DerdulsterenJU UIT DE PROVINCIE J -k- Van hedenavond17.30 uur tot morgenochtend 9.50 uur van Woensdagavond en Donderdagavond 17.31 uur tot Donderdagmorgen en Vrijdagmorgen 9.50 uur De maan komt Woensdag a.s. op om 5.27, en gaat onder om 15.19. Op Donderdag resp. 6.41 en 16.01 en Vrijdag resp. 7.51 en 16.50. Walcheren RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN: Vrijdagmiddag verga derde de raad van Arnemuiden, onder leiding van burgemeester H. G. Horninge. Afwezig dr. P. de Haas en de heer Johs. van Belzen. De VOORZ. deelde mede dat door Ged. Staten goedgekeurd werd de begrooting over 1941. De heffing van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting is door het departe ment van financiën eveneens goedgekeurd. De VOORZ. deelde mede dat de vischhal voor den tijd van één jaar (1941) opnieuw verpacht is voor den som van 851 aan den tegenwoordigen pachter den heer J. Marteijn. Naar aanleiding van deze pachtsom stelden B. en W. voor aan den pachter Marteijn over 1940 eenige vermindering van de pachtsom toe te staan, zulks we gens de buitengewone omstandigheden van dit' jaar. De raad keurde goed, over de maanden Mei en Juni geen pacht te hef fen en over het 2de halfjaar een pachtsom te berekenen naar de inschrijving voor 1941, wat een pacbtvex-laging beteekent van 388,90. De VOORZ. zei dat de kosten per leer ling op de openbare school 10,20 hebben bedragen en dat de bijzondere school een uitkeering heeft gehad van 1356,60. Zulks in verband met de uitgaaf per leerling op de openbare school, wat de raad goed voncL, Zuid-Beveland Loop der bevolking. KRABBENDLJKE. De loop der bevol king over November was vertrokken S. M. A. C. Welleman, naar Waarde, B 13 J. W. van den Berge, naar Rilland-Bath, Butijnweg A 17; H. J. Ch. Polderman, naar Kruiningen C. J. Doggen, naar Kruinin- gen, Wachtpost 29, B 246 C. A. J. Pol derman, naar KruiningenA. G. Polder man, naar Kruiningen P. Lobbezoo, naar Maastricht, Brusselschestraat 77. Ingekomen: J. W. van Doorn, van W^ar- denburg, A 35; J. C. Tollenaar, van 's-Gra- veland, 145 J. de Kok, van Schore, B 26 A. H. de Smidt, van Schoondijke, Westhoek 12 J. van der Hiele, van Nisse, 151 W. J. de Bel, van Hendrik-Ido-Ambacht, Dorps straat 22 W. van den Berge, van Colijns- plaat, B 153 A. P. Braam, van 's-Gra- venpolder. Afdeeling der Z.J.L. KRABBENDIJKE. De afdeeling der Z. J. L. „Krabbendijke en Omgeving" hield haar maandeiyksche vergadering onder voorzitterschap van A. D. J. Dees. In zijn openingswoord heette de voorz. allen welkom in het bijzonder den heer A. J. P. Kakebeeke. Spr. gaf tevens eon over zicht van het vereenlgingsleven over 1940. .Hierna behandelde de heer H. C. Poley het onderwerp „Rentabiliteit der bemes ting". Spr. behandelde op duidelijke wijze het verhoogen van de opbrengst der land bouwgewassen door een doelmatige be mesting. Verder werd het groote belang van de Rijkslandbouwproefstations aan getoond- Na d_ pauze declameerde de heer Blok een gedeelte uit „Boerenpsalm". Vervolgens hield Ir. J. A. Huiskes ver tegenwoordiger van het nat' naai Comité voor brouwgerst (Nacobrouween lezing over „Inname van brouwgerst". Uitvoerig werd stilgestaan bq de ver schillende' gerstrassen, welke in aanmer king komen voor brouwgerst en waaraan dit product moet voldoen. Daarna werd de keuring besproken en de aflevering van den boer aan de door de Nacobrouw erken de pakhuizen. Verder de bewaring in die palchuizen en de aflevering vanuit die pakhuizen aan de brouwerijen. Hierna werd de groote beteekenis van de Nacobrouw uiteengezet. Er volgde een zeer geanimeerde bespreking waarna de zen leerzamen avond werd besloten. Winterhulp. '3 HEER-ARENDSKERKE. Heden ver gaderde de plaatselijke, werkgemeenschap Winterhulp, welke samengesteld is uit vertegenwoordigers der vier landarbei dersbonden, de diaconieën der Geref. Kerk, R. Kath. kerk, Geref. Gemeente, Vrije Evang. Gemeente en het armbestuur. De voorzitter deelde mede, dat voor een be drag van 1080 aan waardebonnen is ontvangen, welke ten goede zullen komen aan de gezinnen met 3 kinderen beneden de 16 jaar en verder zooveel noodig. Ongeveer 80 gezinnen zullen met een bijdrage verblijd kunnen worden. Het Groene Kruis. BORSSELE. Vrijdag vergaderde de ver- eeniging „Het Groene Kruis", onder voor zitterschap van den heer H. Kiviet. De begrooting voor het dienstjaar 1940—1941 Werd vastgesteld op een bedrag van 285 in ontvang en uitgaaf met een geraamd goed slot van 25. Het besluit van het bestuur om 70 van het batig saldo van de vorige rekening in het reservefonds te storten droeg de goedkeuring weg der ver gadering. Het bestuur verklaarde, dat het in het magazijn aanwezige materiaal zich over het algemeen in goeden staat bevindt. Slechts geringe uitgaven zijn te doep voor Verbetering of vernieuwing. Enkele voor werpen, hoewel nog niet direct noodig, zyn reeds eenigeii tjjd geleden aangeschaft, uit vrees, dat ze later moeilijk of in het geheel niet meer te krijgen zouden zijn. De afge vaardigde naar de op 29 October gehouden algemeene vergadering der Provinciale Vereeniging, de heer H. de Priester, deed verslag van het aldaar behandelde. Tot leden der contróle-commissie koos men de heeren A. WaJhout Jz. en P. Dek ker. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Kievit, A. van Nieuwenhuyzen en J. van de Velde, weiden bq acclamatie herkozen. Winterhulp. ELLEWOUTSDÏJK. De plaatselijke werkgemeenschap Winterhulp Nederland is samengesteld uit de heeren P. M. Smallegange, burgemeester; C. J. P. van Liere, gem.-ontvanger en vertegenwoor diger dercharitatieve instellingen; J. Oele, commissionnalr; P. Dieleman, land bouwer, en. W. Goetheer, landarbeider. Gevonden rijwielplaatjes. RÏLAND-BATH. Gevonden: 2 fietsplaat jes 1940'41, waarvan 1 kosteloos plaat je. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. De luchtbeschermingsdienst. RILLAND-BATH. In deze gemeente is thans ook overgegaan tot benoeming van een vaste kern voor den luchtbescher mingsdienst Benoemd zijn M. Westdorp, Jac. - Rommers, J. Weststrate Mz. en J. Weststrate Jz. Getijen Wemeldinge. (Zomertijd). December. Dinsd. 24 11.59 0.4C 5.20 17.57 Woensd.' 25 13.21 6.23 19.11 Donderd. 26 2.04 1*.2S 7.47 20.13 Vrijdag 27 3.05 15.27 8.47 21.06 S. Zaterd. 28 N.M. 4.02 16.20 9.38 21.58 Zondag 29 4.50 17.09 10.31 22.46 Maand. 30 5.36 17.54 11.16 23.31 Dinsdag 31 6.18 18.35 11.59 24.10 Zeeuwsch-Vlaanderen De maatregelen tegen den smokkelhandel. Zooals gemeld treden op 1 Januari in Zeeuwsch Vlaanderen enkele maatregelen in werking in verband met den smokkel handel. Hieromtrent kan nog worden mee ge deeld dat iin afwijking van bet bepaalde het vervoer van alle goederen in de strook van 100 Meter breedte langs de rijksgrens tusschen de Schelde en de Noordzee wordt toegestaan tusschen een half uur voor zonsopgang en een balf uur na zonson dergang, met uitzondering van het vervoer vain: levensmiddelen, w.o. aardappelen en granen; tabak en tabaksfabrikaten; ma nufacturen en garens, w.o. naaigaren; zeep, zeeppoeder en waschpoeder in alle soorten; paarden en vee, w.o. pluimvee en steenkolen. Het vervoer van deze goederen in de al daar bedoelde strook is geoorloofd tus schen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang, voorzoover het betreft de normale dagelqksche huiselqke- en levensbehoeften van de bewoners dezer strook, ónder de navolgende voorwaarden: Het vervoer mag slechts geschieden door ingezetenen van de aangewezen strook, die den vollen ouderdom van 15 jaren hebben bereikt en die voorzien zijn van een doorloopende vervoervergunning ten name van het hoofd van het gezin waartoe zij behooren, welke vergunning verkrijgbaar is bij den grensontvanger, c.q. den diénstgeleider van hunne woon plaats; De vervoervergunning is slechts geldig onder gelijktijdige vertooning van een ten name van de (nvervoerder (vervoerster) staand, geldig identiteitsbewijs; Het vervoer mag slechts betreffen de normale wekelijksche behoeften van de(n) vervoerder (vervoerster) en het gezin waartoe hij (z\j) behoort, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den dienst- geleider over de woonplaats, met dien ver stande, dat nimmer meer vervoerd mag worden dan ingevolge de distributie-bepa lingen per week aan het gezin verstrekt kan worden. Voorts wordt het vervoer in afwijking van het bepaalde in alle andere gevallen slechts toegestaan tusschen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zons ondergang, op een voor den duur van het vervoer geldige vergunning tot inslag, af te geven door den grensontvanger, c.q. door den dienstgeleider over de plaats waar de goederen zullen worden ingesla gen, onder voorwaarde, dat niet meer wordt ingeslagen dan voor het huiselijk gebruik, het bedrijf of het normaal binnen- landsch debiet noodig is, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den amb tenaar die de inslag-vergunning afgeeft. De hiervoor bedoelde ontheffingen, door loopende vervoervergunningen en inslag vergunningen kunnen te allen tijde, zonder opgaaf van redenen, ten aanzien van be paalde personen of goederen worden inge- trolcken. Benoeming ontvanger directe belastingen en registratie. OOSTBURG. B\j besluit van den secre taris-generaal van het departement van financiën is met ingang van 1 Januari 1941 benoemd tot ontvanger der directe belastingen, en registratie alhier, G. van Dflk, ontvanger der registratie en succes sie alhier. Val by het schaatsenrijden. GROEDE. Zondagmiddag had de 14-ja rige J. J. alhier het ongeluk bij het schaat senrijden te vallen. Hij kwam zoodanig te recht, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Nadat de wonde met eenige krammetjes was gehecht, kon hij huiswaarts keeren. LOOP DER BEVOLKING. SCHOONDIJKE. De loop der bevolking over de rqaand November was aïs volgt Ingekomen El. Basting van Retranche- mentEl. I. den Hollander van Vlissingen J. H. Goedhals van Oldenbroek P. A. C. Nollen van Zevenbergen A. J. van Dix- hoorn van Philippine D. P. v. d. Woes- tijne van Vlissingen I. S. M. Temmerman van Waterlandkerkje J. A. F. de Paauw van Breskens. Vertrokken A. M. Leenhouts naar Aer- denhoutJoh. C. van As naar Amsterdam; J. B. van der Slikke naar Hoofdplaat; A, en Griep verdrijft snel en zeker met ,MIJ NHA ROTJES' Koker 12stuhs 5 ROTTERDAMSCHE GETROFFEN GEZINNEN NAAR ARNHEM. Nadat kort geleden reeds vijf gezinnen uit Rotterdam, die door de omstandighe den in Mei getroffen waren, naar Arnhem Waren verhuisd, teneinde zich daar te ves tigen, zijn gistel-morgen 31 getroffen ge zinnen, bestaande uit ongeveer 100 men- schen, naar Arnhem gereisd, teneinde zich by de reeds eerder gekomenen te voegen. In Amhem-zuid krögen zij door de goe de zorgen van de gemeente Arnhem, die deze huisjes aan het Centraal Evacuatie bureau te Rotterdam verhuurt, een eigen woning, die zij compleet ingericht aantref fen. In het algemeen zijn het werkloozen, die dus niet aan een werkkring zijn ge bonden en dus met hun gezin kunnen gaan wonen waar het uitkomst Voor deze men- schen zijn aan deze reis geen kosten ver bonden, terwijl het evacuatiebureau even eens zorgt voor het overbrengen van hun eigendommen. Weldra zullen nog 158 gezinnen volgen. PSEUDO-CONTROLËUït ONTVREEMDE GELD UIT WINKELLADE. Te Wormerveer vervoegde zich bij een winkelier een als heer gekleed persoon, die zich uitgaf voor controleur van het P.E.N. Na eenige vragen over het aantal lichtpunten, electrische apparaten enz., verzocht hij de laatste stroomkwitantie ter inzage. Terwjjl de winkelier zich naar het achterhuis begaf om de gevraagde kwitantie ti halen, zag de „controleur" kaïns een bedrag van plm. 25 gulden uit de winkellade te stelen- Staatsloterij. Trekking van heden. 25.000 21284 5.000 2821 2.000 9359 1.500 13004 20782 1.000 21832 400 2586 2814 17155 19587 200 2389 13566 100 8453 11766 12049 14061 21364 21518 H. de Smidt naar Krabbendijke C. Roo- vers naar BredaEl. Brujjsschaart naar Oostburg A. C. de Wever naar IJzendqke. Loop der beyolldng. IJZENDIJKE. In November hebben zich hier gevestigd Kaatje de Groot, geb. Bos, van Vlissingen Willem Papenhove, van Den Haag Dirk Holleman, van Schiedam; Albert Dhuqvetter, van St. Kruis Rachel- la Claeqs, van Watervliet Aleqda de We ver. van Schoondijke Samuel Bartelson, van Oostburg Boussen geb. Boussen, van Adegem. Vertrokken: Raymond van deVeire, naar Watervliet; Charlus van Schoonacker, naar Terneuzen Ebrina Stolk geb. van Dix- hoorn en gezin, naar Axel Mathilde de Wilde, naar Breda. (IJ.C.) Brand. SLUIS. Vrijdagavond omstreeks 11 uur werd brand ontdekt in een schuur staan de in de Sz. Jacobstraat en eigendom van den heer Heemshuizen. Direct werd de brandweer geallar- meerd, doch door den hevigen wind was het vuur zoodanig aangewakkerd dat men niet kon verhinderen, dat de schuur totaal uitbrandde. Evenwel slaagde men erin den brand te beperken. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. De Axelsche weekmarkt. AXEL Niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden is het bezoek aan de Zaterdagsche markt alhier nog weinig of niet achteruitgeloopen. De trouwe marlet- bezoekers verzuimen deze drukke markt niet, ook al is de handel vanzelf maar slapjes. Doch het zit er nu eenmaal in, handel of geen handel, er moet al heel wat gebeuren om een bezoek aan de markt achterwege te laten. Het bezoek van Belgische kooplieden is wel wat ach teruitgegaan, evenals trouwens ook het bezoek aan de Belgische markten door Nederlandsche kooplieden. Toch verzui men deze ook niet de markten te Brussel en Gent te bezoeken, niettegenstaande de moeilijke reisomstandigheden. Het is nog voornamelijk in vlas en poters, dat nog gehandeld wordt. De eigenlijke graan markt heeft door de huidige tijdsomstan digheden veel van zijn beteekenis verlo ren. Een nieuwe handel doet zich echter meer en meer op nl. die in boomen en hakhout. Overigens blijft het hier druk- marktbezoek, doch weinig of geen handel. Winter In Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Na de paar dagen van vrjj stren ge vorst der vorige week en de daarop volgende koude regenbuien is de vorst thans opnieuw ingevallen en wel in hevige mate. Volop geniet men thans reeds van het ijsvermaak op de plassen' en onderge- loopen weilanden. Op de diepere plaatsen is het nog te gevaarlijk, ook al omdat de laatste dagen met den sterken Oosten wind veel water naar de Schelde afge voerd wordt, waardoor zgn. bol ijs ont staat dat nooit betrouwbaar is. Inmiddels krijgen ook de watervogels het reeds bang, daar de kreeken en lei dingen vrijwel overal dichtgevroren zijn en de vogels nu reeds hun toevlucht beginnen te zoeken in de polders, waar groote troe pen meerkoeten samenscholen. De jeugd beschouwt het als een nieuwe sport om druk jacht op deze vogels te maken. Het schijnt ditmaal niet bij een kwak kelvorstje te zullen blijven, daar ook het kanaaltje van Axel naar Hulst reeds met een vrij dikke ijslaag is bedekt. RONDOM 'T PERSOONB-BEWIJS (II). Rechten en verplichtingen. Op de vraag, wat een Persoons-Bewjjs nu eigenlijk wel is, geeft het Besluit van den Secretaris-Generaal ten antwoord, dat het is een „algemeen identiteitsbewijs en tevens een bewijs van opneming in het be volkingsregister". De Persoons-Bewijzen worden, uitsluitend van Rijkswege, uitgegeven in drie soorten, te weten voor: L Nederlanders; II. Nederlandsche onderdanen;. Hl. Vreemdelingen. Wie Nederlander (I.) is Dat staat in de Wet op het Nederlanderschap en het Ingezetenschap van 12 December 1892. Het Nederlanderschap berust, in onze wetge ving op zoo goed als geheel op het af- stammingsbeginsel (kinderen van Neder landsche ouders zijn Nederlanders); slechts voor een enkel geval (vondelingen en kinderen van ingezetenen uit het twee de geslacht) geldt ten onzent het territo rialiteitsbeginsel. Het bloedsbeginsel (jus sanguinis) in den vorm van een rassenon derscheid (Neurenberger wetten in Duitschland) kent- de Nederlandsche wet geving niet. Nederlar-'sche onderdanen (H.) zijn, volgens de Wet van 10 Febr. 1910, in hoofdzaak de inboorlingen in onze kolo niën in Oost en West, voorzoover ze geen Nederlanders (is Nederlandsche staats burgers) zijn. Zulke onderdanen zijn dus de Javanen, Madoereezen, Balineezen, Batakkers, sommige Chinlezen e.tq. Ingezetenen, inwoners of hier vertoeven- den, niet vallende onder een dezer twee categoriën, zijn: vreemdelingen (III.) De naam Persoons-Bewijs _s, om zoo zeggen: geöctrooieerd. De A.N.W.B., de P.T.T. zoomin als het Verbond van Jour nalisten, of wie of wat dan ook, zullen dezen naam voor hun legitimatiebewijzen ooit mogen gebruiken. En al moet men er een gulden leges voor betalen, het P. B. blrjft niettemin Rijkseigendom. WIE KRIJGT EEN P.-B. Als u geen vreemdeling zijt, die door den Secr.-Gen. werd vrijgesteld, en wanneer het recht, een P.-B. te bezitten, u even min, om de een of andere reden, door dienzelfden Secr.-Gen. werd ontzegd, dan zijt gü, Nederlander, Nederlandsch onder daan of vreemdeling, binnen onze lands palen zoowel gerechtigd als verplicht een Persoons-Bewijs te bezitten. Behalve wanneer ge nog geen vpftien jaren oud zqt; dan zijt ge, wel gerech tigd tot het bezit van zulk een P.-B., maar ge zijt niet verplicht er een te heb ben. HOE KOMT GE ER AAN De burgemeester moet er voor zorgen, dat Gjj uw P.-B. krijgt. Hij kan zijn be voegdheid (en plichten) echter overdragen op een ambtenaar dan zorgt die er voor. Roept men u, in verband met het P.-B., ter secretarie op ge moet komen, waar en wanneer het u gelast wordt. De ver langde, goodgelijkende overeenkomstig de voorschriften gemaakte foto':-, moet ge in leveren; ge moet, onder toezicht, vingeraf drukken plaatsen, of laten nemen; ge moet, idem, de vereischte handteekenlngen zetten; al de inlichtingen, die men u zal vragen, moet ge naar waarheid geven, en zelfs moet ge, als 't noodig geoordeeld mocht worden, u aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen (natuurlijk door een heuschen dokter Dit kén wel eens noodig zijn, b.v. bij twijfel omtrent de vraag, of men een man of een vrouw voor heeft; zulke gevallen komen in de praktijk voor. En als èlles piekfijn in orde is, dan wordt het Persoons-i *ewjjs u, tegen be wijs van ontvangst, uitgereikt RECHTEN EN PLICHTEN. Het P.-B. is 5 jaar geldig en het kan niet, zooals een paspoort, verlengd worden. Wordt het U ontstolen, of raakt het ver loren ge moet daarvan onmiddellijk ken nis geven aan den burgemeester. Komt iemand te sterven, dan moet de gene, die aangifte van overlijden doet, meteen bet Persoons-Bewijs van den over ledene inleveren. Kan de aangever dat niet doen, dan zijn de huisgenooten en/of naaste verwanten daartoe verplicht Wan neer u een P.-B. is uitgereikt, dan ls 't verboden u hiervan te ontdoen; moeten er veranderingen in aangebracht worden (verhuizing, verandering van beroep, van godsdienst, van burgerlijken staat (huwe lijk, echtscheiding), dan moet zulks door den burgemeester of den gedelegeerden ambtenaar gebeuren knoei er vooral niet zelf in, want dan wordt het P.B. ongeldig en gij rijt strafbaar Wordt er, op welke wijze dan ook, mis bruik van het P.-B. gemaakt, dan wordt het ingetrokken. 't Kan zijn, dat de burgemeester, of diens gedelegeerde ambtenaar, welke het P.-B. moet uitreiken, van oordeel is, dat gij geen recht op zulk een bewijs zoudt hebben. Zijt gij van tegenovergestelde meening, dan staat u maar ook alleen u of uwen wettelijken vertegenwoordiger beroep open op den secretaris-generaal dit beroepschrift dient evenwel den be trokken burgemeester ter hand gesteld te worden. DE KOSTEN. Een Persoons-Bewijs kost één gulden twee kwartjes voor 's Rijks schatkist en de andere helft is voor de gemeentekas. Voor on- en minvermogenden kén reductie tot 0,50 en gratis-uitreiking plaats vin den. Voor vervanging of vernieuwing zijn soe pele regelen gesteld, behalve wanneer het door eigen schuld of nalatigheid is dat uw P.-B. teloor geraakte dan moet ge voor een nieuw dubbel betalen, ongerekend nog de mogelijke strafrechtelijke gevolgen. De straffen zijn voor niet erg zware ge vallen van misbruik, nalatigheid en weigerachtigheid, kortom: van ongehoor zaamheid, hechtenis tot veertien dagen of ten hoogste 100 boete; in bijzondere zware gevallen kan dit echter gevangenis straf tot éénjaar of een geldboete tot 10.000 worden. Tot slot van dit artikel twee opmer kingen en één vraag. Do opmerkingen: dat het vorenstaande geldt voor gewone Nederlanders, met vas te woonplaats, en wat dies meer zij; voor De Bureaux van de Provinciale Zeeuwsche Courant zjjn gevestigd te VLISSINGEN Redactie en Adm.; Walsfcraat 58-60 Telefoon 10 (2 Itfnen), O MIDDELBURG Londensche Kaai 29 Redactie TeL 269. Administratie TeL 139 GOES Redactie en Adm. J Tarfkade 15 Telefoon 2863 Q OOSTBURG Redactie en Adm.; Breedesfcraat 45 Telefoon 102. O SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 Q BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 81 Burgerlijke Stand GOES. Geboren Itje Adriaan, z. van Itje Fokke en Jozina den HerderAdriana Jacoba, van Jacob Goedbloed en Adriana Sara Snoep. OverledenWatse Klaas Faber, 4 mnd., te Hilversum. OOSTKAPELLE. Van 14—21 December 1940. Geboren Mina, d. van Hermanus Adria- nus Eijeraas en Pieternella Wilhelmina Mannaars Levinus Cornells, z. van Helena Milot Adriaan, z. van Adriaan Roose en Catharina van Pienbroek Nicolaas Leonar- dus Maria, z. van Johannes Wilhelmus dc Vries en Louisa Maria Tournoy Christiaan Hendrik, z. van Herman Souer en Dirkje LevusWillem Jacobus, z. van Clement August Claes en Helena Amalia Dekker Helena Jannetta Christina, d. van Jan Kor ving en Everdina Toxopeus. Getrouwd Adriaan Zwemer, 32 j„ jm. en Pieternella Elizabeth Jobse, 28 j., jd. Cornelis Johannes Sturm, 27 j., jm. en Leuntje Geertse, 22 j., jd. Overleden Cornelis Coppoolse, 49 j-, ongeh. z. KRABBENDIJKE. Geboren Marlnus Willem, z. van Adri aan van Iwaarden en Janna Blazina Paar- dekooper Johannes Cornelis, z. van Sara Pieternella Clement. Overleden Wilhelmina Poleij, 66 J., wed, van Willem Krijger. U ZENDIJKE. Over de maand November. Geboren: Johanna Helena, d. van Eugène Laurentius Aerts en Johanna Frederika Rieke. Getrouwd Petrus Seraphinus Martens, 23 j., jm. en Margaretha Rokx, 23 j„ jd. Emiel Johannes Patqn, 22 j., jm. en Agnes Erna Menue, 17 j„ jd. Overleden Elisabeth Fortrel, 18 j., cL van Jacobus Fortrei en Adriana van Kerk- foortEmma van de Veire, 65 j., vrouw van Petrus Bernardus van Kerckvoorde Maria Louisa Lutaert, 66 j„ vr. v. Emile v. der Weijde. (U.C.) J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN „Winterhulp Nederland moet niet gezien worden als critiek op de offer vaardigheid, die tot dusver door het Nederlandsche volk werd betracht De tegenwoordige ernstige tijd brengt evenwél zoodanige behoeften mede dat een bijzondere fcroclrisbispewminp van ons volk vereischt wordt om den nood te lenigen. Het geheele volk dient daaraan mede te werken. Zóó moeten w\j Winterhulp Nederland ziendaarom verdient Winterhulp ons aller steun- en sympathie". Kerknieuws NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK. Beroepen te Haarlem (vacature-Weener); ds. I. P. van der Waal te Hengelo. Kerknieuws. Als lid van het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Nieuw en Sint Joosland zijn herk. de heeren Janls Joosse, F. P. Pol derdijk en A. Pleijte Tot president kerkvoogd is gekozen de heer P. J. Reijnoudt, zulks in de plaats van den heer P. de Visser, terwijl als kerk voogd is herkozen de heer J. Dingemanse. Van het drietal waarop ook ds. W. Hiet- kamp te Vlissingen voorkwam, is naar Haarlem beroepen ds. L P. v. d. Waal te Hengelo. Beroepen te Bathem (Ov.) ds. mr. A, Ph. Wagner te 's-Heerenhoek. WAARDE. Bjj de Nederduitsch Her vormde Gemeente alhier zijn als kerke- raadsleden gekozen de heeren J. A, Mo lendijk als ouderling en J. J. Pieper als diaken. buitengewone puzzles raadplege men het Besluit, of steke zijn licht op ter secre tarie vervolgens dat de secretaris-gene raal van binnenlandsche zaken nog nadere voorschriften zal geven, hoe het besluit juist zal dienen te worden uitgevoerd. En nu de vraag: wie weet een oplossing voor het vraagstuk, hoe en waar de vrouw van dezen tqd haar P.-B. „te allen tijde bij zich moet dragen" Deze moderne quadratuur van den cirkel ware wel licht het onderwerp voor een prijsvraag der redactie van. dit blad in overweging ge geven!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3