Provinciale Zeéiwsche Courant DoffisiilscSi Bier Is beter 1 Middelburgsche, Vlissmgsehe, Goesche en Breskensche Courant DE STRIJD m NOORD-AFRIKA. Oplaag 15.300 ex. DINSDAG 17 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 293 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer abonnementsprijs* 18 cent per week of f2.30 per kwartaal Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS.- Van 1-5 regel» f 1.50, Ieder® raged meer 30 cent. Bij abonnement specials prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1 T S W A ARP E, I tjt G E S T E t D P O O R P E VEREENIGING ,.D NEDERtANDSCHE DAGBLADPERS De grootste slag ooit in Afrika geleverd. zal br1tsch offensief tot staan komen? In Romeinsche politieke kringen legt men er aldus Stefani den nadruk op, dat de Italiaansche legerberichten altijd op recht zijn, zoowel voor de goede als voor de slechte tijdingen, en dat de bespiege lingen der vijandelijke propaganda over den slag in de woestijn van Marmarica als voorbarig beschouwd moeten worden. Deze slag zal nog een week en wel licht langer duren. Men moet dus den afloop afwachten, alvorens men een oordeel kan uitspreken. De Italiaan sche strijdkrachten in Noord-Afrika, gesteund door de Libysche troepen, strijden dapper en laten stap voor stap het terrein aan den vijand, die zijn krachten en zyn middelen uitput. Men is van meening, dat de Italiaan sche strijdkrachten, die in het gevecht gewikkeld zyn, en die, welke in reserve worden gehouden, meer dan voldoen de zijn om do situatie het hoofd te bieden. - De Popoio dï Roma schrijft, dat deze slag de grootste is, die ooit in Afrika is geleverd. Het is een grootsche veldslag, waaraan de historie de herinnering zal bewaren. De Italianen zyn er trotsch op, dat zij daar tegen de indrukwekkende macht vair het Britsche Rijk strijden. VERTROUWEN IN DE EIND OVERWINNING. In een bespreking van den toestand stelt het Giomale d'Italia het feit op den voorgrond, dat Engeland nog nooit een dusdanige machtsontplooiing in een over zee gevoerden oorlog heeft ontwik keld, als bij de huidige gevechten in Noord-Afrika, waar Italië den druk van een met de modernste strijdmiddelen uit geruste legermacht, die o.m. beschikt over 800 pantser- en gevechtswagens, moet opvangen. Met deze uit het geheele imperium sa mengetrokken middelen heeft Engeland geloofd een der beide spilpartners buiten gevecht te kunnen stellen. De eerstvol gende maanden zullen toonen, hoe onjuist deze hoop is. Ondanks de hasat, die En- geland, voor welk land het op een snel resultaat aankomt, toont, zullen de ge vechten nog lang duren. talië staat vast beraden op zijn strijdplaats en houdt vol. Wat er ook aan het Egyptisch-Libysche front moge gebeuren, Engeland zal zich niet kunnen vrijmaken uit de Middelland- DE HERKIEZING VAN R00SF.WH T, sche Zee en zal tot aan zijn definitieven nederlaag het gewicht der Italiaansche wapens te voelen krijgen. De Tribuna ziet in het Engelsche op treden in Noord Afrika niet zoozeer een handeling met een uitgesproken strategisch doel, als wel in de eerste plaats een pro- paganda-ondernemingen en een politieke en militaire afleidingsmanoeuvre. Dat kan echter niets wijzigen in de groote lijn van j het conflict. Men moet zich de woorden van Mussolini in zijn redevoering van 18 November herinneren, waarin hij zijn hech- i te vertrouwen op de eindoverwinning uit- j sprak. Of die nu in twee of in twaalf maanden zou worden bevochten. De Italiaansche pers staat geheel in het teeken van den grooten slag in de woestijn. Sedert zeven dagen woedt, naar de „Popoio di Roma" schrijft, de slag in de woestyn, in den loop waarvan de Italiaan sche troepen den Engelschen vyand iederen vierkanten meter grond betwisten. Enge land zal de Italianen overal 'gereed vinden om hun het hoofd te bieden en den weg te versperren. De Achillespees der spil, zooals de Engelschen Italië beliefden te noemen, zal bewijzen, dat zij onkwetsbaar is. Achter de Italiaansche weermacht staat het Italiaansche volk aaneengeslotener dan ooit, een volk dat vreet, wat oorlog is en dat beslist niet verwacht iederen dag over- winningsberichten te ontvangen. Wanneer de Engelsche propaganda beweert, dat in Italië teekenen van bezorgdheid en onte vredenheid merkbaar worden, zoodat de autoriteiten niet goed meer weten, hoe zij de toenemende depressie kunnen af wenden, dan zijn dat niets anders dan leege illusies. ENGELAND ZICH BEWUST VAN DE MOEILIJKHEDEN. Naar aanleiding van don strijd in Noord- Afrika meldt de Londensche correspon dent van de Neue Zürclier Zoitung, dat niemand te Londen waagt te voorspellen, hoe de militaire gebeurtenissen in Afrika zich verder zullen ontwikeklen, of het Brit sche leger zyn actie zal kunnen voortzetten of dat Graziani op zijn beurt een krachti- gen slag zal toebrengen. Generaal Wavell en zijn staf, aldus zegt men te Londen, zullen zich bewust zijn van. de moeilijk heden, die een voortzetting van de actie in den weg staan, en de strijdkracht van de reserves van Graziani in Libye, die zeer goed opgeleid zijn en over talrijke tanks beschikken, niet onderschatten. Men kan dus verwachten, dat de Engelsche actie voorloopig tot stilstand zal komen. DE BRITSCHE AMBASSADEUR- POST IN WASHINGTON. LLOYD GEORGE AMBASSADEUR TE WASHINGTON Lloyd George heeft, gisteren, naar uit Londen gemeld wordt, een langdurig on derhoud gehad met minister-president Churchill. Volgens Amerikaansche persbu reaus gaat in de Britsche hoofdstad het gerucht rond, dat Churchill by deze gele genheid aan Lloyd George de functie van Britsch ambassadeur in Washington heeft aangeboden. Lloyd George zou om bedenk tijd verzocht hebben. Later werd gemeld, dat dit gerucht op fantasie berust, terwijl wordt vei-klaard, dat Lloyd George wellicht als minister zonder portefeuille in het kabinet-Chur- chill zal worden opgenomen. HET ONDERHOUD TUSSCHEN ROOSEVELT EN DEN HERTOG VAN WINDSOR. De Times Herald meldt volgens het D.N.B. uit over het algemeen goed inge lichte kringen, dat President Roosevelt den Hertog van Windsor in het recente onder houd duidelijk gezegd heeft zich te willen honden aan zyn kiesbelofte en Amerika niet in den oorlog zal storten. Hy wil geen tweede Wilson worden en zal daarom niets doen, wat de deelneming van de Ver- eenigde Staten aan den oorlog onvermij delijk zou maken. Evenwel wil hy naar beste krachten Engeland helpen. Deze ver klaring heeft Roosevelt afgelegd op de vraag van den Hertog of de Vereenigde Staten aan den oorlog zullen deelnemen of althans voor Engeland bestemde vracht schepen door Amerikaansche oorlogssche pen zou laten vergezellen. ENGELAND VRAAGT FINANCIEELE HULP AAN DE VEREENIGDE STATEN. Associated Press verklaart, van officieele zijde te hebben vernomen, dat de Britsche regeering den Ver. Staten thans formeel om financieelen bijstand heeft verzocht. In zake het Engelsche verzoek om finan- cleele hulp aan de Ver. Staten, verneemt de Associated Press uit gewoonlijk goed ingelichte kringen, dat Engelands verzoek eerder als „flnancieele hulp" dan als „leening" gekenmerkt kan worden. Enge land heeft hoofdzakelijk belang by een be lofte, dat het oorlogsmateriaal in de Ver- .eenigdq Staten kan bljjven koop en, wan- Fransche krijgsgevangenen, zieken en gewonden terug naar Frankrijk. Het D.N.B. meldt In den loop van Zaterdag jl. zijn in Konstanz aan de Bo- densee drie Duitsche hospitaaltreinen aan gekomen met Fransche krijgsgevangenen, gewonde en zwaar zieke officieren en manschappen, die naar hun vaderland werden teruggezonden. De hospitaaltrei nen, die uit alle deelen van Duitschland, zelfs uit Oost-Pruisen en uit Weenen kwa men, werden in Konstanz door Zwitsersche hospitaaltreinen verwacht. Daarmede reis den de Franschen nog denzelfden dag door Zwitserland verder naar het onbezette Frankrijk, naar Lyon. Verplegers van het Duitsche Roode Kruis brachten de Fran schen behoedzaam uit de Duitsche naar de Zwitsersche treinen. Bommen uit vreemde vliegtuigen boven Bazel. Vier dooden. De staf van het Zwitsersche leger maakt bekend: In den nacht van 16 op 17 December hebben vreemde vliegtuigen verscheidene bommen geworpen op Bazel die in het district Bundeldinger en in de buurt van het goederenstation insloegen. Eenige bom men vielen ook op Binningen. Er vallen vier menschenlevens te betreuren. Ver scheidene personen werden gewond en er ontstond zeer aanzienlijke materieele scha de. Er wordt een onderzoek ingesteld naai de afkomst van de bommen. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Zondagavond is de 57-jarige heer Stijf uit Lochem, die op zijn fiets in Deventer reed, door een auto aangereden, met het gevolg, dat hjj bijna op slag dood was. neer zyn huidige dollartegoed in de Vereenigde Staten zal zijn uitgeput. Minister Morgentliau heeft er in de pers conferentie op gewezen, dat eenige of ficieele verklaring over deze aangelegen heid van het Witte Huis moet komen. Voorts wees hij er op, dat er zonder toe stemming van het Congres, geen finan- cieele hulp aan Engeland verstrekt lean worden. Hs' oollege "'an kiesmannen heeft Maan dag op grond van de stemming bij de pi-e- sidentsverkiezing aan Roosevelt 449 en aan Willkie 82 kiesmannen toegekend. Door deze thans voltrokken laatste kies- handeling is Roosevelt officieel voor de derde maal opnieuw gedurende vier jaar president van de Vereenigde Staten. De de finitieve verhouding der stemmen heeft het college van kiesmannen als volgt opgege ven: totaal aantal der uitgebrachte stem men: 49.818.995. Daarvan voor Roosevelt: 27.245.422, voor Willkie: 22.333.801. De betaling der oorlogsschulden in Amerika. Gisteren was het de vervaldag van een termijn der leeningen, welke de Vereenigde Staten in den wereldoorlog aan tal van staten verleend hebben. De betaling werd uitsluitend verricht door Hongarije en dan nog slechts een symbolische gedeeltelijke betaling. Van de overige debiteurstaten werden geen betalingen ontvangen. Fin land, dat voor den oorlog met Rusland zijn termijnen regelmatig deed toekomen, heeft zooals bekend, van de Vereenigde Staten een bijzonder moratorium gekregen. Brutale moord in Amsterdam. Maandagmiddag heeft de Amsterdam- sche politie uit de Heerengracht aldaar het lijk opgehaald van den, sinds 8 Novem ber vermiste, M. Nebig. De man was op dien dag naar het Westland geweest en het laatst gezien, toen hij om 12.94 in den trein naar Amsterdam stapte. Nadien had men niets meer van hem vernomen. Hij had een bedrag van 600 bij zich, hetgeen direct deed vermoeden dat mis daad in het spel was. Inderdaad is dit geld ook nu nog niet terug gevonden. Het lijk vertoonde messteken aan het hoofd en de politie neemt aan, dat de man een huis is binnengelokt, daar is vermoord en beroofd en 's avonds in de duisternis te water is geworpen. Uit de nasporingen, welke de politie on vermoeid voortzet, is wel zeer sterk het vermoeden gerezen, dat de man, niet ge worden is een slachtoffer van de duister nis, doch van misdaad. Het slachtoffer is de 55-jarige fruitkoop man M. Nebig, uit de Tweede Hugo de Grootstraat 64. Op 8 November keerde hij niet naar huis terug. Dien dag was hij van huis vertrokken naar de groente- en fruit veiling te Poeldijk, waar hij nog zaken ge daan heeft. Vervolgens reisde Nebig naar Den Haag, waar hij zich op de Laan Copes van Cattenburch vervoegde voor het ver krijgen van een vergunning voor den ver koop van appelen. Men vermoedt, dat de man met den electrischen trein uit Den Haag H.S. naar Amsterdam is terugge reisd. Hy is in ieder geval kort voor dat tijdstip in de omgeving van het station Hollandsclie Spoor gesignaleerd. Hij was toen niet in gezelschap van anderen. De mogelijkheid wordt geopperd, dat Nebig in den trein met iemand een gesprek is begonnen en dat hij toen met dezen ken nis Amsterdam is ingegaan. Het slachtoffer moet by aankomst in de hoofdstad een flink bedrag aan geld in zijn bezit gehad hebben. De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn, toen hij te water geraakte, wordt gerechtvaardigd door het feit, dat het lijk geheel met modder be smeurd was. Nebig is vermoord en beroofd en vervolgens in het water geworpen. Het lyk vertoont messteken aan het hoofd. OVERWERK IN BROODBAKKERIJEN. De beschikking van het departement van sociale zaken van 20 November 1940, be treffende overwerk in broodbakkeryen, is weder aangevuld bij beschikking "van 2 December 1940. De onderhavige aanvullingen strekken er toe respectievelijk om te voorkomen, dat in broodbakkerijen, waar de beschikking- van 20 November jl. wordt toegepast, ar beid zou worden verricht op den 2en Kerst dag en om de gelegenheid te geven op 2 Januari a.s. het ovenstoken door één per soon te middernacht aan te vangen, zooals de Arbeidswet 1919 voor iederen Maandag toestaat. Hoofdageralschap „Dé-ko", Langeviele 36 Telefoon 612 - Middelburg DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. Zeer bevredigende resultaten. Aan het overzicht van de rijksmiddelen per ultimo November wordt o.m. het vol gende ontleend Wat de directe belastingen betreft kan in de eerste plaats worden geconstateerd dat het totaal bedrag van de raming dezer middelen, door opbrengst aanmerkelijk is overschreden. De totale raming oor dit gedeelte van onze inkomsten voor het loopende jaar is 158.780.000. Het zuivere bedrag van de kohieren tot en met November bedraagt 171.088.103,98, dus hebben deze belastin gen in hooge mate de verwachtingen over schreden, hetgeen ruim 40 millioen boven de opbrengst van de eerste elf maanden van het vorige jaar is. Het vorig jaar was in de raming echter nog geen rekening ge houden met de daarna nieuw ingevoerde belasting aan opcenten op de Gemeente fondsbelasting en de nieuwe winstbelas ting, welke het vorig jaar nog niet be stond. By een beschouwing van de afzonder lijke belastingen van deze groep zien wij voorts, dat de Grondbelasting, de jaarlijk- sche raming reeds met 88.700 heeft overschreden. Ook de inkomstenbelasting heeft aan het gunstige resultaat bijgedragen, aange zien tot ultimo November reeds 331.000 meer dan de raming is opgebracht. De vermogensbelasting heeft tot dusver opgebracht 18.741.856,46 en bleef daar mede ruim 640.000 beneden de opbrengst over dezelfde periode van het vorige jaar. Tenslotte komen wij tot de verdedigings- belasting, welke op 150.000 na de jaar- lrjksche raming ad 9% millioen heeft be naderd. Ook de opbrengst van de overige midde len heeft de maandelijksche raming in No vember met vele millioenen overschreden. Bedroeg namelyk deze raming ƒ37.541.666,68 de opbrengst over Novem ber was f 44.954.683,12 of ruim 7.4 mil lioen meer. De November-opbrengst van de omzet belasting was bijna het dubbele van de ra ming ad 6.9 millioen, terwijl deze op brengst van bijna 12.7 millioen daarmede meer dan 5% millioen gulden uitkwam boven de opbrengst in November van het vorig jaar. Een bijzondere vooruitgang vertoont voorts de accijns op het gedistilleerd, waarvan de maandelijksche raming ruim 2.4 millioen bedraagt, doch waarvan de opbrengst over November heeft bedra gen 5.587.800. Ook de accijns op bier, geslacht en sui ker heeft de raming overtroffen, doch af zonderlijk dient nog te worden vermeld de accijns op tabak, waarvoor de raming per maand 3 millioen bedraagt. Deze accijns heeft over November deze raming met meer dan het dubbele overschreden, aangezien de opbrengst 6.195.400 heeft bedragen. Wanneer wij nu het resultaat van de opbrengsten over de eerste elf maanden beschouwen, dan kunnen wij ook ten aan zien van deze middelen vaststellen, dat de totale opbrengsten de raming hebben overschreden. Deze raming was 412.958.333, terwijl de opbrengst be draagt 419.643.833 of ruim 6.685 mil lioen meer dan de raming. DE BL0EMPRIJS VERHOOGD. Zonder dat dit op de consumenten wordt verhaald. De staatscourant van Maandag bevatte de wijziging eener beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij in dier voege, dat de bloemprijs met 20 cent per 100 kg. is verhoogd. De meelfabrikanten, die deze hoogere opbrengst ontvangen, hebben zich verplicht, het bedrag, dat zij daarvoor meer ontvangen, af te dragen aan het Bakkerij* fonds 1940, dat dient tot het verleenen van hulp aan de door de krijgsverrichtingen ge troffen bakkerij-ondernemingen. De prijsvei'hooging zal niet op de consu menten worden verhaald. Brood- en boterrantsoenen vooï landarbeiders. Het Centraal Distributiekantoor heeft aan het Centraal Secretariaat voor land en tuinbouw medegedeeld, dat de extra rantsoenen brood op basis van 100 slechts zijn verstrekt aan landarbeiders, die door hun oogstwerkzaamheden, zooals het rooien van aardappelen en van bieten, geen gelegenheid hadden om een warmen maal tijd te gebruiken. Aangezien deze werkzaamheden thans zijn beëindigd, worden de extra rantsoenen brood voor landarbeiders automatisch te ruggebracht op basis van 50 terwijl de extra rantsoenen boter of vet en vleesch op het oude peil gehandhaafd bljjven, der halve ook op basis van 50 In het feit, dat landarbeiders gedurende de wintermaanden grondwerk verrichten, kan geen aanleiding worden gevonden om de extra rantsoenen te verhoogen, daar over het algemeen de landbouwwerkzaam- heden in deze periode minder zwaar zijn dan gedurende de zomermaanden, EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Een Duitsch militair gerechtshof heeft wederom Nederlanders moeten veroordee- len, aldus een van bevoegde zijde verstrekt communiqué, die er niet tegen hebben op gezien, de domme en lage bewering te uiten en te verspreiden, dat de bombardementen van Nederlandsche plaatsen en het leggen van mijnen voor de Nederlandsche kust niet door de Engelschen maar door de Duit- schers zelf zouden zijn geschied. Deze grove belastering der Duitsche weermacht had voor een 26-jarigen man 1 jaar en 6 maan den en voor een 60-jarige vrouw 6 maan den gevangenis tengevolge. Een andere krijgsraad heeft een Nedei'- lander veroordeeld, die met anderen in een café handtastelijkheden tegen eenige Duit sche soldaten was begonnen. Van uit een groote groep Nederlanders, heeft de be klaagde een Duitsch soldaat een bierglas, dat hij tevoren opzettelijk in zrjn hand had genomen, tegen het hoofd gegooid en den soldaat daardoor een diepe hoofdwond toe gebracht. Deze laffe daad Kostte hem S jaar gevangenis. Ten slotte moesten 3 jonge mannen ge straft worden, omdat zij geloofden, hun vijandige houding tegenover Duitschland tot uiting te moeten brengen door in een garderobe van een restaurant meerdere officiersmutsen te stelen en kapot te scheuren. Elk 10 maanden gevangenis was de zeer zachte straf voor deze grove belee- diging der Duitsche weermacht. Zagen, ragenAan het werk In het bij Tilburg gevestigde adspirant-laiders- kamp van den komenden Nederlandschen Arbeidsdienst (Foto Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1