kat Winterhulp Tlederland Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 19 December 1940 Kroniek van den dag De ontwikkeling van den toestand in België. In een gelijaelijk tempo worden in BelgiS maatregelen genomen, de eene na de ande re, van zeer ingrijpenden aard. In be paalde aangelegenheden, zooals b.v. in de organisatie der bevoorrading, de centrale bestuursorganen is men met te spreken over de loyale medewerking van de plaat selijke bestuursapparaten. Reeds geruimen tgd geleden heeft de president Reeder, de negen provincie chef van de Duitsche Militarverwaltung, gouverneurs ontvangen en een toespraak gehouden, waarin hij er heeft op pwezen dat hun taak belangrijk is als leiders van wat hij noemde het bemiddelingsbestuur. Hij sprak over hun speciale verantwoorde lijkheid inzake bevoorradingspolitiek en de vaststelling van prijzen en loonen. pe Belgische besturen, betoogde hg, hebben het voordeel van klaarheid en overzichte lijkheid, doch tengevolge van bepaalde overdrijvingen der gemeentelijke autonomie ontstonden bepaalde moeilijkheden hij de uitvoering van verordeningen. Talrijke bur gemeesters zijn ofwel verouderd of met met hun tijd meegegaan. Anderen hadden zekere persoonlijke, politieke of andere re laties, die hen beletten een juisten kijk te hebben op de nieuwe noodwendigheden. Als taak werd aan de gouverneurs voorge schreven aan het ministerie van binnen- landsche zaken voorstellen te doen tot het afzetten vair dergelijke burgemeesters en hen te vervangen door bevoegde krach ten, welke den gedachtenloop en de eischen van den nieuwen tijd begrijpen en die, zon der rekening te houden met populariteit en goede vriendjes, met gemeentelijke of partijbelangen, de staatsverordeningen in hun gemeenten stipt en met een juist begrip weten uit te voeren. Men weet dat in België de burgemees ter uit den gemeenteraad wordt gekozen en bijgevolg geen ambtenaar is. Dit heeft steeds aanleiding gegeven tot heel wat misstanden. Men verwacht dan ook een in grijpende hervorming welke het beginsel van den burgemeester-ambtenaar zal hul digen. Dit kan gebeuren zonder wetswijzi ging want de wet laat benoemingen van burgemeesters buiten den raad toe, zelfs van personen die de gemeente niet be- Zoolang de plaatselijke besturen rem mend optreden is er op het gebied van de bevoorrading niets te verwezenlijken. Her haaldelijk reeds hebben de bevoegde minis- terieele instanties oproepen moeten doen tot de plaatselijke besturen opdat zij krach tiger zouden meewerken op het gebied van de bevoorrading en de beteugeling van den woeker. Een verordening van den militairen be velhebber in België heeft ook de Joden uit ambten en betrekkingen verwijderd, terwijl tevens een Jodenregister moet wor den aangelegd en Joodsche ondernemingen moeten worden aangegeven. Joden mogen voortaan in België geen openbare ambten meer bekleeden en overigens geeii betrek kingen meer uitoefenen bij openbare be sturen of bij bedrijven waarbij een pu bliekrechterlijk lichaam is betrokken. Op syndikaal gebied hebben zich even eens belangrijke gebeurtenissen voorge daan in den vorm van de oprichting van de „Unie van Hand- e i Geestesarbeiders". Hiermee wordt een stap gezet in de rich ting van de opheffing van den klassen strijd. De officieele mededeeling welke werd verstrekt getuigde dat de verantwoorde lijke leiders der bestaande vakorganisaties den geest en den eisch van den tijd heb ben begrepen en het besluit hebben geno men een eenheidsorganisatie te stichten die los staat van alle partijpolitiek. De taak van de nieuwe organisatie zal ;zrjn de medewerking aan net opstellen en ^uitvaardigen van officieele besluiten in zake sociale verzekering en voorzorg, re geling van loon en arbeidsvoorwaarden, raadgevingen aan de leden in juridische vraagstukken in verband met den arbeid, jnedewerlcing aan de vakkundige vor ming, verleening van bijzondere vergoe dingen aan de leden b.v. bij onderdom, ongelukken, enz., uitgave van Vlaamsche en Fransche vakbladen. Het hoofdbestuur der unie is samengesteld uit vertegen woordigers der vakcentralen, met voor Vlaanderen en Wallonië een gelijk aan tal. De pers heeft eensgezind op de meest geestdriftige wijze op deze verwezenlijking gereageerd. Het sociale in de nieuwe orde is dat wat het meest tot den geest van het volk spreekt. Waar tal van begrippen slechts woorden zijn voor de meesten is het de materealiseering van deze begrippen in tastbare hervormingen welke het meest invloed uitoefent. In werkelijkheid hebben de arbeiders steeds gestreefd naar het eenheidssyndikaat, dat er nu is en dat den strijd niet stopzet maar er zal naar Btre- yen hervormingen te verwezenlijken. Belgisch schip vermist. Scheepvaartkringen te' New York ver klaren volgens een bericht van Associated Press, dat het 7.555 b.r.t. groote Belgi sche s.s. „Ville d' Arlon", het vroegere legertransportschip „Cambrai", dat in Ëngelschen dienst voer, over tijd is en als Verloren moet worden beschouwd. Het schip, dat in normale omstandigheden een ijlt tachtig leden bestaande bemanning heeft, is 15 November uit New-York ver trokken. De „Ville d' Arlon" Is een der acht schepen, die de Vereenigde Staten in Fe bruari aan een Antwerpsche maatschappij hebben verkocht, nadat dneutraliteits- wet het varen in oorlogszönes voor Ame rikaansche öorlogsschepen had verboden. Vijf van deze acht schepen zjjn gezonken, waaronder ook de vroegere „President Harding". Richtlijnen voor het vervoer. Naar de Tel. verneemt ligt het in de bedoeling, op korten termijn bij verordening- richtlijnen te geven voor het vervoer in het algemeen. ïn deze verordening zullen bepa lingen worden opgenomen, betrekking hebbend op alle vervoersprijzen en -voor waarden, welke bepalingen voor wat dit onderdeel betreft, in de plaats zullen tre den van de prgzenstopverordening. Er komt een landbouwksishoiidscliool te Sekooiïdijke. Groote belangstelling voor de eindles van den afgeloopen cursus. Naast den éénjarigen ook een tweejarigen cursus. De groote zaal van hotel „De Zwaan" te Schoondijke was Dinsdagmiddag tot in alle hoeken bezet door een gezelschap, dat voor minstens 95 bestond uit leden van de zwakke sekse. Want niet alleen de cur sisten van den één-jarigen landbouwhuis- houdcursus waren opgekomen voor hun eindles, doch daarnaast mocht burgemees ter T. A. van Roseveit, die de opening verrichtte, welkom heeten het bestuur van de vereeniging „Ceres", het bestuur der Z.L.M., wethouder Risseeuw, de com missie van toezicht en een groot aantal ouders van leerlingen, oud-leerlingen en nieuwe leerlingen. Spr. deelde o.a. mede, dat het aantal leerlingen dat zich reeds nu voor den volgenden cursus heeft opgege ven, zoo groot is, dat er nog slechts enkele leerlingen noodig zijn om een parallel cursus te openen. Daarom spoorde spr. de aanwezigen aan, om meer leerlingen te winnen. Spr. wees op het groote nut en de noodzakelijkheid van het landbouwonder wijs. Het .dee 'is opgekomen te geraken tot het bezit van een vast gebouw, waar in deze cursussen zouden kunnen worden gegeven, n.l. een landbouwhuishoudschool. Voor deze school is eerst gedacht aan Oostburg, doch geografisch bezien is Schoondijke e-n centrum van het land bouwonderwijs. Toen nu Schoondijke het vorige jaar een nieuwe school ir. gebruik nam en het oude gebouw leeg kwai. te staan, rijpte de gedachte om in dit gebouw een landbouwhuishoudschool te vesti gen. Dit zal nu in de toekomst gaan gebeuren. De vraag is gesteld of er levensvatbaar heid is en de uitgaven daarvan zijn gewet tigd. Doordat de verschillende landbouw organisaties besloten tot eendrachtige sa menwerking, werd versnippering voorko men. Het is de bedoeling dat het bestuur van de landbouwschool tevens het bestuur zal vormen van de landbouwhuishoud school. De Z.L.M. heeft besloten het gebouw te koopen en het in te richten en het daarna ter beschikking te stellen van het be oogde doel. Daarom zal er, evenals thans het geval Is, bij de cursussen, een com missie van toezicht zijn. Spr. hoopte dat de school er spoedig zal komen en tot grooten bloei zal geraken, waarom hij aller medewerking vroeg. De gemeente Schoondijke zal het zich een plicht reke nen om zooveel mogelijk steur te ver- leenen. Het had in de bedoeling gelegen van den heer Dorst om dezen middag een en ander mede te deelen betreffende de stichting van een landbouwhuishoudschool te Schoondijke, doch daar -Y heer Dorst verhinderd was, werd dit nu gedaan door den burgemeester, waardoor de opening wat uitvoeriger was geworden. Door de leerkrachten, mej. G. Sikkens en den directeur van de landbouwschool, den heer L. van Dijk, werden daarna aan de cursisten diverse vragen gesteld, waaruit bleek, dat deze dames heel wat weten schap hadden opgedaan, niet alleen op huishoudkundig gebied, doch ook op land en tuinbouwgebied. Mej. Sikkens deelde o.a. nog mede dat ditmaal van het houden van een tentoon stelling was afgezien, in verband met de levensmiddelenschaarsch te. Uitreiking diploma's. Op verzoek van den burgemeester reikte mevrouw RamondtWeijns daarop met een toepasselijk woord de diploma's uit aan de geslaagden, n.l. aan de dames Z, A. M. de Rijclce, Aardenburg C. v. Hoeve, C. Bx-oer en L. Bliek, Biervliet J. v. Melle, M. Niermans, N, Manneke, E. C. Moelker en F. de Meijer, Breskens W. v. Luijk, Cadzand L. v. Ooteghem en A. v. d. He mel, Groede C. Verplanke, Hoofdplaat M. Wondel, Oostburg M. Hermans, Sluis E. Koster, Schoondijke M. Tas en A. Koster, Waterlandkei-kje en M. Her mans, IJzendijke. Nadat de heer De Vries, directeur van de boteiTabriek te IJzendijke, nog eenige woorden had gesproken, schetste mej, Sik kens de moeilijke omstandigheden waar onder deze cursus is gehouden (momen teel op een zolder). Zij dankte de leerlin gen voor hun taai volhouden. Spr. hoopte, dat allen ijverige propagandisten voor de school zullen worden. Spx-. deelde mede, dat in dezen afgeloopen cursus 6'/2 uur per week les is gegeven, n.l. 4 uur huis- houdles en 2 y2 uur land- en tuinbouw- les. Spr. zag gaarne meer lesuren, doch daarvoor is noodig meer ruimte en een groote inventaris. Het ligt in de bedoeling om naast dezen éénjarigen, een twee-jarigen cursus te Krijgen, waarbij dan de leer lingen 2% dag naar school zouden kunnen komen Als nieuw vak zou dan ook een naai cursus worden ingevoegd, terwijl ook eenige uren zouden bestemd worden aan het algemeen vormend ondexwijs. Deze 2-jarige cursus zal reeds toegankelijk zijn voor meisjes die het 6e leei-jaar van de lagere school hebben doorloopen. Inleiding door den heer Van Dijk. Nadat één der leerlingen, namens alle cursisten mej. Sikkens en den heer v. Dijk had dank gezegd voor hun onderwijs, en er ververschingen waren rondgediend, hield de heer Van Dijk een inleiding over het onderwerp „Onderwijs voor de Zeeuwsch-Vlaamsche vrouwelijke jeugd". Spr. herinnerde aan de ontwikkeling van het landbouwondei-wgs en wees op het gi-oote verschil in financieelen steun tus- schen de R.H-B.S, en ambachtsscholen en het landbouwonderwijs. Menschen van het landbouwonderwijs hebben al jarenlang moeten constateeren dat het met de ont wikkeling hunner leerlingen, meestal treui-ig is gesteld'. Dat zal zeker ook wel het geval zijn met de vrouwen. Dat is zeer fout, aldus spr., omdat de landbouwvrouw toch ook een goede boerin moet zijn. Daarom hoopte spr., dat op de landbouw huishoudschool naast de practische lessen, ook theoretische lessen zullen worden ge geven. Gelukkig blijkt dat daarvoor bij de tegenwoordige jeugd1 meer animo bestaat, waardoor het platteland zich kon verhef fen. Op de nu te vestigen landbouwhuis houdschool zal aan dit onderdeel de noo- dige zorg besteed worden, terwijl mede gestreefd zal worden naar een cultureele ontwikkeling. Van officieele zijde onder vindt dit werk helaas nog nagenoeg geen steun, doch spr. hoopte dat er meer waar- deei'ing zal komen voor dit alles, tot heil van de boerenbevolking en tot heil van het platteland. Na dit, voornamelijk zakelijke gedeelte van den middag, bewezen de leerlingen ook op cultureel gebied nog wel iets te presteeren. Onder leiding en met mede- weridng van den heer en mevrouw Schrjve, werden de aanwezigen vergast op een aantal mooie liedjes en goed gekozen de clamaties, terwijl tot slot een komische voordracht volgde. Het geheel werd heel goed uitgevoerd. Nadat de voorzitster van de commissie van toezicht, mevi-ouw Van Ki-uiningen, nog had gesproken, sloot burgemeester Van Roseveit deze zoo goed geslaagde bij eenkomst. Voor den nieuwen cursus, welke in Ja nuari aanvangt, gaven zich 26 leerlingen op. Daar er voor een dubbele cursus 32 leerlingen noodig zijn, ontbreken er dus nog 6 leerlingen. Ongetwijfeld zullen deze nog ontbrekende leerlingen zich tijdig aan melden, temeer omdat deze cursussen van zoo'n heel gi'oot nut zijn. Werklooze landarbeiders. WERK IN UITZICHT. Gedurende vele jaren was de werkloos heid onder de landarbeiders hier te lande buitengewoon groot, hetgeen allerlei over heidsmaatregelen tot verschaffing van werk en steun noodzakelijk maakte. Thans doet zich de mogelijkheid voor een groot aantal landarbeiders in Duitschland te plaatsen, vooral melkers, paardeknechten en knechten voor gemengd bedrijf. Ook worden melkei'sgeziniien en gezinnen met medewerkende kinderen voor het akker bouwbedrijf gevraagd. Te verwachten is. dat de vraag naar seizoenarbeiders in Januari en Februari vrg groot zal zijn. Daarom wordt i-eeds nu getracht na te gaan welke van de werklooze landai'bei- ders bereid en geschikt zijn om werk in Duitschland te aanvaarden. De organen der openbare arbeidsbemiddeling hebben tot taak vraag en aanbod tot elkander te brengen en het spreekt wel vanzelf dat zij reeds nu trachten na te gaan, svelke arbeiders zij eventueel kunnen aanbieden. Is er onder de wei'kloozen een aantal, dat feitelijk nu reeds weet,' dat zij over één of twee maanden weer werk hebben, dan kunnen zij dit aan- den directeur der ar- beidsbeui's of agent der ai'beidsbemidde- ling in hun woonplaats mededeelen. Nog heter sou het zijn, indien de werkgevers reeds thans een aanvrage om arbeids krachten voor het komende voorjaar zou den indienen, want, indien het juist is, dat in ons land niet zoo veel landai-beiders voor Duitschland beschikbaar zjjn, dan zal dit het best kunnen blijken, indien de werkgevers reeds thans opgeven, hoeveel en zoo mogelijk welke arbeiders z(j in het voorjaar noodig hebben. De directeur-generaal van het rijksar beidsbureau heeft de besturen der land bouworganisaties uitgenoodigd een en ander met hem te bespi'eken. Het staat wel vast, dat indien zich voor de land arbeiders een ruimer werkgelegenheid vooi-doet dan in vorige jaren het geval was, er wel meer dan tot nu toe gelet zal moeten worden op een doelmatige verdee ling der beschikbare krachten, opdat allen in het vrije bedrijf, hetzjj hier te lande of in Duitschland, normaal werk vinden. De vrees, dat de landarbeiders schade ondervinden, hetzij door minder gelegen heid te hebben b(j werkverschaffing te werken of steun of kasuitkeering te ont vangen, is volstrekt ongegrond. Voorop staat dat arbeid in het vrije bedrijf voor gaat, bij werkverschaffing of steun. Dit gezonde beginsel moet, vooral nu werkge legenheid in uitzicht is, worden gehand haafd. De gemeentebesturen zjjn terzake inge licht. Italië herdenkt het offer der trouwringen. In geheel Italië werd gisteren de vijfde verjaardag van de „Fede" herdacht. „Fe- de" beteekent zoowel „verti-ouwen" als „trouwring". Deze dag' is zoo genoemd, omdat v\jf jaar geleden de Italiaansche vrouwen op het voorbeeld van de Konin gin haar gouden, trouwringen voor het vaderland offerden en op die wijze uiting gaven aan haar vertrouwen in de over winning der legioenen, welke in Afi'ika streden om de natie haar plaats in de zon te verzekeren. In alle steden zijn gisterochtend vader- landschc plechtigheden en betoogingen van solidariteit met de strijdenden gehouden. stgyc OpTum,nos«.tk de Sm,.1»*. hcoios""i - L«aen d" Lonciensc^e burgerlijk® hulpdiensten een den erbeid bij de opruimingswerk».""►"'den In de wijken, welke rweer te lijden bedden van vaak verwaarloosde kou en héél gevaarlijk. Wrijf keel, borst en rug met Vicks VapoRup. Vlugge, aangename en beproefde bestrijding. Kostwinnersvergoeding en pensioenen. Het afwikkelingsbureau heeft aan de burgemeesters medegedeeld dat, met inachtneming van de bepaling ,dat de nü 31 Augustus 1940 uitgekeerde vergoedings bedragen in mindering komen van het pen sioen, indien dit wordt toegekend thans ter verdere tegemoetkoming aan. belang hebbenden, bepaald wordt, dat tot aan het tijdstip, waarop de eerste pensioentermijn wordtuitbetaald, zij in het genot blijven van het hoogste der twee bedragen. Mocht bij de uitbetaling van het pen sioen reeds een hooger bedrag aan na 31 Augustus 1940 uitbetaalde kostwinnersver goeding zijn ingehouden dan op grond van het vorenstaande behoort te geschieden, dan zal het teveel ingehouden bedrag on verwijld weder aan belanghebbenden uitbe taald worden. "Iet vox'enstaande heeft in het algemeen geen betrekicing op de aan weduwen en weezen toegekende of nog toe te kennen pensioenen, aangezien aan deze personen nè, 31 Augustus 1940 geen kostwinnersver goeding is uitbetaald. In de enkele gevallen dat deze uitbetaling toch heeft plaats ge had, zal op overeenkomstige wijze gehan deld worden. Veertig nieuwe Amerikaansche torpedojagers. De Amerikaansche minister van marine heeft bekend gemaakt, dat opdrachten voor den bouw verstrekt zijn van veertig nieuwe torpedojagers. Teneinde den bouw van deze schepen in bepaalde gevallen te bespoedigen, en dezelfde types te ver krijgen, zijn de opdrachten voor den bouw van zeven torpedojagers en twee kruisers, die reeds eerder verstrekt waren, weer geannuleerd, resp. aan andere werven overgegaan. HET LICHTSCHIP „WANDELAAR GEPLUNDERD, In Mei jl.l. kwam het lichtschip „Wan delaar" ter hoogte van Mariakerke, op het strand terecht. Volgens het „Laatste Nieuws" hebben personen van deze gelegenheid gebruik gemaakt om aan boord te klauteren en allerlei werktuigen te stelen. In verband met deze zaak is een huis zoeking gedaan te Oostende. De gesto len werktuigen zijn terug gevonden en de daders zullen vervolgd wórden. MIJNGASONGELUK IN PERZIË, Acht dooden. In een mijn van de onderneming van Tsiras (Perzië), trad eensklaps een groote hoeveelheid mijngas op. Door terstond hulp te bieden slaagde men erin het personeel van de betrokken schacht gedeeltelijk te redden. Acht arbeiders vonden den dood. Etigelsche verliezen ter zee. Mackay Radio heeft een noodsein op gevangen van de Britsche „Napier Star" (12.196 brt.). Het schip bevond zich om streeks zeshonderd mijl ten Westen van de Hebriden. Voorts heeft Mackay-Radio een radio bericht ontvangen van het in Ëngelschen dienst varende Noorsche tankschip „Dal- fonn" (9.860 brt.), welk schip meldde, dat het door een duikboot werd aangevallen,- De torpedeering van de Western Prince. Associated Press meldt uit Londen, dat de financieele adviseur van het Canadee- sche ministerie voor munitie, Gordon Scott( en minstens zes andere personen bij de torpedeering van het Britsche s.s. „Western Prince" om het leven gekomen zijn. Tonnageverlies bekend gemaakt. De Duitsche avondbladen maken melding van de bekentenis van de Britsche admira liteit omtrent de tonnageverliezen in de eerste week van December, bedragende 101.109 b.r.t., hetgeen bij de Engelsche openbare meening de grootste ontsteltenis heeft gewekt. Voorts wijzen de bladen erop, dat de Britsche admiraliteit zichzelf heeft moeten betichten van onwaarheid doch achteraf te vei-beteren, dat de verliezen in de laatste week van November niet, zoo als oorspronkelijk was gemeld, slechts 52.259 b.r.t. maar in werkelijkheid 81.658 b.r.t. bédroegen. Engelands toestand ter zee, aldus de Lo kalanzeiger, is in werkelijkheid nog veel ernstiger dan de opgaven van de admi raliteit doen vex-moeden, want ook deze cijfers zjjn niet in overeenstemming met de waarheid. In feite is in de week van 1 tot 9 December volgens de vaststaande Duitsche opgaven ruim 200.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond geboord, wanneer men het tot zinken brengen van twee hulpkruisers niet op rekening van de koopvaardij schrijft, anders bedraagt dit getal bijna 240.000 b.r.t. Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5 5 5 3. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V., Amsterdam, no. 877, Stort op 5553.i 877 Ge brengt geluk in veler leven j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5