Vierde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 14 December 1940 Éen goed vakman niet altijd een goed zakenman WAARSCHUWENDE VOORBEELDEN. Een voorbeeld van wat uit statistieken al zoo te halen is ter leering van den za kenman, geeft de pas verschenen brochure over de „Oorzaken van handeldrijvende en industrieele middenstanders". (Uitgave E. I. M.) Van de in 1939 gefailleerde midden standszaken worden in deze publicatie er 720 aan een nader onderzoek onderworpen. Hoe lichtvaardig velen een zaak beginnen, blijkt uit het feit, dat in niet minder dan 34 der gevallen de moeilijkheden reeds van de oprichting af dateerden, terwijl ca. 80 der zaken het niet langer dan 5 jaar konden bolwerken. Beschouwt men het lijstje van de beroe pen, welke de verongelukten uitoefenden yóór zij zich in zaken begaven, dan slaat men de handen ineen. Kruidenier, maiiu- facturier, sigarenwinkelier en caféhouder blijken de geliefkoosde bedrijven te zijn, waarin men zijn geluk eens wilde beproe ven. Hieronder volgt een opgave van de beroepen, welke uitgeoefend werden voor men zich zonder kompas of kaarten op de zakenzee waagde. Kruideniers waren te voren typograaf, melkboer, zeeman, fabrieksarbeider, boe renknecht, landarbeider, verzekeringsagent. Manufacturiers waren vroeger landbou wer, verzekeringsagent, incasseerder, dia mantslijper, vertegenwoordiger melkfa briek. Alvorens sigarenwinkelier t'e worden wa ren de betrokkenenboekhouder, recher cheur van politie, bankbediende, naaister, typograaf. Caféhouders waren oorspronkelijk ma- nufacturier, behanger, portier, kantoorbe diende, bloemist, slager, rijwielhersteller, kolenliandelaar, timmerman, chauffeur. Het blijkt dus wel, dat de Vestigingswet- Kleinbedrijf geen overbodige weelde is ge weest. Overigens bleek in ruim 75 der gevallen geen of een absolute onvoldoende boekhouding aanwezig te zijn. Sterker be wijs van gemis aan beheerscapaciteiten is haast wel niet denkbaar. Dit gemis bleek dan ook bij nader onderzoek een der hoofd oorzaken van de déconfitures te zijn. Nauw hiermede hangen samen de als oorzaken genoemde te hooge privé-uitgaven en ka rakterfouten van den gefailleerde. Immers wie niet of onvoldoende boekhoudt heeft geen contróle op zijn privé-uitgaven en weet nimmer in hoeverre deze werkelijk uit de zuivere winst betaald kunnen worden. M.a.w. men kan de tering niet naar de nering zetten. Hiermede hangen samen de als oorzaken genoemde spilzucht, goklust, indolentie en alcoholisme. Deze vormden menigmaal de hoofdoorzaak van de mis lukking. Een andere oorzaak, welke mede samen hangt met het gebrek aan beheerscapaci teiten is het lichtvaardig aangaan van ver plichtingen boven .de draagkracht van de onderneming. Een voorbeeld diene hier ter waarschuwing. Een schoenmaker, bekwaam vakman, vond een bevredigend bestaan in zjjn bedrijf tot op een kwaden dag een gewiekst verkooper hem eenige voor zijn bedrijf veel te groote en te dure machines op afbetaling aansmeerde. Tot overmaat van ramp liet hg zich bepraten een ver buiten het bestek en de draagkracht van zijn zaak gaand advertentiecontract aan te gaan. Hoezeer reclame onmisbaar is, elk zakenman moet nauwkeurig overwegen, hoeveel hij daaraan kan en mag besteden. Natuurlijk bleven in dit geval de gevolgen niet uit en volgde faillissement. Te ruime credietverleening en te groote inkoopen op crediet waren eveneens twee der belangrijkste oorzaken. Ook hieruit blijkt het gebrek aan zakelijk inzicht, aan beheerscapaciteit en goede boekhouding. Inzicht in de zakelijke leiding en admini stratie zijn misschien voor den ondernemer nog belangrijker dan vakkennis. Immers zelfs de beste vakman zal zonder deze twee slechts in uitzonderingsgevallen slagen. Een goed vakman is lang niet altijd een goed zakenman en de geschikte persoon om een zaak te leiden. Teveel werd ook over het hoofd gezien, dat voor zaken doen voldoende kapitaal een eerste vereischte is. Dat dit dikwijls over het hoofd gezien werd, blijkt wel uit het feit, dat in zoovele zaken (34 de moeilijkheden reeds van de oprichting af dateerden. Voorts wilden afbetalingszaken verder springen dan voor hen mogelijk was. Een euvel, waarop in deze rubriek meer malen werd gewezen, bleken ook de een- 'zijdig vastgestelde verkoopvoorwaarden en het optreden van groote concerns bij be weerde octrooischendingen te zijn. Dure processen en hooge boeten brachten het bedrijf dengenadeslag toe. Dit euvel is alleen te verhelpen door straffe organisatie van den middenstand en scherper en actie ver optreden der organisaties door mede zeggenschap te eischen en af te dwingen bij het vaststellen der verkoopvoorwaar den. Daarnaast is voorlichting in zake octrooien enz. een eerste taak en eventueel het voeren van processen door de organisa ties ten behoeve van de leden, die in den regel de kosten daarvan niet kunnen dra gen. Hier is een werkterrein voor de orga nisatie, dat tot nu toe geheel braak ligt. Hoezeer het succes van den middenstan der in zaken van persoonlijke factoren af hankelijk is, blijkt uit de als oorzaak ook vermelde disharmonie tusschen echtgenoo- ten. De middenstandersvrouw vervult in den regel een belangrijke taak in de onder neming van den man. Daadwerkelijke hulp, raad en steun dragen veel bij tot het wel slagen van den man in zaken. Het tegen gestelde bleek meermalen de oorzaak van de mislukking te zgn. Hierboven konden deze oorzaken slechts aangestipt worden. Wie nauwkeuriger in gelicht wil worden, kan voor enkele dub beltjes deze brochure bij zijn boekhandelaar bestellen. Ten overvloede moge er op worden ge wezen, dat uit het hierboven besprokene geen conclusies getrokken mogen worden voor den geheelen middenstand, al leert de ervaring, dat aan de boekhouding in mid- denstandsbedrijven nog heel wat ontbreekt. Den middenstand af te meten naar de mis lukkingen zou ten eenenmale onrechtvaar dig zgn. Doel dezer publicatie is dan ook geen andere dan waarschuwing tegen het lichtvaardig beginnen van zaken, waarvan men geen verstand heeft, m.a.w. zegt de Vestigingswet-Kleinbedrijf hetzelfde. In dit verband zij er nog op gewezen, dat de mee ning in middenstandskringen, dat tenge volge van de tegenwoordige omstandighe den deze wet op den achtergrond zou ra ken, blijkens ingewonnen inlichtingen, al lerminst juist is. Jonge middenstanders, die mochten verwachten, dat de toelatings- eischen voor het middenstandsdiploma lager zouden, .gesteld worden, öf de mogelijkheid zich te vestigen zonder examen ruimer zul len worden, moet deze illusie ten eenenmale ontnomen worden. Eerder is het tegendeel te verwachten. Mr. M. VISSER. Nadruk verboden. Rechtszaken HAAGSCHE GERECHTSHOF. Schuldheling. J. J. de W. uit Goes zou zich heben schuldig gemaakt aan heling van goede ren, die afkomstig waren van diefstal. De rechtbank had hem te Middelburg voor schuldheling veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, van welk vonnis h(j in hoo- ger beroep kwam bij het Haagsche Hof, Er was zekere S., een militair bij verdachte ge komen, die 19 overalls en 10 molton borst rokken te koop aanbood. Voor het eerst genoemde betaalde verdachte toen 20 en dit zou te weinig zijn geweest. Maar de W. betoogde nu voor het Hof dat die prijs heusch zooveel lager niet was in dien tgd als normaal gold, en hij trachtte dit nader aan te toonen met getuigen en facturen. De proc. generaal wees er evenwel op dat na het vonnis te Middelburg, door hem nader een onderzoek was ingesteld naar de prijzen die golden, en had daarbij de overtuiging gekregen dat inderdaad voor een te lagen prijs was gekocht. De verdachte heeft ech ter een' blanco strafblad, en staat verder gunstig bekend, zoodat de straf die hem was opgelegd te zwaar werd geacht. Spr. vorderde dus bevestiging van het vonnis, doch een wijziging van de straf in een geld boete van 50 subs. 50 dagen hechtenis Mr. Kuipers pleitte vrijspraak subs, cle mentie. MESSENDHBF BETRAPT. De politie te Amsterdam is erin ge slaagd licht te brengen in een serie van drie diefstallen door insluiping, gepleegd in een ijzerwarenmagazijn in het centrum der stad. Onderscheidenlijk op 3, Q en 12 December verdwenen uit dit magazijn par tijen zakmessen, in totaal drie tot vier honderd stuks. Gisteren werd bij het magazijn een onge veer 17-jarige jongeman aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van 28 Va dozijn zakmessen, welke hij in een tasch gebor gen had. De dader is in het yzerwarenma- gazijn werkzaam geweest en was volledig op de hoogte van de toestanden aldaar. Zijn pogingen om zich door den opbrengst van de zakmessen te verrijken, waren wel vergemakkelijkt door het feit, dat hjj liet magazijn open aantrof. De eerste twee partijen had de jongeman reeds te gelde gemaakt. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDSBOND. Do jaarvergadering te Utrecht. De christelijke middenstandsbond in Ne derland heeft zijn algemeene vergadering gehouden te Utrecht. De voorzitter, de heer W. G. Scheeres uit 's-Gravenhage hield na de gebruikelijke opening een rede, waarin hij den toestand van den bond schilderde, ih het kader van de gewijzigde omstandigheden, waaronder wg leven. Spr. ging inzonderheid na, wat het bestuur van den bond in de afgeloopen zes maanden had moeten doen, ten einde de belangen van de organisatie en de leden te behar tigen, daar waar zulks noodig was. Het jaarverslag van het bestuur werd na een enkele opmerlüng goedgekeurd, evenals de jaarrekening en de begrooting. De heer W. G. Scheeres werd als bonds voorzitter en de heer C. Doeleman te Nieuw Vennep als penningmeester herbe noemd. In de vacature van den heer H. Wierenga te Assen werd gekozen de heer B. Feyen te Coevorden. Aan de orde kwamen daarna de voor stellen van de werkcommissie christelijke ondernemersvakorganisatie, welke com missie was ingesteld om te komen tot een doelmatige ineenvlechting van de christe lijke middenstandsorganisaties en de christelijke ondernemersvakorganisaties Na eenige discussie werden, na toelichting door het bestuur, de voorstellen met alge meene stemmen goedgekeurd. Met overgroote meerderheid sprak de vergadering zich uit voor de wenschelgk- heid van contributieverhooging. V.A.R.A. HERDENKT DINGAANSDAG. Ter gelegenheid van Dingaansdag, den Zuid-Afrikaanschen nationalen feestdag, zal de V.A.R.A. Maandag a.s. van 13.00 tot 13.30 uur eer uitzending geven, waarin drs. W. R. Pieters zal spreken over den strijd der boeren voor hun onafhankelijk heid. Voor en na deze lezing zal Aga van Broekhoven Zuid-Afrikaansche gedichten voordragen van A. D. Keet, Eugene Ma rais en Langenhoven. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gistermorgen heeft personeel van de rivierpolitie te - otterdam in de Delfhaven- sche Schie het stoffelijk overschot drijvende gevonden van een ongeveer 50-jarigen man. Het werd herkend als dat van den 53-jarigen man van Liersen, die op 4 November j.l. vermist werd. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid te Raad van Souburg. DE BEGROOTING IN EEN KWARTIER AFGEHANDELD. O. EN W. SOUBURG. De Raad dezer gemeente lcwam gistermiddag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Stemerding. Afwezig met kennisgeving de 'heeren Cysouw en Suurmond. De notulen van het behandelde in de vorige zitting werden goedgekeurd. Mededeelingen. De VOORZ. deed o.a. mededeeling dat deheer A. de Kam zijn benoeming tot on derwijzer aan de openbare lagere school heeft aanvaard. Burg. Armbestuur. Tot leden van het Burg. Armbestuur werden herbenoemd de heeren L. Ch. Jans sen en L. Abrahamse. Wijziging begrooting Woningbedrijf. Door den storm van 13 op 14 November jl. is veel schade, voornamelijk aan dak pannen, toegebracht aan de woningen van het Woningbedrijf. Tengevolge van de gemaakte herstel lingskosten stellen B. en W. voor de be grooting met een bedrag van 1010 te verhoogen. Alzoo besloten. Kinderbijslag-verordening. B. en W. stellen voor over te gaan tot vaststelling van een Kinderbijslag-veror dening. Aangenomen. Vastgesteld wordt een wijziging der gemeente-begrooting 1940. Goedgekeurd wordt de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1941. Gemeentebegrootïng 1941. Hierna werd overgegaan tot de behan deling der gemeentebegrooting voor 1941 en de begrootingen der verschillende ge meentebedrijven. Van de gelegenheid tot het maken van algemeene opmerkingen maakt het eerst de heer JANSSEN gebruik. De samenstelling dezer begrooting kan spr. in sommige opzichten niet bevredigen, al geeft hij toe dat de schuld in hoofdzaak niet bij B. en W. ligt, maar te wijten, is aan de abnormale tijdsomstandigheden. Op het beleid van B. en W. wenscht hg dan ook geen critiek uit te oefenen, en dit dan niet omdat er nu een vertegenwoordi ger van zijn fractie in B. en W. zitting heeft. Spr. is overtuigd van de zware taak, die thans op B. en W. en de ambtenaren rust. Hij brengt hen hulde voor hun arbeid. Spr. heeft critiek op de wijze waarop soms door bevoegde instanties personeel wordt benoemd, in strijd met de voor dracht van B. en W. Hij keurt dit sterk af en minder passend ten opzichte van B. en W. Verder is spr. van meening, dat het batig saldo op het waterleidingbedrijf aan de verbruikers ten goede moet komen, of extra moet worden 'afgeschreven. De heer VAN DE .PUTTE wees ook op de buitengewoon moeilijke tijden, welke veel van het beleid van B. en W. vergen en sluit zich aan bij de hulde aan B. en W. gebracht. Spr. is ook van meening, dat het over schot van het waterleidingbedrijf aan de gemeenschap ten goede' moet komen. Verder dringt spr. er op aan, zoo spoe dig mogelijk een beter rioleeringsstelsel voor de gemeente onder het oog te zien. Waren de toestanden normaal, dan zou den verschillende posten er anders uit zien. Spr. hoopt, dat God ook in het volgend jaar de gemeente nabg mag zijn. De VOORZ. brengt dank voor de hulde aan B. en W. Inderdaad zou de begrooting in gewone tijden een ander beeld vertoonen. De naar voren gebrachte wenschen hebben ook de instemming van B. en W., doch spr. wees er op dat de uiterste zuinigheid moet wor den betracht, daar de begrooting een na- deelig slot' van 25.000 vertoont. By de artikelsgewijze behandeling der begrooting dringt de heer DE PAGTER er op aan, dat bij eventueele herbestrating de Kanaalstraat het eerst aan de beurt komt, met het oog op de afwatering. Ook dringt hg aan op verbetering van den Visoweg. De heer VAN DE PUTTE wees op den meer dan slechten toestand van den Ouden Middelburgschen weg. De toestand is daar voor de bewoners onhoudbaar. Vooral dringt hij aan op verbetering van het voet pad. Alles is daar modder. De VOORZ. zegt, dat de Kanaalstraat zoo spoedig mogeiyk verbeterd zal worden. Wat den Ouden Middelburgschen weg betreft, onderschrijft spr. de klachten vol komen. Helaas kunnen B. en W. daaraan absoluut niets doen, daar deze weg in on derhoud is by een commissie. Wèl zal aan het voetpad de noodige aandacht besteed worden, evenals aan den Visoweg. Hierna werd de begrooting zonder hoof- delgke stemming aangenomen. De VOORZ. brengt harteiyk dank voor de vlotte vdjze waarop de behandeling van deze begrooting is geschied en voor de medewerking het geheele jaar door van de zyde van den Raad ondervonden. Hij brengt ook dank aan de ambtenaren voor' hun toewijding. Het jaar spoedt thans weer ten einde en spr. herinnert aan het .naderend Kerst feest en spreekt de hoop uit dat de raads leden met hun gezinnen veel van den Kerstzegen zullen mogen ervaren. De heer JANSSEN zegt, als oudste raadslid dezen middag, nogmaals woorden van dank aan het college van B. en W. voor den arbeid in het afgeloopen jaar ver richt. Het werk was zwaar en zal wellicht in de naaste toekomst nog zwaarder wor den, doch spr. zegt de volle medewerking van den raad toe. Hy wenscht den voor zitter en zgn gezin een rijk gezegend nieuw jaar toe. De VOORZ. zegt mede namens de wet houders dank voor deze goede wenschen. Rondvraag. De heer JANSSEN vraagt verbetering van het riool aan de Vlissingsche straat. By veel regen staat het daar blank. De VOORZ. zegt toe, dat B. en W. daar aandacht aan zullen schenken. Wij hebben gepuzzeld... EN HIER VOLGT DE UITSLAG. jje laatste weken hebben we het in alle toonaarden bezongen wie zoet is krggt lekkers, wie stout is de roe. De t0d gaat zoo snel, dat we dat bö'na al weer verge ten zyn. We hebben het nu al weer over mistletoe en oliebollen van zemelen. Het Sint Nicolaasfeest is verleden tijd gewor den. De laatste snippers borstplaat zyn misschien juist gisteravond van het bord verdwenen en nu neemt, wat men dan pleegt te noemen, het gewone leven zijn rechten. Dat die rechten van het leven voor ons allen plichten beteekenen, moeten we maar op den koop toe nemen. We zeulen door met het stellige voornemen, op 31 December het jaar op slot te doen en het volgende jaar met nieuwen moed te begin nen, in de verwachting ook, dat we een vrooiyken Sinterklaasavond tegemoet gaan. Het druppelt by ons nog wat na. Want we hebben gepuzzeld. Want, wij zijn trouwe lezers van ons blad, die zich er niet toe hebben bepaald, de verhaaltjes in onze extra courant te lezen en het geval daarna af te doen met een en de rest is adverten ties. De opzet is gelukt, vele lezers hebben zich avond aan avond gezet aan een speur tocht door de kolommen om bepaalde zin nen op te snorren. Dat was zeker geen ge makkelijke opgave, maar hoe hebben velen onzer lezers zich van hun opdracht ge kweten. Zoo werd deze extra courant ook inderdaad iets extra's, want de velen, die zich aan de oplossing van de prijsvraag hadden gezet, gingen er mee naar bed en ze stonden er mee op. Dat zijn de waren En we hebben zoo'n stil vermoeden, dat de adverteerders er geen spijt van hebben ge had, toen zy aan de samenstelling van deze krant hun medewerking verleenden. De oplossingen waren bgkans niet te tel len, ze kwamen uit alle deelen van de pro vincie en daaruit valt alweer af te leiden, dat de P.Z.C. inderdaad een echt provinciale aangelegenheid is. We zullen nu maar niet vertellen van alle moeiten, die we gehad hebben om de uitslag naar eer en geweten te bepalen. De keuze was overweldigend, het leek warempel wel Sinterklaas met de grabbelton. Enfin, tenslotte hebben we er maar een grabbelton van gemaakt en de uitslag hebben we alzoo overgelaten aan het toeval. De prgzen Hier volgen ze. Eerste prijs, 25 W. A. Verbeek, Elen- baasstraat 87, Ivruiningen. Tweede prijzen van 10 N. Fiegen, Bagijnhof 31, Middelburg Mej. I. Roeting-Alewijnse, Bonedijke- straat 16 boven, Vlissingen L. van Hiele, Duinweg 13d, Zoutelande. Derde prijzen van 2.50 P. N. Kruithof, Dorpsstraat 78d, Bres- kens Adr. Adriaanse, Zuidstraat 89, Melis- kerke Waling .Koning, Rozemarijnstraat 72, Goes W. L. Baart, Korendijk 40, Middelburg. Vierde prijzen van 1. Chr. Franclte, B 32, Gapinge F. Seuhs-de Smit, Van Zuijenstraat 3, Breskens P. Schouwenaar, Noordweg A 122, Hoe- dekenskerke J. M. Meijler, Wilhelminastraat 60, Goes; J. F. J. Macligeels, Ravesteinplein 16, Vlissingen Mevr. C. van Munster, Paul Kruger- straat 76, Vlissingen C. Steijn, Molenberg 61, Middelburg Maria Bosschaart, Braamstraat 34, Sou burg L. Schrier, Kruisstraat A 151, Colgns- plaat J. van Damme, Zimmermanpolder A 3, Rilland-Bath. Ten slotte kwijten we ons van de aan gename plicht, allen die hebben medege werkt om deze prijsvraag tot een waarlijk daverend succes te maken. Want dat is het inderdaad geworden. Wg hebben er geen spijt van, de adverteerders zullen het ook niet hebben, van de prijswinnaars spreken we niet, want die zijn in dit geval niet objectief en zy die er dit maal zonder prgs zgn afgekomen zullen in ieder geval deze voldoening met zich kunnen mededragen, dat zy zich irv deze dagen sterker bewust zpn geworden van de beteekenis eener ad vertentie. Want advertenties zgn ook nieuws Voor de belangstellende oplossers laten wij hier de goede oplossing volgen. En laten we ons nu maar vast voornemen Een volgend jaar doen we allemaal weer mee. Het is ons althans goed bevallen. Oplossing prgsvraag. 1. U hoeft niet zoo erg Hollander, Goes 2. Waar ik St. Nicolaas 'Radio Temme, Middelburg S. schenken. Wg hebben keuze uit ruim 500 van de nieuwste E. Boom- Bliek, Breskens 4. is men zeer gevoedig voor een cadeautje H. Hollestelle, Goes 5. Aardige collectie moderne Schilderijen Bouman, Wissingen6. De dagen zijn kort, Walstraat-Bazar,Vlissingen 7. Vulpenhouders Luxe Doozen Firma F. B. den Boer, Middelburg8. Alles wat mooi is, vindt U hier onder één Wit- kam's Geschenkenhuis, Goes9. aanslui ting, de luidspreker in Uw toestel kan dienst doen. Practisch N.V. Z.RJD.M., Middelburg 10. Een gezellig St. Nicolaas feest gevierd Fa, J. Goetheer, Vlissingen 11. Wij .vragen uw speciale aandacht voor onze Cadsandria Stofzuiger, Nauta, Bres- kens-Oostburg 12. voor oude lage prgzen.: Fa. J. M. Broekstra, Goes 13. Scheèrap- paraten en Straalkachels. M. A. v. d. Heli, Goes 14. Zie etalage Noodwinkel D. de Jager Jr., Middelburg 15. Dames- kapper - HeerenkapperF. ter Poorten, Vlissingen16. Geschenken Coöp. „De Broederband", Vlissingen 17. genomen hiermee menigenVan den Driest, Mid- Van vrouw tot vrouw. Riekje vraagtTot mgn schrik bemerk ik, dat ik aanleg heb voor een onderkin. Die aanleg zit wel in de familie, mgn moe der had vooral toen ze ouder werd een zeer zware onderkin, maar tegenwoordig letten we er meer op en moeten er ook bepaalde gymnastische oefeningen bestaan om onderkinvorming te voorkomen. Kunt U me die misschien opgeven? Antwoord. In de eerste plaats moet U er steeds om denken uw hals goed te strekken en uw hoofd rechtop te dragen. Een goed begin is het halve wei'k. En dan kan ik U de volgende oefening geven: Draai uw hoofd in een cirkel rond, eerst vooroverbuigen, dan in de richting van den rechterschouder, vervolgens achterwaarts en ten slotte in den gewonen stand. Eerst doet men deze oefening een paar maal en voert ze op tot tien keer en. Bovendien kunnen we het hoofd ener giek van links naar rechts draaien. Ook drie keer. Ais U dit volhoudt, kunt U van resultaat verzekerd zijn. Maar dan ook altgd eraan denken het hoofd niet op de borst te laten hangen. tegen Aeelngn, iS&iAoodAeid,g&tyi. b GORGELEN MET S SUPEPÖL V 8U APOIH. EN DROG. IN BUISJES 21 cl. Luna vraagtHoe komt 't, dat de volle maan in de groote stad alles in zulk een somberen schijn zet terwgl het buiten, tus schen de weiden en akkers, juist zulk een verheven en gelulckig gevoel geeft. Antwoord. Dat zal wel geheel van uw eigen aanleg en gemoedsgesteldheid afhan gen. Er zijn menschen, die de volle maan, ook in de groote stad, eerst nu naar waar de schatten en er in het geheel geen de- primeerenden invloed van ondervinden. Het gaat ermee als met dichters, de een be zingt den zonsondergang, de ander ver kiest boven alles den zonsopgang, wanneer de wereld zooveel stiller lgkt. Huisvrouw vraagt Kunt U mij ook een recept ter bereiding van kwarkkoekjes verstrekken? Ik heb ze onlangs bg een van mijn kennissen gegeten, doch vergat te wagen, hoe ze zijn gemaakt. Antwoord. Om kwarkkoekjes te bereiden neemt U 250 gram kwark, wat zout, 1 dL. melk, bloem, olie, boter of vet naar ver kiezing. Meng de melk en de kwark dooreen en voeg zooveel bloem toe, dat een stevig beslag is verkregen. Bak hiervan koekjes, zooals drie in de pan. Dien ze op met vruchtensap, saus of vruchtenmoes. Wist U dat U kwark zelf kunt maken? U hebt hiervoor noodig 1 Liter melk en een /2 Liter karnemelk. Maak de melk. lauw warm, róer de karnemelk erdoor en laat het mengsel 1 2 uur stremmen bg dezelfde temperatuur (op een hoekje van de kachel bijv.). Giet dan de massa door een doek en schep het telkens van den doek los, totdat de geheele massa stevig is geworden. Doe het in een botervlootje (U hebt nu 1 ppnd kwark) en verwerk het boterhambelegging, tot hangop, inplaats van slagroom bij vruchtensla en de boven genoemde kwarkkoekjes. Lezeres vraagt Ik heb dezer dagen „Gone with the Wind" in het Engelsch ge lezen. Het was een heele kluif, want het Engelsch is niet gemakkelijk. Ik las het daarom ook nog eens in vertaling. Het is heel gek, het was heel goed vertaald en toch miste ik iets, wat me in het oor- Antwoord, Vertalingen zijn, hoe voortref- spronkelgke zoo bgzonder had geboeid, felgk ook, nooit geheel conform aan het origineel. Dat kan ook niet anders, iedere taal heeft zgn speciale eigenaardigheden, waarvoor nooit een volkomen synoniem kan worden gevonden. Om den inhoud te leeren kennen en zelfs ook om de sfeer te benaderen is'een vertaling uitmuntend, maar juist het zeer persoonlijke van den schrijver, die een woord dikwijls gebruikt, omdat de klank ervan juist op die plaats en op geen andere past, komt vaak in de verdrukking. Maarmaak een vuist, als je geen hand hebt, lees vreemde talen, als je ze niet beheerscht 1 En zelfs, als we ze beheerschen, dan moeten we toch al heel goed het volk kennen, dat deze taal als moedertaal beheerscht, om dezelfde gewaarwordingen te ondergaan bg het lezen van een boek, als de schrijver bedoel de op te wekken. Natuurlgk intuïtief. delburg 18. Op Modegebied Het Stoffen- huis, Goes 19. Een steeds welkom ge schenk is: Bloemenhuis Flora, Vlissingen; 20. van een der onderstaande A. C. Kete laars, Middelburg 21. een fijne rollade of lekker stukje vleesch J. J, Schouwenaar, Vlissingen 22. Mondorgels (ook chroma tische) J. J. v. d. Burg, Vlissingen 28, Broches vanaf 19175 ct.: Mag. Modem, Middelburg24. Maar.... 't moet van de Goesche Midza, Goes 25. Luxe étuis voor vulpennen E. Boom-Bliek, Breskens 26. Scheerkwasten, Scheerzeep, Scheermesjes, Scheerapparaten. A. C. v. d. Rest, Goes 27. maakt, Uw éigen reclameteekenaar, Uw éigen etaleur, Atlab-Showcard, p/a John Merk, Middelburg 28. Een practisch geschenk voor hetBreskensche- en Hoofdplaatsche Radiocentrale, Breskens 29. Maak Kaar blij metSies-Wittentrop, Middelburg30. Vele soorten Rgwiellam- penJ. Smaaxdijk, Middelburg31. Zoo echt gezellig in Uw huis. 't Woonhuis, Vlissingen 32. en Marsepeinfiguren in alle prgzen. Fa. J. B. Diesch, Middelburg 33. Waschmachine die voor U H. Merisori Zn's Ijzerhandel N.V., Middelburg 34. en Heerenportemonnaies, ruime keuze, Da- mestasschen, de De Scheldebazar, Vlis singen35. Hoe het groeide P. J. Roth. Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 11