Provinciale Zeeuwsche Cour Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant MIDDELBURG IN OPBOUW. Neder landsche duikboot vergaan. WOENSDAG 11 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 288 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS ra eorrt par woaU of S 2,30 por (cwortaaï. Franco por post f 2.50 por kwartoaL Afzonderlijke nummers 5 cent, ADVERTENTIEPRiJSt Van 1-5 regols i 1.50. Iedere rege! meer 30 earrt By abonnement speciale prfjs. Kleine advertentie» van 1 —5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 et (mos- 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG), Dit nummer bestaat uit twee bladen Vluchtende vermogens ondergraven bouwkundige fundamenten. Inschakeling der economie bij den opbouw gewenscht. In hun .toelichting op de begrooting voor 1941 hebben Ged. Staten van Zeeland ver schillende beachtenswaardige zy het niet bepaald verheugenswaardige op merkingen gemaakt, die verband houden met de allernaaste toekomst van onze pro vincie. Zeer belangrijk ten aanzien van die toe komst leek ons de vaststelling van het feit, dat de opbrengst der vermogensbe lasting voor 1941 aanzienlijk lager moest worden geraamd o.a. doordat uit de zwaar getroffen gebieden van Zeeland personen met belangrijke vermogens zich elders 'hebben gevestigd. In de niet getroffen deelen van ons ge west heeft deze verklaring van Ged. Sta ten wellicht eenig opzien gebaard; voor de inwoners van Zeeland's zwaarst getrof fen gebied: Middelburg, vormde zij hoog stens de omlijnde consequentie van eerder gedane eigen waarnemingen. De Middelburgers toch hebben reeds enkele maanden achtereen kunnen consta- teeren, dat vele goed gesitueerden hun ge havende stad verlaten, met hun inboedels en hun effectentrommels ergens in „Hol land" neerstrijken, klaarblijkelijk met het voornemen hun domicilie nimmer meer naar Zeeland's hoofdstad te verplaatsen. Hoewel velen dezen uittocht van waar devolle consumenten en niet te onderschat ten belasting-objecten met leede oogen gade slaan, en er misprijzend op af geven, kan niet worden ontkend, dat er aan leiding toe bestaat. Vroeger, toen Middelburg nogMid delburg was, bond de plaats stadgenooten die hun schaapjes op het droge hadden Mn zich, en z\j trok menschen uit de dorpen tót zich. Menschen, die vrjj waren in de keuze van woonplaats kwamen naar, of bleven ln Middelburg, omdat de stad waarden had, die elders niet te vinden Waren. Nu deze waarden niet meer bestaan, nu Middelburg in zijn geschondenheid boven dien de normale attracties mist, die andere steden behouden hebben, is het alleszins verklaarbaar, dat lieden, die om bestaans redenen niet aan de stad gebonden zijn, en vooral gesitueerde menschen op leef tijd, zich verplaatsen naar omgevingen die, om het eens nuchter uit te drukken, meer waar voor hun geld bieden. Nu kan men aanvoeren, dat er in dezen abnormalen tijd bijzondere plichten be staan- ten opzichte van de plaats, waar men gewerkt en zijn geld verdiend heeft, maar in de practijk is het nu eenmaal zóó, dat de plichtsbetrachting, vooral ais plicht de min of meer zwevende is, niet steeds prevaleert. De uittocht van vele,, vermogens uit Middelburg moge verklaarbaar zijn: be denkelijk is hij in hooger mate, want fei telijk beteekent hij niets minder dan on dergraving van het fundament van het waardevolle Middelburgsche herbouwplan. Op papier is een herboren Middelburg, wellicht fraaier, en zeker doelmatiger dan het vorige, tot stand gekomen. Vast staat, dat, dank zij de medewerking van het Rijk, de plannen op papier, wat de officieele gebouwen betreft, ook in steen zullen worden omgezet. Ditzelfde kan helaas niet gezegd worden van de plannen, die betrekking hebben op den bouw, door particulieren te bekos tigen. Deze bouw wordt reeds afgeremd door de regeling der schadevergoeding, door het verschil tusschen verkoopwaarde en her bouwwaarde, maar misschien zal hrj een nog sterkere rem vinden in de verwach tingen der particulieren ten aanzien van de toekomstige economische verhoudingen in Middelburg. Voor den winkelstand is de uittocht van goed gesitueerde stadgenooten funest. Niet op dit oogenblik nog, nu de Duitsche weer macht een ruim afzetgebied vormt, komt dit tot uitdrukking in omzetcijfers, maar op den duur zal het dat wel doen. Vooral als een schare van goede consumenten niet wordt vervangen door een grootere schare van minder goede consumenten. Minder inkomsten; minder blijde perspec tieven knagen aan het bouw-initiatief van den middenstand! Als men een en ander overweegt, en dientengevolge tot het inzicht komt, dat de herbouw, en dus het toekomstige beeld van Middelburg, meer nog dan van archi tectonische en stedebouwkundige factoren afhankelijk is van economische invloeden, is men geneigd zich af te vragen of in Middelburg de beteekenis van het econo mische gedeelte van het opbouw-probleem door het gemeentebestuur voldoende wordt ingezien. Ons is gebleken, dat onder belangrijke groepen der Middelburgsche bevolking de opvatting leeft, dat het stadsbestuur zich uitnemend weert voor het toekomstige uiterlijk van Middelburg, dat het met prij zenswaardig élan werkt aan herstel van architectonische waarden, maar dat het, verhoudingsgewijs, te weinig aandacht be steedt aan de oplossing van economische vraagstukken, waarvan de vlucht der ver mogens slechts als een onderdeel van een complex wordt gezien. Volgens bedoelde groepen ontbreekt in Middelburg een krachtige, niet ambtelijke werkgemeenschap, die zou moeten bestaan uit flinke zakenlieden, financiers, economen met velerlei relaties, en die zou moeten worden uitgerust met een gevoelig propa- ganda-apparaat. De werkgemeenschap zou zich tot taak moeten stellen, al dan niet met behulp van hoogere instanties, verdere vlucht van vermogens uit Middelburg te voorkomen, en de hoogere instanties te doordringen van de noodzaak Middelburg in de behoefte aan een groeiend getal con sumenten, met allerlei middelen tegemoet te komen. (Bij dit laatste wordt o.a. gedacht aan over te plaatsen ambtenaren, hoofden van groote gezinnen, en aan overheidsinstellin gen, die niet per se aan een vaste plaats zijn gebonden.) Het wil ook ons voorkomen, dat zulk een werkgemeenschap, ofschoon zjj min stens tegelijk met allerlei bouw-instanties in het leven had behooren te zijn geroepen, ook thans nog alleszins op haar plaats is. Een prachtig opbouwwerk in en buiten Middelburg ligt voor haar ter bewerking Van blauw licht voorzien, kan do nieuwe -hoofcT-lamp in donkore avond en ochtenduren gemakkelijk rijn bij hol zoeken naar huisdeuren en brieven bussen (Foto Schlmmelpennlngh) Spaansche visschersboot gezonken. 46 opvarenden omgekomen. Ter hoogte van de Sisargas-eilanden is Zondag, naar eerst thans bekend wordt, de Spaansche visschersboot „Dolores" in botsing gekomen met de „Castilia". Ten gevolge van een groot gat zonk de„Dolores" in enkele minuten. Van de bemanning van 52 man konden slechts zes personen levend en 1 doode geborgen worden. De rest der bemanning, waaronder de eigenaar van het schip, wordt vermist. Fransch protest bij de Engeische regeering. Uit Genève meldt het D.N.B.: Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft de Fransche regeering thans bij de Britsche geprotes teerd tegen den moord op den hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon, Chiappe, gepleegd door Engeische jacht- vliegers. Naar men weet, ls het vliegtuig waar mede Chiappe op weg was van Frank rijk naar Syrië boven de Middellandsche zee neergeschoten. Nog meer Amerikaansche reserve-officieren onder de wapenen. Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft medegedeeld, dat voor het mid den van het volgende jaar waarschijnlijk nog twintig duizend reserve-officieren on der de wapens zullen worden geroepen. Uit New-Vork meldt het D.N.B. r Volgens een bericht uit Londen heeft de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat een Nederlandsche duikboot, die door de Brit sche vloot was overgenomen, vergaan is. Het nummer, van de duikboot werd in de officieele mededeeling niet vermeld. Later meldt Reuter uit LondenOm trent het vergaan van een Nederlandsche duikboot, waarvan hier mededeeling is ge gaan, kan nog worden gemeld, dat alle pogingen in het werk zijn gesteld om door tusschenkomst van het Roode. Kruis met de familieleden in contact te komen. Aan genomen kan worden, dat de berichten thans op de plaats van hun bestemming in Nederland zijn aangekomen. ENGEISCHE BOMMEN. Op enkele plaatsen van ons land hebben Engeische vliegers in den afgeloopen nacht een aantal bommen geworpen. De aange richte schade is van geen beteekenis. Ook is niemand gedood of gewond. Winterhulp Nederland. De totale opbrengst tot 3 December, Op het hoofdbureau van de Winterhulp Nederland zjjn nog niet alle definitieve re sultaten van de collecte op 29 en 30 No vember binnengekomen. Als voorloopig re sultaat kan thans wel worden medege deeld, dat de opbrengst van de huis- en straatcollecte op de genoemde dagen, ver meerderd met de giften, die bp de provin ciale bureaux der WHN en de burgemees ters tot 3 December zijn binnengekomen, bedraagt: 881,533,48. Hierbjj is geen rekening met de, over het algemeen groote giften, die bij het hoofdbestuur WHN zijn gestort, gehouden, en waarvan de lijst reeds werd bekend ge maakt. ENGEISCHE SCHEPEN GEBOMBARDEERD. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Een met volle vaart naar de Theemsmonding varend vijandelijk koopvaardijschip is Dinsdag middag ter hoogte van Harwich door Duit sche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd. In herhaalde stoutmoedige aanvallen in scheervlucht vlogen de bommenwerpers op het schip af en brachten door het vuur hunner kanonnen de luchtafweer van het gewapende schip tot zwijgen. De bommen vielen op het achterschip en veroorzaakten een brand met zware rookontwikeling. Het schip bleef stuurloos liggen. Een tweede stoomschip werd bij Rams- gate aan de Engeische Oostkust met bom men van gemiddeld kaliber getroffen. Ook dit schip werd zwaar beschadigd en bleef liggen. De actie van het Duitsche luchtwapen beperkte zich den rest van den dag tot verkenning van het Engeische eilandge bied. De groote aanval op Londen. De Stockholms Tidningen meldt, omtrent de Duitsche luchtaanvallen Zondagnacht op Londen, dat de Britsche hoofdstad 14 uur lang gebombardeerd is. In Zuid, Oost en West kaatste het schijnsel der branden tegen de wolken terug. Den volgenden och tend kon men zien, hoe branden en ontplof fingen de stad weer ontzettende wonden -hadden toegebracht. De aanval was bij het invallen van de duisternis met duizenden brandbommen begonnen. De branden wer den' stelselmatig van het Oosten en Zuiden uit in het leven geroepen, waarna zij zich geleidelijk binnen ln de stad verplaatsten. Soms zag men een geheele krans van licht- fakkels, die geheele wijken hel verlichtten. Binnen dien kring wierpen de Duitsche vliegtuigen hun last neer. Wanneer er een brand was uitgebroken, trok die als op magnetische wijze de eene bom na de an dere tot zich. De spanning tusschen Thailand en Indo-China. EEN NIEUW B0A1BARDEMENT. Uit Vichy wordt gemeld Volgens een Fransch bericht uit Hanoi heeft het Thailandsche luchtwapen opnieuw een aanval ondernomen op Indo-Chineesch ge bied. In den avond van 8 December heb ben drie Thailandsche vliegtuigen de hoofdstad van het protectoraat Laos, Vien tiane, aan den linkeroever van de Mekong, gebombardeerd. Er zijn ruim tien bommen neergeworpen. Tot dusverre zjjn echter nog geen berichten binnengekomen over den omvang der schade. DERTIG OVERWINNINGEN IN DE LUCHT. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Kapitein Hermann Joppien, groepscommandant in het jachteskader Mölders, heeft zijn dertigste overwinning in de lucht behaald. Sinds korten tijd begeeft de postbode van Koedijk zich ook naar de Kleimeer. Dit beteekent een uur varen, daar een andere mogelijkheid niet bestaat. (Foto Pax Holland). De verduistering en de voetgangers. Binnenkort verschijnen de blauwe lampjes. Om iederen twijfel weg te nemen, maakt de Höhere S.S. und Polizeiführer bij het rijkscommissariaat voor de bezette Neder landsche gebieden het volgende officieel bekend In verband met den verdiiisterings- maatregel betreffende de invoering van blauw licht zal in de eerstvolgende dagen aan de firma's, welke gloeilampen ver vaardigen, door de rijksinspectie voor de luchtbescherming de voorgeschreven kleur en lichtsterkte voor de blauwe lampjes medegedeeld worden. Het is verboden naar eigen goeddunken voor verduisteringsdoel einden blauwe gloeilampjes te vervaardi gen en in den handel te brengen. Met de vervaardiging van de voorgeschreven blauwe lampjes zal in de eerstvolgende dagen een begin worden gemaakt. De be volking wordt verzocht met den aankoop van blauwe lampjes nog eenige dagen te wachten tot de voorgeschreven lampjes in den handel komen, daar bij het gebruik van niet voorgeschreven lampjes met in beslagneming en bestraffing moet worden gerekend. De Nederlandsche ziekenfondsen en de In Duifschland werkende arbeiders. De centrale bond van ziekenfondsen deelt mede, dat deze bond alsmede an dere landelijke organisaties van ziekenfond sen en zielcenhuis-verplegingsvereenigingen nog steeds in overleg zijn met de autoritei ten over de vraag, in welken vorm het lidmaatschap van de Nederlandsche fond sen voor de in Duitschland werkende arbei ders en hun gezinnen gehandhaafd kan worden, teneinde de door deze leden ver kregen rechten, te kunnen veiligstellen. Door de deskundigen op dit gebied wordt ingezien, dat het voor de volksgezondheid in het algemeen en de betrokkenen in het bijzonder van het grootste belang is, dat de Nederlandsche ziekenfondsen voor de ziekenverzorging van deze landgenooten in geschakeld blijven. De besprekingen hierover zullen een de zer dagen worden voortgezet. WINTERHULP NEDERLAND ZAL WAARDEBONS UITGEVEN. Tot nu heeft Winterhulp Nederland slechts geld ingezameld, en dit eerste be roep op de gemeenschapszin is zooals be kend een succes geworden. Deze gelden worden thans gebruikt om landgenooten, die door omstandigheden in nood zijn ge raakt, behulpzaam te zijn. Een ieder, die zich dus genoopt ziet de hulp van de Win terhulp Nederland, in te roepen, moet zich wenden tot de plaatselijke directeuren, de burgemeesters der gemeenten. Door Winterhulp Nederland worden voor deze ondersteuning waardebons uitgegeven in bedragen van 0,50, 1,en 2,50. Op de achterzijde van deze waardebons is ver meld, dat Albert de Bary's bank als be- taaikantoor zal optreden. In afwijking hier van wordt medegedeeld, dat niet deze' bankinstelling, doch de Kasvereeniging N.V. te Amsterdam deze fimctie heeft overgenomen. Deze bons worden voor den aankoop van levensmiddelen, Weeding en brandstof door alle winkeliers en kleinhandelaren als wet tig betaalmiddel aangenomen. De verzil vering geschiedt alleen bij aanbieding a) door de plaatselijke directeuren der W.H.N. of degenen, die namens hen optre den. b) door de leveranciers van de op de waardebons vermelde goederen. Afbeeldingen van deze waardebons zul len in de dagbladen afgedrukt worden. Nederlandsche arbeiders In Duitschland. Naar „de Arbeidsmarkt" mededeelt zijn tusschen 20 Juni en 2 November 1940 in Duitschland 79.012 Nederlandsche arbei ders geplaatst, van wie 27.128 grensarbei ders en 51.S84 niet-grensarbeiders. Voorzoover bekend werd, zijn van deze arbeiders tot 2 November rond 4070 naar ons land teruggekeerd. Onder hen zijn ook de arbeiders, die wegens lichaamsgebre ken, ziekte of wegens ongeschiktheid voor het werk zijn ontslagen. Het aantal perso nen, dat zonder geldige reden het werk heeft verlaten, bedraagt nog geen 5 pet. van het aantal niet-grensarbeiders, terwijl dit aantal, de grens-arbeiders medegere- lcend, nog geen 3 pet. uitmaakt. Vlaamsche kunstenaars In Duitschland. Op uitnoodiging van het rijksministerie voor volksvoorlichting en propaganda ver toeft dezer dagen een groot aantal Vlaam sche kunstenaars in Duitschland, ten einde in het bijzonder de groote Duitsche kunst tentoonstelling in München, partijgebou wen in Neurenberg en de rijkshoofdstad te bezoeken Verbetering van positie van kweekelingen met acte te verwachten. Naar professor dr. J. van Dam, secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming aan het Rott. Nieuwsbl. heeft mede gedeeld, heeft het vraagstuk van den lcweekeling met acte zijn volle aandacht. De secretaris-generaal was van oordeel, dat verbetering van positie van deze groep onderwijzers dringend noodzakelijk was en dat deze verbetering over eenigen tijd dan ook te verwachten zal zijn. Onder deze verbetering valt natuurlijk ook een herzie ning van het salaris van den kweekeling met acte. Hoe hoog dit zal worden is ech ter nog niet met zekeheid. te zeggen. Mijn op Rozenburg ontploft. EEN DOODE EEN ZWAAR GEWONDE. Ten gevolge van het ontploffen van een aangespoelde mijn is op het eiland Rozen burg de 35-jarige M. Sala, plaatsvervan gend hoofd van den Luchtbeschermings dienst, gedood, terwjjl de gemeenteveld wachter, tevens hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, de heer J. Hardenbol, zwaar werd gewond, meldt de Tel. Op het gemeentehuis van Rozenburg was het bericht ontvangen, dat by den Krabben dijk een mijn was aangespoeld, die gevaarlijk was voor het verkeer. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de gemeenteveldwachter, toog met den heer Sala op onderzoek uit. Het schijnt, dat men, om het gevaar te verminderen, de mijn heeft willen verplaatsen, in elk geval, toen de beide mannen rond het projectiel stonden ontplofte dit. De gevol gen waren ontzettend. De heer Sala bleek op slag te zijn gedood, terwgl de veld wachter een eind weggeslingerd werd en zwaar gewond bleef liggen. Een stuk van zijn kaak was weggeslagen, terwijl ook een voet zwaar -verminkt werd GERARD VAN VLIET ZESTIG JAAR. Onder zeer groote belangstelling heeft de Amsterdamsche kunstschilder Gerard van Vliet, secretaris der maatschappij Rembrandt, gistermiddag te zijnen huize zijn zestigsten verjaardag gevierd en op recht hartelijke wijze is hij gehuldigd door het bestuur der maatschappij, vele kunst broeders en vrienden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1