UIT DE PROVINCIE HOE SLANG IS HET LICHT? Zonsopkomst Zaterdag 9.43 Zonsondergang Zaterdag co.».. 17,27 Maansopkomst Zaterdag 17,48 onder 8,50 d.a,v. (Volle Maan) Tusschen zonsopkomst en -onder gang moet worden verduisterd. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Legaat Dr. de Hullu. Ged. Staten deelen mede, dat blijkens een schrijven van notaris Van Mazijk te Sluis, wijlen dr. Joh. de Hullu bjj testa ment aan de provincie Zeeland voor de provinciale bibliotheek gelegateerd heeft alle hem toebehoorende gedrukte boeken, al dan niet voorzien van geschreven aan- teekenlngen, voor zooveel aan voornoem de boeken niet door inschrijvingen op het schutblad of door andere aanwijzing een andere bestemming is gegeven. Ged. Staten noemen dit legaat een waar devolle aanwinst voor de provinciale bi bliotheek, vooral omdat deze zoo zwaar js getroffen. Zij hebben den notaris ver zocht den dank der provincie aan den executeur-testamentair over te brengen, en stellen de Provinciale Staten voor het legaat te aanvaarden. De provinciale stoombootdiensten. Blijkens de exploitatie-begrooting van de provinciale stoombootdiensten in Zee land wordt het tekort op de exploitatie voor 1941 van den dienst Vlissingen Breskens geraamd op 163.000 van den dienst TerneuzenHoedelcenskerke op 70.000 van den dienst Hansweert Perkpolder op 50.000 van den dienst Zierikzee■Wolphaartsdjjk op 62.000. Motorbootdiensten. De motorbootdienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdjjk heeft in 1939 opgebracht 55.466.58 de uitgaven voor den dienst 'bedroegen 23.143.49. De ontvangsten van den motordienst tusschen Veere en Kamperland bedroegen 9.332.94 de uitgaven 8.369.17. Wegenfondsen. De begrooting van het provinciaal we genfonds voor 1941 sluit in lasten en baten met een bedrag van 565.000. Het nadee- lig saldo bedraagt 15.000. De begrooting van het provinciaal wegenonderhoudsfonds geeft voor 1941 aan lasten aan 755.588. Blijkens de begrooting van het tertiair 'wegenfonds zullen de lasten in 1941 totaal 360.000' bedragen. Provinciaal directeur „W. H. N.". De directeur generaal van de „W. H. N." heeft benoemd tot provinciaal direc teur voor Zeeland mr. W. K. H. Dieleman jr., Singelstraat 15, Middelburg. - Geslaagd. Voor het doctoraal examen rechtsweten schappen is te Utrecht geslaagd de heer P. W. M. Stieger. Walcheren GEVONDEN VOORWERPEN. O. en W. SOUBURG. Een groene mantel band bjj J. v. d. Broeke, Nieuwe. Vlissing- sche weg 39; een gleuf hoed, politiebureau Soubur; een regen capé van Galen, Nieuwe Vlissingsche weg 303; een handbescher mer, (als nieuw) bjj J. Kasse, Braamstr. 33. NIEUWE BRANDWEERKAZERNE. DOMBURG. In de laatste gemeente raadsvergadering is door B. en W. terug genomen een voorstel tot het bouwen van een nieuwe bergplaats voor het brand weermateriaal, welke bergplaats gebouwd zou worden tegen de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Tevens werd toen aangedrongen om spoedige voorziening, daar de tegenwoor dige bergplaats veel te klein was en daar door zeer ongeriefeljjk. Thans is door B. en.. W. een oplossing gevonden en heeft dit college bereids de voorzieningen getroffen die noodig waren. Men heeft namelijk gehuurd de steenen schuur, voormalige garage, van den heer P. M. C. Acda, gelegen ln de z.g. Boter- kapel; Deze bergplaats, thans gesierd door een mooi bord met opschrift „Brandweer kazerne", is gelegen in de kom der gemeen te en van twee zijden is de Boterkapel zeer gemakkeljjk te bereiken. Het materiaal heeft er een zeer ruime plaats gekregen, zoodat we hier kunnen spreken van een zeer goede verbetering. Raadsvergadering. DOMBURG. Maandagavond zal de ge meenteraad vergaderen des avonds om half acht, o.a. ter voorloopige vaststelling der gemeente-rekening 1939 en ter behandeling van de gemeentebegrooting 1941. LOOP DER BEVOLKING. KOUDEKERKE. De loop der bevolking over November was als volgt Ingekomen D. Meeldijk D 61, vertegen woordiger, van Vlissingen met gez.; G. Zee E 336, zuivelconsulent, van Vlissingen met echtg.; W. Dekker, E 81, fabrieksar beider, van Vlissingen met gez.; P. F. de Waal, E 81, zonder, van Vlissingen; C. Heijmans E. 362, teekenaar, van Vlissingen P- Moens C 28, kantoorbediende, van Am sterdam; P. Hollebrandse A 45, landar beider, van Middelburg m.et gez.H. Ph. W. Adrlaansens E 205, kantoorbediende, Prin- cenhage; N. I. Verhulst B 250, zonder, van Middelburg; S. Th. van Opdorp A 206, zon der, van Vlissingen; J. de Pagter C 2, los- werkman, Rotterdam met gez.; J. van Molenbroek E 362, zonder van Vlissingen; P. van Molenbroek E 362, zonder, van Vlis singen; M. J. Eekman B 147, zonder, van Vlissingen met echt.; A. J. van Houte A 141, stuurman, van Vlissingen met gez. J. P. Luteijn E 23, zonder, van Amsterdam; P. Boone B 266, landbouwer, van Melis- kerke; P. M. Weug B 146, zonder, van Vlissingen met gez.; P. Dingemanse C 4c, dienstbode, Middelburg; S. de Roos B 152, magazijnbediende, van Vlissingen; J. van Stevendaal A 64, landarbeider, van Vogel waarde; J. Schoe D 161, ijzerwerker, Vlis singen met gez.; N. Jongepier A 82, naai ster, van Amsterdam; F. Keur E 36, dienstbode van Nw. en St. Joosland; J. F. Adriaan$e D 2, dienstbode, van Middelburg; L. H. Koppejan C 30, zonder, van O. en W. Souburg; P. Kosten B 152, metaalbewerker, van Vlissingen met gez.; J. Wijkhuis B 358, scheepsmaker, Vlissingen met gez.; L. V. Santuz E 234, mozaïkwerker, van Vlissingen inet echtg.; D. van Dijk D 78d, Ontv. Dir. Bel., van IJsselmonde met gez.; N. Zwemer D-78d, zonder, van IJsselmonde; S. L. Sjjnesael, Poelendaalensingel, zonder, van Vlissingen. Vertrokken M. de Wilde E 100, zonder, naar Ter Neuzen; PI W. Midavaine E 288, loodgieter, naar Middelburg met gez.; H. de Jongh B 361, journalist, naar Amster dam met gez.; L. G. J. van de Ven E 161, aannemer, naar Goes met echtg.; M. van Dalen E 161, zonder, naar Goes; L. A, Maas E 276, zonder, naar Serooskerke; J. Stroo B 152, landbouwer, naar Ritthem; G. C. Kooman C 59, kantoorbediende, naar Vlis singen met gez.; J. B. Doekbrijder B 358, arbeider, naar Nijmegen met echtg.; J. G- Doekbrijder B 358, bankwerker, naar Zou- telande; C. Caljouw E 36, dienstbode, naar Middelburg; P. J. Crucq D 108, zonder, naar Weesp; T. Klaassen E 140, zonder, naar Rotterdam; P. Linnenbank B 453, metaalbewerker, naar Tilburg met gezin; J. Everse B 70, zonder, naar Vlissingen; E. Everse B 70, zonder, naar Vlissingen; S. H. Sirike B 70, zonder, naar Vlissingen; G. J. van den Heuvel B 70, koopman, naar Vlis singen met gez.; E. A. L. van Meegen A 56, zonder, naar Amsterdam; A. P. Noo- tenboom E 389, zonder, naar Zeist; P. Blok C 14, zonder, naar Nw. en St. Joosland; L. Barentsen C 30, zonder, naar Goes; J. W. C. M. van Bergen D 127, controleur, naar Vlissingen; J. van Aartsen E 79, timmerman, naar St. Laurens met echtg.; M, W. Tazelaar D 157, smid, naar Middelburg; K. van den Anker A 99, smid, naar Vlissingen; A. Th. M. Fontein B 277, zonder, naar Zuilen. Coöp. Boerenleenbank. RITTHEM. De Coöp. Boerenleenbank hield Woensdagmiddag een algemeene ver- gadering om een wijziging der Statuten en een van 't huishoudelijk reglement aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. Bei de voorgestelde wijzigingen hebben ten kan tore van de bank voor de leden ten inzage gelegen. De voorzitter, de heer H. M. van de Putte, zette uiteen dat beide wijzigingen noodzakelijk waren, omdat het bedrijf der boerenleenbanken in de laatste jaren is uitgebreid. Het is nu ook mogelijk, dat de Centrale Bank meer en scherper controle kan uitoefenen. Ook zal credietverleening aan andere dan landbouwbedrijven onder bepaalde voorwaarden mogelijk worden. De wijzigingen werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Zuid-Beveland Loop der bevolking." KLOETINGE. De loop der bevolking was IngekomenA. v. d. Kreeke en gezin van Vlissingen, Lewestraat A 25 A. Ëmmerzeel en gezin van Serooskerke, Monnikendijk D 85; J. de Schipper, hulp in de huishouding van Kapelle, B. Ballot- straat B 163. Vertrokken E. M. de Meester, zonder beroep, van Patrjnweg B 175 naar Den Haag, Zuidwal 83 Ja. Dagevos, ver pleegster van Lewestraat A 204 naar Rot terdam Vrijebanschestraat 49b Ma. Poort vliet, zonder beroep, van Schoolstraat A 190 naar Wolphaartsdijk, Zorgvliet B 21 Ca. M. Haanewjjk, zonder beroep, van Ab- belcinderen C 76 naar Wissenkerke, Veer- weg B 21 Ja. van Dijke," zonder beroep van Manneeweg D 71 naar Goes, Zuidvliet- straat 40. Raad van Kloetinge. De gemeentebegrooting voor 1941 aangeboden. Belastingverhoo- ging was onvermijdelijk. KLOETINGE. De raad dezer gemeente kwam Donderdagavond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester baron Schim- melpenninck van der Oije. Na het advies der commissie tot onder zoek van de rekening 1939 en de begroo ting 1941 van. 't Burgerlijk Armbestuur, die beide stukken in orde bevond, werden zij als ingediend goedgekeurd. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd met alg. stemmen benoemd de heer A, J. Geensen, thans tijdelijk onderwijzer aan deze school. Voorts werd dr. K. H. Wouda voor het jaar 1941 herbenoemd als schoolarts. Mej. J. Dalebout-van Haveren werd met alg. stemmen benoemd tot schoonmaakster van het gemeente-huis. De pensioen-grondslag van den heer W. Oostingh, als ambtenaar van den burger lijken stand, werd vastgesteld op 202. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd, de heer J. Meeuws P.Z. Begrooting 194L Hierna volgde aanbieding der gemeente begrooting 1941. De VOORZ. deelde mede, dat de aan bieding der begrooting laat Is, o.a, door de grenswijziging die veel herberekeningen noodig maakte. De begrooting sluit thans met 71.322,19 voor den gewonen dienst, w.o. een post onvoorzien van 1623,22, en voor den kapitaaldienst met 6500. Vorig jaar waren deze cijfers 69.000 en 7100 Doordat veel goede belastingbetalers naar Goes overgingen, werd een kleine belas- tingrverhooging onvermijdelijk. De opcenten op de personeele belasting werden ver hoogd van 130 op 150 en die op de ge meentefondsbelasting werden vastgesteld op 55, tot heden waren die progressief van 11 tot 55. Uit opmerkingen van de WETHOUDERS blijkt, dat aanvankelijk de bedoeling was, de opcenten progressief te houden en van 33 tot 66 vast te stellen, doch de VOORZ. deelt mede, dat dit niet mocht, omdat dan eerst de personeele belasting veel hooger opgevoerd moet worden, hetgeen de SECRETARIS nader uiteenzet. Betreurd wordt, door den heer BLO- MAARD, dat dus de „kleine man" de dupe wordt, waarna toezegging volgt van een nader onderzoek. '6icA&MfUtt£ TWEED GABARDINE POPELINE Bij de rondvraag deelt de VOORZ. op een vraag van den heer KOSTER mede, dat B. en W. plannen betreffende de werk verschaffing hebben, doch hierover in be sloten zitting een en ander mede zullen deelen. De raad gaat hierna over in besloten zitting VERGADERING 25. 3. L. OUDELANDE. De vereeniging der Z. J. L., afd. Oudelande en omgeving kwam in algemeene vergadering bjjeen, onder voor zitterschap van den heer Nieuwenhutjzen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den heer Van Uxem. De heer C. van der Pijl hield een inlei ding over het onderwerp: „Wat zijn de moeilijkheden van den boer in zijn be drijf?", waarbij door hem vooral aandacht werd geschonken aan het bedrijfskapitaal. Spr. liet op duidelijke wijze uitkomen, dat een kapitaalkrachtige boer veel gemakke lijker zijn bedrijf kan organiseeren dan een niet-kapitaalkrachtige. Na deze leerzame uiteenzetting kreeg de secretaris het woord voor zijn inleiding over het 'onderwerp: „Het ensileeren van groenvoeder". Ensileeren of inkuilen is de handelwijze waarbij plantendeelen door de werking van zuren, voornamelijk melk zuur, geconserveerd worden. De bacterie flora welke in kuilvoer voorkomt, werd daarbij uitvoerig behandeld. Het was een leerzame vergadering. Getjjen Wemeldinge. (Zomertijd) December. Vrijdag 13 3.48 16.01 9.27 21.42 Zaterd. 14 V.M. 4.26 16.37 10.13 22.19 Zondag 15 Spr. 5.03 17.15 10.42 22.55 Maand. 16 5.39 17.52 11.19 22.31 Dinsd. 17 6.13 12.28 11.54 0.15 Noord-Beveland VERGADERING MUZIEKGEZELSCHAP „WTLHEIAHNA". COLIJNSPLAAT. Woensdagavond werd in de zaal van den heer A. Ver brug een algemeene vergadering gehouden van het muziekgezelschap „Wilhelmina" onder lei ding van den voorzitter J. C. Maas uit Kortgene. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver eeniging bestaat uit 29 leden en gesteund wordt door 61 donateurs. De rekening vai\ den penningmeester gaf als ontvangsten 708.10 en als uitgaven 370.57. De aftredende bestuursleden de heeren J. C. Maas, voorzitter, J. de Looff, vice- voorzitter, en L. Kempe, secretaris, werden als zoodanig herkozen. Bj) de rondvraag werd op voorstel van een der leden besloten te trachten enkele leerlingen te verkrijgen. Op het oogenblik zijn een paar instrumenten vrij en boven dien zou het thans mogelijk zjjn een of meer nieuwe aan te schaffen. Tot slot werd nog besloten te trachten in de tweede helft van Januari een uitvoering te geven. Met het oog op het vroege sluitingsuur zal dan geen tooneeluitvoering er aan verbonden zijn Bij de sluiting dankte dc voorzitter den leden voor den betoonden ijver bjj de studie en wekte hij hen op in het nieuwe dienst jaar zoo mogelijk nog harder te werken om de vereeniging op steeds hooger peil te brengen. Zeeuwsch-Vlaanderen PROEFBOOMGAARDEN IN WEST ZEEUWSCH VLAANDEREN. EEN VERSLAG OVER DE RESULTATEN. Verschenen is het verslag over 1940, aangaande de proefboomgaarden van de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D., hetwelk is uitgebracht door den rjjks- tuinbouwconsulent voor Zeeland en Weste lijk Noord Brabant, den heer ir. B. Bos nia. Wij ontleenen daaraan het volgende De drie proefvelden werden aangelegd bij J. Verplanke, Driewegen bij Biervliet J. Provoost, Nieuwvliet en J. Schippers, Aardenburg. De bespuiting werd zoo gekozen, dat op een redelijke ziektebestrijding mocht wor den gerekend zonder te veel in kosten te vervallèn. Het werk werd niet door de betrokkenen zelf uitgevoerd, maar in loon dienst. Daardoor werd bereikt, dat de verzorging op uniforme wijze geschiedde en tevens op tjjd. Behalve de ziektebestrijding werd op alle perceelen snoei toegepast zooals dit in verband met den toestand waarin de boom zich bevond, gewenscht was. Door deze twee maatregelen, snoei- en ziektebestrijding trad een aanzienlijke ver betering in de ontwikkeling der boomen in, alsmede in de kwaliteit der vruchten. Dit was vooral duidelijk te zien te Nieuw vliet en te Driewegen bij Biervliet In. Aardenburg was het resultaat minder dui delijk, omdat niet alleen het proefveld, maar ook de omliggende boomen door den proefveldhouder op dezelfde wijze behan deld werden. Bovendien doet de sterke grasgroei onder de boomen geen goed aan groei en gezondheidstoestand. Bij één der proefveldhouders, n.l. te Driewegen bij Biervliet werden tevens boo men omgeënt met een meer gangbare va riëteit, n.L de Kriekpeer v.xlke omgeënt werd met St. Remy en hoogstam Yellow transparant met Jonathan. Dit is een kwestie, die de aandacht der boomgaard- bezitters zal moeten hebben, n.l. het kwee- ^cen van een klein aantal gangbare va riëteiten. Men verkrijgt daardoor een flinke van dit beperkt aantal va riëteiten en vindt gemakkelijker koopers, terwijl het transport tevens gemakkelijker gemaakt wordtvoor een flink kwantum is het mogelijk een vrachtauto te laten loopen, voor een klein kwantum niet. Bovendien kan de aandacht gevestigd worden op bewaarfruit dat voor dit type van bedrijven een aantrekkelijke kant heeft, zoowel door den tijd van het jaar waarin het fruit geoogst wordt, alsook door het feit, dat dit fruit over een langere periode verkocht kan worden. Omtrent de uitkomsten der proefvelden kan het volgende worden vermeld J. VerplankeHaak, Driewegen by Biervliet, Bij een excursie naar dit bedrijf in den loop van dezen zomer bleek dat er een opvallend contrast was tusschen de ontwik keling van de bespoten en de onbespoten hoornen. Het onbespoten gedeelte vertoonde in den zomer reeds een dorre bladstand, terwijl het behandelde gedeelte er frisch bij stond. Deze krachtige bladontwikkeling vormt een bron van reserve voor 1941. De gevolgen der bespuitingen Van dit jaar verkregen, hoewel reeds opvallend, zullen echter pas in de komende jaren volledig tot hun recht komen. De uitkomsten met de Kriekperen waren als volgt Bespoten 120 k.g. eerste soort, 30 k.g. tweede soort, totaal 150 k.g. Onbespoten 85 k.g. eerste soort,. 60 k.g. tweede soort, totaal 745 kg. Het percentage schurft bedroeg voor het bespoten perceel 2VZ voor het onbe spoten perceel 4% terwijl op het laat ste perceel nog IV2 Monilia voorkwam. Het geringe verschil in schurftaantasting wordt hier veroorzaakt door de ongevoe ligheid dezer variëteit voor schurft. Hoe wel deze ongevoeligheid voor schurft een voordeel voor deze variëteit is, heeft deze zooveel minder goede kwaliteiten, dat hij voor verdere aanplant ongeschikt geacht moet wordeneen deel van deze boomen is dan ook reeds omgeënt met de stoof peer St. Rémy. Bij de peer Clapp's Favorite werden de volgendt. uitkomsten verkregen 5 bespoten boomen gaven 95 k.g. peren per boom 19 k.g. 13 onbespoten boomen gaven 40 k.g, peren per boom 3 kg. De kilo-opbrengst bij „Zoete Campagner" viel niet mee. Dit is echter vrij zeker aan het toeval te wijten 1941 zal moeten be wijzen of deze veronderstelling juist is. De 5 bespoten boomen gaven een op brengst van 80 k.g. en ue 5 onbespoten boomen gaven een opbrengst van 151 k.g. Anders was het echter met de kwaliteit Van de 80 k.g. vruchten der bespoten hoo rnen was 58 k.g. of ruim 70 eerste kwa liteit, dus zonder schurft of wormstekig heid. Van de 151 k.g. der onbespoten boomen was echter slechts 44 k.g. eerste kwaliteit, wat nog geen 30 beteekent J. Provoost Nieuwvliet. Hier werd 2/3 der boomen bespoten, 1/3 bleef onbespoten. Het betrof hier Pondspeer, Zoete appels, Zure Bellefleur, Goudreinette, Zoete Holaart en Gieser Wil deman. Alleen van de Goudreinette, waaruit de beplanting in hoofdzaak bestond, zijn ge gevens verzameld. Évenals ditbij Ver planke het geval is, zijn deze gegevens bijeengebracht door den cursus in Sortee- ren en Verpakken van fruit, welke dezen zomer in W. Z. Vlaanderen gehouden is on der leiding van een vakonderwijzer, P. Klaassen, deze verdient hiervoor onzen dank. Van de bespoten, zoowel als van de onbespoten boomen is telkens 292 k.g. af gewogen en gesorteerd. Hoewel deze sor teering, ten behoeve der leerlingen zeer sterk doorgevoerd werd en interessante cijfers te zien gaf, interesseert ons in de eerste plaats het percentage le kwaliteit en 2e kwaliteit. Van de. onbespoten boomen werd geen le kwaliteit' geoogst, van de bespoten boo men werd 131 k.g. le kwaliteit fruit ge oogst, wat dus neerkomt op 45 van 292 k.g. bovendien gaf deze partij nog 102 k.g. 2e kwaliteit, wat bij de onbespo ten partjj 171 k.g. bedroeg. Ook op dit perceel was het verschil in blad-ontwikkeling tusschen de bespoten en onbespoten perceelen opvallend. 3. Schippers, Aardenburg. Hiervan zjjn geen opbrengsten verstrekt. De uitkomsten op dit proefveld zjjn trou wens niet zoo opvallend. Overwogen zou kunnen worden dit proefveld niet meer voort te zetten. Toch is ook hier door krachtigen snoei nieuwen groei teweegge bracht. Samenvattende kunnen wij zeggen dat de omstandigheden door den laten 1 opzet en den oorlogstoestand niet mede gewerkt hebben om de proef te doen sla gen, maar dat niettegenstaande dat in ver schillende gevallen zoowel ten aanzien van hoeveelheid als van kwaliteit zeer gun stige uitkomsten verkregen zjjn. Tenslotte kan er op worden gewezen dat voortzetting van dergelijke proefnemingen gewenscht is om ook voor de komende ja ren den in-'loed /an de eerste bespuitingen te kunnen waarnemen. Goedkoope kool en dure prei. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de verschil lende koolsoorten thans bjjzonder goed koop, als gevolg van den grooten over vloed die er nog van alle soorten is. De tuiniers weten dan ook niet van hun voorraad af te komen aan de groeten- venters. Voor enkele centen worden sa- voye- en witte kool nu van de hand ge daan, daar langer buiten staan, in ver band met het wispelturige weder, ook niet goed is voor de gewassen. Zooveel mogeljjk worden de kooien dan ook op geruimd tegen zeer lage prijzen en dan nog kan men er haast niet van af. Meer vraag bestaat naar prei en deze wordt vraag bestaat er naar prei en deze wordt kunnen de tuinders dan ook niet voldoen. Het verlies op de kooien wordt dan ook weer goed gemaakt door de flinke prijzen, die voor prei besteed worden. WINTERHULP NEDERLAND. Bjjeenkomst van de burgemeesters van West-Zeeuwsch-VIaanderen. OOSTBURG. Daar de heer Piek plotse ling verhinderd was, heeft de provinciale directeur van Winterhulp-Nederland, mr. W. K. H. Dieleman, gisteren ten gemeente- MIDDELBURG MAG GEEN OPENLUCHT-MUSEUM WORDEN. Pogingen tot vervanging van verloren gegane boekerijen. Gedurende een dezer dagen vanwege het departement 's-Gravenhage der Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del gehouden koffiemaaltijd, waar de ar chitect ir. P. Verhagen het woord voerde over den wederopbouw van Middelburg, heeft mr. A. J. Fokker, na den spreker het woord verkrijgende, zjjn beste wenschen uitgesproken voor de resultaten van den arbeid, die ir. Verhagen op zich heeft ge nomen. Moge op de puinhoopen van het ver leden iets grootsch en schoons worden tot stand gebracht, aldus spr. Spr. hoopte echter dat men bjj het heelen van de wonden van materieelen aard niet zou blijven stilstaan. Er zijn ook zorgen, groote zorgen Van cultureelen aard. Er zjjn met de provinciale bibliotheek en het rjjks- archief in Zeeland groote schatten verloren gegaan, schatten die Middelburg als cul tureel centrum van Zeeland zoo noode kan missen. Veel is onherroepelijk verlorener is echter ook veel vernietigd dat zou kunnen worden vervangen als Nederland de helpen de hand uitsteekt. In dit verband herinnerde spr. aan de commissie die zich te Middelburg onder het voorzitterschap van mr. P. Dieleman vorm de. Deze commissie zal niet slechts gaarne giften in geld ontvangen, maar ook boek geschenken zullen zeer worden gewaar deerd, teneinde weder een Zeeuwsche boe- lcerjj in te richten. Ook het rijksarchief moge niet worden vergeten. Spr. hoopte de grenzen van een gepaste vrijmoedigheid niet te overschrijden, wanneer hij opwekte om indien men het gehoorde nog eens overdenkt, te overwegen wat men voor deze commissie kan doen. Met de voltooiing van den arbeid van ir. Verhagen zijn we er echter nog niet, aldus spr. Middelburg mag geen openluchtmu seum worden. Men zal moeten trachten er nieuwe industrieën te brengen de stad nieuw leven in te blazen. De midden stand die zich in het vernieuwde centrum zal vestigen moet klanten hebbende nieuwe woningen, voor de arbeiders te stichten, moeten geen hofjes-woningen zjjn voor steuntrekkers, maar huis en haard voor een noeste en nijvere bevolking die in den arbeid haar levensvreugde vindt. Voor de maatschappij voor nijverheid en handel ligt hier ook een taak, aldus be sloot spr. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk te 'sHeer Abts- kerke zjjn herkozen tot notabel de heeren Jan Braam en C. v. Liere Jzn. Gekozen is in de plaats van wijlen M. de Witte, de heer Q. A. V. d. Vrle. Tot Kerkvoogd is herkozen Jac. Braam. Ned. Herv. Gem. van Biezellnge. Naar wordt gemeld heeft de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gem. van Biezelinge dezer dagen, een besluit genomen tot aan sluiting bij de vereeniging van kerkvoog dijen. Gereformeerde kerken. Aangenomen naar Zonnemaire cand. L. van der Linde -e Wemeldinge. huize van Oostburg, in tegenwoordigheid van alle burgemeesters van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een uitvoerige uit eenzetting gegeven over het doel en de werkwijze van de winterhulp. Zoo wees mr. Dieleman er speciaal op, dat de ker kelijke collecten gewoon kunnen doorgaan, terwjjl hij tevens de noodige aanwijzingen gaf over de verdeeling van de opbrengst. Spr. bleek vervuld te zijn van een groot optimisme voor de volgende collecte. SLUIS. In het berichtje van de alhier gehouden vergadering van het Groene Kruis is abusieveljjk vermeld Wit Gele Kruis. Waardeloos geld, SLUIS. Den laatsten tijd is het alhier voorgekomen dat waardeloos geld werd uitgegeven o.a. waardelooze bankbiljetten van 20 mark. Bij de politie werd aangifte gedaan. Eervol ontslag aangevraagd. WATERLANDKERKJE. Mej. B. J. Cla- risse, sedert -1 Nov. 1900 onderwjjzeres aan de O.L. School alhier, heeft tegen 1 Februari 1941 als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Mej. Clarisse wordt in Ja nuari a.s. zestig jaar. WINTERHULP. Vergadering van burgemeesters in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. Donderdagvoormiddag werd al hier ten stadhuize onder voorzitterschap van den waarn. commissaris der provincie Zeeland, mr. P. Dieleman, een vergadering gehouden van de burgemeesters in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer C. Piek, directeur-generaal der Winterhulp zou een uiteenzetting geven over het Winterhulpwerk, doch was wegens ambtsbezigheden verhinderd. De waarn. commissaris gaf na opening der vergadering een uiteenzetting van het totstandkomen van het Winterhulpwerk, waarna de provinciaal directeur voor Zee land, mr. W. K. H. Dieleman, uitvoerig het doel van het Winterhulpwerk, waartegen hier en daar nogal eenige reserve in acht genomen wordt, als zijnde iets nieuws. Dit is echter niet noodig, naast steunver- leening aan behoeftigen is het doel ook om meer eenheid te brengen .onder ons volk, ook wat de verdeeling der gelden betreft. Het werk is geheel in Nederland- sche handen en dit dient ook uitgedragen te worden in de gemeenten. Wel staan Duitsche adviseurs ten dienste, daar deze meer ervaring hebben op het gebied der Winterhulp. Na deze uiteenzetting werden nog verschillende vragen gesteld betreffen de het werk en de verdeeling daarvan in de verschillende gemeenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3