Provinciale Zeeuwsche Courant Q Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Kerst-ooerdenking Zurich door de Engelschen gebombar deerd. Het ijs vraagt zijn slachtoffers. WINTERHULPEN EDERLANO Voor het Volk-door het Volk. DINSDAG 24 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 299 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS s ■88 cant per week of f 2.30 per kwartaal Franco per post f 2.50 per kwartaal ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regelt f 1.50, Iedere regel meer 30 eerA Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertantle» van 1—5 regels f 0.50, ledore regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MfDCELBUSG). Dit nummer bestaat uit vier bladen OOK NOG DIT AAR. In dezen Kersttijd, waarin we meer ïust hebben in opstandigheid dan oof- moed tegenover het Kindeke in de kribbe, werd ik herinnerd aan een novelle van Marie Metz-Koning „Pe terke's Beeldenstorm" Peterke is de kleine jongen van een Roomsch landarbeider. Zijn poes wordt ziek en zijn poes gaat dood. Dan wordt de koe ziek, de eenige, die zijn vader heeft. „Dat is vanwege 't hartzeer over de poes", denkt Peterke. En hij was stil naar 't catechismuszaaltje gegaan en had de heilige Maria gebeden, de koe weer beter te maken. Den volgen den dag ging de koe dood. Nou 't peerd nog", had de vader Opstandig gezegd. 's Middags was moeder ziek thuis gekomen van de wasscherij, waar ze werkte. Toen werd Peterke heel boos van binnen. Hij was tot in 't klokhuis van zijn ziel veront waardigd: „Dat zal ze weten", dacht hij. Toen hij met z'n klas weer samen was in 't zaaltje van de catechismus, liep hij plotseling woedend zijn bank uit en smeet het Mariabeeld aan dui zend stukken Kerstfeest was altijd een heerlijk feest voor ons. T wee dagen in het gansche jaar, waarin je de deur naar de wereld eens radicaal dicht deed en in de kaarsenschijn van de kerstboom, pf als men met zijn kinderen zong van „Stille nacht. Heilige nacht", in het licht dat straalde uit de kribbe van Bethlehem alle zorg een oogenblik ver gat en alle opstandigheid deed verstil len in het oprecht begeeren „van goeden wille" te zijn. Zouden we dit jaar 't Kerstfeest maar niet overslaanDe oorlog heeft alles toch zoo wreed verstoord. Sinter klaas ging ook niet geheel van harte de kerstkrans is op de bon en 't kla gend serafientje moet het met zijn v rede-op-aarde-melodietjes tegen het afweergeschut volkomen afleggen Zouden we nu maar niet radicaal breken met alle Kerstmissentimentali- teit Ik herinner me een spotprent uit Kerstmis 1917: een soldaat, die een ander de bajonet in den rug steekt en daaronder met uitdagende, spottende beeldenstormersletters: „Vrede op aar de 11" Kerstmis, dat is het feest van Chris tus' komst in een duistere wereld. Geen lievigheid, maar erbarming, geen senti mentaliteit, maar genade. God, Die de wereld, deze wereld zoo lief had, dat Hij Zijn eigen Zoon in die wereld zond om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was. Die spotprent uit 1917 is hoewel onbedoeld de zuivere verklaring van het „vrede op aarde"; midden in de haat komt God met Zijn liefde, midden in de razernij komt God met Zijn vrede, die alle verstand te boven gaat. De titel boven deze Kerstoverdenking 'is een Bijbelwoord. Lucas 13:8). Het komt voor in een gelijkenis van Jezus. Een vijgeboom brengt geen vrucht voort, al in jaren niet. Dan besluit de eigenaar dien boom om te hakken. Maar de tuinman pleit voor dit stukje onvruchtbaarheid: „laat hem ook nog dit jaar"de tuinman belooft er alles aan te doen in dien tijd van ge duld. Als er dan geen vracht komt. ja, dan zal hij er uit I Kerstfeest.... ook nog dit jaar heeft God geduld met deze wereld „verloren 'in schuld"; zelfs dit jaar gaat de pre diking van Christus, den goeden hove nier. over de wereldEn dan? Vol gend jaar Zeg mij, hebt ge veel hoop op een be tere wereld, op een beter ik Die boom kan vrucht voortbrengen maar al 1900 jaar bracht de wereld waarin Christus geboren werd, niets voort dan gruwel en bedrog. Ook nog dit jaar Ja, ook nog 'dit jaar vieren we Kerstfeest, feest van AANVAL OP MILITAIRE DOELEN GERICHT. Verontwaardiging in Zwitserland. Het Zwitsersche politieke departe ment deelt, naar het D.N.B. meldt, mede Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het bjj het passeeren van Zwitserland op 21 en 22 December Engelsche vlieg tuigen heeft betroffen en dat ook de op 22 December op Zürich geworpen bommen van Engelsche herkomst zjjn. Het Zwitsersche gezantschap in Londen heeft opdracht gekregen een energiek protest tegen deze ernstige schendin gen van de Zwitsersche neutraliteit in te dienen en volledig herstel' van de aangerichte materieele en overige schade, waardoor de slachtoffers in Zürich getroffen zjjn, te eischen. De gemeentepolitie van Zürich maakte naar het D.N.B. verder meldde, omtrent het bombardement nadere bijzonderheden bekend. Op de Orionfabrieken werd een brandbom geworpen, die door het dak in het gebouw drong zonder te ontbranden. Een woonhuis werd door een inslaanden bom volkomen vernield. De bewoners wer den bedolven. Voor zoo ver tot dusver kon worden vastgesteld zijn vier personen deels zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De inspecteur van politie en luchtbe scherming heeft medegedeeld, dat zoowel brisant- ais brandbommen, de laatste in zeer grooten getale, zijn neergeworpen. Op het spoorwegviaduct werd de elec- trische leiding kapotgeslagen en braken in grooten omtrek alle vensterruiten, terwijl voor een deel dè huisdeuren werden weg gerukt. Later brak in een garage brand uit Bij de tandraderenfabriek viel een brandbom in het kantoorlokaal, waar een kleine brand uitbrak. Achter de fabriek werd een garage in brand gestoken. Dicht daarbij deed een brandbom de voorraad planken van een houthandel in brand vlie gen. Op de Orion-automobielherstelwerk- plaatsen is een heele reeks brandbommen geworpen. Te middernacht werd gemeld, dat in de nabijheid van het goederenstation later nog een brisantbom is ontploft, waarbij ver scheidene personen gewond werden. Men vermoedt, dat het een bom met trjdontste- king betreft, of een niet ontplofte bom, die toch later explodeerde. Naderhand is bericht ontvangen, dat op bet spoorwegviaduct bij Wirkingen, waar de arbeiders bezig waren met herstel van de electrische leidingen, 'n brisantbom tot ontploffing is gekomen, waarbij, volgens hetgeen tot dusver kon worden vastge steld, acht personen gewond werden. De spoorwegautoriteiten zonden terstond een bergingstrein. Van andere zjjde is vastgesteld, dat ook in de streek van Schlieren bommen zijn geworpen. Het spoorwegverkeer was gedurende 24 uur gestoord. Ten aanzien van den Engelschen lucht aanval op Zürich wijst men er, naar Ste- fani meldt, te Bern op, dat de bommen uit geworpen zjjn in een wijk, waar fabrieks- ondernemingen opeengehoopt zijn. Enkele daarvan zjjn getroffen, terwijl een bom precies een der gevoeligste punten van het spoorwegnet geraakt heeft, te weten de brug, waar de spoorwegverbindingen van Oost-Zwitserland uit komen op den onder- grondsche van Zürich. Van de elf getroffenen zjjn er enkelen, wier toestand ernstig is. ZONDAG A.S. RADIOREDE VAN ROOSEVELT. De secretaris van Roosevelt, Early, heeft medegedeeld, dat de president a.s. Zondag voor het Amerikaansche volk een radio rede zal houden over den „huidigen nood toestand". De nieuwe organisatie van de radio. Op Vrjjdag 27 December zal ir. W. L. Z. van der Vegte, raadsadviseur bjj het de partement van volksvoorlichting en kun sten, te 18 uur over de radio mededeelin- gen doen over de reorganisatie van de radio. Jezus Christus. De pleiter om geduld met een on vruchtbare wereld is de verlosser van een verloren wereld. Het Kind in de kribbe is immers de Heiland aan het kruis Doe Heer ons toch verschrikt begrijpen, Dat Golgotha begint bij Bethlehem V Twee slachtoffers te Steenwjjk. Het Ijs te Steenwjjk heeft Maandag 2 slachtoffers gevraagd. De 12-jarige L. Haarman wonende te Steenwjjk, was met een vriendje gaan schaatsenrijden op het kanaal Steenwjjk-GietfcDorn. Dit is een vervoerkanaal, waar geregeld veel stroom staat en dat bovendien druk bevaren wordt waardoor het ijs hier steeds onbetrouw baar is. Te ruim elf uur zakte de jongen hier door het ijs, hetgeen werd opgemerkt door den 22-jarigen bakker J. Dekker, wonende onder de gemeente SteenwijKer- wold. Hoewel de balcker zich aan den overkant bevond, begaf hij zich direct op het ijs. Bjj den drenkeling gekomen, zakte ook hij door het ijs. Derden, die het onge luk hadden gezien, wendden allerijl pogin gen aan tot redding. Het eerst werd Haarman boven gebracht en even later Dekker. Pogingen om de levensgeesten door middel van kunstmatige ademhaling op te wekken, bleven, vruchteloos. Op den Ham bij de. gemeente Kromme nie is het achtjarig zoontje van den heer B. Weeland Zondag in een wrak gereden en verdronken. Twee uur lang zjjn pogin gen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch zonder eenig resultaat. Vier dooden te Wieuwerd. Op de Franekr vaart onder de gemeente Wieuwerd (Fr.) is een gezelschap van zes personen in een wak gereden. Twee van hen konden gered worden, de vier overigen zijn omgekomen. Het zijn de dames A. Douma uit Bozum, A. de Groot uit Brits- werd en F. Booi uit Wieuwerd, alsmede de heer K. Balcker uit Bozum, Te Rinsumageest gingen gistermorgen drie kleine jongens de velden in. Na ver loop van tijd kwamen er twee tei-ug. Op de vraag, waar de derde was, antwoord den zij, dat die ergens op het ijs lag. Terstond trok een man er op uit, doch deze vond den vermisten knaap, den zes jarigen zoon van den 'heer A. de Vries, onder liet ijs. De levensgeesten waren reeds geweken. Te Oostzaan is de 19-jarige A. Kabel bij het schaatsenrijden op de Gouw tus- schen Oostzaan en Zaandam in een wak gereden en verdronken. Op de Sassenheimervaart bij Sassen- heim zijn drie jongens die schaatsen reden, door het ijs gezakt De veertienjarige Maarten Dijkstra schoot onder het ijs. Eerst een kwartier later kon men hem op het droge brengen. De le vensgeesten waren toen reeds geweken. De beide andere jongens konden door toe gesnelde burgers worden gered. Op het ijs in het Beatrix park te Am sterdam is gisternamiddag een 15-jarige jongen vermoedelijk in een trekgat ge raakt, tengevolge waarvan hij door het ijs zakte en er onder schoot. Niettegenstaan de er van alle kanten hulp toestroomde en ook de brandweer spoedig assisteerde, bleek het niet mogelijk toen men den jongen opgehaald had, hem in het leven te houden. Gevaarlijk avontuur van twee jongens op de Loenderveensche plassen. Maandagmiddag hebben twee jongens van resp. elf en twaalf jaar uit Loosdrecht een zeer angstig avontuur beleefd. Zij re den met de prikslee voor den wind en be merkten niet, dat zij op een groot wak afstevenden. Toen zij het water plotseling voor zich zagen, was het reeds te laat en beiden gingen kopje onder. Menschen aan den wal, die het ongeluk hadden zien ge beuren vormden onmiddellijk een reddings ploeg en met ladder en touwen snelden zij de jongens te hulp. Een der drenkelingen, had zich aan het ijs vast kunnen klampen en deze had men dan ook spoedig op het droge. De ander dreef in het midden, doch nadat de Ir.dder over het wak was gelegd wist een der redders door erover te krui pen den knaap te bereiken en vervolgens eveneens op het ijs te trekken. Te Zwolle is gistermiddag de veertien jarige P. Otterman bij het schaat senrijden door het ijs gezakt. Een voorbij ganger tx-achtte den jongen te redden, doch zakte zelf door het ijs, zoodat hij den drenkeling los moest laten. Toen O. werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. In Slagharen ls gisteren de 19-jarige J. Blauwgeei-s in een wak gereden en ver dronken. AMELAND GEÏSOLEERD. Tengevolge van den lagen waterstand kon de postboot met post en passagiers van Ameland het Zaterdagmiddag niet verder brengen dan pl.m. 150 meter van de pier van Holwerd. De vele vacantiegangers, die te Holwerd op den aanlegsteiger stonden te wachten zagen met leede oogen de boot terugkee- WINTERHULP NEDERLAND, EEN EEREPLICHT. ■- i- - De kanalen in Vlaanderen zijn weer bevaarbaar, hoewel langs de oevers de sporen van den strijd nog merkbaar zijn. (Foto Weltbild). VLEESCH OP BON „13". De secretaris-generaal van het depar- ment van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend. Gedurende het tijdvak van 26 Decem ber tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft elk der vier met „13 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen vaix 100 gram vleesch, been inbe grepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „13 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 5 Januari a.s. nog niet gebruikt zjjn, blijven nog geldig tot en met 8 Januari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongeworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. Engelsche luchtaanvallen op Nederland. Het Engelsche luchtwapen is, naar ons wordt medegedeeld, in den nacht van Za terdag op Zondag en ook in den nacht van Zondag op Maandag actiever geweest dan in de vorige week. Een groot aantal bom men, zoowel brisantbommen als brand bommen zijn op Nederlandsch grondgebied gewoxrpen. De schade aan burgereigendommen is in het algemeen niet zeer gi-oot. Alleen in drie plaatsen zijn eenige woonhuizen ge troffen en tamelijk sterk beschadigd. Twee woningen zijn in brand geraakt; waarbij de inboedel verloren ging. De branden zelf zijn snel gebluscht. Ook zijn eenige boer derijen getroffen. Twee graanschuren zijn in brand gestoken. In een administratie gebouw van een electrisch bedrijf is scha de aangericht. Een man is gedood, een zwaar gewond en een licht gewond. OP TIJD NAAR HUIS MET KERSTMIS EN OUDEJAAR Naar wij uit goede bron vernemen, is nog geen definitieve beslissing genomen over de vraag of het sluitingsuur voor ca- fé's enz. en het begin van den verboden uitgaanstijd op 24 en 31 December zullen worden verschoven. Het staat dus geenszins vast, dat men op den avond voor Kerstmis of op Oude jaar later dan anders de café's kan be zoeken en naar huis kan gaan. Op den 2den Kerstdag luister- wedstrijd ten bate van den Kinderpostzegelverkoop. Op den kerstdag tusschen 12.25 uur en 12.45 uur n.m. zendt de A.V.R.Ö. op golflengte 301.5 meter haar jaarlijkschen wedstrijd ter bevoi-dering van den kinder- postzegelvei'koop uit. Ook nu zijn weer vele mooie hoofd prijzen beschikbaar gesteld, benevens 250 troostprijzen. Schakelt dus 2den kerstdag om 12.25 uur in op 301.5 meter. VRIJSTELLING VAN WAARDE- VERMEEK DERIN GSBELASTIN G VOOR WINST OP AANDEELEN. De secretaris-genex-aal van het departe ment van financiën heeft bepaald, dat de waardevermeerderingsbelasting niet ver schuldigd zal zijn terzake van het voor deel, verkregen bij vervreemding van aan- deelen welke genoteerd worden ter beur- ze te Amsterdam. Sociale gedachten worden gekoesterd Sociale daden wordengesteld. Winterhulp is er één van. VOOR HET VOLKI Ook in Zeeland, waar het gemiddeld ge zinsinkomen het laagste is waar de land- arbeidersloonen laag zijn, te laag om een behoorlijk bestaansminimum te waarbor gen bij gestegen prijzen, waar veel nood moet gelenigd worden, want ook de oorlog heeft hier gewoed, in de gevolgen nog maar al te merkbaar. In iedere gemeente treft men de gezin nen waar de huisvrouw de voedzame be- standdeelen der maaltjjden, zoo noodzake lijk voor instandhouding der arbeids kracht, niet meer kan verschaffen, omdat de bonnen niet kunnen worden ingeruildj> omdat de distributie zwaar weegt. Ons Zeeuwsche volk is wellicht met het Friesche het krachtigst en in wezen ge zondste in Nederland. Mag het verslap pen? Mag het verzwakken en daardoor zijn voor Nederland belangrijke taak ver- waarloozen? Neen, dat nooit, Dus dient hulp geboden. DOOR HET VOLK.7 Door allen die van goeden wille zijn, dat zijn toch alle Zeeuwen Een ieder voele deze verantwoordelijkheid voor het eigen volk. Het wege hem zwaar. De handen dan ineengeslagen om ge zamenlijk de taak die hier ligt te vol voeren. Tot heil van het Zeeuwsche volk. Tot heil ook van het geheele Nederland- sche volk. Door de kracht der onderdeelen wordt het geheel gedragen. Hier is een schoone taak. Een Neder- landsche taak. Immers verder gaat onze blik. Ook in de groote steden en in de andere provincies staan de moeilijkheden van den oorlogs winter voor de deur. Ook daar moeten Ne derlanders geholpen worden. Hunne noo- den zijn de onze. Onze verantwoordelijkheid geldt ook hen. Dus nugeen sociale gevoelens meer alléén, maar de nationale en sociale daad gesteld door ons allen. Zoo hervinden wij de eenheid die poli tieke verdeeldheid ons niet brengen kan. Ten bate van ons volk. Ten bate niet in het minst ook van ons zelf. Dat is Winterhulp. Geen particuliere liefdadigheid, maar óp kameraadschap ge gronde sociale offervaardigheid. Voor het Volk Door het Volk I W. K. H. DIELEMAN. Provinciaal Directeur Winterhulp. DE OPVARENDEN VAN DE „VAN MEERLANT" IN PORTUGAL GEÏNTERNEERD. Naar aanleiding van tallcoze verzoeken van ouders van opvallenden van den mijnenlegger „Van Meerlant", van wie se dert half Mei niets meer vernomen is en die thans blijkens hier ontvangen brieven van opvarenden in Lissabon geïnterneerd moeten zrjn, is het gewenscht, dat het postbox-nummer van de schepelingen te Lissabon bekend wordt. Wie kan ons daar aan helpen zoo vraagt „De Telegraaf".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1