Welke bonnen geldig zijn WAT NU? |II)lllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllII!IIIIII!)!lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Om uit te knippen). BROOD: de met 19 ge- ïummerde dubbele bon nen van bet nieuwe oroodbonboekje zijn gel dig van 16 tot en met 22 Dec. voor totaal 2500 gr. De bonnen, welke 22 Dec. nog niet gebruikt zjjn, blijven voorts nog tot en met 29 December geldig niet voor brood in hotels enz.) Van 2 tot en met 29 December geeft bon 2 van de bloemkaart bovendien recht op 60 A 65 gr. rog gebrood of 50 gr. ander brood. KAAS: Van 2 tot en met 29 December geeft elke der met „49", „50", „62" en „63" genummer de bonnen van het alge meen distributiebonboek je recht op het koopen van 100 gram kaas. Van 16 December tot en met 29 December zal bo vendien bon 35 algemeen distributieboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. BOTER, MA RGARINE OF VET Bon 21 (bo- terkaart) geldig t. en m. 20 Dec. recht gevende op een half pond boter óf een half pond margarine (De bonnen welke 20 Dec. nog niet zijn ge bruikt, blijven geldig t. en m. Vrijdag 27 Dec. Voorts geeft de met 21 genummerde bon recht op het koopen van een halve flescb slaolie tot en met 27 December. De aflevering van sla olie is slechts toegestaan tusschen 14 December en 1 Januari 1941. EIEREN Van 16 tot en met 22 Dec. bon 22 alge meen distributieboekie voor 1 el (ook geldig t.m. 29 December, niet in hotels enz.) BLOEM OF BAKMEEL: Van 2 December tot 29 December bon 2 van de bloemkaart 60 66 gr. roggebrood of 50 gr. an der brood of >/2 rantsoen gebak of 35 gr. meel of bloem. GEBAK Bon 19 van de broodkaart voor 1 rant soen gebak en bon 2 van de bloemkaart voor rantsoen gebak. THEE OF KOFFIE: Bon 81 van het algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 20 December a.s. voor een half pond koffie of ons thee. SUIKERBon 30 van het algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 20 December aanst. voor één kilogram sui ker. ZEEP Bon 17 van het algemeen distributie- boekje. Geldig v&n 7 December tot en met 31 December voor 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerken de waschmiddelen. of 200 graip vloeibare zeep. Bon 116, gevoegd bij de Vextielkaart van mannen, voor 50 gram scheerzeep, of één tube scheercrème, of één pot scheerzeep. De wasscherijen zijn verplicht van 7 tot en met 31 December een bon 17 in ontvangst te nemen voor 20 kg. droog waschgoed. VLEESCHBonnen 12 vleesch". Geldig van 16 December tot en met 25 Dec. a.s. voor 100 gr. vleesch, beenen inbegre pen, of een rantsoen vleeschwaren. Bon 12 worst, vleeschwaren" voor een rantsoen vleeschwaren. (75 gram gerookt of gekookt var kens-, rund- of kalfs- vleesch en gerookte worstsoorten of 100 gr. gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, of 125 gram leverartikelen, tongenworst en nier- brood of 150 gram bloed worst) De bonnen welke 25 Dec. nog niet zijn gebruikt, blijven nog gel dig tot en met 29 Dec, (niet in hotels, restau rants e.d.) RIJST OF RIJSTE- MEEL: Bon 43 van het algemeen distributie boekje. Geldig van 30 November tot en met 27 Dec. voor een half pond rflst of rijstemee! óf rijstebloem. HAVERMOUT, HAVER VLOKKEN OF GORT OF GRUTTEN Bon o3 van het algemeen distri butieboekje. Geldig van 2 Nov. t. en m. 27 Dec. voor een half pond ha vermout, of havervlok ken of gort of grutten. Bon 88 uitsluitend een half pond gort of gort- mout of grutten. MAÏZENA, GKIES- 1VIËEL OF PUDDING POEDER: Bon 93 van aet algemeen distribu tieboekje. Geldig van 2 Nov. t. en m. 27 Dec. v. 1 ons maizena. grtes- meel, puddingpoeder, puddingsauspoeder, aardappelmeel of sago. PETROLEUM: Zegel ge merkt „Periode 7" Gel dig tot en met 29 Decem ber voor twee liter (al leen voor diegenen die daartoe vergunning heb ben). Zegel gemerkt „Periode C". Geldig van 16 ~)ec. tot en met 19 Jan. 941 voor 2 liter petroleum (voor verlichtingsdoel einden). MACARONI OF VERMI CELLI OF SPAGHETTI. Bon 98 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 2 November tot en met 27 Der iber voor èén ons macaroni, vermi celli of spaghetti. PEULVRUCHTEN. Bon 103 van het algemeen distributiebonboekje. Geldig van 17 Dec. tot en met 12 Jan. 1941 voor Zi peulvruchten. BRANDSTOFFEN. Van 15 December tot en met 31 Januari 1941 de bonnen 08, 09 en 10 „distributie vaste brand stoffen haarden, ka chels", de bonnen 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 23 en 24 „distributie cen trale verwarming", voorts de met „brand stoffen één eenheid, tweede periode", alsmede de bonnen „cokes, één eenheid, tweede periode", voor één eenheid vaste brandstoffen. 1 eenh. 1 nl. =s (max., 15 kg) anthraciet, steen- Kolen, industrie- of eier- oriketten; L eenh. 2ya hl kolen- slik; 1 eenh. 2 hl. (max 100 kg) cokes (ook gas- :okes) 1 eenh. 110 kg. bruin koolbriketten; l eenh 450 stuks (200 kg) baggerturf; l eenh. 300 stuks (195 kg) persturf; i eenh. 175 kg üa- orieksturf; L eenh. 200 kg overi ge soorten turf. HONDEN- EN KAT- EENBROOD: Bon 11 van de voederaaart voor hon den, geldig van 1 tet en met 31 December voor groep 1 10 kg. nouden- brood groep 2 10 kg. groep 3 8 kg.; groep 4 5 Kg. groep 5 4 kg. groep 6 3 Kg. Bon 11 van de voeder- kaart voor Katten voor dezelfde tijdsperiode voor lMi kg. kattenbrood. '!lilllllllllllll|lllllllllll|||!!lllllllllllllllllllll!lll[|| llllllllllllllllllllllllllllllllllll'llllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' I HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Sidi-el-Barrani ontruimd. Luchtaanval op Napels. Het 191ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier van gisteren luidde: „Na de ontruiming van Sidi el Barranl, die Zaterdag, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, hebben de Ita- liaansche en Engelsche troepen van den ochtend tot den avond aanvallen gedaan, die leidden tot bloedige gevechten in het woestijngebied van forte Capuzzo (Sol- loem) en Bardia. Zonder ophouden werden aanvallen en tegenaanvallen gedaan. De slagvelden zijn bezaaid met groepen vijan delijke pantserauto's en gevechtswagens, die in brand staan, doch de druk der vijandelijke strijdkrachten is niet ver traagd. De luchtmacht is met den bewon- derenswaardigen offerzin, die haar ken merkt, opgetreden en heeft zonder onder breking gebombardeerd en gevochten. Bij de gevechten van Zaterdag hebben onze jagers 11 vliegtuigen neergeschoten. Lui- dens aanvullende inlichtingen is het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat op den voor- gaanden dag werd neergehaald, tot 12 ge stegen. Zes onzer bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. De vijand heeft de bases te Bardia en Tripoli gebombardeerd. Boven de laatste stad zijn twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Aan het Grieksche front zijn in ver scheidene sectoren vijandelijke aanvallen verijdeld door onze tegenaanvallen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophoudelijk doeltreffen de aanvallen gedaan op Grieksche troepen concentraties, ravitailleeringscollonnes en gemotoriseerde afdeelingen, waarbij recht streeks werd samengewerkt met de op den grond opereerende strijdkrachten. Onze Picchiatelli (duikbommenwerpers) hebben kruispunten van wegen onbegaanbaar ge maakt en vijandelijke troepen met bommen en machinegeweervuur bestookt, ^ndere formaties hebben een viaduct in de spoor lijn Saloniki-Athene getroffen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke militaire objecten in het gebied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grens van den Soedan bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan op eenige plaatsen in Erythrea zonder slachtoffers te maken of aanzienlijke schade.aan te richten. De onder bevel van korvetten kapitein Ferragutti Carlo staande duikboot Neghel- li heeft voor de Egyptische kust een vijan delijken kruiser van het type Southampton getorpedeerd en tot zinken gebracht. Zaterdagnacht zijn drie vijandelijke lucht aanvallen op Napels gedaan. Er werden bommen en brandbommen op de stad ge worpen. In de haven is een marinevaartuig van middelbare tonnage getroffen.- De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen treiler is gezonken. Branden op de bovenverdie pingen van zekere woningen werden onmid dellijk bedwongen en gebluscht door het snelle optreden der brandweer. Acht bur gers zjjn gewond. De bevolking heeft een voorbeeldige houding aangenomen." MEN ACHT OVERWINNING VAN DE MOEILIJKHEDEN ZEKER. De groote slag tusschen de Italianen en de Engelschen in Egypte en de strijd aan het Grieksche front worden door de Itali aansche bladen van commentaar voorzien, waarbij zij wijzen op de krachtige pogingen welke Engeland thans tegen Italië onder neemt in de Middellandsche Zee, In de jjdele hoop Rome een beslissende slag toe te brengen. Engeland heeft enorme hoe veelheden manschappen en strijdkrachten uit het geheele rijk geput om dezen tegen Italië, vooral aan het Egyptische front, in den strijd te werpen. Maar de Engel schen, zoo schrijft de Popoio di Roma, vergissen zich, indien zij meenen met Ita lië het zwakke punt van de as te kunnen vereenzelvigen. In de woestijn bieden de Italianen dapper het hoofd aan het offen sief van de gepantserde vijandelijke colon nes en zoo lang er water is, benzine, muni tie en manschappen, duurt de strijd voort en biedt hij breede mogelijkheden. Italië, zoo betoogt het blad, maakt een moeilijk oogenbllk 'van zijn oorlog door, maar be leeft het met de stellige zekerheid, dat het Roosevelt voert besprekingen met den hertog van Windsor. Associated Press meldde gistermorgen, dat de hertog van Windsor (vroeger Prins van Wales en koning Edward VHI van En geland), die thans gouverneur der Bahama- eilanden is, met een marinevllegtuig uit Miami (Florida) naar onbekende bestem ming is vertrokken. Later bleek, dat de hertog van Windsor een bespreking heeft gehad met president Roosevelt, aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Tusca loosa", welke in de Caraïbische zee lag. Na afloop dezer besprekingen verklaarde de hertog, dat de kwestie der Amerikaansche steunpunten, t.a.v. alle West-Indische eilanden was besproken alsmede de econo mische toekomst van deze eilanden, en hoe de Ver. Staten met Engeland zouden kun nen samenwerken om deze eilanden tot ontwikkeling te brengen. Hoe het met de distributie in België gesteld is. Ongetwijfeld zullen vele lezers in deze omgeving, belangstellen in het wel en wee van onze Zuiderburen met betrekking tot de distributie. Hieronder geven wjj daarom een opgave van de rantsoenen van verschillende levens middelen. Het dagelljksch rantsoen be draagt van: (naar keuze) brood 225 gr. of tarwemeel 170 gr., beschuit en deegwa ren 150 gr. of 125 gr. (naar gelang van de hierin verwerkte hoeveelheid meel) dieet- levensmiddelen 175 gr. of peperkoek 250 gram. Voorts, eveneens naar keuze, 5 gr. ge brande mout of gerst of 13 gr. mengsel van koffiesurogaten. Verder: 4 gr. 2 mar garine, 4 gr. 2 boter, 33 gr. geraffineerde suiker enz. 6 gr. 6 havergort en andere zetmeelhoudende producten, behalve aard appelmeel, 6 gr. 6 peulvruchten, 50 gr. versch- en bevroren vleesch, conserven en preparaten welke vleesch bevatten, 2 gr. 5 reuzel of ossenvet, 15 gr. kunsthonig, stroop enz., 500 gr. aardappelen. ook deze beproeving te boven zal komen. Al is Engeland in Egypte machtig, Italië stelt vertrouwen in zijn soldaten en hun leiding, en rekent op hun overwinning. De Engelschen vergissen zich weer eens, schrijft de Messaggero, wanneer zij hopen door propaganda vrees en ontreddering in Italië teweeg te brengen. Dit is thans het groote uur van het Italiaansche volk. dat sléchts de wegen van eer kent en slechts dien weg zal bewandelen, hetgeen beteekent dat het den vijand geen rust zal laten zoo lang hij niet overwonnen is. Het Italiaansche volk weet, dat het met succes kan strijden tegen de Engelschen en hun aanhangers. De Engelschen zullen zich kunnen overtuigen van den geest van op offering, tucht en toewijding der Italianen jegens het vaderland. FARINACOI EISCHT GROOTERE DISCIPLINE. In alle Italiaansche bladen wordt verklaard dat men van den beginne af aan gerekend heeft op een zwaren oorlog en dat deze zonder klagen aan vaard moet worden. Nu is de tijd ge komen, dat de ware fascist de vuur proef moet doorstaan. Farinacci eischt in de Regima Fas- cista grootere discipline. Oweeërs en dieven, die misbruik maken van ver duistering moeten worden doodgescho ten. In het hoofdartikel van het arbei dersblad Lavoro Fascista wordt gezegd dat de middelklasse als een vijand van het fascisme behandeld moet worden. De bourgeoisie heeft de neiging om bij geringste oorzaken in uitersten te vervallen de eene keer in optimisme, de andere maal in pessimisme. Voor dergelijke menschen is geen plaats in de rijen van het fascisme en daarom zouden zjj uitgesloten moeten worden. In alle levensmiddelenwinkels zjjn plak katen aangebracht teger het hamsteren. Bij de krantenkiosken, waar Zwitsersche bladen verkocht worden, verzamelen zich zoo nu en dan soldaten, die de menschen uitschelder, die buitenlandsche bladen wil len koopen. Algemeen komt In de pers de meening tot uitdrukking, at de Grieksche op- marsch in Albanië tot staan zal komen en dat in Egypte zwaar gevochten zal worden. Het Duitsche Iegerbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede „In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht ten gevolge van het ongunstige weer beperkt tot het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den loop van Zaterdag hebben afzonderlijk vliegende Duitsche toestellen verscheidene voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid- en Midden-Engeland aan gevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een belangrijke fabriek door zware bommen rechtstreeks getroffen. Boven het Duitsche rijk hebben geen vijandelijke toestellen gevlogen. In het be zette gebied wierp de vijand op twee plaat sen bommen zonder schade aan te richten." Het stoffelijk overschot van den hertog van Relehstadt. Ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van de overbrenging van Na poleon's stoffelijk overschot van St. He lena naar Parijs heeft de Führer aan maarschalk Pétain medegedeeld, dat hij besloten heeft het stoffelijk overschot van den zoon van Napoleon, den Hertog van Reichstadt, aan het Fransche volk aan te bieden ter bijzetting in den Dome des Invalides. Maar-schalk Pétain heeft uit drukking gegeven van zijn dank en dien van het Fransche volk voor dit grootmoe dig gebaar. Twee Britsche schepen getorpedeerd. Uit Londen meldt het D.N.B. De Brit sche admiraliteit deelt officieel mede, dat de gewapende koopvaardijkruiser „Forfar" getorpedeerd en daarop gezonken is. Mackay radio heeft een draadloos bericht ontvangen van het Engelsche vrachtschip „Orari" (10.350 brt.), dat meldde op 750 mijl van de Fransche kust getorpedeerd te zijn. Noorwegens grootste koopvaardijschip op een mijn geloopen. Het D.N.B. meldt uit New York dat be voegde scheepvaartkringen aldaar hebben verklaard, dat het grootste Noorsche koop vaardijschip, de „Oslofjord", uvea dagen ge leden in de nabijheid van Newcastle op een m(jn geloopen en gezonken is. De „Oslo fjord", een schip van 18.673 ton, was door Engeland overgenomen en bevond zich, toen de ramp gebeurde, op weg naar Canada. ALGEMEENE VERGADERING BOND HEEMSCHUT. Zaterdag heeft de bond Heemschut te Amsterdam zjjn algemeene vergadering ge houden. De voorzitter, dr. J. A. Bierens de Haan, hield een openingsrede, waarin hij o.m. zeide, dat hij de verwoesting in de Meida gen van het vele mooie dat ons land, met name Middelburg, bood oprecht be treurde. De verduistering noemde spr. den zilve ren rand om de zwarte wolk, welke boven ons land hangt. De brutale verlichting en de schreeuwerige lichtreclames zjjn nu verdwenen. Wjj kunnen nu de schoonheid van onze steden bjj maanlicht leeren ken nen. Een ander lichtpunt noemde spreker de opleving in het gebruik van onze ty pische vaderiandsche krachtbron, de wind. Molens, welke al gelaten op afbraak wachtten worden thans weer in gebruik genomen. De secretaris, de heer A. A. Kok, bracht het jaarverslag uit, waaraan wjj het vol gende ontleenen: Het getal der bjj den bond Heemschut aangesloten vereeningen, bleef op 52. De vereenigmg Stad er Lande van Schouwen Duiveland te Zieriltzee trad toe. Het aantal der buitengewone leden kwam van 270 op 264. Het jaarverslag geeft verder een gede tailleerd overzicht van de Heemschut-be moeiingen in het af geloopen jaar, al dan niet met succes bekroond. De strjjd voor het behoud van de molens had daarbij heel in het bjjzonder het getjj mee. Rechtszaken HAAGSCHE GERECHTSHOF. Wat niet fraai was. De proc. generaal bjj het Haagsche Hof wees erop dat het strafblad van G. M. niet fraai was. De rechtbank te Middelburg had hem veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf, van welk vonnis hjj in hooger beroep kwam. Hjj liet daar echter verstek gaan, en de verdediger meende dat dit een gevolg was van de omstandigheid dat M. in het huis van bewaring te Breda is gedetineerd. „Daar is hij alweer uit", lichtte de proc. generaal in. M. had zich schuldig jemaakt aan het koopen van goed, terwjjl hjj wist dat dit van diefstal afkomstig was. De proc.-generaal wees op het ruime strafblad van verdachte, waarop reeds twee vermogensdelicten voorkomen. Spxv vorderde dus opnieuw twee weken gevan genisstraf. Vonnis over 14 dagen. Door DENIS MACKAIL. 15) „Dat zal ik u vertellen, ging Lush voort. „Om dit plan te verwezenlijken, heb ik eenig kapitaal noodig, hetgeen ik niet be zit. Daarom moet het onbeproefd worden gelaten." Jim'meende, dat hij zich thans zulk een toestand kon indenken. „Om een ander voorbeeld te noemen", vervolgde Lush. „Ik heb eveneens in mijn bijkeuken" (Lush wist aan dit woord een ongewone waardigheid te geven) „een geheel uitgewerkt assurantie-schema lig gen, om het risico te dekken van begifti ging met een der klassen van een ridder- .orde. Ik heb het risico zoo nauwkeurig uitgerekend en de vraag voor dit soort ver zekering zou ongetwijfeld zoo groot zjjn, dat ik geloof, dat het mogeljjk zou zijn met een zeer klein kapitaal te beginnen en toch een aanzienlijke jaarljjksche winst te boeken. Maar ook hier stuit ik weer op eon onoverlcomenlijke hinderpaal. Het is duidelijk, gezien de omstandigheden, dat men eventueels gegadigden voor deze assurantie niet door middel van adver tenties in de dagbladen kan bereiken. Men zou zijn toevlucht moeten nemen tot spe ciale colporteurs om hieraan bekendheid te geven. En hoe kan ik, in mjjn tegen woordige positie, met zulke menschen in contact komen Als ik mij slechts in kringen bewoog, waar ik in aanraking zou komen met bestuursambtenaren, of vrienden bezat, die connecties hadden on der de leden van clubs van leger- en marine-officieren, zou ik onmiddellijk -mjjn plan ten uitvoer kunnen brengen. Maar nu ben ik aan alle kanten gebonden en mijn plan bestaat slechts op papier. Begrijpt u mij"? „Volkomen", zei Jim. „Dit zjjn slechts twee voorbeelden, wille keurig genomen uit het groote aantal ideeën, dat ik heb uitgewerkt, maar ik wil u graag nog eenige voorbeelden noe men, als ik mij niet geheel duideljjk heb gemaakt' „Neen, neen", zei Jim haastig. „Ga maar door." „Dank u, mijnheer. Ik meen voldoende te hebben aangetoond, dat de twee eenige hinderpalen, die mjj beletten een onmid dellijk financieel succes te boeken, be staan uit een gebrek aan kapitaal en aan de voordeelen, verbonden aan opvoeding in een bepaald milieu die men zich niet door het bestudeeren van wekelijksche af leveringen kan eigen maken. De eerste heeft u waarschijnlijk zoo dikwijls hooren aanvoéren als een reden voor het aan nemen van een laissez-faire politiek, dat u wellicht geneig. is uw schouders op te halen tegenover mjjn aanspraak op origi naliteit wat betreft de manieren, die ik bedacht heb om eënlg kapitaal, waarop ik de hand zou kunnen leggen, productief te maken." „Mjjn waarde Lush", antwoordde Jim. „je originaliteit is boven lederen twjjfel verheven. Ga voort" „Ik wilde nog opmerken", zei Lush, „dat ware het niet voor uw mededeelzaamheid omtrent uw eigen toestand, ik met geen woord over mijn plannen gerept zou heb ben. Gedurende de laatste maanden heb ik mijn theorieën reeds op kleine schaal in praktijk gebracht en ben er in geslaagd, het bedrag, dat ik van mjjn verdiensten als militair heb overgespaard, aanzienlijk te vergrooten, en ik ben er van overtuigd, dat ik hiermede zal kunnen voortgaan. Mijn plan was bij u te blijven, mijnheer, totdat ik duizend pond zou hebben ver diend, die ik dan had willen steken in een van de ondernemingen, die ik, als resultaat van mijn studie, heb bedacht. Als ik geslaagd was, zouden onze wegen zich hebben gescheiden; in het tegen overgestelde geva' zou u er niets van heb ben geweten." Jim knikte, ten teeken dat hjj hem be greep. „Maar uw opmerkingen van heden avond hebben een nieuw licht geworpen op mijn plannen," ging Lush voort „En ik heb u een voorstel te doen, dat ik u verzoek ernstig te willen overwegen, aan gezien 'k er zeker van ben, dat het tot ons beider voordeel strekt." Als Lush' opmerkzaamheid minder door zjjn eigen woordenstroom en logischen gedachtengang in beslag was genomen, zou hjj hebben gemerkt, dat gedurende de laatste minuten Jim's oogen zich meer dan eens tijdeljjk gesloten hadden en dat hij langzamerhand een meer horizontale positie in den armstoel, waarin hij zich had laten zakken, had aangenomen. Het laatste stadium van dc oude portwijn van de Port CIu') was ingetreden. Ejj d«ze laatste woorden van Lush deed Jim echter een heldhaftige poging, zijn gedachten weer op het onderwerp te concentreeren en hjj was inderdaad weer vol aandacht, toen hjj zeide: „Wat is dat voor een voorstel Lush?" „Mjjn voorstel", zei Lush, „zal, naar ik vertrouw, voor ons beiden van het groot ste belang zjjn en is, in het kort, het vol gende: Laat ik eerst mijn eigen positie beschouwen. Ik heb, zooals ik reeds heb uitgelegd, een aantal winstgevende plan nen uitgewerkt, die ik slechts door gebrek aan middelen en aan wat men gebrek aan opvoeding zou kunnen noemen, belet hen te verwezenljjken. Om de eerste moeilijk heid te overwinnen, ben ik er reeds in geslaagd vijfhonderd pond bjj elkaar te sparen, welk bedrag voortdurend zal toenemen, al ls het dan ook niet zoo snel als ik dat zou wenschen. De tweede moeiljjkheid heb Ik tot dusver als onover- komenljjk beschouwd, waardoor ik mjj, hoewel ongaarne, genoodzaakt heb gezien, sommige van mjjn meest belovende plan nen ter zijde te stellen. Lit wa' betreft mjjn positie. Laten wjj nu de uwe beschouwen. De aandacht van Jim, die wat scheen te verslappen, was nu weer gespannen. „U is een jonge man", zei Lush, „die plotseling heeft vernomen, dat in plaats van de zekerheid te bezitten, zjjn geheele leven een ruim inkomen te zullen genieten want ik wil gaarne toegeven dat uw op timisme in dit opzich' volkomen gewet tigd was u is dus een jonge man, zoo als ik zeg. die plotseling tot de conclusie is gekomen, dat zjjn geheele inkomen voor goed verdwene-j is en die inziet, dat wan neer zjjn bezittingen te gelde worden ge maakt, hij slechts een :lein bedrag in handen zal hebben. Dit is een vooruit zicht, dat u .liet gaarne onder de oogen zult willen zien, al zult u dit eerlijkheids halve toch moeten doen, tenzij een on verwachte gebeurtenis u hieibjj te hulp komt Door omstandigheden, waar u niets aan kunt doen, is u ongeschikt mede te dingen naar een plaats op de arbeids markt die u het vooruitzicht van een be hoorlijk bestaan kan verzekeren." Jim was het niet met zich zelf eens of hjj het aangenaam vond, door Lush een jonge man genoemd te worden, doch de waarheid van zijn overige beweringen kon en wilde hjj niet trachten te weerleggen Hjj knikte daarom maar toestemmend, waarop Lush voortging: „Op het eerste gezicht ljjkt het moei lijk in te zien, hoe wij elkaar zouden kun nen helpen, maar als u mjj nog even uw aandacht wilt schenken, zal ik probeeren u te overtuigen, <'-,t onze samenwerking niet alleen tot ons voordeel, maar zelfs noodzakelijk is voor ons bestaan.' Nu komt het. dacht Jim. „Mjjn voorstel", ging Lush verder, „is alsvolgt: U moet het uit uw hoofd zetten, verandering te brengen in uw tegenwoor dige levenswjjze; deze flat, uw bezittingen of uw vrlendei op te geven. U gaat dus op denzelfden voet voort; misschien iets voor zichtiger, maar niet zoo, dat het opvalt en wantrouwen zou kunnen wekken. Op die manier zal uw crediet ongschokt blijven, zoowel in den kleinhandel als in do maatschappelijke wereld en hierin, vooral in het laatste, ligt het belang van uw bjjdrage tot het slagei. van mjjn plan. Bovendien stel ik voor, dat u vijfhonderd aandeelen van elk een pond neemt de helft van het totale kapitaal in een kleine naamlooze vennootschap, waarin ik de eenige andere aandeelhouder zal zjjn. U kunt het een compagnonschap noemen, als u wilt. Met dit kapitaal en met ge bruikmaking van mjin diensten op finan cieel gebied en de uwe mjjnheer Grant, in de vele verrichtingen, waar uw maat schappelijke ondervinding van onschatbaar nut zal zjjn, ben lk er zeker van, dat wij ons beginkapitaal in het eerste jaar mins tens twintigmaal zullen kunnen vergroo ten. De winst zal geljjktijdig worden ver deeld en ik garandeer u, dat in het wel haast onbestaanbare geval van een mis lukking, de aandeelhouders voor niet meer dan het bedrag van hun ingebrachte kapi taal verantwoordelijk zullen zjjn. Denkt u re maar eens rustig over na en vergeet vooral niet welk alternatief er overbljjft," Jim kon zijn ooren niet gelooven. Van alle idiote voorstellen, die hjj ooit ge hoord had, was dit wel het toppunt. Wat ter wereld bezielde Lush? Hoe kon hjj zich voorstellen, dat hjj en Jim, gezien wie en wat zjj waren, tezamen van wal zouden steken om hun fortuin te maken met een aantal bespotteljjke ideeën, die Lush uit het een of andere boekje voor zelfonder richt had gehaald? En wat drommel, waarom keek Lush hem op zoo'n manier aan? Kon hij geen vijf minuten ergens te geven de zaak rustig te overdenken? (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6