Provinciale Zeeuwsche Sonant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Verpliclite radiobijdrage van 75 ct. per maand. waarin opgenomen de VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 300 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer De omroep aan den Staat. De radlo-distributie-centrales worden bij den dienst der P.T.T. gevoegd. ABONNEMENTSPRIJS i 18 cent per week of f 2.30 per Wartaal Franco per pott f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. APVERTENTlEPRIJSs Van 1-5 regels f 1.5$ tedere regel meer 30 eent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f 0.50, tedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. ssmmBtrnrn- K0MT ER EEN VOLKSONTVANGER? Een redacteur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met ir. W. L. Z. van der Vegte, raadsadviseur bij het departement van volksvoorlichting en kunsten, over de nieuwe maatregelen op radiogebied. Het gesprek kwam eerst op het alge- meene doel van de radioconcentratie. „Wy willen den omroep in dienst van het geheele volk stellen", zei de heer Van der Vegte. „Daarvoor is het noodig, dat de staat den omroep, tot zich trekt. Vroeger trad de staat in 't algemeen slechts contro leerend, dus negatief, tegenover den om roep op. Slechts sporadisch werd door de regeering zelf gebruik gemaakt van de radio als middel om ons heele volk te be reiken, doch nooit werd dit machtige hulp middel gebruikt voor een geprganiseerde volksvoorlichting. Met het besluit om den omroep_ onder te brengen bij het nieuwe departement van volksvoorlichting wordt radicaal met de toe nu toe gevolgde richt lijn gebroken. De staat is in de eerste plaats verant woordelijk voor hetgeen de omroep brengt. Niet door middel van een negatieve con trole, doch slechts door maatregelen van opbouwenden aard, door het geven van richtlijnen en het direct beïnvloeden van de berichtgeving. Het Is wel duidelijk, dat het vol strekt uitgesloten is, dat de omroep in handen van vereenigingen van luiste raars blyft, hoe goed de bedoelingen ook z'y'n mogen". De staat stelt zich dus niet slechts In het negatieve voor de uitzendingen verant woordelijk, doch wil positief werkzaam zijn. De omroep zal geregeld gebruikt worden om de luisteraars van allerlei zaken op de hoogte te brengen. In de eerste plaats denk ik hierbij aan het scheppen van beter begrip voor de nieuwe gedachten die dezen grootschen tijd, waarin we leven, beheerschen, en het be werkstelligen van 'n betere verhouding tot onze oostelijke naburen. Ook zullen wij de stemmen laten hooren van hen, die tot nu toe vergeefs trachtten .een plaats voor den microfoon te veroveren. Verder is het noodig, dat de vele maat regelen die het gevolg zijn van de bezetting van ons land en van de blokkade, waaraan wij onderworpen zijn, op de juiste wijze belicht worden. De kunst op het eerste plan. „En hoe ziet u de taak van uw departe ment ten opzichte van de muzikale en an dere programma's?" „Bij de ontwikkeling van de omroeppro gramma's staat de kunst op het eerste plan en wij zullen er naar streven om het beste aan onze luisteraars te brengen. Hiermede wordt tweeërlei doel nage streefd, ten eerste willen wij den smaak van het publiek op een hooger peil brengen en ten tweede is het mogelijk op veel rui mer schaal gelegenheid te geven aan onze begaafde kunstenaars om naar voren te treden. Hieruit moet niet geconcludeerd worden, dat ook niet aan buitenlandsche krachten gelegenheid zal gegeven worden hun Kun nen te toonen. Het uitwisselen van goede krachten zal in de hand gewerkt worden. Goede amuse mentsmuziek is vanzelfsprekend welkom, doch in den Nederlandschen omroep wordt geen plaats meer ingeruimd voor zooge naamde hotjazz of „kreungezang". Het departement zal de richtlijnen geven voor de programma's de uiteindelijke or ganisatie en uitvoering geschiedt natuurlijk door den omroep zelf onder verantwoor ding van zijn leider. De kerkelijke belangen. „Hoe zullen echter de verschillen in le vensbeschouwing, tot nu toe in de verschil lende omroepvereenigingen vertegenwoor digd, tot uiting komen?" „Zooals reeds werd medegedeeld zullen de kerkelijke belangen van de luisteraars op minstens dezelfde wijze verzorgd worden als tot nu toe. In de programma-afdeeling van den Nederlandschen omroep komt hier voor een speciale afdeeling waar vertrou wensmannen van de verschillende groepen onder eigen verantwoording de kerkelijke uitzendingen zullen verzorgen. De uitzen dingen zelf geschieden door het apparaat van den Nederlandschen omroep. Onder kerkelijke uitzendingen wordt dat gene verstaan, dat het direct kerkelijke le ven betreft, waarbij dit begrip ruim opge vat dient te worden. Politiek en dergelijke behooren hier echter zeer zeker niet toe, hiervoor zijn andere takken der program ma-afdeeling beschikbaar. Ik reken er stellig op om op dit gebied van de kerkelijke overheden loyale mede- Werking te verkrijgen". De financiering. De volgende vraag gold de financiering, zie hier het antwoord „Tot nu toe beschikte de omroep uit sluitend over geldmiddelen uit vrijwillige bijdragen van de luisteraars. Deze. idealis tische grondslag heeft tot bewonderens waardige resultaten geleid, doch is in ver band met de nieuwe doelstelling niet meer te handhaven. De Nederlandsche omroep stelt zich in dienst van het geheele Neder landsche volk en daarom is het natuurlijk uitgesloten dat een groot deel van de luis teraars niet mee zouden dragen aan de kosten. Tot nu toe waren slechts ongeveer de helft van de luisteraars zich hun plichten bewust, ons land telde meer dan een half millioen klaploopers op omroepgebied. Aan dezen ongewenschten toestand wordt nu een einde gemaakt door met ingang van 1 Januari 1941 een ver plichte radiobydrage in te stellen. Elke toestelbezitter en elke aangeslotene aan een radio-distrlbutie-bedryf zal voortaan 75 cent per maand moeten bijdragen. Een deel hiervan komt ten goede aan den dienst der P.T.T. als vergoeding voor de kosten verbonden aan het innen dezer bydragen, voor het verzorgen van de zenders, labora- toriumkosten, enz. De rest komt geheel ten goede aan den Nederlandschen om roep en zal voldoende zyn om de plan nen, zooals ik u die zoojuist ontwikkel de, te dekken. Op het eerste gezicht lijkt het bedrag van 75 cent per maand tamelyk hoog, doch In vergelijking wat men in het bui tenland betaalt is het gering. In Duitsch- land draagt men bijvoorbeeld reeds jaren lang 2 mark per maand bij, dus ongeveer het dubbele. Ik ontveins mij niet, dat deze verplichte bijdrage aanvankelijk een terugslag op het aantal luisteraars zal brengen, doch ik ben ten volle overtuigd, dat dit slechts tijdelijk zal zyn. „Kan er tegenover deze lastenverzwaring geen tegenwicht worden gesteld in den vorm van tegemoetkoming aan de luiste raars Radio is een dure liefhebberij". Een volksontvanger? „Dat gebeurt ook. Wy zullen trachten den Nederlandschen omroep te stimuleeren en in de eerste plaats is het hiervoor noo dig, dat een goedkoope doch goede volks ontvanger in' den handel wordt gebracht. We zullen met de radiofabrikanten en met den radiohandei trachten het beoogde doel te benaderen. Tevens zal dan onder het oog gezien worden of het niet mogelijk is, om den luisteraar met geringe financieele draag kracht tegemoet te komen in de betalings condities. De radloeentrales zullen door den Staat worden genaast. „En wat gebeurt er met de radiodistri butie „Deze methode vajx omroepverbrelding Is In ons land op groote schaal toegepast, veel meer dan in andere landen. Wij hebben over de 800 radio-distributie-centrales en het ligt in het voornemen deze bedryven door den staat te doen naasten en te voe gen by den dienst der P.T.T. De huidige eigenaars moeten natuurlyk op billijke wijze schadeloos gesteld worden. Op deze wijze zal het mogelijk zijn, dat de distributiediensten ten volle worden ingezet voor het zoo juist geschetste doel en te vens zullen de minder goed uitgeruste dien sten verbeterd worden, waarby de waar schijnlijkheid bestaat, dat enkele kleine, niet loonende, centrales verdwijnen zullen. Er zal naar gestreefd worden, de bydragen voor aansluiting aan een radiodistributie- bedryf te verlagen, om zoodoende de ge legenheid te scheppen den kring der luis teraars te vergrooten". De televisie. Onder den radio-omroep valt ook de te levisie, een techniek, die reeds bezig is uit zyn kinderschoenen te groeien. 'Het zal noodig zijn, om de .ontwikkeling op den voet te volgen en een uitgebreide studie van de toepassingsmogelijkheden te ma ken. In het uit te breiden laboratorium van de P.T.T. zal het noodige verricht worden, teneinde klaar te staan de televisie in ons land toe te passen, als de tijd daarvoor ge komen is. Tot de verdere punten van het program ma van het depaxtement van volksvoorlich ting en kruisten behoort de wetgeving op radio-omroepgebied in ruimsten zin. Ik wil hiervan slechts aanstippen de te nemen maati'egelen, teneinde de storingen van de radio-ontvangst tot een minimmum te be perken en het vraagstuk van de antennen, dit laatste zoowel bezien van aestetisch ge zichtspunt, als met het oog op storingen. BOMMEN OP NEDERLAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Engelsche vliegers slechts wei nig bommen op Nederlandsch grondgebied laten vallen en slechts in de nabijheid van twee dorpen. Deze bommen kwamen alle in het vrije veld terecht en hebben geen schade aangericht, terwijl evenmin perso nen werden getroffen. WINTERHULP BEDENKT DE WEDUWEN VAN GEVALLEN SOLDATEN, De directeur-generaal van Winterhulp Nederland heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een bedrag van 50.000 gul den beschikbaar gesteld voor de weduwen van de in de Meidagen gevallen Neder landsche soldaten. Over de verdeeling van dit bedrag zal met de betreffende instanties nader over leg worden gepleegd. Oorlogsschade. OPGAVE DER GELEDEN SCHADE TOT UITERLIJK 29 JANUARI. De termijnen van aangifte. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën maakt bekend, dat alle oorlogsgeweldschade, geleden vóór 4 December j.l., uiterlijk op 20 Januari a.s. bij een bevoegde schade-enquête-commis- sie moet zijn aangemeld. Na dezen datum bestaat er dus geen gelegenheid meer deze schade aan te geven, tenzij de aan gever aannemelijk kan maken niet hiertoe in staat te zyn geweest'. Alle schade, geleden na December moet uiterlijk op den 45sten dag na de toebrenging van de schade bij een be voegde schade-enquêtecommissie zyn aan gemeld. Latere aangiften zullen slechts by hooge uitzondering in behandeling wor den genomen. Met nadruk wordt Cj uier nog eens op gewezen, dat aangifte bjj een bevoegde schade-enquête-commissie vereischt is om voor een tegemoetkoming van overheids wege in aanmerking te komen. Den be langhebbenden wordt dus in hun eigen belang de raad gegeven bovenvermelde termijnen niet te overschrijden. Voorts deelt de secretaris-generaal van het departement van financiën nog mede, dat voor hen, die opzettelijk een onjuiste aangifte hebben gedaan of onjuiste inlich tingen hebben verstrekt, tot uiterlijk 20 Januari a.s. de gelegenheid bestaat deze aangifte of de inlichtingen straffeloos te verbeteren. Na dezen datum zal onher roepelijk toepassing volgen van art. 20 van het besluit op de materieele oorlogs schade, dat als volgt luidt: „Indien een belanghebbende of derden met medeweten van den belanghebbende opzettelijk onjuiste opgaven of inlichtin gen hebben verstrekt om een te hooge bijdrage te verkrijgen of om een bijdrage uitbetaald te krijgen, kan het bedi-ag van de hem toekomende bijdrage worden ver minderd met ten hoogste vijftig ten hon derd." Terwijl zij, die zich aan deze fei ten mochten hebben schuldig gemaakt, zich tevens blootstellen aan een justitieele vervolging. Er wordt gewaai-schuwd, dat tegen dergelijke feiten, waarvan na 20 Januari nog mocht blijken, strafrechtelijk zal worden opgetreden. Gesprekken met Indië tusschen Kerstmis en Nieuwjaar? Het was in vorige jaren gewoonte, dat tusschen Nederland en zijn koloniën, in het bijzonder Nederlandsch-Indië, zgn. gerstge- sprekken (di-aadlooze telefoongesprekken) konden worden gevoerd. De Duitsche instanties hebben ook dit jaar deze gesprekken mogelijk willen ma ken en in overleg met de Nederlandsche postautoriteiten zijn alle maatregelen ge troffen om de familieleden over en weer tusschen Kerstmis en Nieuwjaar in de ge legenheid te stellen enkele woorden met elkaar te wisselen. Het wachten is echter nog op de mede werking van de Indische autoriteiten en zoodra deze wordt verleend, zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Verder zijn aan de orde het samenstellen van voorschxiften voor hen die gerechtigd zullen zyn de officieele radioprogramma's uit te geven in den vorm van een perio diek, zooals tot nu toe gebruikelijk was. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmer king de kernen der huidige omroepver eenigingen, om zoodoende in de toekomst den band met hun vroegere leden aan te houden". Het gesprek bleek, op dit punt gekomen, reeds zooveel stof te hebben opgeleverd, dat besloten werd de lezers voor het overige te verwijzen naar de radiotoespraak van den heer Van der Vegte, welke hij hedenavond te 18 uur zal uitspreken en de daarop vol gende uiteenzetting (waarschijnlijk op Zon dag 29 dezer) over de toepassing van het besluit omtrent de verplichte luisterbij- De nieuwe bonnen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. geeft de met „108" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst öf rijstemeel óf rijstebloem óf rijstgries öf gruttemeel (gemengd heel). VERMICELLI ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Febru ari a.s. geeft voorts de met „31" genum merde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli öf macaroni öf spaghetti. GORT ENZ. De met „41" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijdvak van Zaterdag 28 De cember tot en met Vrijdag 21 Februari uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort öf gortmout öf grutten. De met „44" genummerde bon zal derhalve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlokken, ha- vevbloem of aardappelmeelvlokken.- HAVERMOUT ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Fe bruari a.s. geeft de met ,,57" genum merde bon van het algemeen distributie bonboekje recht om het koopen van 250 gram havermout öf havervlokken öf ha- verbloem öf aardappelmeelvlokken öf gort öf gortmout öf grutten. MAÏZENA ENZ. De met „87" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s. recht op het koopen van 100 gram maïzena öf gries- meel öf sago öf aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder öf pud dingspoeder, welke 100 gram zetmeel be vat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram. zetmeel bevat. De hoe veelheid puddingsauspoeder, welke op één bon woi'dt verkocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 5 Januari a,s. geeft de met „34" genummerde bon van het algemeen disivibutiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 5 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 12 Januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 6 tot en met 12 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elke der met „47", „48", 60 en „61" genummerde bonnen van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheids duur van deze bonnen eindigt op 26 Ja nuari a.s., zoodat zij na dien datum niet meer gebruikt mogen worden. EXTRA RANTSOEN KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 12 Ja nuari a.s. zal de met „20" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „20" eindigt op 12 Januari a.s., zoo dat deze na dien datum niet meer ge- bruikt kan worden. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat in den handel nog een voor raad smeerkaas in verpakkingen van 125 en 250 gram verlmjgbaar is. Daar het aanwijzen van bon „20" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans alsnog de gelegenheid geopend smeerkaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen vanzelfspx-ekend twee bonnen „20" te wor den afgegeven. De aandacht van detaillisten en van houders van hotels, café's e.d. wordt ge vestigd op enkele nadere bijzonderheden, welke per officieele publicatie zijn bekend gemaakt, BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December 1940 tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „23" genum merde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter óf een half pond mar garine öf twee ons vet naar keuze, voor zoover voorradig. De met „23" genummerde bonnen, die op Vrijdag 3 Januari nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 10 Jsmuari a.s. De op 22 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige Voorraden vet in verpakking van 250 gram mogen tegen inlevei-ing van één met „28" genummerden bon. van de bo- De distributie van steenkolen. DE AFLEVERING DIENT VERDEELD TE WORDEN OVER 6 WEKEN. Een beroep op het publiek. Het rijkskolenbureau brengt ter alge- meene kennis, dat tegelijk met de bekend making van de bons, geldig voor de periode 15 December t/m. 31 Januari een circulaire aan alle handelaren in brandstoffen in Net derland is gezonden van den volgenden in houd „Voor de periode 15 December 1940 t/iru 31 Januari 1941 zijn aangewezen de bons 8 t/m. 10 van de bonkaart „haarden en kachels" en 15 t/m. 25 van de bonkaart „centrale vei"warming". In verband met het gevorderde stookseizoen zullen wellicht eenige 'verbruikers op spoedige levering aandringen, doch wij doen een beroep op Uwe medewerking om een behoorlijke ver- öeeling van het beschikbare kwantum të verkrijgen, daar de verzending van de mij nen uit den aard der zaak over een pei*iodQ van 6 weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoeken wij U, aan geen enkele Uwer afnemers ineens op alle thans geldig verklaarde bons te leveren, doch de leve ring te verdeelen over de periode van 15 December 1940 t/m. 81 Januari 1941 en in de eerste plaats die afnemers te bedienen, die werkelijk directe behoefte aan brand stoffen hebben. Wanneer hieraan zooveel mogelijk do hand wordt gehouden en verder op de cokesbons als regel cokes wordt geleverd uiteraard alleen indien de desbetreffende' installaties met deze brandstof kunnen woi-den gestookt mag worden aangeno men, dat bij regelmatigen aanvoer geen stagnatie behoeft op te treden bij de leve ring van den handel aan het publiek." Het is het rijkskolenbureau gebleken, dat vele verbruikers bij hun kolenleveranciers erop aandringen, respectievelijk erop staan, het geheele of bijna het geheele toegestane kwantum ineens te ontvangen. Daarnaast is het rijkskolenbureau tevens gebleken, dat vele handelaren voor den op hen uitgeoefenöen druk bezwijken uit vrées of omdat zij vermoeden dat anders hun afnemers een anderen leverancier zul len kiezen, terwijl zich ook gevallen voor doen, dat de handelaar eigener beweging bij zijn afnemers hoeveelheden bezorgt, die de directe behoefte overtreffen. Het gevolg hiervan kan zijn, dat dié brandstoffenhandelaren straks niet in de gelegenheid zullen zijn, een aantal hunner afnemers de hoeveelheid, die wèl voor di recte behoefte noodig is, te verstrekken. Daarom wenschfc het rijkskolenbureau langs dezen weg de aandacht erop te ves tigen van de handelaren, dat zij zich dienen to houden aan de hierboven aangehaald© circulaire en doet het rijkskolenbureau een beroep op het publiek oan geen grootere hoeveelheid brandstof van zijn kolcnleve- rancier te verlangen dan wat het voor direct verbx-uik noodig heeft, het verder© tegoed op de t/m. 31 Januari geldig ver klaarde bons in één of twee zendingen iö Januari van den koieixhandelaar1 af te ne men en overigens de grootste zuinigheid by het stoken te betrachten, daar anders by verkeersstremmingen tengevolge van de weersomstandigheden moeilijkheden in een regelmatige kolenvoorziening niet zul len uitblijven. Alleen dan, wanneer een ieder op dezè" wijze te werk gaat, mag erop gerekend worden, dat een regelmatige kolenvoorzie ning mogelijk blijft. Het rijkskolenbureau mag niet nalaten, hieraan toe te voegen, dat niet geaarzeld zal worden strenge maatregelen te nemen, desnoods door inbeslagname der aanwezig© voorraden, tegen die handelai-en en parti culieren, die opzettelijk in strijd met het vorenstaande gehandeld hebben of zullen handelen, r Zweedsch schip tot zinken gebracht. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: Mid den December is op den Atlantischen Oce aan het in een Zweedsch convooi vai'ende Zweedsche schip „Mangen", dat ruixrï 1200 ton mat, tot zinken gebracht. Acht van de negentien opvarenden zyn waarschijnlijk om het leven gekomen. terkaart of de vetkaart worden uitver kocht, aangezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. BROOD, GEBAK, MEEK, BLOEM De aanwijzingen van de bonnen, welk© met ingang van Maandag 30 December, recht geven op het koopen van broody gebak, meel en bloem, wordt afzor ^erlijls bekend gemaakt- De petroleumdïstributie. HET NIEUWE ZEGEL. De secretaris-generaal van het departe ment van nyverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. de met „periode 8" ge merkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1