Po stgi \m ni a's 5553 of 877 Winterhulp Nederland DE VERVAARDIGING VAN POSTZEGELS. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 18 December 1940 Kroniek van den dag Oppositie in Zuid-Afrika. Generaal Hertzog, de vroegere minister president der Unie van Zuid Afrika, is dezer dagen, tegelijk met den minister van financiën, Havenga, uit het parlement der Unie getreden. Reeds eenige weken te voren had generaal Hertzog het voorzit terschap van de nationalistische partij neergelegd. De Engelschen hebben hun voldoening over het aftreden van den ouden generaal duidelijk geuit, omdat Hertzog reeds in November van het vorig jaar voorstelde, dat de Zuid Afrikaansche Unie een afzon derlijken vrede met het Duitsche rijk zou sluiten. Het resultaat daarvan is ge weest, dat Hertzog thans niet slechts als leider van zijn partij is afgetreden, doch ook zijn mandaat als afgevaardigde heeft neergelegd. Of 't vertrek van den 74-jarigen gene raal een vermindering der boeren-oppositie beteekent is aan twijfel onderhevig. Eerder zou men kunnen spreken van een ophel dering der fronten. De Deutsche Allgemeine Zeitung wijdt een hoofdartikel aan deze gebeurtenissen in Z.-Afrika en aan de op positie tegen generaal Smuts, den huidigen minister-president. Daarin wordt erop gewezen, dat de boeren onderling door ver schillende politieke schakeeringen worden verdeeld en dat ook de politiek van Hert zog met die van den felsten boerschen na tionalistenleider, dr. Malan, niet volkomen consequent was, ofschoon beiden na het uitbreken van den oorlog in Europa hun volgelingen weer bijeen gebracht hadden. Door het vertrek van Hertzog is thans de leiding van de boeren-oppositie in han den van Malan overgegaan. De Engel schen zullen dit feit geducht voelen. De tegenstellingen in Zuid-Afrika worden niet alleen gekenmerkt door de namen Hertzog en Smuts. De tegenstelling tus- schen de groepen dateert reeds van den tijd dat de Engelschen op Zuid-Afrikaansch grondgebied verschenen. De programma punten van dr. Malan worden veel scher per gesteld, dan die van Hertzog. Niette min vormden deze twee mannen een basis voor nieuwe samenwerking in de gemeen schappelijke oppositie tegen de gevaarlijke politiek van den premier Smuts. Hun sa menwerking was zoo krachtig, dat Smuts genoodzaakt was de verklaring af te leg gen, dat thans geen Zuld-Afrikaansche troepen naar Europa zouden worden ge zonden Daarmede waren de voorvechters van de onafhankelijkheid der boeren evenwel niet tevreden. Zij stelden alles in het werk voor een afzonderlijken vrede van de Unie met de Asmogendheden, waardoor Zuid-Afrika zich van den Engelschen oorlog zou los maken. Hertzog beperkte zijn actie niet alleen in het houden van redevoeringen. Tot twee maal toe wist hij een stemming in het parlement te verkrijgen. De afgevaardigden bleken voor 45 tegen Smuts positie te hebben gekozen. Bij nieuwe verkiezingen zou, naar men uit deze stemming kon aan nemen, de boeren-oppositie een aanzien lijke versterking krijgen. Het uitschrijven van nieuwe verkiezingen wordt echter door de Britsche autoriteiten consequent gewei gerd. In de beoordeeling van deelname aan den oorlog bestond tusschen Hertzog en Malan algeheele overeenstemming. Ook laatstgenoemde keerde zich met alle scherpte tegen de imperialistische plan nen. Voor Malan, die niet in de laatste plaats zijn volgelingen onder de universi- teitsjeugd vond, stond van den aanvang af het volksche probleem op den voorgrond. Steeds opnieuw heeft Malan ook gewezen op den dreigenden omvang, welke de jood- sche immigratie aannam. Daarbij komt voor hem de scherpe tegenstelling tot de Engelschen, die hij evenzoo niet slechts in staatspolitieken zin, doch ook in natio- nalen zin aanbrengt. De meer radicale eischen van Malan werden aanleiding tot de scheiding tusschen hem en Hertzog. Hertzog trok zich terug uit de partijlei ding en uit het parlement, in het besef, dat dragers van den afweerstrijd der boe ren in de toekomst jongere krachten dan hjj moeten zijn. Dr. Malan heeft reeds meermalen den wil van het hoerendom als volgt tot uitdrukking gebracht: het doorsnijden van de Britsche banden en het uitroepen van een Zuid-Afrikaansche republiek. De beslissing over de toekomst der Unie, ligt dan ook niet bjj den aan Enge land onderworpen Smuts alleen. Vrijlating van Vlaamsehe krijgsgevangenen. Naar volgens het A.N.P. te Berlijn ver luidt, zullen van de thans nog in Duitsch- land vertoevende 60.000 Vlaamsehe krijgs gevangenen, 20.000 nog vóór Kerstmis, voor zoover de transportmiddelen zulks toelaten, naar huis worden gestuurd. De overige Vlaamsehe krijgsgevangenen zul len zoo mogelijk nog in Januari worden vrijgelaten. In dit verband moge eraan herinnerd worden, dat destijds door een grootmoedig gebaar van Adolf Hitler ver reweg het grootste deel van de Belgische krijgsgevangenen is vrijgelaten. De vrijla ting geschiedde naar mate de economische positie van België een werkverschaffing aan de terugkeerende krijgsgevangenen mogelijk maakte. Op het oogenblik bevin den zich incl. de Vlamingen, die thans worden vrijgelaten, nog ongeveer 185.000 Belgische krijgsgevangenen in Duitsch land. Deze gevangenen worden inmiddels voor de keuze gesteld om als vrije arbeiders in Duitschland te werk gesteld te worden. Britsch eskader uit Gibraltar vertrokken. Uit Algeciras meldt het D.N.B.Een Engelsch eskader, bestaande uit veertien oorlogsschepen van verschillenden aard, kruisers, vrachtschepen en kleinere vaar tuigen, is uit Gibraltar vertrokken in de richting van den Atlantischen Oceaan. Verscheidene vliegtuigen bege? "^en het eskader gedurende eenigen tijd. Landbouwcrisis maatregelen dienen afgeschaft te worden. NAAR DEN DOELBEWUSTE LANDBOUWPOLITIEK. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft gisteren in „Royal" te Arnhem een algemeene vergadering ge« houden, onder presidium van den heer A, Fleskens, burgemeester van Geldrop en voorzitter van den bond. Na de behandeling der jaarstukken sprak ir, S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening over „vaste prijzen in den landbouw". Spr. achtte het gewenscht, dat leder zich de volle consequenties van een eventueele invoering van het vaste prijzen-stelsel zou realiseeren. Het beteekent, dat de voor naamste producten van den landbouw tegen prijzen, welke voor het oogsten, of als het kan voor het moment van het zaaien, voor zoover het akkerbouw en tijdig van te voren voorzoover het de veeteeltproducten betreft, worden bekend gemaakt. De land bouwer weet dan voor welken prijs hij kan produceeren, Zijn bedrijf is dan niet meer onderhevig aan ongeregelde wisselingen in het prijspeil. Het prijsrisico is het eenige risico, dat den landbouwer bij dit stelsel wordt afgenomen. De landbouwcrisismaatregelen, welke door hun tijdelijk karakter een onzekeren grondslag hadden, dienen te wox-den afge schaft en vervangen door een doelbewuste landbouwpolitiek, of liever een doelbewuste economische politiek, waarvan een goede prijzenpolitiek een der belangrijkste onder» deelen is. Het vasteprijzenstelsel past geheel in' een maatschappij met een geleide econo mie. Men zal veel meer een voorraad-poli» tiek moeten volgen, dan in het verleden het geval was. Ir. Louwes betoogde, dat het stelsel van de vaste prijzen een onderdeel is van een middel tot een groot doel en dat men in geval de misère, welke na den vorigen oorlog ontstond, zich 'ook thans in den komenden vredestijd mocht herhalen, het stelsel der vaste prijzen zeer zeker dient te accepteeren. Het land, dat de beste or ganisatie opbouwt, zal daarvan het meest profiteeren. Gedenkteeken voor gesneuvelde grenadiers en jagers. Het is thans ongeveer iy2 maand ges leden, dat de luitenant-kolonel b. d. H. Dw Scherpenhuyzen, Vm. commandant van het regiment jagers een oproep richtte tot allen, die gedurende de mobilisatie als. grenadier o£ als jager dienden, om een bijdrage te schenken voor de oprichting van een waardig monument, ter nage dachtenis aan alle grenadiers en jagers, die in den strijd van Mei 1940 hun leven voor hun vaderland offerden. Tal van bijdragen groot en klein en, vele sympathiebetuigingen werden ont vangen. Zonder twijfel zal een leder het toe juichen, indien het gedenkteeken kan; worden geplaatst op een mooi punt in de residentie inplaats van op de algemeene begraafplaats. Het streven is, om dat te kunnen bereiken. Doch daarvoor is noodig, dat nog meer algemeen wordt bijgedragen. Voor dit doel is veel meer noodig dan de som van ruim 2600,welke tot op heden is bijeengebracht. Daarom nogmaals een oproep tot allen, die het als een daad van ware kameraadschap moeten aan voelen, om de nagedachtenis van alle gre nadiers en jagers die vielen, op deze wijzg te helpen eeren. Bijdragen kunnen worden gestort op' postrekening noa 168575 van Lt. kolonel b.d. H. D. Scherpenhuyzen, van Aerssen- straat 40 Den Haag. Vliegtuigen uit Amerika voor Engeland. De Amerikaan Leonard Engel schrijft in het Britsche luchtvaarttijdschrift „Plight", dat in Augustus jl. slechts 289 Amerikaansche vliegtuigen aan Engeland geleverd zijn, in September zelfs nog min der. Engel gaf als zijn meening te kennen, dat de Amerikaansche leveringen in de komende maanden kunnen worden opge voerd tot ongeveer 300 tot 350 machines per maand. Niettemin zal Duitschland waarschijnlijk ook tijdens het geheele ko mende jaar en gedurende de eerste helft van 1942 over een numerieke meerderheid van het luchtwapen beschikken. van de Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5 5 5 3. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V., Amsterdam, no. 877, Stort op Ge brengt geluk in veler leven! Van drukpers tot postzegelautomaat En ge kunt nu dan, met veel kennis ge wapend een rondgang gaan maken. Ge kunt zien hoe de plaatdrukmachine werkt en welk een eigenaardig silhouet deze heeft door de lange strooken geweven stof, die in banen naar de plaat gaan en daar van de overtollige inkt wegstrijken. In lange banen komen de postzegels uit de rotogravurepers. Zij worden niet alleen in vellen gesneden, maar ook. opgerold om te dienen voor de automaten. (Foto P.T.T.) voor postzegels niet gebruikt. De offset echter wel. By deze techniek wordt het object gecopiëerd op een zinken plaat. De zinkplaat wordt geïnkt en geeft het beeld door aan een cylinder met een rubberlaag en deze komt weer met het papier in aanraking. Het meest toegepast worden de rotogra- Wanneer men een rondwandeling door dit bedrijf maakt, is er afwisseling en ver scheidenheid: men komt langs groote ma chines, waarvan de deelen draaien en wen telen en waar de lucht vervuld is van donderend lawijt. Door zalen waar het oor verdoofd wordt door talrijke geluiden, die samenvloeien en tot een doffe, deunende cacophonie worden. Door ruimten waar een zoet-zure, weeë lucht bedwelmt en de rust en de stilte heerschen van de vredige stu deerkamer, waar nochtans de etser zijn arbeid verricht; door hallen waar de dam pen van de lijm zwaar zijn, opslagplaatsen waar het papier opgetast is; men komt afwisselend van koude in warmte, langs persen In menigvuldige afmetingen en vorm, de gommachines, de perforators, de vele drukkerijen, het laboratorium waar met grillig gevormde kolven en buizen geëxperimenteerd wordtDat alles werkt samen om den postzegel te produ ceeren, den postzegel die feilloos en artis tiek verantwoord moet zijn. Als men in de onderste gewelven van het grootste, nieuwe gebouw komt, waant men zich in de kluizen van een bank. En in zekeren zin is het er ook wel een. Hier worden de kostbare, nog niet afgeleverde vellen postzegels bewaard, evenals de oor spronkelijke geëtste plaatjes, waarvan ze gels werden gemaakt. Het is niet gemak kelijk hier door te dringen. Zware deuren met vele sloten, getraliede schotten en dikke muren beletten den indringer den toegang. Doch als men eenmaal hier bin nen is, dan ziet men de talrijke kleine din gen, de drukplaten, de matrijzen welke ieder een ontzaglijke waarde vertegenwoor digen. In de welhaast sombere stilte van deze katakomben wordt evenwel niet de eigenlijke arbeid verricht. Deze geschiedt elders in het gebouw, waar de persen draaien en de vaklieden zich vereenigen om gezamenlijk den postzegel te scheppen. Van den postzegel, product van wetenschappe lijke onderzoekingen, van eeuwenoude druk kerskennis, vertelden wij den vorigen keer, hoe 't papier met het ringetjeswatermerk wordt gegomd, en in het kort beschreven wij den boekdruk oftewel hoogdruk en den diepdruk, de methode van het plaatdruk ken. ANDERE METHODES. Behalve met dep plaatdruk worden de zegels ook in rotogravure uitgevoerd. Dit proces leent zich bijzonder voor zacht vloeiende tinten en geleidelijk zich oplos sende contouren. Hiervoor wordt het ont werp gecopieerd op jen z.g. diapositief. Met dit diapositief vordt zoogenaamde pigmentpapier be licht en dat wordt dan weer overge bracht op een kope ren cylinder, waarop de partijen die druk ken moeten in de diepte worden ge- etst. Het papier rolt dan ouder den koperen cylinder en de vluchtige inkt wordt opgezogen, zoodat het positief beeld ontstaat. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat bij den diepdruk de oppervlakte van de plaat of van de rotogravure zelf niet mag drukken. De inkt moet alleen uit de holten komen. Daarom wordt tel kens, voordat 't pa pier bedrukt wordt, de overtollige inkt weggeveegd; bij de De moeilijkheden, die overwonnen moe ten worden zijn talrijke. Zoo moet b.v. het papier gevocht worden bij den plaatdruk. Men begrijpt hoe bezwaarlijk dit is, als men bedenkt dat het papier reeds van te voren gegomd werd. In Haarlem is echter een werkwijze gevonden om toch te voch ten een noodzakelijk kwaad zonder dat het papier aan alles en nog wat blijft plakken. Zooals wij reeds opmerkten, wil het toch nog wel eens gebeuren, dat er ergens iets slipt ende misdruk is ontstaan. Maar dit is minder erg, dan dat er na het druk ken aan de postzegels wordt geknoeid. Het is nü al weer heel wat jaren geleden, dat het alarmeerende bericht de ronde deed, dat er een manier was gevonden om van oude postzegels het stempel te ver wijderen en ze als nieuw nogmaals te ge bruiken. Natuurlijk is hiervoor een afweer gevonden. Er kunnen goede maatregelen genomen worden tegen de heeren frau deurs. Een manier is, het papier na het gommen van een preparaat te voorzien. Hierop komt het drukbeeld. Mocht een ad- spirant-vervalscher het in zijn hoofd halen aan den zegel te radeeren, dan verbreekt het preparaat het verband tusschen papier en inkt en het gevolg is dat de zegel voor goed onbruikbaar wordt. Er zijn bovendien nog meer wapenen in het arsenaal. Er kan een ingewikkeld en duur procédé als de plaatdruk worden gekozen, of wel men neemt een meerkleurendruk of twee of meer druktechnieken, een watermerk, ge kleurde vezels in het papier, enz., enz. Het aantal variaties is bijna eindeloos en een wanhoop voor den vervalscher. In de afdeeling Verificatie worden de vellen postzegels nog eens stuk voor stuk gecontroleerd en geteld, voordat zij aan P. T. T. worden afgeleverd. (Foto P.T.T.) vure en de - offset. De plaatdruk wordt voornamelijk gebruikt voor zegels met hooge waarde of bijzondere beteelcenis, voor zomerzegels en eenigen tijd geleden o.a. nog voor de jubileumzegels van Luxem burg. Van het ontwerp van den zegel hangt echter af, welke der druktechnieken toegepast worden. Welnu, men weet thans een beetje den weg in den doolhof van het drukkerslatijn. Het perforeeren is een nauwkeurig werkje. Met zes stuks tegelijk worden de vellen onder de ponsmachine geschoven, welke de'gaatjes in het papier slaat. Daarna kunnen de post zegels afgescheurd worden. .(FotoP.T.T.), DE PERFORATIE. Zoodra de postzegels in vellen van hon derd of meer stuks de pers verlaten, zijn zij bijna klaar voor het gebruik. Alleen moeten dan nog de perforaties aange bracht worden en ook dit kan een middel zijn tegen vervalsching. In de perforatie- afdeeling worden de vellen in de machine geschoven. Hierin worden door ponsen kleine gaatjes uit het papier gestooten, waarlangs later afgescheurd kan worden. En zelfs dit schijnbaar simpele onderdeel van het groote geheel eischt nog een bijna wiskundige kennisDe allereerste ze gels werden niet geperforeerd, maar een voudig van de vellen geknipt. Nu is de per foratie alleen al een bron van studie voor den liefhebber, die aan de hand van het aantal uxtkervingen aan den zegel zwaar wichtige theorieën opzet omtrent her komst en waarde van den zegel. Na het perforeeren van den postzegel gaam de vellen naar de afdeeling Verifi catie. Hier wordt nauwlettend nagegaan of alle zegels aan de eischen voldoen, of ixergens een foutje is te vinden. Dan w< den de vellen nog eens geteld en na al deze omzwervingen zijn de postzegels ein delijk en ten laatste gereed voor lxet ge bruik. Zij gaan naar de postkantoren, naar de agentschappen, naar de automaten en de haastige klant koopt er een aantal van om zijn bx-ieven mede te verzenden. En denkt nauwelijks of nooit aan den reus- achtigen arbeid die er aan voorafging. Het is „slechts een stukje papier", met aan den eenen kant gom en aan de andere zijde een prentje en hiervoor moet e zeker bedrag betaald worden. Maai de philatelist weet wel meer en beter De pers ratelt en stampt, er is la waai van botsende metalen deelen, vele handen zijn noodig voor het bedienen van de machines, vele oogen zien scherp toe of er niets verkeerd gaat Groote vellen bedrukt met kleine rechthoeken, komen uit de pers. Het zijn de postzegels, de waardepapiertjes, die in grooten getale aanstonds de „fabrielc" zullen verlaten, de fabriek van Joh. Enschedé en Zonen te Haarlevi. plaat geschiedt dat met lange banen ge weven stof, bij de roto met een „rakel", welke langs de rol glijdt. Na den hoogdmk (of boekdruk) en den diepdruk (rotogravure en plaatdruk) is er nog de vlakdjTik. Deze methode heeft als merkwaardigheid, dat de gedeelten die wel en die niet moeten drukken zich op één oppervlakte bevinden. Het principe berust op het bekende wederzijdsche afstooten van vet en water. Alleen het drukbeeld neemt de inkt aan, het overige water. De moeilijke en kostbare steendnxk wordt TEGEN DE VERVALSCHERS. Men kan de offset bewonderen, men kan de rotogravure zien en met verbazirxg waarnemen met welk een groote snelheid hier gedrukt wordt, kortom men begrijpt nu al datgene wat bij het werkelijk druk ken van de postzegels te pas komt. Vele volleerde vaklieden drommen samen rond een pers. Elk hunner is een klein onderdeel toevertrouwd en van hun samenwerking en oplettendheid hemgt het grootendeels af of de postzegels goed zijn. Want deze arbeid is niet dom-machinaal, maar eischt den mensch. Men ziet het overal, bij den etser die met kalmte graveert en minuscule, nauwelijks voor het oog zichtbare lijnen en punten aanbrengt, bij den drukker, enz. Men kan het overal waarnemen in dit bedrijf dat hier de vakarbeid noodig is en niet de slaaf van de machine. En daarom is h6t post zegels drukken dankbaar en voor den vakman meer dan een beroep, een roeping zou men bijna zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5