De t.b.c.-bestrijdmg in dezen lijd. U1.XHM Uit onze couranten van 50 jaar geleden. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 14 December 1940 Gevaar voor ondervoeding niet denkbeeldig. ZIEKTECIJFER IN ZEELAND REEDS STIJGENDE. „BETER VOLKSKRACHT SPAREN DAN KAPITAAL VERGAREN". Bij een onderhoud dot w(j dezer da gen mochten hebhen met den leider van het districtsconsultatiebureau te Middelburg, dr. F. de Stoppelaar, heeft deze als zijn meening uitgesproken, dat de omstandigheid, dat het volks inkomen in Zeeland tot de laagste in Nederland kan worden gerekend, een niet te onderschatten gevaar vormt 'voor de volksgezondheid. Speciaal doordat thans in het bijzonder de voedingsmiddelen van een groot deel der Zeeuwsche bevolking in het ge drang dreigt te komen. Hoewel Zeeland wat betreft het sterfte-percentage voor t.b.c. onge veer het algemeene Nederlandsche grensgemiddelde benadert, wijzen de vergelijkende cijfers van den laatsten tijd een stijging aan, welke, zoo niet verontrastend, dwingt tot de uitersïe waakzaamheid. In het bijzonder dient zich de op merkzaamheid te richten op de sociale voorzieningen, waarbij met groote waardeering melding lean worden ge maakt van het gelukkige initiatief, dat z\jn belichaming heeft gevonden in de Sociale Commissie Zeeland, die als eerste in Nederland de maatrege len tot leniging van den nood op so ciaal gebied in voorbereiding heeft genomen. Daarnaast kan ook het Winterhulp- werk aanzienlijk bijdragen tot een doeltreffende bestrijding van het ge vaar, dat gelegen is in een uitbrei ding van deze volksziekte. Zeeland is paraat. In deze provincie met haar bijzondere sociale structuur heeft het werk der t.b.c.-bestrijding zich in een verloop van weinige jaren krachtig kunnen ontwikkelen en werden prachtige resultaten bereikt. Niet slechts wat be- treft den organisatorischen kant van het werk d'er consultatiebureaux, resultaten ook met betrekking tot de gevreesde ziekte zelf, waai-van de uitbreiding tot staan werd gebracht, maar waarvan bo vendien de vermindering gelijken tred heeft gehouden met de dalende curve, welke de statistiek voor Nederland aan wijst. In verband met het werk van „Winter hulp Nederland" hebben wij onlangs de beteekenis ervan uiteengezet met betrek king tot de mogelijkheid eener uitbreiding van de tuberculose, tengevolge van de reeds hier en daar aanwijsbare verschijn selen van ondervoeding. Vandaar, dat wjj ons in verbinding hebben gesteld met den heer De Stoppelaar, die ons verteld heeft van zijn waarnemingen en ervaringen. Wie zou ons daarover beter kunnen in lichten, dan de leider van het districts bureau, die de beschikking heeft over een uitnemend georganiseerd consultatie -ap paraat, Het heeft zijn vertakkingen over de geheele provincie, van waaruit door een geregeld contact een overzichtelijk beeld kan worden gekregen van den algemee- nen gezondheidstoestand der bevolking. De copsultatiedienst omvat de geheele provincie, behalve Vlissingen. De Schelde- stad neemt een bijzondere plaats in, want hier werd als eerste in geheel Nederland onder leiding van dr. A. P. Smitt, een consultatiebureau tot bestrijding van de t.b.c. ingericht. Mettertijd zal Vlissingen wellicht in het groote provinciale verband worden opgenomen, thans werkt het con sultatiebureau daar ter stede nog geheel zelfstandigeen uitzondbrings-positie, welke tegelijk een hulde is aan den initia-- tiefnemer. Via de overige consultatiebu reaux te Zierikzee, Middelburg, Goes, Tholen, Oostburg, Hulst en Temeuzen, kón de geheele bevolking in het werkge bied van de t.b.c.-bestrijding worden be trokken, al valt te vreezen, dat deze ar beid ook door de benzineschaarschte ern stig zal worden belemmerd. En belemmeringen op dit gebied zijn geenszins zonder bedenking. De schaarsch- te aan benzine raakt slechts den uiter- lijken, den meer technischen kant, maar daarom is zij niet minder zorgwekkend. De heer De Stoppelaar bracht ons on middellijk tot d'e kern van het probleem. De sociale omstandigheden. Voor een zuivere beoordeeling van de situatie is het vair belang deze te zien vanuit de sociale omstandigheden van de bevolking. Het klinkt misschien ongeloof waardig Zeeland heeft een zeer laag volksinkomen, veroorzaakt door de om standigheid, dat een groot pei-cer.tage der bevolking uit landarbeiders bestaat, wier loonen veelal varieeren van 10 tot 14, uitgezonderd in den Wilhelminapolder, waar de loonen hooger zijn. Het is duideljjk, dat dit het meest kwetsbare deel der bevolking is. Nu zegt men wel, dat de toestand op het platte land doorgaans gunstiger is dan in de steden, maar dit is een misvatting. In de eerste plaats moet geconstateerd worden, dat de woningtoestand weinig bevredigend is en dat de voedingstoestand tal van onzekerheid biedt. Vroeger hadden vele landarbeiders een stukje grond achter hun huis, zij hielden een varken en daarin kon .dan een compensatie worden gevonden, om den winter door te komen en om in de behoeften van de vaak groote gezinnen te voorzien. Thans is dit alles anders geworden en de heer De Stoppelaar wees er ons daarbij op, hoe in vele gevallen het vet heeft plaats gemaakt voor minder voedzame bij voegsels, waarmede de hoofdmaaltijd hoofdzakelijk aardappelen wordt gecon sumeerd. Er zijn bij vele kinderen dan ook reeds ondervoedingsverschijnselen, waargenomen. Wij treffen magere kinderen dat is op zich zelf geen. aanwijzing wij treffen ook bloedarme kinderen en zij hebben minder weerstand tegen de t.b.c, Hoe was de toestand te dien aanzien tot nog toe? De t.b.c., aldus het antwoord, was geweldig aan het dalen. Een vergelijkend cijfer kan dat illustreeren, In 1900 stier ven op de 10.000 inwoners twintig aan t.b.c., in 1939 nog slechts 4.2. Het Zeeuwsche percentage ontliep dit gemid delde zeer weinig 4.4. De daling zet zich nog steeds voort en ten bewijze daarvan liet de heer De Stoppelaar ons de curve zien. Het spreekt vanzelf, dat het nu niet zoo snel meer gaatmen komt spoediger van 20 op 10, dan van 4 op 0, maar de daling zet zich voort. De curve, welke wij zagen, gaf ook de stijging gedurende den wereldoorlog weer. In 1918 steeg het sterftecijfer tot het peil van 1900 Daarbij deden zich de gevolgen eener verzwakking van het weerstands vermogen gevoelen, Na den oorlog is er in dezen toestand snel verbetering gekomen en daarbij deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat. de curve als 't ware ononderbroken doorliep. Maar hoezeer het weerstandsver mogen verzwakt was, bleek wel uit de ge volgen van de - griep-epidemie. Iedere oorlog vertoont in dat opzicht eenzelfde beeld en wat dezen oorlog betreft, zijn de omstandigheden voor ons land wel ge heel anders, dan in de vorige oorlogen. Welke maatregelen kunnen daar tegen thans worden getroffen? Er vallen te dien aanzien verschil lende aspecten in het oog. Het eerste is weldoorgaan met het werk, op de con sultatiebureaux, in ziekenhuizen en sana toria- Wij. hebben thans honderdvijftig patiënten in ziekenhuizen en sanatoria. Daardoor voorkomen wij de besmetting in de gezinnenif maar gelet op de ervaring in den wereldoorlog is dat niet voldoende. Er moet ook rekening worden gehouden met den weerstand. Deze beide spelen een voorname rol. Gelijkmatiger verdeeling van het beschikbare voedsel. Wat nu de maatregelen betreft, thans gaat het in de voornaamste plaats om do voedselverdeeling", dat wil zeggen om Je gelijkmatige verdeeling van het beschik- bare voedsel over de geheele bevolking. Deze materie is inderdaad buitengewoon ingewikkeld, want wel zorgt het rijk voor de distributie, doch de moeilijkheden zijn er niet mee opgelost. De bonnen worden niet verbruikt, niet omdat er -een voldoende hoeveelheden voedsel zijn, maar vooral omdat de le vensstandaard zoo veel verschilt van den feitelijken toestand. Het verschijnsel doet zich voor, dat de menschen, die vroeger met hun loon nog precies vóór de streep konden blijven, thans aan den verkeerden kant ervan zijn terecht gekomen. Ter illustratie kan ik u mededeelen, dat voor 80 patiënten, dSe in Domburg verpleegd worden, vijf honderd gulden per maand meer moet worden uitgegeven. Hierbij moet uiteraard de noodzakelijke speciale verzorging in aanmerking worden geno men, maar in het algemeen kan toch wor den gerekend op een stijging vaar 5 per persoon meer aan voeding. Kan er nu ook meer gesteund wor den? Ongetwijfeld. Hier ligt een groote taak voor de Burgerlijke Armbesturen en de kerkelijke diaconiën, terwijl ook de andere uitkeeringen meer in overeenstem ming dienen te worden gebracht met het gestegen levensonderhoud. Men moet toch inzien, dat het gewichtigste op het oogen- blik is, de volkskracht te sparen. En ik mag in dit verband zeker wel herinneren aan de leuze Het is beter de volkskracht te sparen, can kapitaal vergaren. Er valt op dit terrein nog zeer veel te verbeteren. Ik stel er echter prijs op. aldus onze gast heer, nadrukkelijk te verklaren, dat in Middelburg, Vlissingen en Goes door de burgorlrjke armbesturen vo-rtreffeljjk werk wordt verricht. En de Winterhulp? Ik heb goede verwachting, zoo zeide de heer De Stoppelaar, dat de gelden ten goede zullen komen aan de groote gezin nen met de lage inkomens. Het onderzoek geschiedt thans ook via de plna. 'elijke werkgemeenschappen, doch daarbij is men ook afhankelijk van de plaatselijk ontwikkelde activiteit en ik zou er dan ook zeer veel voor gevoelen, dat er een organisatie van boven af in liet leven werd geroepen. In den zin van een sociale instelling in Zeeland? De sociale commissie-Zeeland. Deze vorm acht ik inderdaad de meest gelukkige. Voor zoover rnjj bekend, bestaat een dergelijke organisatie echter in Nederland nog niet. Omtrent de werk wijze van deze commissie kan ik u nog niet inlichten. Er wordt thans gewerkt aan een plan de campagne, maar ik heb de overtuiging", dat wij op den goeden weg zjjn. Het gaat er om de gezinnen te ontdek ken. De sociale .commissie is een soort op sporingsdienst en men late zich toch niet door schaamte verkeerd gerichte schaamte inderdaad! weerhouden. Er staan te groote belangen, op het spel. Onze laatste vraagIs er reeds een stijging vam. de t.b.c.-gevallen geconsta teerd De cijfers waarover ik de beschik king heb, wijzen een verschuiving aan, Schending van de Amerikaansche neutraliteitszone. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Het Duït- sche vrachtschip „Idarwald" is op lö De cember door zijn eigen bemanning tot zinken gebracht in de wateren van Mid den-Amerika. De bemanning wilde voor komen, dat het schip door den Britsehen kruiser „Diomede" zou worden opgebracht. Volgens berichten uit Havanna heeft dit voorval bij het publiek en in de pers van Midden-Amerika veel opzien gebaard. Het vooraanstaande Cubaansche blad „El Mun- do" schrijft: „onverschillig of het Duitsche schip werd opgebracht of tot zinken ge bracht, het feit blijft, dat de Amerikaan sche neutraliteitszóne, en wel de wate ren van Argentinië, Uruguay, Brazilië, de Domincaansche republiek, Mexico en Cuba, opnieuw geschonden is." Ifaliaansche cijfers over Engelands verliezen. Op grond van de ïtaliaansche weer- machtsherichten wijst de Popoio di Roma erop, dat Italië aan Engeland dë volgende verliezen heeft toegebracht: 22 Engelsche duikbooten zijn buiten gevecht gesteld, hetgeen bijna de helft is van de Engelsche duikbootvloot; 28 kruisers zijn getorpe deerd of getroffen. Ook zijn er zeven Britsche slagschepen getorpedeerd of ge troffen. Drie vliegtuigmoederschepen zijn getroffen en beschadigd. Dertien Engel sche torpedojagers zijn tot zinken ge bracht en drie andere ernstig beschadigd. Bij elkaar dus 73 Britsche oorlogsvaar tuigen, die tot zinken gebracht of bescha digd zijn in zes maanden tijds. In hetzelf de tijdperk heeft de Engelsche luchtmacht in den strijd met de Italianen 700 vlieg tuigen verloren. WISSELPARTIJ MET EEN BATIG SLOT VAN VEERTIG GULDEN. In de voor het publiek bestemde zaal van het hoofdpostkantoor te Den Haag vroeg een Hagenaar aan welk loket hij bank papier zou kunnen wisselen. Een paar andere bezoekers bleken aldra zoo wel willend om hem rechtstreeks aan de ver langde wisselmunt te helpen. Doch toen de Hagenaar thuis was gekomen, bemerkte hij, dat zijn bezit veertig gulden grooter was dan het geval zou zijn geweest indien hij geen bankpapier had gewisseld. Dit niet alledaagsche verschijnsel bezwaarde zijn ge moed dermate, dat hij, gelijk ieder ander eerlijk man eveneens zou betamen, zich tot de politie wendde. Het vreemde van dit geval is nu, dat tot heden de onbe kende beide mannen, die hem aan het wisselgeld hadden, geholpen, nog geen aan gifte van de vermissing hebben gedaan. con 100-jarige. Do heer Peter van Tongeren, geboortig uit de buurtschap Tongeren te Epa, herdacht Vrijdag te Elburg xljn honderdsten verjaardag (Foto Pax-Holland) waaruit de stijging kan worden geconclu deerd. In Januari 1940 bédroeg het aantal actieve t.b.c.-gevallen 651, in November 804. De in-actieve gevallen geven een ver mindering te zien van 549 tot 433, hetgeen er op wjjst dat vele in-actieve gevallen actief zijn geworden. Ook de open long t.b.c.-gevallen zijn toegenomen van 239 tot 280. Ik kom op grond daarvan tot de conclusie, dat het ziektecijfer in Zeeland hoogstwaarschijn lijk is gestegen, waardoor naar te ver wachten is pok het sterftecijfer omhoog zal- loopen. De mortaliteit is hier ook de vertraagde afbeelding van de morbiliteit. Zeeland is paraat, Het beschikt over een uitnemend geoutilleerden consultatiedienst. De leider van dit bureau heeft ons daar van tevens een vluchtigen indruk gegeven. Dit omvangrijke apparaat staat ten dienste van de bevolking van Zeeland en vooral in dezen moeilijken tijd vervult het eer. sociale taak van groote beteekenis. Het gevaar van een vermindering van de volkskracht is niet denkbeeldig. Dit ge vaar af te wenden is de opdracht. Mogen alle -krachten mobiel worden, om juist nu diL.gevaar zoo niet geheel te be zweren, het dan toch zooveel mogelijk te weren. De krachten zijn er, gelijk wij uit de uiteenzettingen van den heer De Stop pelaar konden opmaken. Wij mogen slechts hopen, dat zij zich tot dit groote doel ver eenigen. Dan zal allé moeite.zeker niet ver- geefsch zijn. De electrificatie vein West-Zeeuwsch- Vlaanderen. ER KOMT MEER ANIMO, DOCH ER ZIJN NOG HEEL WAT WEIFELAARS. Moeilijkheden bij de materiaal voorziening. Nu we leven in de donkere dagen voor Kerstmis en we niet alleen vele avonduren moeten doorbrengen bij het kunstlicht, maar ook 's morgens de hulp van dit licht enkele uren noodig hebben, beseffen we eerst goed wat het voor den mensck be- teekent. De electriciteit heeft ook het platteland veroverd en de beteekenis daar van blijkt thans nu de petroleum schaarsch is. Naast enkele gemeenten die een gas verlichting hebben, zijn in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen alle gemeenten op het electriciteitsnet aangesloten, maar toch zijn er nog eenige gehuchten of buurtschap pen in deze streek die deze weelde nog niet bezitten en die nog op de petroleum verlichting zijn aangewezen. Zoo o.a. Nieu- wesluis en Heille en de buitens van Zuid- zande, terwijl ook vele boerderijen nog niet op het net zijn aangesloten. Naar men weet voert de P.Z.E.M. op 't oogenbiik onderhandelingen met de ge meentebesturen van Sluis en Zuidzande en met Nieuwesluis. Deze onderhandelingen hebben nu niet bepaald een erg vlot ver loop, mede omdat een en ander met nogal wat kosten gepaard moet gaan. Naar wij vernemen schijnt, wat betreft de electri ficatie van Heille, het grootste plan, het z.g.n. plan. Fiandria, wel het meeste kans van slagen te hebben, waardoor dan ineens de beste oplossing zal zijn gevonden. Er zjjn twee plannen in het geding, n.l. het plan Heille, dat de electrificatie van de kom van Heille beoogt en het plan Flandria, dat ook de buitenwijken in de electrificatie val betrekken. Vanzelfspre kend moeten de belanghebbenden, dit zijn dus voornamelijk de buiten wonende boe ren, zich een financieel offer getroosten, terwijl de gemeente eveneens het hare moet bijdragen. Intusschen gaat de P.Z.E.M. onverpoosd door met bet maken van aansluitingen en zoo werden in October j.I. 49 nieuwe aan sluitingen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand gebracht. In November waren dit er weer 34 en ook thans gaat dit-werk regelmatig voort. Gaf 1939 reeds een flinke stijging te zien van het aantal verbruikte K.W.U. in vergelijking met 1938, ml. van -1.331.786 tot 1.566.749, voor dit jaar zal deze stijging ongetwijfeld nog wel grooter zijn. Een gelukkig verschijnsel is het tevens dat er vele boeren zijn, eigenaars van groote landbouwbedrijven, die het nut en gemak van de electriciteit gaan inzien, vooral landbouwbedrijven, die het nut en gemak van de electriciteit gaan inzien, vooral voor het gebruik van hun motoren en tractors. Voornamelijk zal dit wel het gevolg zijn van het gebrek aan olie en benzine. Toch is er nog een aantal boeren dat weigert tot aansluiting over te gaan, ondanks het feit, dat de boerderijen vaak op korten afstand van een kabel zijn gelegen, zoodat de aansluitkosten geen rol van beteekenis spelen. Voor aansluiting van een perceel dat binnen de 8 meter van een onder gronds- of binnen de 20 nieter van een bovengrondsnet is gelegen, behoeft men niets te betalen. De gehuchten of buurtschappen zooals Heille en Nieuwesluis en de buitenbewoners van Zuidzande kunnen zelfs al zou er ook vandaag nog een gunstige beslissing vallen, dezen winter toch niet meer aangesloten worden, zulks in verband met het gebrek aan materialen. In het gunstigste geval wordt toch ge rekend dat de aansluiting niet voor April of Mei gereed zal zijn. Het bleek ons bij informatie van groot gewicht te zijn, dat de belanghebbenden spoedig tot aansluiting besluiten, daar bij een nog langer wachten de mogelijkheid steeds grooter wordt dat in het geheel geen materialen meer zijn te bekomen. Speciaal voor vele landbouw bedrijven zal electriciteit mogelijk in het a.s. voorjaar en zomer van groot nut zijn. Naar wij vernemen blijkt er ook in deze streek meer en meer animo te be staan voor het electrisch koken, hetgeen in verband staat met de kolenschaarschte. In vergelijking met October 1939 was het aantal van hen die electrisch koken ver meerderd met 62. Dit alles eischt heel wat arbeid, waar door alleen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een staf van 20 arbeiders van de P.Z.E.M. dagelijks aan het werk is. Vanzelfsprekend eischt ook het onderhoud een verbeteren van de kabels en de netten den noodigen arbeid, temeer waar successievelijk tal van bovengrondsche netten worden vervangen door ondergrondsche. Zo-> zal binnenkort het net van Zuidzande naar Cadzand even eens ondergronds worden gemaakt. Serum tegen tuberculose ontdekt? Uit Buenos Aires (Argentinië) meldt het D.N.B. Een assistent aan het bacterio logisch instituut, Jesus Pueyo, heeft be kend gemaakt dat hij een goed werkend serum tegen tuberculose ontdekt heeft In leringen der faculteit kon hij echter geen steun vinden om zijn uitvinding te probeeren. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans besloten, om Pueyo het noodige wetenschappelijke materiaal en personeel ter beschikking te stellen, opdat hij gedurende een jaar proeven kan nemen op 200 patiënten alsmede op dieren. STERK EXPLOSIEVE STOF ONTDEKT. Uit Santiago de Chili meldt het D.N.B.: Naar gemeld wordt, heeft de Chiliensche ingenieur Basilio Garis, een sterk ex plosieve stof ontdekt. Tijdens proefnemin gen in tegenwoordigheid van legerofficie ren en munitie-deskundigen zou een blok graniet van vijftig ton door vijftig gram van de nieuwe ontplofbare stof Garibit geheeten volkomen uiteengeslagen zijn, Er zou een fabriek worden opgericht om de nieuwe ontplofbare stof te vervaardigen. -w ALS u ZIEK VAN I SVKIverkouphe'P BENV krijg» U spoedig verliep ting en wordt Uw kot! verdreven door rug eriji borst in te wrijven me» Pot 50 et> Bii Apothekers et» DroglsteaJ 50 -week Ï890. Tot lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Goes, is gekozen de heer W. J. Vader (a.r.) met 1725 van de 2964 geldige stemmen. De heer P. Dekker Jzn, (lib.), verkreeg 1206 stemmen. Viertal te Vlissingen (vacatureKlomp)* ds. J. L. Blanson Henkemans te Pijnacker, ds. P. S. Meerburg te Kethel, ds. H. J. ter Haar Romeny te Haren en ds. M. Bever sluis te Oldemarkt. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Schore en Vlake (meer dan 9 jaren vacant) door den heer J. E. B. Meloen, cand- te Utrechtbedankt voor St. Laurens door ds. C. W. A. Nonhebei te Aagtekerke idem voor Oostkapelle door ds. J. W. Unger te Katwijk a.R. Ds. P. J. Klaarhamer te Middelburg heeft het beroep naar de Ned. Geref. kerk te Utrecht aangenomen. De Inspecteur van het Loodswezen ena, in het 3e district te Amsterdam, dé kapi tein ter zee-titulair J. C. de Rurjter de Wildt, is in gelijke functie naar het 6e dis trict te Vlissingen overgeplaatst, ter ver vanging van den inspecteur aldaar, den kapitein-titulair F. J. P. M. Mulder, die benoemd is tot haven- en dokmeester te Amsterdam, o Volgens te Vlissingen ontvangen bericht, mogen, met het oog op den ijsgang op de boven-Schelde, houten schepen niet meer opvaren zonder assistentie van een sleep boot. In verband met het vele en zware drijf- ijs mogen stoombooten boven de 20 voet niet meer naar Antwerpen opvaren. In het kanaal door Zuid-Beveland wor den wegens het vele drijfijs op de Ooster eu Wester-Schelöe, een honderdtal houten- en ijzeren rivier- en zeilschepen opge houden, ace Te Utrecht slaagde voor apotheker dé heer P. J. S. Soer te Vlissingen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Vlissingen de heer J. D. J. M, Bekaai', thans commies der posterijen le klasse te Rotterdam. Juliaansche kalender verliest laatste bolwerk. De Synode van het Orthodoxe, patriar chaat van Antiochië heeft besloten, den verouderden Juliaanschen kalender te ver vangen door den Gregoriaanschen. Hier mede heeft de laatste kerk van het Oos ten zich bij het West-Europeesche gebruik aangesloten. In Rusland werd reeds in 1917 de Gregoriaansche tijdrekening in gevoerd, in 1919 gevolgd door de Ortho doxe kerken van Roemenië en van Joego slavië, en tenslotte in 1923 door de Griek- sche kerk. DE MOORD TE DELFT. Het onderzoek naar den moord op den heer Bouder te Delft wordt met kracht voortgezet. Tot nog toe heeft men nog geen spoor in deze duistere zaak kunnen ontdekken. Een groot aantal personen uit den familie- en kennissenkring van het slachtoffer is verhoord, doch. dit heeft tot geen enkel resultaat geleid. OMZET VEILING TE" GROOTE BROEK S MILLIOEN. De veilingsvereeniging „De Tuinbouw" te Groote Broek (N.-H.) heeft een omzet cijfer bereikt van drie millioen gulden, welk feit op eenigszins feestelijke wijze is herdacht. Gedurende de laatste jaren was de geldelijke opbrengst aan deze vei ling zoodanig teruggeloopen, dat de jaar- lijksehe omzet de twee millioen niet meer kon bereiken, zoodat de groote vooruit gang wel duidelijk in het oog springt. De gunstige bloemkoolcampagne en de- gesta dige export naai" Duitschland hebben tot dit resultaat in niet geringe mate bijge dragen. Bij het wrak van een Bristol-Blenheim, welke aan de kust van het Kanaal door het Duitsche luchtafweergeschut werd neergehaald (Foto Weltbild)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5