IDetdusieren UIT DE PROVINCIE VICKS HOESTBONBONS Van hedenavond 17.32 uur tot morgenochtend 9.50 uur De maan komt morgenochtend op te 8.53 uur en gaat onder te 17.47 uur (Nieuwe Maan). Z. L. M. Vergadering van het dagclyksch bestuur. Van de vergadering van het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Mij., ge houden op Maandag 16 December in Hotel Centraal te Goes, onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, zond men ons het volgen de korte verslag. Veevordering. Het dagelijksch bestuur besprak uitvoe rig de gevolgen van de verplichte veeleve ring, welke inhoudt dat voor 28 Febr. 1941 ruim 200.000 stuks vee geleverd zullen moeten worden. Deze zeer ingrijpende leve ring beteekent een bedreiging van den vee stapel. Vele bedrijven zullen hierdoor in moeilijkheden komen. Het dagelijksch bestuur besloot tot de Ned. Veehouderij Centrale een schrijven te richten, waarin zal worden verzocht bij de vee-aflevering meerrekening te houden met den aard der bedrijven en de samenstelling van den veestapel, terwijl eveneens zal worden verzocht om voor de dieren die vanaf 1 November zijn afgeleverd alsnog een afleveringsbewijs te verstrekken. Aangaande 'n voorstel inzake vestigings- eischen voor boeren en tuinders was het dagelijksch bestuur van meening, dat het gewenscht is, dat eischen worden gesteld aan hen, die zelfstandig een bedrijf gaan beheeren, mits deze eischen niet te hoog worden gesteld en aanvankelijk eenige overgangsmaatregelen worden ingesteld. Li verband hiermede beveelt het dage lijksch bestuur het volgen van landbouw onderwijs met klem aan. Steunregeling kleine boeren. Alhoewel de norm van 9 voor het in komen der kleine boeren een theoretische norm is, dienen deze menschen onder de huidige omstandigheden een hooger loon te ontvangen. Wijziging van de steunregeling in dien zin dat gemeenten welke tot op he den niet aan de regeling wenschten mede te werken, daartoe kunnen worden ver plicht, acht het dagelijksch bestuur drin gend gewenscht. Bietenprys. In verband met de gestegen kosten van arbeidsloon, kunstmest en veevoer en het groote aandeel van deze posten in de pro ductiekosten van de suikerbieten acht het dagelijksch bestuur de bietenprys te laag en besloot op een verhooging van dezen pry's aan te dringen. Klaverznadvoorzïenïng. Onder de huidige omstandigheden is de verbouw van klaver ten behoeve van de voedselvoorziening van paarden en vee van de grootste beteekenis. Doordat de invoer van Itlaverzaad onbeteekenend is, acht het dagelijksch bestuur een voorziening in de klaverzaad behoefte dringend noodzakelijk. Eenheid landbouworgan isatiewezen Het bestuur heeft zich vereenigd met het standpunt dat te dezer zake door het landbouw comité wordt ingenomen. Het dagelijksch bestuur sprak voorts den wensch uit, dat er in Nederland komt een zoo groot mogelijke en werkelijke eenheid op landbouworganisatorisch gebied. De Z.L.M. blijft open voor samenwerking met ieder, die een zelfde streven heeft en wenscht die gaarne in haar gelederen op te nemen. AFDEELING ZEELAND C.B.T.B. Maandagmiddag vergaderde het breed bestuur der af deeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Goes, onder leiding van den heer C. de Putter. Allereerst werden eenige mededeelingen Organisatie tuinbouw. De besprekingen tusschen de vertegen woordigers der tuinbouworganisaties heb ben geleid tot de oprichting van de Fede ratieve Zeeuwsche Tuinbouw Organisatie. De zelfstandigheid der organisaties blijft behouden, alleen komt er een nieuwe sa menwerking op cultuur-technisch gebied. Als penningmeester der F.Z.T.O. is be noemd de heer P. de Kam, secretaris der provinciale afdeeling. Landbouwalmanak. Ook voor 1941 zullen ten behoeve der le den van den C.B.T.B. de Dr. Staring's Landbouw Almanakken weer worden uitge geven. Huishoudondorwys. De Chr. landbouwhuishoudcursus in Oost- burg raakte door omstandigheden, als be zetting gebouw, gebrek aan een leerkracht etc. wat achter voor den nieuwen cursus heeft zich echter alweer een voldoend aan tal leerlingen opgegeven. Krooistelsel. Het bestuur ging niet geheel accoord met het rapport der 3 C.L.O.'s en het daaruit voortvloeiende verzoek aan den secretaris generaal wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken tot opheffing van het krooistelsel of koppelbazensysteem. Dit stelsel vervult in Oostelrjk-Zeeuwsch- Vlaanderen een groote economische func tie bovenden zfln de sociale gevolgen niet ongunstig ook financieel is het voor de ar beidende bevolking van veel belang. Financiën. De begrootingen voor het jaar 1941 wer den vastgesteld. Levering slachtvee. Indien deze verplichte levering onbeperkt doorgaat, wordt een der fundamenten van de veehouderij aangetast. Plet is noodig, dat de handel in rose bonnen, welke uitgereikt worden, teneinde te kunnen bewijzen, hoeveel stuks vee reeds geleverd zijn, een einde neemt. Iedere veehouder dient te weten, dat het koopen van bonnen hem niet van leverings plicht ontslaat. Het was voorts aan te bevelen verschil te maken tusschen verschillende bedrijs typen, welke thans een zelfde percentage moeten leveren. Een en ander zal ook aan den Provin cialen Voedselcommissaris worden doorge geven. Ulonprijs. De door de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale vastgestelde maximumprijs van 4 per 100 kg. is te laag voor dezen tijd van het jaar vooral in verband met de krimp van dit gewas en het percentage dat aan rotting onderhevig is. Het zou overweging verdienen ook voor de uien een bewaarloon vast te stellen, evenals dat bij andere landbouwproducten geldt. Eierprys. De prijs van 1.05 per kg. dan wel .1.07 voor hen, die de eieren zelf aanvoe ren op de plaats van bestemming is, gezien de huidige omstandigheden met hoogere productiekosten aan den lagen kant. Paardenvordering. Deze zeer ingrijpende vordering wordt met zorg door de landbouwers tegemoet gezien, door de moeilijkheden die er voor hun bedrijven uit voorbloeien 21 ''der paarden tusschen 3 en 9% jaar gaan weg. Ook de drachtige en geprimeerde paar den zullen daardoor niet alle in de provin cie kunnen blijven. Aan den provincialen voedselcommissaris zal in overweging gegeven worden om, mocht de verordening in Zeeland tot een onevenredige druk op bepaalde bedrijven leiden, een navordering in te stellen ten einde zoo elkaar te helpen in een billijke verdeeling. Tuinbouwproducten. De vastgestelde maximumprijzen voor verschillende koolsoorten o.a. savoye, roo- de, witte en bloemkool waren voor de tuin ders niet loonend. Met klem werd op verhooging aange drongen belangstellend werd kennis geno men van de juist een dag te voren afge kondigde kleine stijging der maximumprij zen voor enkele producten. Over de verschillende punten zal in over leg getreden worden met het bondsbureau. Walcheren Op de schaats. 'T ZAND. Ook hier is veel genoten van de ijspret tijdens de Kerstdagen. Behalve op 'den vijver bij Torenvliedt is er ook al vee! schaats gereden op de „leiding" bij het electrisch gemaal. Hoewel er geduren de beide Kerstdagen zeer veel is gereden bij dit gemaal is alles zonder ongelukken verloopen, ofschoon het ijs onder de voeten golfde. Anders is het gegaan op de „lei ding" van het gemaal naar de Abeele. Daar hebben verscheiden rijders een paar natte voeten of natte beenen opgeloopen waaruit blijkt dat het ijs daar zeer onbe trouwbaar was. Gelukkig hebben zich daar geen ernstige ongelukken voorgedaan, om dat het daar nogal ondiep is. Gevonden voorwerpen. 'T ZAND. Gevonden voorwerpen een lederen handschoen en een zak met ko nijnenvel bij Goethart, N. Vlissingsche weg 305, Souburgeen kinderwantje bij De Rijke, Nieuwe Vlissingsche weg E 351, 't Zand een zakdoek bij den gemeente veldwachter, Nieuwe Vlissingsche weg E 209, 't Zand. De ijsbaan geopend. WESTKAPELLE. De ijsclub ,,Nova Zem- bla" alhier heeft de baan, gelegen op het Noordervroon bij het IJzeren Torentje, geopend. Het ijs is, over het algemeen ge nomen, goed te noemen. Er werd dan ook op den openingsdag reeds vrij druk gere den. Landbouwvereenigïng „Algemeen Belang". OOSTKAPELLE. Maandagmiddag ver gaderde de Landbouwvereeniging „Alge meen belang" Oostkapelle. In de openings rede wees de voorzitter op de bijzondere omstandigheden waarin werd vergaderd hetgeen achter ons ligtt.w. verlies aan menscheulevens, verwoeste gebieden e.a. en ook hetgeen vóór ons ligt als paarden-, vee-, hooi- en stroovordering. Spr. hoopte dat er spoedig een oplossing voor allen in dezen zoo moeilijken tijd gevonden zal worden. Bij de bestuursverkiezing geeft de heer J. Maljaars Wzn. te kennen niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. In zijn plaats wordt gekozen de heer J. Maljaars Jzn. en herkozen als be stuurslid K. Poppe Johzn. De voorzitter brengt den heer Maljaars Sr. dank vóór het vele goede dat hij als bestuurslid der vereeniging heeft helpen tot stand brengen. Als afgevaardigden naar de Z.L.M.-ver- gadering werden gekozen de heeren W. N. van Liere en J. Maljaars en voor het na zien der rekeningen de heeren Joh. Poppe en S. Louwerse. In de commissie voor de paardenvorde ring hebben zitting de heeren A. P. van Nieuwenhujjze en J. Maljaars, die de taak hebben, aan te wijzen wat al of niet voor vordering in aanmerking komt, en wat niet zal kunnen gebeuren, zonder sommige landbouwers in hun bedrijven te ontwrich ten. Ook de vordering van vee zal voor velen in hun bedrijf ingrijpen, daar in deze streek bijna geen mestvee voorkomt in den winter, doch slechts gebruiksvee wordt aangehouden. Voorgelezen wordt nog een schrijven van den heer Stols uit Sint Philipsland, alwaar men zal trachten, na de paardenvordering elkander zooveel mogelijk te helpen om zoodoende voor velen het hieruit voort vloeiende ongerief te matigen. Het schrij ven bedoelt tevens om als leidraad te die nen voor andere gemeenten, waar men zulks ook wenschte. Uit de besprekingen blijkt dat dit hier in Walcheren niet zoo eenvoudig is, doch laat men echter beden ken „waar een wil is, is een weg". De heer Ikkink sprak daarna over de zaken de Coöp. Eiland Walcheren betref fende. Hij dankte de leden, die hebben hel pen medewerken aan den verhoogden om zet in verschillende artikelen en beval aan ook in het vervolg de Coöperatie te blijven steunen, als zijnde in ieders belang. Bij de rondvraag zette de voorzitter nog nader uiteen de hooilevering, waaruit blijkt dat deze gemeente plm. 64.000 kg zal moe ten leveren. Benoeming. ARNEMUIDEN. Met ingang van 1 Jan. a.s. is tot volontair aan de Christelijke school benoemd de heer L. van der Graaff. Kerstfeestviering. ARNEMUIDEN. Donderdagmiddag, 2en Kerstdag, werd in de Hervormde Kerk onder zeer groote belangstelling Kerst feest gevierd. Denzelfden middag gaf de Christelijke zangvereeniging „Excelsior" een openbare uitvoering in de Gereformeerde Kerk. VERGADERING LANDBOUW VEREENIGING. MELISKERKE. De landbouwvereeniging (afd. der Z.L.M.) kwam alhier in alge- meene vergadering bijeen, onder voorzit terschap van den heer Jac. Geschiere. De vergadering was goed bezocht, mede aanwezig was de heer M. Kleinepier, kringsecretaris. Als bestuurslid werd by acclamatie her kozen de heer W. de Buck. De geitenfokvereeniging en het mus- schen gilde ter plaatse werden op verzoek ieder 5 subsidie toegezegd. Vervolgens kwam te berde de paarden- en hooivordering en de levering van vee en stroo. De heer Kleinepier gaf inlichtingen. Als comm. van bijstand zijn voor deze gemeente benoemd de heeren W. de Buck en P. Wisse. Aan het einde wekte de heer Kleinepier nog op tot trouw aan de Z.L.M. Coöp. „Eensgezindheid". RITTHEM. De coöperatieve aankoop- en verbruiksvereeniging „Eensgezindheid" hield haar jaarvergadering. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de vele moeilijkheden, welke het bestuur heeft ge had om de leden aan brandstoffen te kun nen helpen. Volgens het verslag van den penning meester bedroegen de ontvangsten over het afgeloopen boekjaar 1170,89 en de uitgaven 902,69%, goed slot 268,19%. De heeren A. Goethart en K. Louwerse werden als bestuursleden herkozen. De lieer S. van der Linde, ofschoon niet aan de beurt van aftreding, bedankte als be stuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer L. Osté. Op voorstel van het bestuur zal over het afgeloopen jaar 5 dividend worden uitgekeerd. Voor de grootere werkzaamhe den werd aan den penningmeester over 1940 een gratificatie toegekend van 10. Door het ys gezakt. VEERE. Hoewel het ijs vrij goed te noe men is en enkele rijders den traditioneelen tocht over den watergang naar Middelburg hebben ondernomen, diene men hier en daar, waar niet gereden wordt, uiterst voorzichtig te zijn. Dit ondervonden twee kinderen uit Veere, die zich op het ijs op de buitenvest even voorbij de brug aan den straatweg hadden begeven. Toen de kinderen op het ijs dansten, begaf dit en beiden geraakten te water. Een ijlings toegeschoten man mocht het gelukken na eenige moeite de kinderen weer op het droge te brengen, want zij waren gelukkig niet ver van den kant door het ijs gezakt. Een der jongens zakte in elkaar, doch wij vernamen, dat zijn toestand thans goed is. Zuid-Beveland Teraardebestelling van den heer J. van Houte. 's HEER ARENDSKERKE. Maandag werd in allen eenvoud het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. van Houte, oud hoofd der school aldaar, ten grave ge dragen. De overledene was een man, die in het publieke leven niet op den voorgrond trad, maar wiens heengaan zeker in het gan- sche dorp en ook in tal van gemeenten in onze provincie, diepen indruk heeft ge maakt. Hy was een voortreffelijk onder wijzer en verschillende geslachten op 's Heer Arendskerke heeft hij voor hun verdere leven in de ruimsten beteekenis van het woord „opgevoed". Toen de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten nam eerst het woord de heer C. Flipse, voorzitter van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt". Hy wees op de groote werk kracht van den overledene als secretaris van den bond, welke functie hij 'ruim 30 jaren vervulde en roemde zyn toegewijde liefde voor het doel, dat de bond nastreeft. Ieder bestuurslid, ja alle bondsleden ge voelen, dat wij thans een niet te evenaren secretaris en een trouw vriend naai- zijn laatste rustplaats hebben gebracht: Met een „rust zacht beste vriend", eindigde de heer Flipse zijn kort, maar treffend woord. De predikant der Ned. Herv. kerk te 's Heer Arendskerke wees o.a. op het nut tige werk dat de overledene in zijn ge meente had verricht als opvoeder der jeugd, waardoor hij aller achting verwierf. Hy spoorde de aanwezigen aan by dit graf zich te bezinnen op wat ons aller lot eenmaal zal zijn en daarbij te bedenken, dat er een liefderijk God is, die ons aller lot bepaalt en tot wien wij in ons leven steeds moeten wenden, opdat wij, ieder te zijner tijd, stervensmoed zullen hebben. De heer Vogelaar, schoonzoon van den overledene, sprak daarna een dankwoord, tot hen die den gestorvene de laatste eer bewezen en dankte in het bijzonder het bestuur van den zangersbond voor zijn te genwoordigheid, Eenige kransen, waaronder ook één van den zangersbond, dekten de baar. Winterhulp. KLOETINGE. In deze gemeente, waar de November-collecte voor Winterhulp ruim 125 heeft opgebracht, werd giste ren voor 150 aan waardebonnen uitge reikt, terwijl de burgemeester daarna nog een bedrag van 100 aan bonnen mocht ontvangen. De Werkliedenvereeniglng vergaderde. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer J. Sinke vergaderde de Werklie- denvereeniging te Kapelle. SCHggtPE W§MD maakt Uw keel droog en effent den ,weg voor verkoudheden.- Verzacht en maak Uw keel vochtig met In zijn openingswoord herinnerde de voorz. aan de ernstvolle tyden. Toch valt nog niet te klagen; met de werkzaamhe den is het wel eens minder geweest, de loonen waren goed te noemen. De levens standaard is evenwel hoog, zoodat zuinig heid in alles eerste eisch is. Hierna herdacht de voorz. het overlijden van den 2den voorz., den heer J. de Ja ger Bz., die ruim 30 jaar bestuurslid is geweest en de belangen der vereeniging steeds met alle hem ten dienste staande krachten behartigde. Op het verzoek aan den Minister van Defensie gedaan in Febr. 1940 om her ziening inkwai-tieringsgeld werd geant woord dat hieraan niet kon worden vol daan. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Toolens, J. Sinke en M. Bayens, wer den allen herkozen. Benoemd werd als afgevaardigde voor Wijkverpleging de heer D. Landman. Benoeming. OUDELANDE. De heer C. J. Mol al hier is benoemd tot vakonderwijzer en kweekeling met akte aan een christelijke U.L.O.-school te Delft. LJsprefc. BAARLAND. De in den afgeloopen win ter opgerichte Baarlandsche ijsvereeniging kon reeds Maandag jl. haar haan voor het publiek open stellen. De baan bleek in uit stekende conditie te verkeeren en is zeer gunstig gelegen in de onmiddellijke nabij heid van het dorp. Het terrein is omgeven door boomgaarden, die voor de schaatsen rijders een uitstekende beschutting voor den wind vormen. Den eersen middag van opening waren reeds vele liefhebbers van de yssport opge komen om de baan te keuren, Algemeene vergadering Ziekenfonds. KAPELLE. Het Ziekenfonds te Kapelle kwam onder voorzitterschap van den 2den voorzitter, den heer M. Bayens in alge meene ledenvergadering bijeen. De waarn. voorzitter zei met schroom deze plaats in te nemen. De voorzitter de heer J. de Jager die 25 jaar bestuurslid as geweest, waarvan 11 jaar als voorzitter, is overleden. Met dankbaarheid herdenken wij, aldus spr.. wat de heer De Jager voor het Ziekenfonds is geweest. Zijn nage dachtenis blijft voortleven in de geschie denis van het fonds. Herkozen werden de aftredende be stuursleden: H. Toolens, M. Bayens en C. Ossewaarde. Als afgevaardigde voor de vereeniging Wijkverpleging werd benoemd de heer C. Ossewaarde. Een drukke bespreking volgde over uit- keering en contributie. Besloten werd, wil de vereeniging aan haar gestelde verplichtingen voldoen, de contributie ook te doen betalen, zonder eenige wyziging. Rijksveldwacht. WEMELDINGE. Aan" boord van het Rijkspolitievaartuig alhier zijn geplaatst M. C. Kerpel en J. G. Visser, als Rijks veldwachter in tijdelijken dienst. Uitkeerlngen van Winterhulp. RILLAND. Aan 17 gezinnen in deze gemeente kon een uitkeering uit de „Win terhulp" worden gedaan. De werkgemeen schap hoopt spoedig over meer middelen te kunnen 'leschikken en zoodoende in staat te zijn velen, die het noodig heb ben, te kunnen helpen. Het ijs. YERSEKE. De jeugd trekt, ondanks waarschuwingen, er met de schaatsen op uit en het ijs, sterk of ni-t, wordt aan een proefneming onderworpen. Er werd al aardig druk gereden op de z.g. „Kulk" met zijn uitloopers. Dat dit niet zonder ongevallen zou blij ven, lag voor de hand en mej. M. van Stee werd ook het eerste slachtoffer. Het ijs bezweek onc'er haar gewicht en ze ging kopje onder. Gelukkig werd spoedig hulp geboden en kon ze behouden op het droge worden gebracht. Een ongeval. YERSEKE. Dinsdag bracht de heer G. Huige een vracht vuil per auto naar de stortplaats in Polen. Daar gekomen zakte de wagen weg, waarop getracht werd den wagen met een kelderwinde naar boven te krijgen. Hierbij had H. het ongeluk dat dit werktuig terug sloeg, waarbij hij een slag in het gelaat kreeg. H. bekwam hierdoor verschillende verwondingen, terwijl hem tevens enkele tanden uit den mond wer den geslagen. Afloop verkooping. YERSEKE. Dezer dagen heeft notaris H. Jonkers te Goes publiek verkocht in ca fé „Het veerhuis" ten verzoeke van de fa milie Rykse. a. 3 woonhuizen, bergplaats en erven te Yerseke, aan de Stoof straat en den Ach terweg, nummers 7, 9 en 11, samen groot 1 A. 55 c.A. Pand 1. Hoogste inschrijver de heer C. van Nieuwenhuize, alhier voor 1000. Pand 2. Hoogste inschryver de heer J. M. Elenbaas, alhier voor 418. Pand 3. Hoogste inschrijver de heer J, de Bourgraaf te Wemeldi'nge voor 701. Kooper van deze drie perceelen in com binatie de heer C. van Sparrentak, alhier voor 2600. b. Een schaapskooi, met het erfpach- recht vajn 2 A. 85 c.A, erf eigendom van het Burgerlijk Armbestuur alhier, kon niet worden verkocht wegens nog niet verkre gen machtiging van het Ryk. c. 6.10.58 H.A. zijkantweg en water als mede de schaapskooi met het erfpachts- recht van 3 perceeltjes erf groot 9 A. 92 c.A. Kon ook niet worden verkocht om bo vengenoemde redenen. Verder contant. 97 schapen, waarvan 17 ltweekschapen voor 400; en het restant voor 220 290 per 10 stuks werden verkocht. DE VORST NADEELIG VOOR OESTER- EN MOSSELCULTUUR. YERSEKE. Enkele dagen van vorst liggen nog slechts achter ons en reeds- doet deze kleine vorstperiode zich reeds geducht gelden in nadeeligen zin voor onze oester- en mosselcultuur. Zien dé schaatsenliefhebbers Thialf met blijdschap tegemoet, de Yersekenaar die met oesters en mosselen heeft te maken, en dat zijn er velen, trekt een bedenkelijk ge zicht als het kwik zoover onder nul daalt, want een Yerseke met vorst is geen ge zond Yerseke. Nog versch ligt in het geheugen de win ter 1939—1940 die zulk een ontzaglijke schade over ons dorp bracht, en aller hoop is dan ook dat een spoedige kentering zal komen. Reeds nu zyn al weer vele personen zonder werk en is er schade aangericht aan oesterpannen etc. en de goede verzen ding der laatste weken dreigt gekeerd te worden. En dat met de feestdagen die steeds het toppunt van verzending waren, Moge alles spoedig ten goede een wen ding nemen VERGADERING BOERENLEENBANK, Uitbreiding credietverleening. HOEDEKENSKERKE. De coöperatieve Boerenleenbank hield Zaterdagmiddag een algemeene vergadering om een wyziging der Statuten en een van het Huishoudelijk Reglement aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. Beide voorgestelde wyzi- gingen hebben ten kantore van de bank voor de leden ter inzage gelegen. De voorzitter, de heer P. J. Verburg, zette uiteen, dat beide wijzigingen noodza kelijk waren, omdat het bedrijf der boe renleenbanken in de laatste jaren is uit gebreid. Het is nu ook mogelijk, dat de Centrale bank meer en scherper controle kan uitoefenen. Ook zal credietverleening aan andere dan landbouwbedrijven onder bepaalde voorwaarden mogelijk worden. De wijzigingen werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering- was slecht bezocht. Getyen Weraeldinge. (Zomertijd) December. Vrijdag 27 3.05 15.27 8.47 21.06 S. Zaterd. 28 N.M. 4.02 16.20 9.38 21.5S Zondag 29 4.50 17.09 10.31 22.46 Maand. 30 5.36 17.54 11.16 23.31 Dinsdag 31 6.18 1S.35 11.59 24.10 Zeeuwsch-V laander en IJSPRET OP DE KERSTDAGEN. OOSTBURG. Beide Kerstdagen hebben hier een kalm verloop gehad. Zeer velen hebben zich vermaakt met de ijspret op het „Groote Gat", op welke prachtige uit gestrekte baan het ijs in goede conditie bleek te zijn. Beide dagen heerschte daai; een groote drukte, niet alleen van schaat senrijders, maar ook van kyklustigen, te meer waar onder de rijders goede krach ten bleken te schuilen. Wel hebben eenige onvoorzichtigen die zich op zwakke plek ken waagden, hun onbezonnenheid met een nat pak moeten bekoopen, doch ern stige ongevallen hadden gelukkig niet plaats. Het ijs bleef goed tot gisteravond de duisternis de laatste rijders had ver dreven. Toen trad de dooi in en vernie tigde alle illusies om ook op Kerstdag drie, dat hier vrij algemeen wordt ge vierd, van de ijspret te genieten. Geen duurtebyslag op eontractloonen voor arbeiders. SCHOONDIJKE. De besturen van de katholieke en christelyke werkgevereorga nisaties in het landbouwbedrijf in West- Zeeuwsch-VIaanderen hebben' het ver zoek van de landai-beidersbonden om nog maals in conferentie bijeen te komen ter bespreking van een toe te kennen duurte- bijslag op de eontractloonen afgewezen. De werkgeversbesturen wijzen er op, dat eeu bijslag van 10 het uurloon in de win termaanden zou doen stijgen boven' de zo mer- en herfstloonen en dat bij minder productiviteit, welke nog vergroot wordt door den vrijwel mislukten vlasoogst. De Gemeenteraad van Axel bijeen, AXEL. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad alhier onder voorzitterschap van burgemeeser F. Blok. Een voorstel van B. en W. om aan het gemeentepersoneel een duurtetoeslag te verleenen van 5 werd aangehouden. Enkele leden wilden iets verder gaan en de minder gesalieerden een toeslag geven van 10 De gemeentebegrooting voor 1941 werd goedgekeurd met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 345.638.70 op de© gewonen dienst en een bedrag van 11.309 aan inkomsten en uitgaven op den kapitaal* dienst. Eveneens werd goedgekeurd de begrooting van het gemeentelijk gasbe drijf, met een totaal van 107.792.62 aan inkomsten en uitgaven. De begrooting van den vleeschkeurings- dienst werd goedgekeurd met een totaal bedrag van 4454.80 aan bateri en lasten. Burgerlijke Stand VLIS3INGEN Van 1219 December. Ondertrouwd: P. J. J. Kest 57 j. en J. P. de Quelery, 4ó j. J. van Rooyen, 26 i. en J. F. Bout, 26 j.; J. Marijs, 23 i. en A. Bostelaar, 20 j. Getrouwd: A. van Liere 31 t en L. A, Kole 29 j. Geboren Freddy Heinrich Reinhard, z. v. R. Alders en P. C. Kersbulck. Jolian Barend Caesar, z. v. A. Hulshoff en J. M. Steelier. Overleden: A. van der Kuyl, 88 j. wedn. van C. Meeusen. J. Lint 60 j. W. J. Janse, 83 j. wede. van C. van Akkeren. J. Rykse, 81 j. man van C. M. Geertse. P. Moerland, 78 j. wede. van P. Poppe, J. D. Peters 72 j. WESTKAPELLE, Van 1521 December. OndertrouwdStefanus Toutenhoofd, 24 j. en Maria Minderhoud, 21 j. Getrouwd Hendrik Cornelis Vlaskamp, 27 j. en Elisabeth van Sighem, 26 j. Pie- ter Johannes Verhagen, 29 j. en Adriana Hendrikse, 18 j. .Overleden ij Adriaan Minderhoud, 88 j.,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3