WAT MU? Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 30 December 1940 Het nieuwe gemeentehuis te Kapelle. Kroniek van den dag Kroniek van het jaar. II. Zwarte maanden, April, Mei en Juni van dit jaar. Nu, tegen den oudjaarsavond is het nog niet mogelijk, ons deze gebeurte nissen alle nauwkeurig te realiseeren en met ons zelf in het reine te komen over het hoe en waarom. Bij den aanvang van den oorlog zijn er menschen geweest, die het voor onmogelijk hielden, dat de kleine Europeesche staten, die den vorigen oorlog hun neutraliteit hadden weten te bewaren, ook thans den dans zouden kunnen ont springen. Een strikte neutraliteitspolitiek biedt in het huidige tijdsgewricht geen waarborg, ook niet, wanneer deze met groote angstvalligheid wordt gevoerd. Se dert het uitbreken van den oorlog zijn op de neutrale landen vaak heftige aanvallen gedaan. Veelal werd neutraliteit beschouwd als een overhellen naar de zienswijze van den tegenstander en er werd dan ook van de betrokken regeeringen het uiterste ge vergd, om voor de integriteit hunner poli tiek overtuigende bewijzen bij te brenggn. In meer dan één geval mislukten deze po gingen. In de met betrekking tot de ge beurtenissen in April en Mei uitgegeven witboeken is een overzicht gegeven van de politiek der landen, die in dien tijd in het oorlogsgeweld werden meegesleurd. In deze witboeken is een schei-p licht geworpen over de intriges van het oorlogvoerende Europa. De geschiedenis zal over wat er aan de invallen in Noorwegen, Denemar ken, Nederland en België is voorafgegaan het beslissende oordeel spreken. De situa tie is ook thans nog te vei-ward, om zich van de gebeurtenissen, van hun achter grond en onderlingen samenhang een dui delijk beeld te vormen. Nu wij zelf in het oorlogsrumoer werden betrokken, is het niet goed mogelijk, daarvoor de zuivere objectieve maatstaven aan te leggen. Er rest ons op dit oogenblik slechts de feiten te memoreeren. Allereerst, de gebeurtenis van den ne genden April, die op het verloop van den oorlog van zeer ingrijpende beteekenis zou blijken te zijn: de Duitsche inval in Noor wegen. De schaduwen ervan waren reeds vooruitgeworpen door het Altmark-incident, waardoor de neutraliteitspolitiek van de Noorsche. regeering in het geding werd gebracht. Noorwegen, als doorvoerland van belangrijke grondstoffen, verkeerde zeker niet hï een benijdenswaardige positie, maar welk land in West-Europa, ondervindend de gevolgen van den blokkade-oorlog, kon zich wel behagelijk gevoelen De Noor sche regeering heeft het er op aangestuurd, tusschen de klippen door te zeilen, daarbij tevens zekere economische belangen in het oog houdend. Men kon zich bij het be schouwen van de positie der Schandinavi- sche landen bezwaarlijk aan den indruk onttrekken, dat men er met name te Oslo op uit was, in het behoud der neutraliteit een zeker oorlogswinst tevens te incassee- ren. Het getuigde wel van een gebrek aan werkelijkheidszin, dat de Noorsche regee ring zich niet scheen te kunnen opwerken tot het offer, dat terwille van de neutra liteit moest worden gebracht. Als neutrale mogendheid was Noorwegen tevens partij in 't conflict, waar het ging om de grond stoffen en er was niet veel voor noodig om het land zelf tot inzet te maken van den strijd om de grondstoffen. Of er nu inderdaad sprake was van bepaalde afspra ken tusschen Oslo en Londen zal ook na den oorlog eerst volledig aan het daglicht treden. Noorwegen heeft den tol aan en oorlog moeten betalen. Op den negenden April ontscheepten de Duitschers troepen in Noorwegen daarmede een poging doende den Britten een slag voor te zijn. Deze slagen waren zij inderdaad voor, want het duurde wel zeer lang, voordat de Engel- schen op hun beurt een landingspoging ondernamen. De Duitschers hadden toen reeds belangrijke strategische punten we ten te bezetten en daarmede verschaften zij zich tevens een basis voor verdere ope raties tegen Engeland. De reacties in de rest van de wereld gaven te zien, dat Italië zich meer en meer naar de politiek van het Derde Rijk ging richten, waartoe ook de Maart-ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini wel het een en ander zal hebben bijgedragen. In Amerika gaf men •luide uiting aan zijn verontwaardiging over dezé neutraliteitsschending, maar van een scherper omlijnde stellingnamo was noch- De arbeid In Joodsche gezinnen. WEL AAN NEDERLANDSCHE STAATSBURGERS TOEGESTAAN. De tekst van de verordening, welke aan Duitschers het dienstnemen in Joodsche gezinnen verbiedt, heeft de vraag doen rij zen, of ook Nederlanders onder dit verbod vallen. De verordening spreekt namelijk van Duitsche burgers „van Duitseh of stamverwant bloed". Het woord stamverwant sticht dan blijk baar de verwarring. Opgemerkt moet ech ter worden, dat de verordening alleen op Duitsche „staatsangehörigen", staatsbur gers, van toepassing is. Dus In geen geval op Nederlandsche staatsburgers. De bedoelde term is een technische uit drukking uit de Duitsche Jodenwetten, die de Staatsangehörigen splitsen in die van Duitseh en stamverwant bloed en in „Mischlinge" van den tweeden graad. De oorlog in de lucht. MESSAGERO PUBLICEERT VERLIES CIJFERS. De Messagero publiceert een staatje van de totale verliezen van de vijandelijke en de Italiaansche luchtmacht tot en met 26 December Met zekerheid neergeschoten of op den beganen grond vermelde vijandelijke vliegtuigen 577, door het luchtafweerge schut of de marine neergeschoten 128, te zamen 705. Daarbij komen er nog 189, die waarschijnlijk zijn neergeschoten. Eigen verliezen in luchtgevechten, door luchtaf weer of op den beganen grond vernietigd tezamen 291 toestellen. Daar men van de met waarschijnlijkheid neergeschoten vlieg tuigen een vierde als verloren kan beschou wen, kan een totaal verlies van den vijand aangenomen worden van 752 toestellen, hetgeen een dagelijksch gemiddelde sedert 11 Juni van rond 4 machines bcteekent. tans niets te merken. De Vereenigde Sta ten volgden de gebeurtenissen in Europa met gespannen opmerkzaamheid, zonder echter partij te kiezen, voorzoover dit ge paard zou gaan met een Amerikaansche deelname in het Europeesche conflict. In de overgebleven neutrale landen verscherp te men zijn waakzaamheid en ook in ons land waren uitgebreide militaire maatre gelen er het gevolg van. Het aspect van den Europeeschen strijd teekende zich door den inval in Noorwegen scherper af en hoewel na de dreiging in de November dagen van 1939 het gevaar van een invasie aanmerkelijk scheen te zijn verminderd, gaf het gebeurde in Noorwegen toch aan leiding tot grooter waakzaamheid. Het scheen onontkoombaar, dat de vloedgolf, die over Europa was gekomen, de kleine neutralen in het Westen zou sparen. We zullen de gebeurtenissen van de Meida gen, waarin ons land ook zijn rol zou spe len in ander verband memoreeren. In vijf dagen van verwoeden strijd tegen een over weldigende numerieke en technische meer derheid werd de bezetting van Nederland voltooid; in Zeeland werd nog eenige dagen gevochten, maar het lot van het land was reeds bezegeld: Duitschland had zijn opera tiebasis tot aan de Noordzeekust vooruit geschoven. En verder raasde het oorlogs monster, België werd vertreden en toen begon na de Britsche terugtocht uit Duin kerken, den slag om Frankrijk. In een geweldigen stormloop viel stad na stad, de Fransche regeering trok zich terug op de zuidelijk gelegen centra en nadat Parijs was gevallen concentreerden zich de Duit sche aanvallen op de Maginotlinie. In het Fransche opperbevel waren reeds wijzigin gen ten uitvper gelegd, Gamelin moest zijn plaats inruimen, maar noch Weygand, noch Pétain slaagden erin, het Duitsche offensief tot staan te brengen. Frankrijk stortte ineen, de regeering trad af en in het riur van oppersten nood, nam Pétain het lot van de republiek in handen. Tot overmaat van ramp verklaarde Italië op 10 Juni den oorlog aan de verbondenen. Toen was het lot van Frankrijk dan ook spoedig beslist. Zoo eindigde deze episode uit den ooi-log, een der meest dramatische tevens uit de geheele wereldgeschiedenis. In den loop van het jaar werd dit,nog sterker geaccen tueerd. Een ontwerp dat goede verwachtingen wekt. De lezer ziet hierbij een afbeelding van het nieuwe, door den architect F. Lensvelt te Amsterdam voor Kapelle ontworpen gemeentehuis. Hoewel een dergelijke „lijnteekening" slechts een zeer algemeenen indruk kan geven, mag men toch reeds zeggen, dat die indruk zeer gunstig is. Het gebouw heeft een prettig aanzicht, eenïgermate zakelijk, maar is daarbij toch allerminst stijf en koel te noemen. Het karakter is waardig, niet „steedsch" en het geheel zal het ongetwijfeld goed doen tegen den ach- tei'grond van de Nederduitsch Hervormde kerk. Want aan het verzoek der beide raads leden, die het gemeentehuis liever dichter bij Biezelinge gezien hadden, is geen ge volg gegeven. Het nieuwe gemeentehuis zal, zooals de teekening aangeeft, een hoek huis zjjn, en het zal verrijzen op den hoek van de Weststraat en het Kerkplein. Daar toe zullen de woningen, die op dezen hoek verwoest werden, niet weder opgebouwd worden en zal mogelijk onteigening van het tweetal daar nog staande woningen moeten volgen. Deze woningen zullen, als 't ware, verplaatst worden naar het Kerk plein, naast het nieuw te bouwen gemeen tehuis, voor den toegang naar de gemeen teschool. Door deze volledige afbraak zal het niet alleen mogelijk zijn het gemeentehuis op een bijzonder geschikte plaats weder op te bouwen, maar tevens om den hoofdweg door deze gemeente' aanzienlijk te ver broeden. De Weststraat liep nl. tot het Kerkplein als een trechter toe, zoodat- de straat op den hoek nog slechts een breedte van 6 meter had. Thans zal de rooilijn van het midden der Weststraat, waar da breed te plm. 7y2 meter is, juist wijder uitloopen, zoodat op den hoek een breedte van 13 /2 M. bereikt wordt. Ook de ingang naar het Kerkplein op dezen hoek zal aanzienlijk verbreed en op 15 meter gebracht worden. Door deze verbreedingen wordt voorts niet alleen het verkeer gediend,, maar zal ook het nieuwe gemeentehuis pas ten volle tot zijn recht komen. Wij wezen er reeds op, en ook de teeke ning doet dit zien, dat het nieuwe gemeen tehuis een indrukwekkend gebouw zal worden. De volledige lengte in de West- straat zal 22meter en langs het Kerk plein 43 meter bedragen. De hoogte zal 14 meter en tot den top van het torentje bjj- na 19 meter zijn. Zooals de teekening ook aangeeft zal de hoofdingang op het Kerkplein komen, waar een breede stoep met zes treden naar de dubbele deuren leidt, die toegang geven tot een ruime hal. Links van de hal komt de burgemeesterskamer rechts die voor den ontvangerachter de burgemees terskamer, dus langs de Weststraat, vol gen dan een spreekkamer en de kamer van den secretaris, die verbonden is met de secretarie, die zich op den achtergrond over de geheele diepte van het gebouw uit strekt. Zoo zal men, komende door den hoofdingang, op den achtergrond van de hal dadelijk de loketten van de secretarie ontwaren. Achter de secretarie bevinden zich een type-kamer, een kluis, en een kamer voor het kadaster. Verder komen rechts van den ingang nog een kleine kluis, een garderobe, een kamer voor de politie, en daarnaast komt een gemeente-woning, die, zooals men op de teekening ziet, ook een aparten ingang heeft. Deze tweede ingang voert tevens naar het distributie bureau (of bureau voor sociale zaken), dat weer uitkomt op een ruime binnenplaats, die, door een overbouwde poort, weer toe gang geeft tot het Kerkplein. Dus zullen de bezoekers van het bureau sociale zaken niet denzelfden weg terug behoeven te gaan. Om deze binnenplaats, die 9 bij 15 M. groot is, bevindt zich een bergplaats voor den lijkwagen, een garage voor de brand weer en een werkplaats voor de gemeente arbeiders. Verder zijn er nog eenige kleine bergplaatsen, is er een rijwielstalling, enz. Ooit onder den „beganen" grond zal nog gebouwd worden, bijv. de Muis voor het archief, die onder de secretarie komt, een cachot, een kelder voor de centrale er- warming, een kolenbergplaats enz., maar- de verdere belangrijke lokalen komen op de eerste étage, waarheen een breede trap in de hal zal leiden. Van deze trap komt men eerst op een ruim ontvangportaal en daar achter, over de geheele breedte van het hoofdgebouw, bevindt zich de raads zaal, die 13 bij 8 meter groot zal zijn. Ver der is er een vergaderlokaal voor B. en W., één voor de commissies en één voor instan ties, die in nauw verband met de gemeente staan, als bijv. de brandweer. En voorts treffen we dan langs het Kerkplein nog de bovenverdieping der gemeentewoning aan. Maarde kosten. Als we teekening, plattegronden enz., nauwkeurig bekijken, komen we tot de conclusie, dat het geheel flink en degelijk opgezet is, maar zeker niet van luxe of overdaad gesproken kan worden. Kapelle heeft dit gemeentehuis hard van noode en een welvarende gemeente als Kapelle, die pas weer grooter is geworden door de bij voeging van een deel van Schore, verdient zulk een gemeentehuis. En daarom is het zoo jammer, dat de financiering van dit gebouw, naar het zich thans laat aanzien, waarschijnlijk groote zorg zal geven. Zoo zelfs, dat reeds overwogen wordt, voorloo- pig alleen het hoofdgebouw te doen uitvoe ren en met de voltooiing tot „betere tijden" te wachten. Maar men weet, wat dit zeggen wil. De dag van morgen, heeft zjjn eigen zorgen. En als het zoo moet gaan, dan zal dat te vens inhouden, dat Kapelle den geheelen bouw zélf moet bekostigen. Zooais thans het zeggen is, omdat Kapelle tot heden een welvarende gemeente was. Daarom zou het dan, in het verlies van haar ge meentehuis, op geenerlei wijze door het Rijk, of anderszins, tegemoet gekomen worden. Dat zou, o.i. echter wel een zeer De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend Duitsche oppervlakteschepen melden een succesvollen aanval te hebben gedaan op een sterk beveiligd convooi in het Noor den van den Atlantlschen Oceaan. 'Het gelukte een 6000 ton metend stoomschip met behulp van geschut en torpedo's in den grond te boren, een tweede stoomschip zwaar te beschadigen en in een kort ge vecht een vijandelijken, zwaren kruiser van de sterke dekkingsstrijdkrachten verschei dene zware geschuttreffers toe te dienen, zoodat de 'tegenstander het gevecht af brak. De eigen strijdkrachten kregen geen schade. Een duikboot onder bevel van korvetten- kapitein von Stockhausen meldt als totaal resultaat van een onderneming op grooten afstand het tot zinken brengen van 46.000 b.r.t. scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij. In den loop van gewapende verkennings vluchten heeft een gevechtsvliegtuig Za terdag bommen geworpen op de kade- installaties van Southampton. Zaterdagnacht hebben vrij zwakke for maties geveehtsvliegers een havenstad aan de Britsche Kanaalkust met hommen aan gevallen. Boven Duitseh gebied vierden Zaterdag nacht geen bommen neergeworpen. In het bezette gebied richtten neergeworpen bom men geen noemenswaardige schade aan. Een vijandelijk vliegtuig is door lucht afweergeschut neergehaald. HET ITALIAANS CHE. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceerde gisteren legerbericht no. 205. Het luidt als volgt In de grenszone van Cyrenaica verhe vigde bedrijvigheid van artillerie en pa trouilles aan het front van Bardia. .Optre den van onze snelle colonnes, die in samen werking met de luchtmacht in het woes tijngebied eenige vijandelijke pantserwa gens hebben vernield. Twee onzer torpedovliegtuigen hebben een „moniteur" en een torpedobootjager aangevallen en getroffen. Een van onze jachttoestellen is niet teruggekeerd. Op het Grieksche front acties van plaat selijk karakter. Vijandelijke strijdkrachten zijn uiteengedreven door onze artillerie. Afdeelingen van het luchtwapen hebben belangrijke ravitailleeringsbases aan de Middellandsclie Zee getroffen. In Oost-Afrika optreden der artillerie en van cavalleriepatrouilles van beide kan ten aan de Soedaneesche grens. Een jacht- formatie heeft met succes een aanval op geringe hoogte ondernomen en optrekken de gemotoriseerde troepen met mitrail- leurvuur bestookt en eenige strijdmiddelen in brand gestoken. In een gevecht met vijf jachttoestellen van het type Gloster ge lukte het er vier neer te schieten. Vijan delijke vliegtuigen hebben plaatsjes in Abessynië gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. slechte belooning zijn voor het zuinige en ongetwijfeld sobere beheer door Kapelle steeds gevoerd. Want als Kapelle dezen geheelen nieuwbouw moet bekostigen, ""an zal het daarmede voor zeer zware lasten komen. En ook Kapelle kan het niet hel pen, dat dit over haar kwam, dat zij tot de betrekkelijk weinige gemeenten be hoort, die voor ons land zulk een zwaar offer moesten brengen,' terwijl zoovele an dere gemeenten, vaak welvarender dan Kapelle, geheel gespaard bleven. Er gaat een sterken drang door ons volk om de lasten, die den oorlog sommigen op legde, gezamenlijk te dragen. En dit is een begrijpelijke en menschelijke drang, die zeker vooral gevoeld wordt door allen die gespaard bleven. Enkele leden voor al len, en die allen achten het een moreele plicht, waar mogelijk, het leed en het ver lies van die anderen te dragen. Laten wij hopen, dat deze drang uitein delijk nog tot gevolg zal hebben, dat ook de lasten van Kapelle door anderen mede gedragen zullen worden. Door DENIS MACKAIL. 25) Lush begon te lachen. „Dat zal ik je vertellen", zei hij. „Ik ben zoo met ixiijzelf ingenomen, dat ik het onmogelijk voor mg had kunnen houden, maar ik ben toch- big, dat je er naar vraagt. Het was min of meer een tour de force, en ik moet toegeven, dat ik niet van plan was op deze manier te beginnen; ik wilde het veel voorzichtiger aanleggen, maar je ziet alweer eind goed, al goed en ik heb zeer zeker plezier van mijn dag gehad". Hij deed een trekje aan zijn sigaar en blies den rook langzaam uit, voor hij ver der ging. „Laat ik je er even aan herinneren", vervolgde hg, „wat ik op mij had genomen. In een onbezonnen oogenblik, zooals ik nu inzie, had ik mg verbonden, alleen om je een bewijs te leveren van de uitvoerbaar heid van mjjn ideeën, je binnen vier en twintig1 uur een winst van vijftig procent op je vijf honderd pond te verschaffen. Voor eigen voldoening en om mijzelf niet te schande te maken, was ilc vastbesloten, je dit bedrag in contanten te overhandigen en wel in den kortst mogelijken tijd binnen den gestelden tijdsduur. Toen ik echter om vier uur in den morgen je woning vex-liet, zag ik mg geplaatst tegenover twee moei lijkheden, die beide voortsproten uit de limiet, die ik mijzelf had gesteld. Om het gewenschte doel te bereiken, was het noo dig, dat ik onmiddellijk aan het werk ging, maar je zult moeten toegeven, dat er voor iemand zeer weinig eerljjlce methoden zijn weggelegd om 's morgens om vier xxur geld te verdienen. Bovendien lcoxi -ik niet aan de andere helft van het kapitaal komen, voordat de banken om negen uur open gingen en ik mijn eigen vijfhonderd pond kon opnemen. Dus gedurende de eerste vijf uur van mijn werkdag waren mijn moeilijkheden verdubbeld. „Toen ik zoo voortliep, begreep ik, dat geen van mijn plaxinexx voorzag in zulke ongewone omstandigheden als die, waar in ik mg nu bevond en die het gevolg waren van mijn verlangen, je het bewijs te leveren, dat ik mijn woord gestand zou doen. Op dit oogenblik,' toen ik op den hoek van een straat stond, overleggend welken kant ik uit zou gaan, zag ik een markt- wagen langzaam de straat afkomen, met den koetsiex-, zooals gewoonlijk, slapend op een plank, die gedeeltelijk boven het paard uitstak. Dat gaf mij een ide,e. Ik moest maar naar de markt in Covent Garden gaan, waar spoedig handel van de een of andere soort gedreven zou wor den. Ilc lxad nog geen vast omlijnd plan in mijn hoofd, toen ik zoo door de ver laten straten liep, maar ik wilde in ieder- geval mijn oogen open houden voor het geval zich een gelegenheid voordeed. „Toen ik mijn bestemming bereikte, be merkte ik, dat althans een klein deel van de Londensche bevolking al hard aan het werk was. De straten stonden volgepakt met wagens en de groentenafval lag er centimeters dik. Mannen, die stapels kistjes en- manden op hun hoofd torsten, liepen te midden van deze hindernissen heen en weer en overal heerschte een levendige drukte. Toch was het voor een nieuweling lastig om zjjn weg te vinden naar een bepaald middelpunt, waar al die voorraden verhandeld werden. Maar toen ik zoo mijn weg zocht, zag ik mg ineens geplaatst tegenover een kruier, die een extra hoogen stapel manden op zijn hoofd droeg en daar ik mij in een nauwe gang bevond tusschen een rij wagens aan den eenen en winkels aan den anderen kant, moest ik een winkel instappen, om hem te laten voorbijgaan. In den winkel zag ik op den muur een hand geschilderd en daaronder het woord „Verkooplokaal". Deze aanwijzing was voldoende en ik ging de trap op, waarna ilc, op de eerste verdieping, in een groot lokaal terecht kwam, waar een soort veiling aan den gaxig was. „Ik weet nog steeds niet -in welke af- deeling van de markt ik terecht was ge komen, maar ilc kwam er al gauw achter, toen Ik dat geschax-rel eenigen tijd had gadegeslagen, dat er geen sprake was van behooxigk heen en weer bieden. Verschil lende aanwezigen deden om de beurt een bod, wanneer de partgen successievelijk ter tafel kwamen, doch in alle gevallen werd de partij door den vendumeester aan deze of gene toegewezen, na niet ïxxeer dan een voorwendsel, op een hooger bod gewacht te hebben. Ik dacht bij mijzelf „Hier is een groepje oplcoopers, die onder ling zijn overeengekomen, de prijzen laag te houden. Dit is niet de manier waarop ik mij voorstel, dat een veiling behoort te worden gehouden. Het zou mg genoegen doen en misschien tot profijt strekken, als ik de markt eens een schrik op het lgf kon jagen en dan zal ik wel merken, „Zoodra de volgende partij ter tafel kwam en er een bod op werd gedaan, ver hoogde ilc dan ook den prijs. Onmiddellijk richtten zich aller blikken op mij. Ilc ver moed, dat geen van hen op liet idee kwam, dat iemand zich op dat uur van den dag in dat lokaal zou bevinden, die niet in die bi-anche werlczaam was, en zg schenen allen verbaasd en eenigszins uit het veld geslagen door mijn inmenging in een gang van zaken, die hun tot nog toe zeer goed was bevallen. „Het bod werd mij echter niet gelaten en de partij werd aan iemand anders toe gewezen, die hooger bood, doch van dat oogenbliic af bracht ik den prijs van iedere partg omhoog iedere keer een beetje hooger, doch zorgend dat steeds een der leden van den kongsi er mee bleef zitten. Ik kon zien, dat ze steeds meer het land kregen. Het was duidelijk, dat ze een clubje gevormd hadden met het doel con- currentie uit te sluiten, zoodat zij bij hxm vex-lcoop aan den volgenden tusschenper- soon een grootere winst konden boeken en door mgn prijsopdrijving zagen zij die winst iedere minuut kleiner worden. Na eenigen tijd zag ik er een paar de koppen bg elkaar steken, waarna een velletje papier naar den vendumeester werd door gegeven; een nieuw plan van actie werd uitgewerkt. Ik Icon wel raden, wat het naar alle waarschijnlijkheid zou zgn, doch ik bleef kalm. Kort daarop, net toen een nieuwe partij werd aangebracht, bemerkte ik, dat de leden van het clubje elkaar stiekem aanstootten en teekens gaven. Uc deed of ilc niets merkte en het bieden ver liep ditmaal veel vlotter dan anders. De prijs ging hooger en hooger en ineens vie len alle anderen uit en bleef ik hoog en droog zitten als eigenaar van ik weet niet eens hoeveel ik geloof, ananassen, voor honderd vijf en twintig, pond. De kongsi keek mg met onverheelde voldoe ning aan en de vendumeester wendde zich tot mij. „Hoe is uw naam", vroeg hg. „Lush", zei ik. „Het spijt mg", zei hg, „maar aange zien u hier niet beleend is, moet ilc u ver zoeken, het bedrag van uw aankoop direct te storten. Dat is hier de gewoonte." „Er viel een stilte, waarin iedereen in spanning 03 mgn antwoord scheen te wachten. Ilc vermoedde, dat de kongsi van meening was, dat ik door den een of anderen concurrent of persoonlijken vijand was gestuurd om de prijzen op te jagen en dat zij, door bij afspraak zich plotseling uit de bieding terug te trekken, mij in een moeilijk parket zouden bren gen, daar mijn opdrachtgever mij zeker niet van zooveel contanten zou hebben voorzien. In dit geval zou ik niet langer kunnen meebieden en de ananassen zou den opnieuw worden geveild. ,Tot hun ergernis begaf ik mij echter naar de tafel van den vendumeester en zei „Zeker. Dat begrijp ik. Wilt u het even natellen en mij een kwitantie geven", waarna ik honderd vijf en twin tig pond in bankpapier voor hem neer legde. „De anderen zagen, dat hun plannetje mislukt was. Ilc lxad mij niet laten over bluffen. „Van dat oogenblik af, ofschoon ilc wel een beetje nerveus was geworden, hield ilc de teugels in handen. De kongsi kon niet gedoogen, dat een buitenstaander de eene partij na de andere in de wacht zou slee pen, doch aan den anderen leant, als hg in het lokaal bleef en voortging de prijzen op te jagen, zouden zij al de winst ver liezen, die zij dank zij bun coöperatie ge maakt hadden. En het zou mij niets ver wonderen, als het een flinke winst was, zooals aanstonds zal blijken. In ieder ge val ging ik voorloopig door met mijn oude spelletje de prijzen op te drijven, doch was nu zoo voorzichtig, mij bijtijds van verder bieden te onthouden, wanneer ik uit het gedrag van de andeern kon op maken, dat de limiet, die hun nog een winstmarge zou laten bijna bereikt was. „Er werd opnieuw beraadslaagd en ge fluisterd onder de andere koopers en ten laatste lcwam er een op mij af. Wordt vei'volgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5