hip m 8 11 1P 9/ j§§ 1§j 8 V' gjf '11 8 m jj Uit onze couranten van 50 laar geleden» WAT MU Derde blad. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 28 December 1940 ïn het jaar 500 reeds Christelijke Germanen De „Allgemeine Evangelisch-Lutherische Kirchenzeiturvg" bevat een. mededeeling' omtrent een belangwekkende oudheidkun dige vondst, in het Rgnhessische dorp Planig, ongeveer 5 KM. ten Oosten van Kreuznach, die voor de kennis van de vroegste geschiedenis van het christendom onder de Germanen van zeer groote betee- kenis is. Omstreeks 300 bevond zich op de plaats van het huidige dorp Planig een Romein- sche militaire nederzetting, waarvan men reeds vele malen overblijfselen heeft ge vonden. Nu heeft men in den zomer van 1939 ook een Merovingisch vorstcngraf opgegraven. Het pronkstuk van deze op graving was een zoowel artistiek als tech nisch volmaakte schalmenhelm, ter hoogte van 16 cM. en metende 41% cM. in om trek. Een bekende oudheidkundige, prof. Como uit Wiesbaden, schrijft hiervan in de „Völk. Beob." „Of de talrijke kruisjes op den helm als versiering dienden, of dat zij als zinnebeeld van het christendom mógen worden opgevat, kan in het mid den blijven. De twee groote Latijnsche puntkniisen op de voorzijde van den helm, boven het voorhoofd, wijzen er echter on getwijfeld op, dat de bezitter openlijk het christendom beleed". De hoofdband laat het beeld zien van een wijngaard, een geliefd a!ntiek christe lijk motief in Ravenna. Bij het skelet van den krijgsman vond men een gouden pen ning van Keizer Leo I (457474). De be grafenis van den vorst van Planig zal dus wel omstreeks 500 hebben plaats gehad het is derhalve niet uitgesloten, dat hij in de oorlogen tusschen de Franken en de Alemannen, in 496, den dood heeft gevon den. Terwijl prof. Como meent, hier wel licht te doen te hebben met een vooraan staanden Frankischen ridder, veronder stelt de wetenschappelijke bewerker van de opgegraven vondst, Keszler, dat deze vorst van Planig veeleer tot den volksstam der Alemannen heeft behoort, omdat het graf van Planig verrassende overeenkom sten vertoont met andere vorstengraven in Württemberg. Hieruit zou dan volgen, dat tenminste reeds in 500 eenige Alemanni- sche edelen Christenen waren. Notstandsbeihllfe van den" Rijkscommissaris. De maatregelen tot de uitvoering van de „Notstandsbeihilfe" van den Rijkscommis saris ten behoeve van Rotterdammers, die op 10 Mei 1940 hun woonplaats te Rotter dam hadden en die door de oorlogsgebeur tenissen naar 's-Gravenhage zijn geëva cueerd of daarheen op andere wijze zijn vertrokken, zijn in verren staat van voor bereiding. In het begin van Januari 194Ï zullen de eerste gevallen in behandeling worden ge nomen. STAATSRAAD -JUK. VAN BRONKHORST SANDBERG QVERLEDEN. In den ouderdom van 66 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overdeden het lid van den Raad van State jhr. mr. L. van Bronkhorst Sandberg. AUTOBOTSING IN AMERIKA EISCHT ZEVEN DOODEN. In de nabijheid van Savannah (Geor gia) geraakten twee auto's in botsing, waarbij zeven inzittenden op de plaats om het leven kwamen en vier levensge vaarlijk gewond werden. TOENEMENDE KOUDE IN SPANJE. De koudegolf in Spanje is opnieuw toe genomen. In La Granja werd Vrijdag ochtend 17 gr. onder nul geregistreerd. In Madrid 6 tot 9 gr. onder nul. In Avila 15 gr., in Granada en Sevilla 2 gr. en in Valencia 1 gr. onder nul. In de buurt van verscheidene dorpen der Asturische dorpen zijn wolven waargenomen, die door de grimmige koude naar de bewoonde wereld gedreven zijn. De bevolking or ganiseert drijfjachten op deze roofdieren. Invoerbelastlng. De verordening op de omzetbelasting 1940 bevat een hoofdstuk betreffende de invoerbelasting op ingevoerde goederen. Hij, die goederen rechtstreeks of over entrepöt hier te lande invoert is een in voerbelasting verschuldigd ten bedrage van twee en een half ten honderd over de waarde der goederen. Onder waarde der goederen wordt ver staan die, welke is omschreven in art. 120 van de algemeene wet van 26 Aug. 1822, vermeerderd met alle Nederlandsclie be lastingen en heffingen. Voor goederen ten aanzien van welke desgevorderd, bij visitatie niet kan worden aangetoond, dat zjj bestemd zijn als grond stof voor een fabrikant of als handelswaar voor een groothandelaar of een kleinhan delaar, bedraagt het tarief van de invoer belasting vijf ten honderd. Deze bepaling geldt niet voor gas, electriciteit en dooi den secretaris-generaal van het departe ment van financiën aan te wijzen goederen. Ten aanzien van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot één, en voormeld percentage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van melk, eieren, aardappe len en fruit, alsmede van versche, gezou ten, gedroogde en gekoelde groenten wor den voormeld percentage van twee en een half tot één en voormeld percentage van vijf tot drie en een half verminderd. Maatregelen op adminlstratlef- rechterlijk gebied. Volgens een verordening van den Rijks commissaris betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechterlijk gebied, moeten alle rechtsvoorschriften vóór de be kendmaking, aan den Rijkscommissaris worden voorgelegd, en moet de bekendma king worden geschorst wanneer de Rijks commissaris dit wenscht. Thans is bekend gemaakt dat deze bepaling niet van toe passing is op de rechtsvoorschriften van provincies, gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders. Rechtspleging In burgerlijke zaken. Verschenen is een verordening van den rijkscommissaris, houdende maatregelen op het gebied der rechtspleging in burgerlijke zaken. Volgens artikel 1 dezer verordening beslist ten aanzien van geschillen over privaatrechtelijke aanspraken, onmiddellijk verband houdende met voorschriften van den Rijkscommissaris of de door dezen aan gewezen instanties, de Rijkscommissaris of de aangewezen instantie, met uitsluiting van den burgerlijken rechter. Privaatrechterlijke aanspraken, welke middellijk of. onmiddellijk uit de oorlogs gebeurtenissen voortspruiten, kunnen tot nader order tegen Duitsche staatsburgers, die hun woon- of verblijfplaats in het groot-Duitsche rijk hebben, of tegen rechts personen of vereeniging.cn van personen, inrichtingen, stichtingen' en andere doel vermogen, welke hun zetel in het groot- Duitsche rijk hebben, of althans aldaar hun bedrijf uitoe'enen, niet voor den Ne- derlandschen rechter geldend gemaakt wor den. NOODWEER IN SAN FRANCISCO. Als gevolg van de sedert negen dagen voortdurende regenbuien, die gepaard gaan met stormvloeden en verblindende sneeuwstormen in de bergstreken, zijn in totaal vpftien personen om het leven gekomen. In de Sierra's worden verschil lende skieërs vermist. Aan de Noord- Californische kust zijn reddingsmanschap- nen op zoek naar tien kustwachters, die sedert eersten Kerstdag met hun red dingboot worden vermist. Het Italiaansche legerbericht van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Terwijl het Duitsche luchtwapen ook op den tweeden Kerstdag geen aanvalshande- lingen tegen het Britsche eiland heeft on dernomen, hebben Britsche /liegtuigen op dien dag en in den daarop volgenden nacht vliegvelden, haveninstallaties en steden in het bezette Frankrijk met bommen aange vallen. Onder de Fransche bevolking ont stonden verliezen en vielen dooden en ge wonden. Militaire installaties werden niet getroffen. Luchtafweergeschut schoot een Britsch vliegtuig neer. Batterijen vèrdragend geschut van het leger en de marine hebben op 27 Decem ber in den ochtend vijandelijke schepen in het Kanaal aangevallen. HET ITALIAANSCHE. Het opperbevel van de Italiaansche sche weermacht publiceerde gisteren het volgende legerbericht: In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der wederzijdsche artille- lie voortgezet. Evenals de bedrijvigheid der patrouilles. Intensief optreden onzer luchtmacht. Bombardementen zijn uitge voerd op schepen op de reede van een vooruitgeschoven basis, op batterijen en gemechaniseerde strijdkrachten. Jachttoe- stellen leverden een gevecht met een tal rijke formatie Glqster-vliegtuigen, waar van er drie werden neergeschoten. In de wateren van Cyrenaica heeft in den ochtend van 26 December een watervlieg tuig, dat op zeeverkenning was, een vij andelijke duikboot gevonden en doeltref fend gebombardeerd. Aan het Grieksché front bedrijvigheid der artillerie en acties van plaatselijk ka rakter. Haveninstallaties, gemeerde mail schepen en doelen, die rechtstreeks van belang zijn voor de operaties te land, zijn door onze bommenwerpers getroffen. Een poging van den vijand om een van onze bases te treffen, is verijdeld door de snelle tusschenlcomst van onze jachtvlieg tuigen. Drie Blenheim-machines zijn neer geschoten. Uit Oost-Afrika niets bijzonders te mel- den. HIJ HIELD HET WISSELGELD. Bij een drankhandelaar in het centrum van Amsterdam kwam een 27-jarige heer binnen, die een paar flesschen drank bij zich thuis besteld wilde hebben. Hij vroeg den winkelier den loopjongen wisselgeld mede te geven, aangezien hij niet anders dan vijftig gulden had om mede te betalen. Tegen den avond, het was reeds donker, begaf de loopjongenzich naar het aange geven adres. „Meneer" stond hem reeds aan de deur op te wachten. „Geef het wisselgeld ook maar vast, dan haal ik de vijftig gulden". De loopjongen bleef wach ten en na korten tijd kwam er iemand de trap afgeloopen. In het donker was her kenning niet zoo gemakkelijk en de jon gen was derhalve niet argwanend, toen deze persoon met een „goeden avond" hem voorbijging en in de duisternis verdween. Het wachten duurde tenslotte echter te lang. De jongen keerde naar zjjn baas terug en deelde hem zijn bevindingen mede. Deze stelde de politie in kennis, met het gevolg, dat de dader reeds spoedig in Alphen achterhaald kon worden. Het geld was op, maar de flesschen heeft de winke lier terugontvangen. De man, die reeds eerder met de politie in aanraking gekp- men is, zal worden voorgeleid. MAN DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. Donderdag werd een 88-jarige inwoner van Malden dood langs den weg gevon den. In den mist is hij te dicht bij de tramrails gekomen en toen een tramtrein passeerde werd hij gegrepen. Het lijk is naar de woning gebracht. CUBA DOOR ORKAAN GETEISTERD. Het eiland Cuba is door een hevfgen orkaan geteisterd. Er vallen veertig doo den te betreuren. Ongeveer honderd per sonen zijn gewond. Er is aanzienlijke xna- terieele schade aangericht. Dairnmen REDACTEUR J. A. VAN DIXHOORN. Het volgende fraaie miniatuurtje van den heer De Vroon te Dordrecht bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan. Auteur J. N. DE VROOMDordrecht. •i o 4 5 - 'j 46 4'i 48 49 50 Cijferstand Zwart 7 schijven op 1, 6, 8, 9, 19, 23 en 29. Wit 7 schijven op 21, 22, 32, 34, 38, 39 en 45. Als steeds Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 8 Jan. a.s. bij de Redactie der Prov. Zeeuwsche Crt. onder motto Dam- rubriek. Vervolg Partij No. 3J). (DE GELDER—VAN DIXHOORN.) In onze vorige rubriek bespraken wij het verloop dezer partij tot en met 23 zet ten. Het spel verliep daarna als volgt 24. 5044 10—15 25. 44—39 9—14. Ontke tend eveneens een aanval over den linker vleugel. 26. 4237 Wit bereidt zich echter ook voor, 26e 1420, 27 4S^42 Hierdoor moet zwart zich eerst verklaren. 272430. Besluit tot het innemen van een oogenschijnlijk nadeelige positie, die echter sterker wordt naarmate over het centrum wordt ge steund. 28. 35X24 20x29 29. 33X24 19X^0 30. 28X19 13X24 31. 40—35! Na tuurlijk! 31.1823. Gaat direct versterking brengen. 32. 4540 39 33. 2722? Dit brengt zwart twee kostbare tempi, waardoor de aanval over den linkervleugel van grooter beteekenis wordt 3317x28 34. 38—33 9—13! 35. 33X22 23—29! 36. 42—38 13—19!! Dwingt wit tot den komenden afruil, van wege de dreiging 3034. 37. 4034 29X40 38. 35X44 12—17 29. 22X11 16 X 7. In het nu volgende afspel is het interes sant te zien op welke wijze de zwartspeler de overwinning tot een voldongen feit maakt. Hierover echter in onze volgende rubriek meer. Zwart VAN DIXHOORN. Stand na 39 zetten. l 3 4 b 46 47 48 49 50 WitDE GELDERRotterdam. (Wordt vervolgd) 52e loeelc 1890. Op de rivier de Schelde is de ijsgang zeer sterk. Elf stoomschepen zijn vertrokken, terwijl slechts één aan de stad kwam. Het ijs op de boven-Schelde neemt steeds toe. Schepen boven de 19 voet en langer dan 300 voet, worden niet meer naar Antwer pen geloodst. Bij Bath, Valkenisse, Wal soorden en Middengat is de rivier gepakt vol ijs en voor Terneuzen wordt het ijs me- nigvuldiger. Bovendien zjjn vele boeien door het drijfijs medegenomen. Voor groote schepen wordt het dus zeer gevaarlijk. De heer Snellen, arts te Wijk bij Duur stede, heeft voor zijn benoeming tot ge meente-geneesheer te Vlissingen bedankt. In een buitengewone vergadering van den gemeenteraad van 20 December wordt als zoodanig benoemd dr. C. A. Duijvis, arts te Koog aan de Zaan. Tot secretaris-boekhouder in de Vlis- singsche Nutsspaarbank is met algemeene stemmen benoemd de heer J. Ie Sage van Hoeve. Door den bisschop van Breda is benoemd tot pastoor te Philippine de heer J. Wit vliet. Het Engelsche stoomschip „Durbar Castle", op weg naar Kaapstad, is op de haven van Vlissingen gekomen om 2 pas sagiers op te nemen en 200 ton goederen. In het geheel waren 32 passagiers aan boord. TWEE NIEUWE FABRIEKEN VAN DE A. K. U. Op de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. van 29 November 1940 heeft dr. F. H. Fentener van Vlissin gen eenige mededeelingen gedaan over de financiering der plannen voor een celvezel- fabriek en een stroocellulosefabriek. Thans kan daaromtrent nog iets naders worden gezegd n.L, dat voor deze finan ciering uitgegeven is een bedrag van 10 mill, aandeeleri uit portefeuille tegen een koers van 112%. De bouw van de beide fabrieken zal ge schieden door de A.K.U. zelf. Met dezen bouw zal ongeveer 'n bedrag van 13 k 14 millioen gemoeid zjjn. Voor de oprichting van de stroocellulo sefabriek zal een afzonderlijke N.V. ge sticht worden, die den naam zal dragen „N.V. Maatschappij tot Strooveredeling", afgekort „Sove". Besloten is om de fabrieken te bouwen op het terrein, dat door de gemeente Arnhem reeds gedeeltelijk was voorbereid voor industrieterrein, op de plaats waar Geldersche IJsel en Rijn uit elkaar gaan. Oplossing probleem Schmtema- Dit in onze rubriek van 4 Dec. j.l. aan geboden vx-aagstuk had den volgenden stand Zwart 10 schijven op 6, 9, 20, 23, 26, 2830, 36 en 39. Wit 10 schijven op 16, 17, 21, 37, 38, 40, 42, 47, 48 n 50. De fraai verborgen ontleding verloopt als volgt: 40—34 29X40; 48—43 39x48 dam; 38—33 28X39; 42—38 48x31; 47—41 36X47 dam; 5045! 47x11; 45X3 26X17 en 3X12 met gewonnen stand. Een goede constructie van dezen actie ven problemist, die op de veelal platgetre den paden der problematiek aardig vor deringen begint te maken. Goede oplossingen ontvingen we van de hoeren G. P. te Vlissingen, W. B. te Mid delburg, A. C. en H. M. S., beiden te Goes en J, N. de V. te Dordrecht. Nagekomen oplossingen van het pro bleem Kaan uit onze rubriek van 27 Nov. ontvingen we nog van den heer J. N. de V. te Dordrecht. Door DENIS MACKAIL. 24) IV. De Jim, die nu de trap afrende en daar op den weg naar het Claridge hotel in sloeg, was een heel ander persoon dan die zich den vorigen avond, in tegenge stelde richting, naar de Port Club had begeven. Hoop vulde opnieuw zijn hart en zeven honderd vijftig pond zijn zak. Bovendien, hij had. Mary weer gesproken, na alle hoop daarop voor onbepaalden tijd te hebben laten varen, en terwijl hij voortwandelde, bedacht hij nieuwe argu menten om bg zjjn eerstvolgend huwe lijksaanzoek aan te voex-en. De chef de réception van het hotel was een oude beleende. „Goeden avond, mijnheer Grant", be groette hij hem. „De kamer van mijn heer Lush? Ja, eerste verdieping. De jon gen zal u even boven brengen." Hij drukte op een belletje en oogenblikkelijk ver scheen een jongen, die Jim met de lift boven bracht. „Eercte vei-dieping", dacht Jim, toen hg in de lift stond. ,Nou, dat is niet mis De jongen ging hem voor door de gang en bracht hem door een deur in een kleine vestibule. Het scheen, dat mijnheer Lush niet alleen de eerste verdieping, doch zelfs een suite had betrokken. De jongen klopte op een tweede deur, waarop zij Lush Binnen" hoorden roepen. Mjjnheer Grant voor u, mijnheer", zei de jongen. „Laat hem maar binnenkomen", zei Lush, aan welk verzoek Jim voldeed. Hij trad binnen in een kamer, die in overeensteming was met hetgeen hij had verwacht, daar men zulke kamers op ieder luxe hotel ter wereld kan aantref fen, behalve in sommige Amerikaansche hotels, waar zij zich een paar verdiepingen hooger bevinden. Het is niettemin een zeer voorname kamer, op welk feit de noodige aandacht wordt gevestigd. Op een kleine tafel was voor twee pei-sonen ge dekt; een verzilverde koeler, die er naast stond, wees er op, dat er champagne was besteld en er hing een flauwe en bij het geheel passende geur van sigax-en. Een schrijfbureau In een der hoeken, bedekt met allerlei paperassen, mag hier even min onvex-meld worden gelaten. Lush stond op uit een stoel aan dit bu reau toen Jim binnen kwam, en de laatste kon niet anders dan toegeven, dat de kleeding van zijn gastheer meer geschikt was voor de afzondering van een suite dan de openbaax-heid van het restaurant beneden. Lush had namelijk hetzelfde costuum aan, waai-in hg hem een paar uur geleden had gezien, met het belang rijke verschil, dat hij zijn jas had verwis seld voor een gewateerd huisjasje van helder paarse kleur, rijkelijk versierd met gele tressen. Lxxsh zelf scheen te voelen, dat hier een verontschuldiging of verkla ring voor dit ongewone lcleedingstuk van noode was, want hij keek er met een soort verlegen trots op neer en zei „Ik zag dit vandaag in een etalage lig gen. Ik hoop, dat je er geen bezwaar te gen lxeht, maar ik ben zoo hals over kop hiermee begonnen, dat ik geen trjd heb gehad aan ltleeren te denken. Maar hier zal niemand er aanstoot aan nemen, en dit leek mg het jasje voor een gefortu neerd munitiefabrikant, waarvoor men mg, geloof ik, hier aanziet. Bovendien komt mgn onverzorgd uiterlijk beter over een met het feit,dat ik hier zonder mijn eigen bediende hen gekomen. Be px-obeerde vandaag, of ik er een krijgen kon, toen ik Chapman voor jou strikte, maar er was niemand met wien ik, om zoo te zeggen, direct in zee Icon gaan; en Chapman was een beetje te oxld naar mijn zin.' „Nu Grant," vervolgde hg, „ik stel voor dat we gaan eten." Hij nam den hoorn van het telefoontoe stel op zijn bureau en gaf order direct op te dienen, waarna hg zich weer tot Jim wendde. „Ik heb het diner zelf uitgezocht", zei hij, „en ik mag wel zeggen dat het uitste kend is. Ilc kon geen weerstand bieden aan de vex-zoeking, hoewel het niet in de lijn ligt van een munitiefabrikant. Zie je, ik heb dit voor op den doorsnee man uit mijn milieu, die zich plotseling voor iets dex-- gelijks geplaatst ziet, dat ik niet de min ste verlegenheid gevoel tegenover de be dienden in dit hotel. Doordat ik van mijn schooljaren al zelf bediende ben geweest, weet ik hoe ik hen moet aanspreken. En zij zullen mij heusch niet betrappen op het gebruik van het verkeerde mes of de verkeerde vork, want, zie je, ik heb zeker even lang aan tafel bediend als de meesten onder hen. Toch kunnen ze mij ixiet 'goed thuis brengen." Hij grinnikte doch zette onmiddellijk een strak gezicht, daar de lcellner met de liors-d'oeuvres binnen kwam. Het was inderdaad een uitstekend diner en Jim betwijfelde, of hij zelf een betere keus had kunnen doen. De wijnen waren met even groote zorg uitgekozen, en iedere soort vex-scheen op het goede momeixt. Zoo als Lush reeds te Icerinen had gegeven, wist hij zich bij ieder probleem dat zich voordeed, op de juiste manier te gedra gen; hij keek niet verbaasd, toen het ge vogelte hem in zijn geheel werd voorge houden, alvorens in stukken te worden ge sneden, doch gaf met een genadig kixilcje een teeken van goedkeuring, zonder zijn gesprek te onderbreken; evenmin gaf hij uiting van de verbazing, welke zij, die voor het eerst een bombe zien, gewoonlijk niet kunnen verbergen. En aan het einde van het diner bereikte hij het hoogtepunt van zijn px-estatie, door den door den kellner aangeboden sigarenlcnipper te weigeren. Alle kellners bieden dit instrument aan, doch allen minachten zij den man, die er gebruik van maakt, wetende dat hij thuis nooit sigaren x-ookt. Neen, de eenige moeilijkheid die tijdens het diner leek te kunnen ontstaan, lag in de conversatie. Gedurende het komen en gaan van den kellner, kon er natuurlijk niet over zaken worden gesproken en het viel geen van beiden gemakkelijk, andere ondex-wex-pen van gemeenschappelijk be lang te vinden, die niet het gevaar met zich meebrachten, Lush' vroegere relatie tot zijn gast aan het licht te brengen. Gelukkig leverde de oorlog voldoende stof tot gesprek, en Lush nanx spoedig de ge legenheid waar, toen de kellner zich in de kamer bevond, te zeggen dat hij er nooit spijt van had gehad, als gewoon soldaat in dienst te zijn. getreden, waardoor een geschilde wending aan het gesprek kon worden gegeven en de kellner later aan zijn. collega's kon vertellen, dat die vent met het cricketjasje een nog raardex-e ke rel was, dan zij hadden gedacht, maar niettemin een goed soort. Het gesprek vlotte best en bij het ophalen van herinne ringen uit zijn diensttijd, had Lush zelfs zoo'n succes, dat bg het verhalen van een der meer humoristische episoden, de kell ner -overhaast de kamer moest verlaten, om niet in lachen uit te barsten. Ten laatste, nadat koffie en oude cognac waren gesei*veerd en de kellner de tafel in zijn geheel had opgenomen en buiten ge bracht, werden de beide heeren alleen ge laten. Lush kwam onmiddellijk ter zake. „Heb je dat contract ingezien?" vroeg hij. „Ja", zei Jim. Nadat je weg was ge gaan, heb Ik het even doorgelezen". „Heb je er nog iets op aan te merken?" vroeg Lush weer. „Neen", zei Jim. „Voor zoover ik kan uitmaken, lijkt het wel in orde. Naar wat ik van contracten afweet, hetgeen niet veel is, schijnt er niets onredelijks in te staan. Maar vertel eens, wat is het eigen lijk voor een zaak, waarmee wij ons bezig houden? Be heb natuurlijk wel gemerkt, dat je vandaag nogal fortuinlijk bent ge weest en na hetgeen je voor mij hebt ge daan, kan ik er niets van zeggen als je uit mijn flat regelrecht naar een suite in Claridge Hotel verhuist. Per slot van re kening zijn dat jouw zaken en ik heb er in ieder geval een buitengewoon goed diner aan. te danken. Maar, beste Lush, vertel mij toch in 's hemelsnaam wat je den heelen dag hebt uitgevoerd, en wat ik hier mee te maliën heb, en hoe je het hebt klaargespeeld en wat ter wereld je nu van plan bent. Blijf je nu op dit peil, of vraag je mg morgen te dineeren in de ambtswoning van den minister-president of het Buckingham Paleis?" „Kalm aan!" vermaande Lush. „Eén ding tegelijk. Bt wil je niet overhaasten en ik heb je vanavond opzettelijk hier gevraagd, opdat je in ieder opzicht jezelf kunt over tuigen, alvorens het contract te onder teekenen, maar ik kan niet alle vragen tegelijk beantwoordexx. Nu, wat wilde je het eerst weten?" „Wat ik direct wil weten", zei Jim, „voor ik aan verstandsverbijstering ga lijden, is waar je geweest bent en wat je hebt uitgevoerd, sedert je vanmorgen vroeg mgn flat hebt verlaten. Ik hoorde van Chapman, dat je tegen lunchtijd in een auto voor een verhuurkantoor bent gezien, en ik weet dat je tusschen vijf en zes in mgn flat bent gekomen met je zakken vol bankpapier maar nu wil ik de rest weten. Waar ben je geweest en wat heb je gedaan Dat is de eerste vraag en de belangrijkste." (Wordt vervolftd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 11