Verminderd optimisme op de aandeelenmarkt WAT NU? Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 14 December 1940 Financieel Economisch Overzicht Zwaardere belastingen verwacht In de financieele wereld en op de beurs zijn op het oogenblik tal van tegenstrij dige invloeden werkzaam. Evenals zulks eenigen tijd geleden in sterke mate het ge val was, bestaat er ook thans nog altijd een neiging bij het publiek, vooral bij par ticuliere beleggers om beschikbare mid delen zoo weinig mogelijk in schuldvor deringen of op hypotheek uit te zetten, zulks in verband met de bestaande twijfel ten aanzien van de toekomstige koop kracht van het geld. Dezë twijfel is den laatsten tijd versterkt door de prijsstijging op verschillend gebied, waaruit dus blijkt, dat weliswaar de maatregelen tegen on- noodige prijsverhoogingen niet geheel zonder uitwerking blijven, maar dat aan den anderen kant deze maatregelen toch niet zoo effectief zijn, dat van een stabiel prijsniveau kan worden gesproken. Slechts indien men den toestand met den vorigen oorlog vergelijkt, mag worden geconsta teerd, dat er thans veel minder sensatio- neele prijsbewegingen vallen waar te ne men. Dit neemt niet weg, dat er reke ning mede mag worden gehouden, dat iemand, die van een vast inkomen moet leven, zooals een rentenier, of iemand, die een pensioen of lijfrente heeft, in de naaste toekomst zal bemerken, dat bij ge lijkblijvende inkomsten de uitgaven aan zienlijk zijn gestegen. Het is verklaarbaar, dat effectenbezit ters er dus op uit zijn om hun vermogen zoo te beleggen, dat zij wellicht tegenover de gestegen kosten van levensonderhoud een compensatie kunnen krjjgen door ka- pitaalaanwas in den vorm van koersstij ging. Ook worden op dezelfde overweging onroerende goederen gekocht, in de ver wachting, dat deze later tegen hoogere prjjzen van de hand kunnen worden ge- daay. Er zjjn den laatsten tijd meermalen voorbeelden geweest, dat niet onbelang rijke bedragen in huizen worden belegd, die tevoren met hypotheek waren belast, doch die door den nieuwen eigenaar tegen contante middelen zjjn overgenomen. Het gevolg daarvan is, dat er veel geld. dat vroeger op hypotheek uitstond, is vrijgeko men, vooral in die gevallen waarin de hypotheek door particulieren werd ver strekt. Wij hoorden zelfs voorbeelden noemen, dat particulieren die gelden op hypotheken hebben uitgezet tot de betrok ken huiseigenaren het verzoek richtten om de hypotheek tusschentjjds af te lossen, waarbij zij dan om den debiteur hiertoe te bewegen aanboden om alle kosten, aan een oversluiting van de hypotheek verbon den, eventueel ook de hoogere rente voor hun rekening te nemen. Dergelijke ver schijnselen wijzen er op, dat particulieren, idlie natuurlijk de vrjjheid hebben om gelden ook op andere wjjze dam tegen vaste rente uit te zetten er thans de voorkeur aan geven aandeelen of huizen te koopen. Ge lukkig voor de huiseigenaren, die het niet zonder hypotheek kunnen stellen zjjn de verzekeringsmaatschappijen en hypotheek banken nog altijd bereid om geld op hypo theek uit te zetten, hoewel toch, naar wij hoorden, op meer beperkte schaal dan vroeger. In het algemeen is de vraag naar nieuwe hypotheken niet groot, daar zoo als bekend, de bouwnijverheid geheel stil staat. Tegenover de hierboven geschetste in vloeden, staan de laatste dagen weer andere, die tot gevolg hebben, dat de aanvankelijk vaste stemming op onze markt later in een grootere terughouding is verkeerd, waardoor een reactie in de koersen intrad. In de eerste plaats reali seert men zich blijkbaar meer dan tot nu toe, dat bjj een einde van den oorlog, de Amsterdamsche koersen van Amerikaan- sche shares in verhouding van die in New York in feite te hoog zouden staan, indien althans in de toekomst kan worden vast gehouden aan de oude omrekening van 1.88% voor den dollar. Slechts indien dit niet het geval mocht zjjn en de koers van den gulden ten opzichte van den dollar mocht dalen, dan zouden de hoogere Am sterdamsche koersen gemotiveerd zijn te achten. Er zjjn echter wel verschillende gronden aan te voeren voor de mogelijk heid, dat het inderdaad zou kunnen ge lukken om de oude pariteit te handhaven. In de eerste plaats zal men na den oorlog alles in het werk stellen om het afzakken van den gulden te voorkomen, zoodat wel niet onmiddellijk tot het vroegere vrije valuta verkeer zal worden teruggekeerd. Bovendien zou de gulden, zelfs bij een vrijer betalingsverkeer om verschillende redenen een krachtige steun kunnen on dervinden, niet in het minst tengevolge van de alsdan te verwachten terugvloeiïng van gelden, die thans in het buitenland worden geaccumuleerd, zooals dividenden op buitenlandsche aandeelen, rente, scheepvaartwinsten en winsten van Indi sche cultuurmaatschappijen. Bovendien zal de invoer, die vroeger >sn belangrijke post was op onze betalingsbalans, wel niet onmiddellijk tot den vroegeren omvang worden opgevoerd. Daartegenover staan weer enkele andere overwegingen en wel voornamelijk deze, dat de financieele toestand hier te lande in verband met de zware eischen, die aan de Schatkist wordien gesteld, allesbehalve bevredigend is te noemen. Het is dan ook volstrekt noodzakelijk, dat de 1% milliard opgeloopen vlottende schuld zoo spoedig mogelijk tot een lager niveau wordt terug gebracht, zoo niet door het uitgeven van een groote leening, dan toch door het in stellen van hoogere belastingen en wel zonder uitstel. Naar het schijnt wordt er dan ook reeds in deze richting gewerkt en houdt men in financieele kringen re kening met de mogelijkheid, dat zoowel de inkomstenbelasting, als de kort geleden ingestelde winstbelasting belangrijk zullen worden verhoogd. Het zou zelfs in de be doeling liggen om de verhooging nog toe te passen over het loopende jaar, vermoe delijk op ongeveer dezelfde wijze, zooals men verleden jaar de opcenten op de in komstenbelasting door een nakomenden aanslag heeft geïnd. Het behoeft geen betoog, dat, wat het aandeelenbezit betreft, het vooruitzicht voor een aanzienlijk hoogere winstbelas ting niet bepaald als bemoedigend kan worden beschouwd, zoodat het te verkla ren is, dat deze factor lijnrecht ingaat tegen den drang om beschikbare middelen in aandeelen te beleggen. De beleggingsmarkt bleef zeer lusteloos. Naar het schijnt ligt het niet in de bedoe ling om binnen korten tijd met een staats- leening te komen. Wellicht zal het moge lijk zijn om het belastingsysteem zoodanig te reorganiseeren, dat met de opbrengst van nieuwe heffingen de vlottende schuld geleidelijk zal kunnen worden terugge bracht zonder de tusschenschakel van een comsolidatieleening. Op de New Yorksche beurs is de stem ming in de afgeloopen week eveneens tegengevallen, en de koersen kwamen over het algemeen op een lager niveau, niettegenstaande de berichten melding blijven maken van een groote bedrijvigheid op elk gebied. In Amerika werpen de hoo gere heffingen echter ook hun schaduw reeds vooruit en men kan meermalen uit de cijfers der financieele resultaten aflei den, dat niettegenstaande de hoogere bruto-inkomsten het voor verdeeling be schikbare overschot voor een groot deel door belastingen wordt opgeslokt. Het vooruitzicht bestaat, dat diit verschijnsel zich ook binnen afzienbaren tijd bij ons zal voordoen. r In de Amerikaansche staalindustrie is de gang van zaken intusschen tengevolge van de groote bezetting wel bijzonder gun stig. Dit blijkt ook uit de aankondiging van de dividendhervatting van de Repu blic Steel van 40 cents per aandeel. Sedert 1 Augustus 1930 was er op deze aandeelen geen dividend uitgekeerd. Deze shares zijn op onze beurs altijd zeer ge wild en er heeft regelmatig vrij levendige handel in plaats. Na de aanvankelijke vaste stemming, die er op de beurs is ontstaan, is er later, DE VERKEERSTOESTANDEN OP DE ZUID-HQLLANBSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. EEN EENSLUIDEND ADVIES. De Verkeerscomité'c voor Goeree en Overflakkee, Hoeksche Waard, Schouwen en Dbiveland, en Voome, en de Kamers van Koophandel voor Dordrecht, Rotter dam, Vlaardingen en Middelburg, hebben in een gemeenschappelijk adres aan het waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat hun eenstemmig oordeel over de verkeerstoestanden op de Zuid- hollandsche en Zeeuwsche eilanden, en be treffende de huns inziens hierin nood zakelijk geachte verbeteringen, tot uit drukking gebracht. Wij ontleenen daaraan, dat vaste brug gen vooralsnog onbereikbare idealen zullen blijven; derhalve, in de eerste plaats, te streven ware naar een afdoende verbete ring der veerdiensten, zoo naar capaciteit, snelheid, frequentie als wat de tarieven, betreft. Hierop dient aan te sluiten een effectieve verbetering der hoofd- en bijwegen, ten laste van het Verkeersfonds, opdat niet de bewoners der eilanden bijzonder beiast zullen worden hiervoor. Er dienen betere verbindingen te komen met de groote ste den (Dordrecht, Rotterdam, Middelburg etc.) en ook de onderlinge verbindingen op de eilanden moeten beter worden. Nu het motorverkeer door brandstof gebrek zeer werd ingekrompen, rijst be grijpelijkerwijze, de waardeering voor de stoomtram, hoe gebrekkig haar diensten ook mogen zyn. Sommigen vreezen stag natie in het goedex"envervoer zoo de tram werd opgeheven. Het adres beveelt een ge- leide'ijken overgangstoestand aan: de tram verdwijne pas voor het goederenvervoer, wanneer ook dat door een nieuwe en ver moedelijk betere organisatie overgenomen zou kunnen worden. Wie een nieuwe, eventueel monopolis tische, personenvervoersondememlng zou dienen te exploiteeren, .is bijzaak: mits het een vertrouwen verdienende, geschikte on dernemer zy. Het vrachvervoer zij niet gemopoliseerdhier late men het particu lier initiatief de vrye har.d. Tenslotte bepleit het adres de instel ling van een Raad van Advies, bekleed met gezag om ten aanzien van tarieven en dienstregelen bindende voorschriften te kunnen geven. Winterhulp Nederland. ZONDAG A.S. RADIOREDE VAN MR. L. J. A. TRIP. Mr. L>. J. A. Trip, secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van finan ciën, zal als voorzitter van de financieele commissie der stichting Winterhulp Neder land Zondag 15 December van 18.45 uur tot 19.00 uur over beide zenders spreken over het thema „Waarheen gaat het geld van de eerste collecte?" ook voor cultuuraandeelen een reactie in getreden, waarin tevens t&baksaandeelen hebben gedeeld. Wij hebben er al eens meer op gewezen, dat een spoedig einde van den oorlog voor deze cultuur als een haussefactor moet worden beschouwd. Een langere duur van den oorlog zou juist voor dezen tak van c.ultuur als ongunstig moeten worden beschouwd, in verband met de noodzakelijkheid om alsdan de tabak in Indië op te slaan. Zooals men weet, is dit reeds met den oogst van dit jaar het geval, behalve het deel, dat naar Amerika is verscheept, en aldaar zal wor den verkocht. Mocht na den oorlog de in Indië opge slagen tabak weer naar Nederland kunnen worden vervoerd', dan mag wel -worden aangenomen, dat daarvoor zeer loonendo prijzen kunnen worden gemaakt. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week 4 Nederland 1940 n 101%, 108%. 3 Ned. Indië 1937 A 83%, 84%. Koloniale Bank 185%, 194, 189V,. Aku 116%, 117%, 1031/2, 105%. Lever Bros 131, 132%,'"123%, 124%. Philips 211, 214%, 200, 201. Koninklijke 271, 277, 266, 267%. A'dam Rubber 287, 293, 279, 281. Ned. Scheepv. Unie 180%,, 187, 176%, 176%. /z H.V.A. 459, 462, 447, 450. Deli Batavia Mij. 200, 203, 195, 197. Senembah 214, 220, 208i/2. Er komen 50 centrale keukens in 33 gemeenten. In VHssingen en Middelburg elk één. Vierduizend ketels voor vervoer van het voedsel. Verschillende Nederlandsehe fabrikanten houden zich op het oogenblik bezig met den aanmaak van groote ketels, die bestemd zijn om straks het in de centrale keukens gemaakt eten te kunnen vervoeren naar de uitdeellokalen, opdat een spoedige ver strekking van het voedsel wordt gewaar borgd. Bijna vierduizend van deze ketels zijn in bestelling en er zijn reeds duizend afgeleverd; meldt het Volksbl. Het zijn dubbelw .ndige vaten met kurk- isolatie en zij hebben een inhoud van veer tig of vijftig liter. Zij kunnen de vergelij king met de bussen uit 1918 glansrijk door staan, dank zij de inventie van de eigen Nederlandsehe industrie, die van deze ge heel gelaschte vaten met ronde bodem een prachtig 3tuk werk hebben gemaakt. Zij zjjn voorzien van ren zoogenaamd schud deksel met tal van gaatjes, zoodat de vloeibare etenswaar steeds terugvalt in den ketel zelf en er niets van verloren kan gaan. Vast staat, dat in 33 gemeenten derge lijke keukens zullen komen. In totaal zijn plannen voor vijftig keu kens. Om te bepalen op welke wijze de keu kens het doelmatigst over het land kon den worden verdeeld, heeft het „Bureau voedselvoorziening in oorlogstijd" een en quête onder de gemeenten gehouden om te vernemen, welke hunner er prijs op stelden. Daarbij bleek, dat vrijwel elke gemeente, die in de enquête betrokken was, met een centrale keuken gediend zou zijn. Uit den aard der zaak moest men zich ech ter houden aan een voorloopig plan van vijftig keukens. Daarbij zijn begrijpelijker wijs alle factoren in aanmerking gekomen, die voor de hand lagen. Plaatsen die vóórgaan. Zoo spreekt het vanzelf, dat plaatsen als Vlissingen, Middelburg en Den Helder zeker niet mochten worden overge slagen en eerder in aanmerking komen dan andere gemeenten. Pas nadat het plan van vijftig is uitgewerkt, zullen andere ge meenten eventueel aan bod kunnen komen. Een en ander is voorts opgezet op een ba sis van minstens vierduizend menschen, die door één centrale keuken kunnen worden bediend. Aanvankelijk heeft het Bureau voedsel voorziening in oorlogstijd voor eiken per soon één liter gerekend. Later is, door wij ziging in de distributie-beschikkingen, be rekend, dat 1,2 liter noodig is om dezelfde voedsehvaarde te behouden. Deze cijfers zijn dus aan verandering onderhevig, die met de distributie als zoodanig verband houden. Intusschen is-reeds vastgesteld, dat Am sterdam vijf centrale keukens zal krijgen. Rotterdam drie (voor elk 6000 menschen), ongerekend de proefkeuken voor 4000 men schen, die reeds in bedrijf is. Den Haag krijgt drie keukens, evënals Einhoven en Utrecht in welke laatste plaats reeds een keuken is en twee nieuwe zullen worden bijgebouwd. Haarlem twee, Tilburg, Nijme gen, Enschede en Arnhem eveneens twee. Maastricht zal eveneens op twee keukens kunnen rekenen, Vlissingen. en Mid delburg krijgen elk één keuken. Voor het personeel in de centrale keu kens komen allereerst in aanmerking de oorlogs-gewonden, daarna de wachtgelders en verder allen, die op de lyst voorkomen. De bereiding. Aan de voedselbereiding wordt de groot ste zorg besteed. De bereiding geschiedt door middel van stoomen, dus niet door koken. Deze bereidingswijze bevalt zeer goed, zoo verklaarde men van bevoegde zijde. Een vat van 600 liter, inhoudende 400 kilogram aardappelen, kan in vijftien mi nuten op honderd graden worden gebracht, waarna de aardappelen slechts eenigen tijd behoeven te staan om gaar te worden. Na het bereiden worden de spijzen in de zoogenaamde wachtketels gestort, zoodat de lcookvaten direct opnieuw kunnen wor den gebruikt. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den nacht van Cl op 12 December vond, zooals reeds gemeld, een grootsche aanval van sterke formaties van het Duitsche luchtwapen op Birmingham plaats. Treffers werden geplaatst op spoor- wegemplacemeten en fabriekscomplexen, een explosie in een gasfabriek met een zwaren. brand, alsmede andere talrijke groote, middel- en zware branden werden opgemerkt. In den loop van 12 December waren de aanvallen overdag ge richt op Londen en eenige andere doelen in Zuid-Engeland. In de buurt van Har wich aan de Engelsche oostkust gelukte het om een schip van 3000 b.r.t., deel uitmakende van een konvooi, met bommen te bestoken. Door voltreffers werd het aan de boeg en het achterschip zoo zwaar be schadigd, dat het als verloren beschouwd moet worden. Een ander koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In den nacht van 12 op 13 December ondernamen zeer krachtige formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op de zware industrie van Sheffield. Met het grootste succes gingen de machines achter elkaar op .ïaar doelen af. Voortgegaan werd met'het leggen van mijnen voor Engelsche havens. Een duik boot van welker prestaties reeds een ge deeltelijk resultaat ls bekend gemaakt, meldt als totaal resultaat het tot zinken brengen van gezamenlijk 27.000 b.r.t. In den nacht van 12 op 13 December vloog slechts één Britsch vliegtuig het ge bied van het Duitsche rijk binnen zonder bommen te laten vallen. De gezamenlijke verliezen van den tegenstander op 12 De cember waren vier vliegtuigen. Vier eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht nr. 189 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: De hevige strijd tusschen onze troepen die zich met groote dapperheid weren en de gepantserde vijandelijke afdee- lingen welke zich afspeelt aan de grens van Cyrennaica In de zóne tusschen Sol- loem en Sidi el Barrani alsmede in het woestijngebied in het Zuidoosten, werd ook Donderdag voortgezet. Onze jacht en bombardementsformaties hebben on danks de zandstormen, welke de Simoen (heete woestijnwind) deed ontstaan, onaf gebroken van den ochtend tot den avond gevlogen en de vijandelijke eenheden met bommen en machinegeweervuur bestookt, het gezamenlijke aantal vijandelijke toe stellen, die in den strijd zijn neergeschoten vanaf 9 December, bedraagt 18. Sinds denzelfden dag zjjn er van onze machines twaalf niet teruggekeerd. In Oost-Afrika was er bedrijvigheid van onze patrouilles aan de grens van de Soedan met medewerking van onze lucht macht, die den gemechaniseerden vijande lijken strijdkrachten zware verliezen toe brachten. Een vijandelijk vliegtuig is bran dend neergestort. Aan het Grieksche front valt niets be langrijks te vermelden. Kleine aanvallen van plaatselijk karakter zijn afgeslagen. Vrachtvervoer met electrische trams. IN DE GROOTE STEDEN. Naar de N.R.Ct. verneemt zijn er thans besprekingen gaande tusschen de tramweg maatschappijen van de groote steden en het departement van waterstaat, betreffen de het vervoer van vrachtgoederen door deze ondernemingen binnen haar vervoer gebied. De benzineschaarschte heeft aan leiding gegeven tot dit overleg. Het ver voer van vrachtgoed, voornamelijk stuk goederen zou dan geschieden in voor dat doel gebouwde vrachtgoederenwagens of verbouwde bijwagens, welke door een mo torwagen worden getrokken. De capaciteit van de keukens wordt daardoor sterk vergroot. Practisch is het zeker, dat de uitdeeling van het voedsel steeds op het vastgestelde uur kan ge schieden, zoodat een vlotte bediening ge waarborgd is. Door DENIS MACKAIL. 14) Be heb hem later zien sneuvelen, maar ik herinnerde mij zijn raad en op zekeren dag, bij het door bladeren van een tijdschrift in de cantine, zag ik een advertentie van een instituut voor zelfontwikkeling ik geloof dat ze het zoo noemden. Ze boden aan je geheu gen te versterken door middel van een correspondentiecursus en loofden prijzen uit voor de leerlingen, die in den kortst mogelijken tijd met hun systeem voor verschillende examens slaagden. Ik knipte de coupon uit en bestelde het eerste boek je. Om kort te gaan, ik won den eersten prijs in zes weken tijds, maar ik had meer dan dat gewonnen, want gedurende de laatste vier weken van die zes had ik geen vrees of verveling meer gekend. Ik wil niet zeggen, dat ik niet altijd een grondigen afkeer van granaten heb ge had, maar ik had niet meer die onbestem de vrees voor ik weet niet wat, die mfl half gek maakte". Jim keek hem vol verbazing aan. „Nu, mijnheer", vervolgde Lusli, „zoodra ik dien prijs had, begon ik opnieuw met twee nieuwe cursussen, een in „Succes in het Leven", en de andere in „Kippen- houden in Kleine Tuinen". Bi bemerkte, dat ik een geweldige handigheid kreeg in het doorwerken van deze cursussen en voor ik met deze twee klaar was leerde ik tegelijkertijd hoe ik accountant en ci viel ingenieur moest worden allemaal door zelfonderricht. "Van dien tijd af wist ik van geen ophouden. Iedere minuut, die ik over had, besteedde ik aan het be- studecren van een van die cursussen; ik kreeg er een manie voor, liet mijn vrien den in Engeland informeeren of er mis schien een was, die ik over het hoofd had gezien, en ik had met allemaal evenveel succes. Alles wat in wekelijksche afle veringen met de post kwam werd direct grondig door mij verwerkt het was waarschijnlijk een eigenschap van mijn hersens, die ik nooit eerder ontdekt had. In ieder geval, toen ze menschen begon nen te zenden om lezingen te houden voor de soldaten, en ik naar een of twee daar van had geluisterd, bleek het, dat het door mij heen ging als zand door een zeef. Ik kon blijkbaar alleen uit boekjes leeren". Lush praatte maar door en Jim bleef hem aanstaren. „Bc deed de Wereldgeschiedenis. Ge zondheid en Geluk, Hoe spreekt een Gentleman, Hoe word Ik Secretaris, be nevens de opleiding voor procureur-klerk, architect, matroos eerste klas, verpleger, inspecteur van den gezondheidsdienst, hypnotiseur en assurantie-agent. Bc heb eens een heelen tijd in een ziekenhuis ge legen met moeraskoorts en zoodra mijn temperatuur daalde, deed ik een cursus voor medische studenten en een voor Ge nezers door hèt Geloof. U denkt misschien dat ik overdrijf, mijnheér, maar dat is niet zoo. Het ging zoo een jaar of drie door en hoewel ik het af en toe te druk had met vechten om iets aan zelfonder richt te doen, moet ik toch wel een paar honderd van die cursussen hebben door gewerkt, waarvan ieder woord in mijn hoofd bleef hangen. Ik ga er heelemaal niet prat op; het was nu eenmaal zoo." Jim's verbazing steeg met de minuut. „In den nazomer van 1918", ging Lush voort, „na u weet zelf wel hoeveel teleur stellingen en tegenslagen, kregen de jon gens het gevoel dat het einde naderde, en zooals vele anderen met mij, begon ik te overleggen, wat ik in het burgerleven zou gaan doen. Op dat tijdstip wisten de meesten niets beters te bedenken, dan dat ze hun ontbijt op bed zouden ge bruiken, of nooit meer pruimen- en appel- jaih zouden eten, of nopit meer nuchter zijn, of hoe ze den sergeant-majoor eens op zijn nummer zouden zetten, maar ik bekeek de zaak van een meer practisch standpunt, waarschijnlijk omdat mijn cur sus over Systeem vrucht begon te dragen. Ik begreep, dat ik over een enormen voor raad kennis beschikte en hoewel ik een heelehoel had opgedaan, dat ik waarschijn lijk nooit zou kunnen gebruiken, meende ik, als ik het beste daaruit zou kunnen schiften, wel iets beters te kunnen be reiken dan mijn voormalig beroep van huisknecht weer op te vatten. Ik heb er lang over nagedacht en was nog niet tot een besluit gekomen toen de wapenstil stand werd afgekondigd. Tot ieders ver bazing werden wy niet onmiddellijk met een medaille naar huis gezonden en het leek eenigen tjjd of wij evenmin kans had den uit het leger ontslagen te worden als ten tijde van den Somme-slag. Wanneer ik probeerde een uurtje rustig over mijn toekomst te denken, moest ilc aantreden om te gaan luisteren naar een concert of voor eenig ander militair corvée. Bc kwam tot de conclusie dat ik moest probeeren zoo spoedig mogelijk gedemobiliseerd te worden en toen ilc met verlof in Enge land was, zooals u zich zult herinneren, bedacht ik, dat misschien een van de heeren, die in Tui-vis flat gewoond had den, mij met de noodige formaliteiten zou willen helpen in ruil voor mijn diensten als knecht. Bc vond, dat ik mij het eerst tot u moest wenden omdqt u, zooals u wel weet, in 1914 moeite deed my over te ha len bij u in dienst te treden. Gelukkig slaagde mijn plan en als huisknecht bij een heer alleen heb ik de beschikking ge had over den vrijen tijd en de eenzaam heid, die ilc noodig had voor de verwe zenlijking van het plan dat ilc ten slotte voor mijzelf had uitgewerkt Ilc hoop, dat ik u niet verveel, mynheer?" „Volstrekt niet," zei Jim, die inderdaad deze autobiografie met belangstelling en verbazing had gevolgd. „Je doet my den ken aan de Duizend en een Nacht. Komen wy nu by'na by de clou van het ver haal?" „Ja mynheer," zei Lush. „Ga dan voort,' drong Jim aan. „En neem nog een sigaar als je er trek in hebt „Straks, als ik zoo vrij mag zijn," ant woordde Lush beleefd die zijn relaas ver volgde. „Wat ik had besloten, toen ik by u kwam, mynheer, was om mijn vrijen tyd te gebruiken om een aantal ideeën op papier te zetten, hoe ik de kennis die ik verworven had zou kunnen aanwenden op myn weg door het leven te vergemakke lijken. Het was de eerste maal dat ik een ernstige poging had gedaan om deze kennis voor eenig practisch doel te ge bruiken en ik verzeker u, dat dit niet meeviel, zelfs niet na de lessen, die ik genomen had in het onderwerp: Hoe slaat men zich door het Leven. Bc liet mij ech ter niet door deze moeilijkheden uit het veld slaan en langzamerhand namen myn plannen vasten vorm aan plannen, die, daar ben ik van overtuigd, by uitvoering zouden leiden tot een snelle verbetering van mijn maatschappelijke positie. Ik zag my nu echter tegenover het probleem ge plaatst, een laatste keus te doen uit die verschillende ontwerpen en ofschoon dit een groote moeilijkheid was, stond er steeds een nog 'grooter hinderpaal op myn weg, een die ilc geheel over het hoofd had gezien." Hy wachtte even, waardoor Jim de ge legenheid kreeg te informeeren naar den aard van deze moeilijkheid. „Dat zal ik u vertellen, mijnheer" zei Lush. „Ilc bemerkte, dat ik bij ieder plan, waarvan ik alle mogelijkheden had over wogen en succes verzekerd scheen, stuitte op twee moeilijkheden, die mij beletten het in uitvoering te brengen, namelijk Geld en Methode." „Geld en Methode herhaalde Jim. „Bc vrees, dat ik je niet goed begrijp", „Bc zal u dat nader verklaren", zei Lush onverstoorbaar. „Laat ik een voorbeeld noemen. Ik heb in de bijkeuken een plan uitgedacht waarmede iemand met mijn kennis van zaken ongetwijfeld binnen korten tijd een fortuin op de beurs zou kunnen verdienen. „Neen", voegde hij er haastig aan toe, Jim's ongeloovigen blile gewaar wordend, „het is niet het gewone systeem van zoogenaamde tips, die iemand per slot van rekening toch op zware ver liezen komen te staan, noch komt het overeen met een roulette-systeem te Monte Carlo, waarbij men zoo dwaas is te mee- nen het toeval aan vaste regels te kun nen binden, het is volkomen eerlijk en in overeenstemming met de wet en des alniettemin is het een absolute zekerheid, doch een zekerheid die niemand zou ont dekken, die niet even goed op de hoogte was van het geldwezen ais van de me teorologie een zeer ongewone combina tie. Nu, waarom verlaat ilc u niet om dit plan ten uitvoer te brengen „Dat weet ik waarachtig ook niet", zei Jim. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9