NIILHIJ STADSNIEUWS STADSNIEUWS STADSNIEUWS Goes. DE "VISSCHERS MOGEN THANS TOT WESTKAPELLE VAREN. De trek van de schardijn naar zee heeft zich in de afgeloopen dagen voortgezet. Met de tot nu toe geldende bepalingen voor de visschers, zou het thans met de visscherij op schardijn gedaan zijn, doch Maandag is toestemming gekregen tot Westkapelle te varen, zoodat de zilveren vischjes in het Oostgat gevolgd kunnen worden. Dientengevolge konden Maandag en Dinsdag en ook heden nog behoorlijke hoeveelheden aan" de mijn gebracht wor den, die door de vraag uit Holland, goede prijzen opleverden. Toch zijn de vangsten al geringer, wan neer men per vaartuig gaat rekenen. Van daar werd bijv. ongeveer 11.500 kg. verkocht, welke hoeveelheid echter door 45 vaartuigen werd aangevoerd, hetgeen dus niet zooveel is. Daar er thans ook in Holland wat schardjjn schijnt gevangen te worden, is de vraag niet zoo groot meer dan in de voorgaande dagen, zoodat de kans bestaat dat de prijzen iets zullen dalen, waardoor de visch meer in het bereik gaat komen voor den handel in Vlissingen. Daartegen over staat natuurlijk ook weer dat de vis- scherij op schardijn dan misschien iets gaat afnemen en dat men zich weer op de vangst van andere visch gaat toeleggen. Ook gis teren was dit reeds het geval, al geschied de dit toen door visschers die niet voldoen de schardijn konden bemachtigen. Zoo konden weer eenige partijtjes visch en garnalen aan de mijn gebracht worden. Intusschen gaat het voor de visschers in deze dagen gelukkig niet slecht en kan na de vele moeilijke tijden weer een be hoorlijk centje verdiend worden. AUTO'S OP PERSGAS Naar wij vernemen wordt ook bij de Vlissingsche gasfabriek de mogelijkheid onder oogen gezien van het leveren van „persgas", dat is lichtgas in cylinders en bestemd als brandstof voor auto's ter vervanging van benzine. De plannen ver- keeren echter nog in het beginstadium, terwijl aan dit vraagstuk vele moeilijk heden z\jn vérbonden. De kosten van een aanschaf van een installatie bijv. 'zijn vrij hoog. Naar men reeds in ons nummer van Vrijdag jl. heeft kunnen lezen bij de bespreking van soort gelijke plannen te Goe3, kost een derge lijke installatie ongeveer 35.000,Een zeer aanzienlijk bedrag dat in den korst mogelijken tijd afgeschreven dient te wor den, daar het uiteraard niet te zeggen veilt hoelang van persgas als brandstof voor auto's gebruik gemaakt zal worden. Bovendien zijn de cylinders waarin het gas geperst wordt en die door de auto's meegevoerd moeten worden, momenteel moeilijk te verkrijgen. Intusschen is bij besprekingen met ver schillende autobezitters gebleken, dat voor een en ander wel interesse bestaat. Daar de wagens in deze omgeving over het alge meen geen groote afstanden behoeven af te leggen is gastractie ook zeer goed mogelijk. Het rijden met persgas is evenwel slechts aan een bepaalde categorie van wagens toegestaan, o.m. bestemd voor levensmid delen- en brandstoffenvervoer. Voor het personenvervoer wordt over het algemeen geen vergunning gegeven van gastractie gebruik te maken. Teneinde aan de plannen meer vasten vorm te geven, ls het wel gewenscht clat bezitters van auto's die op persgas willen overgaan en daartoe vergunning kunnen krijgen, dit zoo snel mogelijk doen temeer daar het nog ongeveer een half jaar duurt voordat de installatie nadat zij besteld 13, op de fabriek geheel bedrijfsklaar zal zijn. De rantsoeneering van gas. De maatregelen tot rantsoeneering van gas, die inhouden, dat men 100 van het vorige jaar mag verstoken, zullen ver schillenden huisvrouwen die ter bezui niging van kolen den laatsten tijd meer gas gebruikten, eenige beperkingen gaan opleggen. Over het algemeen is het gasverbruik hier echter niet bijzonder sterk gestegen, enkele uitzonderingen daargelaten. De fabriek werkt thans weer normaal. Er zijn nog kolen onderweg en wanneer deze ontvangen 'zijn, heeit men tot eind April voldoenden voorraad, zoodat de af nemers zich weinig ongerust behoeven te maken over de gasvoorziening. SPREEKUUR WETHOUDER VAN FINANCIËN EN SOCIALE ZAKEN. De wethouder van financiën en sociale zaken is verhinderd morgen spreekuur te houden. HET OPHALEN VAN SCHILLEN ENZ. Ten aanzien van het ophalen van aard appelschillen, groentenafvallen enz. wordt er nogmaals op gewezen dat men niet verplicht is, zooals bij het huisvuil, de emmers met? afval van te voren buiten te zetten. De daarvoor door de gemeente aangestelde schillenboeren halen een en ander van huis tot huis op. Er is gebleken dat sommige menschen hun afval nog geven aan personen, die dit vroeger ook ophaalden, doch thans geen vergunning daartoe hebben. Dit is niet toegestaan. Doet men het toch, dan stelt men zich aan strafvervolging bloot. Kerstfeest Weerafdeeling N.S.B. Men verzoekt ons nader de aandacht te vestigen op een elders in ons blad voor komende advertentie van de weerafdeeling der N.S.B. te Vlissingen, welke op den tweeden kerstdag aan kinderen, die zich daartoe opgeven een kerstfeest zal aan bieden. VERGADERING GEMEENTERAAD. De gemeente zal Vrijdag, 27 December a.s., des voormiddags 10 uur, in het tijde lijke gemeentehuis, gevestigd in de Zee vaartschool, 'in vergadering .bijeenkomen. Na afhandeling van de gewone agende en de installatie van de twee nieuwe raads- MEJ. H. M. VAN DER MET WORDT NEGENTIG JAAR. Zaterdag 21 December a.s. zal mejuf frouw H. M. van der Mey negentig jaar worden. Mej. van der Mey was een van de eerste vrouwelijke studenten in Nederland, Reeds in 1895 behaalde zij haar acte Duitsch en later nog enkele andere acten. In hetzelfde jaar werd zij benoemd tot leerares Duitsch te Goes. Zij werkte mede aan tal van letterkundige tijdschriften en ook aan het bekende weekblad „De Am sterdammer". Voorts was zij redactrice buitenland van de „M iddelburg- sche Coura nt". Verder was zij oprichtster van de ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht en de ver- eeniging „Ons Huis" te Amsterdam. Voor de vrouwenbeweging in Nederland heeft z\j veel gedaan en was zij o.a. hoofd redactrice van -„Belang en Recht". Sedert dertig jaren is zij te Laren (N.-H.) woon achtig. NIEUW RAADSLID. In de vacature van raadslid, ontstaan door het ontslag nemen van den heer M. H. Boasson, heeft de voorzitter van het Centraal stembureau aanvankelijk be noemd verklaard den heer C. A. Minder hout. Deze heeft nu rijp beraad voor die benoeming bedankt, waarna benoemd ver klaard is de heer J. P. P. Doorenbos, die de benoeming beeft aanvaard. wriiïei'zöfgèïïi VAN 1859 f FAI E'SS i RAAI 9. DEN HAAG WEDER EIS RIJWIEL GESTOLEN. Ook Dinsdag is weder een onbeheerd staand rijwiel door een onbevoegde wegge nomen. BEKEURINGEN. De politie heeft proces-verbaal opge maakt wegens het laten staan van een auto in den Penninghoelc zonder de voor geschreven verlichting. Wederom zijn vier personen verbaliseerd, die het roode achterlicht van hun rijwiel niet voldoende naar boven hadden afge schermd. HET CONCERT NOSKE—FLIPSE. Bij de plaatsbespreking voor het concert, dat morgenavond in den Schouwburg gege ven wordt door de heeren Noske en Flipse was de belangstelling van dien aard, dat zij, die nog willen gaan niet teleurgesteld hoeven te worden. N.V. ZEEUWSCHE VOEDER- EN KUNSTMESTHANDEL. In de Dinsdag gehouden algemeene ver gadering vain de N.V. Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel alhier, zijn de balans en de winst- en verliesrekening goedge keurd en kon worden besloten, na ruime afschrijving en reserveering 50 per aan deel uit te keeren. Tot commissaris werd benoemd de heer ir. W. Kakebeeke, direc teur van de Bathpolders, wonende te Ril land, zulks in de vacature van wijlen den heer W. Kakebeeke te Goes. Verboden slachting. De politie heeft een slager verbaliseerd wegens het slachten van een rund, zonder dat hij daarvoor de vereischte toestem ming had. LOOP DER BEVOLKING. Een verkeerde correctieregel maakt een deel van de lijst van vertrokken personen, voorkomende in het nummer van gisteren onduidelijk. 'Vanaf den tienden regel van onderaf moet de lijst luiden mej. J. P. Calatz, zonder, van Kapoenstraat 9, naar Den Haag, Sopihialaan lb;J. Ch. Ketelaars, chauffeur, van Nieuwstraat 27 naar Den Haag, Staverdenstraat 16 mej. F. M. A. Keijsers (niet Kejjsens), zonder, Lange Burg 18, naar Tegelen, Prins Hendrikstraat 17 en verder als gisteren gemeld. Burgerlijke Stand OOST- EN WEST-SOUBURG. Van Woensdag 11 tot en met Dinsdag 17 December. GeborenJacob Adriaan, zoon van P. A. Millenaar en J. A. Vroegop Jeanet Cor nelia, dochter van I. v. d. Burght en J. M. Brouwer Johny, zoon van G. Runhaar 'en Z. M. de Decker Johanna Maria, dochter van D. Tange en A. J. Filius. WESTKAPELLE. Van 8 tot en met 14 December. Getrouwd: Adriaan Lous, 26 jaar en Pieternella Heijt, 24 jaar. leden, mej. H. Meijer en de heer J. M. van Llnschoten, zal vervolgens de voorbespre king van de begrootingen der gemeente en bedrijven plaats vinden. Getyen. (Zomertijd). December, Woensd. 18 4.48 17.15 11.32 23.39 Donderd. 19 5.29 18.01 12.15 24.19 Vrijdag 20 6.15 18.49 13.02 1.04 Zaterd. 21 7.04 19.46 13.52 Zondag 22 L.K. 8.05 10.48 1.57 14.45 Maand. 23 9.06 21.53 3.03 15.53 Dinsd. 24 10.21 23.08 4.15 17.02 Woensd. 25 11.34 24.14 5.29 18.17 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min, later, S Springtij. zyoot een man! LANDARBEIDERS EN DE ONTSLAGVERORDENING. Van het departement van Sociale Za ken ls het volgende rondschrijven aan de gemeentebesturen uitgegaan Aangezien In het rondschrijven van 15 Juli 1940 werd bepaald, dat na 5 Juli 1940 personen slechts in de steunregeling kun nen worden opgenomen, indien hun namen voorkomen op de bekende, door de werkge vers opgemaakte en door de arbeidsin spectie voor accoord gèteekende lijsten, doet zich momenteel de moeilijkheid voor, dat in feite ontslagen arbeiders in den land- en tuinbouw niet in de steunregeling kunnen worden opgenomen, omdat him werkgevers weigeren een ontslagvergun ning aan te vragen. Deze werkgevers heb ben zich op het standpunt gesteld dat „landbouwbedrijven of tuinbouwbedrijven" niet vallen onder „Gewerbebetrleben", ge noemd in het eerste uitvoeringsbesluit van 11 Juni 1940 betreffende het beperken van werk. Sommige kantonrechters hebben zich reeds voor deze meening uitgesproken, in verband waarmede termen zijn gevonden om voorloopig goed te keuren, dat ontsla gen landarbeiders die lid zijn van een werk- loozenltas voor landarbeiders, Indien zjj niet voor het doormaken van een wachttijd in aanmerking komen en ook overigens aan alle terzake gestelde eischen voldoen, In de steunregeling worden opgenomen, tegen overlegging van een ontslagbewijs, getee- kend door den laatsten werkgever. Registratie van duiven. De commissie ter behartiging van de belangen van Nederlandsche postduiven- verzamelaars maaict bekend, dat 1). Alle postduiven, welke na 15 Mei 1940 geboren zijn, en nog niet op de offi- cieele gestempelde hoklijsten voorkomen, onverwijld moeten worden opgegeven aan deze oommissie, met nauwkeurige om schrijving van serienummer 2). hetzelfde moet geschieden met alle oude duiven, die niet op de officieele ge stempelde hoklijsten voorkomen j 3). voor ongeringde duiven verplichte sluitrlngen worden verstrekt door het na tionaal verbond van Nederlandsche post- duivenhouders 4). Van dit oogenblik af, alle soorten sierduiven ter registratie moeten worden opgegeven aan de commissie, met uitzon dering evenwel van de volgende rassen kroppers, pauwstaarten, raadsheeren, tui melaars met sokken en slenkers. Deze laatste vallen dus buiten de re gistratie. Evenals voor de postduiven moeten dus ook van de sierduiven die voor registratie in aanmerking komen, hoklijsten in triplo worden gemaakt, n.l. één exemplaar voor den burgemeester ter plaatse, één, dat op het hok van den betrokken liefhebber aan wezig moet zijn, terwijl het derde exem plaar in het archief der commissie be waard blijft. 5). De opgaven uiterlijk eind Januari 1941 moeten zijn ingeleverd. Geschiedt zulks niet, of eventueel na het sluiten van dezen datum, dan loopen over treders gevaar, gestraft te worden volgens de Duitsche militaire wetten. 6). Tentoonstellingen van post- en an dere duiven, in welken vorm ook, zijn streng verboden. In verband hiermede is het vervoer van postduiven en andere duiven buiten .de kom eener gemeente, eveneens streng ver boden, indien althans dit vervoer niet ge dekt wordt door een speciale schriftelijke vergunning, welke, met redenen omkleed, aangevraagd kan worden bij de commissie, Prinsengracht 407, Amsterdam, voor noemd. 7). Al de houders van postduiven en andere duiven, welke bij de commissie Hornstra geregistreerd worden, zijn ver plicht zonder voorbehoud, zich op te ge ven als lid van het Nationaal Verbond van Nederlandsche postduivenhouders, Amsteldijk 44, te Amsterdam, uiterlijk tot 22 December 1940. Overtreders zullen gestraft worden met: 1). Inbeslagname van alle duiven 2). volgens de Duitsche militaire wetten. Een ernstige waarschuwing is hier zeker op zijn plaats. BRAND IN ZWEED SCHE KRUITFABRIEK. Dinsdagmiddag is een geweldige brand uitgebroken in een Zweedsche kruitfabriek te Carlskoga als gevolg van een ketel ontploffing. Daar in de voorraden kruit de eene ontploffing na de andere ont stond, moest de geheele fabriek ontruimd worden. Drie personen werden zwaar en vele licht gewond. DE VERBETERING VAN HET KERKPLEIN. Het oordeel der Commissie voor gemeentewerken. De „Commissie voor Gemeentewerken' schrijft, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot verbetering van het Kerkplein, o.a, aan den Laad: „In de eerste plaats meenen wij, dat B. en W. een woord van dank toekomt voor de omvangrijke voorbereidende werk zaamheden, welke noodig zijn geweest om tot een oplossing van dit verkeersprobleem, dat reeds zoolang de aandacht vroeg, te komen. Het ls ons bekend, dat verschillen de plannen onder de oogen móesten wor den gezien en vele besprekingen moesten worden gehouden om tot een resultaat te komen. Een woord van erkentelijkheid aan het adres van de Kerkvoogdij voor de wij ze, waarop deze medewerking verleende, is hiernaast zeer zeker op zijn plaats. Met de verkregen resultaten kan Uwen Raad naar onze meening tevreden z(jn, daar het thans aangeboden plan werkelijk een zeer belangrijke verbetering brengt. Een minderheid in onze commissie had evenwel gaarne gezien, dat B. en W. nog een stapje verder waren gegaan en hadden kunnen voorstellen het geheele terrein, dat nu voor het parkeeren der wagens zal worden bestemd, van de Kerkvoogdij aan te koopen, zoodat de aangelegenheid van het parkeeren aldaar geheel in handen was gekomen van de gemeente en niet langer door de Kerkvoogdij werd be handeld. In dat geval zou vanzelfsprekend In de koopsom van den grond moeten zijn verdisconteerd een billijke afkoop van de inkomsten, welke de Kerk thans heeft aan parkeergelden. De meerderheid der commissie, hoewel in principe wel Iets voelende voor deze gedachte, acht het groote financieels offer, dat 1 ervan voor de gemeente het gevolg zou zijn en de daaraan voor de gemeente verbonden ri sico's niet te verantwoorden. Immers er bestaat niet de minste zekerheid, dat in de toekomst het aantal wachtdiensten door coördinatie van het vrachtgoederen- verkeer niet belangrijk zal worden inge krompen, tengevolge waarvan de inkom sten veel minder zouden worden. De meerderheid der commissie adviseert Uwen Raad mitsdien te besluiten over eenkomstig het voorstel van B. en W." 'N VERRASSING VOOR VADER? De winkelierster W. L. H. miste gister avond van haar toonbank een kistje siga ren. Aangifte bij de politie volgde, die al spoedig de daderes, het 12-jarig meisje C. K., gevonden had. Haar ouders bicken, toen de politie beslag op den buit legde, van het een en ander nog niet op de hoogte te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt. DE VECHTPARTIJ. In verband met de vechtpartij en de ver nieling van een ruit in de Langevorst- straat, waarvan wij gisteren melding maakten, werd proces-verbaal opgemaakt tegen D. J., H. R., P. V. en J. de W., allen te Goes woonachtig. KOSTEN ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor het be drag per leerling voor het openbaar on derwijs voor 1941 vast te stellen op 11.16 voor het lager onderwijs en op 18.38 voor het buitengewoon lager onderwijs. DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1941. Het geraamde tekort gestegen tot 115.937.35. Naar aanleiding van het rapport der Financieele Commissie schrijven B. en W. het volgende aan den Raad: „De opmerking der commissie, dat de raming van verschillende onderhoudspos- ten zoomede van posten wegens verlich ting en verwarming in verband met de huidige prijzen te laag geacht moet wor den, achten wij juist. Men moet evenwel in het oog houden, dat de meeste ramingen dateeren van de maand Juli van dit jaar, toen de prijzen van onderscheidene artike len nog lagen beneden die van thans. Het is zeer wel mogelijk om de diverse ramingen te verhoogen, doch de alsdan uitgetrokken bedragen zullen hetzelfde ele ment van onzekerheid bevatten als de thans voorgedragene. Hier komt nog bij, eerstens, dat er nog niets bekend is aan gaande de financieele gevolgen der tot stand gekomen grenswijziging en tweedens, dat het nieuwe stelsel van belastingheffing waarvan de eerste voorschriften zijn ge publiceerd in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied d.d. 14 December 1940, zonder eenlgen twijfel een belangrijken, nog niet te overzienen invloed zal uitoefenen op de financiën der gemeente. Uit een en ander volgt, dat deze be grooting zonder eenigen twijfel in den loop van dit jaar een uitgebreide ingrijpen de wijziging zal dienen te ondergaan. Teneinde eenige meerdere zekerheid te verkrijgen, dat tenslotte binnen het raam der begrooting de onderscheidene noodzake lijke uitgaven zullen kunnen worden ge daan, geven wij Uwe vergadering alsnog in overweging om den post voor onvoor ziene uitgaven te verhoogen met 2000. Voorts dienen B. en \7. nog eenige wij zigingen in van de gemeente-begrooting voor 1941, o.a. verband houdende met de uitbreiding van het politiecorps, tenge volge waarvan het nadeelig saldo gebracht wordt op 115.93 .35. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. In de Dinsdagavond gehouden stemming voor gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Krabbendijke zijn her kozen de heeren Th. C. Lagendijk, A. Kos ter en J. Engelse. Tot Ouderling en Diaken zijn eveneens herkozen, respt. de heeren W, P. Gebraad en P. Kok. Op bezoek in het opleidingskamp voor den Opbouwdienst. In Maart 1941 wordt het eerste contingent verwacht. Eenige dagen geleden is de Nederland sche pers in de gelegenheid gesteld het op- leidingskamp van den Arbeidsdienst „Til burg" in oogenschouw te nemen, bi) welke gelegenheid de commandant van den Op bouwdienst, J. N. Breunese, die belast is met de organisatie van den Arbeidsdienst In Nederland, een korte inleiding gehouden heeft over het doel van den Opbouwdienst, waarna de commandant van het kamp Tilburg, luitenant ter zee le klasse A. H. L Kramers, de opleiding van de toekomstige leiders voor den Arbeidsdienst heeft toe gelicht. De Nederlandsche arbeidsdienst zal zeer binnenkort worden ingesteld v aldus commandant Breunese en verplichtend zjjn voor alle jongens van 18 jaar. Wegens moeilijkheden van techniscüen aard, legering, kleeding en in het bijzonder de vorming van de kaders, zal het onmogelijk zijn reeds het volgend jaar een volledige jaar klasse op te roepen. Er moest een overgangsvorm worden gevonden en daarom zal het eerste contingent uit vrijwilligers bestaan. Verwacht wordt, dat met Maart 1941 10 12.000 vrij willig opgekomenen de eerste lichting zullen vormen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. In het sociaai-paedagogisch instituut, dat deze dienst wil zijn, moeten de jongelingen worden gevormd tot flinke mannen met liefde voor hun land en voor den arbeid, zij moeten leeren elkander te verdragen, on geacht van welken rang of welken stand zij ook zijn. Het is geweldig moeilijk kaders te vormen voor dezen dienst. Binnen enkele maanden moeten de leiders voor dezen dienst beschikbaar zijn. Er zijn nu vier kampen voor het middel en acht kampen voor het lager kader opgericht, waar de toekomstige leiders worden opgeleid en gevormd. Dat de cursisten grootendeels gerecruteerd zijn uit de voormalige offi cieren en adspirant-officieren van het Ne derlandsche leger beteekent niet, dat de Arbeidsdienst een voortzetting is van het leger. Behalve de kampen, welke bestaan uit oud-militairen, is er ook een opleidings kamp met adspiranten gerecruteerd uit de burgermaatschappij. De Arbeidsdienst wordt een geheel nieuwe dienst en de eenige maatstaf, welke aan de toekomstige lei ders wordt gesteld is geschiktheid en an ders geen. De opleiding van de toekomstige leiders. De commandant van het kamp Tilburg, hopman Kramers, heeft vervolgens uiteen gezet hoe de toekomstige leiders van den Arbeidsdienst worden gevormd. Om de Ne derlandsche jeugd van alle rangen en stan den in den Arbeidsdienst te kunnen op voeden tot eensgezindheid, onderlinge waardeering en vaderlandsliefde, is het noodig dat men beschikt over eenige kennis van ons volk en onzen volksaard dat men liefde heeft voor het land en liefde voor de gemeenschap. Daarvoor is een opleiding noodig in tucht, in geestdrift, in opoffe ringsgezindheid, daarvoor moet worden aangekweekt een groote liefde voor het beroep van jeugdleider, onderlinge waar deering, sociale gezindheid en gemeen schapszin en bovendien moet dan nog wor den aangeleerd de praktijk van den arbeid en het leiden van lichamelijke opvoeding. Het zijn inderdaad geen geringe eischen, die aan dé toekomstige leiders van den Ar beidsdienst worden gesteld. Toch wil men trachten, voortbouwende op het vroeger geleerde, de adspiranten in ruim vier maanden zoover te brengen, dat zij als lei ders zullen kunnen optreden voor het rste contingent. Commandant Kramers heeft een leer plan ontworpen, dat een goede grondslag biedt waarop de cursist kan voortbouwen. Dit zward programma zou niet uitgevoerd kunnen worden, indien de mannen van 20 tot 35 jaar, die zich onder zijn leiding heb ben geplaatst, zich niet met groote geest drift aan hun nieuwe roeping wijdden. Er wordt in het kamp onder hoogen druk gewerkt. Van 's 'morgens kwart over zes tot 's avonds kwart over tien wordt ieder oogenblik benut, In deze vijf maanden wordt de adspi- :ant door leèraren van de Ned. Heide- Maatschappü onderwezen in de kennis van den landbouw, de ontginning en het aanleg gen van wegen bekwame docenten bren- hem bet noodige inzicht bij ln de psyche van den jongen man, dien hij krijgt op te voeden. Tot de studievakken behoort verder aardrijkskunde, heemkunde, kennis van de* sociale stroomingen en van de godsdienstige stroomingen in ons land. Voorts moet hij iets weten van de econo mie, ter bepaling van de plaats van Neder land in Europa en als koloniaal rijk in het wereldbestel. Er wordt beroeps- en be drijfsleer gedoceerd, de letterkunde, de beeldhouw- en de schilderkunst van de mid deleeuwen af behooren tot de theoretische studievakken, evenals de geschiedenis van ons land, waarbij belangrijke figuren wor den belicht tegen den achtergrond van hun tijd. Verder moet hij iets weten van E.H. B.O. en veel van hygiëne, zang, sport, li chamelijke opvoeding en tucht. De practische opleiding stelt niet minder zware eischen. lederen dag wordt een uur oesteed aan sportbeoefening en onder lei ding van opzichters van de Ned. Heide Maatschappij wordt lederen dag vier uur achtereen practisch gewerkt aan het aan leggen van sportterreinen, het hakken van boomen of het aanleggen van wegen, opdat iedere cursist het werk volkomen beleeft aan gen lichaam. Het eenvoudig doch gezellig ingerichte kamp aan de Gilzerbaan te Tilburg her bergt tweehonderd adspiranten, die met volle ambitie werken om als leiders van den toekomstigen Arbeidsdienst mede to kunnen bouwen aan de toekomst van Ne derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2