Prsinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 15.300 ex. ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 291 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per «eek of f2.30 per kwartaal Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f "3.50, Iedere regel me» 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.50, Iedere regel moor 10 ct (max. 8 regels), POSTREKENING 359300 «MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUILICITEITSWAABBE, IBSESIHID DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLAD PERg" WERKL00ZE LANDARBEIDERS Moeilijkheden bij de ultkeerlngeh uit de werkloozenkassen. Dezen zomer is aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat leden van werkloozenkas sen, die zonder de.volgens de z.g. „ontslag verordening" vereischte vergunning van de Arbeidsinspectie .worden, ontslagen, geen uitkeering uit de Werkloozenkas 'mogen ontvangen. Tengevolge van enkele rechter lijke uitspraken is nu twijfel gereden ten aanzien van de vraag; of de ontslagveror dening van toepassing is op ondernemingen in. den landbouw. In verband hiermede komt het voor, dat werkgevers in den land bouw arbeiders ontslaan, zonder 'dat zij daarvoor vergunning hebben .verkregen. Zoolang bedoelde twijfelblijf t bestaan aldus heeft nu het departement van sociale zaken aan de gemeentebesturen medege deeld is het ongewenscht, dat zoodanige arbeiders geen uitkeering uit hun werkloo zenkassen der landarbeidersbonden, die in bepaald, dat voorlóopig aan landarbeiders, leden van .werkloozenkassen voor landar beiders,' die zonder vefgunning van 'de Ar beidsinspectie worden ontslagen, niettemin uitkeering uit de werkloozenkas mag wor den verstrekt, indien hun geen werlc kan worden aangeboden en zjj voor uitkeering ook overigens in aanmei'king komen. Door middel van ontslag-bewijzen zal moeten worden vastgesteld, of ontslag inderdaad verleend is: Een andere kwestie, welke in vrijwel alle plattelandsgemeenten moeilijkheden ople vert is de vraag, of werklooze landarbei ders, die geweigerd hebben of nog weigeren arbeid in Duitschland te aanvaarden, thans voor uitkeering uit de werkloozenkassen in aanmei'king kunnen komen. Het departe ment van sociale zaken heeft dienaangaan de nu bepaald, dat leden van de werkloo zenkassen der landarbeidsbonden, die in den loop van dezen zomer geweigerd heb ben den bun aangeboden arbeid in Duitsch land te aanvaarden en daarna vrij geregeld hier te lande hebben gewerkt, thans in het algemeen uitkeering uit de werkloozenkas kunnen ontvangen, mits zij thans niet. op nieuw een aanbod ais bovenbedoeld afwij zen. Zeer vele landarbeiders maken nu be zwaar zich bereid te verklaren arbeid in Duitschland te aanvaarden en zich in ver band daarmede aan een geneeskundig on derzoek te onderwerpen. Voor vele z.g. bo nafide land- en tuinarbeiders is dat bezwaar ook volkomen begrijpelijk. Immers zij kun nen als regel 35 a 45 weken per jaar in den Nederlandschen landbouw arbeid vinden. Alleen niet in de wintermaanden. De land bouwers in ons land hebben in de ovei'ige tijden van het jaar deze arbeidskrachten noodig. Voorgaande jaren reeds, maar vooral het komend jaar, als ons land zeker behoefte zal hebben aan de grootst moge lijke intensiviteit van den landbouw. Het feit, dat de werkloozenkassen der landar beidersbonden z.g. seizoenkassen zijn, slechts uitkeering mogen doen in het tijd vak 1 December tót 1 Mei en dan nog maar gedurende 6 7 weken, wijst ook in die richting. Wat gebeurt nu echter? In vele gemeenten wordt aan iederen land- en tuinarbeider, ook de groote groep der bona fide land- en tuinarbeiders, die om voor melde redenen terecht bezwaar maken te gen de gevraagde bereidverklaring, het stempelen voor de werkloozenkas en dus het doen van uitkeering door de kasbestui'en geweigerd. Deze weigering wekt natuurlijk groote ontstemming. De reeds ontstane en nog dreigende moeilijkheden zouden kun nen worden opgelost, indien het stempelen en de, uitkeeringen konden doorgaan tot het tijdstip, dat aanvaarding van aangebo den arbeid in Duitschland daadwerkelijk werd geweigerd. Bovendien is het ge- wenscht, de groote groep van z.g. losvaste land- en tuinarbeiders, die alleen in de win termaanden in ons land geen werk kunnen vinden, van arbeid in Duitschland vrij te stellen. Wij schreven reeds onze landbouw behoeft deze arbeidskrachten en Duitsch land heeft niets aan arbeiders, die slechts een 8-tal weken van het jaar, en dan nog alleen in den winter,' beschikbaar zijn. Kaasproducenten als boterproducenten. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij, in de Staatscourant van gisteren opgenomen, wordt de mogelijk heid geopend om 1. kaasproducenten als producent van boter toe te laten en 2. boterpakkers als boterhanid'elaren toe te laten. Voorts is hierin vastgelegd, dat aan allen, die fabriekmatig ten minste 2000 kg boter per jaar bereiden, dan wel aan nemelijk maken een zoodanige hoeveel heid per jaar te zullen produceeren, een ompakverg-unning zal worden verstrekt. GAULEITER WACHTHER IN ONS LAND. Hedenochtend is met den D-trein uit Berlijn in Den Haag aangekomen, Gau leiter Wachtler. Hij zal een reeks bjjneen- komsten bijwonen, naar aanleiding van de jaarvergadering van den N.S.-Lehrerbund der N.S.D.A.P. in Nederland. Vernield tijdens een Duitschen lucht aanval. Een der Londensche gebouwen in de vitale wijken der Engelsche hoofdr stad, verwoest door een voltreffer. (Foto Weltbiifrd) Brandstof fenbijslag op de kostwinners vergoeding. Voor militairen en leden van den Opbouwdienst. Het hoofd van het afwikkelingsbureau heeft aan de burgemeesters het volgende medegedeeld, hetwelk geldt, zoowel voor hen, die - zichnog in militairen dienst hé- vinden, als voor hen die tot den opbouw dienst behooren. Evenals ten vorigen jare, zal ook over den winter 1940'41 brandstoffenbijslag op de kostwinnersvergoeding worden toe gekend ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun ge noten of in werkverruiming waren ge plaatst. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, te wier aanzien kostwinnersvergoe ding is of wordt toegekend, berekend naar het inkomen, hetwelk zij zouden hebben genoten, indien zij in steun waren opge nomen of in werkverruiming zouden zijn geplaatst, om het even of zij hoofd- of medekostwinner zijn. Deze bijslag, welk over het tijdvak van 27 October 1940 tot en met 29 Maai-t 1941 kan worden toegekend, bedraagt 1.30 per week, waarin 5 pet. voor duurtebijslag begrepen is. Zij die het voorschot van 5.75 hebben genoten, moeten dit voorschot terugbeta len door middel van inhouding op het te goed, dat reeds is ontstaan door de bepa ling, d^t de bijslag wordt berekend van 27 October 1940 af. "Voor zoover het dienstplichtigen geldt, die inmiddels den werkelijken militairen dienst of den op- bouwdienst hebben verlaten, behoeft dit. voorschot niet te worden terubetaald. SNEEUW IN DE FRANSCHE ALPEN. Naar uit Vichy gemeld wordt, valt er in de Fransche Alpen reeds dagenlang onafge- broken sneeuw en vinden er geweldige sneeuwverstuivingen plaats. In geen twin tig jaar tijds, zoo luiden de berichten, heeft men om dezen tijd van 't- jaar 'n zoo zware sneeuwval meegemaakt als thans, enorme; lawines hebben de wegen en spoor lijnen ondergesneeuwd en telefoon- en licht- leidingen vernield. Nabij Modane ligt de sneeuw zes meter hoog. In Cabes was het gedurende verscheidene uren volkomen duister, daar de electrische leidingen door den bijzonder zwaren sneeuwval gestoord waren. In Ancele (dep. Hautes Alpes) moesten de bewoners diepe greppels gra ven om hun ingesneeuwde woningen te kunnen verlaten. Ook de dorpen La Grave en Villars d'Arène nabij de pas van Lau- taret bevinden zich in een zeer ernstige po sitie, daar zij van de buitenwereld volko men zijn afgesloten en bovendien geen elec- trisch licht hebben. Samenvoeging van Limburgsche gemeenten. In totaal 5i kleine Limburgsche gemeen ten hebben van Ged. Staten ontwerpbe sluiten van het departement van binnen- landsche zaken met betrekking tot samen voeging ontvangen. Voorts moeten er nog plannen bestaan voor de opheffing van 30 andere gemeenten. Het aantal gemeen ten in Limburg zal dan tot 88 terugge bracht zijn. MET HOOFD TUSSCHEN TWEE KIPKARREN GERAAKT. In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn te Heerlerheide is gisterochtend de 17-jarige H. D. met het hoofd tusschen twee kipkarren geraakt en gedood. Extra rantsoen van een half pond kaas. In twee opeenvolgende tijdvakken 125 gram. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt het navolgende met betrekking tot de distri butie van kaas mede. Het is mogelijk gebleken naast het rantsoen kaas, dat aangeschaft kan wor den tegen afgifte van de reeds voor het tijdvak van 2 tot en met 29 December a.s. aangewezen bonnen van het algemeen dis tributieboekje, welke elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, een extra rantsoen kaas beschikbaar te stellen. Ge durende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December a.s. zal de met „35" genummerde bon van het alge meen dish'ibutiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldig heidsduur van bon „35" eindigt op 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niet meer gebruikt kan worden. Het ligt in het voornemen voor het tijd vak van 30 December tot en met 12 Janu ari a.s. naast de bonnen ter verkrijging van het gebruikelijke rantsoen van 100 gram wederom een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeer kaas in verpakkingen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon „35" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans de gelegenheid ge opend smeerkaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen vanzelfsprekend twee bonnen „35" te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten wordt ge vestigd op de in een officieele publicatie vermeide bgzonderhea A "csfcreffcnde het inleveren van bonnen. STOPZETTINGEN WERKVERRUIMING. Een Kerstbijslag. Blijkens een mededeeling vanwege den Rijksdienst voor de Werkverruiming aan de gemeentebesturen zullen de werkverrui mingsobjecten bij vorst, zwaren sneeuwval of hoog water tijdelijk worden stopgezet, alsmede met het oog op het jaargetijde van 23 December 1940 tot en met 4 Januari 1941. De arbeiders, wier tewerkstelling door deze maatregelen onderbroken zal worden, mogen, indien zjj anders bij de werkver schaffing zouden hebben gewerkt, gedu rende de perioden van stopzetting, voor zoover daardoor loonderving over een ge- heele kalenderweek ontstaat, in de steun regeling worden opgenomen, althans voor zoover zij ook voor het overige daarvoor in aanmerking komen. Wanneer de betrokken arbeiders door de stopzetting een gedeelte van een week loon derving ondervinden, mogen zij die week niet in de steunregeling opgenomen worden, doch dient hun wegens loonderving een vergoeding te worden toegekend, berekend naar 80 van het basis-uurloon en een 48-urige werkweek. Aan lien, die gedurende de week van 23 tot en met 28 December 1940 in de steun regeling opgenomen zullen worden, omdat zij anders bij de werkverruiming zouden hebben gewerkt, mag de gebruikelijke Kerstbijslag, zooals deze bij de steunver- leening geldt, worden gegeven. Als grondslag voor de vaststelling van den Kerstbijslag zal dienen het steunbedrag (met inbegrip van een eventueelen brand stoffenbijslag en extra-bijslag aan inwo nende kinderen, dat aan de betrokkenen zou worden uitgekeerd over de week van 15 t/m. 21 December 1940, indien zij dan in de steunregeling opgenomen waren. De Kerstbijslag bedraagt 25 van dit steun bedrag. Voorts mag aan hen, die 8 weken in een periode van 3 maanden bij de werkver schaffing geplaatst zijn en die volgens het bovenstaande niet voor den Kerstbijslag in aanmerking zouden komen, niettemin een Kerstgave worden gegeven ten bedrage van 25 van het steunbedrag, dat zij zouden hebben ontvangen, indien zij in de week van 15 t/m. 21 December a.s. in de steun regeling waren opgenomen. Wanneer voortzetting van het werk bjj bepaalde werkverschaffingsobjecten gedu rende de hierboven genoemde periode van tydelflke stopzetting noodzakelijk is, be staat daartegen geen bezwaar. Om te voor komen dat zij, die in de week van 23 t/m. 28 December 1940 zullen doorwerken, ge dupeerd worden, is bepaald, dat aan hen over de beide Kerstdagen in plaats van de feestdagvergoeding een vergoeding wordt uitgekeerd, gebaseerd op het basis-uurloon voor hun, gemeente en het aantal uren, dat zij op die twee dagen bij een 48-urige werk week zouden hebben gewerkt, wanneer deze dagen werkdagen waren geweest. Op het loon en op de laatstbedoelde ver goeding mag geen bijslag in welken vorm ook worden verleend. Uiteraard kan aan deze personen evenmin een Kerstbijslag uitgekeerd worden. Mijnenveger in volle zee. Van boord van den flottieljeleider worden seinen gewisseld met de volgschepen. (Foto Weltbild) De hulpverleeming aan oorlogsslachtoffers. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken schrijft aan de gemeentebesturen o.m. het vol gende Naai' thans verwacht mag worden Zal binnen afzienbaren tijd een aanvang kun nen worden gemaakt met de uitkeering van de rijksbijdrage in de als gevolg van oorlogsgeweld geleden schade aan huis raad, kleeding en delcking. (Zie besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van financiën van justitie be treffende de bijdragen van het rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen.) Door de interdepartementale contactcom missie voor de hulpverleening aan oorlogs slachtoffers is een regeling ontworpen be treffende de verrekening van reeds ver strekte gelden en goederen met die uit keering. Ingevolge deze regeling worden de gel den en goederen, welke verstrekt zijn uit de middelen van het herstelfonds en uit die van de- nationale inzameling ten behoeve van deze verrekening aan het departement van financiën opgegeven door de zorg van respectievelijk het departement van sociale zaken en het nationaal fonds voor bijzon dere noocjen, die op hun beurt de daarvoor noodige opgaven verkrijgen van de ver schillende op dit gebied werkzame provin ciale comité's, dan wel, voor wat betreft de provincies, waarin nog geen centraal cha ritatief comité is gevormd, door bemidde ling van de commissarissen dier provincies. Voor zooveel noodig zal hiervoor door ge noemde comité's resp. commissarissen een beroep op de medewerking der gemeente besturen worden gedaan of is dit reeds gedaan. In verschillende gemeenten is evenwel huisraad, kleeding en/of dekking, dan wel geld voor de aanschaffing daarvan, bij wijze van voorschot op de bijdrage in de geleden schade uit de eigen middelen der gemeente aan de getroffenen verstrekt. Den besturen der gemeenten waarin dit het geval is, wordt verzocht om voor 16 December a.s. een verzoek tot den secretaris-generaal van financiën te richten om goed te keuren dat ook die voorschotten met de rijksuitkee- ring worden verrekend. Door de zorg van het departement van financiën zullen de ingehouden bedragen dan aan de gemeen ten worden gerestitueerd. Voor zoover gelden en goederen voor dit doel zijn verstrekt uit de middelen van semi-overheidsinstanties of particuliere ver - eenigingen, door of met medewerking van de overheid opgericht, dan wel tredend in de overheidstaak der hulpverleening, welke gelden en goederen eveneens bij wijze van voorschot op de bijdrage in de geleden schade zijn verstrekt, dan behoort door de zorg van die instellingen vóór 16 December a.s. een verzoek tot verrekening daarvan met de bijdrage tot den secretaris-generaal van financiën te worden gericht. De verzoeken om verrekening, zoowel die van gemeentebesturen als die van andere instellingen behooren schriftelijk te worden ingediend door tusschenkomst van de con tact-commissie hulpverleening oorlogs- slachtoffers (secretariaat departement van binnenlandsche zaken, kamer 14.) De secretaris-generaal merkt op, dat in deze verzoeken nog niet behoeft te worden medegedeeld, welke bedragen aan de ge troffenen individueel zijn verstrekt. Wan neer de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën heeft goed gekeurd, dat de verrekening kan plaats vinden, zullen van de zijde van dat depar- OPENING WINKELSTRAAT GOUDSCHESINGEL TE ROTTERDAM. Op 20 December zal de winkelstraat Goudschesingel te Rotterdam op officieele •wijze worden geopend. Op dezen singel zijn 110 noodwinkels geplaatst, waarvan die aan de Noordzijde thans alle verhuurd en bijna geheel gereed zijn. Enkele win kels zijn reeds sinds eenige weken voor het publiek geopend. Een commissie uit de winkeliers heeft nu besloten ter gele genheid van deze opening eenige attracties o.a. een étalagewedstrijd voor het publiek te organiseeren. Men wil er daarbij op wijzen, dat in deze straat bijna uitslui tend aan eiken Rotterdammer bekende winkels zijn gevestigd, waarvan sommige een reputatie hebben van meer dan 100 jaar. In Februari, wanneer ook de Zuid zijde van de straat geheel gereed zal zijn, zal de straat op plechtige wijze officieel - open worden gesteld. Dagloonberekening In het bouw bedrijf voor ziekengelduitkeering. Een paar jaar geleden is, in verband met de werkloosheid in het bouwbedrijf en de veelal lage gemiddelde dagloonen, waar naar ziekengeld aan door ziekte arbeids ongeschikte bouwvakarbeiders moest wor den uitgekeerd, in afwijking met de bepa lingen van de Ziektewet, op verzoek van de bouwarbeidersbonden, een bindendverklaar- de afwijkende dagloonberekening tot stand gekomen. Voor het zomerseizoen wordt als basis een 48-urige en voor het wintersei zoen een 43-urige werkweek aangenomen. In sommige onderdeelen van het bouwbe drijf, k-v- vliegvelden, wordt thans langer dan normaal gewerkt. Met het oog daarop hebben de besturen van de Federatie van Bedrijfsvereenigingen en van de Vereeni- ging van Raden van Arbeid overwogen, of het gewenscht is in die gevallen af te wij ken van de thans geldende dagloonbereke ning. Naar aan de aangesloten bedrijfs vereenigingen is medegedeeld, is de con clusie der besturen, dat, en zulks in het belang van de bouwvakarbeiders in het al gemeen, het redelijk en gewenscht is vast te houden aan de bestaande regeling, tenzij deze dagloonberekening geheel zou komen te vervallen en dus de wet zonder meer weer van toepassing zou worden. Het verwerken van aardappelen weer mogelijk. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft ontheffing verleend van het verbod tot het bewerken, doen bewer ken, verwerken en doen verwerken van aardappelen, indien hiertoe door de stich ting Nederlandsche Inkoopcentrale van akkerbouwproducten, gevestigd te 's-Gra- venhage, vei-gunning is verleend en de zoo noo'diig aan deze vergunning te ver binden voorwaarden zijn nagekomen. 4 DE OORLOG TER ZEE. Naar het D.N.B. verneemt, meldt een Duitsche duikboot het tot zinken brengen van 27.000 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte. tement nadere mededeelingen worden ge daan aangaande de wijze, waarop de per getroffene in te houden bedragen moeten worden opgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1