rovinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Een Nieuwjaarsboodschap van Hitier. Een terugblik op het afgeloopen jaar. Sombere Nieuwjaars boodschap van Matsoeoka. Duitschlands betrekkingen met de Ver. Staten. Het Duitsche volk begrijpt de houding van Amerika niet. waarin opgenomen de DONDERDAG 2 JANUARI 1941 f 184ste JAARGANG NU AIMER 1 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS t 18 cent per «reek of f 2.30 per kwartaal Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummer* 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 —5 regels f 1.50, tedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NE D E R L A ND SCHE DAGBLA DPI R S" De Dultsche weermacht zal nog sterker worden. Führer heeft ter gelegenheid vaide jaarwisseling den volgenden opro uitgevaardigd: M&slijke en vrouwelijke nationaal- socialist» partijgenooten. Een jaar Dultsche ^hiedenis, rijk aan in houd, is ten eindi Het geweldige, unieke karakter di gebeurtenissen, haar revolutionnairdjeteekenis voor de toekomstige ontfckeling van de menschheid zullen ,tere generaties eerst in vollen omvtg beseffen. Wij echter, die de geschjeiis van dezen tijd beleven, kunnei ons niet ont trekken aan den indik, dat het be stuur der VoorzienijeU sterker is dan de bedoeling enfe wil van af zonderlijke menschen Toen het Dultsche voltia. de ineenstor ting, die jaren aanhield,Moreel ten diep ste vernederd, economist gepauperiseerd en aan lager wal, vereeiy door het na- tionaal-socialisme den w tot genezing vond, waren leiding en besloten de toekomst van de natie te*rzekeren door middel van vreeazamen beid en door een beroep op het rechiesef van de anderen. Maar reeds vóór in 1933i macht werd overgenomen, verkondigde! de vijanden van het Rijk in talrijke iriftelijke en mondelinge uitingen hun bejt om iedere wederoprichting van het Utsche volk met alle middelen te venderen. Na 30 Januari 1933 zetten zdeze waar schuwing ook terstond in den om. Elke poging tot overeefemming of zelfs tot beperking dér bewening werd door de misdadige elemefc van de kapitalistische democratieën »t toorn of hoon afgewezen. Elke eischit gelijkge rechtigdheid van het Duitse volk met onverbloemd cynisme geweigi. WAAROM DE DEMOjATISCHE LANDEN OORLOG VEREN. Het nieuwe Duitschland, t besloten was de afpersing, die land endk volko men naar den afgrond bracht.it langer te dulden, wekte om die redeiir het bij zonder hun toorn en haat op.tarakter- looze emigraten verenigden zihmet de Joodsche parasieter, die het Bk ver lieten, brachten het Duitsche vdl-en zijn leiding in verdenking en hielpen z» mede, bij het veroorzaken van de psjclse, dié vroeger of later tol oorlog moeslle'iden. Eeuwen lang hebien nu enkelevolken met de Engelsclen aan het hifd de wereld met hui oorlogen ovstelpt en al wat zij maar machtig konde wor den met geweld bijemgeroofd, groo mil- lioenen-volken ondervorpen en doe ver kommeren en od dize wiize hun zoge naamde wereldrijken op bloed en anen gegrondvest. Zoo vatigde zij de vreld- orde, die sindsdien volgens hun »ven ijzige als spotlustige verklaringen u be zitters en haveloozei bestaat. De elementen, die als leidende poleke persoonlijkheden in democratischean- den tevens ook eigeiaars en aandeeou- ders van de bewapeilngslndustrieën ijn, gelooven dat de lorlog de grosté kansen op voordeeligezaakjes medebr^t. Vooral een langdurigs oorlog. Want un kapitalistische belanj brengt mee oo lang mogelijk te kumen profiteeren m de belegging van hun gelden. Zoo valte begrijpen, dat andere democratism machthebbers weer de grootste kans v.r hun landen zien in de economische zie aan de deelneming aan den oorlog en nt verhelen, dat zij eiken vrede door ovt eenkomst, d.w.z. een verstandig vergeit over de belangen der volken, haten, or. dat hierdoor de onmisbare voorwaarde voor de bevrediging Tan den dividendei honger der belanghebbenden bij de bews peningsindustrie niet vervuld zoude worden. Zoo valt te begrijpa, dat mijn pogins m 1939, om het uitbreken van dén oorlog met Frankrijk en Engtjand te verhinderen in de geheele democrtti che wereld niet alleen met een ij'"-» weigering werd ont vangen, doch zelfs een woedenden storm van verontwaardiging witketende. DUrTSCHLANT' HEEFT NOCH VAN FRANKRIJK, NOCH VAN ENGELAND OOK MAAR IETS GEËISCHT. Hitier wees vervolgen! op de weergaloo- ze leugencampagne, waardoor de menschen dom gehouden werden Men moet ook thans nog den volket met den even dommen als infamen leugen aan boord komen, dat het Duitsdie Rijk of Italië de wereld willen verderen, terwijl in werkelijkheid de in feit reeds bestaande wereldveroveraars behafte hebben aan oorlogen om de rente hun kapitalen nog hoogcr dan tot dover te doen op- loopen. Deze wereldveroveraffs rijn evenwel juist die staten, die aar Duitschland den oorlog hebben verklaard Duitschland zelf !Satii£*Ch aan- Frankr$. noch aan En- gerir.gsten esch gesteld. Nog EngeWt0b.e/ "39.hebik Frankrijk en nd uitgenoodigd on gemeenschap pelijk met Duitschland de wapens neer te leggen en in plaats van het Europeesche continent in het belang van niet-Europee- sche factoren te laten verwoesten en ver bloeden, in gemeenschappelijken arbeid te streven naar een verstandigen wederop bouw. Dit bleef vergeefs. Toen de oorlog eindelijk zou beginnen, werden mijn laatste pogingen om den vrede te handhaven terzijde geschoven met een triomphkreet dat thans was bewe zen dat Duitschland ongewapend was en dat rien het derhalve nu of nooit met gemak kon vernietigen. HET JAAR 1940 EN ZIJN BESLISSINGEN. Het jaar 1940 heeft beslissingen ge bracht als in de geschiedenis der volken in die mate en in dat tempo nog nooit voorgekomen zijn. Hitier wees vervolgens op de poging van Churchill Noorwegen te overrompelen. Begin Mei maakten de geallieerden zich gereed om te beginnen België en Ne derland te bezetten ten einde den oor log zoo naar de Duitsche grens over te brengen. Den tienden Mei trad de Duitsche weermacht tegen deze manoeuvre op, ver vuld van het besluit thans de definitieve beslissing in het Westen af te dwingen.' Vgf dagen reeds brachten Nederland tot overgave. Na nog tien dagen heeft het Belgische leger de wapens neergelegd. Zes weken na het begin van het offensief in het Westen echter bestond er ook geen Fransch leger meer, dat in staat geweest zou zgn nog eenigen tegenstand te bieden. De eerste formaties, die den strijd eraan gaven, waren de Engelsche divisies. Van het oogenblik van onzen aanval in het westen af had dit Britsche leger slechts deze eene gedachte zoo spoedig mogelijk het vasteland te ontruimen en met dat doel voor de noodzakelijke dekking door middel van Nederlanders, Belgen en Franschen te zorgen. Precies op dezelfde wijze als waarop het enkele weken geleden in Noor wegen het Noorsche leger slechts als be veiliging voor zijn eigen terugtocht be schouwde, deed het dat toen met zijn bond- genooten in Frankrijk en België. Toen de Fransche regeering om vrede vroeg, was er geen Fransche strijdmaent meer, maar vooral was er al lang geen Engelsche meer. Zij immers had, terwijl Frankrijk nog streed, in snel tempo het eerst gepoogd via Duinkerken te vluch ten. ROEM VOOR DE WEERMACHT. De veldtocht in het Westen heeft niet al leen aan een wereld, waaraan de oogen geopend waren, doch ook aan de Duitsche leiding en het Duitsche volk de voortreffe lijkheid van de nieuwe Duitsche weer macht bewezen. De Duitsche soldaat is thans in verhoogde mate weer datgene, wat hg steeds geweest is. Leger, marine, luchtwapen en S.S.-for- maties hebben met elkander in bereidheid en prestaties gewedijverd. De leiding vol deed aan de hoogste eischen. De dapper heid van den Duitschen man was als in al le tyden boven allen lof verheven. Maar ook het vaderland heeft een groot aandeel aan dit geweldige succes. Alle or ganisaties van partij en staat hebben hun voortreffeijkheid in de grootste mate be wezen. Dat de Duitsche weermacht goed is, heeft ze bewezen, dat ze evenwel in de ko mende maanden nog beter zal zijn is ons besluit Dit wordt met fantastische nauw gezetheid en onvermoeibare yver verwe zenlijkt. Het jaar 1941 zal het Duitsche le ger, de Duitsche marine en het Duitsche luchtwapen in geweldige versterking en in verbeterde uitrusting zien aantreden. On der hun slagen zullen dan de laatste phrases van de oorlogsmisdadigers bezwij ken en daarmede zullen eindelijk de voor waarden vervuld zijn voor een werxelgk vergelijk tusschen de volken. De democratische belanghebbenden bij den oorlog, die sinds vele tientallen jaren de wereld in onrust brengen en de volken in steeds nieuwe crises storten, moeten vernietigd worden. Het is ons onverbidde lijk besluit dit gericht te voltrekken, op dat Euroa zijn innerlijken vrede hervinde. Wat er ook moge geschieden, Duitschland zal met koele vastberadenheid alle stap pen ondernemen, die noodig zijn ter ver wezenlijking van dit doel. Elke mogendheid, lie van deze democratieën eet, zal daaraan terven. TEGEN CHURCHILL. Indien de heer Churchill en zijn demo- ratische makkers thans verklaren, dat zij Un wereld verdedigen en dat hun wereld aast de onze niet kan bestaan, dan is dat sechts hun eigen ongeluk. In den strijd vn de plutocratische voorrechten tegen di nationaal-socialistische volksrechten zillen laatstgenoemde het winnen. In dit gfloof treden wij het jaar 1941 in. A.an onze zijde staat sinds begin Juni vai dit jaar het fascistische Italië. Het is evm vastberaden als wij om den oorlog te - Domei meldt uit Tokio Josoeke Matsoeoka, de minister van buitenlandsche zaken, heeft in een Nieuw jaarsboodschap, die somber van toon was, verklaard Ik vrees, dat het komende jaar „wel licht zeer tragisch en ongelukkig voor de geheele menschheid zal blijken. Meedoogenlooze exploitatie, gekenmerkt door krasse uitbuiting van de zwakken werd vroeger in vredes- zoowel als in oor logstijd in het internationale leven hard vochtig toegepast De beheerschende macht van het goud is gedurende langen tyd gemonopoliseerd door een onverzadig bare minderheid van volken. De oude. orde, die vrijwel geheel op een dergelijken staat van zaken gebaseerd was, heeft de meerderheid der volken met verstikking bedreigd. Deze wenschten o.m. hun be staansrecht te handhaven langs vreed zame wegen, doch de minderheid der vol ken, die de macht in handen hadden, wei gerde naar reden te luisteren met het ge volg, dat er een rampspoedige toestand is ontstaan, waarbij aan de meerderheid der volken geen andere keus gelaten werd dan hun toevlucht te nemen tot geweld bij hun streven om hun rechtvaardige aspiraties te verwezenlijken. De vestiging van de Nieuwe Orde kan evenwel niet bereikt worden door slechts de oude te vernietigen. Het uiteindelijk doel van de Nieuwe Orde is de verwezen lijking van een gemeenschappelijk be staan en welvaart in het internationale leven, door de menschelijke maatschappij te Öevrijden van de uitbuiting van de zwakken door de sterken. In dit licht bezien zijn de hevige, ver nielende operaties, die thans zich in Oost en West voltrekken de voorloopers van schitterend buitengewoon belangrijk" op bouwend werk, dat aanstaande is. De eerste wereldoorlog van meer dan twintig jaar geleden, de huidige tweede Europee sche oorlog, de Chineesche kwestie dit alles is tenslotte slechts de worsteling die aan een weergalooze hervorming van de wereld voorafgaat Het afgeloopen jaar was rijk aan ge beurtenissen als men zelden in de annalen van de wereld vindt. Wat zal het nieuwe jaar, het 2601ste jaar van het Japansche keizerrijk, dit land in het bijzonder en de wereld in het algemeen 'brengen Zal het gunstig of ongunstig zijn? Ik kan voor spellen noch beoordeelen hoe het zal zgn. Bij het verwelkomen van een nieuw jaar moge het hard klinken, en het is wel het laatste ter wereld dat ik zou wenschen, maar in mijn diepste innerlijk vrees ik, dat dit jaar wellicht zeer tragisch en zeer ongelukkig voor de geheele menschheid zal blijken. VOLBRENG DE EEREPLICHT VAN HET VOLK, DOOR HET VOLK. voeren. Zijn strijd is ook onze strijd, zgn verwachtingen zijn de onze. DE VERGELDING. In de maand Mei is Engeland met zijn aanvallen begonnen bij de stad Freiburg. Maanden lang hoonde men sindsdien in de kringen van de Britsche oorlogsstokers de onbekwaamheid van Duitschland om iets dergelijks te doen. Sedert half September zal het hun nu wel duidelijk geworden zijn, dat slechts menschelijkheid ons zoolang teruggehouden heeft van beantwoording van de misdaden van Churchill. Thans evenwel zal ook deze oorlog gevoerd wor den tot de laatste consequentie, d.w.z. tot de daarvoor verantwoordelijke misdadigers onschadelijk gemaakt zijn. En het is geen phrase, maar bloedige ernst, als wij ver klaren, dat voor elke bora er tien of zoo noodig twintig terug komen. Het r.ationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het met ons ver bonden Japan weten, dat in dezen oorlog niet om een staatsvorm gestreden wordt, niet om zekere internationale toekomst constructies, doch uitsluitend hierom, of deze aarde slechts voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal voort bestaan. Deze strijd is niet een aanval op de rechten van andere volken, doch slechts op de aanmatiging en hebzucht van een dunne kapitalistische bovenlaag, die niet wil inzien, dat de tijd voorbij is, waarin het goud de wereld regeerde, dat integen deel een toekomst aanbreekt, waarin de volken, d.w.z. de menschen, de beslissende kracht in het leven der naties zijn. Dit in zicht was het, dat in het afgeloopen jaar vleugelen gegeven heeft aan de nationaal- socialistische legers. Het zal hun ook komend jaar de over winning bereiken. Terwijl wij nu voor dit geluk van de volken strijden, gelooven wij ook het spoedigst den zegen der Voorzienigheid te verdienen. De Heere God heeft tot dusver Zijn goedkeuring aan onzen strijd gehecht. Hij zal ons indien wij onzen plicht trouw en dapper vervullen ook >a de toe komst niet verlaten. Nimmer vijandschap gezocht. Uit Berlijn meldt het A.N.P. In een van welingelichte zijde verstrekt artikel ter ge legenheid van de jaarwisseling wordt de positie van Duitschland vergeleken met die van het vorige jaar en wordt, na een be- sphouwing van de betrekkingen welke tus schen Berlijn en de andere hoofdsteden met name ook Moskou bestaan, het volgende verklaard: Zoo staat, behalve de vijand Engeland, slechts de officieele politiek van de Ver. Staten van Amerika vijandig tegenover de as-mogendheden, een omstandigheid, aan welker gevolgen, naar men hier overtuigd is, het hoofd kan worden geboden door het Japansche keizerrijk, dat met de asmogend- heden in het militaire bondgenootschap van het dr iel andenpact van Eerlijn vereenigd is. Het Duitsche volk begrijpt evenwel de hou ding van de Ver. Staten niet, want het beantwoordt de daar gekoesterde vijandige gevoelens evenmin, als de officieele Duit sche politiek een dergelgke vijandschap zoekt. Nimmer heeft trouwens een derge lijke vijandschap in het plan van de Duit sche politiek gelegen. Deze officieele Duit sche kringen beantwoorden de vijandelijke uitingen van de overzijde van den Atlanti- schen Oceaan met kalmte, maar ook met de vastberaden aandacht, welke de om standigheden vereischen. Dat de hulp, wel ke de Ver. Staten aan Engeland kunnen bieden, het lot van het eilandenrijk niet kan veranderen, weet men in Duitsche politieke kringen net zoo goed, als men dit in de in gewijde kringen van de Ver. Staten weet. De hulp van de Ver. Staten kan de verte rende ziekte van Engeland niet eens ver lengen, laat staan er een keer in brengen. Het Duitsche optreden wordt nog slechts bepaald door 't feit, dat het verstand in Engeland niet gezegevierd heeft, dat de kliek oorlogsophitsers daar ondanks alle waarschuwingen den oorlog voortzetten. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De Ver. Staten en de Britsche regeering overwegen op het oogenblik, naa® United Press uit Londen meldt, een plan, waarbij in de toekomst de Britsche scheepvaartlij nen in den Stillen Oceaan door Amerikaan- sche vrachtschepen zouden worden bevaren om Britsche schepen voor de transporten over den Atlantischen Oceaan en de Mid- delandsche Zee vrij te maken. De aan de Amerikaansche ambassade te Londen toe gevoegde vertegenwoordiger van de Fede rale scheepvaartinstanties, Klemmer, is de vorige week uit Londen vertrokken naar de Vereenigde Staten om het plan aan de Amerikaansche regeering voor te léggen. AMERIKA WIL TOT DEN LAATSTEN ENGELSCHMAN STRIJDEN. De Popoio d'Italia schrijftRoosevelt heeft de redenen uiteengezet, waarom de Vereenigde Staten Engeland moeten helpen door het vliegtuigen, munitie en tanks te geven. Maar niets, voor zoover het een expeditiecorps naar Europa betreft. De Vereenigde Staten aldus het blad zouden oorlog willen voeren zonder oor logvoering, d.w.z. zg zouden den oorlog alleen willen leiden, financieren, voeden, exploiteeren. Kortom, zij zouden Engeland den oorlog willen laten voeren tot het eind en op zijn rekening en risico. Inder daad heeft Roosevelt verklaard, dat de Amerikaansche hulp Engeland moet dienen tot voortzetting van „den strijd voor onze veiligheid". Afgescheiden van den moreelen kant van de zaak, wanneer een groot land, terwijl het verklaart, dat het bedreigd is, zich wil verdedigen en zich tegelijk terzijde houden, doet zich thans de omstandigheid voor, dat het voeren van oorlog met het bloed van anderen geen voorrecht meer is van Groot-Brittannië thans is het Ameri ka, dat tot den laatsten Engelschman zou willen streden. DUITSCHE OPVATTING OVER DE TOESPRAAK VAN ROOSEVELT. In politieke kringen te Berlijn is men de opvatting toegedaan, dat de laatste rede van Roosevelt, zich niet essentieel onder scheidt van datgene, wat hg tot dusverre omtrent de vraagstukken van de buiten landsche politiek betoogd heeft. Van de on waarheden, waarop Roosevelt zgn rede bouwde zijn er te Berlijn vooral twee op gevallen in de eerste plaats de leugen van de aanspraak van het nationaal socia lisme op de wereldheerschappij en ten twee de de leugen omtrent de agressieve bedoe lingen van den Führer op het Amerikaan sche vasteland. Voorts constateert men in de Dultsche hoofdstad bg Roosevelt een eigenaardig ge brek aan geheugen voor historische ge beurtenissen, waar hij beweerde, dat het westelijk halfrond sedert de proclamatie van de Monroeleer niet aan een aanval van Europa blootgesteld is. De Britsche inmen ging in den Amerikaanschen burgeroorlog, de annexatie van de Malvinen door de En- gelschen e.d. zijn hem blijkbaar ontgaan, evenals de Fransche expedities tegen Me xico ten tijde van keizer Maximiliaan. Zijn bewering was slechts ln zooverre juist, dat in deze periode het westelijk halfrond noch door Duitschland, noch door Italië, noch door Japan aangevallen is en geen dezer staten territoriale bezittingen of aspiraties in Zuid-Amerika had, terwijl omgekeerd de Vereenigde Staten tijdens den wereldoorlog een expeditieleger in Europa tegen Duitsch land in het veld brachten. UTTLEENEN VAN OORLOGS- MATERIAAL. Uit Washington meldt het D.N.B. Pre sident Roosevelt heeft in de persconferen tie ten aanzien van zijn plan om den En- gelschen oorlogsmateriaal van iederen aard te leenen verklaard, dat hij van het Congres een wet wenscht, welke de accoor- den met Engeland aldus formuleert, dat de Ver. Staten na het einde van den oorlog van Engeland ten opzichte van het uit te leenen oorlogsmateriaal, kanonnen voor ka nonnen enz. terugkrijgen. Dat wil zeggen, dat of wel de oorspron kelijke, niet beschadigde materialen, of wel behoorlijk herstelde, of wel voor totaal on bruikbaar geworden materiaal ander te ruggegeven zal worden. Dit beginsel wil hij ook tot ander oorlogstuig, misschien zelfs tot tin en rubber, uitbreiden. Bijzondere haast voor deze wet is niet noodig. JAPANSCHE CRITIEK. De Japansche pers blijft critiek uitoefe nen op de rede van Roosevelt. De bladen noemen den Amerikaanschen president een „oorlogsophitser", die opnieuw in een doo- vend vuur blaast en tracht Engeland een nieuwen impuls te geven. De Tokio Nitsji Nitsji waarschuwt de Vereenigde Staten voor de gevolgen van een politiek, die automatisch voor de Vereenigde Staten vij anden moet maken. De Tokio Asahi Sjim- boen verklaart, dat Rooseveldt's politiek zonder twijfel tot den oorlog moet leiden. Amerika zal dan, evenals in den wereld oorlog de verliezen te dragen hebben, aan gezien het de oogen voor de werkelgkheid sluit. Geen voetbal op Zondag a.s. Naar de Nederandsche voetbalbond ons mededeelt, zijn alle voetbalwedstrijden, welke voor Zondag 5 Januari waren vast gesteld, in verband met de gesteldheid van de terreinen, afgelast. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN COMMISSARIS WOUDENBERG. De commissaris van het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen, de heer H. J. Woudenberg, heeft ter gelegenheid van de jaarswisseling een bood schap tot het werkende volk van Neder land gericht, waarin o.m. werd gezegd: De oudejaarsnacht van 1940 wordt ver licht door het uitzicht op een nieuwe, rechtvaardige arbeidsgemeenschap, waarin voor ieder een bestaan zal zijn, verzekerd en beveiligd, en aansluitende aan de ver langens en behoeften van alle levende en werkende menschen. Het Nederlanlsch verbond van vakver eenigingen, dat aan den opbouw van deze arbeidsgemeenschap een werkzaam aan deel zal nemen, wenscht alle Nederlandsche arbeiders en arbeidersvrouwen een voor spoedig nieuwjaar. Het verbindt daaraan de stellige overtuiging dat 1941 hen zal brengen naar de vervulling van lang ge koesterde s^ 'alistische idealen. Voorzorg is hier de moeder van de waterleiding. De verstandige huis vrouw neemt in deze winterdagen geen risico, maar zorgt bijtijds voor een goede bekleeding der buizen (foto Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1