Derde blad. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 31 December 1940 Kroniek van den dag Kroniek van het jaar. II!. Het tweede halfjaar van 1940 heeft zich, wat de buitenlandsche politiek be treft, gekenmerkt door een groote diploma tieke activiteit. Daarnaast vertoonde de oorlog eenige hoogtepunten, waaromtrent we thans eerst in het kort iets willen sa menvatten. Toen de Britten zich uit Frankrijk had den teruggetrokken, was het wachten op den Dultschen inval in Engeland. Deze aanval bleef uit, hetgeen ook al weer niet verwonderlijk was. Immers de eerste zorg van de Duitschers moest zijn, het. verwor ven terrein te zuiveren en de overwinning op het vasteland van Europa te consolidee- ren. De wapenstilstand in het bosch van Compiègne, waar Hitier zelf de voorwaar den aan de Fransche onderhandelaars over handigde was het voorloopig sluitstuk van den oorlog in Frankrijk en op het weste lijk deel van het Europeesche vasteland. De uitgeweken Franschen organiseerden vanuit Engeland hun verzet onder leiding van generaal de Gaulle en in de opeen volgende maanden heeft deze generaal door zijn optreden meermalen de aandacht op zich gevestigd. De aanvallen op Oran, op Dakar en op Lambarene hebben in Frank rijk uit den aard der zaak groote veront waardiging gewekt. De verwachting, dat groote deelen van het Fransche koloniale gebied zich niet zouden vereenigen met de politiek van de nieuwe Fransche regeering, werd niet bewaarheid. Voor de Britten, die daarmede min of meer rekening hadden gehouden, was dit ongetwijfeld een groote teleurstelling en de overeenkomst tusschen Fransch Indo-China en Japan, die gezien mocht worden als een voortvloeisel van de capitulatie, was een geduchte tegenslag voor de Engelschen, die daardoor hun oog merken in het Verre Oosten zagen door- kriiist. De Engelschen hebben zich weliswaar teruggetrokken van het Europeesche vaste land, maar niettemin poogden zij op aller lei wjjzen hun invloed tot gelding te bren gen. Daartoe ontketenden zij bombarde menten in het Duitsohe Rijk en in de be zette gebieden en als tegenprestatie heb ben de Duitschers daarop den vergeldings oorlog tegen het Britsche oiland geprocla meerd. Ruim zes maanden lang duren iu reeds deze aanvallen en tal van steden in Engeland hebben er de ruineuze gevolgen van ondervonden. De groote industriecentra^ werden herhaaldelijk bestookt en ook Lon-' den en de belangrijke havensteden werden zwaar geteisterd. In de Middellandsche Zee ontwikkelde zich de strijd tusschen het Britsche Rijk en Italië, om *e beheersching van de groote verbindingswegen. Deze strijd vond zijn hoogtepunt in Oost-Afrika, waar de Italianen er in slaagden, hun tegenstan ders uit Somaliland en uit de woestijn tusschen Egypte en Libye te verdrijven. De Italianen hadden in dezen strijd een hunner meest kundige vertegenwoordigers te verliezen, in den persoon van maar schalk Balbo; Graziani bereidde een groot offensief voor tegen de stellingen der Brit ten in Egypte. De Italiaansche troepen overschreden daartoe de Egyptische grens en van toen aan was de positie van Egypte op den voorgrond gekomen. Beide par tijen hadden gepoogd, Egypte aan hun zijde té krjjgen en ongetwijfeld hadden de Engelschen door hun verdrag met Kairo de beste papieren. Maar hoe fel dit diplo matieke offensief was, bleek wel uit de geheimzinnige sterfgevallen in hooge Egyp tische regeeringskringen, waar-voor men den Britschen geheimen dienst wel aan sprakelijk heeft willen stellen. Begin December hebben de Engelschen onder aanvoering van generaal "Vavell een tegenoffensief ontketend, dat eindigde met de bezetting van Sidi el Barani en met de belegering van de Libysche haven Bardia. Een nieuwe fase in den oorlog werd in geluid door de Jtaliaanschi oorlogsverkla- ring aan Griekenland. De Italianen, die aanvankelijk vrij ver In Griekenland door drongen stuitten daar op krachtig verzet van de Grieken, die steun ontving van de Britsche luchtmacht. De strijd om Grieken land is op het oogenblik yrij ondoorzich tig, alleen kan men er van verzekerd zijn, dat er in Albanië met groote verbetenheid wordt gevochten. In het achter ons liggende halfjaar heeft zich Ook de diplomatiek terrein het een en ander afgespeeld. De diplomatieke activiteit richtte zich in hoofdzaak op de ordening in het Balkanbekken, waar de eerste aanwijzing van een nieuwe richting werd verkregen door het aftreden van koning Carol van Roemenië ten behoeve van zijn zoon Michael. In dit aftreden gaf de koning toe aan de eischen van de op de as ingestelde richtingen in het Roe- meensche politiek leven en daarmede werd tevens een ontwikkeling in beweging gezet, welke zou uitloopen op een inschakeling van een groot deel van het Balkanbekken in de politiek van de spilstaten. Tevoren hadden Italië en Duitschland reeds hun beslissenden invloed doen gelden, met betrekking tot de territoriale aan spraken van de Balkanstaten onderling, nadat Rusland in den loop van het jaar zijn aanspraken Op de Boekowina en de Dobroedsja had weten te verwezenlijken. De uitspraak inzake de geschillen tusschen Roemenië en Hongarije waartoe Italië en Duitschland als arbiters optraden maakte een einde aan een uiterst verwarden toe stand en zjj schonk tevens bevrediging van de sinds de vredesverdragen door Honga rije gekoesterde verlangens. Tegelijk bond deze uitspraak de Balkanstaten aan de spil, waarmede een einde werd gemaakt aan de Britsche -invloeden in dit deel van Europa. De plannen tot organisatie van de Euro peesche samenleving, welke Rome en Ber lijn koesteren vonden hun voorloopige en principieele bevestiging in het verdrag van Berlijn,' tusschen Duitschland, Italië en Japan. Voor de rest van het jaar heeft dit verdrag goed beschouwd de politieke ontwikkeling beheerscht. Met name waar het ging om de reacties in de Vereenigde Staten, waar zich, nu de verkiezingen een verlenging van den ambtstermijn voor Roo sevelt hebben opgeleverd, een streven open baart, om den steun aan Engeland als de voorpost van de Vereenigde Staten te intensiveeren.' 't Jaar heeft haast zijn loop volbracht 't afscheid klinkt ons tegen. Ziet, een nieuwe tijdkring 'wacht met ellend' of zegen 1 Niet geklaagd, niet gevraagd naar den and'ren morgen 't antwoord blijft verborgen Dagorder van Hitier aan de Weermacht. De. Fiihrer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft bij de jaar wisseling de volgende dagorder uitgevaar digd. Soldaten. In het oorlogsjaar 1940 heeft de nationaal-socialistisehe weermacht van het Grootduitsche rijk glorierijke overwin ningen. van ondubbelzinnige grootte be haald. Met een dapperheid zonder voor beeld heeft zij den vijand te land, ter zee en in de lucht verslagen. Alle opgaven, die ik gedwongen u moest stellen, werden door uwen heldenmoed en uw krijgsmanschap opgelost. Gij hebt de strijdende krachten van onze vijanden door de kracht der wa pens overwonnen, de door u in bezit ge nomen gebieden echter moreel veroverd door uwe trotsche houding en voorbeeldige discipline. Zoo is het dank zij uw groot soldatendom gelukt in enkele maanden strijd van wereldhistorische beteekenis aan den vergeefschen heldenstrijd van de Duitsche weermacht in den wereldoorlog thans het succes te verleenen en de schande der on derwei-ping van toen in het bosch van Com piègne definitief uit te wisschen. Ik dank u, mijne soldaten van het leger, van de oorlogsmarine en van het lucht- wapen als opperste bevelhebber voor uwe onvergelijkelijke prestaties. Ik dank u echter ook namens het geheele Duitsche Volk. Wij herdenken de kameraden, die voor de toekomst van ons volk in dezen strijd hun leven moesten geven. Evenzoo her denken wij de dappere soldaten van het met ons verbonden fascistische Italië. Vol gens den wil van de democratische oorlogs ophitsers en hun joodsch-kapitalistische lastgevers moet deze oorlog worden voort gezet. De vertegenwoordigers van een ten ondergaande wereld gelooven in 1941 mis schien toch nog te kunnen bereiken, wat hun in het verleden mislukte. Wij zijn be reid. Bewapend zooals nog nooit tevoren staan wij op den drempel van het nieuwe jaar. Ik weet: Ieder van u zal zijn plicht doen. God zal echter diengene niet verlaten die, bedreigd door een wereld, met een dapper hart besloten is zichzelf te helpen. Soldaten van de nationaal-socialistisehe weermacht van het Grootduitsche rijk, het jaar 1941 zal de voltooiing van de grootste overwinning in onze geschiedenis brengen. Dat geldt niet slechts waar de Ameri- kaansche belangen in het Verre Oosten in het geding zijn en in het gedrang drei gen te geraken, dat geldt tevens met betrekking tot de ontwikkeling in Europa. Nog is de beslissing niet oereikt. Enge land, staat met den rug tegen een muur en incasseert de mokerslagen van het Duit sche luchtwapen. Washington ziet toe en toont bereidheid, desnoods met voorbijzien van neutraliteitsbepalingen, naar het schijnt de hulp aan het Britsche Rijk tot een zoo groot mogelijke hoogte op te voe ren. Zoo eindigt dit veelbewogen jaar even onzeker als het begon. Maar bet schijnt toch wel aannemelijk, dat voor de komende maanden de aandacht van de wereld meer dan ooit gespannen zal zijn gericht op de overzijde van den Oceaan. Hoopt op God I Gij hebt Zijn trouw altoos ondervonden, ook in dagen vol van rouw, ook in bange stonden. Ja, hij gaf steun en staf. laaf'nis, rust en zegen op uw pelgrimswegen. De leges-berichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den nacht van 28 op 29 December hebben gevechtsvliegtuigen de havenin stallaties van Plymouth aangevallen. De bommen veroorzaakten branden en ont ploffingen. In den loop van de gewapende verken ning overdag werden verscheiden voor den oorlog belangrijke doelen aan de Oostkust van Engeland met bommen be stookt. Bovendien kreeg een belangrijke fabriek te Crewe bij een scheeraanval verscheiden voltreffers. Van een konvooi ten Oosten van Har wich werd een vrachtschip van omstreeks 10.000 b.r.t. door bommen in brand ge stoken. Ten Oosten van Southwold is een mijnen legger getroffen. Bij een aanval op een groot konvooi, 200 k.m. ten Noord westen van Londonderry, kreeg een vracht boot een zwaren voltreffer, zoodat het met slagzjj bleef liggen en begon te zinken. Artillerie van de marine heeft een vijan delijk oorlogsschip onder vuur genomen, toen het onder begunstiging van het weer de Kanaalkust poogde te naderen. In den afgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen Lon den weer met bommen bestookt. De vijand heeft Zondagnacht met enkele vliegtuigen boven Duitsch en bezet gebied bommen laten vallen, die zonder uitzonde ring in het open veld of in zee terecht kwamen. De luchtdoelartillerie heeft twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert legerbericht no. 206. Het luidt als volgt In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der artillerie rondom Bardia voort gezet. Kleine gemechaniseerde Engelsche afdeelingen, die trachtten onze versterkin gen te naderen, werden afgeslagen. De luchtmacht wierp bommen van klein kali ber en richtte mitrailleurvuur op vijande lijke gemechaniseerde afdeelingen tijdens opeenvolgende offensieve acties. Talrijke strijdmiddelen werden beschadigd en ver nield. In de zóne van Giaraboeb is een vijande lijke aanval Afgeslagen. De Engelschen hebben eenige van onze bases gebombar deerd zonder schade te veroorzaken. Aan het Grieksche front heeft de vijand operaties van locaal karakter ondernomen, doch is met zware verliezen afgeslagen. De formatiesbommenwerpers en jagers van twee eskaders deden opeenvolgende aanval len op haveninstallaties, verdedigingsstel lingen en troepen. Op de vijandelijke vloot- basis van Trevesa werden door een stout moedig uitgevoerden bomaanval branden en zware schade aan materieel, haveninstalla ties en aan een schip voor anker, veroor zaakt. Boven Valona heeft het luchtafweerge schut van de marine op den morgen van den 29sten December een bommenwerper brandend omlaag gehaald. De jagers vingen een vijandelijke formatie op en schoten nog twee vliegtuigen neer. Eenheden van de vloot hebben zonder te worden gestoprd vijandelijke stellingen aan de GriekschAlbaneesche kust met zicht- Werpt uw zorgen nu op God, moedig voortgetogen Treft U soms een droevig lot, 't heil daagt uit den hoogen. Hoopt en wacht l Ied'ren nacht zult gij zien verdwijnen 't licht zal heerlijk schijnen. Kerknieuws Ds. J. H. "Vaandrager. Zondagmorgen is ds. J. H. Vaandrager, oud-vlootpredikant te Den Helder, die is benoemd tot tijdelijk predikant der Ned. Herv. gemeente te Vreewijk, voor het werk in de Strevelswijlc, door den predikant de zer gemeente ds. C. M. Krijger, in de Vre- deskerk tot zijn werk ingeleid. Doopsgezinde Gemeente te Aardenburg. In de Zondagmiddag gehouden leden vergadering werden tot kerkeraadsleden gekozen: in de vacature Simpelaar de heer H. Hol-Hol; de heer J. Pieters-Hooger- werf werd herkozen. De laatste werd daarna door den Kerkeraad aangewezen als voorzitter tijdens de predikantsvacature. In dezelfde samenkomst nam ds. Mulder op meer intieme wijze dan in de morgen godsdienstoefening afscheid van zjjn Ge meente. Hij sprak over verleden, heden en toekomst der Gemeente en richtte zich daarna met hartelijke woorden tot de leden en verder meer in het bijzonder ook tot de Kerkeraad en de oud-Kerkeraadsleden, tot den heer Van de Hooft als ontvanger en den heer Rabout als koster. De heeren Pieters en Van der Hooft spraken daarna woorden van waardeering en dank, daarbij herinnerend aan wat on der ds. Mulder's leiding is tot stand ge komen. DE ZONDAGSZIEKTE. Ook in Zuid-Afrika weet men van de „zondagsziekte", getuige het volgende ci taat, dat het „Evangelisch Zondagsblad" aan een Zuid-Afrikaansche kerkbode ont leent „Sondagsslekte is 'n krankheid wat net voorkom bij kerklede. Ie. De verskrjnsele verskil, maar die ziekte belemmer nie die eetlus nie. 2. Dit hou nooit langer aan as 24 uur nie. 3. 'n Dokter word nooit geroep nie. 4. Dit kom verbasend baie voor en eis elk jaar öuisende slagtoffers. Die aanval kom skielik elke Sondag geen verskijnsel word Saterdagaand openbaar nie die pas- jent slaap goed en voel gesond as hij wak ker wordthij eet 'n stijwe brekfis (ont bijt), maar omtrent kerktijd kom die aan val en duur voort totdat die morrendiens voorbij is. Dan voel die pasjent beter en eet 'n stijwe dinner. In die namiddag voel die pasjent baie beter en hij is in staat om 'n wandelng te maak en die Sunday Times te lees hij eet een stijwe avondmaal, maar i omtrent kerktijd krij hij weer een aanval en blij thuis. Hij wordt Maandagmorre ver fris wakker en hij is in staat om werktoe te gaan en hij bespeur geen teekens van die siekte vóór die volgende Sondag nie". baar vernietigende uitwerking langdurig beschoten. In Oost-Afrika niets van .beteekenis. In den nacht van 29 op 30 December zijn vijandelijke vliegtuigen in twee opeenvol gende golven over Napels gevlogen en heb ben- vlugschriften benevens enkele bommen boven de stad laten vallen. Woonhuizen werden getroffen. Zeven dooden en enkele gewonden vallen te betreuren. Een onzer in den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten heeft een Engel schen bommenwerper neergeschoten. Hei jaar 1941. Chronologisch en astronomisch. Wjj leven in West-Europa onder de zgn. Gregoriaansche Tijdrekeninghet jaar, dat nu zijn intrede staat te doen, is het 1941e daarvan, hetwelk overeenkomt met het 6654e der Juliaansche periode, en het 7449/7450e der Byzantjjnsche Aera. Voor onzen Gregoriaanschen kalender ïs het Gulden Getal4de Zonnecyclus 18; de Epacta n en de Zondagsletter E. Deze data houden verband met een negen tienjarige tijdrekenkundige maancyclus, een dito 28-jarige zonnecyclus, den ouder dom van de maan op 1 Januari en den dag der week voor een uitvoeriger omschrij ving hiervan wende de weetgierige lezer zich tot de leerboeken der chronologie. De Feestdagen. Nieuwjaarsdag valt op een Woensdag Septuagesima, d.w.z. de 3e Zondag voor de Lente, op 9 Februari; Asch- woensdag 26 FebruariPaschen 13 .'14 April Hemelvaartsdag 22 MeiPinkste ren 1/2 Juni eerste Adventsdag 30 No vember de twee Kerstdagen, 25/26 De cember, vallen op Donderdag en Vrijdag en de Oudejaarsdag op een Woensdag. De vier Quatertempers vallen op 5 Maart4 Juni 17 September en 17 De cember. De Jaargetijden. De Lente vangt aan den 21en Maart om 0 uur 21 min. Middelbare Greenwichtijd de Zomer op 21 Juni, 19 u- 34 min. M.G.T. de Herfst op 23 Septem ber, 10 u. 33 min. en de Winter op 22 December 5 u- 45 min. M.T.G. Op de aan gegeven datums en uren treedt de zon on derscheidenlijk in de teekens: Aries (Ram); Cancer (Kreeft) Libra (Weegschaal) en Capricornus (Steenbok) van den Zodiac of Dierenriem, waarbij evenwel opgemerkt dient te worden dat, tengevolge van het astronomische verschijnsel der precessie, deze zgn. zodiacale teekens niet meer overeenstemmen met de sterrenbeelden van denzelfden naam. De baan der aarde. In haar jaarlijkschen loop om de zon staat de aarde den 3en Januari het dichtst bij dit hemellichaam, dat wil zeggen wat men dicht-bij wil noe men, want het zijn er nog altijd een 147.000.000 kilometer Den 3en Juli staat de aarde het verst van de zon verwijderd s dan zgn er nog een 5-000.000 km bijgeko men. Met winterkou en zomerwarmte heeft dit niets te maken weliswaar staan wij midden in den winter het „dichtst bij 't vuur", maar de jaargetijden, zgn geen ge volg van den grooteren of kleineren afstand der aarde tot de zon, doch eerder van den dagelijkschen duur der beschijning van de aarde door de zon, en de, hiermee verband houdende, hoogte die de zon. aan den hemel trans bereikt. En deze laatste twee facto ren zgn beide in Januari nog maar mini maal, en Juni—Juli daarentegen maximaal. Verduisteringen. Er vinden in 1941 twee zons- en twee maansverduisteringen plaats drie van de vier zgn echter voor ons Europeanen niet zichtbaar, en met de (zéér) gedeeltelijke maansverduistering, van den 5en September, die theoretisch in Nederland waar te nemen valt, is het in de praktijk ook al niets gedaan, want de maan is, eer zij goed en wel boven de Oosterkim verrezen zal zijn, al uit de kern- schaduw getreden. Het belangrijkste, zjj het dan voor ons onzichtbare, verschijnsel is niettemin de totale zonsverduistering van den 21sten September de lijn der totaliteit (d.i. de lijn die de plaatsen op aarde ver bindt, waar de verduistering totaal is, daar moeten de wetenschappelijke waarne mers zijn) loopt ditmaal over Korla, in Si berië, Hankau, Kalung en Guam. De planeten. Venus komt begin Ja nuari, als morgenster, nog twee uren vóór de zon op in Februari raakt zij in de morgenschemering en in Maart én April is ze onzichtbaar voor ons (19 April boven- conjunctie met de zon) in Mei maakt Venus zich, als avondster, los uit de avond schemering en dan blijft zij het heele jaar aan den Westelijken hemeltrans zichtbaar tot 11% uur na zonsondergang in No vember en December neemt dit tot 3 f2 uur toe (op 23 Nov. valt Venus' grootste Ooste lijke elongatie, nl. 47° 16'). Mars komt 1 Januari 's nachts, of eigenlijk 's morgens, om ongeveer 4.30 uur op dit wordt steeds eerder in den nacht, tot hij in de tweede helft van Juni te middernacht opkomt. In September raakt de opkomst in de avondschemering, midden October komt Mars op bij zons- pndergang en gaat hij onder bij zonsop komst (10 October staat Mars in opposi tie tot de zon) aan het einde des jaars gaat Mars des nachts 2 uur onder. Jupiter enSaturnus staan, aan het begin des jaars, nog broederlijk bijeenhun groote conjunctie, reeds lang ln 1940 aangevangen. Zjj gaan begin 1941 des nachts om half drie onder, medio Fe bruari te middernachtdit vervroegt steeds verder, AprilMei raken ze in de avondschemering en gaan dan tegelijk met de zon onder (9 Mei staat Saturaus, 19 Mei Jupiter in conjunctie met de zon). Midden Juni komen ze zoo half drie 's nachts op, eind Juli te middernacht en zoo steeds vroeger, tot hun opkomst in No vember in de avondschemering valt. Eind November gaat Saturnus, eind December Jupiter onder bg het aanbreken van de ochtendschemering. Tenslotte zijn er dan nog de binnen planeet Mercurius en de buitenplaneten Uranus, Neptunus en Pluto. In een dag blad behoeven wij ons echter met de laatst genoemde drie niet bezig te houden zij zijn nl., onderscheidenlijk, van de 6e, Se en 14e helderheid en derhalve voor het bloote oog onzichtbaar. Mercurius daarentegen is, onder gunstige omstandigheden, met het onge wapend oog wel waar te nemen. Op 24 Maart, bg zijn grootste Westelijke elongatie, komt hij drie kwartier voor de zon op 6 Juni (gr. O.el.) gaat hjj 2 uur na de zon onder24 Juli (gr. W.el.) komt h\) Wz uur voor de zon op 4 October (gr. O.el.) gaat hjj Uur na de zon onder en, tenslotte,, den 13en November (gr. W. el.) komt hij weer 2 uur voor de zon op. Men kan op, of omtrent, de ge noemde dagen, bjj vrije Ooster-, of Wester- kim, en onbewolkte lucht, zijn geluk be proeven. I(Nadruk Verboden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9