FABRICAGE VAN POSTZEGELS. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 13 December 1940 Het aloude drukkersvak wordt tot in de perfectie beoefend EEN BEZOEK AAN DE FIRMA ENSCHEDÉ TE HAARLEM. Toen In 1839 In Ene/eland de penny porto-bill werd aangenomen en de post zegel voor het eerst zijn intrede deed, zul len weinigen vermoed hebbendat het Kleine, papiertje nog eens zoo'n groote rol in de samenleving zou gaa/n spelen. Tot in de verste uithoeken van de wereld neemt tante Pos uw brief mede, mits het couvert voorzien is van een bedrukt zegeltje, dat eerst met de grootste accu ratesse wordt vervaardigd en na het ge bruik een geliefkoosd kleinood is voor den verwoeden philatelist, die zijn schatten met argusoogen bewaakt en zorgvuldig rangschikt. „ALS KOSTER HIER KON KOMEN KIJKEN......" Reeds in 1653 was er in Parijs een soort stede lijke post, waar voor billets de port payé werden gebruikt. Deze waren aan brie ven bevestigd of er omheen gewik keld, ten bewijze dat liet bestelloon was yoldaan. Deze en andere instellingen bestonden niet lang. Het waren echter de eerste, schuchtere levensteekenen van den postzegel, die in de vorige eeuw officieel en definitief ver scheen. In 1852 werden in ons land voor het eerst postzegels gedruktbij de firma Enschedé, of, zooals de officieele naam luidtJoh.Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Daar is in acht-en-tachtig jaar de kunst van het postzegels drukken tot in de grootst mogelijke perfectie opgevoerd, daar is het vervaardigen van een bedrukt plaatje geworden tot een wetenschap met vakmenschen, die hun onderdeel van het groote productie-apparaat volkomen be- heerschen. Het is een werk van meesters met jarenlange ervaring en groote 1 kwaamheid. Want het is niet alleen het drukken van den postzegel, maar ook en vooral het vele dat vooraf gaat aan het moment waarop de pers gaat draaien, dat dezen arbeid tot een moeilijken maakthet kleinste foutje wreekt zich, en al is het de hoop van iederen philatelist een aantal „misdrukken" te bemachtigen, men spant hier alle krachten in om den verzamelaar dit genoegen te ontnemen. „Onze ergste vijanden zijn de verzame laars" zoo verzuchtte een drukker, ver grijsd in. dit vak. „Eiken zegel bekijken ze met een microscoop om te zien of er mis- schen wat aan mankeert". Zoo erg is het natuurlijk niet. En boven dien mèg men in den regel gerust met een microscoop kijkenMaar zelfs Homenas sliep wel eens. En daarom kan het ook in dit hyper-geperfectioimeerde bedrijf een enkelen keer voorkomen, dat er een kleinigheid verkeerd gaat. Dan kan de postzegelliefhebber verheugd zijn. Talrijk zijn de bewerkingen, die de post zegel ondergaat, voordat hij eigenlijk post zegel is en aan het loket of via de auto maat kan worden gekocht, op de enve loppe geplakt en de reis begint. Kroniek van den dag Strubbelingen met Thailand. Evenals dat het geval is met den strijd op de onderscheiden fronten in Europa, moet ook het conflict tusschen Indo-China en Thailand, waarvan wij' in eenige be richten melding hebben gemaakt, bezien worden in het groote verband! van het ge beuren van dezen tijd. Zoo rijst de ver wikkeling tusschen beide landen ver uit boven een, grensincident, waaraan men ge meenlijk, omdat het zich in een zoo afge legen gebied afspeelt, niet veel aandacht besteedt. In het kort komen de gebeurte nissen op het volgende neer. In het be gin van deze week hebben zich aan de grens van Inldb-Ohina én Thailand scher mutselingen voorgedaan toen Fransche troepen het vuur openden op Thailandsche grensbewakingstroepen, terwijl, naar te Bangkok werd verklaard, Fransche vlieg tuigen een aanval hadden ondernomen op de stad Lolcfaon. Deze aanval werd gevolgd door een bombardement op de Thailand sche stellingen, ondernomen door Fran sche troepen. In een te Vichy uitgegeven communiqué is er op gewezen, dat hier sprake is van een Fransche vergeldings- aanval. Naar men weet heeft Thailand bezwaren tegen de geldende grensafbake- ning en om aan deze wenschen tot wijzi ging der grenzen kracht bij te zetten, be sloot de regeering te Bangkok tot militair vertoon. Van Fransche zijde beschuldigt men er de regeering van Thailand1 van, dat zij reeds sedert een halve maand heeft ge tracht het diplomatiek contact te verbre ken en dat de houding van de grenstroe pen de Fransche. regeering genoodzaakt heeft tot het ondernemen van tegenmaat regelen in den vorm van vergeldingsaan- vallen. Zooals gezegd, deze actie in het Verre Oosten staat niet op zich zelf. In een vanwege die Fransche regeering' uitgege ven verklaring wordt n.l. gezegd, dat men in officieele kringen de sterke verdenking koestert, dat Engeland de hand in het spel heeft. De „Temps" heeft dezer dagen de veronderstelling uitgesproken, dat En geland, profijt trekkend van die tegen woordige positie van Frankrijk zich ach ter de regeering te Bangkok heeft ge plaatst. De Fransche bommen zijn het be wijs, dat Frankrijk niet van plan is, zrjn tegenstanders op gemakkelijke wijze in het bezit te laten komen van zijn over- zeesche bezittingen. Door dergelijke verklaringen is het con flict onmiddellijk geplaatst in het kader van het groote wereldgebeuren. Want daar door is het niet langer een grensconflict van Indo-China of wil men Frankrijk en Thailand, maar een onderdeel van de groote worsteling met het Britsche impe rium. We hebben daarop reeds vroeger de aandacht gevestigd. Indo-China heeft een overeenkomst gesloten met Japan inzake de wapenleveranties en bjj die gelegenheid kon er op worden gewezen, dat deze overeen komst van onmiddellijk belang was voor de positie van Groot-Brittannië, waar liet er niet alleen om begonnen is, het Britsche eiland uit te schakelen, maar tevens om de koloniale positie van het imperium te on dergraven. Het driehoeksverdrag heeft de ze ontwikkeling zoo mogelijk nog scherper geaccentueerd en wanneer we in dit groote verband nu ook het conflict tusschen Thai land en Indo-China plaatsen, dan kan wor den geconcludeerd, dat het geschil als zoo danig onbelangrijk moge zijn, maar dat het als een onderdeel van de worsteling tusschen Engeland en de spilstaten van groote beteekenis zal kunnen worden, te- meer, waar de Fransche regeering te ver staan heeft gegeven, dat zij niet geneigd is, zich in liet Verre Oosten uit haar stel lingen te laten verdringen. Het Thailandsche conflict bergt in zich bedreigingen voor de Britsche koloniale po sities en het is geenszins onverklaarbaar, dat Londen gezonnen heeft op een bepaal de tegenactie tegenover de Fransch-Japan- sche overeenkomst. Maar achter Engeland ziet men dan weer de Vereenigde Staten en tegelijk ook de nieuwe orde, die op basis van het Berlijnsche driehoeksverdrag in het Verre Oosten staat te worden verwezenlijkt. In het verband met het geschil aan de grenzen van Thailand staat ook de verhou ding van Japan tot de Vereenigde Staten. De benoeming van admiraal Namoera tot ambassadeur te Washington heeft dit pro bleem weer op het eerste plan gebracht. De betrekkingen tusschen Tokio en Washing ton zijn er den laatsten tijd niet beter op ge worden en vooral door de van Amerika an- sche zijde uitgevaardigde uitvoerverboden is in Japansche kringen veel kwaad bloed ge zet. Nu de Japansche regeering een oproep heeft gericht tot alle Japanners, om de krachten tot het uiterste in te spannen, teneinde de volken van het Oosten te be vrijden van de keten, die hun door het nood lot zijn opgelegd, schijnen de betrekkingen nog verder te worden vertroebeld en in be paalde kringen wordt er zelfs rekening me de gehouden, dat er ieder oogenblik een con flict tusschen Japan en de Vereenigde Sta ten accuut kan worden. Het conflict tus schen Thailand en Indo-China heeft op deze mogelijkheid nog eens de aandacht geves tigd, temeer, waar de Britsche politiek in het Verre Oosten zich voo- een goed deel, verlaat op de houding de Vereenigde Sta ten, Drie Britsche schepen tot zinken gebracht. Uit New York meldt het D.N.B. Het maritime register meldt het tot zinken brengen van drie Britsche schepen, t.w. de vroegere Amerikaansche tankboot „La Brea" (6665 ton), die reeds in Augustus nabij de Hebriden getorpedeerd werd, voorts het vrachtschip „Dalcairn" (4608 ton,) dat 300 mijl ten Westen van Ier- land tot zinken werd gebracht en het vrachtschip „Foylebank" (558 ton), dat door vliegers gebombardeerd werd. Het begint eigenlijk al met het maken van. het papier. Dit wordt voor fran keerzegels beneden de waarde van een gulden van. een z.g. nulletjes watermerk voorzien, kleine kringetjes, die zich als lichte vlekjes in het papier afteekenen. In lange banen komt het papier, dat van fijne kwaliteit is, bij de firma Enschedé en daar ondergaat het de eerste bewerking het gommen. In een groote ruimte, onderin het gebouw, heerscht een penetrante, on behagelijke geur. Het zijn de kwalijk rie kend® dampen van de gom. Het toeven hier is niet aangenaam, doch het is nu eenmaal een noodzakelijke schakel in den keten. Het papier wordt van de groote rollen afgewikkeld en langs cylinders met gom gevoerd: De papierband loopt dan verder langs een groote, op hooge tem peratuur verhitte brug. Aan het eind daar van is de gom gedroogd. Hierdoor ontstaan echter spanningen tusschen papier en gomstrook, waardoor het papier zou gaan knallen. Dit moet natuurlijk venneden worden en daarom worden de banen met de gomzijde langs stalen linialen geleid waardoor in de kleefstof zeer kleine, voor het oog onzichtbare barstjes ontstaan. Dan wordt het papier onder een kalander nog gesatineerd, tenslotte in banen ge sneden en het is gereed voor den drukker. Maar nog lang duurt het voordat de postzegel gemaakt is. Indien een kunste naar een ontwerp voor een zegel heeft ver vaardigd, moet aan de- hand hiervan wor- De plaatdrukpers ziet er geheeimzlnnig uit. De iange banen zijn geen papier, maar een geweven stof, die de inkt wegveegt welke aan de oppervlakte van de' plaat zich bevindt. Het papier zuigt de inkt uit de holten in de plaat. (Fotot P.T.T,) Lord Lothian overleden De Britsche ambassadeur in Washington. Gisternacht is de Britsche ambassadeur te Washington, Lord Lothian in de En- gelsche ambassade aldaar overleden. Philip Henry Kerr, markies van Lo thian, werd in 1882 geboren. Zqn oplei ding genoot hij aan de Oratory school en op de universiteit van Oxford. In 1906 werd hij assistent-secretaris van den interkolonialen raad, de Trans vaal en Oranje Rivier kolonie, terwijl hij zitting had in de spoorwegcommissie der centrale Zuid-Afrikaansche spoorwegen. Deze functies bekleedde hij tot 1908. In de politiek deed hij zijn stem hooren als mede-redacteur van de Round Table. In 1916 werd hij secretaris van den Britschen minister-president, Lloyd George, waarna hij sedert 1925 als secretaris van de Rhodes Trust fungeerde. In de eerste nationale regeering, welke in 1931 optrad, bekleedde hij de functie van kanselier van het hertogdom Lancas ter, Voorts bekleedde hij regeeringsposten in 1931 en 1932 als onderstaatssecretaris voor Indië en voorzitter van de z.g. Round Table Francise Committee. Lord Lothian was lid van de liberale; partij. Uiterst belangwekkend is de rol, die Lord Lothian heeft vervuld in de ontwik keling der Engelsch-Duitsche betrekkin- Purol geeft een mooie zuivere huid, gen sedert den Umbruch in Duitschland, Aanvankelijk toonde hij een open oog te hebben voor de vernieuwing van krachten, die in Duitschland aan den dag trad, en trachtte hij in Engeland daar een bete? begrip voor te wekken. In de eerste jaren van het aan de macht zijn der nationaal- socialistische beweging in Duitschland was hij een dergenen, die herhaaldelijk met de nieuwe Duitsche gedachtenwereld en de Duitsche leidende figuren contact zocht en die als zijn overtuiging naar vo ren bracht, dat het nieuwe Duitschland en het Britsche rijk geenszins onverzoen lijk tegenover elkander behoefden te staan, doch dat een samengaan van beide rijken in de wereld een mogelijkheid was welke zeer stellig kon worden venvezen- lijkt, wanneer van Engelsche zijde het noodige begrip voor het levenskrachtige nieuwe, dat in Duitschland bezig was te ontstaan, kon worden verworven. Deze houding echter liet hij na September 1938 volkomen varen, om zich aan te sluiten bij het kamp, dat zijn meest kenmerken den vertegenwoordiger vond in den huidi- gen Britschen minister-president Chur chill. Eenmaal tot dit kamp overgegaan, deed hij opnieuw zijn intrede in de prac- tische politiek door een benoeming te aanvaarden als ambassadeur in de Ver eenigde Staten. Leze benoeming werd een feit op 30 Augustus 1939, enkele dagen voor het uitbreken van den oorlog tus schen Engeland en Duitschland. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Opdrijving der prijzen zal streng worden gestraft. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende: Het is gebleken, dat in verschillende plaatsen slagers misbruik maken van de tijdelijke schaarschte aan vleesch, door aan het publiek voor vleesch en vleesch- waren hoogere prijzen in rekening te brengen dan hun is geoorloofd. Daarom wordt nogmaals onder de aan dacht van het publiek gebracht, dat in iedere slagerij een vanwege het gemeente bestuur goedgekeurde prijslijst voor vleesch en vleeschwaren op een voor het publiek duidelijk zichtbare plaats aanwezig moet zijn en dat een slager, die voor vleesch of vleeschwaren hoogere prijzen in rekening brengt dan die, welke op die lijst vermeld zijn, in overtreding is. Tegen dergelijke ernstige overtredingen zal in het vervolg met gertrengheid worden opgetreden. Niet alleen zal proces-verbaal van deze overtredingen worden opgemaakt, doch overtreders zullen onmiddellijk door de Nederlandsche Veehouderijcentrale van een toewijzing van vee en vleesch voor een zekeren tijd worden uitgesloten. Aan het publiek wordt in zijn eigen belang geraden de gevallen, waarin voor vleesch of vleeschwaren te lrooge prijzen worden berekend, onverwijld ter kennis van de politie in zijn woonplaats te brengen. Op deze wijze zal aan deze ergerlijke prijsop drijving spoedig een einde kunnen worden gemaakt. Inventarisatie van veevoeder producten. VERVOER VERBOD VAN 15—21 DECEMBER. Met verwijzing naar het bericht inzake de inventarisatie van veevoederproducten enz., wordt er de aandacht op gevestigd, dat lret daarin bedoelde vervoerverbod geldt voor de periode van 15 tot en met .21 December, dus niet tot en met 20 De cember, zooals aanvankelijk werd vermeld. Voor de plaatdruk wordt door den tee kenaar de laatste hand gelegd aan het object, dat aanstonds gereproduceerd moet worden. (Foto P.T.T.) maakt, een metalen plaatje waarop het te reproduceeren object zich in spiegelbeeld afteekent. Men onderscheidt twee soorten cliché's. Als het bestemd is voor een tee- kening, b.v. met enkel lijnen, dan is het een lijncliché. Maar als er ook vlakken met veranderde tinten gedrukt moeten worden, dan wordt het metalen plaatje voorzien van een „raster", waardoor de geheele oppervlakte bezaaid wordt met puntjes van varieerende grootte en hoe veelheid per vierkanten centimeter. Van deze puntjes u kunt het dagelijks in de krant zien wordt het beeld gedrukt. Van het oorspronkelijke cliché moeten groote aantallen, gemaakt worden. Dit geschiedt langs galvanischen weg (ionisa- tie) tot men een hoeveelheid van bijv. hon derd heeft, waarmede de oplaag gedrukt kan worden. Voor frankeerzegels vindt deze hoogdruk geen toepassing, wel .voor plakzegels. De diepdruk hiertoe behooren de voor de postzegels belangrijke rotogravure en de plaatdruk. Zooals wij reeds zeiden, lig gen bij den diepd.uk de partijen die druk ken onder de oppervlakte. Het zijn holtes, gevuld met inkt, welke door het papier wordt opgezogen. Bij den plaatdruk wordt op een plaatje koper een foto of teelcening van het te reproduceeren object gecopi- eerd. Als dat gebeurd is, komt er een zeer moeilijk onderdeel het etsen. De etser moet de vlakken' en lijnen, die latei- donker moeten afdrukken, met een bijtend zuur wegetsen of met een graveernaald wegsteken. Als het beeld aldus in de diepte is aangebracht wordt het langs gal vanischen weg vermenigvuldigd. Het ge beurt ook wel zoo, dat een reproductie op een metalen rolletje wordt gemaakt. Dit wordt dan weer in een metalen plaat mechanisch geperst. De plaat wordt ver hard en hiervan kan gedrukt worden. Het persen geschiedt ook al weer met de uiterste nauwkeurigheid. Het gaat zelfs zoo precies, dat als bjjv. een plaatje te flauw is afgedrukt, de machine opnieuw kan worden ingesteld op het beeld, en nogmaals geperst, zoodat de lijnen elkaar volkomen dekken. De geringste onnauw keurigheid kan hierbij rampzalige gevol gen hebben Er rest ons nog een beschrijving van de rotogravure, jn steendruk en de offset. Deze zullen wij in een volgend artikel be handelen en dan tevens zien wat zich nog meer met den postzegel afspeelt voordat deze voor het gebruik gereed is. En ook is het interessant te weten, welke waar borgen er zijn tegen de vervalschers, die den postzegel niet vergeten hebben en ook hierop hun krachten hebben beproefd. Maar tevergeefs „Als Koster hier kon koomen kijken, Sijn konst zou wel volmaeckt hem blycken". De bronzen Laurens Jansz. Coster op de Groote Markt t6 Haarlem staat met zijn rug naar het Klokhuisplein, waar de firma Enschedé is gevestigd. Ten on rechte heeft hij zich afgewendwat een oogen zou hij opzetten als hij hier een kijkje kon nemen en zien wat er ge groeid is sinds hy in den Haarlemmer hout zooals de legende het wil zijn uit eon boom gesneden letter A in het zand liet vallen en aldus het drukken uit vond. „Als Koster hier kon koomen kijken..." Hij zon verbaasd stju en niet begrijpend zich afvragen of dit alles inderdaad het gevolg was van zijn inventie. „Sijn konst" zou, werkelijk volmaeckt hem blycken". In de afdeeling .waar het papier gegomd wordt, is het niet prettig toèven. Er heerscht een onaangename, penetrante geur, veroorzaakt door de kleefstoffen. Het papier wordt langs rollen geleid die de lijm overbrengen. Vervolgens loopt het papier langs een verhitte brug, waarop de kleefstof gedroogd wordt. (Foto P.T.T.) HET BEGIN. Een postzegel is voor den niet-Uefhebber weinig meer dan een geperforeerd stukje papier, dat handig is als een of ander document verzonden moet wordenDe doorgeivïnterde kenner weet echter meest al beter en is op de hoogte met de technische details van het wordingspro ces. Maar zelfs hij zal zijn oogen uitkijken als hy het Heiligdom te Haarlem betreedt en de geboorte van den postzegel van het begin tot het einde aanschouwt, van het moment waarop het papier arriveert tot de geheel voltooidegeperforeerde vellen het bedrijf verlaten. Hy zal aan het einde van de reis instemmen met de woorden die ergens in het gebouw op een gesmeed ijzeren deur Zijn geschreven „Als Koster hier kon koomen kijken, Sijn konst zou wel volmaeckt hem blyckenWant hy is getuige geweest van een arbeid die in iederen tak van dit geheel de hoogste eischen stelt aan de persoonlijke precisie waarmede gewerkt wordt. den beslist, welke der druktechnieken het geschikst is voor dit speciale object. Het een© ontwerp leent zich beter voor roto gravure, het andere voor plaatdruk, weer een ander komt het best tot zijn recht met de offset Men ziet het is niet zoo eenvoudig. Al dit abracadabra, van merkwaardige woor den is evenwel te ontcijferen als men weet wat er mee bedoeld is. Voor een juist be grip is het noodzakelijk te vermelden, dat er drie druktechnieken zijn de hoogdruk, de vlakdruk en de diepdruk. Bij den hoog druk ligt, zooals de naam reeds aanduidt, het beeld waar-mee gedrukt wordt, boven de oppervlakte, bij den vlakdruk ligt alles op één laag, en bij den diepdruk liggen de partijen die drukken moeten onder de op pervlakte. DE BOEEDRVK. De boekdruk bij dit procédé wordt van het postzegelontwerp een z.g. cliché ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5