Provinciate Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant r Oplaag 15.500 es. MAANDAG 30 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 302 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Veide Jr. en G. W. den Boer AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B'L ICITEITSW A ARDE. Il^GEST EL D DO ORDE VEREE NiCING „D E N E D E R LA ND StC H E D A G 1 IA D FE R ABONNEMENTSPRIJS t 18 cant per week of f 2.30 per kv/arteaL Franco per post f 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regels f 1.50, tedere regel meer 30 eent By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f 0.50, dader© ragel meer 10 et. (max. 8 regels)» POSTBEKEMSN© 350300 (MIDDELBURG)* Dit nummer bestaat uit twee bladen. E In Januari nieuwe verhoogde omzetbelasting. Ook belasting op leveringen door groot- en kleinhandelaren alsmede op het verrichten van diensten. Van bevoegde zijde wordt een toelich ting gegeven op de nieuwe omzetbelasting \velke 1 Januari in werking treedt. Hierin .wordt o.m. gezegd De uit ,de tijdsomstandigheden voort vloeiende nood van de schatkist heeft het noodzakelijk gemaakt uit te zien' naar mid delen om de opbrengst van de omzetbe lasting te verhoogen. Dit is, blijkens bo vengenoemd besluit, geschied door aan passing, voor een belangrijk deel, aan het in Duitschlamd. geldende stelsel van hef fing van omzetbelasting. Dit heeft, in de eerste plaats medege bracht, dat voortaan niet alleen de leve ringen van goederen door fabrikanten, maar ook de leveringen door groothan delaren en kleinhandelaren in de belasting worden betrokken. De winkeliers zullen dus voortaan omzetbelasting moeten vol doen over hun verkoopen. Het tarief van de belasting bedraagt voor kleinhandela ren in het algemeen twee en een half procent, te berekenen over de ontvangen verkoopprijzen. Voor groothandelaren be draagt het tarief een half procent. Ook belasting op het verrichten va/n diensten. Verder zal thans ook belasting geheven worden van het verrichten door onderne mers van diensten van allerlei aard. Ter zake van het vervoeren van personen en goederen, het vez-huren van goederen, het uitoefenen van vrije beroepen. artsen, advocaten, accountants enz. het verlee- nen van bemiddeling in allerlei zaken expediteurs, commissioiuiairs, makelaars, reisbureaux, woningbureaux, advertentie- bureaux e.d. het verrichten van repaz'a- ties, het exploiteeren van schoonmaak- inrichtingen, van bioscopen, schouwburgen e.d., wordt thans omzetbelasting verschul digd. Het percentage van de belasting is twee en een half ten honderd, berekend over de wegens het verrichten van de diensten ontvangen vez-goedingen. Nu niet alleen van de leveringen van goederen door fabz-ikanten maar ook van de opvolgende levez-ingen door de hande- laz-en omzetbelasting moet woz-den betaald, is het percentage van de omzetbelasting, welke ter zake van de leveringen door fa brikanten verschuldigd is welk percen tage thans in het algemeen zes bedraagt verlaagd en wel in het algemeen tot twee en een half. Van goederen, welke door een fabz-ikant worden vez-vaardigd, door dezen aain eeiz winkelier worden ge leverd en door dezz winkelier aan het pu bliek worden verkocht, wordt derhalve aan omzetbelasting voldaan twee en een half procent over den prijs, welken de fa- brikant van den winkelier verkzïjgt, bene vens twee en een half procent over den prjjs, welken de winkelier van het publiek ontvangt. Levert de fabz-ikant de goederen aan een groothandelaar, die ze dooz-levert aan een winkelier, dan betaalt de groot handelaar nog een half pz-ocmt over zijn verkoopprijs. Voor de gevallen waarin de fabrikant zelf de goederen rechtstreeks aan den con sument levert en dus de handelsschakel ovez-slaat,moet hij vijf procent betalen over de door hem bedongen verkoopprij zen. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, een fabz-ikant, die in eigen winkel zijn pro ducten verkoopt, vijf procent over zijn verkoopen moeten betalen. De Z.g. weelde-tabel vervallen De z.g. weeldetabel, vermeldende goede ren, welke vooz-lieen met twaalf pz-ocent warezi belast, is vez-vallen. Ook de meeste vrijstellingen zijn ingetrokken. Voor brood bestaat echter een van den algemeenen z-egel afwijkend verminderd percentage en wel van twee procent voor levering door den bakker aan het publiek. Va.n aardap pelen, gz-oentcn, fruit, melk en eieren be draagt de omzetbelasting bij levering door den producent aan den lzandel één procent. Omzetbelastingzegels worden afgeschaft. De bepalingen over de wijze vaiz beta ling van belasting zijn in zoovez-z-e gewij zigd, dat omzetbelastingzegels thans niet meer worden gebruikt. Alle omzetbelas ting moet worden voldaan bij de ontvan- gez-s der accijnzen of op de postkantoren, terwijl voorts aangifteformulieren moeten worden ingelevez-d volgens vastgestelde modellen. Nog in voorraad zijnde zegels mogezi worden opgebruikt dooi- hechting aan de in te.leveren aangiftebiljetten. Het als afzonderlijk bedrag in rekening brengen van de omzetbelasting is voort aan niet meer toegestaan. Deze bepaling blijft intusschen tot 1 Februari 1941 bui ten toepassing voor ondernemers die tot 1 Januari 1941 de omzetbelasting afzon derlijk in rekening hebben gebracht. Om trent de wijze, waarop na 1 Januaz-i 1941 de prijzen kunnen worden bepaald, kunnen spoedig nadere aanwijzingen worden tege moet gezien. De z.g. bijzondere regelingen voor apo thekers, bc kkers, consumptie-ijsbereiders, restaurants, slagers en tandartsen blijven, zij liet in eenigszins gewijzigden vorm, be staan. Aan fabrikanten ingevolge artikel 4 der Omzetbelastingwet 1933. verleende vergun ningen tot splitsing van het bedrijf in een fabrieksafdeeling eiz een handelsafdeeling zijn met ingang van 1 Januari a.s. ver vallen. De ingevolge artikel 19 verleende vergunningen tot inslag met vrijstelling van belasting blijven vooralsnog van kracht, behalve voor zooveel betreft .de hulpstoffen. De belasting verschuldigd over het jaar 1940 zal i.og op den ouden voet moeten worden voldaan. In voorkomende gevallen dienen voor die belasting ook na 1 Januari 1941 nog gezegelde facturen te worden af gegeven. In vez-band met de vez-laging van het percentage voor de levez-ingen door fabz-i kanten aan handelaren is vaiz de bij han delaren aanwezige voorraden te veel om zetbelasting voldaan. De handelaren wor den in de gelegenheid gesteld vóór 20 Januari a.s. bij den inspecteur der invoer- rechten en accijnzen aangift- te doen van hun voorraden. Voor die aangiften zijn for mulieren bij den inspecteur te verkrijgen. De inspecteur stelt het bedrag van de be lasting vast, dat van die bij liandelaz-en in voorraad zijnde goederen geacht wordt te veel te zijn voldaan. De handelaar krijgt dat bedrag niet tez-ug, doch kan het op zijn aangiften van verschuldigde belasting in den loop van het komende jaar in zninde- ring brengen. Geen onsen en ellen meer. Met vez-schillende andere wettelijke bepa lingen tz-eedt 1 Jan. ook de IJkwet 1937 in werking. Het meerendeel der lezers zal nu zeker opmerken dat is niets voor ons. Misschien voor de winkeliers over het her ijken van maten of iets dergelijks". Zoo is het echter niet. De invoez-ing vaiz de nieuwe IJkwet brengt n.l. mede dat de onsen, ponden en ellen moeten gaan ver dwijnen. Men moet nu in het vervolg om honderd gram of een hectogz-am bonbons inplaats van een ons naar den winkel gaan of om vijfhonderd gram dan wel een halve kilogz-am (geen halve kilo) suiker, wan neer men een pond wensclit. Ook moet men over meters in plaats van ellen gaan spreken. Waar is dit nu voor noodig? zal misschien gevraagd worden. De be doeling van den wetgever is eenheid te brengen met betrekking tot de maten en gewichten. Over de lengte van een el wa ren de geleerden het bijv. niet altijd eens. De winkeliers zullen de „onsen", „pon den" en „ellen" ook niet meer mogen éta- leeren of adverteeren, want in de nieuwe IJkwet staat o.m. dat het vez-boden is „in aankondigingen betreffende goedez-en, die bij de maat of het gewicht worden ver- kocht, hetzij in bladen, tijdschriften of aanplakbiljetten, op etiquetten welke aan de goedez-en of hare vez-pakking gehecht zijn of deze vergezellen, dan wel op de verpakking zelve, hetzij in eenig ander middel tot bekendmaking, ter aanduiding van maat of gewicht" andere aanduidin gen te bezigen dan die welke in de wet worden gegeven. En hierin zal men de woorden ons, pond, el e.d. niet tez-ugvin- den. Groote moeilijkheden zal een en ander wel niet oplevez-en, daar bjjv. de stoffen enz., reeds veel per meter worden ver-kocht. DE HULP AAN SLACHTOFFERS VAN VERKEERSONGELUKKEN. WAARBIJ DUITSCHE MILITAIRE AUTO'S BETROKKEN ZIJN. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken heeft het vol gende onder de aandacht van gemeente besturen gebracht Door de Duitsche overheid wordt het standpunt ingenomen, dat de schade, ver- ooz-zaakt. door ongelukken, waarbij Duit sche militaire auto's zijn betrokken, in be ginsel niet door de Duitsche weermacht behooz-t te worden gedragen, doch als schade tengevolge van ooz-logshandelingen, waar noodig, ten laste van het bezette gebied dienen te komen. Op grond hiervan deel ik u mede, dat ik besloten heb de slachtoffers van dergelijke ongelukken te rangschikken onder hen, die in beginsel voor hulp uit het Herstelfonds 1940 in aanmerking kiznnen worden ge bracht. Zoo in uw gemeente dez-halve dergelijke slachtoffers hulp noodig hebben, wordt u verzocht zulks ter keiuzis van het depar tement van Sociale Zaken te brengen, met omschrijving van elk geval afzonderlijk van de schade en de hulp, welke naar uw col lege's meening, mede aan de hand van de bijzonderheden van het ongeluk, gerecht- vaaz-digd worden geacht. terwijl men, om een ander voorbeeld te noemen ook zoo zachtjes aan gewoon is om van tijd tot tjjd met zjjn distributiebonne- tjes om 75 gram (geen driekwart ons), thee te gaan* Roosevelt pleit voor verderen steun aan Engeland. Uit New York zneldt het D.N.B.: Roosevelt heeft Zondagavond een door alle binnenlandsche en kortegolfzenders der Vereenigde Staten uitgezonden' redevoering gehouden binnen het kader van zijn „niet formeele praatjes met het Amerikaansche volk". In deze redevoez-ing gaf Roosevelt wedez-- om, verwijzende naar het driemogendhe- denpact, van Bez-lijn, uitdrukking aan zijn bekende opvatting, dat uit de houding van Duitschland en Japan gevaren voortvloeien voor de Vez-eenigde Staten en dat Engeland deze gevaren kan afwenden. Engeland moet derhalve door de Vereenigde Staten mate rieel gesteund worden en deze ondersteu ning moet thans in iedere denkbare mate woz-den opgevoerd. Terwijl hij een dienovereenkomstige op roep z-ichtte tot de industrieelen legde de president er tegelijkertijd den nadruk op, dat hij de rechten der wez-knemers niet wilde aantasten, want het zijn immers de wez-knemers, die den eigenlijken arbeid moeten ver-richten. Voorts verklaarde Roosevelt opnieuw, dat hij noch een expeditie-corps naar Europa wilde zenden, noch plannen heeft voor een deelneming der Vez-eenigde Staten aan denEuropeeschen oorlog. Wanneer Engeland ondergaat, zoo ver klaarde Roosevelt verder, worden de Ver eenigde Staten voortdurend bedi-eigd. Wan neer de Vereenigde Staten echter Engeland helpen, zal het gevaar, dat de Vereenigde Staten in den oorlog worden vez-wikkéld, belangz-ijk verkleind worden. „Wij willen geen ooi-log en hebben geen plannen daar toe", zeide Roosevelt," maar, zoo voegde hij hiez-aan toe, „wij allen moeten meer arbeiden, meèr produceeren, opdat Enge land behouden zal blijven." De Associated Press meldt, dat Roose velt zijn radiorede zoó belangz-ijk achtte, dat hij met de kabinetsleden tevoren het ontwerp heeft besproken. Roosevelt's secre taris heeft de pei-s méclegedeeld, dat van vei-schillende kanten gepoogd is wijziging te doen aanbrengen in -oen tekst. Duitsch oorlogsschip beschiet Australisch eiland. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Au stralische premier, Menzies, heeft ver klaard, dat het eiland Naciei-oe, ten noord oosten van Nieuw-Guinee in den Stillen Oceaan gelegen, Vz-jjdag kort na het aan- bz-eken van den dag door een vijandelijk schip aangevallen en hevig beschoten is. Op het eiland, dat sedert 1888 aan Duitschland behoorde, doch in 1920 Bi-itsch mandaatsgebied werd, is aanmerkelijke ma- tei-ieele schade ontstaan, evenwel zonder verliezen aan menschenlevens. Ter aanvulling heeft de Australische mi nister van marine, Hughes, medegedeeld, dat het schip voor de beschieting van Na- oei-oe de Duitsche vlag heesch. Alvorens het vuur te openen, waarschuwde het draadloos, dat het radiostation van het eiland niet gebruikt mocht worden. Daarna schoot het Duitsche ooi-logsschip op vlieg tuigen, die voor ovei-Iading bestemd wai-en, benevens op opslagplaatsen van fosfaat en olie, doch niet op particuliere huizen. Na deze doeltreffende beschieting verwijderde het Duitsche oorlogsschip zich onverlet en zonder achtervolgd te worden. Bovenstaande vez-klaring van den Au- stralischen minister van marine is een be vestiging, ook van de zijde van den tegen stander, dat een Duitsch oorlogsschip uiteraard slechts onder Duitsche oorlogsvlag oorlogshandelingen vei-z-icht. Andersluidende berichten van de vijandelijke agitatie zijn valsch. Bardla Is geen strategische stelling. De „Gazzetta del Popollo" publiceert een artikel van Giovanni Ansaldo, die er het licht op werpt, dat de haven Bardia geens zins een sterkte is, zooals de Engelschen be weren en dat de haz-dnekkige weez-stand der Italiaansche troepen vez-klaard wordt door redenen van moreelen aard, en wel de ergeiTiis der soldaten over de vijandelijke pocherijen na de verovering van Sidi el Baz-rani en door de overtuiging van alle strijders, dat de haven van Bardia voor de Italianen een argument van aanmoedi ging en een reden voor de zekerheid eener ommekeer in lzet lot van den Libyschen oorlog vormt. EEN GECOMPLICEERD ONGELUK IN SPANJE. Op het station te Malaga (Spanje) is bjj het opstoken de ketel van een locomotief uit elkaar gesprongen, waarbij de stoker om het leven kwam. Hét stationsgebouw en een havenloods wez-den zwaar bescha digd. Verder werd door het geweld dêr ontploffing een spoorlcraan voor het heffen van zware gewichten in de lucht geslin gerd. De kraan kwam terecht op het stoomschip ,'Santa Elena", dat ernstige schade opliep. In het Concertgebouw te Amsterdam gaven de Omroepvereenigingen Vrijdagavond een groot concert ten bate van .Winterhulp Nederland". Een overzicht op hei podium tijdens de uitvoering (Foto Pax-Holland) Zware luchtaanval op Londen. Uit New York meldt het D.N.B. Om trent den laatsten zwaren luchtaanval op Londen meldt de coz-respondent van de In ternationaal News Service uit de Engelsche hoofdstad, dat deze onderworpen is aan een „Coventryaanval". Gz-oote groepen Dzzitsche bommenwez-pers hebben dood en verderf gezaaid in alle deelen van Londen Het bombardement was het ez-gste van de laatste vier maanden. Met geconcentz-eerde hevigheid duurde de aanval drie uren lang. Toen volgde een pauze. Bjj tonnen werden de doodelijke projectielen neergeworpen. Zelfs de grootste gebouwen in het hart van de wereldstad stonden door het geweld der ontpoffingen te schudden. Het was een ware hel, steeds weer braken de Duitsche luchtstz-ijdkz-achten door de verspez-ring van het afweervuur heen en wierpen alle mo gelijke bommen neer. Ook Associated Fz-ess spreekt van een buitengewoon zwaren aanval, waarbij een groot aantal branden is ontstaan. De ge- heele Londensche brandweer moest uitruk ken. Het Amerikaansche agentschap maakt vez-der melding van een zwaren aanval op een stad in Zuidwest Engeland, den zwaar- sten sedert 240 aanvallen, die de stad mogelijk Southampton tot dusver heeft beleefd. Honderden zwaar explosieve en bz-andboznmen werden over een uitgestrekt gebied neergewoi-pen en ruim 20 zware branden ontstonden. Deze aanval wordt door den Londenschen coz-respondent van het Amez-ikaansche agentschap United Press in vollen omvang bevestigd. Post voor familie in het buitenland. Een correspondentie-adres te Lissabon. Naar aanleiding van onze vraag over de poststukken, bestemd voor opvarenden van de „Van Meerlant", die in Lissabon zouden geïnterneerd zjjn, schrijft „een maz-ine- vrouw" dat het adres luidt Centraal Bu reau Postbox 506 te Lissabon (Portugal). Dit postboxnummer is van de fa. Müller Co., een Nederlandsch kantoor aldaar, dat de belangen van landgenooten in den vreemde bebaz-tigt. De brief, die met 12% cent gefrankeerd dient te worden, moet als volgt geadres seerd worden Centz-aal Bureau. Postbox- nummer 506, Lissabon (Portugal). In den ingesloten bzief waarin niet over politiek of over den ooz-log moet worden geschz-even, schrijve men in den rechter bovenhoek den naam van dengene voor wien de brief is bestemd, den werkkring van den geadresseez-de, zoo het een burger is, of den rang, boot enz. wanneer het een znilitair betreft. De positie van Ierland. REDACTIES IN DE ITALIAANSCHE PERS. Het Engelsch-Amerikaansche plan om Iez-land van de oorlogszone uit te sluiten teneinde zoodoende de Amerikaansche le veranties op Amez-ikaansche schepen naar Engeland te kunnen sturen, is ook in Italië onmiddellijk als een tegen de neu trale staten gerichte handelwijze geken merkt. De Vereenigde Staten, aldus schrijft de „Popoio di Roraa", zouden bjj het tenuitvoerleggen van dit plan haar schepen aan dezelfde gevaren blootstellen, die de Britsche koopvaardijschepen perma nent bedreigen. Londen heeft er natuuz-lijk niet aan gedacht, dat bjj de zóne van de tegenblokkade der spil ook geheel Iez-land is inbegrepen en dat bij deze „geniale ont dekking", waardoor Ierland tot een ge makkelijk bz-uggehoofd tusschen Amerika en Engeland zou worden, zoowel Ierland als de Vereenigde Staten onmiddellijk bij den oorlog betrokken zouden worden. •- DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 geven de met „één eenheid brandstoffen derde periode"' en de met „één eenheid cokes derde pe riode" gemerkte bonnen elk z-echt op het koopen van één eenheid vaste bz-andstoffen. De verbruikers in de groepen c en d met een znaandverbruik van 25 of meer eenhe- den vaste brandstoffen per maand dienen zich na 1 Januari a.s. tot de plaatselijke distributiediensten te wenden op door deze diensten bekend te maken dagen, tot het izz ontvangst nemen van de toewijzingen yoor de derde periode. Vergoeding oorlogsschade van militairen te velde in overweging DOCH VOORLOOPIG MOETEN NADERE MEDEDEELINGEN WORDEN AFGEWACHT. Tot dusverre heeft het departement vazt Defensie, behoudens in bepaalde uitzonde ringsgevallen afwijzend beschikt op ver-zoe ken om schadevez-goeding wegens het in vez-band met de oorlogshandelingen verlo ren gaan van particuliez-e eigendommen, welke militairen op hun mobilisatiestand plaats bij zich hadden. Thans kan worden medegedeeld, dat de' secretaris-generaal van het departement van Financiën bereid is te overwegen of en in hoeverre deze schade kan gebz-acht wor den onder het besluit ter regeling van do van rijkswege te verleenen bijdragen in da oorlogsgeweldschade en haar op denzelfden voet te vergoeden als de oorlogsgeweld schade, door burgez-s geleden. Deze schade van militairen te velde moet evenwel niet bjj de reeds bestaande schade enquête-commissie worden opgegeven, doch te zijner tijd bij een daartoe afzondez-- lijk in te stellen „commissie oorlogsschadei militairen te velde". Binnenkort zal nader bekend worden ge maakt, waar deze commissie gevestigd zaï zijn en op welke wijze aangifte van de liierbedoelde schade zal kunnen geschieden* Het depai'tement van defensie pleegt aan een groot aantal verzoeken gelijktijdig met de beslissing, ook de op hun schade betrek king hebbende papieren (zooals requesten, brieven, rapporten, processen-vez-baal. e.d.)J mede terug te zendn. Aan belanghebbenden wordt gezien het vorenstaande aangeraden deze beschei den zorgvuldig te bewaren. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat de genen, die zich wegens onvezmogen tot de Nationale Vereeniging tot steun aan mili ciens (Stamil) wenden, de van het depar tement van Defensie tez-ugontvangen be scheiden aan die vereeniging ovez-leggen f reeds overgelegde bescheiden behoeven niet aan die vereeniging te worden tezugge- vraagd. Men onthoudt; zich er vooral van om zich naar aanleiding van het vorenstaande met vragen te wenden tot het departement van Defensie, het departement van Financiën, de afdeeling oorlogsschade, de schade-en quête-commissies of de Stamil, aangezien dit slechts tot vertraging kan leiden.- Nogmaals; zoodra de werkwijze van voov* melde commissie zal zjjn vastgesteld, zullezz nadere mededeelingen volgen, ook ten be hoeve van hen, die nog geen verzoek heb ben ingediend, of nog geen beslissing op een ingediend verzoek hebben ontvangen, VLIEGONGELUK IN JAPAN EISCHI 14 DOODEN. Tijdens een proefvlucht is een vliegtuig van de Japansche luchtvaartmaatschappij ten oosten van Tokio in een meer gestort. Daarbjj vonden veertien personen den dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1