voor 1941 aan alle aanwezigen, na men wy weer voor eenigen tyd afscheid. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN BREDA—ROOSENDAAL. Op Oudejaarsavond omstreeks kwart over acht is by het passeeren van den onbewaakten overweg op den z.g. Hoo- gedonk by Roosendaal een truck met trailer, bestuurd door den chauffeur J. van Zundert uit Zegge, door een uit Breda komenden goederentrein gegrepen. De truck werd van den oplegger afgerukt en kwam in de sloot langs de spoorbaan terecht. De oplegger bleef op de tweede iyn staan. Een personentrein uit Roosendaal is eenigen tyd later teg~n den oplegger gebotst De locomotief ontspoorde, na het voertuig over een afstand van circa veertig meter te hebben medegesleurd. De oplegger werd daarbij volkomen ver nield, als het ware gemangeld tusschen den goederentrein, de locomotief en de personenwagons. Het mag derhalve een wonder heeten, dat de bestuurder van de truck met trailer geen enkel letsel be kwam. Onder de treinpassagiers zyn geen slachtoffers te betreuren. Wel echter heeft dit ongeluk het leven gekost van den geleider van den goederentrein, den heer Van Remmen uit 's Hertogenbosch. Deze had zich na de botsing op de spoor baan begeven teneinde zich te vergewis sen van de gevolgen, en werd door den personentrein gegrepen. Hg was op slag doocU Bevredigende resultaten. De sprotvisscherij, die voor enkele we ken nagenoeg het geheele Zeeuwsche visschery-apparaat in beslag heeft geno men, is thans geheel beëindigd. In het begin van deze maand werd, zoo als gewoonlyk, de garnalenvisschery uit geoefend. Op Dinsdag 10 December werd evenwel door eenige vaartuigen de eerste schardyn gevangen. Dat was de aanleiding voor de overige visschers om den volgen den dag ook met de schardynvisschery te beginnen. Een flink aantal vaartuigen brachten toen te Breskens en Vlissingen samen zoo ongeveer 30.000 k.g. schardgn aan. Den daarop volgenden dag was de aanvoer in beide plaatsen nog grooter, want toen overschreed het de 60.000 kg. Dit kwam niet zoozeer door de groote vangsten, doch door het zich steeds uit breidende aantal vaartuigen, dat aan de sprotvisschery ging deelnemen. Immers, alle vaartuigen van Veere kwamen na de eerste berichten over sprotvangsten met spoed naar Vlissingen. Slechts 1 vaartuig bleef te Veere achter. De garnalen- vangsten namen tegelykertyd te Veere af, zoodat de visschers weinig risico behoef den te nemen. Niet gezegd kan worden, dat er een massale aanvoer van schardijn geweest is. Alleen den eersten dag is er inderdaad een flinke hoeveelheid gevangen, want toen varieerden de vangsten tusschen de 2000 en 3000 k.g. per vaartuig, althans de hoogsten. Naderhand minderde dat sterk en kwamen de meeste vaartuigen al niet meer boven de 1000 k.g., velen zelfs bleven beneden de 500 k.g. Doordat er echter een 80 tot 90 schepen tegelyk op schardijn vischten, werd het totale kwantum noe menswaard. De schardynvisschery duurt in den regel slechts kort, want de sprot zwemt in scholen, welke de rivier op en af trekken. Daar de schardyn dit jaar byzonder gewild was lag het voor de hand, dat de visschers iederen dag wilden be nutten die mogeiyk was. De Breskensche visschers hebben daarom zelfs op Zondag gevischt met goede resultaten. Schardijn was duur. In tegenstelling tot vorige jaren was de schardijn ditmaal zeer duur. De hoogste prijs is 58 cent per kilogram geweest Naar men ons mededeelde, zyn zulke hooge prijzen in den. vorigen oorlog nim mer bereikt, ofschoon ook toen de prijzen zeer hoog waren, meerendeels evenwel niet hooger dan 45 cent per k.g. De oorzaak van de groote vraag naar sprot ligt in het feit dat de rookerijen in Holland op het oogenblik niets hebben om te rooken haring wordt er niet gevangen en paling wordt niet meer aangevoerd. Onze „Hol- landsche" paling komt voor een groot deel uit Denemarken, welk land ook veel andere vischsoorten, waaronder veel zee- visch, exporteert Aanvankeiyk bestond er onder de visschers natuurlyk wel eenige vrees dat de pryzen door de groote hoe veelheden geen stand zouden houden. Deze vrees bleek echter ongegrond, want eiken dag werden de prijzen hooger. Han delaren verzekerden ons, dat de aanvoer gerust vijf maal zoo groot had mogen zijn en dat er dan nog voldoende afzet gebied was geweest om een goeden prys te waarborgen. Door de hooge prijzen heeft het publiek ditmaal weinig profyt van de schardijn gehad. De gewone vischleurders konden immers geen zaken doen. Algemeen heerschte bij de bevolking de meening, dat door de commissionnairs gekocht werd voor uitvoer naar Duitschland. Naar ons uit informaties te bevoegder plaatse is gebleken kunnen wij positief zeggen, dat alle schardyn gekocht is voor rookeryen of inleggeryen in Nederland, o.a. Katwijk, Scheveningen, Edam, e.a. plaatsen. Wat er na het rooken gebeurd, kan uiteraard niet worden nagegaan, maar een feit is, dat de vischpryzen in Holland buiten gewoon duur zyn. Zoo vernamen wy, dat voor 1 pond kleine bot 1 gulden en voor 1 pond kleine wijting, hier molenaars ge noemd, 65 cent gevraagd en betaald werd! GarnaZenvisschcr'y stelde teleur. De visschers hebben na de sprotvis scherij onmiddellyk de garnalenvisschery weder ter hand genomen, waarvan men goede verwachtingen had. Door de Duit- sche marine-autoriteiten was inmiddels het Oostgat vrij gegeven tot Westkapelle, waarop men reeds lang gehoopt had. Vanwege de Nederlandsche Visscherij Centrale waren voor de openstelling van het Oostgat reeds verder stappen gedaan, zonder merkbaar resultaat evenwel. Naast de bela/ngryice verdiensten die de schar- drjnvangsten opleverden brachten zij ook nog de openstelling van het Oostgat met zich mede. Den eersten dag waren de garnalen- vangsten zeer goed te noemen; vangsten van 150 tot 300 kg. kwamen voor. Den tweeden dag bleek het heel wat minder en den derden dag hadden de meeste vaar tuigen nog geen 30 kg. garnalen. Dit ver loop was wel teleurstellend, ofschoon er kend moet worden dat het winter is, in welken tyd de garnalenvisschery meestal van geringen omvang is. De prgzen liepen echter te Breskens danig op, tot 78 cent zelfs. Te verwachten is, dat de garnalen aldaar nog veel hooger in prjjs zullen worden, want Breskens is thans de eenig- ste visschersplaats in Nederland vanwaar nog garnalen naar België mogen worden geëxporteerd. Dit betreft alleen garnalen, want visch mag in het geheel niet meer worden uitgevoerd naar België. Ook in Holland is de vraag naar garnalen sty- gende, maar waarschyxilijk is het voor loopig met den garnalentoevoer gebeurd. De minimumprys voor garnalen is momen teel nog 20 cent per kg. Naar wij ver nemen overweegt men dezen minimum prys beduidend hooger te stellen, omdat ook de onkosten van de garnalenvisschers zeer veel gestegen zyn. Intusschen is in afwachting van de regeling voor de pryzen van consumptie-garnalen door het ryks- bureau voor de Voedselvoorziening een verhoogden vasten prys vastgesteld voor pellery-garnalen, die gebracht is van 20 cent op 28 cent par kg., zulks met ingang van 24 December 1940. Hoop op terugkeer van schard\}n. Vanzelfsprekend koesteren de visschers nog hoop, dat de schardyn nog terug zal Jwarfto. Uitgesloten is dat niet, doch in HET OORLOGSGEVAAR VOOR RUSLAND TOEGENOMEN? NIEUWJAARSARTIKEL VAN DE PRAWDA. Het jaar 1940, aldus vangt een hoofd artikel in de Russische Prawda aan, zal in de geschiedenis geboekstaafd blyven als een jaar, dat ryk was aan groote gebeurtenissen. Na gewezen te hebben op hetgeen in het afgeloopen jaar door de Sovjet-Unie bereikt is, vervolgt het blad: Wy mogen ons niet tevreden stellen met hetgeen tot stand is gebracht. Onder de omstandigheden van den tweeden wereld oorlog hebben de imperialistische staten door middel van een algemeene militairi- satie de vervaardiging van wapens van al lerlei aard ontzaglijk uitgebreid. Het oor logsgevaar voor ons land is toegenomen, de internationale toestand is bijzonder inge wikkeld geworden en er kan zich van alles voordoen. De eisch van het nieuwe jaar 1941 is, dat in al ons werk de defensiebe- langen van het land van het socialisme steeds en overal op den voorgrond staan. Hiermede moet bij al ons werk rekening worden gehouden en het moet voor iederen burger van den Sovjetstaat de hoogste wet worden. OP OUDEJAARSDAG GEZWOMMEN. Dinsdagmiddag heeft de heer J. F. Schultink uit Rotterdam, des middags om 1 uur een zeldzame proeve gegeven van uithoudingsvermogen in het yskoude water. Er lag ys in het IJselmeer en bovendien had het in den morgen van 31 December gesneeuwd. De heer Schultink hield zich aan den kop van de haven van Elburg eerst eenigen tyd in badpak op te midden van sneeuw, ys en feilen wind. Hy ging vervolgens bij het zwembad aan het eind van de Elburger pier eenige minuten in een byt te water, waarna hy zich op zyn Finsch nog eens stevig met sneeuw af wreef. WINTERHULP BIJ GOUDEN ECHTPAAR. „Winterhulp Nederland" wenscht den grootsten nood te lenigen. Het dient den menschen mogelyk gemaakt te worden den winter door te komen, ook dfengene, die in moeilyke omstandigheden verkeeren. Tot deze categorie behoort ook het echtpaar Joh. W.- WesselsLekemond in de 2e Schinkelstraat te Amsterdam, dat Dinsdag den vyftigsten verjaardag van zyn huwelijksgeluk vierde. Een halve eeuw geleden, op 31 December 1890 tra den de jubilarissen ln Nieuwer Amstel in het huwelyk. Elf kinderen en zeventien kleinkinderen completeeren de familie groep. Opa, een oud-diamantbewerker met een klein pensioen en oma, worden door de kinderen onderhouden. Terecht heeft „Winterhulp Nederland" juist dit jubileerende echtpaar, dat on danks de moeilijke tyden zijn levensvreugde ten volle behouden heeft, hulp willen bie den. De eerste verrassing was reeds de taart, welke des ochtends gebracht werd. Toen echter twee heeren van de „Winter hulp Nederland" het gezin kwamen bezoe ken en het gouden echtpaar verblydden met een enveloppe, inhoudende een aantal waai'debons, steeg de vreugde ten top. VERSCHILLENDE DIEFSTALLEN TE OOLTGENSPLAAT OPGEHELDERD. Reeds geruimen tijd werd by de politie te Ooltgensplaat aangifte gedaan van dief stal van petroleum, tarwe, kippen enz. Steeds werd er door de politie een onder zoek ingesteld, waarby ook gebruik werd gemaakt van een rijksspeurhond, evenwel zonder resultaat. Thans echter is het de politie gelukt een gedeelte van den buit te achterhalen en de daders te arresteeren. Reeds zijn drie personen welke bekend hebben enkele diefstallen te hebben ge pleegd naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht, terwyi tegen drie personen proces-verbaal is opge maakt wegens heling. DIRECTIE VERBLIJDT HET PERSONEEL MET EEN PENSIOEN FONDS. Vandaag was het veertig jaar geleden dat de zeepfabriek v/h De Haas en van Brero N.V. te Apeldoorn werd opgericht. In een byeenkomst van het administratief en technisch personeel deelde de heer A. van Brero namens de directie mede, dat een bedrag van veertig mille door de di rectie beschikbaar gesteld is voor een op te richten pensioenfonds. OVERTREDING VAN HET SLACHTVERBOD. De politie te Maassluis heeft Zondag een inval gedaan in een gebouw op grond van het vermoeden, dat ter plaatse clandestien geslacht werd. Zy trof een geslacht varken aan en eenige gerookte hammen. Er volgde een nauwgezet onderzoek en bij meerdere personen, van wie ut politie vermoedde dat ze bij deze zaak betrokken waren, werd huiszoeking verricht. Het resultaat was, dat een belangryke hoeveelheid vet, spek en carbonade, in totaal meer dan 600 pond, in beslag werd genomen. Tot heden is tegen een zevental personen proces-verbaal opgemaakt. CADZAND Abonnementen en advertenties voor de Brovinciale Zeeuwsche Courant, worden aangenomen door den Agent J. FREMOUW, Prinsenstraat M 9. den regel gebeurt dat zelden. Vrijdag jl. hebben de meeste garnalenvisschers hun geluk weer eens op de schardyn gepro beerd, naar aanleiding van een kleine vangst, die daags te voren door een Bres- kenschen visscher was binnengebracht. Het resultaat was zeer onbevredigend; de vangst bedroeg slechts enkele kilo's. De jacht op schardyn wordt nog gestimuleerd door de groote vraag, die er by den handel nog steeds bestaat Het is niet onmogeiyk. dat de prijzen dan nog hooger worden dan zy reeds geweest zyn. Resumeerende kan worden gezegd dat. ofschoon de vooruitzichten van het oogen blik door het jaargetijde slecht zyn, de mogelykheid aanwezig is, dat plotseling de visscherij weer loonend wordt In de toe komst zal het nl. zoo worden, dat een Ideine vangst, hetzy van garnalen hetzy van vis^h, toch altijd nog een flink bedrag opbrengt Tien Britsche schepen vernietigd. De minister-president van Nieuw-Zee- land, Fraser, heeft, naar Reuter meldt, meegedeeld, dat op het eiland Emerau in den Bismarckarchipel een vijandelyke tor pedojager de passagiers en bemanning van zeven schepen aan land heeft gezet t.w. van de „Triadic" (6000 ton), de „Komata" (3900 ton), de „Holmwocd", „Triona" en „Vinni", de „Triaster" en de „Rangitane" (16.000 ton). Men neemt aan, dat de over levenden van drie andere schepen, t.w. van de „Turakina", de „Notou" en de „Ringwood" nog aan boord van den tor- dejager zyn. Zeven van deze tien schepen zyn van Britsche nationaliteit geweest, een van Fransche en de overige twee van Noorsche afkomst. Het filiaal van het Britsche ministerie van voorlichting te Singapore bevestigt i een communiqué deze mededeeüng van de minister-president van Nieuw-Zeeland. Vyfhonderd opvarenden zyn op 21 D. cember op het eiland Emerau in den B). marck-arehipel aan land gezet. Veertig te Hongkong aangekomen Noo- sche zeelieden hebben gemeld, dat ee Duitsche hulpkruiser ongeveer in de eerst week van December drie Engelsche vrach; schepen en een tankschip tot zinken heel gebracht. Deze kruiser opereerde toen i de nabijheid van Singapore. De voorrada van het Duitsche schip waren in volle se aangevuld. Volgens de Noren was de hui- kruiser ongeveer 10.000 ton groot ei go wapend met stukken van 15 en 20.3 cVL ENGELSCH SCHIP GETORPEDEERD. Uit New York meldt, /Iet D.N.B. u Mackay-radio heft noofSeinen opgevangen van het Engelsche soip „Seal", volgens welke het op 250 mijl en N.W. van Dakar is getorpedeerd. NOORSCH SCHP VERMIST. Naar Associated Pjss meldt, heeft het Amerikaansche railosation Mackay Radio ook een noodsein %an et Engelsche vracht schip „Malgora", jrot 6579 b.r.t. opgevan gen. Het schip öeele mede, dat het ge volgd wordt door eer,.geheimzinnig schip". New-Yorksche schepvaartkringen deelen mede, dat bet 6732b.r.t. metende in En- gelschen dienst vaJide Noorsche motor vrachtschip „Tallejind" als "erloren wordt beschouwd. Het sdp is sedert Juli ver dwenen. Men vermdt dat het het lot heeft gedeeld van ruim andere in Engelschen dienst varende Nosche schepen, die naar verluidt in den Slen Oceaan door Duit sche hulpkruisers>t zinken zyn gebracht. Post verloren gegaan. De Engelsche «steryen hebben bekend gemaakt, naar A^ciated Press meldt, dat byna alle brievetO paketten, die tusschen 11 November es December in de V. S. met bestemmin^aar Engeland aan ge- teekend zyn, do vyandelyke acties ver loren zyn gegaa ZWARE SlJM IN ZUID-SLAVLË. In het Likagergte heeft den geheelen Dinsdag een/vare storm gewoed, die soms een snellii van 180 km. bereikte en die zoo krachtwas, dat twaalf rytuigen van een goedeitrein, die van Agram on derweg was na1 Split, in een 15 M. diepen afgrond werd. geslingerd. Gelukkig dien zich geen persoonlyke ongelukken v<f. Verscheidene ingesneeuw de treinen .n 11e deelen des lands konden na vele uenwerken w»er vrij gemaakt worden. HEVJE KOUDE I> ZWEDEN. Sedert nkile dagen vat in het grootste deel van weden felle wiiterkoude waar te nemen, v>r&l in Noord-iweden. In Hede, dat inr men weet —doorgaat voor de koudste laats in Zwede, heeft men niet minder ui 43 graden vort geregistreerd en men relnt er op, dat ht in de komende dagen ig kouder wordtSveg had 40 gra den vot en Bloete 41. Gnoemde plaatsen liggen het Haerjedal. Veaod tot venerking van melkprodcten. By «schikking van ch secretaris-gene raal '.n het departemit van Landbouw en VSchery is een v<bod ingesteld, tot het vwerken van meiproducten, andere dan agere melkpoede en ondermelk, in besclit, koek en bank^ zooals dat reeds besttd voor brood. HOILANG KAN DE ENSCH ZONDER SLAA* Ir! het proefonderhdelijke instituut vanfïarvard-universitjhebben onlangs 20 stumten beproefd zooing mogelijk wak- kerte blyven. Het Michener Medizini- sch Wochenschrift met, dat groote hoe vereden koffie en grhofoonmuziek voor aflding moesten zorii. Na vijf dagen ennachten waren no, slechts twee stu deren wakker, kort -ór het einde van de vijfden dag gaf b hunner het op, delaatste uren bracljde andere in een sert schemertoestandpor. Met de groot st energie hield hy>t het 121ste uur da slaap weg. Toenikte hij ineen, en- He soconden later bs hij in diepen aap. Over nadeeliggevolgen ir niets ticend geworden. De Deutsche Zeitui in den Niederan- en teekent hierby a dat negen dagen e uiterste grens seft te zyn, die het ïenschelijke organisi aan slapeloosheid erdraagt. Honden Hien het 17 dagen onder slaap uithoudo Een Duitsch genejeer heeft zyn in- lrukken, by het wal opgedaan, aange- tcekend. ln den eers en tweeden nacht werd hy door een wige vermoeidheid overvallen. BijzonderStig was het bran den van de oogledera de droogheid van de oogen. Later veridt zich een gevoel van leegte door heieele lichaam. Den derden dag kan mjnog mechanischen 1 arbeid verrichten, ml het was niet meer rnogciyk notities telken en de poging den eigen polsslag 1 te gaan mislukte, na 20 slagen vergat) nl het aantal. In den vierden nacht Wen alle mogelyke droomverschyningea blyven zitten was toen gevaarlyk. Dei^tsten dag kwamen de droomen ook in zonlicht, maar het gevoel van vermoeid was niet erger dan op den derdf.a Na 115 ut'.r werd de proef afgebroke*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2