STADSNIEUWS STADSNIEUWS VUmngen. STADSNIEUWS Goas. EEN BELANGRIJKE VONDST BIJ HET PUINRUIMEN. De leiding van het gestadig voortgang vindende puinruimen toonde ons gisteren middag een vondst, die op het terrein van de R.K. Kerk achter de plaats, waar een maal het altaar stond, is aangetroffen. Het zijn twee hardsteenen, groot 23 by 57% c.m. en dik 7 c.m. In deze op elkaar pas sende steenen is een gleuf gemaakt en deze gleuven samen bevatten een looden koker, waarin een oorkonde is opgeborgen. By deze steenen werd een marmeren steen aangetroffen met het opschrift: J. Toore- nent, Pastoor Mediob s (Pastoor Medio- burgensis, pastoor van Middelburg). Het geldt hier dus vrij zeker den eersten steen, die volgens den steen, die in den zijgevel te lezen was en waarover wy in ons nummer van 28 Augustus reeds schreven, gelegd is door Pastoor J. Too- renent op 7 November 1844, terwyi de inwijding van het kerkgebouw plaats had op 6 Mei 1846. De vondst zal ter beschikking van het R.K. Kerkbestuur worden gesteld. HERSCHOLING VAN WERKLOOZEN. Naar aanleiding van de vragen van den heer de Bruin in de raadsvergadering van 20 November is door de Commissie voor herscholing van werklooze arbeiders een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent haar werkzaamheden van 4 Mei tot 10 De cember. Bij het uitbrengen van het rapport op 3 Mei waren in herscholing 36 werkloo ze arbeiders, waarvan 19 bij *de Schelde, 2 by gemeentewerken als straatmaker, 1 als banketbakker, terwijl 14 als yzer- vlechter, betontimmerman of metselaar in cursusverband waren genlaatst. De com missie had goede hoon, dat zy haar werk verder zou kunnen uitbreiden, doch door den oorlogstoestand is helaas ook hierin verandering gekomen. Op 16 Mei werd het wérk voor een groot gedeelte stoo gezet; 3 Juni kon weer op bescheiden voet worden begonnen. Zij. die in cursusverband werkten, konden direct werk vinden, doch voor hen, die on de Schelde waren, was dit anders. Slechts 4 konden herplaatst worden en ziin spoedig daai'op door „de Schelde" in vol- ledlgen dienst overgenomen; wat in totaal sedert den aanvang der herscholing met 6 het geval is geweest. De beide straatmakers werden door de aannemers van straatwerken voor de ge meente overgenomen. Het plan om onnieuw twee man als straatmaker in herscholing te plaatsen, was helaas niet mogelijk. De ijzervlechters konden het ijzerwerk vervaardigen voor de verbreeding van de Seisbinnen en -buitenbrug en de Noord- brug. By het zoeken naar obiecten pro beert de commissie steeds te doen uitvoe ren de werken, waardoor de arbeiders direct met het bedrijfsleven In aanraking komen. Midden Juli werd passend werk aangeboden op het vliegveld en werd het volle loon uitbetaald, zoodat de betrok kenen geheel uit „zorg" waren. Het is thans een groote moeliykheid weer ge schikte objecten voor hen te vinden. Het plan om hen by den onderbouw van het slachthuis in te schakelen kon geen voortgang hebben. De metselaars kwamen na afbouw van den tuinmuur van den heer Hondius op 10 November gereed met den bouw van een nieuw pakhuis voor den heer v. d. Berge. Door beide werken werd de toe stand in Schuiffol- en Beddewijkstraat heel wat verbeterd. Twee metselaars werden door de firma Krijger en zoon overgenomen door betaling van de helft van het her- scholingsloon. Getracht wordt een rege ling met de werkgevers te treffen, dat by overname een afloopende trainingstoeslag wordt betaald over een tydvak van 3 tot 4 maanden. Voor de gemeente, inzonderheid voor den reinigingsdienst, werden verschil lende werken uitgevoerd en het ligt In het voornemen zeer binnenkort aan te vangen met den bouw van en of twee opslagplaat sen op nader aan te geven plaats. Nu zijn de metselaars in dienst van de firma Kry- ger voor den bouw van een noodwlnkel. Hun loon wordt voor 50 door den werk gever en de andere helft door de arbeids beurs betaald. De betontimmerlieden werden meermalen geplaatst bij objecten in het vrye bedryf en ook bij gemeentewei-ken en anders werken zij aan oefenstukken, dan beton bouw betreffende. De banketbakker is nog steeds in her scholing. Op het oogenblik zy'n 11 personen in her scholing, welk aantal volgens de commissie te gering is. Vooral het aantal metselaars zou gerust grooter kunnen zijn. Door het puinruimen en andere werkzaamheden, waarin hoogere loonen betaald worden, is de belangstelling in de herscholing niet zoo groot en ook is een aantal werkloozen naar Duitschland vertrokken, die anders in aanmerking zouden komen. Toch wil de commissie in samenwerking met de ar beidsbeurs trachten in een en ander ver andering aan te brengen, daar zymeent, dat er voor geschoolde vaklieden ruim schoots werk zal zijn bij den herbouw der stad. De commissie wil ook in 1941 haar werk voortzetten en zoo mogeiyk uit breiden. Het overzicht over November toont aan, dat in het aantal bij de herscholing ge plaatste werkkrachten geen wyziging is gekomen, en dit onveranderd 11 bedraagt. MARKTDAG. In verband met de op Woensdag en Donderdag van de volgende week vallende kerstdagen zal de weekmarkt in plaats van Donderdag reeds op Dinsdag 24 De cember worden gehouden. CULTUREEL WERK VOOR DE WERKLOOZEN. Van de 110 mannen en 26 vrouwen, die begin November by de arbeidsbeurs als werkloos stonden ingeschreven, waren er resp. 19 en It by de cursussen en by de centrale werkplaats van de commissie voor ontwikkeling van de werkloozen be trokken. In den loop van de maand wer den afgevoerd 6 mannen en 1 vrouw en kwamen er weer by 5 mannen en 2 vrou wen, zoodat er aan het einde van de maand waren 18 mannen en 15 vrouwen, of te samen 13, zynde hetzelfde totaal als by het begin van de maand. EEN KWESTIE OVER GROND. In ons nummer van 23 November deel den wy mede, dat de N.V. Lompen- en Metaalhandel M. L. Polak Zoon zich tot den gemeenteraad had gewend met het verzoek oyi alsnog huurverlenging van een perceel grond toe te staan, terwp zy zich bereid verklaarde alle by haar in ge bruik zijnde gronden in erfpacht te aan vaarden. Thans is er een tweede schryven van de N.V. Ingekomen, waarin zij er op wyst by den directeur van gemeentewerken te zyn geroepen en van deze te hebben verno men, dat Burg. en Weth. geen plan had den meer gronden in erfpacht aan de N. V. af te staan. Aanvankelijk was het de bedoeling dit ook te doen gelden voor gronden, waarop gebouwen zyn geplaatst. Zy hebben zich echter tot de onbebouwde gronden beperkt ingevolge belofte en oude rechten. De N.V. deelt mede, dat zy bereid is genoegen te nemen met gronden van het industrieterrein als daar althans een be hoorlijke aanlegplaats voor schepen wordt gemaakt, waarvoor zy de gemeente een bedrag van 5000 aanbiedt, zy wil ook de gebouwen aan de Loskade prijsgeven, mits er althans een klein stukje grond voor een z.g. inkoopplaats wordt afgestaan, omdat men de leurders e.d. niet heelemaal naar het industrieterrein achter de meelfabriek kan laten komen. De directeur van gemeentewerken deelt mede alleen gesproken te hebben over „oude rechten" en niet over beloften. HET MIDDELBURGSCHE DILETTANTENTOONËEL. Het bestuur van het Middelburgsche Dillettantentooneel heeft zich met een cir culaire tot de leden gericht, In de circulai re wordt geconstateerd, dat door de ramp van 17 Mei het archief der vereeniging, voorzoover zich dat ten huize van de secre taresse bevond, verloren ging. Het bestuur spreekt zyn leedwezen uit over het door leden en donateurs geleden verliezen, doch is verheugd dat de nieuwe schouwburg zonder welke het bestuur zich een weder opbloei van het tooneel hier ter stede niet kan indenken tot op heden voor ver woesting of beschadiging gespaard is ge bleven. Betreffende zyn plannen deelt het be stuur mede, dat het 't vaste voornemen heeft de vereeniging door deze moeilijke tijden heen te helpen, opdat het M.D.T. in de toekomst, evenals voor Mei 1940; weer de door haar verworven plaats in het Middelburgsche tooneelleven zal kun nen innemen. Zoolang de oorlogstoestand duurt en de verduistering noodzakeiyk en buitengewoon moeilijk is, zullen geen voor stellingen worden georganiseerd. In verband hiermede wordt de beta- lingspllcht door leden en donateurs opge schort. NOG KLEEDINGSTUKKEN BESCHIKBAAR. Het kleedingcomlté, dat een paar weken geleden de ingeleverde kleeding op de bo venverdieping van het tijdelijk gemeente huis heeft uitgereikt, beschikt nog over een restant, dat nog met van elders toe gezonden stukken is aangevuld. Nadat zij, die destijds niet geholpen kon den worden, schrifteiyk zijn opgeroepen en alsnog zooveel mogelijk zijn geholpen aan het verlangde, rest nog een party wintermantels en een zeer beperkt aantal meisjesmantels en jongensjasjes. Zoals door den directeur van den distri- butiedienst wordt bekend gemaakt kan ieder, die meent daarvoor In aanmerking te komen, zich Vrijdag, Zaterdag of Maan dag aanmelden, en moet dan de textiel- kaart en de distributiestamkaart mede brengen. Waar men by vorst om moet denken. De directeur der Gemeentebedryven heeft zich met een circulaire tot de aan geslotenen by de waterleiding gewend, onder het motto „Denkt by vorst aan uw waterleiding". Wij wekken gaarne alle belanghebben den op het daarin aangegevene zooveel mogelijke volgen, wat hun groot onge mak kan besparen als onverhoopt door vorst de leiding''zou bevriezen en daardoor een mankement zou ontstaan. Burgerlijke Stand BIGGEKERKE Over November. Geboren: Neeltje Maatje, d. v. Daniël Koets en Neeltje Heemskerk. Willem, z. v. Laurus Simonse en Willemina Kodde. Gehuwd: Adriaan de Ridder, 21 j. en Kornelia Levina Franse, 24 j. Overleden: Janna Janse, 53 j., echtge- noote van P. Bimmel. GOES. Geboren: Maria Cornelia, d.v. Willem Hendrik van den Broeke en Johanna Mar tha Bartelse Cornells Adriaan, z.v. Jacob Serier en Jacomina Cornelia Kole. Peter, z.v, August Petrus Dingenis Boel en Maria Petronella Arnolda de Visser. Overleden: Cornelia Berrevoet, 72 jr. e.v. Jakob Frederik Geluk te Kruiningen. Marculina Does, 73 jr. e.v. Johannes Boogaard. ERNSTIGE MISHANDELING VAN KINDJE DOOR DIENSTBODE. De rechercne der gemeentepolitie te Maastricht heeft de dienstbode M. B. in betrekking by de familie A. K, onder verdenking van poging tot doodslag op een kind, aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienst bode het tweejarige zieke dochtertje van de familie IC een bad doen nemen in gloeiend heet water. Daarna heeft zij het kind, dat nog al lastig was, ook nog mishandeld. Het stumperdje, dat zware brandwonden had opgeloopen, is in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen. DE HERSTELDIENST VERRICHT ZEER NUTTIG WERK. Door zijn tusschenkomst werd reeds 42.000 aan bouw- en bedrijfscredieten toegezegd. De door het oorlogsgeweld aangerichte schade aan huizen enz. heeft tal van per sonen voor schier onoplosbare moeiiykhe- den geplaatstvooral de minder draag- krachtigen onder ,de getroffenen. Reeds vry spoedig na de eerste oorlogsdagen kon worden medegedeeld dat de schade in een of anderen vorm door het Ryk vergoed zou worden, doch voor velen werd daar de toestand vooralsnog niet beter op, daar hun op dat moment nog de middelen ont braken om huis of bedryf te herstellen. Er was dus in afwachting van de defi nitieve regeling, meer directe hulp noodig in den vorm van credieten. Hiertoe zijn toen verschillende instanties in het leven gei-oepen en zoo werd in deze gemeente door burgemeester vanWoelderen in Sep tember jl. een commissie geïnstalleerd, die werkend onder den naam Hersteldienst Vllssingen, de getroffenen met raad en daad ter zyde staat en bemiddelend op treedt voor het verkrygen van credieten teneinde woningen te herstellen, wanneer men hiertoe zelf financieel niet bij machte is. In den betrekkeiyk korten tyd dat deze commissie thans in functie is, heeft zij reeds veel en belangrijk werlc verricht. Zoo heeft zy o.m. weten te bewerkstelligen dat de Stichting Zeeland 1940 tot op heden 49 bouw- en bedrijfscredieten tot een totaal bedrag van ca. 42.000 toezegde. Dit be treft dan credieten aan personen met schade aan woningen en bedrijven tusschen de 100 en 500 en van hulzen grooter dan 450 M3. Voor hulpaanvragen die de 100 niet te boven gaan, wordt samengewerkt met het provinciaal comité voor hulp en herstel te Middelburg. Voorts bestaat er een nauw contact met de schade-enquête-commissie, eveneens te Middelburg gevestigd. Deze krygt na taxatie de volledige gegevens van hen wier schaden hooger dan 500 zyn en van panden kleiner dan 450 M3. Door deze in stantie konden echter nog geen credieten verstrekt worden. Dat ook voor deze ca tegorie van gedupeerden een massa werk verzet moet worden moge blyken uit het feit, dat ongeveer 200 aanvragen werden gedaan, waarvan de behandeling ieder wel één uur in beslag neemt. Een andere en niet minder belangrijke taak van de commissie is de hulpverlee ning bij 't water- en winddicht maken van woningen, waarvan cle eigenaren dit niet zelf kunnen bekostigen en welke woningen om een of andere redpn nog niet volledig hersteld kunnen worden. Uit het voor dit doel door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. Ringers, ver leende crediet kon een vyftigtal perceelen dichtgemaakt worden. Op het oogenblik is het crediet uitgeput, doch waarschijniyk zal een nieuw worden aangevraagd. Bo vendien komt van de verstrekte gelden nog wel een zeker bedrag terug uit cre dieten van de Stichting Zeeland 1940, daar het toestaan van gelden voor het wind- en waterdicht maken veelal geschiedt in af wachting van de uitkeeringen van voor noemde Stichting. Wanneer een beschadigd huis eenigen tyd aan weer en wind wordt blootgesteld, vermindert dit aanmerkelijk in waarde, zoodat directe hulp strikt noodzakeiyk is. Ook hier bewijst de commissie dus goede diensten. Wanneer wy nog vertellen dat de spreekuren van den secretaris der com missie. den heer J. GÖtzen (Woensdags en Vrydags van 25 uur en Zaterdags vol gens afspraak), steeds druk bezocht wor den, dan blykt wel dat deze plaatseiyke Hersteldienst voor de gedupeerden een waardevolle schakel in de keten van in stanties die hun de noodige hulp moeten bieden. DE IJSBAAN BLIJFT GESLOTEN. Na enkele dagen en nachten met betrek kelijk lichte vorst intusschen is het weer gaan dooien kwamen al berichten uit het Noorden en Westen van ons land, dat er schaatsen werd gereden. Hoewel wy in deze omgeving meestal de yzers nog wel even in het vet kunnen houden, als men elders in het land reeds rydt, zal menig ysliefhebber er toch al over hebben ge dacht hoe het ditmaal hier zal moeten gaan. In andere jaren konden zy die overdag hun bezigheden hadden, des avonds hun hart ophalen aan de gezonde schaatssport op de baan van de Vlissingsche IJsclub aan den Nieuwen Vlissingschen weg. Velen zulen zich nog de gezellige avonden van vorigen winter herinneren, toen men na verschillende vrywel „yslooze" jaren, weer eens naar hartelust heeft kunnen genieten, doordat de vorst lang bleef aanhoudeiï. Dit jaar zal de ysbaan echter gesloten moeten biyven. Met het oog op de verduis tering zou het ryden by avond reeds by voorbaat uitgesloten zyn. Het had in de bedoeling gelegen in de zomermaanden een betonnen vloer te stor ten, doch tengevolge van den oorlog is dit plin niet verwezeniykt kunnen worden. Het riet tiert er nu weer welig. Daar het clubgebouwtje tijdens de oorlogsdagen ook gedeelteiyk is ve?rnield en het verblyf op de baan, door haar ligging bovendien minder aantrekkelyk geworden is, heeft men om al deze redenen besloten de baan by even- tueele vorst niet open te stellen. Er wordt daarom ook geen contributie geïnd. Mocht er ys komen, dan zal men alleen op den Spuiboezem en plassen in de om geving aangewezen zyn, doch 's avonds zal er niet gereden kunnen worden. Hoe lief itien de yssport overigens heeft, twyfeïen w'ü' er niet aan dat de meeste menschen wel zullen hopen dat er dit jaar niet veel ys zal komen, met het oog op de brandstóffenvoorzlenlng, de vervóersmoei- lykheden enz., met alle nare gevolgen van dien. I nllllM De beste en zuinigste fampen ooit door Philips vervaardigd Bouwmaterialen distributiegoederen. De Staatscourant bevatte gisteren de Wijziging Bouwmaterialenbeschikking 1939 no. 1, waarin bouwmaterialen worden aan gewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der wet. De jacht open. Gisteren meldden wij, dat van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 de jacht op fazanten, hazen, ganzen, alle soorten eenden, (behalve bergeenden en eider- eenden) watersnippen, meerkoeten en goudpluvieren zal zijn geopend. Dit is evenwel onjuist. De jacht op fazantenha nen, ganzen en alle soorten eenden enz.. zal gedurende genoemd tijdperk geopend zyn. BROODBONNEN TE KOOP AANGEBODEN. De politie te Leiden heeft een winke lier aangehouden, dia opplakvellen met broodbonnen te koop aanbood. By een on derzoek in zyn woning werden groote hoe veelheden dezer volgeplakte vellen aan getroffen. Aangezien misdryf wordt ver moed, is de man in bewaring gesteld. DADER VAN INBRAKEN TE HOOGEVEEN AANGEHOUDEN. De politie te Hoogeveen heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van ze keren P. J. B., een goede" bekende van politie en justitie. Eenigen tijd geleden werd te Hoogeveen Ingebroken in een siga renwinkel, waarby 150 gulden werd ont vreemd. Dezer dagen werd weer Ingebroken, nu in de coöperatie. De buit bedroeg 40 gul den. Het onderzoek bracht aan het licht, dat B. zich sedert Paschen schuil had gehouden in een café te Hoogeveen. Dit huis werd nu omsingeld en toen B., aldus in het nauw gedreven, door een raam trachtte te ontvluchten, werd hy onder hevig verzet, gearresteerd. Hij beleende de inbraak in de coöperatie, doch wilde niet toegeven, dat hy ook in het sigarenmagazyn zou hebben ingebro ken. DOODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN EMMA. Gisterochtend omstreeks half tien is de 40-jarige seingever J. H. Smeets uit Echt in de laadplaats op de 410 meter verdie ping van staatsmijn Emma by het beladen der schachtkool zoo ernstig tusschen de mijnwagentjes bekneld geraakt, dat hy on middellijk overleed. Smeets was gehuwd en vader van vier kinderen. HERINNERING AAN DEN 9EN APRIL IN DENEMARKEN. Hst Deensche ministerie van oorlog heeft den familieleden van' de op 9 April gesneuvelde leden van het Deensche leger en van de Deensche grensgendarmerie een herinneringsmedaille doen toekomen. De medaille, die in zilver is uitgevoerd, ver toont aan de voorzyde het beeld van den Koning, en op de keerzyde den datum van 9 April 1910. Men zal zich herinneren, dat in het gevecht op den ochtend van 9 April dertien soldaten en drie grensgendarmen gevallen zyn. GROOTE BRAND IN JOEGO-SLAVIË. De stoommeelfabriek Stanisjitsj by Somber (Batsjka) is door brand verwoest. Door brek aan water kon aan blusschen niet gedacht worden, zoodat 30 wagons meel en 5 wagons t-rwe, alsmede zakken ter waarde van meer dan een half millloen dinar een prooi der vlammen werden. Een in de nabijheid gelegen electrische cen trale ls eveneens in vlammen opgegaan. De totale schade wordt op meer dan 7 millioen dinar geraamd. HONGAARSCHE PRINSES UIT DE VER. STATEN GEWEZEN. Het Amerikaansche departement van justitie heeft aan Prinses Maria Walden burg von Hohenlohe van Hongarye, bevo len de Ve. Staten vóór Zaterdag te ver laten. De autoriteiten verklaarden, dat de Prinses zich te San Francisco bevond, toen zy hiervan verwittigd werd. De redenen voor de uitwijzing zijn niet bekend ge maakt. HET TRAMVERKEER ENKELE UREN GESTAGNEERD. Eenige oogenblikken nadat de eerste tram hedenochtend te half acht naar Mid delburg was vertrokken, trad een storing in het net op, waardoor de tram die juist ter hoogte van de keersluis was gekomen, niet verder kon rijden. Direct werd met het herstellingswerk begonnen, zoodat anderhalf uur later het verkeer weer normaal was. Intusschen was deze stagnatie voor vele personen die zich naar hun werk moesten begeven, minder prettig. DE GASPRIJS. Verhooging met l'/2 ct. per m8. In de begrooting van het gemeente-gas bedrijf voor ••et dienstjaar 1941 ia ver werkt een verhooging van den gasprys met 0.01 per m3, ingaande 1 Januari 1941. Biykens een schrijven van de Gascommis- sie is deze sedertdien tot de overtuiging gekomen, dat die verhooging dient te worden gebracht op 0.015 per m3. B. en W. geven de Raad in overweging hiertoe te besluiten. Tevens vestigen zy er de aandacht op, dat. krachtens de „Pryzenbeschikking 1940" geen prysverhooging van goederen mag plaats hebben dan met machtiging van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nyverheid en scheep vaart Men denkt de hiertoe noodige bere keningen kwartaalsgewijze te maken. In verband met de voortdurende wyzi ging der prysvormendc factoren in den te- genwoordigen tyd wordt door de „Gas- stichting" in overweging gegeven om ten einde te voorkomen, dat e.v. ieder kwar taal een nieuw raadsbesluit zou moeten worden genomen tot gaspryswyziging, door den Raad aan het college van B. en W. een machtiging te doen verleenen om zoo noodig de gasprijzen te wijzigen overeen komstig de door genoemd departement toegestane formuleberekening. B. en W. geven den Raad in overweging tot het verleenen. dezer machtiging te be sluiten. Geslaagd. Onze stadgenoote mej. Rie Nederhand slaagde te Rotterdam, voor de „Ver. van examinatoren in Velografie" als velögrafe. Als byzonderheid zy hierby vermeld, dat mej. Nederland als eerste in Zeeland voor dit examen slaagde. De heer Theo Bos, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen manufactu- riersbrevet en het middenstandsdiploma. WILLEM NOSKE EN MARINUS FLIP SE SPELEN. Voor „Wlnterhnlp". Twee in de wereld der muziek bekende en hoog gewaardeerde Zeeuwen, de pianist Marinus Flipse en de violist Willem Nos- ke, speelde in het Schuttershof te Goes ten bate van „Winterhulp Nederland 1914". Dat is één van de goede dingen van de zen tijd, dat Zeeuwen, die Zeeland ontgroei den, er weer eens terugkeeren. Als Zeeuw heb je zulke knapen gevolgd, er over ge sproken met elkaar en met de ouders, er van gelezen in de courant, ze gehoord voor de radio, en het doet je goed, dat ze het „tot iets brengen", dat ze „beroemd" worden, al geniet je er dan ook maar „uit de tweede hand" van. Maar gisteren dan waren Marinus Flipse en Willem Noske „in levende lijve", hier aanwezig, en „in functie". Marinus Flipse achter den vleu gel, enkele malen als solist, en verder „duetteerende" met Willem Noske, die zyn kunnen op de viool toonde. Het programma, dat uitgevoerd werd, vermeldden we gisteen nog: muziek van Jaan Baptiste Loeillet, Beethaven, Mozart, Claude Debussy, Frred. Choppin, Alex Voormolen, Jaquin Nin en de „Danse es- pagnole" van Manuel de Falla, bewerking van Kleisler. Een op hoog peil staand pro gramma, dat beide kunstenaars gelegen heid bood hun kunnen in breeden omvang te toonen. Het gegevene afzonderlijk te bespreken, heeft in deze geen zin. Als de „Nacht in oude stad" van Alex Voormolen, ons geen klankenbeeld schildert van „een nacht in Veere", en wjj b.v. zyn „Sarabande" zoo veel hooger waardeeren, en innerlyk wèl mede beleven de „Refletsdans l'eau" van Debussy, of een „scherro" of een „Marcia funèbre" van Beethoven, dan is dat moge lijk een zuiver persoonlijke opvatting, ge voelen anderen dat misschien anders aan, en zal dat zeker niet te wijten zijn aan de beide toonkunstenaars van dezen avond, wier technisch kunnen, naar wy vermogen te beoordeelen uit het gegevene, op byzon- der hoog peil staat. Ook waar het er om gaat, door de volkomene beheersching der elk-instrument-eigene-techniek, den toon te doen leven, te doen jubelen, te doen treu ren er elke gevoels-nuance, elk tempera ment door weer te geven. En als we dit schryven, dan denken we zoowel aan Wil lem Noske als aan Marinus Flipse en als we daarbij dan toch nog eenig onderscheid tusschen beider prestatie gevoelen, dan is het waarschynlyk het onderscheid, dat al leen de jaren en zijn belevenissen de kun stenaars kunnen bybrengen, en dat zich uiten zal in zyn opvattingen en zyn weer gave dat hem verheft boven zyn techniek en hem, als het ware, nog inniger verper- soonlykt met de gevoelens aan welke de componist onderhevig was toen hy aan deze gevoelens klanken gaf. Maar al waar deeren wy dan zoo het van Marinus Flipse al zeer hoog, ook Willem Noske toonde buitengewone gaven en beiden te mogen hooren was een muzikale belevenis vooral ook om hun zoo gaaf op elkaar af gestemd samenspel die niemand der aanwezigen vergeten zal. Dat de vele aanwezigen over hetgeen zy te hooren kregen, enthousiast waren, en dat uitten in een spontaan aanhoudend applaus (dat beide kunstenaars tot een toegift noopte) behoeft na het voren staande. welhaast niet opgemerkt te wor- den. Deelen we tenslotte nog mede, dat de avond geopend werd door burgemeester Ten Kate, die, als plaatselijk directeur van „Winterhulp", Marinus Flipse en Willem Noske dank bracht voor hun belanglooze medewerking, en die daarby tevens met dank gewaagde over de vele moeite, die de heer Joh. Pilaar zich ter voorbereiding van deze avonden getroost heeft. DOOK TRAM OVERREDEN. Dinsdagavond is op het Frankenslag te 's-Gravenhage de 45-jarige mej. A, van der E. door een tramwagen van iy'n 1 aangereden en gedood. De duisternis is waarschynlyk de oor zaak van het ongeval. De bestuurder ver klaarde, voor de aanryding geen voetgang ster op den weg te hebben gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2