Provincials Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Sedert het uitbreken van den oorlog verloor Engeland 12 millloen ton scheepsruimte. OORLOGSSCHADE. waarin opgenomen de DINSDAG 10 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 287 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS* 18 cent per waek oS f 2.30 per kwartaal. Franco par posé f2.50 per Itv/artoaL Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS s Van 1 -5 regels f 130, leder® regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5regels f0.50. Iedere regel moer 10 ct (max. 8 rogels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG), Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D f ,7 11<Ï G E S T E L D DOOR DE VEREENJGING „DE NEDpLANDSCHE DAGBLADPERS" Duitschland rekent met een ernstige stagnatie van het Britsche bedrijfsleven. Reacties in industriekringen kunnen niet uitblijven. In Duitsche economische kringen, aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn, neemt men in alle kalmte kennis van de toenemende verliezen'der Engelsche scheepvaart op alle zeeën en in het bijzonder op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Men is er van afgestapt in het tot zinken brengen van een convpoi een.overwinning op Enge land te zien, doch men weet wel, dat dit op den duur voor de Engelschen niet zoo kan blijven vóortgaan. Wanneer men de be schadigingen, welke 1 tot verlies der lading hebben geleid, mederekent, is sedert het uitbreken van den oorlog minstens 10 tot 12 millioen Engelsche en op Engeland va rende scheepsruimte verloren gegaan. Aan genomen kan worden, dat daarbij meer 15 millioen ton goederen vernietigd zijn, d.w.z. een kwart ongeveer van den normalen jaar- lijkschen invoer in Engeland. Daarbij ko men dan nog de vernielingen door bommen en branden. Daar Engeland zekere grondstoffen, die voor den oorlog van belang zijn, voor hon derd procent uit het buitenland moet be trekken, daar bij het uitbreken van het conflict volgens Engelsche enquêtes geen noemenswaardige voorraden waren opge slagen en. daar de goederen in Engeland gedurende de laatste 15 njaanden in ge bruik genomen zijn, moet volgens de mee ning van de Duitsche economische kringen, die de ontwikkeling oplettend gadeslaan, op zekeren dag het oogenblik komen, waar op het verlies van één enkel schip, dat bij voorbeeld met bepaalde chemicaliën gela den was, zal leiden tot een maanden langen stilstand van het bedrijf in geheele takken van het economische leven. De werkelijk kritieke ty d voor de Britsche productie staat, volgens het oordeel van Duitsche ondernemingen, die dagelijks met de vraagstukken der grondstoffenvoorzie- ning in aanraking komen, nog pas voor de deur. Hij begint, wanneer plotseling voor geld of goede woorden noch op militair be vel bepaalde grondstoffen te krijgen zijn, zoodat een geheel productieproces stokt. Bij den vijand ter zee en den vijand in de lucht voegt zich dan de derde gevaarlijke tegenstander de eigen arbeiders, die geen behoorlijk werk en geen -behoorlijk eten hebben. De ouderen onder de Duitsche industriee- len, die reeds gedurende den wereldoorlog aan het hoofd van hun ondernemingen stonden, hebben ten aanzien van deze din gen hun eigen meening. Bovendien was het toen in Duitschland nog veel en veel beter dan het thans reeds in Engeland is. Indien de Duitsche arbeiders al tengevolge van de hongerblokkade niet voldoende gevoed kon den worden, kwamen zjj tenminste uitge slapen in hun werkplaats. Bij de overige moeilijkheden komen in Engeland nog de moreele druk van het luchtalarm en van het onderbreken van den arbeid bjj lucht aanvallen. Tenslotte mogen ook de gevoelens der Engelsche industrieelen niet onderschat worden. Zij zien, hoe de eene fabriek na de andere, hoe hun vermogen vernield wordt. Vandaag is de concurrent het slachtoffer, morgen kan hun eigen fabriek getroffen worden. Bovendien is het bekend, dat men in Engeland hooge dividenden en goede tan tièmes verlangt. Engeland wil, naar men in Duitschland meent, langs den weg der economischs blokkade de oorlog „op zijn gemak" zooals Hore Belisha het in het Lagerhuis uitdrukte, winnen. Het dreigt hem te ver liezen, en in de eerste plaats van den eco- nomischen en financieelen factor uit. Hon derd jaar lang hebben de Engelschen ge zongen „We hebben de menschen, we heb ben de schepen, we hebben ook liet geld". Terwijl de spreekwijze „veilig als de bank van Engeland" sedert jaar en dag in dc wereld niet meer gebruikt wordt, hebben de Britsche bladen juist duidelijk gemaakt, dat, na het wegvallen van de bondgenoo- ten, waarop men had gerekend, zoowel bq het 'leger als in de industrie een tekort aan menschen bestaat. Over de scheden heb ben de laatste weken talrijke Engelsche ministers hun opmerkingen gemaakt en I en aanzien van het geld leverde de Britsche ambassade te Washington, Lord Lothian, zq'n commentaar, die overal zooveel opzien baarde. De luchtaanvallen concentreerden zich op Londen. Omtrent den luchtaanval die de Brit sche hoofdstad in den nacht van Zondag op Maandag heeft moeten doorstaan, meldt de Londensche correspondent van de Intemational News Service, Smith, dat deze aan /al tot de hevigste behoort, die Londen tot dusver doorgemaakt heeft. Het kraken van instortende gebouwen, reusachtige ontploffingen en hoog op laaiende vlammen en voorts niet minder dan een regen van neervallend glas be zaaide straten, de reusachtige hoopen ge broken glas, de puinhoopen vaai gebouwen, die als geraamten zich verheffen, dat alles wijst op de gebeurtenissen van dezen nacht. Eén netwerk van brandslangen ligt op straat. De Londensche ochtendbladen, zoo ver volgt genoemd bureau, hebben met ver wijzing naar den luchtaanval uiting gege ven aan de hoop,' dat een deel van het publiek en de leden der regeering uit hun zelfgenoegzaamheid opgeschrikt zouden worden. In hoofdartikelen wordt er op gewezen, dat Hitier nog steeds in staat is toe te slaan en dat hij hiex-van met alle macht gebruik zal maken. De pers eischt de grootst mogelijke inspanning vooral op het gebied van toewijzing van gedwongen werkzaamheden en .actievere handelspoli tiek. De Londensche „Daily Mirror" bericht over ernstige conflicten .in het Engelsche kabinet, waar de conservatieven mobilisa tie van industrie en arbeiders eischen, terwijl Bevin en andere leden van de La- bour-partij het kapitaal stevig aangepakt willen zien. In parlementaire kringen loopt het gerucht, dat de regeering wel dra zal toegeven aan den veelvuldig ver nomen eisch nopens een debat over haar economische politiek. Aan de regeering wordt gebrek aan energie verweten op het gebied van - mobiliseering van het raen- schenmateriaal en de economische hulp bronnen. LLOYD GEORGE IN HET BRITSCHE KABINET? Uit New York meldt het D.N.B. In ternational News Service meldt uit Lon den,. dat men in welingelichte kringen van Whitehall een wijziging in het Britsche kabinet verwacht, waarbij Lloyd George tot de regeering Churcliill zou' toetreden. Bepaalde Engelsche bladèn hebben de laat ste weken voortdurend de toetreding van Lloyd George tot het kabinet verlangd. Men neemt algemeen aan, dat door de ver wijdering van den minister van buitenland- sche zaken, lord Halifax, en van Sir Kingsley Wood uit het kabinet, den weg voor de benoeming van Lloyd George zou worden vrijgemaakt. DE BRITSCHE HULPKRUISER CARNARVON CASTLE. Uit Stockholm meldt heeft D.N.B.Een in -Dagens Nyheter gepubliceerd bericht van een Amerikaansch persagentschap uit Montevideo meldt, dat de aldaar aangeko men Britsche hulpkruiser „Carnarvon Castle" in het gevecht met een Duitsch schip zwaar beschadigd is. Zoowel de schoorsteen als de commandobrug zjjn door Duitsche granaten getroffen. In totaal heeft de vijand, volgens de verkla ringen van den Britschen commandant van de „Carnarvon Castle", 22 treffers op den Britschen hulpkruiser geplaatst. 22 Duitsche gevangenen van de „Itape", die aan boord van de „Carnarvon Castle" waren zijn op het Engelsche schip „Queen of Bermuda" overgebracht, voor dat de ..Carnarvon Castle" de Uruguay- sche wateren binnenliep. Coupons van ex-koning Carol worden verzilverd. Uit Boekarest meldt Transkon tinent: De regeeringscommissaris bij de Banca de Credit, prof. Erwin Antonescu, heeft op dracht' gekregen, de coupons van de door den staat in beslag genomen effecten van cx-koning Carol, die bij verschillende Roe- meensche bankinstellingen en ondernemin gen berusten, te verzilveren. Niet betaalde rekeningen. In Frankrjjk wordt zorgvuldig nagegaan, wat de Engelschen bestelden en niet betaalden. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. gemeld Het Journal Officiel heeft een beschik king gepubliceerd volgens welke nog niet betaalde bestellingen, die tijdens den oorlog door Engelsche troepen zijn gedaan i aan de Fransche autoriteiten moeten worden op gegeven. De Fransche staat zal de schuld- eischers betalen, volgens de zelfde metho de als die, waarop de nog niet vereffende schulden der Fransche troepen worden ge regeld. Deze Britsche verplichtingen wor den door het ministerie van financiën op een speciale rekening geboekt en men neemt aan, dat de Fransche regeering te gelegerner tijd aan Engeland de rekening HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 20.000,19020. 5.000,— 1881. 1.500,-^ 10487 2330. 1.000,— 2928 8S21. 400,— 4113 3976 17777. 200,— 8771 11295 16262. 100,— 4935 16956 6824 21185, De buitengewoon snelle was van het water veroorzaakte in de omgeving van Zwartsluis en Meppel veel overlast. Mat waterlaarzen aan moesten de tuinders hun geheel overstroomde broeikassen gaan Inspecteeren (Foto Pax-Ho!land|) Kom-Griep-Pijn Door hun kou, koorts en pqnuit- drijvende werking helpen hierbij al tijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mjjnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd i.MÜnliardtjes'' Doos ^0 en 50 ct. DE COMMANDOWISSELING ÏN. ITALIË. Heeft slechts de wil tot de overwinning verhoogd- In bevoegde Italiaansche kringen wordt omtrent den tendentieuzen uitleg, die in het buitenland en vooral in de vijandelijke staten, mitsgaders in anglophiele neutrale kringen aan de wisseling in de bezetting van hooge Italiaansche commandoposten gegeven wordt, verklaard, dat deze ma noeuvre den wil van het Italiaansche volk tot overwinning en het absolute vertrou wen in den Duce, benevens in de bevelheb bers van de weermacht nog slechts kan verhoogen. In tegenstelling tot de in ge noemde buitenlandsche kringen vermelde mogelijkheid van vertragingen, die zich in het verloop van den oorlog zouden voordoen door de mutaties in de hooge commandoposten kan men deze mutaties veeleer als oorzaak van een bespoediging beschouwen, die voor zooveel noodig aan de Italiaansche oorlogsmachine een nog sneller, doeltreffender rhythme verleent. Intusschen ziet het Italiaansche volk eens gezind en gereed voor de bevelen van den Duce, tevens in volstrekt vertrouwen op zijn weermacht en haar commandanten, in deze campagne een redén te meer om zijn inspanning op te voeren, mitsgaders tot versteviging van zijn discipline en zijn wil tot verwezenlijking van het parool van den Duce, dat steeds hetzelfde blijftover- Engeland houdt gebedsdag voor Griekenland. Uit Rome: Naar hier uit Londen ge meld wordt, hebben de aartsbisschop van Canterbury en kardinaal Hinsley een ge bedsdag voor Griekenland aangekondigd op Zondag 15 December. Men is er in Rome van overtuigd, zoo meldt Transkon- tinent, dat Engeland met deze wijze van hulpverleening aan Griekenland ongetwij feld de passende en reeds in vele geval len gebruikte methode gevonden heeft om zonder risico een bondgenoot, dien het in den oorlog gestort heeft, doeltreffend te hulp te komen. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTSTER. De politie heeft een 43-jarige vrouw ge arresteerd, die zich in diverse plaatsen van ons lead aan verduisteringen en oplichting heeft schuldig gemaakt. Zij verkocht schil derijtjes en lederwaren: gewoonlijk had zij de artikelen echter niet bij zich. Verschil lende perse ïen die haai' vertrouwden be taalden de goederen vooruit. Het ge kochte ontvingen zij echter nimmer. De vrouw is in Hilversum gearresteerd. Ook de politie te Haarlem gi 's Gravenhage stellen veel belang in haar, want ook daar heeft zij haar practijken toege past Kerstgave aan werkloozen. De secretaris-genëraal van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkee- ring een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan uitkeering ontvangen. Ten aanzien van werkloozen die in ge noemde week bij de werkverruiming zijn geplaatst volgt een nadere regeling. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre z\j aan kasuitkeering plus eventueelen kas- bijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, in dien zij geen kasuitkeering ontvingen. EEN GEMEENTE ZONDER MELKBOER. In de gemeente Warder bij Hoorn moet een nieuwe functie ingesteld worden sinds jaar en dag bestaat er in het dorp, dat hoofdzakelijk van de veehouderij leeft, niet de functie van melkboer, maar haalt ieder dorpeling zijn melk rechtstreeks bij den boer. Nu dat niet meer mag mopperen de Warder burgers, want de aanstelling van een melkboer brengt verhooging van den melkprijs mee. Zij hebben, volgens de N.R. Ct., bij de autoriteiten dan ook er op aan gedrongen ontheven te w - den van den plicht de melk via een melkboer af te ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Een aantal Engelsche vliegtuigen heb ben in de laatste twee nachten boven ons land gevlogen. Hier en daar werden bom men geworpen. De meeste vielen in het open veld en richtten dus geen noemens waardige schade aan. Op enkele plaatsen werden boerenhofsteden en woonhuizen door bomsplinters in meer of mindere mate beschadigd. Drie woonhuizen kre gen ernstige schade. Een kleine jongen: werd door een bomsplinter gewond. Rijstgries op den voor rijst aangegeven bon. NIET OP DEN BON VOOR MAÏZENA EN PUDDINGPOEDERS. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vissche- rjj, deelt het volgende mede met betrek king tot de distributie van grutterswaren. In den vervolge zal rijstgries uit sluitend onder afgifte van een bon, en wel de voor rijst aangewezen bon (thans bon „43"), verkocht mogen worden. De met „43" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft dus tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttemeel (gemengd meel). De aandacht wordt er op gevestigd, dat rijstgries derhalve niet verkocht mag wor den tegen inlevering van den bon, welke ter verkrijging van maizena en pudding poeders is aangewezen. VERHOUDING VAN DE RIJKS- BIJDRAGEN TOT DE PARTICULIERE MOLESTVERZEKERING. De voornaamste der slotbepalingen, op genomen in afdeeling 3 van het besluit, is artikel 18, waarin wordt geregeld welke de invloed is van de van rijkswege te verlee- nen bijdragen op de particuliere molestver- zekeringèn. In beginsel worden de met de particu liere molestverzekeraars gesloten molest- polissen in stand gehouden. Het .bepaalde in artikel 18 brengt echter een belangrijke verlichting in de nakoming der verplichtin gen, die de aangeslotenen met de molest- verzekering op zich hebben genomen. Het gevolg van het artikel is immers, dat de van rjjkswege te verleenen bijdragen in mindering komen van de omslagen, die zonder uitkeeringen van rijkswege den aangeslotenen zouden zijn opgelegd. Het rijk neemt derhalve een deel, zoo niet het geheel, van de verplichtingen van de ver zekeringsinstellingen en daarmede van de aangeslotenen over en wel voorzoover de van rijkswege uit te keeren bijdragen zou den samenvallen met de uitkeeringen, waartoe de verzekeringsinstellingen over eenkomstig haar statuten, reglementen en polissen zijn gehouden. Voorzoover krachtens verzekering uitkee ringen moeten worden gedaan naast of boven de bijdragen van het rijk, blijft de instelling tot nakoming harer verplichtin gen op den overeengekomen voet gehouden, terwijl zij daarvoor den bedongen omslag van de aangeslotenen kan vragen. De strekking van de regeling is derhalve, dat de rijksbijdragen in de plaats treden van de uitkeeringen der molestverzekeraars en dat de deelnemers bevrijd worden van de betaling van premies en omslagen noodig om de som bijeen te brengen, waarvan het rijk den molestverzekeraar ontlast, terwijl voor het overige de molestverzekering in stand gehouden wordt. Voor gevallen waar in boven of naast de rijksbijdragen de mo lestverzekeraars tot het doen van uitkee ringen verplicht blijven, worden ook tot het daarvoor benoodigde bedrag omslagen van de aangesloten verzekerden geheven, doch niet tot een hooger bedrag dan voor deze schadeuitkeeringen uit de omslagen be schikbaar zouden zijn geweest, indien het rijk de verplichtingen der molestverzeke raars voor het in het besluit bepaalde ge deelte niet zou hebben overgenomen. Deze beperlring houdt verband met het door de meeste molestverzekeraars aangenomen be ginsel, dat de te heffen omslag een bepaald percentage, bijv. 3 van de verzekerde waarde niet zou kunnen overschrijden. Om dubbele uitkeering te voorkomen, dienen de verzekeringsinstellingen de door het besluit genoemde inlichtingen te ver strekken aan het departement van finan ciën, afdeeling oorlogsschade, Groenhoven- straat 1, 's-Gravenhage,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1