DIT DE PROVINCIE Verduisteren H- Van hedenavond 17.33 uur tot morgenochtend 9.50 uur. van Zondagavond 17.34 uur tot Maandagochtend 9.50 uur De maan komt morgenochtend op om 9.45 en gaat onder 18.50. Maan dag komt de maan om 10.29 op en gaat om 19.57 onder. Ziekenhuisverpleging In Zeeland. Blijkens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingesteld onderzoek be stonden op 1 Januari 1940 in ons land niet minder dan 675 vereenigingen voor zieken huisverpleging, waarbij 2.167.392 personen waren aangesloten, dat is 24.5 pet. der Nederlandsche bevolking. Bovendien waren nog 1.280.132 personen, aangesloten bij 205 ziekenfondsen en onderlinge instellingen, verzekerd tegen de kosten van ziekenhuis verpleging. Van de 675 ziekenhuisverpleging- ver. telde de provincie Zeeland er slechts 12 met 109.947 verzekerden, terwijl bij 6 zie kenfondsen enz. nog verzekerd waren 6.404 personen. Zeeland telde dus 116.351 verze kerden op het gebied der ziekenhuisverple ging of 45.6 pet. van de bevolking. Op het terrein van het aantal verze kerden tegen de kosten van ziekenhuisver pleging staat Zeeland op de 4e plaats. Bo venaan staat Drente met 73.9 pet. Dan volgt Groningen met 70.7 pet. en Friesland met 60.8 pet. De vereenigingen hebben een overwegend plaatselijk karakter. Een uitzondering maakt Zeeland, waar meerdere streekver- eenigingen zijn ontstaan, welke zelfs een geheel eiland omvatten. GLADHEID OP DE WEGEN. Tengevolge van den regenval in den af- geloopen nacht zijn de wegen na de vorst van de laatste dagen in ijsbanen veranderd, waardoor het verkeer ernstige moeilijkhe den ondei-vond. In het bijzonder lieten deze moeilijkheden zich zeer op de buitenwegen gelden. Zoowel fietsers als automobilisten moesten met de grootste voorzichtigheid te werk gaan, zoodat velen niet tijdig op hun werk konden zijn, terwijl verschillenden op minder aangename wijze met Moeder Aarde hebben kennis gemaakt. Ernstige ongeval len hebben zich echter gelukkig, voor zoo- vei" ons bekend, niet voorgedaan. NIEUWE INDEELING VAN KANTONS. In Verordeningenblad no. 42 is opgeno men 'n besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie betreffen de wijziging van de rechterlijke indeeling. Zoo gaan de gemeenten van het kanton Bergen op Zoom, gelegen in de provincie Zeeland over naar het kanton Zierikzee. Het besluit bevat voorts een aantal over gangsbepalingen ten aanzien van advoca ten, deurwaarders en notarissen. Besmettelijke veeziekten. In de maand November jl. werden in deze provincie 92 gevallen van varkenspest en- bij de dieren van één eigenaar mond en klauwzeer geconstateerd. Walcheren ZANGUITVOERING „SOLI DEO GLORIA". SEROOSKERKE. Men schrijft ons: Op den 2en Kerstdag gaf de Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" een uitvoering in de Gereformeerde Kerk al hier. Voor een talrijk gehoor opende de voor zitter, de heer B. Goedbloed, deze uit voering met gebed, waarbij hij liet zin gen Psalm 46 vs. 1 en 6 en de aanwezi gen welkom heette. Hij wees er op, dat het doel van een zanguitvoering niet de prestatie mag zijn, maar alleen Gods eer door middel van het gezongen lied. Op lofwaardige wijze heeft het koor onder leiding van den directeur, den heer L. Francke, het programma afgewerkt Behalve daar waar begeleiding onmisbaar was, werd alles k capella gezongen. Het mag worden gezegd, dat het koor goed stemmenmateriaal bezit en over het alge meen het gebodene goed behcerschte. Zoo als bij de meeste zangvereenigingen zijn ook bij dit koor de mannenstemmen in de minderheid; vooral de tenor bleek te zwak. Na eerst het Bondslied te hebben ge- zohgen, opende het koor met het bekende „Ga niet alleen door 't leven" (harm. W. Groeneveld) en „Naar U, o Heer" (F. Möhring). Deze beide ernstige liederen werden mooi en overeenkomstig den tekst gezongen. Psalm 122 van den ouden meester J. Pz. Sweelinck behoorde tot de meer zware stukken, in strengen polypho- nen stijl, waarin de zelfstandigheid van iedere zangstem tot het einde toe door gevoerd wordt. Een tweetal liederen, „Ontwaeckt, loopt herders" (J. W. van Setten) en „Englen komt, o englen al" (harm. Ant. Averkamp) werden vertolkt door een dubbel-kwartet. Het laatste van deze beide liederen voldeed beter dan het eerste dat, iets rustiger voorgedragen, aan gebondenheid zou hebben gewonnen. Aparte vermelding verdienen voorts Psalm 100 (dr. Joh. Wagenaar)', „Lof Gods" (Julius Röntgen) en „In de Mei" (Joh. de Zwaan). Deze nummers, die niet van de gemakkelijksten zijn, hebben de be kwaamheden van het koor en den diri gent bewezen. Verder vermeldde het pro gramma: „De Kerstnacht naakt" (Adr. K^usemaker), „Het Geuzenvendel op den 'hüismarsch" (T. W. Sprey), Russisch Vesperkoor (sopraan-solo met koorbege leiding, klokkenimitatie), Adoramus te, Christe (Da Palestrina), Heiligh, heiligh (dr. Joh. Wagenaar) en Psalm 116 (A. Teljeur). Enkele vlekjes buiten beschou wing gelaten, viel er veel goeds te waar- deeren en te genieten. Psalm 118. volgens berijming van ds. Hasper was bestemd voor samenzang; de verzen 1 en 7 unisono koor met harmo nium, 8, 10 en 13 werden door de aan wezigen met orgelbegeleiding gezongen. Aan het einde sprak de voorzitter op de gebruikelijke wijze een woord van. dank. Door ds. De Kluis, Gereformeerd predikant te Serooskerke, werd een kort slotwoord gesproken. Hg hoopte, dat er nog jongemannen zullen zgn, die de ver- eeniging willen versterken. Na gebed door ds. De Khiis werd nog staande aangehe ven het Lutherlied: „Geen aardsche macht begeeren wij". Uitvoering Chr. Zangvereeniging. GRIJPSKERKE. De Chr. zangvereeni ging „Halleluja" alhier hield haar jaar- lijksche uitvoering op 2den Kerstdag. Een programma va.n Kerstliederen en andere geestelijke liederen werd afgewerkt. Na het bondsliedvolgde een Kerstlied. Alle nummers werden zuiver gezongen, zoodat 't geheel 'n goeden indruk maalcte en getuigde van ijverige studie. In het bij zonder mogen we vermelden het fraai gezongen „Jezus Trouw" van J. S. Bach. Uit de vertolking kon men hooren, dat het koor gegrepen was door de ontroe ring, die er van dit lied uitgaat. Na de pauze werd al direct goed be gonnen met: „Heer, Uw wonderbare goedheid", waarin de afwisseling van hard en zacht zeer goed tot zijn recht kwam. De „Zangersmarsch" werd met opgewekt heid en geestdrift voorgedragen, waarna het dameskoor het mooie „Engelenkoor" van F. Mendelsshon met overgave zong. Het koor besloot met „Halleluja" van J. A. P. Schulz, welk lied wel het hoogte punt was. Met stille aandacht werden de verschil lende nummers aangehoord. Ter afwisseling werd een duet verdien stelijk gezongen. Een sopraan vertolkte op gevoelvnlie wijze het bekende gedicht van Vondel „O, Kerstnacht, schooner dan de dagen". De directeur, de heer P. J. Broerse Jr. van Serooskerke speelde op het kerkorgel de bewerking van „Eere zg God", door Jan Zwart, Men kon merken, dat het koor sinds de vorige uitvoering versterking had gekre gen, vooral bij de bas- en de alt-partij. De tenoren hebben nog steeds verster king noodig en we hopen dat dit spoedig zal gebeuren. Hoewel de twee tenoren hun best hebben gedaan, zal versterking van die partij de zang in zijn geheel ten goede komen. Met vertrouwen kan dit koor het ko mende vereenigingsjaar tegemoet gaan on der de bekwame leiding van den dirigent, die zeker in staat is de zang op nog hooger peil te brengen. Ds. K. J. Kraan, geref. predikant, sprak een pakkend slotwoord. Hierna werd ge zongen: ,,'k Wil U. o God, mijn dank be talen", waarna met dankgebed werd ge sloten. RAAD VAN BIGGEKERKE. Geen steun aan kleine boeren. BIGGEKERKE. Dinsdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente voltallig, onder voorzitterschap van burgemeester Simonse. Mdegedeeld werd dat door B. en W. ontheffing is gevraagd van het afvallen- besluit, daar deze gemeente, als agrari sche gemeente, hieraan weinig behoefte heeft. Hiermede ging de Raad accoord. Voor kennisgeving werd aangenomen: het jaarverslag van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden; de mededeeling dat door den burgemeester een schade loosstelling van 25 is gevraagd voor het innemen van kroongrond door de mi litairen: het bericht van aansluiting bjj „Nieuw Molést-Risico"; de rekening van den vee- en vleeschkeuringsdienst Vlis- singen over 1939; de verlenging van den geldigheidsduur der steunregeling tot 28 Juni 1940. Van Ged. Staten is het verzoek ont vangen de bouwverordening in dien zin te wgzigen dat B. en W. worden ge machtigd tot het toestaan van het ge bruik van andere materialen dan in de bouwverordening is voorgeschreven en 't bezigen van een andere constructie. Be sloten werd de bouwverordening dienover eenkomstig aan te vullen. Eervol ontslag bouwlnmdige. Den bouwkundige W. Corbgn werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. B. en W. werden gemachtigd de noodige stappen te doen om in de vacature te kunnen voorzien. De pensioensgrondslag van den heer L. Simonse als ambtenaar van den burger lijken stand werd opnieuw vastgesteld op 120. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden herkozen de heeren J. Moens en J. Dekker. Rondvraag. De heer P. JANSE vroeg inlichtingen omtrent den steun aan kleine boeren. Hem is gebleken, dat deze stopgezet wordt, hoewel er z.i. geen raadsbesluit is ge nomen tot stopzetting. De VOORZ. zeide dat uit de begrooting toch duidelijk blijkt dat geen steun meer zal worden verleend, daar hiervoor geen bedragen zgn voorgedragen. In de ver gadering van B. en W. is indertijd beslo ten den Raad geen voorstel dienaangaan de te doen, doch tot een uitspraak te komen bij het vaststellen der begrooting. Het heeft hem toen ook bevreemd dat door geen der leden bfl de betreffende posten iets aangaande het al of niet voortzetten van den steun aan kleine boe ren is gevraagd. Door het niet beschik baar stellen van posten voor genoemden steun is z.i. toch wel duidelijk gebleken, dat geen steun in 1941 zou worden ver leend. De heer P. JANSE diende hierna een motie in, waarbij de handelwijze van B. en W. niet wordt goedgekeurd, welke motie, daar zij niet wordt ondersteund, niet in behandeling komt. Verder vroeg de heer P. JANSE of de sluiting van de brandput op het dorp niet verbeterd kan worden, daar deze niet vlug te openen is. De VOORZ. zeide dat dit reeds in een vergadering met de brandweer is be sproken. Toen is opdracht gegeven deze op de meest doelmatige wijze te verbe teren. De heer LAMPERT vroeg of niet en kele wegen bg Krommenhoeke kunnen worden verbeterd, daar deze slecht be rijdbaar zgn, hetgeen door den voorzitter werd toegezegd. De heer DE >EKKER vroeg of er op Krommenhoeke een aanplakbord kan wor den geplaatst. De VOORZ. zegde toe dat zulks zal ge schieden. Zuid-Beveland Raad van Wemeldinge. WIE BETAALT VERTERINGEN VAN BRANDWEERPERSONEEL "WEMELDINGE. Dinsdagavond verga derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Wil- lemsen. Afwezig de heer F. Wabeke Az. De VOORZ. deelde mede, dat nog twee per sonen zijn aangesteld voor bewakings dienst van den luchtbeschermingsdienst. Onder de ingekomen stukken bevond zich een nota van den heer B. C. van der Maale ten bedrage van 21,20 wegens leverantie van consumptie aan brandweer personeel. De VOORZ. zeide, dat reeds eerder een nota tot dit bedrag was ingekomen; deze nota is echter door B. en W. afgewezen, aangezien noch door hem, noch door den brandmeester opdracht tot levering was gegeven. De leverancier doet thans blijk baar een beroep op den Raad. B. en W. stelden voor deze nota niet betaalbaar te stellen. De heer DE JONGE vond het een moei lijke kwestie en achtte het onbillijk, dat deze winkelier het loodje zal moeten leg gen. De VOORZ. zeide, dat hij, alvorens tot verstrekking over te gaan, zich dient te vergewissen of hij daarmee kan doorgaan. De heer RUISSENmeende, dat elke burger recht heeft op hulp bij brand. Dit is ook het oordeel van de brandverzeke ringsmaatschappijen en daarvoor wordt ook belasting betaald. Als er niemand zegt, dat het personeel iets kan gebrui ken, is dit niet in orde, ook niet tegen over het personeel van Goes en Yerseke, dat hierbij dienst deed. De VOORZ. merkte op, dat het hier over niet gaat Usance is, dat de belang hebbende dergelijke uitgaven voor zijn re kening neemt en dit als een zedelijken plicht beschouwt uit dankbaarheid voor de verleende hulp. Het gaat niet aan der gelijke verstrekkingen te doen zonder voorkennis van de bevoegde instantie en wanneer ze gedaan worden, de gemeente daarvoor aan te spreken. De heer SLAAKWEG meende, dat de gene, die opdracht geeft, moet betalen. De heer RUISSEN achtte het „klein" van de gemeente om deze kosten niet voor haar rekening te willen nemen. De VOORZ. achtte het „klein" van den- gene. voor wien het personeel zich duch tig heeft geweerd, zoodat twee panden behouden konden worden, dat hij het niet als zijn zedelijke plicht aanvoelt om te doen, wat thans van de gemeente wordt gevraagd. Het voorstel van B. en W. om deze nota niet uit te betalen, werd met 5 stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Ruissen. De bouwverordening wordt aangevuld met de bepaling, dat het voortaan ver boden is in nieuw te bouwen woningen bedsteden te maken, zulks naar aanlei ding van een schrijven van den Inspec teur der Volksgezondheid. Aanschaffig motorbrandspuit. Na een uitvoerig rapport van den voor zitter over gedane pogingen om tot aan schaffing van een motorbrandspuit te ge raken, werd besloten een nieuwe motor brandspuit aan te koopen bij de firma Van Bergen te Heiligerlee en daarvoor een geldleening aan te gaan van 4000. Verbouwing bewaarschool. Tevens wordt voorgesteld een geldlee ning aan te gaan van 3000 voor ver bouwing der voormalige bewaarschool en de inrichting daarvan tot lokaal voor lichamelijke oefeningen voor de o.l. school en voor het betegelen van het speelterrein der openbare school. De heer DE JONGE informeerde naar de wijze van besteding dezer werkzaam heden, terwijl de heer RUISSEN in over weging gaf dit lokaal tevens productief te maken als vergaderzaal, door het bij bouwen van een podium. De heer LIN- DENBERGH merkte op, dat hij de voor keur zou geven aan zand op de speel plaats. Spr. wenschte zich te schikken naar de voorschriften van hoogerhand. Ook de heer SLAATWEG gevoelde wel iets voor eventueele verhuring van het lokaal voor vergaderingen. De VOORZ. lichtte deze punten achter eenvolgens toe en zeide dat deze zaak van hoogerhand afkomt, zoodat B. en W. zich genoodzaakt zagen zoo spoedig mo gelijk met het gebouw voor het geven van onderwijs in het vak lichamelijke oefening gereed te zijn. Indien later eeni- ge verandering noodig en mogelijk zal blijken, kunnen altijd nog wijzigingen worden aangebracht. De besteding ge schiedt bjj inschrijving, zooals steeds. Een idee van den heer De Jonge om voor werkzaamheden die een bepaald bedrag te boven gaan, een Inschrijving te openen, zal door B. en W. worden overwogen. Brandputten. Voorts zegde spr., naar aanleiding van een vraag van den heer Burger, dat de brandputten met toestemming van de e'genaars zullen worden uitgediept, en in- verband met een opmerking van den heer Ruissen, dat de gemeente goed heeft gedaan voor kluisbouw voox-af reeds het benoodigde ijzei-materiaal aan te schaffen, waardoor de gemeente voordeelig heeft gehandeld. De heer Ruissen meende, dat dergelijke leveranties moeten geschieden door am bachtslieden. De voorzitter zegde nimmer iets te merken van klachten van belangstellen den over aanbestedingen of leveranties. Wanneer hierover klachten zgn, hebben de klagers zich bij hem te vervoegen. Overeenkomstig deze voorstellen van B. en W. werd met algemeene sternen besloten. De voorzitter deelde mede dat B. en W. als tijdelijke leerkracht voor het vak li chamelijke oefening voor de openbare la gere school hebben aangewezen, den heer Wolzak te Goes. Een definitieve benoe ming zal later kunnen volgen. Voor deze leerkracht werd het benoodigde crediet gevraagd. Aldus besloten. Tot lid van het Burgelfik Armbestuur werd benoemd de heer A. de Graag. De voorzitter betuigde den neer H. Dekker, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, dank voor alles wat hij in het belang van het armbestuur heeft gedaan. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland werd benoemd de heer P. J. J. Dekker. Bij de rondvraag informeert de heer de Jonge naar het voornemen van B. en W. om een kerstgave te verstrek ken aan werkloozen. De voorzitter zegde, dat dit voornemen niet bestaat; slechs enkele zouden hier van kunnen profiteeren, omdat er thans voor deze gemeente geen steunregeling of werkverschaffing is. Tentoonstelling „Dorcas". WEMELDINGE.Donderdag hield de Ned. Herv. Vrouwenvereeniging „Dorcas" een tentoonstelling van de door haar ver vaardigde goederen, in de consistorieka mer. Jammer dat het weer niet mede werkte tot grooter bezoek. Na afloop zrjn alle 81 kleedingstukken verdeeld over 23 behoeftige gezinnen, waar de goederen dankbaar aanvaard werden. De opheffing van de gemeente Schore. BESCHIKKING IN DE STAATS COURANT VERSCHENEN. De Staatscourant van Vrijdagavond be vatte een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Binnen- landsch-; Zaken, waarbij met ingang van 1 Januari 1941 de gemeente Schore wordt opgeheven. Het westelijk van het kanaal door Zuid-Beveland gelegen gedeelte dezer gemeente wordt gevoegd bij de gemeente Kapelle, het oostelijk van dat kanaal ge legen gedeelte bij de gemeente Kruiningen. Zoo spoedig mogelijk na ingang van deze grenswijziging wordt de zittende raad der gemeente Kapelle vervangen' door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken ne gen leden van den zittenden raad der ge meente Kapelle en twee leden van den zit tenden raad der gemeente Schore. Aan den burgemeester-secretaris, den ontvanger en andere ambtenaren in vasten dienst der gemeente Schore wordt te re kenen van 1 Januari 1941 ontslag ver leend z(j zullen met ingang van dien dag wachtgeld ontvangen. RAAD VAN KLOETINGE. De begrooting voor 1941 behandeld. KLOETINGE. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond onder voorzit terschap van burgemeester baron Schim- melpenrxinck van der Oye. In de commissie tot wering van school verzuim wordt in de vacature C. van de Zande benoemd de heer A. J. Geense, met 6 stemmen, tegen 1 stem op ds. H. Boers- ma. De heer BUITENHUIS zegt, dat de eigenaardige toestand is ontstaan, dat nummer twee van de voordracht met op één na algemeene stemmen gekozen is. Ook spr. stemde op no. 2, doch niet omdat hij iets tegen ds. Boersma heeft, maar alleen omdat hij de positie van ds. Boersma met zulk een lidmaatschap niet goed vereenigbaar acht. Spr. wil zulk een voordracht in de toekomst weren. De VOORZ. merkt op, dat de voor dracht alphibetisch is. Begrooting 1941. De VOORZ. vijst er op, dat thans de begx-ooting aan de orde is. Daar intus- schen de loonbelasting ingevoerd werd, zal dit de begrooting ook weer doen ver anderen, doch het is nog fiiet bekend in hoeverre, en daarom moet deze begrooting als ingediend behandeld worden. De heer BUITENHUIS vijst er op, dat uit het groote tekort wei blijkt, welk een belangrijk offer Kloetinge dit jaar nood gedwongen heeft moeten brengen. Bij de behandeling der post keuring trekhonden, wil de heer LANKESTER deze post schi-appen, omdat hij meent, dat er geen trekhonden meer zijn. Nadat hem er echter op gewezen is, dat deze post weer op de begrooting moet gebracht worden zoo spoedig er komen, terwijl er nog één moet zijn, trekt de heer Lankas- ter zijn vooi-stel in. De heer LANKESTER maakte er aan merking op, dat er aan de overblijvende schoolkinderen thans geen thee verstrekt kan worden. Spr. vraagt of het niet wen- schelgk is, misschien voor sommige kin deren, thans melk te verstrekken. In elk geval wil hij de post verhoogen tot 25. De heer BUITENHUIS zegt tégen deze post schoolvoeding en kleeding steeds ge weest te zijn, omdat hij op het standpunt staat, dat hier een taak Lgt voor de ouders en niet voor de overheid. Het voorstel van den heer LANKES TER wordt hierna aangenomen met den heer buitenhuis tegen. Als de heer Euiterhuis vraagt of het geheele batig saldo van 1938 in deze be grooting opgenomen is, wordt hem beves tigend geantwoord. Er wordt echter op gewezen, dat het batig slot van 1939 nog ongerept is. Nadat de begrooting als ingediend is vastgesteld worden de kosten per leer ling voor het openbaar onderwijs vastge steld op 14,85 per leerling. Bij de rondvraag informeert de heer Lankecter of er nog een Kerstgave ver strekt wordt. De VOORZ. zegt, dat dit de bedoeling is. Spr. uit verder zijn beste wenschen voor de raadsleden en hun gezinnen in het ko mende jaar. Wethouder STRAUB meent, dat den voorzitter dank toekomt voor den pretti- gen ge st, die hij in de raadszittingen wist te handhaven. De burgemeester heeft een zeer moeilijk jaar medegemaakt en met Gods zegen is men allen gespaard geble ven. Spr. besluit met wederkeerige wen schen voor den burgemeester en zijn gezin. Geslaagd. KRUININGEN. Bij de gehouden exa mens der Pitmanschool te Goes, slaagden voor het diploma typen de heer Jan Wa verijn Hz. en mej. Saar Waverijn Hd. alhier. Kerstfeest voor de Zondagsschoolkinderen. HOEDEKENSKERKE. Tweeden Kerst dag vierden de kinderen van de Zondags school hun kerstfeest in de Ned. Herv. kerk. De bijeenkomst stond onder leiding yan ds. Hulsbei'gen, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat het vroeger altijd 's avonds werd gehouden, doch nu 's mid dags, niettemin sprak hij de hoop uit dat het in aller hart kerstfeest moge zijn. De leiders der Zondagsschool vertelden resp. de Kerstvertelling en een Kerstverhaal. In de paixze's werden de kinderen getrac- teerd. Aan vier kinderen werd een zang boekje ten geschenke gegeven, daar zij thans de Zondagsschool zullen verlaten. Cabaret-uitvoering. YERSEKE. Tweede Kerstdag gat' de tooneelverceniging „Kunstvrienden" alhier in de zaal Nolet ten beste de cabaret- revue ,,'t Is op den bon". Een stampvolle zaal was wederom getuige van een serie nieuwigheden die „Kunstvrienden" steeds biedtditmaal wel onder een zeer actuee- Ien titel. We mogen dan ook aannnemexx dat èn toeschouwers èn „Kxxnstvrienden" over dezen avond tevreden waren. Oesters en mosselen. Het werk in de oestercultuur kan weer gewoon zrjn gang gaan en de verzending heeft weinig hinder ondervonden van de vorst. Op sommige plaatsen werd zelfs gedurende 0en Kerstdag in d' oestex's ge werkt, zoodat van slapte geen sprake was. De bedxijvigheid in de mosselen neemt hand over hand toe. Zelfs uit de omliggen de gemeenten wordt door vele personen in dit product gewerkt, hetgeen zeer ver heugend mag worden genoemd. Getijen Wemeldinge. .(Zomertijd). December. S. Zaterd. 28 N.M. 4.02 16.20 9.38 21.58 Zondag 29 4.50 17.09 10.31 22.46 Maand. 30 Dinsdag 31 5.36 17.54 11.16 23.31 6.18 18.35 11.59 24.10 Zeeuwsch-Vlaanderen Raad van IJzendijke. ÏJZENDIJKE. De Raad dezer gemeente zal Maandag a.s. n.m. 4 uur in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. de vaststelling van de gemeentebegrootlng 1941 en een voorstel van B. en W. om te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbrei ding voor de gemeente wordt voorbereid. Konijnen- en pluimvee-tentoonstelling. AXEL. Tijdens de Kerstdagen is alhier de 16a nationale tentoonstelling gehouden van konijnen, kippen, fazanten, sierduiven en kanaries, georganiseerd door de konij nen- en pluimveefokkei'svereeniging „Ter Verbetering". De kampioensprïjzen werden toegekend als volgt: Konijnen: Mooiste nummer groote ras sen en mooiste konijn der tentoonstelling, Ait. van Loenen te Axel met Wit Vlaam- sche reus. Middenrassen: D. W. F. Kaijser, Hoek, met witte Weener. Kleine en dwerg rassen: P. de Visser, Terneuzen, met Blac and Tan. Hoenders: Mooiste stuk pluimvee: H. v. d. Bos, Axel, met patrijs leghorn (haan). Mooiste kriel: J. A. Breepoel, Axel, met witte Wyandotte (hen). Mooiste duif J. A, Breepoel, voornd., met Eng. dwergkrop- per. Mooiste kanarie: C. Swets, Axel, met bonte Yorkshire. Het zwaarste konijn op de tentoonstel ling woog ruim 8 kg. Ernstig ongeluk op het Ijs. AXEL. Woensdagavond tegen het vallen der duisternis, had alhier op de ijsbaan ter zjjde van de Groote Plaat een ernstig ongeluk plaats. Het was daar zeer druk op het kleine baantje, zoodat niet veel ruimte voor kunstrgderij over bleef. Een dei' schaatsenrijders heeft hierbij met zijn kunstschaatsen het ongeveer 20-jarige meisje M. Verhelst in het passeeren in het been geraakt. Het scherpe ijzer drong in het been van het meisje, waarbij een slag ader werd geraakt. Hevig bloedend viel 't meisje op het ijs. Gelukkig was onmiddel lijk hulp ter plaatse om met een zakdoek den slagader af te binden. Enkele minuten later verschenen ook twee doktoren. De ze verleenden verder geneeskundige hulp, waarna het meisje, dat, niettegenstaande het hevige bloedverlies, by bewustzijn ge bleven was, naar het ziekenhuis werd ver voerd ter verdere verpleging. Mutaties belastingdienst. TERNEUZEN. Met Ingang van 16 Fe bruari 1941 worden de commiezen der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen P, Krol en J. T. F. Vercauteren resp. overge plaatst naar de inspectie registratie te Amersfoort en de inspectie registratie te. Gouda. Marktberichten Coöp. "^eilingsver. Walcheren. MIDDELBURG, 27 Dec. Koolrapen 1.80, Breekpeen 2.50S.30, Andijvie 4.50, Kro ten 2.50, Savoye Kool 8.80, Roode Kool 3.504.50, alles per 100 k.g. Molsla 30 c., Veldsla 10 c., Spruiten 12 34 c., Witlof 2840 c., Schorseneereix 815 c., Uien 4 c., Boerekool 23 Witte Kool 2 c., Prei 59 c., alles per; k.g. Rapen l\'z~Vz c., Selderie 12\'èi Knolselderie 24% c., alles per bos. Peterselie 515 c. per chip, Bloemkool 4=10 c., per stuk. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 27 Dec. Koolrapen 3.504, knol selderij 4.505, groene savoyekool 3.80, witte kool 2.80, boerekool 2.50—5.50, prei 7—7.50, witlof 20—27, per 100 kg., Hazen 5.6C per stuk. AGENDA VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN Dee. 30 Goes, Boomen, HamelyncK Jan. 9 Kloetinge, Inboedelgoèderen, J. M. de Kok, 10. Ierseke, Huis, j, c. Kram,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3