lüelfoe bonnen geldig zimf Gemeentebegrooting van Kruiningen door den raad goedgekeurd. Tekort van 24.500. KRUINTNGEN. Vrijdagmorgen verga derde de raad onder leiding van burge meester C. de Mul. Afwezig de heer J. de Bat. De VOORZ. deelde mede, dat een schre ven is ontvangen van A. Brandenburg te Hansweert, die in het bezit is van verlof tot verkoop van zwak alcoholische dran ken, met het verzoek om een volledige ver gunning door het aantal vergunningen op Hansweert met één te ver '.eerderen en op Kruiningen met één te verminderen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken, teneinde bij de Veerhaven op Kruiningen in de toekomst een vergunning te kunnen geven, terwijl het. bovendien geen zin heeft telkens het aantal en de verhouding te veranderen. Zulks werd goedgevonden. Bij het voorstel tot wijziging der begroo tingen van den gemeenschappelijken keu ringsdienst van den kring Kruiningen voor 19-10 en 1941, vroeg de heer WITTE of B. en W. niet kunnen bevorderen, dat varkens geslacht worden in de centrale slachtplaats, welke berekend is op 80 90 per week, terwijl dit aantal nu nog geen 30 bedraagt. De VOORZ. ,zei, hieraan niets te kunnen doen. Andere plaatsen hebben zeker niet meer slachtingen. De heer FRANCOYS zei, dat de be grooting door het gering aantal slachtin gen ook gedrukt zal worden, terwgl de heer HEMELAAR vroeg of de huur van. het gebouw niet wat hoog is. De VOORZ. zei, dat de eigenaar, de heer Langevilde, een strop aan deze huur heeft. De wijzigingen werden goedgekeurd. Bij de wijzigingen van de begrooting 1940, waarbij onderhoud wegen enz. van deze posten wordt afgenomen, vroeg de heer WITTE of de slechte toestand van het eindje in de Ronde niet verbeterd kan wor den. De VOORZ. zei, dat zonder zeer groote kosten geen afdoende verbetering aan te brengen is. Toch zal getracht worden dit gedeelte te verbeteren. Daarna was aan de orde de behandeling der BEGROOTING VOOR 1941. De VOORZ. zei, dat deze is opgemaakt naar den toestand zooals deze thans nog is. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden. Bijhoofdstuk I vroeg de heer FRAN COYS voor het te bouwen schuurtje ten behoeve van den concierge van het ge meentehuis rekening te willen houden met het uitzicht en daglicht van de veldwach- terswoning. Bij den post salaris gemeente werklieden. vi'oeg de heer WITTE of deze wel genoeg verdienen in deze dure tgden. De VOCRZ. zei, dat dit in B. en W. ook besproken is. Zelf is hij, als er ver hoogd wordt, er voor, dat alle ambtenaren meer krijgen. Daarvoor is hij echter hui verig. Afgewacht kan worden hoe groot de belastingen zullen zijn voor de ambtenaren. De lieer FRANCOYS vroeg zich ook af, waar een algel.eele verhooging voor de ambtenaren van betaald moet worden. Den voorgestelden aanleg van trottoirs te Hansweert meende de heer FRANCOYS, gezien de omstandigheden, te moeten uit stellen. De VOORZ.' zei, dat dit vorig jaar ook reeds op de begrooting stond, doch is uit gesteld. Weth. BURKUNK meende, dat het al leszins billijk is, dat het werk daar uitge voerd wordt. De heer HEMELAAR wees op den slechten toestand van een trap over den Zeedijk. De VOORZ. zei, dat deze niet van de gameente is. Bg hoofdstuk 9 werd ook de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur behandeld, welke sluit met aan inkomsten en uitga ven een bedrag van 24.458.49 en een post onvoorzien van 421.26, met een sub sidie uit de gemeentekas van 10.000. De heeren HEMELAAR en BURKUNK vragen om de uitbetaling aan armlastigen te Hansweert aldaar te doen, daar het vooral ouden van dagen bezwaarlik valt door alle weer en over de sluizen dit te Kruiningen te moeten halen. De VOORZ. vroeg machtiging aan den Raad per brief het Burgerlijk Armbestuur te verzoeken hierin verandering te bren gen. Dit werd goedgevonden. Bij de posten werkverschaffing en steun verlening vroeg de heer WITTE of dit gewoon doorgaat. De VOORZ. zei, dat als de ruilverkave ling doorgaat, voor deze gemeente veel werk zal zijn voor de werkloozen. Bij het hoofdstuk belastingen zei de VOORZ. dat de geraamde post van 18000 hoofdsom personeele belasting volgens den inspecteur tegenvalt en met 1000 ver minderd moet worden. De begrooting werd daarna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd tot een be drag aan inkomsten van 142.182,69, uit gaven 166.682.69, nadeelig saldo 24.500. Vastgesteld werd het bedrag per leerling bedoeld in art. 55bis der L.O.-wet voor 1941, zijnde 11.04 en 8.73 dit laatste voor scholen, welke schoolgebouwen in bruikleen hebben. Tot afgevaardigden naar Je algemeene vergadering der N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland voor de jaren 1941, 1942 en 1943, werden herbenoemd de heeren A. v. d. Straaten en A. van Hootegem. De periodiek aftredende leden van het Durg. Armbestuur werden herkozen, nl. de eeren I. Vermeulen, J. Sinke Janz. en J. erschuure Mz. Vastgesteld werden de pensioensgrond slagen van enkele gemeente-ambtenaren. Goedgevonden werd aanschaffing van .tra leermiddelen voor de O.L. school te answeert tot een bedrag van 61.46. De lichamelijke opvoeding op de scholen. De VOORZ. zei, dat nu 1 Januari de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen is voorgeschreven, hiervoor kosten ge maakt moeten worden en vroeg machtiging om dit zoo zuinig mogelijk te doen. Dit vak zal bij zuinige behandeling de gemeen te toch nog wel 2000 kosten. Een en ander werd goedgevonden. DE OMZETBELASTING. Een nieuw besluit. Het Verordeningenblad van Vrijdag j.L bevat een besluit van den secretaris-gene raal van het dep. van financiën betref fende de omzetbelasting (Besluit op de Omzetbelasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waaraan zijn on derworpen de leveringen van in het vrije verkeer zijnde goederen, welke hier te lande door fabrikanten en andere onder nemers binnen het kader van hun onder neming worden verricht, henevens de diensten, welke hier te lande door onder nemers binnen het kader van hun on derneming worden verricht. Het tarief van de omzetbelasting be draagt 2 procent. Met afwijking van dit percentage bedraagt het tarief van de belasting: 15 ten 100 voor de leveringen door fabrikanten van him producten met uit zondering van: a. .De leveringen" van grondstoffen aan een fabrikant. b. De leveringen van handelswaren aan een groothandelaar of een kleinhandelaar. c. De leveringen van gas en electrici- teit d. De leveringen van door den secre taris-generaal van het dep. van financiën aan te wijzen goederen. 2. Een half ten honderd voor de leve ringen door groothandelaren als zoodanig. Ten aanzien van de leveringen van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot één en voormeld per centage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, versche, ge zouten, gedroogde en gekoelde groenten door den fabrikant van die goederen wor den voormeld percen^ge van twee en een half tot één en voormeld percentage van vijf tot drie en een half vevminderd. De omzetbelasting is verschuldigd door den ondernemer, die de levering of den dienst heeft verricht. Geen verhoo.qing van vervoerprijzen. PRLJS WELKE XN MEI GOLD DE HOOGST TOELAATBARE. Blijkens besluit van de secretarissen-ge neraal van de denartementen van water staat en van handel, nijverheid en scheep vaart is o.m. bepaald: De hoogst toelaatbare vervoerprijs is die, welke door den vervoerder, verhuur der of derde in het tjjdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoersovereenkomst of verhuur is be dongen of ontvangen. Heeft de vervoerder, verhuurder of derde geen vervoerprijs als In het vorige lid bedoeld, bedongen of ontvangen, dan geldt als hoogst toelaatbare vervoerprijs die, welke in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoer- overeenkomst of verhuur gebruikelijk was. Overigens geldt als hoogst toelaatbare vervoerprijs de prijs, welke voor een soort gelijke vervoerovereenkomst of verhuur in het jaar, eindigde op 9 Mei 1940, laatste lijk gebruikelijk is geweest. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart kan ten aanzien van vervoer over zee, hetzij voor een bepaald vervoer, hetzij in het algemeen, van de voorschrif ten van dit besluit ontheffing verleenen of doen verleenen of een andere prijs bindend vaststellen of doen vaststellen. De secretaris-generaal van het depar tement van waterstaat heeft dezelfde be voegdheid ten aanzien van alle ander vervoer. Devlezenverkeer voor grensbewoners. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherg zijn eenige wijzi gingen gebracht in het Deviezen besluit TH. Het volgende is o.m. bepaald Het is aan grensbewoners zonder ver gunning van het deviezeninstituut geoor loofd binnenlandsche betaalmiddelen uit te voeren tot ten hoogste vjjf en zeventig gulden per dag, ten hoogste echter zeven honderd vijftig gulden per maand. De uit voer van Duitsche in Reichsmark of Ren- tenmark uitgedrukte betaalmiddelen is zonder maximum toegestaan. Het is aan grensbewoners verboden be taalmiddelen in te voeren, met uitzonde ring van een bedrag tot vjjf en zeventig gulden of één honderd Reichsmark per dag. De totaalsom der aldus ingevoerde bedragen mag evenwel zevenhonderd vijftig gulden of één duizend Reichsmark per maand niet te boven gaan. Het deviezen- instituut kan in bgzondere gevallen deze bedragen verhoogen. Het is aan binnenlandsche grensbewo ners, die in het bezit zijn van een vergun ning van den inspecteur der invoerrechten en accjjnzen, geoorloofd zonder overlegging van de in artikel 22 der Deviezenverorde- ning 1940 bedoelde documenten in het be zette Nederlandsche gebied voortgebrachte roerende goederen tot een verkoopwaarde van ten hoogste vjjf en zeventig gulden per marktdag uit te voeren en terug te voeren. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Utrechtsche Hypo theekbank te Utrecht, gehouden 11 Decem ber 1940, is in de plaats van wijlen den heer J. Th. Verheggen, in leven wonende te Buggenum, tot commissaris benoemd de heer prof. dr. ir. H. Gelissen, te Maast~'cht. Nog deelde de VOORZ. mede, dat Ged. Staten hebben bericht, dat door een ont vangen rjjkssubsidie de rekening over 1939 zoodanig gewijzigd is, dat het nadeelig saldo van 1347.55 nu is veranderd in een batig sado van 5151.98. Voor de rondvraag had niemand meer iets, waarna de VOORZ. dank bracht voor de medewerking in het afgeloopen jaar en vooral ook voor de huldiging vorige week bij gelegenheid van zjjn 40sten jaardag. Weth. VAN HOOTEGEM dankte de voorzitter voor zijn1 goede leiding. Distributie- vraagstukken. Textielhandelaren behoeven afle- veringsbewijzen niet op te zenden. Naar wjj vernemen moeten de afleve- ringsbewjjzen en de Wehrmachtsbezug- scheine voor textielproducten, die de win keliers nog in hun bezit hebben niet aan 't Rjjksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel te 's- Gravenhage worden opgezonden. Dit be richt is in tegenstelling met hetgeen aan vankelijk is voorgeschreven. Alle afleve- ringsbewjjzen Wehrmachtsbezugscheine moeten ieder op een speciaal daarvoor be stemde verzamelstaat worden ingeschre ven en deze verzamelstaat moet aan ge noemd rjjksbureau worden opgestuurd. Deze verzamelstaten moeten thans in tweevoud worden opgemaakt. Eén exemplaar moet aan het Rjjks- textielbureau gezonden worden en het andere moet bewaard bljjven, tezamen met de bijbehoorende afleveringsbewjjzen en bezugscheine. Dit moet geschieden om later contröle van de textielinspecteiirs mogelijk te maken. Men kan derhalve volstaan met alleen de verzamelstaat op te sturen waarna men een toewjjzingsformulier van het rijksbureau ontvangt, dat recht geeft op het daarop vermelde aantal punten. Consumptie-tenten op het ijs. Nu de winter in het land is en de schaatsenrijders mogelijk hun hart weer eens kunnen ophalen, bestaat de mogelijkheid dat ook de „koek en zoo- pies"-tentjes weder in bedrjjf komen. Cho colade- of anijsmelk zonder suiker is niet lekker en derhalve onverkoopbaar. Ex ploitanten van consumptietenten op het jjs kunnen daarom bij de plaatselijke dis tributiediensten op verzoek eenige losse bonnen voor 1 k.g. suiker bekomen. Het aantal bonnen hangt af van den duur van het ijsvermaak doch zal hoogstens 7 stuks per maand kunnen bedragen. Linnen cn halflinnen lakens zjjn op punten verkrijgbaar. Eenige weken geleden is bekendge maakt, dat lakens en dekens in het ver volg alleen op een speciale vergunning kunnen worden gekocht. Deze beperking brengt voor verscheidene huisgezinnen moeilijkheden met zich mede, ook al om dat gerekend was op een regelmatige aankoop op punten. Bovendien schijnen de speciale vergunningen niet gemakkelijk te worden afgegeven voor lakens, terwjjl daarmede ook veel tijd verloren gaat, want alle distributiediensten moeten de aanvraagformulieren ter beslissing op zenden naar het rjjkstextielbureau in den Haag. Het blijkt nu, dat linnen en halflinnen lakens wel op punten verkrijgbaar zjjn, zoodat men, bij afwijzing van een aan vrage voor een speciale vergunning, zijn toevlucht kan nemen tot de linnen kwa liteiten. Hst verschil tusschen medicinale zeep en toiletzeep. Het blijkt, dat sommige menschen, die voor medische doeleinden medicinale zeep noodig hebben, meenen deze zeep op hun gewone zeepbon te kunnen koopen. Dit is echter niet mogelijk. Indien men medi cinale zeep noodig heeft dan kan men aan zjjn huisarts een attest vragen, dat op een bepaald formulier moet worden ingediend bij den vertrouwensarts. Hier na ontvangt de patiënt van den distribu- tiendienst een bon, waarop hij medicinale zeep kan koopen. In de meeste gevallen zal hij echter de gewone zeepbon moeten inleveren. Een rantsoen toiletzeep van de nieuwe samenstelling bedraagt 150 gram, terwjjl een rantsoen medicinale zeep slechts 75 gram bedraagt. Dit houdt verband met het vetzuurgehalte, hetwel biS medicinale zeep meer dan het dubbe le bedraagt dan bij toiletzeep. De A-bonnen moeten voorlooplg bewaard blijven. Nu de AA-bonnen kunnen worden in gewisseld bij de distributiediensten tegen 70 punten door de- winkeliers, wordt de vraag gesteld: wat er moet gebeuren met de A-bonnen? Evenals dit met de garen bons van de textielkaart het geval is moeten deze A-bonnen voorloopig tot 1 Februari bewaard blijven. De distributie in het afgeloopen jaar. Bij het schrijven van de laatste rubriek over distributie-aangelegenheden, die in 1940 verschijnt, overdachten wij wat er ten aanzien van de distributie in het af geloopen jaar zoo al geschied is. Waren er in Januari 1940 alleen suiker en. peul vruchten op den bon, nu is dat anders. Het algemeen distributiebonboeltje, de groene kaart met 115 genummerde bonne tjes, ls bjjkans geheel verbruikt. Daar naast heeft het publiek vele malen een bezoek aan de distributiebureaux moeten brengen voor het in ontvangst nemen van andere, speciale bonkaarten, welke zijn uitgereikt voor de in distributie gebrachte eerste levensmiddelen De „distributie" wordt nu dageljjks be sproken én becritiseerd door vele men schen, de couranten vullen iederen dag kolommen met nieuwe voorschriften, wijzi gingen in de bepalingen, bonnennieuws, enzoovoorts. De distributie is in enkele maanden tgds geworden tot één van de belangrijkste aangelegenheden in het da- gelijksch leven. Wat zal er in het komende jaar nog gedistribueerd worden? Het is niet ge- wenscht hierover suggesties te geven, al verwachten wjj op dit gebied wel een en ander. Het is in ieder geval opmerkelijk, dat er als het ware een vlucht is in de artikelen die nog niet in distributie zijn, ook al betreft het goederen waarin voor loopig geen schaarschte valt te vreezen. Het einde van de distributie is nog niet in het zicht. Ieder moet zich daarbij neer leggen. Laten wjj echter hopen, dat de distributie van het oogenblik blijve zooals zjj is, dat alle artikelen, die wij thans gerantsoeneerd krijgen ook verkrijgbaar zullen blijven en dat er vooral van deze levensmiddelen geen enkele behoeft te worden afgevoerd. WINTERHULP NEDERLAND, VOOR HET VOLK DOOR HET VOLK ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID Bloom BI. 2 BI. 8 t/m 39 Dec. 30 Dec. t/m 26 Jan. 60 65 gr. roggebrood I of 50 gr. ander brood of Ys rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem 50 gr. brood of y2 rant soen gebak of 35 gr. meel of bloem Boter ot margarine Bo. 22 Ve. 22 Bo. 23 Ve. 23 t/m 2d Dec. (3 t/m S (10 Jan.). 250 gr. boter of mar- garine 250 gr. boter öt mar garine of 200 gr. vet Brandstoffen Haarden en kachels Voor centr. verwarming K. 08 t/m 10 K. 15 t/m 24 t./m. 81 'Jan. eenheid vaste brandstol eenheid vaste brandstof Brood Br. 19 Br. 20 Br. 21 t/m 29 Dec. t/m 29 Dec, (6 30 Dec. t/m 5 (12 Jan.). 100 er. roggebrood of ander brood of 1 rant- i soen gebak Eieren A 22 A 21 A 34 t/m 29 Dec. t/m 29 Dec. (5 30 Dec. t/m 5 (12 Jan.). 1 ei Gebak BI. 2 Br. 19 Br. 20 Br. 21 BI. 8 t/m 29 Dec. t/m 29 Dec. t/m 29 Dec. (5 Jan.). 30 Dec. t/m 5 (12 Jan.). 30 Dec. t/m 26 >/2 rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen gebak rantsoen gebak Gort, gortmont of grutten A 44 t/m 21 Febr. 250 gram Havermout, havervlok ken, haverbloom, aard- appelmeelvlokken, gort- mout, gort of grutten A 57 t/m 21 Febr. 250 gram Eaas A 49, 60, 62, 63 A 35 A 47, 48, 60. 61 A 20 t/m 29 Dec. 30 Dec. t/m 26 Jan. 30 Dec. t/m 12 Jan. 100 gram 125 gram, ook smeerkaas j 100 gram 125 gram, ook smeerkaas tj Koffie A. 18 t/m 31 Jan. 250 gram Marcaroni of vermicelli of spaghetti A 31 t/m 21 Febr. 100 gram Maïzena of gricsmeei of puddingpoeder of sago of aardappelmeel A 87 t/m 21 Febr. 100 gram S Peulvruchten A 103 t/m 12 Jan. 500 gram Petroleum Per. C. Per. 8 t/m 19 Jan. 30 Dec. t/m 23 Febr. voor verlichting 2 liter voor de keuken Hijst, (-cmeel, -gries, -ebloom) of gruttenmeel A 108 t/m 24 Jan. 250 gram Scheerzeep A 116 t/m SI Dec. 60 gr. scheerzeep of een R tube of pot Suiker A 86 t/m 17 Jan. 1 kg. Theo A 18 t/m 31 Jan. 75 gram. Vet Bo. 23 Ve. 23 t/m 3 (10 Jan.), 200 gram Vleesch VI. 12 VI. 13 event, t/m 29 Dec. t/m 5 (8 Jan.). 1 rantsoen Vieeschwaren VI. 12 VI. 13 event, t/m 29 Dec. t/m 5 (8 Jan.). 1 rantsoen Zeep A 17 t/m 31 Dec. 1 rantsoen De inlevering van oude batterijen. EEN INTERESSANTE PROEF. In verband met den oproep aan particu lieren en handel om mee te werken een tekort aan materiaal voor droge batterijen te voorkomen door bij aankoop van een nieuwe batterij een oude in te leveren, ver nemen wij van officieele zijde, dat het hier een bijzonder interessante proefneming geldt. Ofschoon men bg oppervlakkige be schouwing zou kunnen meenen, dat deze kwestie het gemakkelijkst en het snelst zou worden opgelost door eenvoudig een verbod tot verkoop van nieuwe zaklan taarn- en andere droge batterijen uit te vaardigen wanneer niet tegelijk een oude wordt ingeleverd, meent men te bevoegder plaatse, dat men daartoe thans nog niet behoeft-over te gaan. Op zichzelf genomen zou een gedwongen inlevering van oude batterijen de doeltreffendste methode zgn. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geeft er echter sterk de voorkeur aan vooral met het oog op de op andere gebieden reeds bestaande, on vermijdelijke verbodsbepalingen daar zoo min mogelijk nieuwe aan toe te voe gen. Bovendien zou by spontane medewer king van het publiek den winkelier veel werk en administratie bespaard worden. Wanneer deze proefneming slaagt zullen wg niet alleen het gemak van onze lan taarns enz. mogen houden, doch bovendien zou daarmede het bewijs geleverd zjjn dat publiek zoowel als winkeliers vrijwillig kunnen bgdragen tot het vermyden van ingrijpen van hooger hand in die gevallen waar dit mogelijk is. BRUTALE INBREKERS AAN HET WERK, Zij sloten een bedrijfsleider in zijn eigen kantoor op. Donderdagmiddag begaf een bedrijfs leider in het Oostpark te Amsterdam zich naar zgn kantoor om nog even een en ander in orde te maken. De sleutel ging moeilglc in het slot om, doch weinig ver moedde de man, dat dit een voorbode zou zyn voor nader onheil. Toen hy goed en wel binnen was werd de bedrijfsleider staande gehouden door twee mannen, die hem om zijn sleutels vroegen, zy hielden hem onder bedreiging in bedwang en openden met een der sleu tels de brandkast, waarop zij voordien reeds aanvallen met inbrekerswerktuigen hadden gedaan. De moeite was echter vergeefs. Er was niets te halen. Na deze ontdekking pakten de bezoekers hun spullen by el kaar. Met de sleutels verlieten zg het kantoor, den bedrijfsleider daar achter latend, en sloten de deur achter zich. Na eenigen tijd slaagde het slachtoffer van den overval er in de aandacht van de buren te trekken, waarop hy spoedig be vrijd was. Hg stelde de politie onmiddel lijk van den overval op de hoogte. Deze heeft het onderzoek thans in handen en bezit een goed signalement van de daders Kerstrede van Pétain. Het Fransche staatshoofd heeft een kerstboodschap tot het Fransche volk ge richt, waarin hg zei „Vergeet niet, dat het Kerstmis is. de nacht der hoop. Een nieuw Frankrijk i3 geboren. Dit Frankrijk is voortgekomen uit uw beproevingen, de roerselen van uw consciëntie en uw offers. Gij zult het ver staan van dit Frankrijk een mooi land te maken. Hebt vertrouwen, hebt nieuwen moed. Doet een gelofte met alle krachten aan deze wederoprichting mede te wer ken, opdat uw kinderen weder een bij Kerstfeest kunnen vieren. Schaart u or.i my voor dit Frankrijk. Een nieuw, gezond Frankrijk groeit op en wordt steeds ster ker. Weldra zult gij de ster zien, die uw lot zal leiden. ANGSTIG AVONTUUR OP HET IJS. Drie visschers, de gebroeders Malsen uit Kornwerd en J. Poopjes uit Makkum, hebben Donderdag een angstig avontuur beleefd. zy hadden zich een eindje bezuiden den Afsluitdyk ter hoogte van Kornwerder- zand op het ijs begeven om hun netten onder het gsdek, dat zich tegen den Af sluitdyk had vastgezet, te zeiten. Plot seling brak het gs, waarop zg zich be vonden af, en dreven de mannen op de afgebroken gsschol naar het open water. Er bestond voor hen geen mogelgkheid om er af te komen. Omdat er niemand in de nabgheid was. baatte schreeuwen niets. Ten einde raad begonnen zy te zwaaien met jassen en doeken in de hoop, dat zulks opgemerkt zou worden. Inderdaad werd dit op Komwerderzand gezien. Men waar schuwde de marechaussee en met behulp van een motorboot wist men de visschers in veiligheid te brengen. TREINRAMP OP FORMOSA Op het eiland Formosa, vgf kilometer ten nooi-den van Takao, zijn, vermoedelijk door een verkeerde wisselstand, een boemel- trein en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. De boemeltrein ontspoor de en stortte met alle wagens van den spoordijk. Meer dan 200 personen werden gewond of gedood. Kerk BUREAU VAN SAMENWERKENDE SIG ARENWIN KELIERS- VEREENIGIN GEN. Dezer dagen hebben de neutrale siga- renwinkeliersvereeniging te Amsterdam, de federatie van winkeliers in tabaksfabri katen te Rotterdam en de federatie van winkeliers in tabaksfabrikaten te Den 1-Iaag een bureau gesticht dat ten doel heeft de landelijke belangen van de Ne derlandsche sigarenwinkeliers op econo misch en vakgebied in den ruimsten zin des woords te behartigen. Organisaties kunnen zich melden bg den secretaris van het bureau van samenwer kende sigarenwinkeliersvereenigingen, den heer A van der Hegden, Havenstraat 13, telefoon 37361, Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 8