VerdulsiereisJU 17.29 9.49 m>r UIT DE PROVINCIE 5D STADSNIEUWS Goes. U kont op stroom besparen, zonder Uw hniA lot een spelonk te maken. Schaf Philipslampem nan en U bezuinigt tot 20% op stroom# zondei^ Uzelf aan licht tekort te doen! vari heden- en mor genavond tot morgenochtend en Maandagmorgen uur De maan komt hedenavond op te 1.36 uur mor genavond 252 uur) en gaat onder te 13.45 uur L.K.); Maandag 14.13. MACHINISTENEXAMENS. In de commissie belast met net afnemen van de examens ter verkrijging- van een diploma als scheepswerktuigkundige en als motordrijver aan boord van zeeschepen zijn voor 1941 o.m. als plaatsvervangende leden benoemd de heeren A. A. Deelder, oud- sous-chef van den technischen dienst van de PaketvaartmaatschappijJ. Vader, leer- aar aan de De Ruyterschool beiden te Vlis- singen en J. M. Jansen, hoofdwerktuig kundige bij de N.V. Stoomv. Mij. „Rótter- damsche Lloyd". J. H. Voovthuijzen, gep. hoofdofficier M.S.D. Iekl. tit., beiden te Middelburg. Vrijwillige voldoening van belasting enz. Ten behoeve van 's Rijksschatkist is bp den ontvanger te Goes 8.21 ontvangen, wegens over vorige jaren te weinig be taalde belasting naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) en een bedrag van 1.50 bij den ontvanger der dir. belas tingen te Terneuzen wegens te weinig be taalde belasting (zonder nadere aandui ding). BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 Decem ber kwamen in deze provincie twee ge vallen van roodvonk voor, nl. één in elk der gemeenten Middelburg en Koudekerke. Walcheren "De werktijden op Oudejaarsdag en de kerkdiensten. De vertegenwoordigers der Ned. Her vormde kerk, Gereformeerde kerken, Lu- thersche kerk, Gereformeerde Gemeente, Doopsgezinde Broederschap en de Christe lijk Gereformeerde kerk op Walcheren heb ben een verzoek gericht aan de Kamer van Koophandel te Middelburg, om zich tot de betreffende instanties te wenden ten einde het mogelijk te maken dat alle werknemers op Oudejaarsdag op een zoodanige tijd het werk mogen beëindigen, dat zij en hun huisgezinnen in staat gesteld worden de godsdienstoefeningen, welke wegens de ver plichte verduistering nu niet des avonds gehouden kunnen worden, maar op Walche ren veelal omstreeks drie uur in den na middag zijn gesteld, bij te wonen. Het hoofd der Chr. school neemt afscheid. ARNEMTJTDEN. Vrijdagmiddag nam de heer J. J. C. van der Graaff hoofd der Christelijke school te Arnerquiden afscheid van de leerlingen der school, wegens het op pensioen gaan met ingang van 1 Janu ari 1941. Een der leerlingen der laagste klasse bood mevr. van der Graaff-de Hamer een bouquet bloemen aan, terwijl 2 leerlingen van de hoogste klasse een leeslamp aan het scheidende hoofd der school overhan digden. Toespraken werden gehouden door het aanstaand hoofd der school, dén heer J. P. de Jonge, die wees op de zeer prettige en bijzondere vriendschappelijke verhou ding bij het onderwijs gedurende de meer„ dan 30 jaar dat hij als hoofd aan de school met den Bijbel heeft gearbeid. Namens het schoolbestuur sprak de heer C. Dekker woorden van dank, terwijl ds. H. Scholing, Geref. predikant te Arnemuiden wees op den band die er steeds is geweest tusschen school en kerk. Verder hebben de leerlingen den schei dende verschillende door het personeel ge maakte toepasselijke liederen opgezegd en toegezongen. Het was vcjr den heer van der Graaff niet gemakkelijk om afscheid te nemen van het werk dat hem zoo zeer lief was. Tenslotte werden de kinderen getrac- teerd. Vergadering afd. B.V.G. MELISKERKE, In' de zaal van den heer Jongepier vergaderde de afd. van de B.V.G.onder voorzitterschap van den heer E. de Korte Jz. Slechts een lid was absent. De resultaten van het bemestingsproef veld werden besproken het veld was be- teetd met voederbieten. Het resultaat zal bekend gemaakt worden. De heer W. de Buck, voorzitter van den Prov. Bond, zette in een inleiding doel en streven van den bond uiteen, waarop een breede discussie volgde. Zuid-Beveland Burgemeester de Mul 40 jaar. KRUININGEN. Donderdag vierde burge meester de Mul zijn 40ste verjaardag. 's Morgens werd de burgemeester door het secretarie-personeel gelukgewenscht en een geschenk aangeboden, terwijl de heer H. C. Baarens 's avonds namens de burgerij den burgemeester geluk wenschte met zijn verjaardag en dank bracht voor alles wat de burgemeester tijdens de evacuatiedagen voor de gemeente heeft gedaan. Ook werd een geschenk aangeboden van door de bur gerij opgebrachte gelden. Velen hebben hun gave geofferd, terwjjl ook verschillende personen een gift aan den voorzitter der buurtvereeniging deden toekomen. Vergadering Coöp. Kolenvereeniging. RILLAND. Donderdagavond hield de Coöp. kolenvereeniging „de Vrijheid" haar 54ste jaarvergadering, waarbij 47 leden aanwezig waren. De voorzitter, de heer J. Boot, herdacht in zijn openingsrede het overlijden van wijlen den heer P. Kole, die van de ovirichting af, dus ruim 53 jaar, lid der. vereeniging is geweest. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in bet afgeloopen jaar 47 per sonen waren toegetreden, zoodat thans het ledental 264 bedraagt. Uit het verslag van den administrateur bleek dat was ontvangen 8049.70 eu uit gegeven 7657.32. In kas op 30 November 1479.52, benevens 500 in reserve. De winst- en verliesrekening sloot met f 10.432.63, de balans met f 2785.31. De omzet bedroeg 429 ton. Het bestuursvoor- stel om weer 10 op de boekjes terug te betalen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Herkozen werd tot bestuurslid de heer Jac. van Boven, terwijl in de plaats van den heer A. Blok, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer G. Kouman gekozen werd. De heer M. van Iwaarden werd herkozen als voorzitter van de commissie van toe zicht. In de contróle-commissie werden be noemd de heereu J. Mast en J. van de San- de. Bij de rondvraag deden nog eenige per sonen vragen omtrent de distributiemaat regelen, welke door den voorzitter zeer duidelijk werden beantwoord. Daarna werd deze vergadering gesloten. In de daarna, gehouden bestuursvergadering werd tot secretaris gekozen de heer Jac. Bolier. Getyen Wemeldinge. (Zomertijd). December. Zaterd. 21 8.49 21.21 2.13 14.48 Zondag 22 L.K. 9.45 22.20 3.06 15.40 Maand. 23 10.43 23.26 4.11 16.49 Dinsd. 24 11.59 0.4J 5.20 17.57 Woensd. 25 13.21 6.23 19.11 Zeeuwsch- Vlaanderen LandbouwhuisUoudcursus Schoondyke. Ter aanvulling op het verslag van de eindles van den landbouwhuishoudcursus te Schoondijke kan nog worden medegedeeld dat de heer L. van Dgk in zijn inleiding opmerkte dat collega's uit verschillende deelen van het land, evenals spreker de ervaring hebben dat de algemeene vorming der huidige lagere school voor den toekom- stigen boer zeer onvoldoende is. En het zelfde geldt voor de aanstaande boerin. Op de nieuwe school dient mede ge streefd te worden naar een cultureele ont wikkeling. Het zwaartepunt van sprekers betoog was, dat het onderwijs aan de toe komstige school aangepast moet worden aan de behoeften der streek, welke een zuivere landbouwstreek is. Belanghebbenden behooren zich daarom trent duideljjk uit te spreken. BAAD VAN AARDENBURG. Een kasgeldleening voor de gemeente Krabbendijke. AARDENBURG. Donderdagmorgen ver gaderde de Raad dezer gemeente voltal lig, onder voorzitterschap van burgemees ter Th. M. Overmaat. In de eerste plaats werd de bouwver ordening der gemeente Aarüenburg gewij zigd. De wijziging komt hierop neer, dat B. en W. toestemming kunnen verleenen andere materialen en andere constructies dan in de bouwverordening zijn voorge schreven, te gebruiken, indien dit in ver band met de te verkrijgen materialen noodzakelijk is. Op zijn verzoek werd aan ds. A. Mulder eervol ontslag verleend uit zijn functies wegens vertrek naar een andere gemeente, onder dankzegging voor bet werk, dat ds. Mulder steeds belangeloos voor de gemeen te heeft gedaan. Een verzoek van het comité voor Jeugd- werkloozenzorg in West-Zeeuwsch Vlaan deren, om een subsidie, berekend naar 2 cent per inwoner voor het ontwikkelings werk onder de jongere arbeiders in den tijd van hun werkloosheid, werd voor ken nisgeving aangenomen. De reductie die in April 1937 aan den heer I. Voogdt werd verleendvoor in erf pacht gegeven grona werd ingetrokken vanaf 1 October 1940. Aan de gemeente Krabbendijke werd een kasgeldleening verstrekt, groot 10.000 voor den tijd van één jaar tegen 4 's jaars. Bij de rondvraagvroeg de heer J. RIJCKAERT of B. en W. plannen hebben voor de werkverschaffing. De VOORZ. zei dat verschillende werken aan de orde zullen komen en dat thans reeds een begin is gemaakt met de ver dere voltooiing van li.et rioleeringsnet. Verder vroeg de heer RIJCKAERT of het mogelijk is dat vanwege de gemeente een lokaal ter beschikking wordt gesteld, waar de administratie voor de aangeslo ten werklooze arbeiders vanwege de bon den gevoerd kan worden. Het lokaal dat daarvoor vroeger werd gebruikt is thans bezet, en het stempelen gebeurt op de gemeente-secretarie, i De VOORZ. zegt dat dit een kwestie is van de bonden, en dat daar bezwaarlijk het gemeentehuis-' voor kan worden ge bruikt. rcyenjaS. StteH TWEED GABARDINE •- POPELINE Groene Kruis. NIEUWVLIET, In dé gehouden algemeene vergadering van het ;Groene Kruis, werd in de vacature van voorzitter, ontstaan door het vertrek'van dén'heer P. J. Griep, voor zien door de benoeming van den heer J. Rijckborst, hoofd der openbare lagere school met 39 van de 49 uitgebrachte stem men. Tot bode-magazijnmeester werd herbe noemd de heer J. J. de Reu. Loop der bevolking. OOSTBURG. De loop <3er bevolking was t V e r t r o k k e n I. R. Onderdonck, dienstbode, naar VlissingènJ. J. Sol, los werkman, naar Vlissingèn A. van der Kujj, kommies inv. en acc., naar Zuiddorpe. I n g e k o m e n J. L. Zwagemaker, landbouwer, van Sint Maartensdijk C. van der Hooft en echtgen.,' controleur crisis contródienst, van Zeist'; A. W. Fierens, handelaar in manufacturen en gezin, uit Uzendykc. Konynen- en plulmveetentoonstelling. AXEL. Tijdens de Kerstdagen zal alhier een tentoonstelling van allerlei rassen ko nijnen en pluimvee worden gehouden. Lange Kerstvacantie. AXEL. De Kerstvacantie voor de leer lingen van de openbare lagere school al hier, loopt van 16 December tot 6 Januari Duur brandhout, AXEL. De kolen zijn schaarsch en duur, zoodat de vraag naar brandhout steeds grooter wordt in deze streek. Maar ook dat krijgt men niet voor een koopje. De voorraden bij de handelaren in kachel blokjes zijn telkens uitgeput en zoo zijn reeds velen er toe overgegaan zelf wat boomen te koopen, deze in blokjes te zagen en verder in den handel te brengen. Ook dit blijkt echter een duur stoken te zijn. Men betaalt er 3 4 cent per k.g. voor en meestal is het dan nog geen hard hout. De spaanders of kappelingen zijn eveneens duur; vroeger kon men een heele wagenvracht voor een gulden koopen; thans betaalt men voor een paar krui wagens vol den zelfden prij3. Met dit al verdwijnen er In deze streek heel wat boomen, nu de houtprtJzen nog steeds omhoog loopen. Burgerlijke Stand OOSTBURG. Geboren: Joseph Jannis, zoon van P. Neufeglise en van J. S. Notebaart (Zuid- zande)-. Overleden: L. de Oude, zoon van J. de Oude en van J. P Bynagte (Biervliet). AGENDA VLISSINGÈN. „AJhambra"-theater. Van Vrijdag 20 tot en met Dinsdag 24 December „Brand op den Oceaan". MIDDELBURG. Electro-bioscoop. Van Vrijdag 20 tot en met Maandag 23 December „School des levens". Ie en 2e Kerstdag: „Scipio de Afri kaan". GOES. Grand-theater. Vrijdag 20, Zaterdag 21, Zondag 22 en Dinsdag 24 December; „Die Fledermaus". UIT AUTOBUS GEVALLEN. Gistermiddag is bij het vertrekken van de autobus naar Middelburg de 22-jarige P. C. J, Goossens uit Heinkenszand uit de bus op de Markt gevallen, waarbij hij een wonde aan het achterhoofd bekwam en korten tijd het bewustzijn verloor. G. werd in de apotheek La Porte binnenge dragen, waar de. Snoek hem de eerste hulp verleende. Daarna mocht hij per taxi, on der geleide van dr. Dikkenberg naar huis vervoerd worden, WEER EEN KONIJN VERDWENEN. De heer D. v .d. M. aan de Jachimikade deed aangifte van de vermissing van een konijn uit een hok achter zijn woning. Het schijnt nog een vraag te zijn, of het dier gestolen is, daar een zwaarder konijn dan het vermiste in het hok achterbleef. Maar het kan ook zijn dat een liefhebber van konijnenbout de zwaarste over het hoofd zag, of deze, beleefdheidshalve, voor den eigenaar achterliet. Intusschen schijnt het wel aangeraden te zijn goed op deze blijk baar zeer geliefde dieren te passen WAGEN STROO IN BRAND. Gistermiddag geraakte in de Wilhelmina- straat een wagen stroo van den Wilhelmi- napolder in brand. Men reed den wagen op het rangeerterrein en wist daar, door het stroo van den wagen te werpen, te voorkomen dat ook de wagen vlam vatte. Een deel van het stroo verbrandde. Men vermoedt, dat de ooi-zaak gezocht moet worden bij een jongen die een deel van den tocht achterop den wagen medegemaakt heeft. HEEFT DE GOESCHE POLITJE TEN ONRECHTE BERIJDEN VAN ONVER LICHTE RIJWIELEN BEKEURD Verkeerde lezing van den A.N.WJ3. Uit een bericht, Dinsdag 1.1. in ons blad, bleek, dat de A.N.W.B. een schrijven richt te tot den burgemeester van Goes en den ambtenaar van het openbaar ministerie omdat de bond, uit een bericht in ons blad van 25 November 1.1., gebleken zou zijn, dat de Goesche politie een aantal wielrij ders heeft verbal iseerd, die het laatste half uur vóór zonsopgang zonder bran dend licht reden. Van de zijde der politie vestigde men er onze aandacht op, dat door haar nim mer proces-verbaal werd opgemaakt tegen wielrijders, die zonder licht reden, noch het laatste half uur vóór, noch het laatste half uur nè zonsondergang. En daar dit ook ons niet bekend was, hebben, wij het betreffende bericht nog eens nageslagen, en daarbij bleek ons, dat dit ook niet door ons vermeld is. In dit bericht worden alleen eenige wielrijders genoemd, die in de „morgenuren" verbaiiseerd werden, zonden ook maar eenige aanduiding, dat één dezer wielrijders gedurende het laat ste half uur vóór zonsondergang verbaii seerd zou zijn. Ja, zelfs vestigden wij er speciaal de aandacht op, dat degenen, die verbaiiseerd werden, in overtreding waren volgens de oude bepalingen van de motor en rijwielwet en de politie als grens de bepalingen der motor- en rijwielwet in acht neemtdus, dat dan alleen verbaii seerd worden wie zonder de voorgeschre ven verlichting rijden tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang, zoodat de A.N.W.B. aan on3 bericht wel een geheel verkeerden uitleg gegeven heeft Hoe "het nu Is. In zooverre kan het bedoelde bericht echter een verkeerden indruk gewekt heb ben, als wjj schrijven, dat„de (afge schermde) verlichting moet ontstoken zijn van zonsonder- tot zonsopgang". Doch dit wordt door ons opgemerkt, los van de ge noemde processen-verbaal, onder liet spe ciale opschrift „Moeilijk vraagstuk". En dat het voor velen dat nog steeds is, blijkt ons nog geregeld. Daarom zr| er thans (dus weer los van het bovenstaande en in het belang der wielrijders) nog eens op gewezen, hoe het precies is. Men mag zonder licht rijden van een half uur vóór zonsopgang tot een half uur nè, zonsondergang, méérals men des ondanks toch met een verlicht voertuig rijdt, is dat halve uur (wat men noodig kan achten bij een donkere lucht) dan moet die verlichting geheel volgens de voorschriften afgeschermd zijn. Anders volgt proces-verbaal. GRAND-THEATER. Die Fledermaus. Reeds enkele malen heeft de beroemde operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss, een onderwerp, of achtergrond gediend voor een film, en telkens, gelijk ooji nu, werd zoo'n film er een met uit stekende kwaliteiten. Te verwonderen is dat niet, omdat deze operette een aantrek- këlijken inhoud heeft, en vooral, omdat de bruisende muziek van Johann Strauss zulk een film alleen reeds tot een „schla ger" maakt. Paul Verhoeven, de regisseur van deze „Fledermaus", heeft den moed gehad van deze film weer eens „heel iets anders" te maken hij heeft de „dichterlijke vrijheid" daarbij ten volle benut en het resultaat is een verrassing. Deze film is trouwens een aaneenschakeling van verrassingen, zoo wel voor den hoofdrolspeler Hans Weigel, later Gabriël van Eisenstein (Hans Söhn- ker) als voor den toeschouwer. Hans Weigel, de beroemde operette- tenor, zal voor de driehonderdste maal de rol van „Gabriël van Eisenstein"zingen in de „Fledermaus" en zijn huisgenooten. personeel en vrienden en de buitenwereld, maken zich op om dit jubileum te vieren. Maar Hans Weigel zelf kan de muziek niet meer hooren, en het ongeluk is, dat ieder een, „stem of geen stem" aria's uit de „Fledermaus" zingtzijn vrouw, dienst meisje, vrienden, opera-personeel, enfin, vrijwel iedereen. En men schijnt daarbij te denken, dat men den beroemden er een genoegen mede doet, als men hem laat merken, hoeveel men wel van de „Fleder maus" weet. En toch zingt Hans Weigel lederen avond zijn partij met liefde en geestdrift, omdat er avond aan avond een zwart-ge- sluierde schoone in één der loge's zit, die blijkbaar veel belang in hem stelt en die hem inspireert. Niet, dat Hans Weigel niet van zijn knappe vrouw houdt, integendeel, hjj is dol op haar, maar zoo'n avontuurtje ls hem als kunstenaar wel veroorloofd, dat prikkelt hem, geeft hem bezieling. En dan, juist als Hans Weigel een afspraak met de geheimzinnige, gesluierde dame ge maakt heeft, droomt hij een vreemde ge schiedenis Het zou ons te ver voeren, daarvan meer te vertellen, toch het is een wonderlijke geschiedenis, waarin zijn vrienden enz., hem als geheel andere personen verschij nen, terwijl ze plotseling allen uitstekend zingen kunnen, maar er wordt door Leida Baarove, Hans Söhnker, Friede Szepa e.a. niet alleen uitstekend gezongen, maar niet minder goed gespeeld, waarbij even zoo een Georg Alexander, Karl Stepanek en Hans Moser genoemd moeten worden. Een keurkorps van artisten, vertolkt de rol en ook wat dé byrollen en de geheele aankleeding betreft is deze film grootsch van opzet. Daarbij zijn de komische situa ties van deze feestelijke film op zoo ge raffineerde wyze over het geheel verdeeld, dat telkens op de meest onverwachte oogenblikken een spontane lach gewekt wordt. Als operette-film is deze „Fleder maus" een meesterwerk. Op 28 December weder een nieuwe boterbon. Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zooals reeds op 30 November j.l. werd bekend gemaakt de met 22 genumerde bon van de boterkaart als van de vetkaart betrekking heeft op het rantsoen voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December a.s Zooals gebruikeiyk, heeft de bon een geldigheidsduur van 14 dagen. Met ingang" van 28 December zal weder een bon van de boter- en van de vetkaart worden aan gewezen. Alle voetbalwedstrijden afgelast. Naar de Nederlandsche Voetbalband ons mededeelt, zijn alle voetbalwed- stryden voor Zondag a,s. afgelast, zulks in verband met de ongunstige weersomstandigheden. Winterhulp Nederland. ZONDAGMIDDAG RADIOREDE VAN DEN DIRECTEUR-GENERAAL. Zondagmiddag van 13 tot 13.15 uur zal de heer C. Plek, directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland" over belde zen ders bedanken voor de groote medewerking, welke het Nederlandsche volk, als gevers en collectanten, heeft verleend by de eer ste collecte voor de Winterhulp Neder land. Tevens zal hij spreken over de tweede collecte op 27 en 28 December a.s. Marktberichten MIDDELBURG. 21 Deo. Groentenveiling. Spinazie 2.koolrapen 1.80, breekpeen 2- 3.30, andyvle 4.50, uien 4, kroten 2.50, savoyekool 2.50-3.30, roode kool 3.50-4.50, witte kool 2,80 alles per 100 kg. Snijsla 55, molsla 25, veldsla 5-10, postelein 10-15, spruiten 5-24, witlof 12-34, schorseneeren 8-15, boerenkool 1-2, prei 2-6, alles per kg. Peen 4-9, rapen 1-2, kroten 2, sel- dery 1-6, knolseldery 1-9, rammenas 3-5 alles per bos, bloemkool 4-16 per stuk. Velllngsvereeniging Zuid-Beveland, GOES 20 Dec. Andijvie 2,70, chineesche kool 2.50, koolrapen 1.50-3, spruiten 8-15, sjalotten 10, rapen 2, uien 1.50-3.50, kroten 1.40, groene savoye kool 3.80, witte kool 2.50, boerekool 2.50-4.50, prei 5-6.50, veld sla 7.50, witlof 13-26. per 100 kg. Ram menas 2.50, rapen 2.50, ner lOO.bos, bloem kool 6.60, knolseldery 3-7, per 100 stuks. Fazanten 1.34-1.75, patrijzen 0.45 per stuk. Visclunjjn "Vlissingèn, Vrijdagmorgen, Aangevoerd door 17 vaartuigen 2315 kg. schardijn, welke ver kocht werd voor 4058 ct. per kg. 7 vaartuigen met 665 kg. garnalen, 40—43 ri per kg., zootjes l 0.70—'5.80.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3