Provinciale Zeeuwsche Courant "NEDERLAND Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant HOE DE STRIJD IN LYBIE VERLIEP. MAANDAG 23 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 298 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G, W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cerrt per *reek of f2.30 por kwartaoï. Franco por post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS? Van 1-5 regel# f1.50, tedere regel meer 30 cent. Btj abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50, teders regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUK EAU VO O RP UB L I C IT Ei TS WAAR DE. INGESTELD POOR DE VEREENIG ING „DE NEDjRLA ND SCHE DAGBLADPERS"!! Graziani brengt rapport uit. VERPLETTERENDE MEERDERHEID DER ENGELSCHEN. ITALIANEN BODEN HELDKAFTIGEN TEGENSTAND. Maarschalk Graziani heeft aan den Duce rapport uitgebracht over de eerste phase van de operaties tusschen Sidi el Barrani en Bar dia. Hij verklaart, dat na de verovering van Sidi el Barani de voorbereidingen met het oog op een verdere ontwikkeling dér ope raties tegen Marsa Matroe in gehoorzaam heid aan de instructies van den Duce be gonnen. Inderdaad gedoogden de staat van de verbindingen tusschen de grens van Cy- renaica en Sidi el Barrani benevens het bijna volstrekt gebrek aan water in het het bezette gebied geen onmiddellijke voortzetting van het offensief. Na de ver overing van Sidi el Barrani moest men ter stond een aanvang maken met den bouw van een aquaduct en een weg van 120 km. van Capuzzo naar Sidi el parrani. Tege lijkertijd ging men over tot concentratie van troepen, strijdmiddelen en diensten als voorbereiding tot het offensief. Met hetdoel de transportmiddelen te sparen legden en kele eenheden afstanden van vele honder den kilometers af. Begin December was de organisatie groo- tendeels voltooid. Alleen ontbraken nog volkomen de gemechaniseerde vervoersmid delen. Intusschen verrichtte onze luchtmacht een stelselmatige vemietigingsarbeid in de linies van de achterhoede en de vijand deed desgelijks. Op deze wjjze kon men in de actie van de tegenpartij een toenemende stoutmoedigheid constateeren, hetgeen om streeks 19 November culmineerde aan het front van de afdeeling. die onder bevel van generaal Maletti stond. B\j een poging tot een nachtelijken aan val op onze divisie Cyrene te Alam Rabia viel 7 December een gevangene in onze handen, die verlelaarde, dat over een dag of tien een aanval op de Italianen ontketend zou worden. Deze tijding werd. niet in den wind geslagen.' Men bracht haar ter ken nis van de legerleiding, die alle troepen in staat van alarm bracht. In den loop van den 8sten kreeg maarschalk Graziani na verschillende symptomen het gevoel dat de vijandelijke aanval op handen was. Hij her nieuwde de waarschuwing en de aanspo ring aan de commandoposten zich gereed te houden en de aanval, zoo deze zich voor deed het hoofd te bieden. Men deed ook het noodige om over massale deelname van de luchtmacht te beschikken. Een verras sing was dus onmogelijk, zoo verklaart maarschalk Graziani. Iedereen was op de hoogte van den vermoedelijken vijandelijken aanvaL Hoe de aanval hij het ochtendkrieken van den 9en ontketend werd en hoe hjj de voor uitgeschoven divisies meegesleurd heeft, blijkt uit het vervolg. De vijand had gemakkelijk spel tegen de stellingen, die ingenomen werden door onze troepen in het vlakke woestijngebied, waar door men zonder moeite kon trekken en dat van tactisch standpunt geen enlcel doel opleverde waar goed weerstand kon wor den geboden. Hij maakte gebruik van groo- te aantallen gepantserde strijdmiddelen, ge blindeerde auto's en middelgroote en zware pantserwagens, gesteund door uiterst be weeglijke batterijen. De luchtstrijdkrachten werkten doeltreffend mee. Verpletterende meerderheid. Over het geheel was de zeer korte voor bereiding toevertrouwd aan de artillerie en de luchtmacht. Op het oogenblik, waarop het verschrikkelijke luchtbombardement eindigde, rukten van alle zijden gepantser de strijdmiddelen tegen onze troepen op, zoodat de centra van het verzet ondanks den krachtigsten weerstand het een na het ander binnen enkele uren onder den voet geloopen werden. De eerste afdeeling, die aangevallen werd, was die van generaal Maletti, die begon terug te trekken tot het oogenblik, waarop zjj door de komst van de tweede Libysche divisie versterkt werd. Tegen de gepantserde massa, die concen trisch over een breed front opereerde, was de uitwerking van ons anti-tankgeschut en van de artillerie onzer divisies, welke ge dwongen werden om hun vuur over talrijke zeer geweeglijko doelen te verdeelen, on toereikend. Evenwel moet de fundamenteele reden voor het aanvankelijk succes van den vjjand gezocht worden in de verpletterende meerderheidvan zijn gepantserde strijd middelen, waarvan in massa gebruik ge maakt werd. De aanval op Sidi el Barrani. Na de heldhaftige troepen van generaal Maletti en die van de tweede Libysche di visie uitgeschakeld te hebben, stortte de vjjand zich op Sidi el Barrani, waar de zwarthemden van de divisie „drie Januari", die ook van uit zee en uit de lucht gebom bardeerd werd, twee dagen lang dapper weerstand bood. De tweede Libysche divi sie werd blootgesteld aan hevige bombar dementen van de Engelsche vloot- en lucht macht en trachtte daarna op Sidi el Bar rani terug te trekken, vond evenwel den weg door vijandelijke panterauto's afgesne den, maar bood langen tijd weerstand, of schoon zij wist, dat haar lot van dat oogen blik af bezegeld was. Een dergelijke situa tie, die dreigde zelfs de divisies van de tweede linie te overstelpen, waarbij men geen tegenaanval op de gepantserde divi sies kon doen ondernemen, omdat zulks haar vernietiging beteelcend zou hebben, maakte het raadzaam gebruik te maken van den weerstand der troepen, die te Sidi el Barrani bevonden, en intusschen de di visies achter de lijn Halfaya, Solloem, Ca puzzo terug te trekken, waar men inmid dels de verdediging met nog verder naar achter gelegen divisies voorbereid had. De ze terugtocht -voltrok alleszins regelmatig voor wat de Catanzaro-divisle aangaat en de heldhaftige opoffering van enkele de tachementen, die het verzet tot den twaalf den volhielden, maakte het voor tweederde gedeelte der divisie mogelijk de linie van Solloem t bereiken. De Cyreensche divisie kon zich beter aan den druk van den vijand onttrekken, maar zij kwam zeer vermoeid te Halfaya aan. Op den avond van den 12den December trachtte de gepantserde voorhoede van den vijand, terwijl de laatste verdedigers van Sidi el Barrani en Maktila, die sedert drie dagen omsingeld waren, met hun laatste krachten verbitterden weerstand boden, den rechtervleugel van onze troepen van Halfaya op te rollen. Terugtocht op Bardla. Den 13en, 14en en 15en werd er hardnek kig gestreden in de streek van Halfaya, Sidi Omar, Capuzzo en Solloem, waar de troepen van generaal Berganzoli een krach- tigen tegenaanval deden en er in slaagden het gevaarlijke binnendringen van den vij and te beletten. Deze streefde er naar, door onze gelederen heen te breken en deze af te scheiden van de versterkingen van Bardia. Op den avond van den 15en trokken alle troepen van generaal Bergan zoli in volmaakte orde op Bardia terug, terwijl nieuwe gemechaniseerde colonnes concentrisch oprukten naar Solloem Gabra- ba, Paizes en Sidi Omar en één groep reeds verscheen te Sidi Azez. De troepen van generaal Berganzoli bieden thans nog te Bardia heldhaftig tegenstand aan den vijandelijken aanval. Om zich een volledig beeld van den slag te maken, zoo vervolgt Graziani, moet men rekening houden met het optreden van vloot en luchtmacht van den vijand. Eerst genoemde opereerde langs de kust van Bardia en Solloem en deed voortdurend aanvallen op onze colonnes. De vijandelijke luchtmacht, die blijkbaar door nieuwe een heden versterkt was, bestookte voortdurend onze colonnes onder het marcheeren, de centra van den tegenstand onzer troepen, de achterhoede, de vliegvelden en de verster kingen van Tobroek en Bardia. Als gevolg van ongunstige weersomstandigheden, was de Italiaansche luchtmacht niet in staat zijn geheele kracht in te zetten. Toch le- ENGELSCHE BOMMEN OP NEDERLAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn, naar het A.N.P.. meldt, bjj Engel sche luchtaanvallen ongeveer een dozijn woonhuizen door bomscherven bescha digd. Een burger is ||vaa.r en één licht gewond. Verschillende^ woonhuizen moes ten worden ontruimd, j.'ïn den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn verschillende bommen gevallen. Eén woonhuis kreeg beschadigingen. Overigens was de schade van geen beteekenis. Uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten. Aangezien de bonnen van de thans gel dende distributiekaarten langzamerhand opraken, zal ter vervanging van deze kaarten in den loop van de maand Ja nuari worden overgegaan tot uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten. De juiste dr.ta hiervoor zullen in iedere gemeente afzonderlijk worden bekend ge maakt. Engelsche vliegers boven Berlijn. Vrijdagnacht hebben naar het D.N.B. meldt, Britsche vliegtuigen Berlijn aange vallen. Bjj de eerste nadering werden de vijandelijke toestellen door het afweerge schut verhinderd de stad zelf te bereiken. Zij wierpen brandbommen in Berlijnsche voorsteden. Er ontstonden branden, die gebluscht konden wóujlen. Later vlogen verscheidene vijandelijke" vliegtuigen boven de stad zelf en wierpen vooral in het oosten een aantal brisant- en brandbom men. Er ontstond eenige schade aan ge bouwen. Het aantal slachtoffers was ge ring. De Berlijnsche dbm werd bescha digd. Militaire doelen leden geen schade. Tot dusver is melding gemaakt van zes dooden en zeventien gewonden. De door Engelsche bommen aan den Berlijnschen dom aangerichtte schade wordt voorloopig geraamd op een bedrag van iy2-millioen rijksmark. Bovendien, zoo meldt het D.N.B., is duidelijk geconsta teerd, dat tevoren een lichtfakel was uit geworpen, zoodat het stellige voornemen van de Engelsche vliegers om den Dom te bombardeeren, volkomen vast staat. ENGELSCHE BOMMEN OP POTSDAM. Een Engelsche vlieger heeft Vrijdag nacht op historische- en uit stedenbouw kundig oogpunt waardevolle wijken van Potsdam brisant- en brandbommen gewor pen, die schade aanrichtten in de Hol- landsche wijk, dateerend uit den tijd van Frederik Wilhelm I, in de straten van de oude stad en aan de traditioneel?, even eens historische schouwburg. De branden welke uitbraken konden snel gebluscht worden. Drie personen werden gedood. verde de luchtmacht een gevecht van groo- te stoutmoedigheid en zij zaaide dood en verderf onder de vijandelijke colonnes. De bommenwerpers maakten 900 vlieguren, de jagers 1300. De luchtmacht wierp 13.000 bommen met een totaal gewicht van ca. 2000 ton. 17.000 mitrailleurschoten werden afgevuurd. Het aantal neergeschoten vij andelijke vliegtuigen bedroeg stellig 42 en waarschijnlijk nog 20 meer. Geen voorbarige voorspellingen. Het is beslist voorbarig voorspellingen te uiten over het verloop van een dergeljjken indrulcwekkenden strijd, waartoe de vijand zijn beste troepen uit vier contingenten ge concentreerd heeft. Op dit oogenblik kan men evenwel reeds zeggen, dat als de ge pantserde divisies van den vfland 12 dagen na het begin van het offensief tegenge houden worden bij Porto Bardia, dit uit sluitend toegeschreven moet worden aan den moed der Italiaansche soldaten te land en in de lucht, die den vijand held haftig het hoofd wisten te bieden en zich lieten slachten zonder zich te sparen, nog maals bevestig ik categorisch, aldus ver volgt maarschalk Graziani, dat een ieder hier tot de grenzen van het mogelijke zijn plicht gedaan heeft Zelfs indien het aan tal dergenen, die het ongeluk hadden ge vangen genomen te worden, hoog is, mag dit geen aanleiding zijn om aan hun moed te twjjfelen. Zjj boden verzet met den wil om stand te houden tot het einde. Tegen over deze feiten zijn de onwaardige bewe ringen van de buitenlandsche propaganda slechts een leugenpak, dat hun tot schande strekt, die ze wagen neer te schrijven en op deze wjjze toonen, zelfs dat gevoel van waardigheid en achting voor moed, ook in dien hjj geen succes oplevert, verloren te hebben, dat steeds kenmerkend was voor volkeren met hooge beschaving. Winterhulp in Zeeland. Het is waarschijnlijk wel belangrijk, nu nadere gegevens daaromtrent beschikbaar zijn, wat meer te vertellen over de lotge vallen der eerste collecte W.H.N., gehou den, ook in Zeeland, op 29 en 30 Novem ber jl. Zooals men reeds weet was de opbrengst 18.241.45, hetgeen neerkomt op 7.162 cent per inwoner zeker een niet onbevre digend resultaat. Het maakt temeer in druk, wanneer men in aanmerking neemt, dat de middenlaag der samenleving en wat daar beneden ligt zich in het alge meen meer voor de inzameling schijnt te hebben ingespannen dan de goed en zeer goed gesitueerden. Hiermede wil natuur lijk niet gezegd zijn, dat de dikkere beur zen gesloten zouden zijn gebleven, maar slechts dit, dat het medeleven met behoef tige volksgenooten in de laatstbedoelde kringen, bij eigen redelijk veilige positie en minder vermogen om zich anderer moei lijkheden te realiseeren in die mate, dat het tot daden komt, somtijds nog onvol doende ontwikkeld is. Het zal o.a. de taak van de Winterhulpactie zijn, daarin ver betering te brengen en van hoog tot laag dat besef te verlevendigen, opdat alzoo bij het geheele volk voor zijn minderbedeel den warme offervaardigheid worde ge kweekt. In beginsel is die gewoonlijk wel aanwezig; geen normaal mensch sluit zijn hart af voor wie hongert of koude lijdt. Men kenne slechts den weg, om op de juiste, d.i. op de veilige en doelmatige wijze, diegenen het noodige hebben en soms weigeren 't zelf te zeggen te hereiken. Wordt naar den weg gevraagd, dan zij overal ieders antwoord: Winterhulp! Een andere merkwaardige ervaring is deze, dat veelal bjj het Roomsch-Katho- lieke volksgedeelte hetere opbrengsten zijn verkregen dan bjj Protestantsche gemeen ten. Zoo zijn onder de 17 gemeenten met het laagst gemiddelde 6lechts 2 overwegend Roomsch-Katholieke gemeenten; daaren tegen 15 Protestantsche gemeenten. Het verschijnsel, waaromtrent overigens de tweede collecte straits wellicht nieuwe gegevens zal aanvoeren, is moeilijk te ver klaren. Misschien is het slechts toeval en dan is elk pogen naar het vinden van een oplossing uitteraard nutteloos. Is het geen toeval, dan moge wel gezegd zijn, dat wij hartelijk hopen, dat de nalatigen hun achterstand bij de December-collecte zul len inhalen. Het geheele volk, zonder aan zien van richting of partij, moet de han den ineenslaan voor zijn nooddruftigen. De 17 gemeenten, waarop wij doelden, zijn over geheel de provincie verspreid, zoo dat men niet kan zeggen, dat een be paald gebied min of meer achterbleef. Al leen van Noord-Beveland, wij zijn nu een maal een eilanden-provincie, zijn daar geene gemeenten bij, al zijn de opbrengsten daar dan ook zoo heel hoog niet geweest; wel waren ze in de 4 gemeenten ongeveer ge lijk per inwoner 5, 3 5, 7 5, 9 en 6 cent. Tegenover, of wil men het vredelieven der, naast de lage staan overigens de hoo ge gemiddelden. In de aanvankelijke be cijfering daaromtrent zijn eenige onjuist heden binnen kunnen sluipen, die da"n nu weer geëlimineerd worden. De zaak staat zoo. De hoogste gemiddelden boven 10 cent per inwoner zijn bereikt door Zuid- zande. IJzendijke, Nieuwvliet, Oudelande, Dreischor, Clinge, Aagtekerke, 's-Heer- Abtskerke, Hulst en Burgh, onderscheiden lijk met 15.5; 14.4; 14.4; 12; 11.3; 11.3; 11; 10.6; 10.1; 10. De grootere steden zjjn hierbij weggelaten, deels omdat de omstan digheden ten gevolge van oorlogshandelin gen er zoo apart zijn (Vlissingen, Middel burg) deels wijl de algemeen stads- en dorpstegenstellingen de vergelijking, die toch al van slechts illustratieve beteeke nis is, te moeilijk maken. De gemiddelden van Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Goes en Zierikzee zijn: 8.2: 10.9; 7.4; 11.6; 9.6; Hulst bracht het tot 10.1, Wil men nog iets omtrent de collec- trices en collectanten hooren Er is ge lukkig niets dan goeds van te vermelden, behoudens een enkel geval, waarin zich er te weinig aanboden of op het laatste oogenblik den plaatselijk-directeur, d.s. dus den burgemeester te kennen werd gegeven, dat men zich, waarom toch?, terugtrok. Dat zal nu, naar vertrouwd mag worden, hij het groeiend besef, dat hier een prach tig nationaal werk te verrichten valt, niet meer voorkomen. Ook voor de collecte van 27 en 28 De cember zal gerekend mogen worden op de vriendelijke, onvermoeibare en actieve toe wijding van allen, die zich reeds eenmaal voor de inzameling op de bres stelden, en van vele anderen, die zich bij hen zullen aansluiten; van allen zal dan weder ge zegd kunnen worden, zooals dat nu ten aanzien van de Nov.-collecte geschied de: Zij traden op „met ijver", „tot volle tevredenheid", „met de grootste belange loosheid". Het zal dan niet meer noodig zijn, dat de burgemeester tot schoolmeisjes zijn toe vlucht moet nemen, of tot de politie hoe zeer die ook in heele bonte rjj van moeilijk heden dikwijls voor den burger inspringt, of, wat ook al voorgekomen is, tot een werkloozen ambachtsman, of tot den man, die die zaakjes altoos, raison van zoo- en zooveel, opknapt, een beroepscollectant dus. Al met al kan men niettemin zeggen, dat deze eerste Winterhulpcollecte in Zee land met „geslaagd" kan worden gestem peld, dank zij vooral ook de gewoonlijk graag gegeven leiding der plaatselijk- directeuren, hun goede voorbeeld, him woord en daad. Enkele voorbeelden. Som migen hunner hebben warm gestelde cir culaires aan de ingezetenen gericht, een ander hield een radiotoespraak tot zijn gemeentenaren en Philippine organiseerde een voetbalwedstrijd tusschen de plaatse lijke voetbalvereenigingen „Braakman Boys" en een elftal van de Duitsche Weer macht; de opbrengst van de toegangsgel den en een inzameling op het veld kwam de gemeentebussen ten goede. Het zou Zeelands eer te na komen, In dien de tweede inzameling niet evenzeer slaagde daartoe is noodig, dat er straks van een crescendo zal kunnen gesproken worden. Was het nu ruim 18.000, laat het straks 20.000 of 25.000 of nog meer worden. Zij, die in nood zijn zullen er de blijde vruchten van trekken. De met naar om standigheden .milde hand uitgereikte waar debonnen, voor een bedrag van 28.000, d.i. nagenoeg 10.000 meer dan in Zeeland werd ingezameld, hebben uit den aard der zaak toch nog slechts een aanvankelijke leniging kunnen brengen. Laat Zeeland op 27 en 28 December met kloeken zin en vooral met doelbewuste offervaardigheid naar de 25.000, een kwart ton, voortschrijden. De loonbelasting voor de gepensionneerden. De pensioenraad deelt mede, dat in vei"- band met de ingevoerde loonbelasting alle ten laste van het algemeen burgerlijke pensioenfonds gepensionneerden van dien raad een formulier thuis ontvangen, dat door hen moet worden ingevuld en zoo spoedig mogelijk, althans binnen twee da gen, aan den pensioenraad moet worden teruggezonden in bijgevoegde retour- enveloppe. De gepensionneerden kunnen dus niet passief blijven. LORD HAIÏAX AMBASSADEUR TE WASHINGTON. Eden aan buitenlandsche zaken. In Londen is officieel e medegedeeld, dat de koning de benoeming van Lord Halifax tot Britsch ambassadeur te Washington heeft goedgekeurd. Anthony Eden volgt Halafax als minister van buitenlandsche zaken op. Kapitein David Margesson. de parlementaire secretaris van het ministe rie van financiën wordt minister van oorlog. Engelsche duikboot verloren gegaan. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot „Swordfish" overtijd is en als verloren dient te moeten worden be schouwd. De „Swordfish" had een water verplaatsing van 640 ton aan de opper vlakte. De normale bemanning bestond uit tien man. De duikboot werd in 1932 be bouwd. Bij de Winterhulp-collecte op a.s. Vrijdag en Zaterdag zullen sprookjes speldjes worden uitgegeven. De gelaarsde Kat en Klein Duimpje,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1