Proïinciale Zesuwsctie Sours Cgf/gi r Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE REDEVOERING VAN ROOSEVELT. B; DINSDAG 31 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 303 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van. de Velde Jr. en G. W, den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f 2.30 per tcwartaaL Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —5 regels f 1.50, leder© regel meer 30 oen*. Bij abonnement specials prijs. Klelno advertenties van 1 5 regels (0.50, Iedere regel sneer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 3S9300 (MIDDELBURG). AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B LI C I T E 1 T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREEN I G I N G „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS Dit nummer bestaat uit vier bladen I WEDEROPBOUW IN 1941 Op den Oudejaarsavond van 1940 ver menigvuldigen zich de gedachten. W$j zul len geen poging deen, deze te formulee ren. Ho1- jaar is vergaan als een zwarte nacht vol onheilspellende dreiging en geen woorden zijn er, om de verbijstering, de ontreddering en de vertwijfeling, waaraan •y/ïj ons als gemeenschap ten prooi weten, onder woorden te brengen. Wjj hebben waarden waardeloos zien worden, de grondslagen van veler bestaan werden ondermijnd en de nieuwe voorwaarden, waaronder een nieuw bestaan wordt aan gediend komen velen zoo onwezenlijk voor en zoo weinig omlijnd, dat het moeilijk valt deze aan te vatten als een inspiratie tot herstel en wederopbouw. Er is telkens weer aanleiding, om zich bij het waarnemen van de verschijnselen rondom de Middeleeuwen in hun afgang in herinnering te roepen. De cultuurcrisis der laatste tientallen jaren heeft zich in veler leven als 't ware toegespitst tot een volstrekt negatieve levenshouding. De zucht, het verlangen naar een betere, een schoonere wereld dreigt erdoor te worden verstikt en alle euvelen, welke in de ach ter ons liggende jaren de goede harmonie verstoorden, schijnen zich in de wende der tijden tot één groote belaging van veler, misschien van aller bestaan te hebben ver- eenigd. Het is een totalitaire stormloop met alle uitspattingen van dien, zoowel waar deze zich in het positieve als in het negatieve openbaart. Zoo eindigt dit jaar 1940 ons nala tend de scherven van vernietigde illusies. Het jaar 1941 ligt voor ons met zijn vra gen, zijn onzekerheden en twijfelingen, een jaar zonder uitzicht, dan alleen, dat de slagen zullen verdubbelen. Men kan zich verplaatsen in de gedach ten van den laat-middeleeuwschen dichter Deschamps, die klaagde Tijd van. smart en verzoeking Tijd van weenen, nijd en plagen Tijd van kwijnen en verderf Eeuw, die naar het einde leidt. Tijd van gruwel, die alles verkeerd doet, Eeuw van leugen, vol hoovaardij [en nijd, Tijd zonder eer en zonder juist oordeel, Eeuw van droefheid, die het leven [verkort. Deze tijd dreigt te vergaan in stijlloos heid eu. de uitspattingen daarvan moeten ons met zorg en kommer vervxxllen. Want zoo ooit,- dan wordt het ons nu wel dui delijk, dat deze beschaving, die reikt tot haar top, tevens de kiemen tot ontwikke ling brengt voor haar ondergang. Wanneer dit het beeld is van het voor ons liggende jaar, dan is er wellicht aan leiding om zwartgallig te worden en ons in een negatieve levenshouding in te kap selen. Slechts hij, die zijn geestelijk fundament zag vernietigd, of hij, die met de versto ring van. persoonlijke illusies ook de schrikkelijke ontdekking deed, dat zijn leven geen geestelijke horizont had, zal den nieuwen tijdlcring als uitzichtloos er varen. Maar gelukkig zijn het niet de uitei-lijkheden, die den gang van het leven bepalen. Wij mogen in alles wat ons we dervaart, Hooger leiding aanvaarden. In deze kentering der tijden zijn het niet de .economen en ook al weer niet de kanonnen of de politici die den koers van ons leven bepalen. Het zou er inderdaad weinig be moedigend uitzien, wanneer dit de polen van het leven zouden zijn. Ook in de kentering dér tijden heeft God het roer van het menscheljjk bestaan in handen en Zijn maatstaven verschillen zeer yeel van onze menschelijke overleggingen. Wie in het persoonlijk leven en ook voor de samenleving dit goddelijk leidersbeginsel aanvaardt, die zal, ondanks alles, het jaar 1940 getroost kunnen eindigen, hij zal de bemoediging tevens ontvangen om den nieuwen tij dit ring in te gaan. Niet in een houding van passiviteit, maar in de be reidheid, om zich ook in 1941 te stellen onder Gods bedoelingen met deze wereld. Dan zal het leven inhoud en beteekenis krijgen dan is dit komende jaar zeker niet uitzichtloos. ito Het jaar 1941 zal staan in het teeken van den wederopbouw. Dat is de op dracht voor een ieder persoonlijk, dat is ook de taak voor de gemeenschap. Onze positieve levenshouding moet haar effect afwerpen in de dingen van het dagelijksche leven. Zij vraagt van ons, ja ook het offer, zjj veroordeelt de terugtrekking in de houding van verzet, om dat verzet Het is zoo gemakkelijk ons zelf en anderen te stijven in verzet tegen zooveel wat in het afgeloopen jaar over ons werd gebracht. Groot mij een klein volk in alles, waarin een klein volk groot km zijn. Het is de weg van den minsten weerstand. Op het eerste gezicht aannemelijk, is deze methode niet anders dan struisvogelpoli tiek, waarmede men uiteindelijk zich zelf benadeelt. Het jaar 1940 heeft zich, voor wat de gebeurtenissen nè, 17 Mei betreft, veelal gekenmerkt door een houding van afwachten. Niet minder dan afbraak-poli tiek 1941 waagt wederopbouw I Sterking van het gemeenschapsgevoel, want daarin is de voorwaarde gelegen voor de herleving van onze nationale zelf standigheid. In het nieuwe Europa zal ook Nederland zijn plaats moeten innemen, niet als een onbeteekenende minderheid, maar als een natie, die op grond van zijn groot verleden rechten kan laten gelden op de haar toekomende plaats in de rjj der volkeren. Het verleden alleen is geen waarborg, het is niet het kussen, waarop wij ons ter ruste kunnen leggen, in gela ten afwachten van de dingen die komen gaan. Uit dat verleden hebben wij de inspiratie te putten voor een nieuwe activiteit, voor de ontplooiing van onze nationale volks kracht. Ken uw geschiedenis, volle van Nederland, en de les der historie zal u uw taak voor 1941 doen verstaan en aanvaar den als een waardevol geschenk. o s a iDt geldt ook voor den wederopbouw in den meer beperkten zin, waar hij zich zal richten op het herstel van wat door het oorlogsgeweld werd vernield. Ook daarin vindt de taak van ons volk voor het jaar 1941 haar nadere bepaling. Wederopbouw is' niet uitsluitend een kwestie van verordeningen, van een goed keuren van plannen. Zeker, leiding en ordening kunnen niet gemist worden in de uitvoering van den wederopbouw. Maar zoodra deze verstart in ambtenarij, in bureaucratie en in gegoochel met cijfers, zal deze wederopbouw door te veel systeem in systeemloosheid ontaarden en een blij vende aanklacht worden. De getroffenen door het oorlogsgeweld, of zij nu in Rotterdam, in Middelburg, in Yerseke of in Rhenen wonen, zijn een deel van het Nederlandsche volk. Dat volk als geheel heef'', de lasten van den oorlog te torsen en waar-de wederopbouw in gees telijken en politieken zin wordt gezien en terecht als een zaak van de geheele volksgemeenschap, daar geldt dat toch zeker ook voor den wederopbouw' in de strikt materieele beteekenis van het woord. Wederopbouw is een nationale eere plicht. Deze opvatting wordt helaas nog niet 'door alle instanties gedeeld. Ook in officieele leringen schijnt te dien aanzien eenige aarzeling te bestaan. En er is aan leiding om brj het eonstateeren dezer aarzeling te verzuchten zij hebben nog niets geleerd. Zal Nederland, naar de bekende spreuk op den Middelburgschen Dam, waarlijk groot zjjn in alles, waarin een klein volk groot kan zijn, dan is de taak van dit volk ook voor 1941 nauwkeurig omschreven, waar het zal gaan om den wederopbouw. Dan is de taak gelegen In het brengen van een offer ten bate van dien weder opbouw. Wanneer de vraag wordt gesteld, wie dit herstel moet financieren, dan luide het eenige antwoordhet Nederlandsche volk. Het is ook het uitsluitend bevredi gende antwoord, omdat alleen zóó en niet anders een nationale eereplicht kan wor den ingelost. Eerst wanneer dit beginsel is aanvaard, zal men zich niet meer behoeven te ver diepen in allerlei ingewikkelde bereke ningen. Het offer der getroffenen moge gevolgd worden door het offer van Nederland. Het zou een nationale schande zijn, indien de methoden van uitbeenen en beknibbelen voor den wederopbouw aanvaard werd. De door het oorlogsgeweld getroffenen zijn geen falsarissen In dit offer desnoods door middel van een heffing-in-eens van het geheele Neder landsche volk ligt onze wederopbouw- taak voor 1941 besloten. Dan kan het komende jaar een jaar van „heil en zegen" worden. AANSLAG OP LEIDER VAN EEN ARABISCHE MINDERHEID. Uit Beiroet meldt het D.N.B. Op den leider van een Arabische minderheid in Palestina, Palikri Nasjasjibi is onlangs een aanslag gepleegd, naar thans uit Jeruzalem vernomen wordt. Nasjasjibi had in gezelschap van twee te Jeruzalem woonachtige Egyptische letter kundigen het gebouw van den radio-om roep verlaten, waar zij deelgenomen hadden aan een pro-Engelsche betooging, toen uit een hinderlaag verscheidene revolverscho- ten afgevuurd wei-den. Nasjasjibi werd ge- kwest, de dader ontkwam.- Morgen (Nieuwjaarsdag) zal de Provinciale Zeeuwsche Courant niet verschijnen- Wij wensehes U een lm aSJe opzichten GELUKKIG EN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Heerenmoüelmis Walstraat 32 Vlissïngen ENGELSCHE BÖliöEN OP ONS LAND. Naar men ons meldt is in het afgeloo pen week-end wederom een aantal Engel- sche vliegtuigen boven ons land verschenen, welke boven een aantal dorpen bommen hebben geworpen. Nergens werd echter noemenswaardige schade aangericht, daal de meeste bommen op bouwland neervielen. Drié'boerderijen moesten evenwel ontruimd worden daar het gevaar bestond, dat aan vankelijk niet geëxplodeerde bommen, mis schien later tot ontploffing zouden komen. Ongeveer een dozijn huizen liep glasschade op. Boven de groote steden zijn de vliegers in het geheel niet verschenen. Personen zijn aan deze bombardementen niet ten offer ge vallen. Daarentegen zijn echter wel in de afgeloopen dagen twee Engelsche bommen werpers neergeschoten, waarbij het mee- rendeel der inzittenden den dood vond. Ver schillende andere werden gewond en deze zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Lichamelijke opvoeding. Op uitnoodiging van de Duitsche auto riteiten hebben ongeveer 100 Nederlandsche leeraren in de lichamelijke opvoeding een bezoek gebracht aan Neustrelitz, een plaats 100 km. ten noordoosten van Ber lijn, waai- de Nederlanders een cursus van drie weken gevolgd hebben om een inzicht te krijgen in den huidigen stand van zaken van de lichamelijke opvoeding in Duitsch- land. In deze bij uitstek geschikte gelegen heid hadden de deelnemers gelegenheid verschillende voordrachten van vooraan staande mannen in de lichamelijke opvoe ding te hooren. Een groot deel van den tijd besteedde men aan het beoefenen van athletiek, boksen, allerlei spelen enz. In dit practische werk lag de groote waarde van dezen cursus. De derde collecte voor de Winterhulp. De derde collecte voor de Winterhulp Ne derland zal op straat en langs' de huizen ook op twee dagen geschieden, en wel op 31 Januari en 1 Februari. SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN BERLIJN—HANNOVER. Vtff dooden. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Op het 'traject Berlijn-Hannover is gis termorgen als gevolg van een blokstoring een goederentrein uit de richting Berlijn tusschen de stations Nennhausen en Rathe- now op een sneltrein met verlofgangers gereden, die tot stilstand gekomen was, daar men aan de noodrem getrokken had. Door de botsing werden de beide laatste wagons van den sneltrein beschadigd. Onder de inzittenden van deze wagons vallen vijf dooden, zeven zwaar- en een aantal lichtgewonden te betreuren. De zwaargewonden zijn naar het ziekenhuis- Rathenow vervoerd en de lichtgewonden konden de reis voortzetten; GEEN DUITSCHE COMMENTAREN. De radioredevoering van president Roo sevelt is een alleszins belangwekkend sluitstuk geworden van het veelbewogen jaar 1940. Uit den aard der zaak zal dit „informeels praatje" den sterksten weer klank hebben gevonden in de Vereenigde Staten zelve, zoowel als in Engeland, dat kan worden geacht de eerste belangheb bende te zijn bij de houding, welke de Vereenigde Staten in de toekomst zullen innemen. Onwillekeurig brengt men de nadere bepaling van Roosevelt's standpunt in ver band met de geruchten inzake Ierland. Naar men weet, zou president Roosevelt volgens deze geruchten het plan koeste ren om Ierland niet langer te beschouwen als behoorende tot de voor de Amerikaan- sche scheepvaart verboden zóne en het oorlogsmaterieel voor Engeland met Ame- rikaansche schepen via Ierland te doen transporteeren. Van Duitsche zijde is daarop vrij scherp gereageerd en men heeft er verklaard, dat de Vereenigde Staten zich blijkbaar weinig aantrekken van de neutraliteits- wet en de Volkenrechtelijke verplichtin gen. De „Berliner Boersenzeitung" heeft onomwonden te kennen gegeven, dat Duitschland het blokkadegebied zeer nauwkeurig heeft afgebakend en dat men dus ock in Amerikaansche scheepvaart- kringen de gevaarlijke zóne kent. De blokkade en de daarbij uitgesproken waarschuwing, zoo gaf men in Berlijn te kennen dragen hetzelfde karakter als de destijds door president Roosevelt uitge vaardigde neutraliteitswet. De redevoering van den Amerikaan- schen president heeft het probleem om zoo te zeggen nog kantiger gemaakt. Uit de samenvatting, welke wij er gisteren van weergaven, valt af te leiden, dat Roose velt voor het standpunt der Vereenigde Staten een nog scherper omlijning heeft gegeven,, toen hij zijn waardeering gaf, zoowel voor de politieke als voor de mili taire ontwikkeling in- Europa en Azië en zich daarbij sterk ten gunste van de Brit- sche zaak heeft uitgesproken, door aan te dringen op een uitgebreider hulpverleening aan Engeland. Ondertusschen heeft de redevoering van den president in Berlijn voor 't oogenblik weinig weerklank gevonden. Hoewel zijn uiteenzetting over de hou ding der Vereenigde Staten tegenover den oorlogstoestand in Europa en het Verre Oosten menig aanknoopingspunt bevatte voor een Duitsch oordeel, wordt zij door de Duitsche pers doodgezwegen. Deze terug houdendheid kan in verband staan met het voornemen, eerst den volledigen tekst van Roosevelt's rede af te wachten en den in houd nauwkeurig te bestudeeren. Het is echter ook mogelijk, dat men met dit stil zwijgen wil aanduiden, dat Berlijn er op het oogenblik weinig voor voelt, zijn eigen standpunt bekend te maken, want pas kort geleden heeft men zich te dien op zichte in de Wilhelmstrasse tegenover de AANGIFTEN VOOR DE MOTOR RIJTUIGENBELASTING. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ingevolge een in de Nederlandsche Staats courant van 5 December geplaatste reso lutie van den secretaris-generaal van het departement van financiën de houders van motorrijtuigen die tot dusver op een kan toor der directe belastingen een aangifte voor de motorrijtuigenbelastingwet inle verden, zulks van 1 Januari 1941 af moe ten doen op het kantoor der accijnzen op dezelfde standplaats, o.m. te Breda, Ca- tharinastraat 93. Roosendaal, Stationsge bouw, en Vlissingen, Prins Hendrikweg 10/12. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat houders van motorrijtuigen, die wonen in het rayon van het kantoor der accijnzen te Sluis van 1 Januari 1941 af op dit kantoor aangifte voor de motorrijtui genbelasting kunnen doen zij behoeven deze derhalve niet meer in te leveren op het kantoor der directe belastingen te Oostburg. Winterhulp Nederland. DE UITKEERINGEN. Het A.N.P, meldt Voor de uitkeering van winterhulp gelden de volgende bepalingen werkloozen en armlastigen behoeven geen aanvraag voor ondersteuning in te dienen. In verschillende groepen komen zij automatisch aan de beurt naar mate de geldmiddelen toenemen. Deze maand zullen die werkloozen onder steuning ontvangen, die door geringe ver diensten in het vrije bedrijf beneden het normale steunbedrag blijven. Verder zullen In aanmerking komen gezinnen van werk loozen en armlastigen van zes en meer personen, die geen gezinsinkomsten heb ben, welke gedeeltelijk worden vrijgelaten b\j de berekening van het steunbedrag. Voor zoover eenigszins mogelijk zal boven dien een uitkeering worden verstrekt aan die „stille armen", die daartoe een verzoek indienden en van wie de inkomsten beneden een zeker gedrag bljjven. buitenlandsehe pers uitvoerig geuit en bij die gelegenheid een oordeel over Ame- rika's hulpverleening aan Engeland uitge sproken. Dezelfde belangstelling koestert men ongetwijfeld ook thans voor de rede van Roosevelt, maar tot bepaalde uitlatin gen heeft die tot dusver nog geen aanlei ding gegeven. De Amerikaansche leveranties. Het Congres moet beslissen. Met betrekking tot de Amerikaansche leveranties aan Engeland hebben beslis singen van de ministeries van buitenland sehe zaken en van justitie, ook bevestigd door Cordell Huil en generaal Johnson dui delijk gemaakt, dat geenerlei beslissing- ten gunste van Engeland mag worden ge nomen zonder toestemming van het Con gres De geheele pers constateert eenstemmig, dat elke nieuwe maatregel ten gunste van Engeland, de V. S. op den rand van den oorlogsafgrond brengt. Het gaat dus om aangelegenheden van nationaal belang en hierover mag volgens democratische be ginselen slechts door het Congres beslist worden. Landon over de rede van Roosevelt. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap in 1936, Landon, heeft ten aanzien van de door Roosevelt gehouden radiorede verklaard, het persoonlijk van de hand te wijzen, Engeland een blanco chèque te overhandigen door het alle hulp te beloven. Een dergelijke houding zou er slechts op uitloopen, dat de Vereenigde Staten een expeditieleger naar Europa moesten stu ren. Nog een protest tegen omzeiling van de Johnson Act. De Noord Amerikaansche studenten Unie heeft, in een telegram aan Roosevelt geprotesteerd tegen eventueele ontduiking- van de Johnson Act door aan Engeland materiaal uit te leenen of credieten te ver- leenen, zoo meldt het D.N.B. uit New York. De politiek van steun aan Engeland is tegen den wil van het Amerikaansche volk en zou volgens het telegram tot oor logsverwikkelingen leiden. In een bijeenkomst heeft doctor Ward verklaard, dat de imperialistische krach ten van Engeland de Ver. Staten in den oorlog trachten te betrekken. Zoolang imperialisten in Engeland de leiding heb ben, beteekent de hulp aan Engeland geen hulp aan de democratie. Ook op het congres van het Nationaal Verbond van studenten en wi internatio nalen studentendienst in New Brunswick in den staat New Yersey is een resolutie aangenomen, welke tegen hulpverleening aan Engeland gericht is. Een Japansch commentaar. Het voornaamste Japansche blad „Yomioeri" schrijft in een hoofdartikel over de rede van RooseveltMet hoeveel nadruk president Roosevelt ook ontkent, dat de Ver, Staten aan den Europeeschen oorlog deelnemen, de tegenwoordige poli tiek van Washington brengt het Ameri kaansche volk dichter bij den oorlog. Der halve zal, hoe de toestand zich ook in het komende jaar zal ontwikkelen, de verant woordelijkheid er voor gedeeltelijk door de Ver. Staten gedragen moeten worden. 'ij het einde van. dit voor ons allen zo kommervol jaar, uiten wij de wens, dat eenspoedige gelukkige vrede moge brengen. Walstraat 45 - Vlissingen Telefoon 612

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1