STADSNIEUWS 4 Middelhurg. STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. 1 - Het voormalige City-Theater in den nieuwen schouwburg. VOOR TOONREL BLIJFT DE SCHOUW- BURG NIETTEMIN BEHOUDEN. De Directie der N.V. De Middelburg- sche Schouwburg deelt het volgende mede: In ons arm, door den oorlog zoo zwaar getroffen Middelburg, waar we, na de ramp van 17 Mei 1.1. nog maar zoo klein behuisd zijn, is het meer dan ooit gebie dende eisch elkander ook zakelijk, zoo veel dit maar eenigszins mogelijk is, „uit den brand" te helpen, en, zoo noodig, tot dat doel een belangengemeenschap aan te gaan, waardoor beide partijen gebaat zijn. Zoo heeft dan nu met volledige in stemming en medewerking van den hui- digen pachter van het Schouwburgrestau rant, den heer C. L. van Wezel van den Berg, het bestuur der N.V. De Middel- burgsche Schouwburg, na korte onderhan delingen en behoudens alsnog te verlee- ncn goedkeuring door den Nederiandschen Bioscoopbond, een pachtcontract gesloten betreffende den geheelen Schouwburg, met den heer H. H. A. Wöhler, bioscoop exploitant alhier, die, bij het bombarde ment van Middelburg het door hem ge- exploiteerde City-Theater in. de Noord straat volkomen zag verloren £aan, waar bij de heer Wöhler het doei heeft in den nieuwen schouwburg dit bedrijf voort te zetten. Het zal allen, die bekend zijn met het doel, dat de N.V. De Middelburgsche Schouwburg zich van meet af aan ge steld heeft en nog stelt, duidelijk zyn, dat een dergelijke overeenkomst alleen dan voor het bestuur aanvaardbaar was, indien de schouwburg tevens beschikbaar zou blijven voor tooneel. Dit is, by het thans gesloten contract, dan ook inder daad het gevalDe N.V. behield zich n.l. uitdrukkelijk het recht voor, om een bepaald aantal dagen per maand in onze Komedie toor.eelvoorstellingen of conceh- ten te geven of te doen geven en op die dagen volkomen „baas in eigen huis" te zijn. Onverminderd het recht van den nieu wen pachter, in den Schouwburg ook too- neelvoorstellingen te organiseeren, blijft dus, op tooneelgebied (men denke b.v. aan de voorstellingen onderauspiciën van het Middelburgsche Tooneel-Comité, de z.g. „Abonnementsvoorstellingen", en de uitvoeringen door „Het Middelburgsch Di- lettanten-Tooneel") alles bij het oude. Het thans gesloten contract met den heer Wöhler dat zich over meerdere jaren uitstrekt opent voor pachter en verpachtster breede perspectieven en stelt de schouwburgexploitatie op nieuwe en ongetwijfeld zeer hechte basis Reeds binnen enkele dagen zal in den schouwburg een aanvang worden gemaakt niet de veranderingen (cabine-bouw e.d.), die noodzakelijk zijn voor de nieuwe bi oscoop, welke den naam zal dragen van „Schouwburg-Bioscoop". De heer Wöhler, die reeds meermalen blijk gaf een energiek zakenman te zijn (men denke b.v. ook aan de door hem vernieuwde „Electro-Bioscoop") zal te vens het Schouwburgrestaurant, met in gang van 15 Januari 19-11, in bedzijf ne men. Aangezien het beneden-restaurant sinds kort voor andere doeleinden wordt benut, zal de heer Wöhler voorloopig de groote bovenvoorzaal als café-restaurant inrich ten. De verhuur van vaste plaatsen in den schouwburg blijft volkomen in handen van de N.V., en de houders van zoodanige plaatsen zullen er zich ongetwijfeld over Verheugen, dat, ngevolge de nieuwe over eenkomst, zij ook hun recht zullen kunnen doen gelden bij de in het gebouw te geven bioscoopvooi-stellingen, terwijl daarnaast de prjjs dezer vaste plaatsen niet zal worden verhoogd. Het bestuur der N.V. De Middelburg sche Schouwburg is er van overtuigd, dat de op heden tot stand gebrachte over eenkomst van het hoogste belang zal blij ken te zijn voor het Middelburgsche too neel- en amusementsleven der toekomst TER AARDE BESTELLING A. VAN DALEN. Dinsdagmiddag waren velen naar de al- gemeene begraafplaats gekomen om de laatste eer te bewijzen aan wijlen den heer A. van Dalen, in leven technisch ambtenaar le klasse bij de gemeentebe drijven. In den lijkwagen werden medegevoerd cenige kransen en bloemstukken, waaron der een van de gemeente Middelburg verder van allen die met den overledene in de bedrijven hebben gewerkt van de afdeeling Middelburg van den Bond van electro-technische werkgevei'S van de di rectie, de ingenieurs en de opzichters van de N.V. „P.Z.E.M." en van het Middel burgss Mannenkoor, waarvan de overlede ne secretaris was. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op den wethouder van de bedrijven, den heer J. W. Kögeler, enkele hoofdambtenaren der gemeente de directeur van ge meentewerken was tot zijn spijt verhin derd zeer velen, die werkzaam zijn bij de bedrijven, den directeur en een vry groot aantal leden vam het Mannenkoor en vrienden en bekenden van den over ledene, Montenu3 en andere leden van het p'érsoneel droegen de baar grafwaarts. Nadat de kist boven het graf was neer gezet, nam wethouder Kögeler het woord. Spr. zei, dat men medevoelt met hen, die man of vader in den overledene verloren. Maar ook de gemeente heeft een groot verlies geleden. Van zijn jeugd af heeft de heer Van Dalen gedurende 38 jaren de ge meente gediend met gx-oote plichtsbetrach ting en ijver. Het is niet te veel, wat ge schreven werd, toen rnen hem schetste als de rechterhand van de opeenvolgende di- zecteuren. Hij had een groote vreugde in zijn arbeid en gaf zich daaraan geheel. Ook de huidige directeur, de heer Roeters van Lennep was steeds vol lof over hem. Spr. heeft den heer Van Dalen slechts kort mogen mede maken, doch heeft hem ook zeer leeren waardeeren. De directeur was tot zijn groot leedwe zen verhinderd zelf te komen, orndat hij ziek is, doch gaarne had hij ook enkele woorden gesproken en hij had spr. ver zocht die woorden thans voor te lezen, waaraan de wethouder voldeed. De direc teur spreekt daarin over bewondering, dankbaarheid en droefheid. Bewondering voor de groote kennis, die de overledene grootendeels zich zelf deelachtig had doen worden dankbaarheid voor de wijze van samenwerking, en droefheid over dit heen gaan voor altijd op zulk een, volgens menschelijke opvatting nog jeugdigen leef tijd. De heer Van Lennep eindigt zijn schrijven met een persoonlijk woord van dank- De wethouder besloot met den overle dene ten voorbeeld te stellen aan allen en zei, dat men zijn nagedachtenis niet beter kan eeren dan door zijn voetstappen te volgen. De heer G. de Regt, ingenieur van de K[,V. „P.Z.E.M.", zei, dat als men zrzet den overledene in aanraking kwam, men hem z de eerste plaats moest gaan eeren en hoogachten als mensch. Hij sprak en kel" woorden van afscheid. 1 i schoonzoozi van den heer Van Da len heeft allen dank gebracht voor hun belangstelling. Het Middelburgsch Hulpcomité. Het Middelburgsch Hulpcomité deelt ons mede, dat door het comité uitgegeven schoenenbonnen alsmede bonnen voor mantels en japonnen, na 1 Januari 1941 niet meer door de winkeliers in ontvangst genomen worden, In bijzondere gevallen, b.v. als de be trokken gedupeerden buiten Middelburg wonen, kan wellicht een uitzondering woi- den gemaakt. In het bericht over het verstrekken op heden en ook mox-gen van jongensjassezz, -broeken en -blouses, is Dinsdag de laat ste regel weggevallen. Daardoor is niet uitgekomen dat alle letters zich voor deze artikelen kunnen melden. Geslaagd. Niet de heer D. Voekers, doch de heer L. Volkers uit Grijpskerke slaagde voor het staatspractijk-diploma voor handel en administratie. DE OPBRENGST VAN DE WINTERHULP-COLLECTE. De burgemeester van Middelburg ver zoekt ons mede te deelen, dat hij besloten heeft de opbrengst van de collecte voor Winterhulp Nederland, welke morgen (Za terdag) gehouden zal worden, te besteden ten behoeve van Middelburgsche gezinnen met vier of minder kinderen. SCHAATSENRIJDEN. Er is de beide Kerstdagen vooral door de jeugd van het schaatsenrijden geprofiteerd op enkele ondergeloopen stukken land en op een deel der verschillende watergangen. De vesten waren nog niet goedgekeurd. DRIE PERSONEN TE WATER GERAAKT. De duisternis was gisteravond reeds geruimen tijd ingetreden, toen een drie tal personen, namelijk een lid van het vrouwelijk geslacht met aan iedere zijde een manspersoon, komende uit een pand, waar zij blijkbaar stevig aan Bachus had den. geofferd, ter hoogte van de Teerpak- kenhuizenstraat aan den Blauwendijk te water liepen. Gelukkig waren verschillende personen in de omgeving, die er in mochten slagen de drie pei-sonen op het droge te brengen. De vrouw was aan een oor verwond. Voor haar moest geneeskundige hulp worden in geroepen. SCHOENEN GESTOLEN. Bij een der schoenennoodwinkels aan de Kade is een ruit vernield, waarna enkele doozen met schoenen werden weggenomen. De doozen werden op het ijs in de kade teruggevonden, doch de schoenen zijn ver dwenen. De politie stelt een onderzoek in. EEN LASTIGE JONGEMAN. De politie heeft een jongeman, die on der invloed van sterken drank thuis den boel op stelten zette, naar het bureau overgebracht om tot rust te komen. Na ontnuchtering is hij weder huiswaarts ge zonden. WEER FIETSEN VERDWENEN. De politie kreeg weder aangifte van vermissing van enkele rijwielen. Middelburg. AANRIJDING EN ONGEVAL TENGEvOLGE VAN DE DUISTERNIS Door de duisternis misleid is op eersten Kerstdag een auto tegen het houten hek op den Nieuwendijk gereden, dat aldaar geplaatst is ter voorkoming van verdrin king in de haven bij duisternis. Bij deze aanrijding werd cok de aldaar staande patates-frites wagen beschadigd. Op den avond van den tweeden Kerstdag vond de politie bij hetzelfde hek op den Nieuwendijk 'n man op den grond liggen. Hij zei gevallen te zijn en daar reeds een paar uur te liggen. Vermoedelijk heeft hij een. ontwrichten schouder bekomen. De politie heeft hem naar huis gebracht. KERSTMIS OP DE SCHAATS. Vele Vlissingers hebben van de twee vrije Kerstdagen een dankbaar gebruik gemaakt om zich aan de schaatssport te wijden. Hoewel van niet bijzonder goede kwaliteit, was het ijs op den Spuiboezem toch voldoende om te kunnen rijden. Reeds Dinsdag was de „kom" druk be volkt, doch eersten en tweeden Kerstdag werd het hoogtepunt bereikt. Honderden schaatsers bewogen zich 's morgens en 's middags over den ijsvloer. Hoewel het ijs gisteren tengevolge van den sneeuwval enz., steeds slechter werd en groote plas sen verschenen, waarin menig schaatser een nat pak ophaalde, kon men de ver leiding niet weerstaan te blijven rijden tot de duisternis viel. Nu. de dooi heeft doorgezet zal het wellicht voorloopig weer met het schaatsenrijden gedaan zyn. Badhuis aan de BonetVykestraat. Gedurende de week van 16 tot 21 Dec. werden in het badhuis 1115 baden geno men en wel 1014 door heeren, 78 door da mes en 23 door kinderen. GEEN VREDIGE KERSTAVONDEN. Doordat verschillenden rijkelijk aan Bacchus hebben geofferd, zijn de Kerst dagen niet bepaald rustig verloopen en heeft de politie weer druk werk gehad. Het begon reeds op den avond vóór Kerstmis toen politie-assistentie werd in geroepen in een café waar een man was binnen gebracht, die ernstig aan het hoofd was verwond. Vermoedelijk verkeer de de man onder drankinvloed en was, zooals aan de politie werd verklaard, ge vallen. Hij werd overgebracht naar het St. Josephziekenhuis. Later verklaarde hij aan de .politie niet dronken te zijn ge weest, doch door onbekenden te zyn aan gevallen en mishandeld. Op den avond van den eersten Kerst dag ontstond op het Droogdok ruzie tus- schen mannen die uit een café kwamen. De politie greep in. Een man deed aangifte ernstig mis handeld te zijn." Op denzelfden avond moest de politie nog in een ander café optreden omdat daar tusschen bezoekers ruzie was ontstaan doordat een van hen de vrouw van een ander had lastig ge vallen. Ook op tweeden Kerstdag is de politie eenige malen in café's moeten optreden. In een dezer werd een man met biljart- queus geslagen, terwijl in een dancing onderling een ruzie was ontstaan, welke in een vechtpartij ontaardde. MINDERJARIG MEISJE AANGEHOUDEN. Op eersten Kerstdag is uit Den Haag een 17-jarig meisje ter beschikking van de politie alhier gesteld, dat aldaar in een café vertoefde, waar het beteris voor jeugdige meisjes niet te verblijven. Door bemiddeling van de politie is het meisje weer onder het gezag van haar ouders gesteld. DRANKWET-OVERTREDINGEN. Gistermiddag hebben twee inspecteurs een inval gedaan in een woning, waar overtreding van de Drankwet werd ver moed. De politie trof onder gelag een viertal mannen aan. Er werd een hon derdtal flesschen bier, advocaat, vermouth enz. in beslag genomen. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. Voorts werd in een café een flesch cognac in beslag genomen, welke wetelyk daar niet aanwezig mocht zijn. UITKEERINGEN VAN WINTERHULP NEDERLAND. Naar wij vernemen zal dezer dagen, nog vóór Nieuwjaar, een aantal waarde bonnen van Winterhulp Nederland worden uitgereikt aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen. In totaal zijn 60 a 70 aanvragen binnen gekomen. Daar men de beschikking heeft over een hoeveel heid waardebonnen ter waarde van 1900, de opbrengst van de eei'ste collecte hier ter stede, kunnen nog meerderen worden geholpen, zoodat behoeftige personen die een uitkeering wenschen, zich alsnog daartoe kunnen aanmelden. DE WONINGBOUWPLANNEN. Verdere voorbereidingen. De woningbouwplarmen, waarvan wij reeds eerder melding maakten, vorderen langzaam, maar gestaag. Bedoeling is vier-en-dertig arbeiderswoningen te bouwen aan de dan door te trekken Violen straat, op den grond die toebehoorde aan het Burgerlyk Armbestuur. Deze grond zal door ruil met grond aan den Ouden Sin gel (het z.g. genadewerk) aan de ge meente in eigendom overgaan. Aan de woningbouwvereeniging „Ons Streven" is gevraagd de bouw van deze vierendertig woningen, te willen beharti gen. Voorts wordt nog de bouw overwogen van een dertigtal kleine middenstandswo ningen, die mogelijk door een bouwmaat schappij gebouwd zullen worden, terwijl ook bouwen door de gemeente zelf over wogen wordt. Deze zullen waarschijnlijk aan de Tulpstraat gebouwd worden. Zoo zal dan eenigermate in de grootste behoefte aan deze woningen te Goes kun nen worden voorzien. De gestage en typeerende groei. De heer Rothuizen, directeur van ge meentewerken, met wien wy over dit on derwerp een onderhoud hadden, wees er ons op, dat hem gedurende zyn twee-en- twintig dienstjaren te Goes steeds geble ken was, dat de gestage uitbreiding der gemeente een even groote behoefte aan kleine middenstandswoningen als aan ar beiderswoningen met zich brengt. Van beide zijn er een vijfhonderd gebouwd, zoo dat er in dien tyd 'n duizendtal woningen bijkwamen, hetgeen wijst op een gemid delde behoefte van plm. vyftig woningen per jaar. Voor dezen bouw was ongeveer twintig bunder grond noodig, zoodat het bebouwde oppervlak van Goes met plm. één bunder per jaar toenam. Hiermede wordt tevens wel aangetoond, dat uitbrei ding van het Goesche grondgebied wel zeer hard noodig was, wilde men in de behoeften kunnen voorzien, en vooral ook, wilde men adspirant-bouwers voldoende keus kunnen bieden. In dit verband wees de heel' Rothuizen ook op den bouw van grooteve ..woningen, De Raad vein Vlissingen vergaderde. NIEUWE RAADSLEDEN BEEEDIGD. Radidistributie in moeilijkheden. Inde hedenmorgen in het tydelyk ge meentehuis (Zeevaartschool) gehouden ver gadering van den Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester van Woelderen heeft de beëediging plaats gehad van de nieuw benoemde leden, mej. H. Meijer en den heer J. M. van Lin- schooten, die resp. de plaatsen zullen inne men van de heeren C. J. N. de Graaff en J. A. de Wilde. Afwezig de heeren Verhage, De Wit en Post. De voorzitter heette de nieuwe leden welkom, speciaal ook mej. Meijer, die reeds vroeger acht jaar lid van den raad was. Mej. Meijer dankte voor de gesproken woorden. Zij hoopt onder Gods hulp mede te kunnen werken om Vlissingen door de branding heen te helpen. In gelijken geest sprak de heer Van Lin- schooten. Mededeelingen. Ged. Staten keurde goed de gemeente- begrooting voor 1940 en de begrootingen der gemeentebedrijven en diensten voor 1940. Voorts het Raadsbesluit tot vast stelling van een wijziging der overeen komst met den Staat betreffende het voor schot voor de doortrekking van den Boule vard de Ruyter. Ingekomen was een schrijven van het dep. van Birmenlandsche Zaken betreffende het verleenen van een extra-bydrage pit 's rijks kas voor de financiering van extra uitgaven voor politie en brandweer voor 1940 en 1941. Overgelegd werden de rekening en ont vangsten en uitgaven over 1939, begrooting voor 1940 en jaarverslag over 1939 der vereeniging „Het Groene Kruis", alsmede de verlies- en winstrekening en balans der Zeemans- en Visschersbeurs over 1939. Van den heer J. van Rooyen was een verzoek ontvangen om uitstel van den ter mijn van bebouwing van het door hem van, de gemeente gekochte perceel aan de Riebesstraat. Het voorstel daartoe wordt aangenomen. Aan den heer W. de Neef werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school C, aan de Bouwen Ewoutstx-aat. Benoemingen. Tot regentes over het Burger Weeshuis werd benoemd mevr. J. W. Paap-Ritmees ter. Tot regentes van het Gasthuis werd be noemd mevr. G. Laernoes-Zoutman. Tot lid der commissie voor de Zeenxans- en Visschersbeurs werd herbenoemd de heer H. B. J. Knoop. Tot leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd in de.'vacature C. Wisse: de heer I. de Jonge. In de vacature S. Bakker, mej. G. B. Akkerman en voox-ts herbenoemd de hee ren Bouwsma, Laex-noes en De Baare. Benoeming onderwijzer. De heer VAN OORSCHOT spreekt er zijn voldoening over uit, dat de voorge stelden in de gemeente Vlissingen wonen. Spr. vraagt of B. en W. toezegging kun nen doen, dat bij de aanstaande vacatures de afvallende candidaten weer in aanmer king zullen komen. De heer EDELMAN zegt, dat zulks in dex-daad in het voornemen van B. en W. ligt. Uit de 47 sollicitanten hebben B. en W. een selectie gedaan en ook zij vex-heu- gen er zich over, dat in de gemeente ge schikte krachten konden worden gevonden. Tot onderwijzer aan school B aan de Gx-oote Markt werd benoemd de heer W. Haayman met 9 stemmen tegen 7 op den her J. W. G. Leeflang. Tydelyk gemeentehuis. B. en W. stellen voor schoollokalen van de Zeevaartschool ixx gebruik te nemen voor het onderbrengen van verschillende ge meentediensten hetgeen voor een goede functionneei'ing dier diensten noodzakelijk was tegen een vergoeding van 100 per maand, waarbij het electricitqitsgebx-uik ge- zooals er de laatste jaren .aan den Patyn- weg vexrezen en nog pas op het Ravelijn De Gx-enadier gebouwd werden. Ook deze zijn steeds dadelijk verkocht of verhuurd en daax-voor had Goes, vóór 1 November 1.1., ook geen plaats meex\ Met het nieuwe uitbreidingsplan, dat „gemeentewerken" in de maak heeft, wordt ook een plaats gecreëerd voor dit type woningen, waar bij gedacht wordt aan de omgeving van den Patijnweg. Zoo bleek ons, dat Goes ook in deze moeilijke tijden, het oog gericht houdt op de toekomst, doorwerkt, al gaaxx ook in dit opzicht de financiën een steeds voor namer rol spelen. Want de bouwkosten, zoo vernamen we nog, kunnen thans ge voegelijk vijftig procent hooger geschat worden dan voor de mobilisatie. Wat de eerstgenoemde plannen betreft zal de risi co voor de gemeente echter gering zyn, daar tot een bepaald bedrag eventueele tekorten tot 90 pet. door het Ryk gedra gen worden. DE KERSTDAGEN. Zooals te verwachten was hebben de béide Kerstdagen te Goes heel wat vertier gebx-acht alleen kon er niet gevoetbald worden, daax-voor was het teveel winter, en er kon ook geen schaatsen gereden wor den, want daax-voor was het weer te weinig winter. Dinsdagavond werd het ijs op de singels door „IJsvei-maak" gekeurd, doch nog" iets te licht bevonden. Wel had men goede hoop, dat de singels tweede Kerst dag" dik genoeg zou zyn, doch daar het nadien niet meer vroor ging deze hoop niet in vervulling: Niettemin was er veel bezoek van bui ten; waax-van de Goesche zaken weer pro fiteerden. Zoo bestond voor de uitvoering van „Kunstvrienden" in de Prins van Oranje" zooveel belangstelling, dat een paar honderd nxenschen teruggewezen moesten worden. Op de uitvoering, die een groot succes was, hopen we morgen uit- voex-iger tex-ug te komen, doch ter gex-ust- stelling der teleux-gestelden zij reeds mede gedeeld, dat binnenkort deze uitvoering herhaald zal worden. heel en het watex*verbruik voor 2/3 deel tea laste der gemeente komt. Aldus besloten. Kinderbijslagen. B. en W. stellen voor de geldende bepa- Iingen met betrekking tot het vex-leenen van een kindertoelage aaxx de ambtenax-erx en werklieden der gemeente met ingang van 1 Januari 1941 in te trekken en een nieuwe vei'ordeixing tot toekenning van kinderbijslag vast te stellen, als bedoeld in ax-t. 5 der Kinderbijslagwet. Alleen voor de personen, geplaatst in de werkvex-schaf- fing en voor hen, die in lossen dienst der gemeente, onder het collectief looncontract vallen, is dan de kindex-bijslagwet van toe passing. Aldus besloten. Wijziging prec-ario-verordenlng, B. en W. stellen een wijziging van de verordening op de heffing der precario- rechten voor het hebben van draden boven gemeentegrond, ten behoeve van de N.Y. Zuid-Ned. Radiodistributlemaatschappij. De precario-rechten zullen krachtens deze gewijzigde verordening met ingang- van 1 Januari 1941 1.60 per aansluiting- bedx'agen. Voor 1942 wenschen B. en W. het recht bepaald te zien op 1.20, voor 1943 en volgende jaren op 0.80 per aan sluiting. De heer VAN OORSCHOT herinnert aan de voorgeschiedenis. De rechten van de radiodistributxe zouden het best tot hun recht komen, wanneer het gemeentebedrijf- zou zijn. Men heeft echter niet de belangen dei' exploitanten willen doorkruisen. Het is een winstgevende onder-neming geworden, maar de financieele politiek was niet goed. Na een half jaar zitten deze menschen al aan den grond. De financieele politiek van de distributie maatschappij getuigt van vex-keerd beleid. We zullen dit echter moeten aanvaarden. Principieel rijzen er geen bezwaren. Wanneer het aaxxtal aangeslotenen op loopt, zal P.T.T. er op moeten toezien, dat de rechten der aangeslotenen goed worden behartigd. Daaraaxx heeft wel eens iets ge- hapex-d. Willen Bi en W. te dier zake een onder zoek instellen en zich daarover met P.T.T. verstaan De financieele overgangsmaatregelen kan spr. goedkeuren. Ook de heer DE RUITER oefent critiek uit op het financieel beleid. Hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar de ver mogenspositie der aanvragers? In afwach ting daai-van zou spr. het voorstel willen aanhouden. Ook de heeren SOREL en DE ROO oefenden critiek op het financieele beleid. De heer DE RO© vestigde nog speciaal de aandacht op de ax-beidsvoorwaarden. De heer RORIJE (weth.) zegt, dat B. en W. de ingebrachte bezwaren wel kunnen deelen met betrekking tot het financieel beleid. Rekening moet echter gehouden worden met de geweldige achtex-uitgang van het bedrijf. De exploitatierekening wekt geen illusies met betrekking tot de technische verbe- ï-ing. Ook spx\ kan ovex-igens de bezwax-en onderschrijven. De kapitaalspositie van de N.V. is zeer ongunstig. Zij is uitgeput. Ex- zal wel niemand gevonden kunnen worden, die bereid zal zijn, thans geld in een onderneming als deze te steken. Spr. behandelt voorts de kwestie der retributieverlaging zelve, waarbij ook ax-- gumenten van rijkswege in aanmerking- moeten worden genomen. De Nozema heeft reeds aangedx-ongen op retributievei'laging. Zy verzorgt de uit zendingen en kan dxis rechten laten gel den. De gemeenten hebben geen groote be moeienis met het bedrijf, maar nu wordt de winst er voor de gemeenten ook afge haald en dat zal nog wel minder worden. Van de zijde van P.T.T. zal wel voldoende aandacht worden geschonken aan de ar- beidsvoorwaax-den. Van een ondex-zoek naai de technische capaciteit verwacht spr. niet zoo veel. Het vooi-stel wordt aangenomen. Jaarwedde directeur waterleiding bedrijf. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den directeur van het waterleidingbedrijf te Vlissingen te bepalen op 5000 met twee 2-jaarlijksche vex-hoogingen van 250, van welke bezoldiging door de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Midden Zeeland" een bedrag van 1000 voor haar rekening zal worden genomen. Zij stellen tevens voor de opdracht van technisch adviseur aan ii\ M. Stoel Feuer- stein, ingenieur bij de N.V. Watex-leiding- maatschappij „Zuid Beveland" te Goes op een honorarium van 100 per maand te bekrachtigen. Z. h. st. aangenomen. Leenlngen. B. en W. stellen voor het bedrag der- tijdelijke kasgeldleening te verhoogen tot een maximum bedrag van 300.000 voor 1941. B. en W. stellen voor de rekening-cou rant-overeenkomst met de Bank van Ne- derlandsche gemeenten te 's-Gravenhage voor 1941 te vex-lengen. B. en W. stellen voor een definitieve geldleening van 100.000 aan te gaan. Z. h. st. aangenomen. Sportterrein De Zeeuwen. B. en W. stellen voor aan de voetbalver- eeniging de Zeeuwen, met ingang van 1 Mei 1940 een vermindering der huursom voor het sportterrein aan den Kapoentjes- weg te verleenen tot 150 per jaar. Zj h. st. aangenomen. Bouwverordening. B. en W. stellen voor de Bouwverordening aan te vullen met betrekking tot het ver leenen van ontheffing van het gebx-uik van bouwmaterialen. Z. h. st. aangenomen. Grondverkoop. B. en W. stellen voor gemeentegrond ge legen aan den Koudekerkschen weg te vex-- koopen aan O. W.,Erdle 239 M2. 1. aan J. Westerveer 239 M2. 1. Z. h. st. aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2