Provinciale leeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant waarin opgenomen de WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 294 Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 13 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal» Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f 1.50, tedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50, tedere regel meer 10 et (max. 8 regels)» POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NED^RLANDSCHE DAGBLADPERS" Het Engelsche verzoek aan Amerika om financieele hulp. Steeds grooter behoefte aan oorlogsmateriaal. Ass. Press verklaarde gisteren, zooals reeds gemeld, dat de Britsche regeering den Ver. Staten thansformeel om finan- cieelen bijstand heeft verzocht. Dit Engelsche verzoek zou eerder als „financieele hulp" dan als .„lc -ning" ge kenmerkt kunnen worden. Volgens een D.N.B. bericht uit Stock holm heeft de Londensche radio bekend gemaakt, dat de op hetoogenblik in de Ver. Staten vertoevende onderstaatssecre taris van het Britsche ministerie van financiën, Phillipa, den Amerikaanschen minister van financiën Morgenthau heeft medegedeeld, dat Engeland geen geld meer over kan maken voor den aankoop van oorlogsmateriaal in de Ver. Staten, als de financieele hulp der V. S. niet wordt uit gebreid. De Daily Herald rekent uit, dat de nationale schuld van Engeland bij een eenigszins- geruimen duur van den oorlog de fantastische hoogte van twintig millioen pond zou bereiken, zoodat de rentelast op dat tijdstip omstreeks zeshonderd millioen pond zou bedragen, hetgeen tweederde van de totale vooroorlogsche belasting opbrengst vormt. 3>e kwestie van den wisselkoers. Naar aanleiding van de door Engeland aan de Ver. Staten gerichte verzoeken om financieele hulp, schrijft de officieele Britsche persdienst, volgens Uil Press dat het hier gaat om de kwestie van den wis selkoers tusschen dollar en pond. Engeland heeft in steeds grooter mate behoefte aan vliegtuigen, schepen en munitie en ander oorlogsmateriaal en de Engelsche regeering heeft het voornemen haar groote hulpbronnen daartoe zooveel mogelijk te gebruiken. Een verklaring van mevrouw Roosevelt. Op een persconferentie - verklaarde mevr. Roosevelt, de echtgenoote van den presi dent, dat thans de tijd nog niet gekomen is, Engeland leeningen te verleenen, doch dat men dit land liever schenkingen moet doen. Op een vraag legde zij uit: „Ik geloof dat het de tijd is, waarop wij met schen kingen zouden moeten beginnen. Zekere lieden schijnen den indruk te hebben dat wij dit reeds in aanzienlijken omvang doen, doch tot dusverre heeft Engeland voor alle goederen, die wij geleverd hebben betaald. De leveranties aan Engeland zijn voor ons in hooge mate nuttig, daar onze pro ductiecapaciteit hierdoor vergroot wordt. Het heeft niet veel zin thans over lee- ningèn te spreken, doch de tijd is geko men, dat men dit over schenkingen wel doet, zoo noodig over schenkingen in baar geld. Het is beter realistisch te denken en niet' meer in de fouten van het verleden te vervallen. Welke winst hebben wij dan dan verkregen uit de leeningen, die wij in den laatsten oorlog verleenden?" Op de vraag, waar de schenkingen vandaan zou den moeten '-omen, antwoordde mevr. Roosevelt: „Uit Uw zakken en uit de mijne, langs dezen of langs genen weg". Men legt dit laatste zoo uit, dat zjj daar mee geschenken van de zijde der regeering bedoeld heeft; zij. heeft echter vermeden de regeering in dit verband te noemen. TOENEMENDE OORLOGSPRODUCTIE IN DE VEREENIGDE STATEN. In de gisteren gehouden persconferentie te Washington, heeft president Roosevelt zich uitgesproken over de kwestie der Amerikaansche hulpverleening aan Enge land. Roosevelt gaf als zijn meening te kennen, dat een versterking der militaire macht van Engeland tevens de beste verde diging vormt voor de Ver. Staten. In dit verband betoogde hij opnieuw, dat voor de Amerikaansche defensie een toeneming der productie zoowel op de scheepswerven als in de wapenfabrieken van de grootste be- teekenis is. De orders uit Engeland, aldus de president, zijn daarom zoo belangrijk, omdat zij mede tot deze productiestijging bijdragen. Banaal noemde Roosevelt de voorstellen om de Johnson-wet en de neu- traliteitswet te veranderen en Engeland credieten te verleenen. Banaal noemde hij het ook, Engeland een somgelds ten ge schenke te geven, en de Amerikaansche belastingbetalers daarvoor te laten op komen. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans onderzocht. Roosevelt zelf zweeft het volgende voor den. geest: Men zou de toekomstige Engelsche or ders kunnen overnemen en ze in Ame rikaansche orders veranderen. Zijn de be stelde goederen gereed, dan zou men ze naar Engeland kunnen sturen en ze den Engelschen ofwel uitleenen ofwel onder hpotheek verkoopen. Na afloop van den oorlog zal Engeland aan Amerika geen leeningen behoeven terug te betalen, doch uitsluitend goederen tegen goederen be hoeven uit te wisselen. Dat geldt zoowel van koopvaardijschepen als van oorlogs materiaal. Het bombardement van Bazel. ZWITSERSCH PROTEST TE LONDEN. Zooals we gisteren hebben gemeld, zijn in den nacht van 16 op 17 December op de Zwitsersche stad Bazel bommen geworpen, waarbij vier vrouwen werden gedood. Uit de mededeelingen van den Zwitser- schen legerstaf bljjkt, dat er twee lucht aanvallen op Bazel en omgeving zijn ge weest, een om 11 uur en een om 12 uur des nachts. In totaal werden tijdens de beide aanvallen twaalf bommen geworpen. In den Bondsraad is gisteren door den bondspresident omtrent deze schending van Zwitsersch grondgebied rapport uitge bracht. Volgens ter beschikking staande inlichtingen, zoo meldt het D.N.B. uit Bern, betreft het Engelsche vliegtuigen. Ook het Zwitsersche politieke departe ment deelt mede, dat uit het onderzoek gebleken is, dat de vliegtuigen van Brit sche nationaliteit waren, welke met schen ding van de Zwitsersche neutraliteit, bo ven het gebied van Bazel hebben gevlogen. Het Zwitsersche gezantschap te Londen heeft opdracht gekregen, tegen dit nieuwe bombardement op een Zwitsersche stad met te meer nadruk te protesteeren, daar de volle maan en de sneeuw het zicht vol komen deden zpn en het den piloten moge lijk maakten, zich te oriënteeren. Het gezantschap zal volledige schadevergoe ding verlangen en er opnieuw op aandrin gen, dat alle maatregelen worden genomen om herhaling van deze incidenten te ver mijden. Goedkeuring van werkverschaffingsobjecten. De waarnemend secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale za ken heeft de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming gemachtigd, van zijnentwege: a. Werkverschaffingsobjecten goed te keuren, b. Tijdvakken vast te stellen in overleg met het rijksarbeidsbureau, waarin de ge legenheid tot werkverschafifng is openge steld; c. Voor de sub. a. bedoelde werkver schaffingsobjecten de bedragen vast te stellen, welke geacht kunnen worden in het belang van de werkverschaffing te zijn Uitgegeven, VOOR HET DUITSCHE RIJK BESTAAT GEEN „TERUG" MEER. Dr. Goebbeis spreekt te Hamburg. De Duitsche rijksminister, dr. Goebbeis, heeft gistermiddag voor het personeel der scheepswerf Blohm und Voss te Ham burg een rede gehouden, waarin hij den thans door Duitschland gevoerden oorlog een volksoorlog in den besten zin van het woord noemde. De strijd tegen Engeland, aldus zei hij, zal beslissen over leven en toekomst van het Duitsche volk van 80 millioen zielen. Voor het Duitsche rijk be staat geen „terug" meer. Aan de hand van het voorbeeld der bittere twintig ja ren na den wereldoorlog kan elk zich een voorstelling maken van de verwoesting en volksvemietiging, welke de vijanden van Duitschland zouden begaan, indien het hun zou lukken het Duitsche rijk te verslaan. De daad van Versailles heeft het Duitsche levensgebied op onduldbare wijze beknot en het Duitsche volk contri buties van astronomische afmetingen op gelegd. De Duitsche arbeider heeft gedurende lange, bittere jaren moeten ondervinden, wat het beteekent een verloren oorlog te moeten betalen. In zijn wanhopigen toe stand strooit het, uit diepe wonden bloe dende Engeland kwistig met maatschap pelijke beloften voor den tijd na den oorlog. Minister Goebbeis herinnerde er verder aan, dat de Führer dezen oorlog niet ge wild heeft. Hij legde er den nadruk op, dat Adolf Hitler jarenlang een beroep op het gezonde verstand van Europa heeft gedaan, vredesvoorstellen deed en de we reld ontwapeningsplannen voorlegde. Niets, niets heeft resultaat gehad. Nu Engeland echter het Duitsche volk den oorlog heeft opgedrongen, zal Duitschland er alles op zetten om den strijd te winnen. De minister bracht den arbeiders dank, omdat zij in weerwil van de vele nachte lijke luchtalarmen hun arbeidsdiscipline onverstoorbaar bewaren. De arbeider, die dag aan dag het pantser der Duitsche wapening ter zee sterker maakt, kan ook het best getuigen, dat de Britsche nacht-' bommenwerpers er niet in geslaagd zijn, ook maar op één plaats gevoelige schade aan de oorlogsproductie van' Hamburg toe te brengen. HEVIGE GEVECHTEN IN ALBANIË. Volgens berichten van de Zuidslavische grens hebben de Grieken na een intensie ve voorbereiding door de artillerie, Zater dagmorgen bij Tepelini gepoogd door de Italiaansche linies heen te dringen. Bij den aanval van de infanterie is het hun ook gelukt 3000 meter diep door de Italiaan sche linies heen te breken, maar door een tegenaanval zrjn zij terstond weer onder zware verliezen tot hun punt van uitgang teruggedreven. De Grieken stonden sinds- gel' heeft Zondagmorgen zonder succes een poging ondernomen Tepelini binnen te rukken. De Italianen hebben alle aanval len op de stad afgeslagen en door tegen aanvallen zijn de Grieken zelfs iets verder teruggedreven. De Grieken stonden sinds dien op geen enkel punt dichter bij Tepe lini, dan V/2 kilometer. Zij wachten thans de aankomst van versterkingen af. Het Zuid-Slavische blad „Politika" meldt, dat ondanks het slechte .winterweer en de dikke sneeuw, de gevechten aan het ge- heele Grieksch-Italiaansohe front voort duren. Beide partijen stellen alle pogingen in het werk om hun stellingen te behou den. De strijd is vooral fel in het Devolik- dal. Ondanks het slechte weer nam ook het luchtwapen aan de gevechten deel. De speciale correspondent van Reuter aan de Albaneesche grens meldt: Sneeuw stormen bemoeilijken de operaties aan het Noordelijke front. Den geheelen dag heb ben schermutselingen tusschen voorposten plaats gehad. In de dalen van Skoembi en Devolik ligt twee meter-sneeuw. Rond Po- gradetz blijft de artillerie actief. Italiaan sche kanonnen beschieten de Grieksche ravitailleeringscolonnes om de voorberei dingen voor een opmarseh naar Elbasan te belemmeren. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Naar van betrouwbare Zijde te Rome gemeld wordt, hebben dé. Engelschen, toen zjj bij hun aanvallen voor de eerste maal op de Italiaansche verdedigingslinies aan de Libysche grens stieten, zeer zware verlie zen geleden. Volgens de Maandagavond laat uit Benghasi binnenkomende berichten heb ben de Engelschen thans versterkingen, die in hoofdzaak uit Britsch-Indische eliteregi- menten bestaan, in den strijd geworpen. Het schenen Mohammedaansche regimenten te zijn, want de soldaten hadden het hoofd bedekt met een tulband en droegen een baard met gevlochten haar. Velen dezer Indiërs zijn in het gevecht door de Itali anen gevangen genomen. Volgens Italiaansche persberichten krijgt men. den indruk, dat de Engelschen als ge volg van den hevigen regenval, op vele plaatsen Indische inboorlinger-troepen in den strijd hebben moeten werpen, in plaats van de gemotoriseerde eenheden, die zjj tot dusver gebruikten. Deze regimenten in boorlingen hebben plotseling een grootere beteekenis gekregen dan ooit sedert het be gin van den oorlog in Afrika. In hoofd zaak zouden de Indische regimenten de plaats moeten innemen van de Nieuw- Zeelandsclie regimenten, die tot dusver bij de aanvallen in de voorhoede stonden. Blijkbaar hebben de Italianen in den driehoek, welke door de sectoren Solloem- Fort Capuzzo en Bardia gevormd wordt, hun strijdkrachten samengetrokken om den Engelschen opmarseh te stuiten. EEN DUITSCHE MEENING. Officieus wordt te Berljjn gemeld: In politieke kringen in de Duitsche hoofdstad is het natuurlijk niet onopge merkt gebleven, dat de Engelsche bericht geving en vooral die van Reuter, de mili taire gebeurtenissen in Albanië en Noord- Afrika tracht te gebruiken voor een pro paganda, welker omvang in geen verhou ding staat tot de geringe militaire betee kenis van de plaatselijke successen, tegen de Italiaansche troepen behaald. De Britsche propaganda tracht den In druk te wekken, dat kan worden gespro ken van een geschokt moreel der Italiaan sche burgerbevolking en een crisis in de staatsleiding en dat zekere Duitsche plan nen als tegenmaatregel verwacht zouden kunnen worden. Iedere zakelijke behande ling van deze onnoozelheden der Britsche propaganda, aldus verklaart men in de Duitsche hoofdstad, is overbodig. De En gelsche regeering weet, dat de bezitsover- gang van eenige vierkante kilometers woestijn en eenige vierkante kilometers woest rotsgebied geen enkele beteekenis heeft voor den afloop van den oorlog en de eindbeslissing. Wederom echter achjjnen de Engelschen de fout te maken, dat zij den oorlog van thans meten met den maatstaf van den vorigen oorlog en der halve hun tegenstanders moreel zwakker dan zichzelf achten. De Noord-Oostpolder gesloten. Met het dichten van de laatste opening in den 54 km. langen dijk rondom den N.O.-polder tusschen Urk en Schokland is deze thans gesloten en kan met droogmalen worden begonnen. (Foto Pax Holland)'. VELE DOODEN BIJ ONTPLOFFING IN CINCINNATI. Bxi een ontploffing in een huls te Cincin nati (Ver. Staten) zijn acht, vermoedelijk zelfs elf personen om het leven gekomen. Twaalf andere personen werden gewond. Men neemt aan, dat er een lichtgasontplof fing ontstaan-is. Kerstgave aan onder steunde werkloozen. De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeente besturen per circulaire medegedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een kerstgave wordt toegekend. Deze kerstgave mag we derom bedragen 25% van het bedrag, het welk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan uitkeering ontvangen. Hij vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25% van het theo retische steunbedrag, berekend volgens ar tikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25% van de werkelijke uitkeering (waarin be grepen eventueele brandstoffenbijslag-), die de ondersteunden over vorengenoemde week ontvangen. Deze kerstgave vam. 25% kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitge keerd, alsmede aan degene, die een tege moetkoming ontvangen in verband met hun werktijd, korter dan 36 uur. Ook in laatstgenoemde gevallen dient de kerst gave te worden berekend over het netto bedrag der "tegemoetkomingen. Aan de werkloozen, die in de betref fende week bij de werkverruiming zijn ge plaatst, kan over die week geen kerst gave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de secretaris-generaal bij afzonderijjke circulaire nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit htm werkloozenkas genieten, kan de kerst gave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan lcasuitkeering plus even- tueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus kerstgave zou worden toe gekend, indien zij geen lcasuitkeering ont vingen. In de kosten der verstrekking van de kerstgave aan werkloozen, die in de steun regeling zijn opgenomen, zal uit het werk- loosheidssubsidiefonds dezelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kos ten van werlcloozenzorg. EEN NIEUW CREMATORIUM. Naar wij vernemen tracht de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding maatre gelen te nemen om, naast haar cremato rium te Velsen, een tweede crematorium te stichten te Zwolle of in de omgeving van deze plaats. De door het bestuur gevoerde voorloopige besprekingen hadden een gun stig verloop. Pétain ontvangt den Duitschen ambassadeur. OOK LAVAL TEGENWOORDIG. Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft de Duitsche ambassadeur, Abetz, gisteren een onderhoud gehad mét maarschalk Pétain, waaraan gedurende het laatste half uur ook deelgenomen werd door Pierre Laval. Het onderhoud van den ambassadeur met Pétain duurde in totaal meer dan drie uur. Na afloop heeft de maarschalk ter eere van Abetz een noenmaal gegeven. Over dit bezoek is te Vichy het volgen de communiqué uitgegeven „De Duitsche ambassadeur, Otto Abetz, is Maandagavond te Vichy aangekomen. Hij werd door maarschalk Pétain in het Pavilion Sevigne ontvangen. Een com pagnie infanterie heeft hem de eerbewijzen gebracht. Het staatshoofd heeft te zijner eere een maaltijd gegeven, waaraan deel namen de minister van marine, admiraal Darlan, de minister van oorlog, generaal Huntziger en de staatssecretaris bij het presidium Paul Baudoin", DE CENTRALE KEUKENS. In Februari in werking In aansluiting op het dezer dagen gei publiceerde bericht inzake de oprichting van centrale keukens, kan thans nog wor den medegedeeld, dat te Vlissingen en te Middelburg een keuken van 4000 liter ca- paciteit zal worden gebouwd. De resultaten van de keuken te Rotter-, dam zijn zeer gunstig te noemen. Dit blijkt o.m. uit de afname. Op den eersten, dag, dat zij in werking was, werden 200 pon ties afgehaald. Reeds na een week moest men rekening houden met een afname van 1950 porties. Dit zijn nog altijd porties van, driekwart liter, welke verkocht worden voor 10 cent per portie. In de toekomst zullen deze pdrties vergroot worden tot een liter 1.2 liter. De betaling zal vermoe delijk zoo worden geregeld, dat zij, die vetkaarten bezitten 13 cent per portie en zij, die boterkaarten hebben 25 cent per portie moeten betalen. Een en ander is echter nog niet definitief geregeld. De keukens zullen ook worden gebouwd in de centra der werkverschaffing. Wat de voedselvoorziening betreft, met name aangaande het vleesch, zullen de keukens gelijkgeschakeld worden met de winkeliers. Krijgt de slager dus maar een gedeelte van zijn toewijzing, dan zal den keukens ook slechts een evenredig gedeelte worden verstrekt. In alles wordt echter te voren overleg gepleegd met de grossiers en de handela ren. Men kan aannemen, dat in begin Fe bruari de meeste keukens in werking zul len zijn. De jacht open. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft be paald, dat in het geheele land gedurende het tjjdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 de jacht op fazanten, ha zen, ganzen, alle soorten eenden (behalve; bergeenden en eidereenden), watersnippen, meerkoeten en goudpluvieren zal zijn ge opend. Het vangen van ganzen, alle soorten een den (behalve bergeenden en eidereenden), watersnippen, meerkoeten en goudpluvie ren door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan. Eveneens wordt toegestaan het vangen van alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden) door middel van eenden kooien. NOGMAALS: DE NIEUWE KOLENBONNEN. Het wil dit maal niet vlot gaan met de vermelding van de nieuwe kolenbonnen, die geldig zijn voor de derde periode, loo-, pende van 15 December tot v 31 Januari. Daaronder is gisteren abusievelijk gemeld, dat ook de met 25 gemerkte bon van de bonkaart distributie vaste brandstoffen- centrale verwarming geldig is. Aanvankelijk was dit door de bevoegde autoriteiten medegedeeld aan het distribu tiebedrijf te Middelburgdoch gisteren kwam van uit Den Haag bericht, dat dit op een typefout berustte en alleen de bon nen 15 tot en met 24 in deze periode gel dig zijn. Amerikaansche koopvaardij schepen voor Engeland. Uit Washington meldt het D.N.B. 'f De Amerikaansche Federal Maritime Commis sion heeft medegedeeld, dat zij bereid is nog 24 opgelegde schepen aan een vreem de mogendheid (Engeland) te verkoopen. Onder deze schepen bevinden zich 18 koop vaardij- en passagiersschepen en 5 schepen met koelinrichtingen. Deze 24 §chepen heb ben een draagvermogen, dat varieert van ruim 8000 tot 23.000 ton. De Britsche in koopmissie zal, naar men te Washing ton 'aanneemt, aanbiedigen doen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1