KRUSCHEN DE WONINGTOESTANDEN IN ZEELAND. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 27 December 1940 Over 't algemeen goed, maar in Zeeuwsch- Vlaanderen is nog een achterstand OORLOG DOORKRUISTE DE PLANNEN. Men zal zich herinneren, hoe de dia- tricts-t.b.c.-arts, dr. F. de Stoppelaar, ons onlangs in een Interview belangwek kende büzonderheden verschafte over de kansen op uitbreiding van het t.b.c.-ge- vaar. Daarbij werd een verband gelegd met het algemeen gemiddelde volksinko men en het sterk verhoogde indexcijfer, terwijl tevens de aandacht werd gevestigd op het vraagstuk der volkshuisvesting welke op tal van plaatsen veel te wen- schen overlaat. Wanneer deze factoren, zooals in dezen tijd in elkander grijpen, kunnen de voor waarden over een toename der t.b.c.-ge- vallen en voor een daling van het alge- meene gezondheidspeil aanwezig worden geacht. Reeds zijn de sporen daarvan in Zeeland aanwijsbaar. Vandaar dat wij ons in aansluiting op hetgeen dr. De S itoppelaar ons mede deelde, thans hebben gewend tot den in specteur der Volksgezondheid jhr. ir. J. de Ranitz, met de vraag: In hoeverre kan de minder goede volks huisvesting als oorzaak voor de daling van het gemiddelde gezondheidspeil wor den aangemerkt? Zijn er concrete voor beelden aan te wijzen en wat geschiedt er om ten aanzien van de volkshuisves ting betere toestanden te scheppen? De heer De Ranitz begon met er de aandacht op te vestigen, dat het probleem der volkshuisvesting zooals zich dat in Zeeland voordoet, in abnormale tijden als deze niet kan worden beoordeeld naar de maatstaven, die in normale tijden worden De oorlog heeft veel plannen doorkruist en dit is van te meer beteekenis, nu tal van ongunstige factoren als 't ware sa menspannen. Gebrek aan sociaal gevoel. Gerekend naar normale tijden echter mag de slechte toestand op het terrein der volkshuisvesting worden beschouwd als een uiting van gebrek aan sociaal ge voel, waar immers de premie- en voor schotregeling van het Rijk het alleszins aanlokkelijk maakte de krotopruiming en de verbetering van den algemeenen wo ningtoestand te bevorderen. Het spreekt vanzelf: er moeten offers worden gebracht, maar dan nog bestaat er geen aanleiding, zich aan den stimu- leerenden invloed van rijkswege te ont trekken. De overheid, die leidend moet optreden, zoo beluisterden wij uit de uiteenzettin gen, welke ir. De Ranitz ons ten aanzien van de premie- en voorschotregelingen gaf, heeft daarin de beschikking over de middelen om belangrijk sociaal-paedago- gisch werk te verrichten. We wijzen slechts op de mogelijkheid om bij een toe passing van de E.W.P.-regeling een sy steem van opschuiving in te lasschen, hetgeen met name in de steden, van uit nemend gewicht kan worden geacht. Financieele overwegingen, zoo kan de conclusie luiden na kennisname van deze regelingen, behoeven er niet te bestaan, om de vervanging van slechte door goede woningen niet ter hand te nemen. Gemiddelde van twee procent. De toestand in Zeeland, in 't algemeen, aldus de heer De Ranitz, zou ik niet on gunstig willen noemen. Het aantal krotwoningen kan geschat worden op twee procent van het totaal. Op een totaal van 82.000 woningen, zijn er 1600 krotten en onbewoonbaar ver klaarde woningen. Dit algemeene gemiddelde behoeft eeni- ge nadere toelichting. Er. zijn plaatsen in Zeeland, waar het gemiddelde beduidend hooger is. Bruinisse en Yerseke, in het algemeen de visschersplaatsen, geven een gemiddelde te zien tot ongeveér tien pro cent. Dank zij de mogelijkheden welke de landarbeiderswet biedt, is er overal op het platteland veel verbeterd, doch op Z. Vlaanderen treft men in sommige plaat sen toestanden, die iedere beschrijving tarten. De heer De Ranitz wees ons op Bier vliet, waar de volkshuisvesting zeer be neden peil is, terwijl nog thans in Clinge de in 1918 gebouwde noodwoningen nog dienst doen. De belangstelling in Zeeland voor ver betering was voor den oorlog betrekkelijk gering. De oorzaak kan wellicht ook hier in worden gezocht, dat de woningtoestand weliswaar niet goed was, maar de bewo ning daarentegen zeer goed. Dat hier een verband is aan te wijzen' met den volks aard, is buiten kijf. Want dit blijkt toch wel: de vaak zeer slechte woningtoestanden vooral in Z. Vlaanderen, hebben geen merkbaren in vloed gehad op de volksmoreel. De heer De Ranitz gaf ons enkele voorbeelden van toestanden, zooals deze in het land van Hulst worden aangetroffen. Toestan den, welke in zich het gevaar bergen van sexueele verwording, hebben nochtans geen merkbaren invloed gehad op het ze delijk peil der bevolking. Deze ervaringen zijn bij alle ellende bemoedigend, want zij spreken van gezonde volkskracht. Bestaat er gevaar voor uitbreiding der t.b.c. Ik acht dit gevaar met name in de genoemde streken niet denkbeeldig. De woningtoestanden zijn zeer slecht, veel lekkage en over 't algemeen zijn deze huizen uitermate vochtig en geenszins tochtvrij. U denke zich slechts in, wat het wil zeggen, ieder jaar opnieuw te moeten .behangen. Oorlog verstoorde de plannen. Nu de onderscheidene factoren, welke het gezondheidspeil der bevolking beïn vloeden, in elkander grijpen, klemt de noodzakelijkheid om maatregelen te tref fen, des te meer. Vóór den oorlog waren de voorberei dingen getroffen om de onbewoonbaar verklaringen rigoureus door te zetten. Uit den aard der zaak is hier soepelheid noo- dig, maar de gemeentelijke taak heef zich op dit vraagstuk krachtiger te richten. Ik noem U als voorbeeld het verbod van het bouwen van bedsteden. In tal van gemeenten wordt aan dit voorschrift reeds de hand gehouden, maar toch zijn er in Zeeland nog veertig gemeenten waar een zoodanige verordening niet be staat. De oorlog heeft echter alle plannen doorkruist. De hoogere bouwkosten maak ten hulp onmogelijk, doch, aldus de heer De Ranitz, het college van secretarissen- generaal overweegt thans een anderen vorm van financieele hulp. Daarnaast is er thans een groot tekort aan woningen, waardoor het niet mogelijk is, de onbewoonbaarverklaringen ten uit voer te leggen. Er valt nog heel wat te doen op het gebied van één-kamerwoningen en rug-aan- rug-woningen. Het is noodig, de verbete ring van de Volkshuisvesting krachtig ter hand te nemen. Goede woningen is de goedkoopste ma nier om de volksgezondheid te bevorderen. Sterk verminderde werkloosheid onder de landarbeiders. De werkloozenkassen van de landarbei- dersbonden zijn seizoenkassen, d.w.z. zij verstrekken slechts uitkeeringen in een bepaald seizoen, in dit geval in de winter maanden 1 December tot 1 Mei. Hoe staat het nu met de werkloosheid onder de georganiseerde land-, tuin- en veenarbeiders in vergelijking met de vier voorafgaande jaren? Deze blijkt in de eerste twee weken in December van dit jaar belangrijk geringer te zijn dan in de overeenkomstige weken van 1936, 1937, 1938 en 1939 Bij den Nederlandschen Bond van Ar beiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf was 'het aantal werklooze leden als volgt le week Dec. 2e week Dec. 1936 5914 11576 1937 4543 9243 1938 4118 7619 1939 4023 7837 1940 2259 2985 In de twee eerste weken van dit jaar is het aantal werklooze leden dus 50 pet. en meer kleiner dan in de voorafgaande jaren. Weliswaar is het ledental van den bond enkele duizenden kleiner dan één jaar ge leden, maar aan den anderen kant waren ongeveer 3000 bondsleden, die nu in het landbouw- en veenbedrijf werkzaam zijn, in December 1939 gemobiliseerd. Behalve aan het verminderd ledental is de teruggang zeer zeker hoofdzakelijk toe te schrijven aan de plaatsing van vele land- en veenarbeiders in Duitschland en aan de sterk vergroot® tewerkstelling, mede bevorderd door de ontslagverorde ning in den Nederlandschen landbouw. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW EN LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Het Dagelijksch Bestuur van de Hol- Iandsche Maatschappij vajn Landbouw heeft unaniem besloten accoorö te gaan met het besluit van het bestuur van het Koninklijk Nederlandscli Landbouw Co mité om de samenwerking met den Na- tidhalen Bond Landbouw en Maatschappij niet langer te bestendigen. WINTER OP DEN BALKAN. Uit alle deelen van Joegoslavië worden berichten ontvangen over zwaar winter weer. In de IJzeren Poort heeft zich een Üslaag gevormd van een meter dik. Men is bang, dat daardoor evenals in de vorige winters, weer watersnood in de omliggen de dorpen zal 'ontstaan. Bij de Servische stad Passarowitsj is een met scholieren bezette*autobus in de sneeuw blijven ste ken; 24 uur lang hebben zij in de koude moeten wachten, alvorens er hulp kwam opdagen, waarna zij nog negen Ic.m. dooi de sneeuw moesten loopen, voordat zij de bewoonde wereld bereikt hadden. Ook in het Zuiden van Servië zijn de wegen dooi den nieuwen sneeuwval weer versperd. Het autobusverkeer moest gestaakt wor den, daar eenige bussen me1, reizigers op de passen 'n de sneeuw zijn blijven steken en 12 uur lang op hulp hebben moeten wachten. Deze verkeersstagnaties brengen het gevaar mede, dat in de dorpen levens middelen en geneesmiddelen gaan ontbre ken. Ook in Montenegro zijn alle autobus verbindingen stopgezet. Aan de Adriati- sche Zee is na eenige zonnige dagen plot seling de temperatuur gedaald en is het gaan sneeuwen. TWEE SPOORWEGONGELUKKEN IN ROEMENIË. Gedurenre de Kerstdagen zijn in Roe menië twee spoorwegongelukken gebeurd. Ten Oosten van Arad zijn twee personen treinen in botsing gekom .enDe beide lo comotieven en veertig wagons ontspoor den. Zes menschen zijn om het leven ge komen, verscheidene gewond. In de nabijheid van Boekarest is een personentrein achter op een anderen per sonentrein gereden. Hierbij was één doode te betreuren, elf menschen werden ge wond. Het treinverkeer werd door een zwaren sneeuwval zeer bemoeilijkt. Talrijke we gen waren voorts onbegaanbaar tenge volge van sneeuwverstuivingen. Op den autoweg BoekarestKroonstad zijn tien tallen auto's ingesneeuwd. De scheepvaart tusschen Giurgiu en Rustjuk moest we gens ijsgang op den Donau worden ge staakt. In scherpe tegenstelling met de laatste jaren vinden thans de takkenbossen grooten aftrek, vooral onder de bakkers, die op deze wijze weer tot de oude beproefde methode terugkeeren (Foto Pax-Holland) De distributie van gas en electrieiteit. Zuinigheid een eerste eisch. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Zooals bekend, is het gas- en electrici- teitsverbruik met ingang van 15 Decem ber j.l. gerantsoeneerd op den grondslag van 100 van het verbruik in de over eenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Hoewel deze verbruiksbeperking een lo gisch gevolg is van de distributie van vaste brandstoffen, is het mogelijk van nut dit oorzakelijk verband nader te beschouwen. Natuurlijk weet ieder wel, dat voor de fabricage van gas en de opwekking van electrieiteit dezelfde grondstoffen worden vereischt, die gerantsoeneerd worden bij de distributie van vaste brandstoffen. De gas- en electrlciteitsproducten ver bruiken jaarlijks enkele millioenen tonnen brandstoffen, gedeeltelijk om den verbrui ker het gas en de electrieiteit te leveren voor zijn woning, gedeeltelijk (en dit is wel het grootste part) voor industrieele doeleinden. Gas- en electriciteitsproducten zijn dus wel zeer groote verbruikers van vaste brandstoffen, die uit den aard der zaak moeilijk aan den greep der distributie kon den ontkomen. Toch waren er voor de invoering van de distributie van gas en electrieiteit nog an dere oorzaken. Na de invoering van de distributie van vaste brandstoffen is het gebruik van gas en electrieiteit bij vele afnemers zeer aan merkelijk gestegen, daar zij de hun ten opzichte van de verwarmingsdoeleinden opgelegde beperkingen compenseerden door middel van gas en electrieiteit. Het, gas- en elektriciteitsverbruik toegenomen. Daarenboven is door het wegvallen van petroleum en vaste brandstoffen voor kookdoeleinden het gas- en electriciteits- verbruik eveneens in sterke mate toegeno men. Kan dit laatste toelaatbaar geacht worden, ontoelaatbaar en een sociale on billijkheid is het te noemen, indien de meer gegoeden in de gelegenheid zouden zijn het betrekkelijk ongerief van de beperking van het verbruik van vaste brandstoffen op te beffen door een overmatig gebruik van gas en electrieiteit als warmtebronnen. Aan de gas- en electriciteitsbedrijven is thans de taak opgelegd nauwgezet de rantsoenen te bepalen ente handhaven. Om te voorkomen, 'dat de brandstoffenposi- tie van deze bedrijven in gevaar zouden komen én dus een strenger rantsoeneering zou moeten worden toegepast. Teneinde een stijging boven dit genor maliseerde verbruik van gas en electriei teit te voorkomen, heeft de overheid in het z.g. „Gas- en electriciteits-rantsoeneerings- reglement 1940 no, 1" een overschrijding van het rantsoen terecht strafbaar gesteld. Geen verdere rantsoeneering. Voorshands zal deze distributie wel geen bijzondere moeilijkheden opleveren, om dat het niet in de bedoeling ligt het ge noemde percentage van 100 te verlagen. Wel moet er rekening mede gehouden wor den, dat zich vervoersmoeilijkheden kunnen voordoen, die een regelmatigen toevoer van steenkool naar de gas- en electrici- teitsfabrieken zouden storen en aanleiding zou kunnen zijn, dat de overheid tot rant soensverlaging zou moeten besluiten. Toch kan ieder er toe bijdragen om deze rantsoenverlaging te voorkomen, althans zoolang mogelijk uit te stellen. Het een voudige recept hiervoor is: zuinigheid. Het wil ons voorkomen, dat nog niet ieder duidelijk voor oogen staat, dat, als men dit ter simpele illustratie by het koken de vlam niet 2 c.m. binnen den panbodem houdt, men 'n ketel vol water opzet, wanneer slechts een klein thee potje gevuld moet worden, men het licht laat branden als men een kamer verlaat, men onnoodig de radio laat spelen, kortom gas en electrieiteit verspilt, men er mede de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de thans geldende rantsoenen voor gas en electriei teit niet zouden kunnen worden gehand haafd. Interessante cijfers. En tochwe willen een poging wa gen om te doen zien, hoe door de macht van het keine het algemeen belang ge diend wordt. Hoe gemakkelijk kan met behulp van eenpansgerechten en kookkist, met spaar lampen en met het devies „strijk alles zoo veel mogelijk in één keer" b.v. 20 ge spaard worden op het gebruik van gas en electrieiteit. Plaatsen, die men niet mag bezoeken. TENZIJ MEN EEN SPECIALE VERGUNNING HEEFT. Officieel wordt medegedeeld: Het is gebleken, dat velen ten onrechte in de meening veïkeeren, dat met de eilanden, die zonder vergunning van den Stafofficier bij den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris door niet-ingeze- tenen mogen worden bereisd, uitsluitend de Zeeuwsche eilanden zouden zijn be doeld. Hetzelfde is echter ook bepaald ten aanzien van een aantal gemeenten in de provinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland en Groningen. Teneinde elk misverstand op dit punt zoo veel mogelijk te voorkomen, volgt hieron der een lijst van alle gemeenten, waarvoor het verbod van bezoek van niet-ingeze- tenen geldt: Provincie Zeeland: Clinge, Graauw en Langendam te Graauw, Hontenisse, Kloosterzande, St. Annaland, St. Maar tensdijk Zl., Oudvossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse, Tlioleö, St. Phi- lipsland, Biervliet, Breskens, Cadzand, Groede, Hoek Zeeland, Hoofdplaat Koe wacht, Neuzen, Nieuwvliet, Vogelwaarde te Stoppeldijk, Zaamslag, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh te Burgh Haamstede, Dreischor, Duivendjjke, Eikerzee te Scha- rendijke, Ellemeet, Haamstede te Burgh Haamstede, Kerkwerve, Nièuwerkerk Zee land, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland Zeeland, Ouwerkerk Zeeland, Renesse, Se- rooskerke Schouwen, Zierikzee. Zonnemai- re, Baarland, Borssele, Colijnsplaat, Drie wegen Zuidbeveland, Ellewoutsdijk, Goes, 's-Gravenpolüer, 's Héerabtskerke, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoelc, Heinkens- zand, Hoedekenskerke, Kapelle te Kapelle Biezelinge, Kats, Kattendijke, Kloeting;, Kortgene Krabbendijke, Kruiningen, Nis- se, Oudelande, Ovezande, Rillandbath te Rilland, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wissekerke, Wolphaartsdijk, Vlissingen, Yerseke, Aagtekerke, Arnemuiden, Bigge- kerke, Domburg, Grijpskerke Zeeland, Koudekerke Zeeland, St. Laurens, Melis- kerke, Nieuw- en St. Joosland Oost- en West Souburg, te Oost-Souburg, Oostka- pelle, Ritthem, Serooslcerke Walcheren, Veere, Vrouwenpolder, Westkapelle Zee land, Zoutelande, Middelburg. Provincie Noord-Brabant: Hooge en La ge Zwaluwe, Klundert, Willemstad, Fijnaart, Dinteloord en Prinsland, Steen bergen, Nieuw Vosmeer, Halsteren, Ber gen op Zoom. Woensdrecht, Ossendrecht. Provincie Zuid-Holland: Rozenburg, Oost- voorne, Den Briel, Zwartewaal, Rockanje, Nieuwenhoom, Nieuw-Helvoet, Hellevoet- sluis Oudenhoorn, Abbenbroek, Heenvliet, Geervliet, Spijkenisse, Hekelingen, Zuid- land, Nieuw Beijeriand, Oud Beijerland, Piershil, o-vudswaard, Heinenoord, Mijns- heerenland, Westmaas, Klaaswaal, Zuid Beijerland Numansdorp, Puttershoek, Maasdam, 's-Gravendeel, Vierpolders, Strijen, Goeree, Ouddorp, Stellendam, Me lissant, SommelsdijK, Dirksland, Middel- harms. Stad aan 't Haringvliet, Den Bom mel, Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Herkingeu. Provincie Noord-Holland: Texel, Vlie land, Terschelling. Provincie Friesland: Ameland, Schier monnikoog. Provincie Groningen: Warffum. Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat in het verzoek voor een uit- zondei-ingsvergunning, dat moet worden gericht tot den burgemeester van de te bezoeken plaats, moet worden vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de re den, waarom men het bezoek wenscht te brengen en den duur van het verblijf al daar. Personen, die den voorgeschreven weg niet bewardelen en zich desondanks in het verboden gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk gedwongen naar huis terug te reizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvergunning, welke aan ande re takken van dienst worden gericht, kun nen niet in behandeling worden genomen. Hoeveel dat wel is Dit is 285.000.000 kg of 285.000 ton Een lange kolentrein van 50 60 wagons kan zoo ongeveer een duizend ton steenkool vervoeren. Een beetje zuinigheid beteekent voor ons land dus 285 ran die lange treinen. Een beetje zuinigheid beteekent zoo on geveer 17.000 wagons met kolen, een beetje zuinigheid en dit wilden wij voor al naar voren laten komen beteekent, dat de kans op een straffe distributie van gas en electritciteit aanzienlijk kleiner wordt en dat meer transportmateriaal vrij komt voor huisbrandvervoer. Tallooze lijders aan Rh ewma^iselhe Pijnen zijn trouwe gebruikers van het beroemde Kruschen Zout dat door z'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pijnen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg, Bij alia apoth. on drofl, 1.62, 1.47, 0.76, 0.41, p. B, Kerstvrede aan het Westfront. Het opperbevel van de Duitsche weer* macht maakte gisteren bekend In den nacht van 24 op 25 December en den 25en December overdag heeft zich geen enkele vermeldenswaardige gebeurte nis voorgedaan. KERSTREDE VAN BEN PAUS. De Paus heeft Dinsdagochtend in de zaal van het consistorie in Vaticaanstad de leden van het H. college van kardinalen in plechtige audiëntie ontvangen, die htm kerstwensehen kwamen aanbieden. De paus heeft een kerstrede uitgesproken welke per radio werd verspreid.. De paus wees met nadruk op de be zorgdheid, waarmede hij het onheil gade slaat van het groote conflict, waaronder de wereld gebukt gaat, en hij onderstreep te dat thans, maar vooral ook wanneer het conflict voorbij zal zijn, het werk der geestelijke opbeuring in het bijzonder ge wijd zal moeten zijn aan de taak om de diepe wonden te helen welke door dit con flict geslagen worden. Vervolgens ver klaarde de paus, dat zijn vaderlijke zorgen thans heel bijzonder uitgaan naar de krijgsgevangenen en hij zcide zich geluk kig te achten, dat hij hun bijna overal door middel van zijn vertegenwoordigers, een woord van troost en opbeuring had kun nen doen toekomen. In dit ver-band -maakte de paus gewag van de genomen initiatie ven voor de krijgsgevangenen en vluchte lingen, alsmede voor hun familieleden, in de verschillende landen. Daarna herinner de de paus aan de principieele verklarin gen welke hij een jaar geleden heeft afge legd over de essentieele vredeswaarden, welke gebasseerd moeten zijn op gerech tigheid, waarna hij er den nadruk op leg de, dat die verklaringen ook heden ten da ge nog haar actueele karakter bezitten, „Wij hopen, dat alle volkeren uit dit conflict te voorschijn treden, bezield, met een nieuwe, en beteren geest". De essentieele voorwaarden, zoo ver volgde de paus, voor elke nieuwe orde zijn evenwel de volgende: 1) een overwinning op den haat, welke thans de volkeren gescheiden houdt, 2) een overwinning op het wederzijdsche wantrouwen, 3) een overwinning op het beginsel, dat hetgeen men nuttig acht de grondslag vormt van het recht, 4) een overwinning op de al te scherpe verschillen op het gebied van de wereld economie, opdat aan alle landen de midde len verschaft worden om een behoorlijk leven te leiden, 5) een overwinning op het egoïsme, dat vervangen moet worden door een oprechte solidariteit en broederlijke samenwerking. „Wanneer dit conflict voorbij is, dan ho pen wij, dat de verantwoordelijke mannen een rechtvaardige oplossing zullen weten te vinden, teneinde een werkelijke nieuwe orde te vestijen, welke een bron van ge luk genoemd kan worden voor alle. vol keren". Bethlehem verduisterd. Uit Beiroet meldt het D.N.B. Voor het eerst in bijna twintig eeuwen viert Bethle hem bij volslagen duisternis Kerstmis. Alle vensters van de beroemde geboortekerk zijn blauw geverfd. De Britsche autoritei ten hebben de traditioneele herdersvuren voor de kerk verboden. De historische pel grimstocht heeft zijn weg dit jaar in vol ledige duisternis moeten zoeken, ten streng ste bewaakt en geleid door Britsche jacht vliegtuigen. KOUDEGOLF IN SPANJE. Geheel Spanje is met Kerstmis door een geduchte koudegolf geteisterd. Te Avila, Cordoba, Teruel, in de Sierra Nevada en het Cantabrisch gebergte zijn temperatu ren van 10 tot 15 graden onder nul geme ten. Te Madrid vroor het eersten Kerstdag twee graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5