"Hoofdpij" 'èkkerïJQ UST DE PROVINCIE De Raad van Goes vergaderde. HOE LANG IS HET LICHT? Zonsopkomst Zaterdag 9.48 Zonsondergang Zaterdag 17.18 Maansopkomst Zaterdag 0.21 Maansondergang 13.18 cLa.v. Tusschen zonsondergang en -op komst moet worden Verduisterd. AFDEELING ZEELAND C.B.T.B, Dinsdag vergaderde het dagelijksch be stuur der afd. Zeeland van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond, te Goes. De leiding berustte bij den voorzitter, den heer C. de Putter van Axel. De volgende mededeelingen werden ge daan: Organisatie in den tuinbouw. In de laatste week hebben de besprekin gen tusschen de vertegenwoordigers van de tuinbouworganisaties in Zeeland om te komen tot concentratie in den tuinbouw, tot meer samenwerking op technisch ge bied, geleid tot de oprichting van de Federatieve Zeeuwsche Tuinbouworgani satie. De zelfstandigheid der aangesloten or ganisaties bljjft behouden; er vindt dus geen samensrrfelting plaats in de F.Z.T.O. Als voorzitter van de nieuw te stichten organisatie zal optreden de rijksconsulent ir. B. Eosma. Landbouw-almanak C.B.T.B. Ook voor het jaar 1941 zullen, ten be hoeve van de leden van de C.B.T.B. weer de dr. Starings' Landbouw-Almanakken 'be schikbaar gesteld worden. Keuringsdienst Zeeland. Voor bijwoning der algemeene vergade ring van den keuringsdienst Zeeland, welke gehouden staat te worden op 17 Januari a.s. wordt aangewezen de heer A. L. Louws. Aardappelregeling. Nog steeds bleken er gegronde klachten te bestaan bjj meerdere telers, die dit voorjaar hun aardappels hebben geleverd, over de betaling daarvan. Tot dusverre hebben zij hiervoor nog geen, of slechts gedeeltelijke betaling ontvangen. Daar destijds gezegd werd, dat deze zaak binnen enkele weken geregeld zou zijn, zal hierover nog eens gecorrespon deerd worden. Slachtvee-regeling. Evenals op de vorige bestuursvergadering werd ook thans nog eens met klem aan gedrongen op een leveringsplaats voor slachtvee op Noord-Beveland. Jaarlijks worden daar gemiddeld 1200 stuks slachtvee aangevoerd en het is dus zeer gewenscht een plaats op dit eiland hiervoor aan te wijzen; bij voorkeur Kort- gene. Paardenvordering. Het blijkt, dat op plaatsen buiten de provincie ook paarden zijn gevorderd van bedrijfjes, waar slechts één paard aan wezig was; dit dient, waar mogelijk, voor komen te worden. Verder dienen de gevolgen van deze diep ingrijpende vordering zoo mogelijk door vrijwillige levering en onderling over leg verlicht te worden. VERGADERING NEDERL. LANDARBEIDEKSBOND. De Nederlandsche Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf heeft in de afgeloopen week in de provincie Zeeland centrale bijeenkomsten gehouden met de besturen van de afdeelin- gen in de verschillende districten. Alle bij eenkomsten waren, mede gezien de vaak moeilijke reisgelegenheden, goed bezocht. Besproken werden: de nieuwe richtlijnen van de moderne vakbeweging en het nieu we program van actie van den bond. De inleiders waren: voor de bijeenkomst in Oost Zeeuwsch Vlaanderen de heer D. Tlggelaar te Goes, voor die in West Zeeuwsch Vlaanderen en voor Zuid- en Noord-Beveland de heer G. Akkerman, bondssecretaris-te- U-fcreeht en voor die in het district Tholen. de heer J. Hilgenga, bondsvoorzitter, eveneens te Utrecht Ook vraagstukken als werkloosheid, werkverruiming, plaatsing in Duitschland en uitkeeringen uit de' werkloozenkas, wer den uitvoerig besproken. Walcheren NOG GOED AFGELOOPEN. Donderdagmorgen tot het nog duister was, is mej. v. d. K. uit Vlissingen, die met haar kind achterop op haar rijwiel in de richting Vlissingen reed in de buurt van Abeele op het rijwielpad in botsing gekomen met een wielrijder, waardoor zij kwam te vallen. De wielrijder was niet zoo beleefd zich om haar te bekommeren en reed door. Door andere personen werd zij overeind geholpen. Zij bleek wonder boven wonder slechts een pijnlijke knie te hebben beko men. Mej, v. d. K. kon haar reis per rij wiel voortzette' De „Comltas". RITTHEM. Het is Zaterdag 21 Decem ber juist een jaar geleden, dat het Itali- aansche echip „Comitas", afkomstig uit Genua, aan den voet van den zeedijk bij de Zuidwatering is vastgeloopen. Het schip, dat geen vracht aan boord had, was door een mijn zoodanig getrof fen, dat het door de bemanning werd ver laten. Sleepbooten waren er spoedig bij om het vaartuig op de slikken van het Sloe bij Rammekens te brengen. Door den dikken mist en door den stroom kwam het schip tegen den voet van den zeedijk te recht. Het gelukte niet het vaartuig vlot te krijgen, zoodat het er nog zit Het heeft zich nog dieper ingewerkt, zoodat het ach terste deel geheel onder water zit Aan de zeewering is tot dusver nog geen be langrijke schade toegebracht Onlangs is in het dorp door den burge meester-strandvonder alles wat van het schip gehaald kon worden, publiek ver kocht, waarvoor ook van elders veel be langstelling was. IJSCLUB „DE HALVE MAAN". OOSTKAPELLE. Woensdagavond hield de IJsclub „De halve Maan" haar jaar vergadering in café „Internationaal", on der voorzitterschap van den heer L. J. J. Geldof. De vereenigrlng telt thans 220 leden, waarvan cr slechts 21 op de vergadering, aanwezig waren. De aftredende bestuursleden, de heeren L. J. J. Geldof, J. Geldof, J. Koene en A. Rotte werden als zoodanig herkozen, ter wijl in de plaats van den heer W. Mesu die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen weTd de heer C. Wonder- gem. De verslagen van den secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Lis en weder dienende zullen dit seizoen weder wedstrijden worden gehouden. Zuid-Beveland Vereen!ging van Chr. Winterlezlngen. NIEUWDORP. Donderdagavond hield Ds. Matzer van Blois van Oudelande voor de Vereeniging van Chr. Winterlezlngen al hier een inleiding over het onderwerp „De taal der kerk". Na de inleiding beantwoordde spr. nog •eenige vragen waarna de voorzitter den spreker dankte en deze vergadering sloot. De knapen- en jongelingsvereenigingen jubileeren. KAPELLE. Zondagvoormiddag zal in de te houden godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, herdacht worden dat de Chr. Jongelingsvereeniging „Obad- ja" 50 jaar 'geleden werd opgericht door Ds. E. M. van Ysendijk, Ned. Herv. Predi kant te Kapelle. Ook zal herdacht worden dat de Kna- penvereenlging 40 jaar bestaat. Behalve Dr. J. D. Schmidt zal ook de voorzitter van de Chr. Jongelingsvereeni ging „Obadja", de heer B. de Jager, het woord voeren. DUURTEBIJSLAG VOOR LANDARBEIDERS 'S-HEERENHOEIC Het bestuur van den Kring Zuid-Beveland van den Katho lieken Boeren- en Tuindersbond heeft be sloten hun leden te adviseeren op de dag- loonen in de wintermaanden een duurte- bijslag te geven, van 15 cent en deze loonen derhalve te brengen op 2,35. Van ar- beiderszjjde is het kringbestuur verzocht het advies om te zetten in een besluit, dat voor alle aangesloten leden verplichtend is. Bovendien is aangedrongen om de ar beiders dezen winter zooveel mogelijk in dienst te houden. Getijen Wemeldlnge. (Zomertijd). December. Vrtfdag 20 8.05 20,31 13.58 Zaterd. 21 8.49 21.21 2.13 14.48 Zondag 22 L.K. 9.45 22.20 3.06 15.40 Zeeuwsch-Vlaanderen OOSTBURG'S UITBREIDINGSPLAN. OOSTBURG. Zooals bekend heeft Oost burg een groot uitbreidingsplan, met de voorbereidende werkzaamheden waarvan men reeds eenigen tijd geleden is begon nen. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling nog deze maand met de grondwerk zaamheden te beginnen. Het steken van de eerste spade zal niet onopgemerkt voorbij gaan. De vacantles. OOSTBURG. De Kerstvacanties op de scholen zullen ook in deze gemeente dit jaar wat langer duren, nl. van 21 Decem ber .tot 6 Januari. Markt op Dinsdag, OOSTBURG. In verband met Kerstmis zal de markt de volgende week op Dinsdag worden gehouden. DUURTEBIJSLAG VOOR LANDARBEIDERS. HULST. De kring Hulst van den Noord- Brabantschen Christelijken Boerenbond heeft in zijn dezer dagen gehouden ver gadering besloten op de bestaande loonen een duurtebijslag te verstrekken van 20 ct. per dag en deze voor de wintermaanden te brengen( op 2,40, evenwel onder voor waarde,'dat de duurtebijslag contractueel wordt vastgelegd en ze bjj de inwerking treding ook wordt toegepast op de loonen van de arbeiders, werkzaam bij de niet-ge- organiseerde landbouwers. Ten aanzien van de laatste voorwaarde hebben de arbeiders organisaties zich met de werkgeversorga nisatie opnieuw in verbinding gesteld. DOOIWEER EN DE GEVOLGEN. AXEL. Ook ditmaal heeft de vorst slechts een paar dagen geduurd, maar toch reeds heel wat ongemakken en scha de veroorzaakt. Ten eerste de gladde we gen, die Dinsdag en Woensdag tal van kleine ongelukjes en belemmeringen ver oorzaakten, vooral in de vroege ochtend uren. Vele kinderen, die elders de scholen bezoeken, konden er niet door. De wegen herinneren thans weer aan de regendagen uit de bietenperiode: modderig en overal plassen, vooral op de landwegen. Maar ook in de tuinen ziet men de ge volgen van vorst- en dooi weer. Verreweg de meeste koolsoorten, die nog goed waren zijn nu bedorven; en slechts de groene wintersavoyekool heeft het er nog tamelijk goed afgebracht, als ook de knolselderij. De prei heeft nog niet geleden, doch de andijvie is thans geheel onbruikbaar ge worden. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. GeborenWilhelmus Johannes, z. van W. J. de Brugn en M. Zee Catharlna Sa ra, d. van J. Allaart en M. Vader Maria Maatje, d. van A. van Sorgen en M. SpruijtJannetje Maria, d. van J. F. de Coninck en A. G. J. Balmakers Johanna Adrianna, d. van W. P. de Graaf en J. P. van MeerCornelia Jannetje, d. van M. Meeuwse en E. N. Bosschaart. Overleden J. de Nood, 91 j., weduwn. van C. SteurJ. G. Damman, 81 j., man van J. C. Geilman. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE' verdrijft ze binnen een kwartier geheel Rechtszaken KANTONGERECHT MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Verkeersovertredingen: L V, te Goes: 5.b.s. 3 d.h, als bestuurder van een rywiel daarmede de veiligheid van het vorkeer belemmerd en in gevaar gebracht; L. v. H. te Vlissingen: 2.— b.s. 2 d.h. fietsen zonder bel; J. B. R. te 's-Graven- polder 3 b.s. 3 d.h. als fietser niet behoorlijk rechts van het rijwielpad ge reden; J. M. te Koudekerke: 2 b.s. 2 d.h. overtr. Verkeersverord. Middelburg; B. J. v. S. te Vlissingen: 4 b.s. 2 d.h. bij het oversteken van den weg met rijwiel geen aanwijzing gegeven om van richting te veranderen; I E te Koudekerke: 2 b.s. 2 d.h. met een melkkar rijden op een weg daartoe verboden; A. C. te O.- en West Souburg: 2 b.s. 2 d.h. overtr. ver keersverord. Middelburg; P. S. te Middel burg: 2 b.s. 2 d.h. overtr. verk. verord. M'burg; M. W. B. te Vlissingen: 2 b.s. 2 d.h.; met 'n rijwiel niet rechts gehouden: J. H. te Wemeldinge 4 b.s. 2 d.h.; op eenrij wiel gezeten plotseling van richting veran deren zonder daartoe door het geven van eenig teeken te doen blijken M. S. te Krabbendijke: 3 b.s. 3 d.h. van richting veranderen met fiets zonder daarvan door eenig teeken bljjk te geven J. E. te Hans- weert: 3.b.s. 3 d.h. met een defecte bel gefietst; P. H. F. te Vlissingen: 2 b.s. 2 d.h. op een fiets gereden waarvan de bel niet meer belde; J. H. te Vlissingen: 2 b.s. 2 d.h. gefietst zonder behoorlijk te kunnen bellen; S. M. W. te Vlissingen: fietsen op een fiets waarvan de bel niet in orde was; H. D. te Koudekerke: 4 b.s. 2 d.h. bij het oversteken van den weg met fiets geen teeken gegeven; K. P. te Domburg: 3 b.s. 2 d.h. bü het over steken met fiets verzuimd eenig teeken daarvoor te geven; A. H. te Vlissingen: 3 b.s. S d.h. fietsen op een weg waarop niet met rijwiel mag worden gereden; J. M. d. R. te O- en W. Souburg: 1 b.s. 1 d.h. overtr. verkeersver. Middelburg; M. A. te Vlissingen: 2 b.s. 2 d.h. verk. verord. M'burg; L G. te Vlissingen: 2 b.s. 2 d.h. verk. verord. M'burg; S. P. F. v. d. M. te Vlissingen: 4 b'.s. 2 d.h. als fietsende van richting veranderen zonder van dit voornemen door eenig teeken bl()k te geven; H. G. v. S. te Vlissingen: met een rijwiel niet behoorlijk rechts gereden 3 b.s. 3 d.h.; M. M. W. te Koudekerke: 3 b.s. 2 d.h. al fietsende van Tijrichting veranderen zonder van dit voornemen door eenig teeken blijk te geven; A. P. te Goes ƒ2 b. e. 2 d.h.; met rijwiel gereden op een weg in een richting waarvoor het ver keer is verboden; A. P. R. te Grijpskerke: 3 b.s. 3 d.h. met rijwiel niet behoorlijk rechts van den weg gereden. Overtreding verduisteringsverordening N. d. K. te Melislcerke: 2 b.s. 1 w.t.; J. S. te Schore: 5.b.s 5 d.h.; C. L. te Kapelle: 5 b.s. 5 d.h.; P. W. te Ovezande: 5 b. s. 5 d.h. L. L. te Westlcapelle 7.50 b.s. 5 d.h. Strooperij: C. W. te Yerseke: 5 b.s. 3 d.h.; G. M. te Yerseke: 5 b.s. 1 w.t.; C. F. M. H. te Vlissingen: 10 b.s. 2 w.t. O vei treding van de Leerplichtwet: J. S. te Arnemuiden: 5 b.s. 8 d.h. Dronkenschap: P. K. te Middelburg: 15 b.s. 10 d.h.; G. P. te Yerseke: 15 b.s. 10 d.h.; K. M. te Schore: 15 b.s. 10 d.h. H. S. te Middelburg: 15 b.s. 10 d.h.; W. J. W. te Breskens: 15.b.s. 10 d.h. Overtreding IJkwet: A. S. te Heinkens- zand: 7 X 0.50 b.s. 7x1 d.h. Overtreding Algemeen Reglement van politie voor Rivieren en RjjkskanalenJ P. H. v. d. V. te Hansweert: 5 b.s. 3 d.h. P. R. te Hansweert: 5 b.s. 3 d.h. KAAGSCHE GERECHTSHOF. Lood nit het puin. De politierechter te Middelburg had een fabrieksarbeider, die aan het puinruimen was geweest, veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf. De puinruimer, M. Ft. de L., zou lood heb ben weggenomen. Hij verzamelde de stuk jes uit het puin en verkocht die. politie had den man aangetroffen met een zakje lood en toen wegens diefstal proces-verbaal opgemaakt, waarna de politierechter hem had veroordeeld. Maar de proc.-gen. zei dat htj de zaak nogeens had laten onderzoeken, want verdachte was in hooger beroep ge komen. Toen bleek dat de L. uit het reeds gesorteerde puin de stukjes lood had bijeen verzameld, terwfll anders die stukjes weg gegooid zouden zijn. De verdachte had dus niet het lood uit het puin gehaald, en kon geen invloed uitoefenen dat in zyn wagen het lood terecht kwam. De proc.-generaal zag hier geen wederrechtelijk toeëigenen en vroeg dus vrijspraak. Het Gerechtshof heeft thans arrest ge wezen en de L. vrijgesproken van hetgeen ten laste was gelegd. De juridische font. G. S. uit Hoek zou de bepalingen van de Distributiewet hebben overtreden toen hij een hoeveelheid wol op 22 Juli had ver kocht. Hij was door den politierechter te Middelburg er voor veroordeeld tot 20 boete subs. 20 dagen hechtenis, van welk vonnis hjj in hooger beroep kwam. Verdachte betoogde in de meening te te hebben verkeerd, dat de wol die hij had verkocht nog vrij was. De proc.-generaal had echter andere bezwaren tegen de veroordeeling van den verdachte, want er was ln de dagvaarding niet omschreven dat de overtreding aan de schuld van S. te wijten was. Om die reden vorderde spr. de vernieti ging van het vonnis van den politierechter en ontslag van rechtvervolging" voor ver dachte. Het veelbesproken Kerkplein. Nog geen gymnastiek. Behandeling der begrooting 1941 Voor den aanvang der zitting die niet is bijgewoond door den heer Laport, werd het filmpje vertoond, dat door de fa, de Soomer werd genomen bü gelegenheid van de aangifte ten stadhulze van den 10.000 sten inwoner van Goes. De begrooting van het B.A. 1941 en de begrooting 1941 van. het Gasthuis, werden z.h.st goedgekeurd. Commlssiën. Tot regentes van het Weeshuis werd her benoemd mevr. S. Brink-Thorenaar; tot lid van het B. A. (afd. Armenzorg) weth. A. de Roo; tot leden van het Gasthuis bestuur de heeren ir. C. Reedijk en A. Thomassen; tot afgevaardigde en pl. verv. afg. der N.V. Waterleiding „Z.-Beveland" weth, de Roo en weth. A. Vermaire tot lid commissie van toezicht op het M.O. mr, J. Fransen v. d. Putte en burgemeester ten Kate, tot leden van georg. overleg de heeren J. S. Visscher, C. v. d. Does en L. Goeman en tot gedelegeerden in het bestuur der Ambachtsschool de heeren C. Eckhardt en Chr. Kloosterman. Het Kerkplein. 'Aan de orde kwam nu het voorstel tot het brengen van wijziging in den toe stand aan de Singelstraat en het daartoe aangaan van een nieuwe overeenkomst met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente. De financieele commissie ging hiermede aceoord ca de commissie van gemeente werken was er ln meerderheid eveneens voor. De heer CRUCQ merkte op, dat hij de minderheid vormde die er tegen was, om dat, naar zijn inzicht, niet een kerkge nootschap, maar de gemeente zoo'n zaak in handen moet hebben. Spr. stelde voor om met de Kerkvoogdij in contact hierover te treden. De heer ECKHADRT zeide er vóór te zijn. De heer KLOOSTERMAN geloofde, dat gezien de toegangswegen, een twee-rich- tingverkeer niet mogelijk zal zijn. Liever zag spr. nandhaving van den bestaanden toestand, maar dan met verdwijning van dvrachtwagens; daarover zou men kun nen onderhandelen met de Kerkvoogdij. Spr. heeft al eens aan de Koepoort ge dacht voor de vrachtwagens. De heer ECKHARDT bestreed dit; z.i. moeten de vrachtrijders in het centrum blijven en niet naar den buitenkant wor den gedirigeerd. Weth. DE ROO zeide ook van meening te zijn, dat de vrachtwagens van het Kerkpl in zullen moeten verdwijnen. Het afkoopen door de gemeente kost 'evenwel een enorme som en het contract met de Kerkvoogdij duurt nog 33 jaar. B. en W., hebben ook voorgesteld om de Kerkvoogdij elders een stuk grond te geven, doch dit werd verworpen. Zoodoende kwam men met dit voorstel. Is werkelijk één-richting- verkeer noodzakelijk, dan kan men daar later nog toe besluiten. Momenteel dringt dit niet zoo erg, daar het motorverkeer sterk verminderde. De VOORZ. drong ook aan cp aanneming van dit voorstel. De heer CRUCQ zeide, hrt toch liev r gezocht te zien in een afkooping der rech ten; thans moet men toch ook groote uit gaven doen. De VOORZ. wees er op, dat, wat de Kerkvoogdij vraagt, nog heel wat meer is. Onbillijk is dit niet te noemen; een kerk bestuur kan zijn inkomsten ook niet missen. Weth. DE ROO belichtte nog eenige andere zijden van het vraagstuk. Zoo blijft het risico van eventueele coördinatie, bij aanneming van het voorstel van B. en W. voor de Kerkvoogdij. De heer v. d. DOES vroeg, of het eerste plan niet geweest was om langs de Katho lieke kerk ook een trottoir te leggen. Weth. DE ROO zeide, dat dit niet de bedoeling was geweest; men kan het nog eens bekijken. De heer CHAMULEAU drong aan op een clausule in de overeenkomst van recht op voorkoop. De VOORZ. merkte op, dat de Kerk voogdij dit niet zal willen. De heer VISSCHER vond het ongezond, dat men zich voor eeuwig bindt. Weth. DE ROO zeide, dat de kerk anders geen reden heeft een stuit grond cadeau te doen aan de gemeente. De heer DE LOOZE wees op de groote verbetering voor het verkeer, die men nu bereiken kan. De heer CRUCQ deed het voorstel om nieuwe onderhandelingen met de Kerk voogdij te openen over den afkoop. Dit werd verworpen met tien tegen twee stemmen (Crucq en Visscher). Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. De gemeente-begrooting 1941. De heer CRUCQ zeide geen algemeene beschouwingen te willen houden; hij zal zich bepalen tot eenige opmerkingen. Spr. gaf B. en W. in overweging om het vraag stuk van den schoolai'tsendienst nog eens te beschouwen; dit vooral met het oog op de voeding der kinderen. De heer DE LOOZE vroeg of er na 20 November, toen de begrooting was ver zonden, factoren bekend zijn geworden, welke de b'egrooting beïnvloeden. De VOORZ. kon daar niets positiefs op antwoorden. Ieder weet dat de prijzen der onderhoudswerken gestegen zijn. De heer REEDIJK stelde voor om de be grooting zonder discussie of hoofdelijke stemming te aanvaarden. De VOORZ. vond dit niet aanbevelens waardig. De heer ECKHARDT en de heer CHA MULEAU ondersteunden het voorstel De heer VISSCHER vond dat bezwaar lijk, waarop de heer Reedijk zijn voorstel introk. De VOORZ. zeide, dat de vraag over den schoolarts onder het oog zal worden ge zien door B. en W. De heer KLOOSTERMAN wees op het voorbeeld van enkele kleinere gemeenten waar de gemeente-arts de schoolkinderen onderzoekt; hiermee zou men kunnen be ginnen. De Bedrijfsbegtöotingen. Bij de bedrijfsbegrooting Gasbedrijf vroeg de heer VISSCHER of de verhooging van den gasprijs met anderhalven cent voorloopig voldoende is. De VOORZ. geloofde wel dat dit het geval is; met zekerheid is niets te zeggen. De begrooting werd aanvaard evenals die van het Slachthuis, Grondbedrijf en Keu ringsdienst van Waren. Hoofdstuksgewijze werd de begrooting nu behandeld. Aanmerkingen werden niet gemaakt waarna de begrooting met alg. stemmen werd goedgekeurd. Hierna volgde nog vaststelling van het bedrag per leerling, ingevolge art. 55 der L.O.-wet, voor het jaar 1941. Bij de rondvraag vestigde de heer v. d. DOES de aandacht erop, dat er zoovele boomen zullen gekapt worden. De VOORZ. zeide, dat er niets gebeurd zonder het advies van den houtvester. De heer KLOOSTERMAN had ook nog' een opmerking in deze, die tot zijn ge noegen werd beantwoord. W OLVENPL A A G. Noord-Europa wordt bijzonder zwaar geteisterd door den overigens zoo zeld zaam geworden wolf. Wolven en veelvraten komen dezen winter in grooten getale in Finsch Lapland voor. Naar uit Haparanda gemeld wordt, heeft men in dat district troepen wolven van tien tot dertien stuks waargenomen. Door de wolvenplaag zijn de rendierkudden der Lappen uiteengedreven. WINTER IN ZUID-SLAVIË. Het verkeer in het Westen van Bosnië en het Zuiden van Servië wordt ten zeerste belemmerd door het winterweer. In West- Bosnië zijn talrijke belangrijke wegen door sneeuw versperd. In het Zuiden van Servië is de dienst op een traject ge staakt, omdat vier personentreinen zijn ingesneeuwd. DOOR ZANDAUTO OVERREDEN. Woensdagavond is het zevenjarig zoontje van den heer H. van Eyk te Waarder door een zandauto overreden. Hij was op slag dood. Het Hof heeft arrest gewezen en. S. ont slagen van rechtsvervolging. Mishandeld. Wegens mishandeling was P. B. door den politierechter te Middelburg veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Hjj kwam van dat vonnis in hooger beroep bü het Hof, waar hij echter verstek liet gaan. De proc.-generaal wees er evenwel op, dat de drank een voorname rol in het leven van verdachte heeft gespeeld en ook de mishandeling hieraan niet vreemd is. Spr. zag dus geen reden wijziging te brengen in het vonnis van den politierech ter. Het Gerechtshof heeft thans uit spraak gedaan en het vonnis bevestigd, doch de straf veranderd in een geldboete van 25 subs. 25 dagen hechtenis, en voor- waardelük een maand gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Marktberichten VISCHMIJN—VLISSINGEN. Donderdag 19 December. Aangevoerd 916 k.g. scharchjn van 18 vaartuigen, welke verkocht werden voor 3551 cent per k.g. Garnalen 3840 ct. per k.g. Zootjes 1.704.70. Schar van consignatie 1.501.90 per 10 k.g. Coöp. Veillngsvereeniging Walcheren. MIDDELBURG, 19 December. Appels .axton Superbe 38, Allington Pipping 2433, Jonathan 1422, Sterap pels 822, Fransche bellefleur 12IS, Glasappels 15, Tante Dora 15, Grauwzoet 15, Ermgaard 15, Champagnezoet 815. Goudreinetten A 22, B 14, Groninger kroon 12, Zure Bellefleur 12. Peren Comtesse de Paris 1531, Gie- ser Wildeman 1630, Kleipeer 1822, Josephine de Malines 20, Bergamotte 20, Pondspeer 1517, St. Remy 1617, Wim- terlouwtje 16, Winterhondsmuil 15, alles per K.G AUTO MET LEVENSMIDDELEN AANGEHOUDEN. Een vtijd vertakt complot ont dekt. De Alkmaarsche politie is door de aan houding van een auto met levensmiddelen tot de ontdekking van een wijd vertakt complot gekomen. Het bleek, dat de hoofd dader een handelaar uit Bussum was en dat verschillende tusschenpersonen bü het complot betrokken waren. In de aange houden auto vond men koffie, rü'st, vet, ham in blik, leverpastei, cacao, enz. De koffie werd verhandeld van 1,per pond voor 2,75, het vet, dat 0.94 had gekost voor 5.20 per kg. enz. "Vel- levensmiddelen waren afkomstig van een levensmiddelenbedi'üf uit Den Hel der, tenvijl ook een Alkmaarsche winkelier als tusschenpersoon was opgetreden. Voor de Alkmaarsche politie is deze aanhouding, die tot procesverbaal tegen alle betrokkenen heeft geleid, een mooi succes,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9