STADSNIEUWS VUssmpen. SPORT 'TADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes o fl. 405.50 \=====J GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt beleend, dat aan zgn bureau als gevonden zg'n gedeponeerdeen groot aantal dames- en heerenrijwielen invali- diteitskaart ten name van P. van der Meu- len bruine heerenhoed gekleurde wollen want5-rittenkaavt van de electrische tram 2 sleutels een bruin lederen da- mestasch en een blauwe handschoen en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent een paar bruine dameskousen by F. Hoo- gerwerf, Oude Markt 39 rozenkrans by Edelman, Voorstraat 19 te Souburgnieu we bruine pantoffel bg M. Balmakers, Le- liënlaan 15 bruine damesschoen by van Splunder, Oude Markt 35; verchroomd da mespolshorloge bij mevr. de wed. Slief, Paul Krugerstraat 48 goudenf?) ring by Florisse, Schuitvaartgracht- 201 pakje bij Gillissen, Nieuwstraat 53 zakmesje by H. Lingier, Coosje Buskenstraat 8 rechter glacé dameshandschoen met bont by J. J. Pierens, Molenstraat 34 vleeschkaart by J. de Visser, Coosje Buskenstraat 72 le deren broekriem by J. Joosse, Nijverheid straat 14speelgoedblokkendoos bij fa. Gillissen, Nieuwstraat 53; geruit schortje bij Cupido, Scheldestraat 41 eenig geld bij A. Bouman, Verk. Quakkelaarstr. 72 bruin beursje met sleutel by Doezelaar, Coosje Buskenstraat 47A gekleurde da messjaal bij Roelse, Deurlostraat 3 paar wollen dameshandschoenen by fa, Weijens, Walstraat 25 grijze wollen dameshand schoen by J. Montezaan, Vlissingschestr. 461 te Koudekerke blauwe jongenspet by G. Kroon, Slijkstraat 2boven rijwielbelas- tingmerk by J. K. Valkier, Emmastraat 24; rijwielbelastingmerk by Theune, Lammen straat 9 beige regenmantel te Arnemui- den, Appelstraat A 68u te bevragen; zilve ren vulpotlood bg Verijzer, Spuistraat 51; blauwachtige autostep by Geljon, Bloemen- laan 28 bos sleutels by Schenkel, Glacis- straat 137 oorbel en haarkam bij H. P. I. de Jong, Marechaussée, Iïellebardierstraat 11 petroleumlantaarntje by J. Theune, Beursstraat 17 blauwe wollen kinder handschoen bij J. Loekemeyer, Papaverlaan 14 kinderschortje bij Kamermans, Vlis- singschestraat B 277 te Koudekerke grg- ze handschoen by Klein, Kasteelstraat 18 twee parapluies en een paar bruine hand schoenen by kantoor PZEM, Lampsins- straatlorgnet bg Byster, Mariniersplein 3 bankbiljet bij Klijberg, Coosje Busken straat 9 rood bruin kinderschoentje by D. J. Boele, Eedestraat 18 rijwielbelas tingmerk bg Legnse, Weststraat 12 kin- derhandtaschje met inhoud by Dekker, Gravenstraat 5schrift (aardrijkskunde) bij Despinois, Anjelierenlaan 4 en rijwiel belastingmerk bg Oorschot, Vlissingsche- straat B 367 te Koudekerke. Getyen. (Zomertyd). December. Zaterd. 14 V.M. 2.34 14.46 8.57 21.14 Zondag 15 3.08 15.23 9.39 21.48 Maand. 16 3.43 16.— 10.17 22.26 Dinsdag 17 4.15 16.35 10.54 23.01 Woensd. 18 4.48 17.15 11.32 23.39 VOETBAL WEDSTRMDPROGRAMMA N.V.B. onderafd. Zeeland. Zondag. Ie klasse A: CortgeneEMM 2 le klasse B Aardenburg 2-r-Braakman Boys GroedeBreskens 2 Oostburg 2 Biervliet 2. Ie klasse C S.V.O.Axel 2 Hontenisse Ria HulstSteensche Boys. 2e klasse A EMM 3Middelb. Boys Walcheren 2RCS 3 De Zeeuwen 4Zee- landia 3. 2e klasse B Corn Boys 2Hontenisse 2; Clinge 2Hulst 2. 3e klasse A De Zeeuwen 5Middel burg 4. Adsp. Middelburg BMiddelburg A. SCHAKEN DE TWEEKAMP EUWEKRAMER. Euwe wint de vijfde party. Dr. Euwe is er in geslaagd door de vijfde partij te winnen, wederom de leiding te nemen in den tweekamp met Kramer. Kramer heeft het iin deze party zeer zwaar gehad. Euwe speelde zeer sterk op den aanval. Er ontwikkelde zich een Spaansche partij, welke reeds op den 15en zet een stelling te zien gaf, die voor Euwe zeer voordeelig was. De koningsvleugel van Kramer werd voortdurend onder vuur genomen en de Fries moest verschillende dwangzetten doen, wel is waar gelukte de verdediging aardig, maar de moeilgkheden waren toch zoo groot, dat dr. Euwe na 25 zetten de party gewonnen had. De stand is hierdoor: dr. Euwe 3 pun ten, Kramer 2 punten. Het verloop van de party was als volgt Witdr. Euwe. Zwart Kramer 1. e2ei e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lfl—b5 a7a6 4. Lb5—af Pg8—£6 5. 0—0 LfS—e7 6. La4xc6 d7Xc6 7. d2d3 Lc8—g4 8. h2h3 Lg4Xf3 9. Ddl—f3 O—O 10. Pbld2 P£6—d7 -11. Pd2c4 b7b6 12. Df3g3 L-7d6 13 Dg3g4 Dd8e7 14. Pc4e3 Pd7—f6 15. Dg4—gó h7h6 16. Dg5g3 Pf6h5 17. Dg3—f3 Ph5f4 18. Pe3—f5 De7—f6 19. d3d4 g7-g5 20. LclXf4 eöXfé 21. g2—g4 Df6e6 22. e4eö Ld 6e7 23. Df 3 X c6 TaS—e8 24. Dc6Xc7 h6h5 25. dé—d5 Le7Ü8 Zwart geeft op. CONCERTEN TEN BATE VAN HET GETROFFEN ZEELAND. Willem Noske en Marinas Flipse spelen in Goes en Middelburg. Ten bate van onze zoo zwaar geteister de provincie en Middelburg in het byzon- der, zullen onze bekende jonge landgenoo- ten Willem Noske en Marinus Flipse op Woensdag 18 December in Goes en op Donderdag 19 December a.s. in Middel burg, geheel belangloos een concert ge ven onder auspiciën van de Stichting Win terhulp Nederland". Beide kunstenaars zyn voor Zeeland geen onbekenden. Willem Noske is de 22-jarige zoon van den heer A. A. Noske, eertyds muziekuitgever, en recensent te Middelburg en Marinus Flipse is zelf Zeeuw van geboorte, namelgk afkomstig uit Wissenkerke. Willem Noske werd in 1918 te 's-Gra- venhage geboren. Hy studeerde bg Oscar Back te Amsterdam en by prof. Carl Flesch in Londen. Reeds op jeugdigen leeftyd trad hy In binnen- en buitenland op; in Nederland speelde hy met alle groote orkesten en ook in het buitenlandtrok zijn spel bgzondere aandacht en behaalde hij vele successen. Toen Willem Noske 13 jaar oud was, ver kreeg hy reeds op een vioolconcours te Weenen een onderscheiding. In Londen speelde hy by de B.B.C., In Pargs o.a. met het Orchestre Pasdeloup en het orkest van Radio Paria, in Praag werd hij sinds 1936 drie jaar achtereen als solist met de Tsjechische Philharmonie geëngageerd. In September van het vorig jaar ging hij voor een tournee van zes maanden naar de Vereenigde Staten van Amerika, waar zgn spel bg publiek en pers grooten bijval oogstte. Bg zgn terugkeer in Europa in Maart van dit jaar, maakte Willem Nos ke, alvorens naar Nederland te reizen, een tournee door Roemenië. De jonge kunstenaar bespeelt een be kende Pietro Guarneri-vlool, in 1705 in Venetië gebouwd. MARINES FLIPSE werd in 1908 te Wissenkerke geboren. Hy ontving zijn muzikale opleiding van zgn broer, Eduard Flipse, den tegenwoordige dirigent van het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest. Daarna van Cortot, Aubert en Roussel te Parijs en van Emil von Sauer en Paul Weingarten te Weenen. Marinus Flipse is een gaarne gevraagde solist by alle Nederlandsche orkesten en trad ook vele malen in het buitenland op, o.a. in Parys, Weenen, Warschau, Boeda pest en maakte tournee's door Italië, Zwitserland, Zweden, Finland, de Baltische landen, enz. EEN RUIT INGEGOOID. De politie heeft een jeugdige knaap aangehouden en streng onderhouden, omdat hij een ruit van zyn buurman had inge worpen. TER AARDE BESTELLING P. D. MIDDELKOOP. Nadat gistermiddag in het gymnastiek lokaal van de stichting Kinderzorg een rouwdienst had plaats gehad voor den overleden directeur der stichting, den heer P. D. Middelkoop, welke dienst werd bij gewoond door het bestuur, het personeel en de inwonende meisjes en jongens en die onder leiding stond van den voorzitter, ds. D. J. Vossers uit Vlissingen, werd het stof felijk overschot naar de laatste rustplaats gebracht. Verschillende kransen o.a. van het personeel, van oud-verpleegden en van alle thans vc-pleegden, dekten de kist. Een bgzonder groot bloemstuk werd door een der oudste jongens en een der oudste meis jes op het kerkhof voor de baar uitgedra gen en by het graf neergelegd. Toen de kist boven de groeve was neer gezet, trad ds. Vossers naar voren en sprak namens het bestuur grooten dank uit voor wat de overledene gedurende ruim 18 jaar voor de stichting en voor de kinderen is geweest. Hg werkte in den dienst van Christus en het was zgn hoop, dat de geest, die hg bg de kinderen wekte, ook verder hun deel zou zgn. De heer A. G. Huigen sprak namens het personeel en uitte dank voor de wgze waarop de overledene de leiding gaf en met allen omging. Namens de pupillen en oud-pupillen sprak W. de Bree. Spr. bracht ook dank voor wat de heer Middelkoop voor allen is geweest. Zyn nagedachtenis zal door de kinderen in eere worden gehouden. De secretarie van het bestuur, ds. W. H. Kelder uit Middelburg, las voor een deel van Romeinen 8 en verzocht de aanwezigen te zingen Gezang 189 het laatste vers, waarna hij het Onze Vader bad. Nadat ds. Vossers namens de familie dank had gebracht aan hen, die den over ledene in de laatste weken hebben verzorgd en aan de aanwezigen voor de laatste eer hem bewezen, werd de kist in het graf neergelaten. AFLOOP VERKOOPING. Waarnemend-notaris F. G. Hoefer heeft Donderdagmiddag in het Notarishuis te Middelburg in het openbaar verkocht. Gemeente Middelburg. Woonhuis en erf aan de Volderglaagte 1 en 3, groot 2 a. 24 c.a. Kooper J. Wisse te Middelburg qq. voor 3450. Woonhuis en erf aan de Teerpakhuizen- straat 22, groot 2 a. 62 c.a. Kooper J. G. O. de Hond te Middelb.urg qq. voor 1 1000. Woonhuis en erf aan den Penninghoek 8, groot 75 c.a. Kooper C. Crucq, Kcfode- kerke, voor 2330. Woonhuis en erf, Walensingel 15, groot 1 a. 17 c.a. Kooper W. Verstraate, Kou- ke, voor 1350. Woonhuis en erf aan het Seisplein 5, groot 1 a. 22 c.a. Kooper P .de Voogd te Veere, voor 1860. Woonhuis en erf aan het Klein Vlaan deren 103, groot 1 a. 43 c.a. Kooper J. Osté te Middelburg, voor 1600. Woonhuis en erf aan het Noordpoortplein 4 en 6, groot 1 a. 43 c.a. Kooper J. v. d. Berge te Middelburg, voor 3500. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Vervaardiging uitbreidingsplan. Daar vermoedelgk binnenkort het nieuw ontworpen stratenplan onzer gemeente door den algemeen gevolmachtigde voor den we deropbouw zal worden goedgekeurd, achten B .en W. het noodzakelijk met spoed te geraken tot de vaststelling van een uit breidingsplan voor de geheele gemeente, zulks In aansluiting met dat stratenplan, en met het streekplan voor het eiland Wal cheren, dat in vergevorderden staat van voorbereiding is. B. en W. meenen dat aanvankelgk zal volstaan kunnen worden met een schets van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, dat ware samen te stellen door ir. P. Verhagen Lzn., directeur van de stichting herbouw Middelburg, jhr. ir. de Ranitz en ir. D. Roosenburg, ontwerpers van het streekplan, een en ander in samenwerking met den directeur van gemeentewerken. Ten spoedigste zal daarna worden over gegaan tot het maken van een uitbrei dingsplan In onderdeelen voor al die ge bieden, in' de onmiddellgke omgeving van Middelburg gelegen, waar zulks noodig ge acht wordt. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten, dat een uitbreidingsplan voor de geheele gemeente buiten de vesten in voor bereiding is, met wyziging, voor zoover noodig, van bestaande partieele uitbrei dingsplannen, en voorts een opdracht tot vervaardiging van zoodanig plan te ver strekken overeenkomstig het hiervoren ge melde. Als kosten wordt begroot een bedrag van 4100. Daarvan zouden B. en W. 3000 willen bestemmen als honorarium voor de heeren De Ranitz en Roosenburg. Ir. Verhagen heeft zich welwillend bereid verklaard om, daar hij reeds directeur der stichting is, belangeloos aan de samenstelling van het plan mede te werken. Van het restant ad 1100 zal 900 moe ten dienen voor betaling van een teekenaar ten kantore van gemeentewerken tegen 150 per maand gedurende half jaar en 200 voor bureau-behoeften, verlichting en verwarming. B. en W. brengen den Raad in herinne ring, dat hg bg besluit van 24 Mei 1939 te dezer zake reeds een crediet van 2500 heeft toegestaan, zoodat thans nog een desbetreffende aanvulling met 1600 zal noodig zijn. AANVANGSUREN KERKDIENSTEN NED. HERV. KÉRK. De kerkeraad der Ned. Herv. kerk heeft besloten vanaf Zondag 22 December den ochtenddienst te laten beginnen om half elf en den middagdienst om drie uur. WEEST ZUINIG. Overtredingen zyn duur. Hoewel wij de kans loopen eentonig te worden, dienen wij nog eens de aandacht te vestigen op het feit, dat velen in Middel burg de voorschriften in verband met de verduistering niet of in niet voldoende mate naleven. De politie begint er kregel onder te worden en meiï kan er thans dan ook op rekenen, dat de overtredingen niet lan ger door de vingers zullen worden gezien. Men lette op het volgende: Des avonds Is men verplicht te verduisteren, zoodra het donker begint te worden. Hoewel het dan nog niet geheel duister is, mag dan ;een licht meer uitstralen. Winkeliers dienen te weten, dat hun etalages niet verlicht mo gen zijn en dat dit ook overdag verboden is. In vestibules en gangen doet men goed alleen bauw licht aan te brengen, opdat men bg het openen van de deur, tengevol- is. Wielrijders dienen lichten te voeren, die ge van lichtuitstraling niet in overtreding in overeenstemming zgn met de wettelgke voorschriften. Men bedenke, dat een bekeu ring aanzie ïlgker duurder is, dan een goed gekeurd rijwiellampje. Voetgangers mo gen niet met onafgeschermde lantaarns loopen. Zoolang de voorgeschreven lan taarns nog niet zgn uitgekomen, moet de voetgangerslantaarns met blauw papier worden afgeschermd. Tenslotte wordt er op aangedrongen, dat voetgangers ook bij avond nauwkeurig de rechterzgde van den weg moeten houden, op trottoirs en vocl- paden. De automobilisten en de wielrgders voeren te weinig licht, om de voetgangers te kunnen onderscheiden. De Brltsche krijgsgevangenen te Parijs. DE BEHANDELING IS GOED. Te Londen, aldus meldt het A.N.P. uit Lissabon, zijn zekere berichten binnen gekomen omtrent het welzyn van de Brit- sche krijgsgevangenen in de hospitalen en de burgerlijke geïnterneerden te Parijs. Dit eerste rechtstreeksche-bericht ontving het roode kruis en de St. ohns organi satie van twee Zwitsersche artsen, die gedelegeerden van het. internationale roo de kruis zijn. Dezen verklaren in telegram men, dat de behandeling der Engelsche gewonden goed is en dat in eenige laza retten Britsche artsen dienst doen. De rappoz'ten van een der artsen betreffen kampen, waarin leden van de Royal Air Force worden gevangen gehouden. Van een permanent kamp zegt hy: „eten goed, gevangenen tevreden, ruimschoots kleeren en truien. Zij hopen op handschoenen. De menschen werken in arbeidsafdeelingen". Omtrent een officierenkamp bericht hg: „Geen klaenten over het eten. Kleeding en onderkleeding noodzakeiyk. Gezondheid uitstekend. Dezelfde bezoldiging als de overeenkomstige vijandelijke rangen." PROF. VAN DAM GEEN LID DER N.S.B. In een hoofdartikel gaf de Msb. als haar meening, dat de nieuw-benoemde secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, prof. dr. J. van Dam, in politicis het nationaal-socialisme der N.S.B. zou be- lgden. Op verzoek van den nieuw-benoemden functionaris deelt het blad thans mede, dat deze meening op een misvatting berust, en dat prof. van Dam geen lid ia van de N.S.B. e§3 Kom - üoilo - Door hun kou, koorts en pynult- drijvende werking helpt hierby al- tgd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mynhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhardtjes" Doos 10 en 50 ct. HET VRAAGSTUKPERSGAS. De Goesche gasfabriek heeft plannen. De leverantie van „persgas", dat Is ge woon lichtgas, in cylinders geperst tot een druk van een paar honderd atmosfeer, is, door het gebrek aan olie en benzine ook voor Zeeland een vraagstuk geworden. El ders, in enkele groote gemeenten, en in de mgnstreek, wordt reeds lang persgas gele verd en gebezigd als brandstof voor auto- tractie. Uit den aard der zaak moeten de op benzine gebouwde auto's en motoren, voor zg op persgas kunnen rijden, ook om- Zuid-Nloord-Beveland Deze week aan premies. Een zeer mooi resultaat op het regelmatig sparen van GOESCHE M10ZA-BQNNEN I gebouwd worden, doch deze kosten', bedra gende vyf- tot zevenhonderd gulden, wor den vooral in dezen tyd van benzine- schaarschte gaarne gedragen, temeer om dat het gebruik van persgas niet duurder is dan van benzine en verder voor de daartoe omgebouwde auto's geen groote bezwaren mede brengt, zindelijk is, en men er snel op starten kan. Monteert men twee cylin der, dan kan men daar van 60 tot 80 k.m. op ryden, en is de auto Ingericht voor het medevoeren van meer cylinders, dan wordt deze afstand navenant grooter. Naar men zich herineren zal, deelde bur gemeester Ten Kate in de raadszitting van vorige week op een vraag van het raadslid Duvekot mede, dat de Goesche gasfabriek reeds plannen betreffende de leverantie van persgas heeft, en onder een gesprek, dat wg gisteren met den heer K. K. Brink, den directeur der Goesche gasfabriek, hadden, deelde deze ons mede, dr.t deze plannen rc.uds in een betrekkelgk vergevorderd sta dium zijn. Er is reeds een ontwerp voor 'n installatie en gedacht is, deze installatie onder te brengen in een daartoe te bou wen gebouwtje aan de haven, tegenover de gasfabriek, even voorbij de transporting. Maarde kosten zullen niet minder dan plm. 35.000 bedragen en daardoor is dit al een zeer moeilgke zyde van het vraagstuk. Want al werd door vele auto bezitters reeds aangedrongen op het bou wen van een dergelgke installatie, als er mettertgd weer benzine komt, dan is er kans dat een deel dergenen, die thans naar persgas „snakken", er ook dan op blijven rgden, maar evenzeer is er kans, dat velen dan weer dadelglc naar de ben zine terugkeeren. Die 35000 moeten daar om zoo snel mogelijk afgeschreven worden en de heer Brink meende den uitersten termgn op twee jaar te moeten stellen. De daad is thans aan de afnemers. De heer Brink wees er verder op, dat de gasfabriek wel de risico op zich mag ne men van groote uitgaven voor installaties of vernieuwingen, waarvan de gunstiger resultaten aan alle gasafnemers ten goede komen, doch in dit geval zullen de baten allereerst ten goede komen aan de auto eigenaars, die er hun bedrijf door gaande zullen kunnen houden, en dus is het biliyk te noemen, dat deze eigenaars ook het grootste deel van het risico op zich nemen. Anderzyds echter neemt de „gasfabriek" (waaronder we in dit verband verstaan directie, gascommissie en B. en W. van Goes) ook in oogenschouw, dat met elke daad, die het instandhouden en bevorderen van het verkeer beoogt, uiteindeiyic de ge heele gemeenschap gediend wordt, en daar om meende de heer Brink, dat ook de „gas fabriek" zelf wel een deel van het benoo- digde bedrag (hg noemde 10.000 gulden) in deze onderneming zal willen steken. Dat bleek hem ook in conferenties met gas commissie en B. en W., doch het risico voor het restant zou gedragen moeten worden door de afnemers. Daarby wees de heer Brink er echter op, dat dit risico mogelijk voor allen alleen in naam zal bestaan. Want als de afname een paar jaar den omvang zou behouden, die hg verwachtte dat dadeiyk bereikt zal worden, dan zal de installatie afgeschreven zijn en kan het „risico-fonds" dus weer verdeeld worden onder degenen, die er hun deel toe bgdragen. En deze geheele af- schrgving is berekend tegen een verkoop prijs van het persgas die het gebruik niet duurder maakt dan den huidigen offïciee- len benzineprijs. Zoo heeft het bouwen van een dergelgke installatie dus ook veel aantrekkelijks, te meer omdat dit vraagstuk door de hoogere instanties reeds landeiyk bestudeerd wordt en te verwachten schynt, dat de persgas- Moord te Delft. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Woensdagavond is de ongeveer 45-jarige heer J. Bouwer in zyn woning aan de Hof van Delftlaan 24' te Delft door een schot uit een automatisch pistool ver moord. Omstreeks tien uur belde een jongeman aan de woning van de familie Bouwer. Me vrouw Bouwer deed open en stond den jongen, die een fiets by zich had, te woord. De jongeman gaf voor, van den luchtbeschermingsdienst te zgn en maak te een aanmerking op d« verduistering, die, zgns inziens, niet in orde was. Me vrouw beloofde de zaak in orde te zullen maken, waarop hy vertrok. Omstreeks elf uur werd echter opnieuw gebeld. De jon gen, maar nu in gezelschap van een ander, stond weer voor de deur en vroeg den heer Bouwer te spreken. Deze lag met hoofdpijn te bed, doch kwam naar beneden en, staar.de in de vestibule, stond hg de bei de bezoekers door een deurraampje te woord. Na een woordenwisseling klonk plotseling jen schot. Mevrouw B. kwam toegesneld en zag dat haar man was ge troffen. Een "toontje waarschuwde onmid- deliyk den dokter en de politie. De ge neesheer, die spoedig arriveerde, kon slechts den dood constateeren. Het slacht offer was aan inwendige verbloeding over leden. De politie nam terstond het onderzoek ter hand. Het schot, dat den heer Bouwer in den hals heeft geraakt, is gelost uit een klein model automatisch pistool. De huls Is gevonden. Het slachtoffer was boekhouder by het Hoogheemraadschap Delfland en was tij dens de mobilisatie reserve-kapitein. Voor zoover beltend, had hg geen vijanden. Men staat hier voor een raadsel. Aan gezien de bezoekers in het duister stonden, ontbreekt elk spoor. Do heer Bouwer had twee kinderen. Winterhulp Nederland. TAAK DER FINANCIEELE COMMISSIE. Onlangs heeft de Rgkscommissaris 10 vooraanstaande Nederlanders tot leden van de financieele commissie der stichting Winterhulp benoemd. De taak der com missie bestaat biyicens verordening no. 186 in het toezicht houden op het finan cieel beleid van de stichting. In het by'- zonder heeft zy allereerst zorg te dragen, dat de opgebrachte middelen uitsluitend besteed worden voor het gestelde doel: het verschaffen van hulp en steun aan de in het bezette Nederlandsche gebied levende behoeftige Nederlandsche staatsburgers, zonder aanzien des persoons. Voorts heeft de commissie in het bgzonder ervoor te waken, dat het beheer der stichting zoo zuinig mogelgk gevoerd wordt. Van belang ten deze is de bepaling, dat in beginsel in het bestuur der stichting slechts onbe taalde arbeidskrachten werkzaam mogen zyn, zoodat betaalde medewerkers tot het volstrekt noodzakelgke moeten «i worden beperkt- De commissie wees in haar eerste ver gadering uit haar midden den voorzitter der algemeene rekenkamer Zuyderhoff en den accountant mr. Spannenberg aan, om een aanvang met het toezicht te maken en haar spoedig omtrent hunne bevindingen in te lichten. Toezicht op de vervaardiging van carbid- en spirituslampen. TENEINDE OVERPRODUCTIE IN VERBAND MET DE BESCmKBARE BRANDSTOF TE VOORKOMEN. Tengevolge van de heerschende schaarsch- te zal binnenkort vrijwel geen petroleum meer beschikbaar gesteld kunnen worden voor verlichtingsdoeleinden en zullen dus velen, die tot nu toe petroleum gebruikten, naar een vervangingsmiddel moeten uit zien. Voor hen, die niet op een gas- of een electriciteitsnet zijn of kunnen worden aangesloten, zullen voornamelgk carbid en spiritus in aanmerking komen. Met het oog hierop hebben zich reeds eenige fabrikanten op de vervaardiging van carbidlampen toegelegd. In dit verband is het van belang erop te wyzen, dat ook carbid en spiritus niet in onbeperkte hoeveelheden beschikbaar zgn. Het is daarom noodig, dat van overheids wege toezicht op de fabricage wordt uit geoefend, teneinde te bevorderen, dat het aanbod van carbid- en spirituslampen zoo veel mogelijk aangepast wordt aan de te verwachten behoefte eenerzyds, de beschik bare hoeveelheden brandstof anderzgds. Daarom worden alle fabrikanten, die de vervaardiging van carbid- of spirituslam pen in studie hebben of daarmede reeds bezig zyn, mede in hun eigen belang drin gend uitgenoodigd, zich zoo spoedig moge lijk tot het centraal instituut voor in dustrialisatie, Bezuidenlioutscheweg 64 te 's-Gravenhage te wenden. installatie zoo over het land verdeeld zul len worden, dat men allerwege op de noo- dige afstanden „tanken" kan. Dit alles, zoo deelde de heer Brink ons verder mede, werd ook reeds besproken met een aantal auto-eigenaars en het wachten is nu, of van die zijde het noodige deel voor het „risico-fonds" gegarandeerd kan worden. Is daarna het financieele vraagstuk' opgelost, dan zal dadelgk met den bouw begonnen worden, die ook nog ettelgke maanden zal vergen. Docheen verstandig mensèh denkt aan de toekomst. En de vorige oorlog leerde heel wat zaken- menschen, dat de verwachting „dat het zoo lang wel niet duren zal", ook een zeel gevaarlijke speculatie is Tenslotte vroegen wy den heer Brink nog, of hg niet vreesde, dat de kolenleve rantie aan de gasfabriek in het gedrang zal komen. Want. dan zou er kans zgn, da: men eindeiyk een goede persgasinstallatio heeft, maar geen gas meer kan leveren Doch de heer Brink zag in dit opzicht geen gevaren, omdat hem reeds bleek, dat men ook vooral van Duitsche zgde alles in het werk zal stellen om de gasfabrieken van de noodige kolen te voorzien. En even zoo zal men van de betreffende zyde alle medewerking ten aanzien der ry-concessies kunnen verwachten, zoodat deze zyden van het vraagstuk wel geen zorgen zullen baren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2