STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. fo\ dm.e "Uf'eCen ivm PHUfPS tAMP£Af BENOEMING ONDERWIJZERES. Tot onderwijzeres aan de Christelijke Burgerschool (Singelstraat) is benoemd mej. J. G. Enkelaar te Middelburg, thans als kweekelinge met akte aan genoemde school werkzaam. Ontvanger dir. belastingen enz. benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën van 14 December is met ingang van 1 Jamuari 1941 tot ontvanger der directe belastingen, registratie en domeinen ter directie der rgistratie en domeinen te Middelburg be noemd de heer A. J. Vermeulen, surnu merair der registratie en domeinen ten kantore der registratie te 's-Gravenhage. DE CENTRALE VERWARMING DER NOODWINKELS. lederen dag ziet men thans werken aan de centrale verwarming der noodwinkels, maar ook hooit men, nu het kouder is ge worden, geregeld klachten over het nog niet gereed zijn der verwarming. Voor een paar blokken van winkels is de verwar ming gereed. Aan de Rotterdamsche kade is dit het geval voor het blok vanaf de Beatrixbrug tot tegenover de Brakstraat. Op de Hout- en Turfkade was ook het blok, dat begint bij de Koningsbrug en loopt tot de Vischmarkt verwarmd door de centrale. Op de ov.erige deelen van de gemeente lijke noodwinkels waren door allerlei om standigheden de werkzaamheden nog niet af en verschillende huurders mopperden nogal stevig en voelden er niet veel voor huur te blijven betalen zoolang de gemeen te haar verplichtingen om voor verwarming te zorgen niet nakomt. Daartegenover hoorden wy andere huur ders met waardeering er over spreken, dat de gemeente hun voorloopig tegen zeer billjjlc tarief stroom voor verwarming ver schaft. Wij hadden nog een onderhoud met den directeur van gemeentewerken. Deze was van meening, dat van stoom in de buizen zooals sommige bewoners mededeelden, geen sprake kan zijn. Wel zit in de bui zen lucht die kan worden afgetapt, doch na eenigen tijd gebruik zal dit euvel wel niet meer voorkomen. Aanvankelijk had men verwacht verle den week Donderdag met de installatie gereed te kunnen zijn, doch dit was niet mogelijk, doordat er nieuwe tegenvallers kwamen. O.a. waren er in de buizen ga ten, die eerst hersteld moesten worden, terwijl ook op andere wijze tegenslagen werden ondervonden. Er wordt met een groote ploeg arbeiders voortgewerkt en zoo hoopt men toch deze week gereed te komen. Landbouwvereeniging Middelburg. Zaterdagmiddag hield de landbouwver eeniging Middelburg haar najaarsvergade ring, die zeer goed bezocht was, in café Eendracht. Tot bestuurslid in de vacature C. Cor- nélisse, die wegens ziekte heeft moeten bedanken, werd gekozen de heer M.^Klei- nepier. De heer Cornelisse was mede-op richter dep landbouwvereeniging in het jaar 1918 en van 1921 af voorzitter. Na de bestuursverkiezing hield de heer Spinnaai een lezing over „De voeding van ons vee nu en in de toekomst". De land bouwvereeniging was hem zeer dankbaar voor zijn belangwekkende uiteenzetting. Vervolgens zette de heer Ikink de be langen van de Coöperatie Eiland Walcheren uiteen. COÖPERATIE DE BROEDERBAND. In de Zaterdagmiddag in de Melksalon- in d-i Nieuwstraat gehouden ledenvergade ring van de Coöperatieve broodbakker^ en verbruiksvereeniging „de Broederband" U.A., werd het jaarverslag over het veree- nigingsjaar October 1939 tot September 1940 uitgebracht. Daarin wordt gewezen op de moeilijkheden tengevolge van de dis tributie. Verheugend is echter het feit, dat aan de gebouwen enz. geen materieele schade is toegebracht. Over het verslagboekjaar kan worden uitgekeerd van de afdeeling bakkerij 7 afdeeling winkels 6 en afdeeling brand stoffen 3 Het aantal leden bedroeg bij den aan vang van het boekjaar 1349, ingeschreven werden 90 nieuwe en afgeschreven 05, zoo dat het nieuwe boekjaar is ingegaan met 1374 leden. In de afdeeling bakkerij had een kleine Stijging van den omzet plaats, in de afdee ling kruidenierswaren een groote stijging, niettegenstaande de zeer moeilijke omstan digheden. In brandstoffen werd totaal 12.702 HL. afgeleverd tegen 11.393 HL. in het vor|7e jaar. De totale omzet bedroeg 244.200.91 of 13.997.44Va meer dan het vorig jaar. Aan zieke leden werd 1035.45 uitgekeerd en uit het overlijdensfonds 1419.26. Het jaarverslag en de rekening en balans werden goedgekeurd en ook het voorgestel de dividend. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. M. Peetêrs, P. C. Muller, N. de Munck en A. 3arentsen, en gekozen tot commissaris in plaats van den heer I, Traas, die niet herkiesbaar was, de heer W. F. Kraak. FAILLIET VERKLAARD. Failliet verklaard Willemsen, scheeps bouwer, voorheen wonende te Tjamsweer, gemeente Appingedam, thans wonende te Vlissingen, N:euwencUjk no. 6. Rechter- commissarls mr. A. van der Hoop Cura tor mr. H. L. van Zanten, advocaat te Vlisstngem- DE GEMEENTE-BEGROOTING VOOR 1941. Het oordeel der flnancioele commissie. Nog te lage ramingen? De financieels commissie schrijft over de gemeentebegrooting 1941 aan den Raad „In onze vergadering van heden (13 December) bespraken wij de door B. en W. om advies in onze handen gestelde ge meente-begrooting voor 't dienstjaar 1941 met de daarbij behoorende nota's van wy- d tj en de bedrijfsbegrootingen voor dat Bij de beoordeeling van deze stukken hebben wij ten volle beseft,'dat de samen stelling van een begrooting voor 1941 met nog grooter moeilijkheden gepaard moest gaan dan dit ten opzichte van de vorige begrooting het geval was, toen ook reeds verschillende factoren aanwezig waren, die een juiste raming der posten in den weg stonden. Hoewel wij het ten zeerste betreuren, dat het dit jaar zelfs niet mo gelijk is gebleken het begrootlngstekort te beperken tot de vroegere bijdrage uit 's Rijks kas, welke in de plaats kwam van de extra-bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds en de belastingbijdrage, door B. en W. berekend op een bedrag van 92.909,71, komt het ons voor, dat, gezien de verschillende door B. en W. aan gegeven feiten, welke de begrooting in ongunstigen zin beïnvloeden, geen beter resultaat was te bereiken. Het is ons ten minste niet mogen gelukken posten van eenig belang te vinden, waarop zou kunnen worden bezuinigd. Het doet ons genoegen, dat het Burgerlijk Armbestuur er in is geslaagd het nadeellg saldo van de begrooting dier instelling nog met 4000 te verminderen, waardoor de kos ten van verdere uitbreiding van het po litiepersoneel grootendeels konden worden opgevangen. Het heeft onze aandacht getrokken, dat verschillende posten voor verlichting en verwarming geraamd zijn tot eenzelfde bedrag als in d'e begrooting voor het dienstjaar 1940. Wij hebben ons afge vraagd, of bfl deze raming niet is ver zuimd rekening te houden met de in de toelichting op de begrooting van het gas bedrijf aangegeven verhooging van den gasprijs over de geheele linie met 1 cent per M3, die toch ongetwijfeld van in vloed zal zijn. Het wil ons voorts voorkomen, dat by de raming van verschillende onderhouds- posten geen rekening is gehouden met de prijsstijging der materialen. Immers vele dezer ramingen zijn gelijk aan die in de begrooting van het vorige jaar, terwyi, blijkens het begeleidend schrijven van B. en W. bij die begrooting, bij de samen stelling daarvan geen rekening gehouden is met den invloed, welke de buitenge wone omstandigheden op de uitgaven zouden kunnen hebben. Inmiddels toch zyn verschillende prijzen belangrijk gestegen, zoodat, tenzij het in de bedoeling zou lig gen minder aan onderhoudswerken te be steden, verschillende dezer posten te laag moeten worden geacht. Ten opzichte van den post der begroo ting „Kosten inzake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen" zouden wij het zeer op prijs stellen, indien het onderdeel „administratiekosten en ar- beidsloonen" in de toelichting werd ge splist, aangezien een juiste beoordeeling hiervan thans niet mogeiyk is". RIJDEN ZONDER LICHT EN DE VERDUISTERING. Naar aanleiding van een bericht in ons blad van Maandag 25 November j.l. onder stadnieuws Goes betreffende verkeersover tredingen, heeft de Kon. Ned. Touristen- bond A.N.W.B. een schrijven gericht aan den burgemeester van Goes en aan den ambtenaar van het openbaar ministerie. In dit schryven wordt gezegd, dat uit een bericht in ons blad is gebleken, dat op den morgen van 25 November proces-ver baal is opgemaakt tegen een aantal wiel rijders, omdat deze in het laatste half uur vóór zonsopkomst zonder brandende lichten reden. Den A.N.W.B. is echter zoowel door den inspecteur voor de luchtbescherming als door het betrokken departement met stelligheid medegedeeld, dat de artikelen uit het Motor- en Rywielreglement, die de verplichting om de lampen brandende te hebben van een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopkomst, nog steeds van kracht zyn. Men heeft uit- drukkeiyk toegezegd, dat de plaatseiyke politie-autoriteiten dienovereenkomstig ge ïnstrueerd zouden worden. Met zekerheid is ook bekend, dat de Duitsche bevoegde instanties zich met juist genoemde ziens wijze vereenigen. De A.N.W.B. zou het op hoogen prijs stellen te mogen vernemen wat de aan leiding is geweest tot het opmaken van bovenbedoelde processen-verbaal, zulks opdat zq zich zoonoodig opnieuw met de betrokken autoriteiten in verbinding kan stellen. Het is van belang, dat over het ge heele land een gelijke interpretatie wordt gevolgd. BRANDSTOFFEN-CONTROLE. By een der achterliggende dagen gehou den contróle door een ambtenaar van de gewesteiyke brandstoffencommissie is ge bleken, dat verschillende ingezetenen reeds alle carspronkeiyke in beginsel toegewe zen eenheden hadden ingeslagen, hetgeen geiyk bekend mag worden geacht, niet geoorloofd is. Tegen de overtreders werd proces-verbaal opgemaakt, BEGROOTING GASTHUIS. De begrooting 1941 van het Gasthuis Oostwal sluit met 114.583, w.o. een ge meentelijke bydrage van 5803.13. Getflen. (Zomertyd). December. Dinsdag 17 4.15 16.35 10.54 23.01 Woensd. 18 4.48 17.15 11.32 23.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S Springt^, De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd Kerknieuws Ned. Herv. gemeente. DOMBURG. Herkozen zyn bij de Ned. Herv. Gemeente als ouderlingen de heeren J. P. Almekinders en C. Louwerse en als diakenen de heeren J. L. Verhage en W. Provoost. Te Waterlandkerkje zyn herkozen in de N.H. Kerk tot ouderling de heer M. L. Verbrugge en tot diaken de heer Joh. Buyze. Herkozen tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk te IJzendyke de heer H. Giljam en gekozen de heer P. C. DhontRisseeuw en tot diaken W. J. Neele. De heer M. Dees heeft wegens gezond heidsreden bedankt als ouderling. Chr. Ger. Gem. Beroepen by de Chr. Geref. Gem. te Middelburg ds. Ternes te Nunspeet. DS. D. VAN KREVELEN OVERLEDEN. Een vooraanstaand figuur op hot gebied dor law. Zending. In den ouderdom van ruim 78 jaar is plotseling te Bosch en Duin waar lüj sinds z(jn emeritaat woonde overleden ds. D. van Krevelen, em. predikant der Ned. Herv. kerk en een vooraanstaand figuur op het terrein der Prot. Christ, drankbes ti*y ding. Dirk van Krevelen werd 19 Juli 1S62 te Rotterdam geboren. Hy studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie en werd in 1889 candidaat, om 23 SFebr. 1S90 zijn intrede te doen in zyn eerste gemeente te Hoogvliet, In 1S97 vertrok hij naar Beekbergen, welke standplaats SI Mei 1908 met Lichtenvoorde verwisseld werd. Deze gemeente heeft ds. van Krevelen tot aan zgn emeritaat, dat hem 19 April 1931 eer vol verleend werd, gediend. De overledene gevoelde zich steeds aan getrokken tot het werk der inwendige zen ding. In 1898 werd hy redacteur van „Nieuwe Bouwsteenen" en later mede redacteur van de Ned. Kerkbode. Ds. van Krevelen is echter vooral door zq'n arbeid op het terrein der drankbestrij ding een bekend figuur geworden. In 1899 zette hij zich aan het werk der Chr. drank bestrijding en waar zoo weinig predikan ten daaraan actief medewerkten, liet ds. van Krevelen al het andere rusten en gaf zpn vrijen tyd geheel aan deze actie. 11 Mei 1899 trad hij met een spreekbeurt te Middachten voor het eerst als geheelont houder op met een rede, getiteld „Half liefdewerk", die sindsdien als brochure in meer dan 50.000 ex. het licht heeft ge zien. Hy werd redacteur van „Het werk der liefde" en secretaris van het hoofd bestuur der Nat. Chr. Geheelonthouders- vereeniging (N.C.G.O.V.) welke functie hy van 19021939 heeft bekleed. 25 jaar was ds. v. Krevelen voorzitter van de Ned. Ver. „Hoop der toekomst". De Predikanten Geheel Onthouders Ver- eeniging heeft hij mede in het leven ge roepen. 1 Jan. 1904 trad hy op ais redac teur van het weekblad „De Wereldstryd", welke functie hy kortgeleden heeft neer gelegd. In 1907 gaf hij den stoot tot de oprichting van „Enkrateia", bond van Prot. Chr. Drankbestrydersvereenlgingen, waarvan hy tot Nov. van dit jaar secr. is geweest. Sedert 1908 was ds. v. Krevelen tot voor kort ook redacteur van het tyd- schrift „Enkrateia" het maandschrift van dezen bond. In 1909 richtte hy „Het Vrije Volk", een propaganda weekblad e.n in 1915 „Ons Leidersblad" van de Hoop der Toekomst op. 25 April 1916 riep hy mede de Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze op, waarvan hy eveneens vele jaren secr. is geweest. Ook was hy redacteur van het orgaan van den bond voor P. K. 27 Oct. 1916 stichtte hy de Ned. Chr. Jongelieden Geh. Onth. Ver. „De Schakel", waarvan ds. v. Krevelen tal van jaren voorzitter is geweest. Burgerlijke Stand OOSTKAPELLE, Van 7 tot 14 December 1940. GeborenCornells Marinus, zoon van Marlnus Cornelia Kroon en Maria Frederlca van Wyck Adriana Leonia, dochter van Frans de Ridder en Bertha Maria Vercam- men Irene, dochter van Adrianus Gerar- 'dus Hendrik Fanoy en Catharina van Sor- ge Willem Daniël, zoon van Jacob van Maris en Carolina Everdina van Duin. VROUWENPOLDER. Van 8 tot en met 14 December 1940. Geboren: Jan, zoon van Jan De Nood, en Helena Adriana Joosse. GROEDE. Geboren Janneke Cathelientje, dochter van Jacob Sonnevylle en Cathelientje van Belois, DE WAARDE- VERMEERDERINGSBELASTING. De aangifteplicht. De secretaris-genraal van financiën heeft ter aanvulling op het besluit op de waardevermeerderingsbelasting bepaald, dat degene, die een winst heeft gemaakt als bedoeld in het besluit (volgens art. 2 van dit besluit wordt de belasting ook geheven van het voordeel dat behaald wordt bö vervreemding van aandeelen in naamlooze vennootschappen, commandi taire vennootschappen op aandeelen en andere vennootschappen, welker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is ver deeld, indien de verkoopwaarde van de tot de vennootschap behoorende binnen het rijk gelegen of gevestigde onroerende zaken drievierde of meer bedraagt van het zuivere vermogen der vennootschap tot het zuivere 'vermogen in den zin van deze bepaling behooren niet de vorderin gen, welke by de oprichting of de latere storting op aandeelen zyn ontstaan) ver plicht is daarvan binnen twee weken na de overschryvlng van het stuk of na de vervreemding der aandeelen aangifte te doen by den inspecteur, die belast is met de aanslagregeling in de belastingen naar inkomen en vermogen voor de gemeente, waar «Se onroerende zaak is gelegen, of de vennootschap, bedoeld in gemeld artikel 2, is gevestigd. Indien de onroe rende zaak in verschillende gemeenten ligt, is beslissend de gemeente, waar de grootste oppervlakte, naar de opmeting bij het kadaster, gelegen is. Voorts wordt bepaald, dat de secreta-, ris-generaal van financiën omtrent ie wyze van aangifte voor de in dit besluit geregelde belasting nadere voorschriften kan geven aangiften, welke aan deze voorschriften niet voldoen, worden geacht niet te zyn geschied. Bezwaren tegen den aanslag kunnen binnen twee maanden na de dagteeke- ning van het aanslagbiljet worden inge bracht bg den raad van beroep voor de directe belastingen, in wiens rechtsgebied de aanslag is opgelegd. Tot zekerheid voor de voldoening der belasting moet by de aanbieding ter registratie van een stuk, dat by overschrijving zal vallen onder het eerste lid van artikel 1 van het Be sluit op de Waardevermeerderingsbe lasting 1940, boven het voor registra tierecht verschuldigd geachte bedrag, worden gedeponeerd een bedrag van 10 pet. van de verkoopwaarde van de onroerende zaak, welke is overgegaan of zal overgaan, ten tyde van de aan bieding ter registratie. Indien een te genprestatie is bedongen wordt deze verkoopwaarde geacht geiyk te zyn aan de tegenprestatie. Zoodra de aanslag is opgelegd, wordt het ingevolge het tweede of het derde lid gedeponeerde bedrag aangewend tot ge heel e of gedeeltelijke aanzuivering van den aanslag; voorzoover het gedeponeerde be drag het bedrag van den aanslag te bo ven gaat, wordt het teruggegeven tegen kwitantie van hem die het bedrag depo neerde. De bepalingen biyven buiten tóepassing, indien de aanbieder by de aanbieding ter registratie of ter overschrijving aantoont, dat overeenkomstig de door den secr.etaris- gen. van fin. te stellen regelen naar aan leiding van een voorlooplge aangifte een voorloopig aanslag is opgelegd en het be drag daarvan is voldaan, of ten genoegen van den met de invordering belasten amb tenaar zekerheid is gesteld voor de vol doening. Hy, die een aangifte, als bedoeld is in artikel 1, In artikel 3 of In artikel 5 opzet- telyk onjuist of onvolledig doet, wordt, in dien daaruit nadeel voor het rijk kan ont staan, gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Aardappelschillen als veevoer. Zaterdagmiddag sprak prof. dr. G. H. van der Plank tijdens een byeenkomst van de Vereeniging tegen verontreiniging van bodem, water en lucht, over het onderwerp „Keukenafval en veevoeding". Spr. bezag dit onderwerp louter uit het oogpunt van de beteekenis van den keu kenafval voor de voeding van runderen en dus niet uit commercieel oogpunt. Door de medewerking van den heer Ja cobs, directeur van den Utrechtschen ge meentereinigingsdienst, kreeg spr. de be schikking over cyfers betreffende de inza meling en verkoop der stoffen, terwyi hy tevens in staat werd gesteld monsters voor onderzoek te nemen. Aanvankeiyk werden aardappelschillen en ander keukenafval (vooral groenten) gemengd naar de verza melplaats gebracht, naderhand werd een splitsinggemaakt in aardappelschillen en groentenaival en etensresten. Op grond vari analysen en berekeningen vond hij by benadering de volgende cyfers voor het rundervoedsel zetmeelwaarde verteerbaar zuiver eiwit Aardappelen 16 0.9 Groentenafval 8 0.6 Gemengd product 13 0.7 Voor de productie van vflf liter melk is noodig (uit de tabellen der voedernormen na te gaan) 1.3 kg. z. w. en ongeveer 275 kg. v.z.e. 40 kg. gemengd afval leveren 5.2 kg. z.w. en ongeveer 28 kg. v.z.e. Deze 40 kg. zijn dus In staat de eiwitbe hoefte voor de productie van vyf liter melk te dekken, terwyl zy nog een overschot van 3.9 kg. z.w. leveren. Aan gemengd krachtvoeder, in de juiste samenstelling voor melkproductie betaalt men ongeveer twintig cent voor 6 liter melk. De 3.9 kg. z.w. kunnen geraamd wor den op plus minus 26 cent, waardoor de pry's van 40 kg. gemengd afval ongeveer 46 cent wordt cn die van 100 kg. een gul den vyftien cent. Dezelfde berekening voor aardappelschil len alleen levert een prys van een gulden vyf en veertig. Het lykt mij wel noodig, zoo besloot spr. zyn rede, dat de huisvrouwen byzonder zorgvuldig de schillen bewaren, daar het in de veeartsenijkundige kringen een bekend feit is, dat bij ziekten van runderen behoo rende aan „schillenboeren", speciaal aan scherpe voorwerpen, gedacht moet worden. ONZE SI. NïCOLAAS- PRIJSVRAAG. Een dichterlijke ontboezeming van den eersten pryswinnaar. Zaterdag heeft men kunnen lezen, hoe de pryzen onder de oplossers van onzen Sint Nicolaasprysvraag zijn verdeeld. Wy ontvingen van den eersten prijswinnaar, den her W. A. Verbeek te Kruiningen een dichteriyke ontboezeming, waaraan wy gaarne plaats verleenen. Zaterdagavond, de krant werd gebracht. Wy hadden den uitslag reeds half verwacht Van 't knippen en zoeken en plakken der [krant, Of, zoo men het noemt, gymnastiek voor ['t verstand. We kyken de bladen vlug even door, Daar klinkt door de kamer hetzelfde koor: „Warempel, wy hebben den eersten prijs, 't Staat zwart op wit, geen beter bewijs." Is dat even reuze, je moet toch maar [boffen, Vijf en twintig pop verdiend op je sloffen! Een verrassing als deze komt zeker te pas, De prijs vindt zyn weg naar lade of kas Van d'adverteerder. Die zal nu wel denken: De „Provinciale" moest nog veel meer [schenken. Deze prijsvraag was een best idee Temidden van al het oorlogswee. Zij gaf aan velen wat verzet, Met als vooruitzicht prijzenpret. De zakenman deed ook zijn best De abonné's deden de rest. In dezen tijd- zyn dat „je" klanken, Namens allen wil 'k U hiervoor danken. VERMINDERING VAN MOTOR RIJTUIGENBELASTING. In October 1.1. deed de K.N.A.C. aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën het verzoek het met 50 verhoogde tarief van de motorrijtuigenbe lasting voor motorrijtuigen, welke op an dere wyze worden aangedreven dan door een uitsluitend aan benzine ontleende kracht, niet te doen gelden voor electrisch aangedreven auto's. Aan dit verzoek is thans gevolg gegeven. Reeds eerder, in Augustus 1.1., werden ook motorrijtuigen ingericht voor aandry- vlng door middel van kolengas, houtgas en turfgas of daaraan geiyk gestelde of nog gelijk te stellen gassen van de verhooging der belasting vrijgesteld. Daarby werd ech ter voorgeschreven, dat deze motorrijtuigen „uitsluitend" voor het gebruik dezer gas sen moesten zijn ingericht om van de be lastingverlaging te kunnen profiteeren, het geen dus medebracht, dat voertuigen, welke zoowel met gas als met benzine konden worden aangedreven, van de verlaging wer den uitgesloten. Hoewel voor de bovengenoemde regeling bepaalde redenen aanwezig waren, schiep deze de ongewilde en onlogische situatie, dat thans zyn vrygesteld van het verhoogde belastingtarief a) de voertuigen met gas- tractie en b) de voertuigen met benzlne- tractie (voor welke het verhoogde tarief nimmer heeft gegolden), doch dat voertui gen, welke voor beide soorten tractie zijn ingericht niet worden vrygesteld. De combinatie van gas- en benzinetractie vindt vrij veelvuldig toepassing. De K.N.A.C. heeft thans aan den Secre taris-Generaal van het Dep. van Financiën verzocht door redactie-wyziging van het desbetreffende besluit van Augustus 1.1., voertuigen, welke naast gastractie ook ben zinetractie benutten, eveneens vrij te stel len van het verhoogde tarief der motor rijtuigenbelasting. Hoe kan men op de voeding bezuinigen Er zijn gevallen, waarin het bezuinigen op de voeding verkeerd kan zyn. Maar nu de «levensmiddelen duurder worden en da meeste slechts in beperkte mate verkrijg baar zyn moot de huisvrouw wel de grootst mogelijke zuinigheid betrachten. De eerste stap tot zuinigheid is wel het „voordeelig" inkoopen. Dit wil niet zeggen dat men nu alles maar dadelyk het goed koopste moet gaan aanschaffen, want goedkoop kan heel dikwijls duurkoop zijn, doordat de kwaliteit der waren vaak evenredig is aan den prijs. In sommige gevallen kan men uit voe- dlngs oogpunt evenwel beter de goedkoo- pere kwaliteit aanschaften. Grove gort, on geslepen rysl, brulnbrood, hebben veelmeer voedingswaarde dan parelgort, geslepen ryst en witbrood. Ook afgeroomde melk en magere kaas zyn goede voedingsmidde len en goedkoop. De volgende stap op den weg naar goed aangewende zuinigheid is het doelmatig „panklaar" maken van de levensmiddelen en wel ipeciaal van aardappelen, groenten en fruit voor het koken. Wat is nl. veelal het geval? Bij het „panklaar" maken van deze levensmiddelen worden door velen, dikwyis geheel ten onrechte, groote hoe veelheden als zynde waardeloos, wegge daan. Men gaat veelal tt royaal te werk. In het algemeen kan men evenwel zeg gen, dat groenten en fruit zoo frisch mo- geiyk dienen te worden ingekocht, er gaat dan het minste van verloren. Niet in iedere stad is er eiken dag veilig. Men in- formeere dan wanneer dit wel het geval is en gebruikt op die dagen, dat men de versche groenten kan krijgen, zeker geen inmaak of peulvruchten. Groenten en vruchten mag men niet lang laten liggen of ee.i nacht in water laten staan. Ze moeten na een snelle voor bereiding vlug aan de kook gebracht en kort gekookt worden. Op deze wyze spaart men voedingsstoffen en brandstof. Kook nooit het eten voor enkele dagen tegeiyk. By het opwarmen, waarby men om aan branden te voorkomen, flink moet roeren, gaat veel van de voedingswaarde verlo ren. Ook het gebruik van duobelkoolzure so da, om peulvruchten sneller gaar te doen worden (of om by zure groenten minder suiker noodig te hebben) is ten sterkste af te raden. Een hooikist gebruike me nooit voor aardappelen, groenten en melkspyzen. Peulvruchten, havermout, rijst, gort en grutjes in water gekookt- hebben in een hooikist niet te iyden<

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2