WAT NU? De Raad vein Koudekerke vergaderde. Lichamelijke oefening op de scholen. Kerstoelage voor ondersteunden. KOUDEKERKE. De Raad dezer gemeen te kwam gisterenmiddag in openbare ver gadering voltallig bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. I». Dregmans. Ingekomen was de goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit inzake aanbe steding van verschillende reparatiewerk zaamheden aan het gemeentehuis. Een verzoek van het centraal bureau voor de grafische bedreven in Nederland om een aandeel van 70 van het door genoemd bureau uit te keeren wachtgeld aan ingezetenen dezer gemeente, voor rekening van de gemeente te nemen, werd ingewilligd. Geen urinoir by den Van den Polder Walcheren was bericht ingekomen, dat bezwaren bestonden tegen de plaatsing van een urinoir op den hoek van den Lageweg en den Koudekerkschen weg. In dit schrijven werd gezegd, dat de plaats waar het urinoir zou moeten komen, niet gelukkig gekozen is, de ruimte daar voor is niet groot en camoufleering door beplanting is volgens den Polder Walcheren niet goed mogelijk. Bovendien zou het ver keer naar den Lageweg belemmerd worden, terwijl tevens ontreiniging van de omge ving waar het urinoir geplaatst zou wor den, te verwachten is. Uit een bespreking, welke de burgemeester met den ingenieur van den Polder had, bleek, dat de veront reiniging van de sloot het hoofdmotief voor de afwijzende houding was. De kwestie van een urinoir op 't Zand is daardoor weer op het doode punt gekomen, Eenige perceeltjes tuingrond, gelegen aan den Braamweg, werden wederom ver huurd, thans tot 1 Januari 1942. Wijziging jaarweddeverordening secretarlepersoneel. B. en W, stellen voor de jaarweddever ordening met ingang van 1 Januari a.s. te wijzigingen. Momenteel is ter secretarie een derde ambtenaar werkzaam, wien een schrijfloon wordt uitbetaald, berekend naar 300 per jaar. Aangenomen kan worden, dat door de zich steeds uitbreidende admi nistratie een derde ambtenaar dient te worden aangesteld, die in staat is meer verantwoordelijk werk min of meer zelf standig te verrichten. B. en W. stelden voor de jaarwedde voor dezen ambtenaar te bepalen op 500 per jaar, terwijl zij het bezit van het diploma gemeente-admini stratie met 100 per jaar willen hono- reeren. B. en W. stelden voor de jaarwedde verordening dienovereenkomstig te wij zigen. De tegenwoordige ambtenaar voldoet aan de gestelde eischen. De jaarwedde wordt dan bepaald op 501 en het schrijf loon vervalt. Lichamelijke oefening op de scholen. B. en W. stelden voor tot invoering over te gaan van het vak lichamelijke oefening op de scholen. De VOORZ. zeide, dat het wachten is geweest op positieve gegevens. Over de toekomst van het vak lichamelijke oefening hangt echter nog een sluier. Het is nog de vraag of een afzonderlijke in spectie zal worden ingesteld, of dat het vak onder de tegenwoordige inspecteurs zal ressorteeren. Toch werd het gewenscht geacht aan den gang te gaan, hoewel niet te ver. B. en W. meenen een oplossing te hebben gevonden, door een tijdelijke aanstelling voor het onderwijs in lichamelijke oefening van de beide kweekelingen met acte op de Hervormde school op 't Zand, voor het tijdvak van een half jaar, op een minimum uurloon van 1. Na een half jaar kan men dan zien hoe de zaak zich verder ontwikkelt. Er zal waarschijnlijk een uitgave van 25 26 per week aan uurloonen mee gemoeid zijn. Het schoonhouden van de betreffende lokaliteiten, het gymnastieklokaal op 't dorp en het vereenigingsgebouw op 't Zand, zal 50 per jaar vorderen. Ook zijn toestellen, werktuigen e.d. noo- dig, waarmede eveneens uitgaven "zijn ge moeid. B. en W. hebben den kweekelingen verzocht op te geven wat er noodig zal zijn, benevens prijsopgaven. B. en W. vroe gen den Raad machtiging om de eerste behoeften aan te schaffen. De Raad keurde deze voorstellen goed. Stofzuiger voor t gemeentehuis. B. en' W. stelden voor, om voor het schoonhouden van het gemeentehuis een stofzuiger aan te koopen, te leveren door den heer v. d. Velde, voor 65. De heer KAMMERAAD adviseerde een goede stofzuiger te koopen, omdat een vreemde er mee moet omgaan. De VOORZ. zeide dat de te koopen stofzuiger gegarandeerd is. Het voorstel werd aangenomen. Kerstgave. De VOORZ. vroeg den Raad B. en W. te machtigen om aan de daarvoor in aan merking komende ondersteunden een kerst toelage van 25 te verstrekken. Rondvraag. De heer MOENS vroeg of voor ingele verde wapenen, welke niet meer op te sporen zijn, schadevergoeding wordt ge geven. De heer VERHAGE vroeg of er schou wing van voetpaden is gehouden. Ën wat het vereenigingsleven betreft: zijn er voor te houden vergaderingen vergunningen noo dig? De heer de LANGE wees ook op de schouwing van voetpaden. De heer LORIER zeide gezien te hebben, dat er in den Lageweg weer macadam ge stort is. Is het mógelijk dat deze macadam ingewalst wordt? De weg is nu haast niet te berijden door de fietsers. De heer de KROO wees op den slechten toestand van den Keiweg en den Molen weg. Op deze wegen zakt men tot over de enkels in het slik en den modder. Spr. vroeg wanneer er aan den Keiweg wat gedaan zal worden. Voorts zeide spr. dat de torenklok niet goed functioneert. Spr. gaf in overweging een electrische klok aan te schaffen, en te zorgen dat de juiste tijd op den toren staat. De heer JASPERSE zag gaarne, dat ook voor den Groeneweg macadam beschikbaar werd gesteld. De VOORZ. antwoordde de sprekers. Het is inderdaad juist, dat verschillende ingeleverde wapens zoek zijn. Men kan een verzoek om schadevergoeding indienen bij de schade-enquêtecommissie. Wat de voetpaden betreft, er waren verschillende klachten ingekomen. Verle den week zijn de voetpaden geschouwd. Zeker ontbreekt er aan de paden een en ander, maar het blijkt toch ook, dat men wel heel vlug met klachten komt aan dragen. Het komt voor, dat slechts één gezin van een voetpad gebruik maakt. Deze week zal worden nagegaan of de verbeteringen voldoen. Men weet, dat de legger voor wegen en voetpaden nog steeds in wording is. Krijgt men de legger van de betrokken instanties terug, dan is van B. en W. een voorstel te verwachten om een groot deel van de voetpaden op te heffen. Vergaderingen van minder dan 20 per sonen zijn vrij, voor - bijeenkomsten van meer dan 20 personen is een vergunning noodig, terwijl politieke vergaderingen ver boden zijn. Wat het inwalsen van de macadam in den Lageweg betreft, dit zal in B. en W. besproken worden. Voor den Groene weg was dit jaar geen macadam be schikbaar. De heer JASPERSE verzocht dan In ieder geval putten op te halen, daar anders deze weg door het drukke autoverkeer ge heel stuk gereden wordt. Om den Keiweg te onderhouden is nie mand beschikbaar, zeide de VOORZ. Er is volkomen gebrek aan personeel voor deze werkzaamheden. Nadat de heer DE KROO verzocht had alles in het werk te stellen om verbeteringen aan dezen weg aan te brengen zeide de VOORZ. deze zaak in B. en W. te zullen bespreken, evenals de kwestie van den torenklok. 113-JARIGE OVERLEDEN. In de Oost-Servische stad Knesjewatz is een zekere Dina Milenkowitsj overleden, waarvan kon worden nagegaan, dat hrj 113 jaar oud was en derhalve een der oudste mannen in Yoego-Slavië. Weinig handel op de Amsterdamsche effectenbeurs. Op de Amsterdamsche effectenbeurs had men "Woensdag niet de beschikking over factoren, waaruit gevolgtrekkingen met be trekicing tot het koersverloop konden wor den gemaakt. Er was dan ook een groot gebrek aan orders en de handel was van geringen omvang. Een vaste lyn viel in de markt niet te onderkennen, de koersen verschilden niet veel by die van Dinsdag. Tegen het slot werd op vrijwel alle af dee lingen een opwaartsche richting gevolgd en op ongeveer de beste prijzen van den dag gehandeld. De affaire in Amerikanen was onbeteekenend. In staalaandeelen werd op bescheiden voet gehandeld. Onder beurs- tijd werden geen variaties van beteekenis meegemaakt. Op de locale markt was zeer weinig te doen.. Olies bewogen zich tusschen dezelf de grenzen als Dinsdag. Industrieelen had den een beperkte markt De Philipsaandee- len werden een paar punten beneden het vorige slot ingezet en bleven nadien onge veer statlonnair, terwijl hetzelfde kon die nen van Unilevers. Bij Aku's openbaarde zicht lichte kooplust, zoodat de koers ten slotte iets hooger kwam te liggen. Aan- deelen Kwatta werden wederom iets hooger afgedaan evenals aandeelen Ned. Staalfabrieken. Indische cultuurfondsen trokken slechts geringe attentie. Amster dam rubbers bewogen zich voornamelijk op het peil van de vorige slotnoteeringen. Suikerafdeeling as zeer stil. In H.V.A.'s werden slechts enkele stukken gedaan, terwjjl de koers iets hooger kwam te lig gen. De tabaksafdeeling was verlaten maar prijshoudend. In' de scheepvaartru briek ontwikkelde zich nog eenige affaire in Scheepvaart Unies en Oude Vaarten, na kleine schommelingen kwamen de koersen iets ^ooger te liggen. De beleggingsmarkt was stil. De Ne derlandsche staatspapieren waren goed prijshoudend. Gem. en prov. obligatiën als mede pandbrieven vrijwel onveranderd. Prolongatie 2% Amsterdam 1936 3% 84 84% Bataafsche Petr. Mij. Obl. 314 81% A Amsterdamsche Bank 116% 117% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 395 A K.M. De Schelde Nat Bez. 59 57% A Houthandel Alberts 104 C Kansas City South 7 Nederland le Ing 1940 4 101 108% Nederland 2e lng 1940 4 96% 96% Nederland met bel. fac. 1940 4 101 101% Ned. S. 1000 1938 (3%) 3 86% 86% Indië k 1000 1937 3 A Koloniale Bank 189% 189% A Ned. Ind. Handelsbank 130% 130 C Ned. Handel Mij. 115 117 A Van Berkels Patent J 41% C Calvé Delft 76 76% A Lever Bros en Unilever 124% 124% A Philips Gloeil. Gem. Bez. >195 193% C Am. Car Foundry 32 32 C Anaconda Copper 29 29 C Bethlehem Steel 82 82 C General Motor 53 53 C Kennec. Copper 37% 36% C North Am. Aviation 17% C Rep. Steel 24% 25 O Un. States Steel 67 67 C North Am. Cy. 18% 18% A Kon. Petroleum My. 259% 259% C Contin, Oil Cy. 19% 19% C Philips Petrol. 37 37 C Shell Union 12% 12% C Tide Water Ass. Oil 11 10% A Ned. Scheepvaart Unie 171% 174 A Handelsver. Amsterdam 428% 431 A Ned. Ind. Suiker U. 265% 207 A Deli Batavia My. 187 1901/2 C Deli My. k 1000 265 268% A Senembah My. 206% 205% C Pennsylv. Rr. 25% 25% A South Railway 14% 14% C Amsterdam Rubb. 265% 268 A Deli Batavia Rubb. My. 210 210 A Hessa Rubber My. 140% 145 A Serbadjadi Sum. Rubb. 125 126 De legerberfchten van gisteren. HET DUITSOHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 16 op 17 Decembe op succescolla wijze aanvallen ondernomen op Birmingham, Londen en andere belangrijke militaire '!en in de Midlands. Op verscheidene plaatsen konden branden en ontploffingen worden waargenomen. Als gevolg van de weersgesteldheid bleef het optreden van het luchtwapen in den loop van den dag tot erkenningen beperkt. In Sheffield werd geconstateerd, dat een stadswijk nog steeds in brand stond en dat er nog andere afzonderlijke brandhaarden waren. Eenige Britsciie vliegtuigen wierpen in den nacht van 17 op 18 December bommen in Zuidwest Duitschlarid. Op twev plaat sen werd geringe schade aan gebouwen, alsmede brandschade veroorzaakt. Nacht jagers schoten in luchtgevechten twee vij andelijke vliegtuigen neer. Eer. Britsch vliegtuig werd door luchtdoelartillerie ..eergehaald. HET ITALIAAN S CHE. In zijn legerbericht nr. 194 maakte het Italiaansche hoofdkwartier gisteren het volgende bekend In het grensgebied van Cyrenaica heb ben de vyandelyke troepen Dinsdag, den negenden dag van den grooten strijd, als gevolg van vermoeidheid en geleden ver liezen, hun druk verminderd. Onze artil lerie heeft op doeltreffende wijze vijan delijke aföeelingen gemechaniseerde strijd krachten getroffen, terwijl onze luchtfor- maties de verder verwijderde gepantserde eenheden bombardeerden. Men heeft waar genomen, dat de vijandelijke kruiser die voor de haven Bardia getorpedeerd is waarvan melding gemaakt is in het leger bericht nr. 193 is omgeslagen en gezon ken. De torpedovliegtuigen, die dezen kruiser tot zinken hebben gebracht, ston den onder bevel van den kapitein-bestuur der Grossi en den luitenant-bestuurder Barbani, die werden bijgestaan door de waarnemers luitenants ter zee Marazio en R'va, Onze vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Engelsche oorlogsschepen, die zich voor de haven van Bardia ver toonden. Vijandelijke jagers traden tegen onze bommenwerpers in actie en laatstge noemde wiste een Gloster toestel neer te schieten. Onze formaties jachtvliegtui gen, die de bommenwerpers vergezelden, hebben strijd geleverd met de vijandelijke jagers. Een Hurricane machine werd neergehaald. Eén-van onze jachttoestellen is niet teruggekeerd. Van de vijf Italiaansche vliegtuigen, die in ons 'egerbericht no. 193 als verloren ware opgegeven, zijn er twee op hun ba sis teruggekeerd. Onder de d 'e toestellen, die men als definitief verloren kan be schouwen, bevindt zich ook de machine van kolonel Aramu, die heeft deelgenomen aan twee vluchten over den Atlantischen Oceaan. Hy was een vlieger zonder weer ga, die aan den kop van zijn formatie het optreden leidde. Op 16 December zijn vijf Engelscho jachttoestellen ueergeschoten. In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front, hebben zich verwoede gevechten afgespeeld. Onze formaties ja gers hebben verscheidene malen een doel treffende actie met mitrailleurvuur onder nomen op vijandelijke troepenconcentra ties. In de'Egeïsche Zee hebben vijande lijke vliegtuigen Dinsdagochtend eenige bommen laten vallen op Rhodes en Stam- palia. In Oost-Afrika hebben onze luchtforma- ties e-n nachtelijken aanval ondernomen op de vl'egvelden van Erkowitz, Sabt en Summit, welke in volle bedrijvigheid vol komen verrast werden. Bommen werden geworpen op een tiental op dt-i beganen grond staande vliegtuigen. Eer. van onze formatie- bommenwerpers heeft een doel treffende nachtelijke actie ondernomen op de havenwerken en de opslagplaatsen va: Naphta te Port-Soedan. Op den terug weg moest een toestel wegens het slechte weer een noodlanding verrichten op vijan delijk gebied. Het toestel slaagde er echter weer in op te stijgen en ongedeerd op zyn basis terug te keeren. Andere bomaanval len ;ijn door onze formaties ondernomen op het spoorwegstation van Ghedaref en op de verdedigingswerken van Otroeb en Rejan. Overdag hebben formaties bom- menwerpe— ii achter elkaar komende golven de actie op de luchtbasis, de haven ken en de opslagplaatsen van Naphta zijn CSiR&TSS L E I E KI Zij, die zich van heden af voor 3 maanden op ons biad abonneeren ontvangen d@ tot 1 Januari a.s. ver schijnende num mers GRATIS De Inlichtingendienst voor burgers van het Ned. Roode Kruis. Niet alleen Nederlandsche militairen, maar ook burgers zijn verspreid over verschillende landen, terwijl de in het va derland vertoevende familieleden sinds Mei 1940 geen bericht van hen mochten ontvangen. Voor zoover lanügenooten in den vreem de een vast adres hebben, zyn zij in het algemeen bereikbaar, zoo niet over de ge wone post dan toch met behulp van de bekende Roode Kruis-correspondentie-fol-- muliferen. Van velen is het echter onmogelijk op deze wijze iets te vernemen. Dit gold in het bijzonder in de zomermaanden van dit jaar van de vele Nederlandsche vluchte lingen in Frankrijk en thans nog voor zee varenden, of arbeiders, die tengevolge van veelvuldige verplaatsingen in het buiten land, hun families niet op de hoogte kun nen houden. Om de bezwaren van dezen toestand ^ooveel mogelijk te ondervangen, heeft het ^hoofdbestuur van het Nederlandsche Roo de ïCruis een bijzondere aföeeling, het zgn. inlichtingenbureau voor burgers in het leven geroepen, welke gesteld is onder de leiding van ir. E. M. van Berckel en thans gevestigd is Jan Pieterszn. Coenstraat 6 te 's-Gravenhage. Het is deze .afdeeling reeds gelukt, met medewerking van Roode Kruis-organisaties in het buitenland, van de „Commissie tot repatrieering van Ne- êvrlandsche vluchtelingen in Frankrijk" te reda, van de „Association de secours aux cugiés Neerlandais" te Parijs en van clere dergelijke instellingen, vele bur ns op te sporen en berichten omtrent •e verblijfplaats en algemeenen toestand .an dezen door te geven aan belangheb benden in Nederland. Ook gebeurt het, dat deze afdeeling In lichtingen moet inwinnen omtrent in Ne derland woonachtige burgers, waarnaar geïnformeerd wordt door relaties in het buitenland en waarvan hier te lande even min een vast adres bekend is.' DE NEDERLANDSCHE UNIE. Naar wordt medegedeeld is tot alge meen secretaris van de Nederlandsche Unie benoemd de heer H. Roeffsema, tot nu toe adjunct-secretaris. Dr. H. G. W. v. d. Wielen die aanvankelijk de functie van algemeen-secretaris waarnam, blijft de lei ding ter zijde staan bij besprekingen, kadervorming e.d. Port Soedan herhaald. Vier vijandelijke vliegtuigen werden met stelligheid op den beganen grond vernietiga. De havenwer ken en de opslagplaatsen van Nahpta zijn beschadigd, hetgeen duidelijk kon worden waargenomen. Tot _p een afstand kon men groote rookwolken 7i°ii opstijgen. Een van onze formaties werd aangevallen door zeven vijandelijke jagers en schoot e* twee van neer. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Nabij El Oeak heeft or.za luchtmacht vijandelijke gemechani seerde 1 iddelen gebombardeerd. Een toestel Is niet teruggekeerd. Door DENIS MACKAIL. 18) „Morgen, mijnheerwij hebben een fijn schapeboutje", antwoordde de kellner, net zooals een ander „Fijn weertje vandaag" gezegd zou hebben. „Houdt u daarvan?" vroeg de heer Cr oft aan Jim. „Uitstekend", zei Jim. „Maar een flinke portie." „Twee porties voor dezen heer, Frede- rik", zei mijnheer Croft. „Voor mij gekookt schapenvleesch met kool. En een donker." „Ik een. half", zei Jim. „Goed mijnheer", zei Frederik en ver- Oween. „Ik kwam hier veel, toen ik nog voor uw oom werkte", zei mijnheer Croft tot Jim. „En, nu ik niets meer te doen heb, vind ik het wel aardig hier twee- of driemaal in de week te komen om te schaken. Schaakt u ook?" voegde hij er aan toe. „Neen", zei Jim. „Een mooi spel", vond de heer Croft. „Er zyn hier heel wat goede spelers." Jim keek het vertrek rond met een wijs gezicht, alsof hy vernachtte sommige van de goede spelers te kunnen herkennen doch aangezien er geen duidelijke aanwij zingen waren, waardoor hij hen er uit kon pikken, vergenoegde hy zich met de op merking, dat hij gehoord had, dat er hier veel geschaakt werd. Hierop stokte het gesprek, doch na kor ten tyd verscheen Frederik weer, die de heele bestelling op één arm droeg en bor den en glazen met een wijdsch gebaar op de smalle tafel neersmakte. „Dus u heeft niets meer om handen?" vroeg Jim, toen de kellner weer was weg gegaan. „Neen", zei mijnheer Croft. „Ik word ook een jaartje ouder. En ik had een goede betrekking bij Sir Alfred. Eenige jaren ge leden heeft hij een lijfrente voor mij ge kocht en ik leef nu heel rustig en tevre den." „Is het waarachtig?" dacht Jim. „Ik wou, dat hij dat meteen voor mij ook had gedaan." „Is u al bij Puxley geweest?" vervolgde mijnheer Croft, met vollen mond. „Gisteren", zei Jim op onverschilligen toon, alsof hij gewoon was bezoeken te brengen bij de procureurs van zijn oom en het feit van geen belang vond. „Zoo zei mijnheer Croft, een slok bier nemend. „Zeker een vrij beroerde boel, hè Jim zag er het nut niet van in te pro- beeren de waarheid voor den ex-secretaris van zijn oom te verzwijgen en gaf daarom toe, dat het een beroerde boel was. „Weet u hoe u er voor staat?" vroeg mijnheer Croft weer. „Vrijwel", zei Jim. „En het is u zeker tegengevallen, niet waar „Nu, het was niet precies wat ik ver wachtte", antwoordde Jim, die zich niet direct bloot wilde geven. „Het was natuurlijk niet mijn werk om alles van uw oom's zaken af te weten", ging mijnheer Croft voort, „maar het was niet te vermijden, dat ik hier en daar iets te weten kwam. En dan, ik was er bij toen hij zfln attaque kreeg." Hij zweeg, blijkbaar in gedachten, en vervolgens, zich over zijn bord buigend, vroeg hij „Heeft de firma Puxley iets gezegd over een zekeren Lloyd?" „Ja", zei Jim. „Ik geloof dat ze mij zelfs meer hebben verteld, dan ze van plan wa ren." „O", zei mijnheer Croft. „En zeiden ze iets over de ruzie?" „Ja", antwoordde Jim. „Ook, waar het om ging?" „Neen", zei Jim. „Dat niet" „O", zei mijnheer Croft weer. „Hierna Moscovisch gebak", voegde hij er luid aan toe, toen Frederik op zijn ronde binnen gehoorsafstand kwam. „Voor mij ook", zei Jim, nog een beetje harder. „Tweemaal, Frederik", schreeuwde de heer Croft. „Ja, mijnheer", kwam het antwoord van den anderen kant van het vertrek. „Ik heb niet veel tijd", mompelde de heer Croft „Maar voor het gval wij elkaar voor- looplg niet weer zullen ontmoeten, wil ik u nog iets vertellen." Hy verkruimelde zijn brood, voor hij ver der ging. „Uw oom en Sir Adolf Lloyd deden al heel vroeger veel zaken met elkaar. Daar na gingen ze uiteen en ik zal u vertellen, waarom. Dat is iets dat de firma Puxley niet weet en het is waarschijnlijk stom van me, dat ik het u vertel, maar ik heb er niets meer mee te maken, en per slot van rekening heb ik alles dat ik bezit aan Sir Alfred te danken. Nu, luistert u goed. In 1913 ja, het was in 1913 Icwam er een jonge man zijn naam doet niet ter zake; hij is dood, gesneuveld in den oorlog met een introductiebrief bij Sir Alfred. Hij was jongste vennoot in een ijzer- en staalbedrijf in de Midlands. Een ontwikkeld man, had een technische school doorloopen en veel gereisd. Hij had zich veel bezig gehouden met proefnemingen en zulk soort dingen en had een legeering gevonden, of meende die gevonden te hebben, die koper voor allerlei doeleinden, ook op electriciteitsge- bied, zou kunnen vervangen. Ik weet niets van dergelijke dingen af. In ieder geval, ik wist dat het, volgens zijn beweringen, uit grondstoffen gemaakt kon worden, die in het land worden gevonden, en voor een prijs, die hoewel zij de kopermarkt niet geheel zou bederven, toch zeer gunstig af stak bi) de toen geldende prijzen voor dat metaal." Hier hield Croft even op. Jim luisterde aandachtig naar hem. „Deze jongeman", ging Croft verder, „had geprobeeerd, zijn firma er voor te In teresseeren, maar het lag niet in hun lijn en zij voelden niet veel voor het daaraan verbonden risico. Uw oom had hun eenige jaren tevoren geld verstrekt toen zij hun zaak wilden uitbreiden en aangezien hem dit geen windeieren had gelegd, meenden de andere vennooten, dat hy zich misschien voor deze uitvinding zou willen interessee ren. Zij zonden daarom dezen jongeman naar Londen, met een introductie aan Sir Alfred en ik geloof, dat het de bedoeling was, dat wanneer alles goed ging, er een syndicaat gevormd zou worden om de uit vinding te exploiteeren. Ik ben hiervan op de hoogte, omdat het eerste onderhoud in de flat plaats had, en ik er bij tegenwoor dig was om aanteekeningen te maken." Jim's belangstelling steeg met de minuut en hij zou wel Croft de woorden uit den mond willen trekken. „Te oordeelen naar hetgeen de man ver telde", vervolgde Croft, „was het een goed ding en hy had verschillende monsters, rapporten en formules bij zich, die my zeer overtuigend leken. Maar uw oom wenschte natuuriyk een onbevooroordeelde opinie omtrent de waarde van de uitvinding en dus werden die monsters n paperassen in de flat achtergelaten, toen de jongeman vertrok. Hy zou na twee of rie dagen terugkomen, en In dien tusscnentyd zou uw oom de zaak aan Sir James Kilby voorleg gen en zijn advies inwinnen. Ik herinner my, dat deze jongeman uw oom op het hart drukte, goed op die dingen te passen. Hy had er wel patent op genomen voor dit land, maar hy wilde voorloopig geen rucht baarheid aan de zaak geven." Mijnheer Croft onderbrak hier even zy'n relaas om voor hen beiden kaas en koffie te bestellen en ging toen verder. „Nu", zei hij, „dienzelfden avond dineer de Sir Adolf bij uw oom op de flat Het was een van de avonden, dat ik tot laat moest olyven, dus vanzelfsprekend hoorde Ik een goed deel van het gesprek. Sir Alfred ver telde van het bezoek van den uitvinder en den aard van het procédé, zeggende dat hy meende, dat het voor hen beiden een goed ding zou zyn om zich ervoor te interessee ren. Tot mijn verwondering liet Sir Adolf er zich kleineerend over uit. Ik herinner my, dat hy vertelde dat Duitsche scheikun digen en metaalonderzoekers al jaren met proeven op dit gebied bezig waren geweest, en hoewel zy heel wat bereikt hadden, waren zij er nooit in geslaagd iets te vin den, dat het koper geheel zou kunnen ver vangen. Er werd toen niet verder over gespro ken, doch later op den avond vroeg Sir Adolf opeens, of hij de monsters van het nieuwe metaal mocht zien. Uw oom haal de ze uit de kast, waar hy ze had opge borgen, tezamen met de betreffende pape rassen en legde de heele boel op tafel. Sir Adolf bekeek ze nauwkeurig, maar bleef by zyn meening, dat het niet was, wat er van werd verwacht. Daarop nam ik de heele zaak weer op en sloot alles in de kast. „Een paar dagen later, toen ik in myn eigen kamer aan het werk was, belde uw oom. Ik ging direct naar hem toe en vond hem in gesprek met een heer op leeftyd, dien hy voorstelde als Sir James Kilby. „Zeg, Croft", zei hy „toen je een paar dagen geleden die paperassen en mon sters,in de kast hebt gelegd, weet je zeker, dat je niets hebt laten liggen Absoluut zeker, mynheer", zei ik. ',ÏWant, zei hij, „toen Sir James en ik ze er nu net uithaalden, bemerkten wy, dat de lange enveloppe met de eigenlijke formules ontbrak. „H""5"""" '*h i» dat je die hebt weggelegd?' (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6