UIT DE PROVINCIE HOB LANG IS HET LICHT? Zonsopkomst Dinsdag 9.39 Zonsondergang Dinsdag 17.27 Maansopkomst Dinsdag 15.28 Maansondergang 4.45 d.a.v. Tusschen zonsopkomst en -onder gang moet worden verduisterd. VjJ De 'Directeur-generaal van Winterhulp Nedorland komt naaf Zeeland. Naar wij vernemen zal de directeur-ge neraal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, Donderdag naar Zeeland komen waar hij te Axel en Oostburg een bijeenkomst zal houden met de burgemees ters van O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen ter uiteenzetting van de idieele en mate rieels beteekenis van de Winterhulp. Vrij dag begeeft de heer Piek zich naar Schou wen- en Duiveland waar eenzelfde bijeen komst te Zierilizee zal worden belegd. Sociale commissie Zeeland. Dezer dagen is opgericht de sociale commissie Zeeland. Het doel der commis sie L~ het nemen van maatregelen, waar door de ondervoeding en haar gevolgen, die in de onderste lagen der bevolking het sterkst optreden, bestreden worden. De commissie stelt zich tot taak opsporen van de gezinnen, waarin gebrek wordt geleden, waarin ondervoeding voorkomt, of ziek ten, die een gevolg zijn van jndervoeding, en voor deze gevallen maatregelen te ne men tot steunverleening. Eere-voorzitter der commissie is mr. P. Dieleman, waarnemend commissaris der provincie, voorzitter de heer A. D. F. v. d. Wart, lid van Ged. Staten, secretaris de heer A. Roriji, wethouder te Vlissingen. Voorts hebben in het bestuur zitting de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen mr. dr. J. van Walré de Bordes, burgemeester van Middelburg dr. W. J. A. F. Maren Bentz v. d. Berg kinderarts te Middelburg L. J. H. Bron- gers, internist te Middelburg dr. J. Eerelman, gemeente- en schoolarts te Mid- delburg; mr. W. K. H. Dieleman, provinciaal directeur „Winterhulp" te Middelburg en F. de Stoppelaar, districts-tuberculose- arts te Middelburg. In het werkcomité hebben zitting de heeren Maren Bentz v. d. Berg, Brongers, Eerelman, Dieleman, Pe Stoppelaar en Ror\je. Walcheren Raad van Oostkapelle. OOSTKAPELLE. Zaterdagmorgen ver gaderde de raad voltallig, onder voorzit terschap van burgemeester Fabius. De VOORZ. deelde mede, dat de door den Raad aanvaarde schenking van den heer Tetterode is goedgekeurd. De mededeeling van de Ned. Vereeni- ging tot bescherming van dieren, inzake het langer bulten laten loopen van vee, en dit te beschermen tegen koude, water en sneeuw, werd voor kennisgeving aan genomen, als zijnde hier ter plaatse niet uitvoerbaar. De bouwverordening werd gewijzigd in den geest zooals van hoogerliand is voor geschreven. Besloten werd een stukje gemeente grond aan het Polderbestuur van Walche ren te verkoopen. Wijziging werd gebracht in de gemeen schappelijke regeling van den Vleeschkeu- ringsdienst. Deze regeling zal voortaan vijf jaren geldig zijn. Een mededeeling omtrent het ontslag van landarbeiders werd voor kennisge ving aangenomen. Een verzoek van het bestuur der Bijz. School om gelden beschikbaar te stellen voor aansluiting der privaten op de wa terleiding werd op vQorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Over de tweede aanvraag, het beschikbaar stel len van gelden voor nieuwe schoolborden ontspon zich eenige discussie. De VOORZ. deelde mede, dat B. en W. de borden waren gaan bezichtigen ze meenden dat ze best hersteld konden wor den. De heer VAN LIERE bevreemdde het, dat, na het ontstaan der nieuwe openbare school, de aanvragen van de Bijz. school toenemen. De heer BRAND meende dat men beter nieuwe kon aanschaffen dan oude repa- reeren, wat wethouder DE ROO niet kon inzien. De VOORZ. zei dat het voorstel van B. en W. is, om geen gelden hiervoor be schikbaar te stellen, ook al wegens de abnormale tftden. In stemming gebracht werd dit voorstel toch met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer COP- POOLSE de aandacht op de steenen, welke aan den Aagtekerksclv n weg liggen, welke bij het passeeren van twee voer tuigen hinderlijk zijn. Hieraan zal aan dacht besteed worden. De heer BRAND informeerde nog naar de brandweer, met het oog op de aange kochte motorbrandspuit. De VOORZ. deelde mede, dat de veror dening op de brandweer, opnieuw bekeken zal worden. Gevonden voorwerpen, v SOUBURG. Gevondgn een portemonnaie met inhoud en zwarte doek. Adres Braam straat 5. Bezoek van Sint Nicolaas. RITTHEM. De goede St Nicolaas met zijn zwarten knecht Piet, heeft Vrijdag middag een bezoek gebracht aan ons dorp. Het doel van zijn komst was natuurlijk een bezoek aan de kinderen, die hij tezamen in de school aantrof. Daar de meeste kin deren Sint Nicolaas en zijn knecht nog nooit zoo van dicht bij hadden ge zien, hadden zij veel bekijks. De oude grijze man vertelde met een onderzeeër uit Spanje te zijn geko men met het oog op den oorlogstoestand. Hoe belangstellend vroeg hij naar de vor deringen en het gedrag der leerlingen. Natuurlijk moesten allen de bekende St. Nicolaasliederen zingen, waarna zij ge- tracteerd werden. Dit eerste bezoek zal b\j al de kinderen een aangename herinnering achterlaten. Raadsagenda. WESTKAPELLE. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op a.s. Woensdagmiddag komt o.m. voor Wijziging der Bouwver ordening in verband met schaarschte der bouwaterialen; jaarlijksche vaststelling der verordening op de heffing en invordering van 75 opcenten op de gemeentefondsbelas ting; vaststelling vroonrekening 1940; be noeming directeur en leeraren der avond school voor theoretisch Nijverheidsonder wijs alhier voorstel tot herziening van de werkzaamheden der gemeentewerklieden. Luchtbescherming. NIEUW- EN SINT JOOSLAND. De burgemeester dezer gemeente heeft als vaste personen voor den Luchtbescher mingsdienst aangesteld: C. van Nimwegen; M. Haarssen; L. de Voogd en R. Joosse Rz. Middelburg. Gamalenvisscherü. VEERE. Gedurende de week van 27 December hebben 21 garnalenvisschers- vaartuiger. tijdens een vischweek van slechts drie dagen, waarvan de oorzaak in het uitermate slechte weer moet worden gezocht, voor een totaal gewicht van 9551 kg. consumptiegarnalen alhier aangevoerd. VLEESCHLOOZE DAGEN. VEERE. Dat de term „vleeschlooze" dagen in onzen tijd geen ledig begrip is, heeft men deze week hier te plaatse kun nen bemerken, daar de slagerijen geduren de twee dagen geen vleesch hadden en me nigeen teleurgesteld huiswaarts moest keeren. Het is niet uitgesloten, dat ook in het vervolg iedere week een paar vleesch looze dagen zal tellen. Te dien einde is het plan overwogen om de slagerijen slechts enkele uren per dag opente stel len. Zuid-Beveland VERGADERING CHR, LANDARBEIDERS Nog arbitrage noodig. Onder leiding van den heer P. Luike naar te Wolfaartsdijk vergaderde Zater dagmiddag te Goes het district Zuid-Beve- land van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. Op één na waren alle afdeelingen verte genwoordigd, terwijl namens het Hoofdbe stuur de heer Vingerling aanwezig was. Verslag werd uitgebracht over de be sprekingen inzake de loonregeling voor de knechts. Hierover is geconfereerd met de werkgevers. Met den L.T.B. en de afd. Nieuwdorp van den C.B.T.B. is overeen stemming verkregen, terwjjl de onwillige werkgevers zijn opgegeven aan het Depar tement. Hiervoor is prof. Minderhoud als arbiter aangewezen, die Dinsdag a.s. zit ting zal houden. Vertrouwd wordt, dat een regeling voor het geheele eiland tot stand zal komen, zoodat de vakorganisaties weer een resultaat zullen hebben behaald. Op gewekt werd in dit verband tot propa ganda onder de knechts voor de vak organisatie. Daarna werd wagenuurtje gehouden, waarbij tal van punten ter sprake kwamen. Bij de bespreking van de ontslagverorde ning werd opgemerkt, dat een werkgever voor het ontslag van iederen arbeider, die langer dan drie weken bjj hem heeft ge werkt, toestemming, moet vragen aan de Arbeidsinspectie. De arbeider, die ontsla gen is, moet om uit de werkloozenkas te trekken, zich direct bij de Arbeidsbeurs melden onder overlegging van het ontslag- bewys van zijn werkgever of van de Ar beidsinspectie. Bepaald is, dat de werk- loozen moeten worden gekeurd, ook in verband met de werkverschaffing. De werkloozenkassen keeren tot heden normaal uit. Verblijdend is het, dat de landbouworga nisaties er bij hare leden op aan dringen dezen winter zooveel mogelijk arbeiders in dienst te houden, teneinde in het vroege voorjaar over voldoende geschoolde ar beidskrachten te beschikken. Het zal er nu op aan komen, of aan dit verzoek door de landbouwers zal worden voldaan. Krachtig werd er op aangedrongen bij de leden om de vakorganisatie ook in tijden als deze trouw te blijven. Wie haar zou verlaten, zou zich nu en in de toekomst ernstig benadeelen. In dit verband werd gewezen op de verblijdende resultaten, door den arbeid der vakorganisatiook in Zee land, zelfs dit jaar nog, verkregen, waar door de positie der landarbeiders weer wat kon worden verbeterd. Nadat de kinderbijslagwet was bespro ken, volgde sluiting met dankgebed. DE NED HERV. KERK WEER IN GEBRUIK GENOMEN. KAPELLE. Gisteren werd de kerk van de Ned. Herv. gemeente weer in gebruik genomen. Vóör den eigenlijken dienst des Woords hield de predikant der Gemeente, dr. J. D. Schmidt een korte toespraak. Hij herinnerde er aan, hoe sinds 12 Mei 1.1. het gebouw onbruikbaar geweest was voor de kerkdiensten. Gedurende al dien tijd heeft men zich moeten behelpen eerst met het gebouw der C.J.V. „Obadja" en in de laatste weken heel erbarmelijk met het voor het doel wel zeer ongeschikte koor. En waar men nu weer voor het eerst samen was in de goed gerestaureerde mboie kerk, wekte spreker op tot groote dankbaarheid. Gezien de velerlei ver woestingen aangericht ook rond het ge bouw het gemeentehuis o.a. ging in vlammen op had de ramp nog wel grooter kunnen z\jn, zooals b.v. het geval is met de Ned. Herv. Gem. te Terseke, wier kerk totaal verwoest werd. De ge meente moge daarvoor Gode dankbaar ztjn. 't Past ook een enkel woord van dank te spreken tot menschen. Namens de ge meente dankte spreker de heeren kerk voogden, voor de toewijding waarmede zij gedaan hebben, wat zij konden om zoo spoedig mogeljjk de geleden schade te her etellen. Evenzeer dankte hij allen die lei ding gaven bij de restauratie of deze op zoo bekwame wijze volbrachten. Hij vergat niet de C.J.V. te danken voor het gebruik van haar lokaal.' Hij eindigde met den wensch dat men z'n dankbaarheid ook met der daad zou toon en door trouwe op komst bij de godsdienstoefeningen, als blijk daarvan, dat men nu des te meer waardeerde wat men zoo lang had moeten missen en ook door finantleel te steunen de kerkvoogdij, wier toch al groote zorgen, nog zóó zeer zjjn toegenomen. St. Nicolaas bezoekt do scholen. KLOETINGE. Zooals gewoonlijk heeft St. Nicolaas de o. 1. school en de bewaar school bezocht. Alle kinderen kregen een passende verrassing, waarmede ze geluk kig huiswaarts keerden. Ingeleverde kleeding uitgedeeld. KLOETINGE. Vrijdagmiddag werden hier de destijds ingeleverde mantels, jassen en dekens aan de armen onzer gemeente uitgereikt. Ongeveer vijftig gezinnen wer den met een en ander gelukkig gemaakt. Elk werd van het hoogst noodige voorzien en allen keerden na een textielbon aan den distributicdienst te hebben geofferd, dank baar met hun St. Nicolaas-verrassing huis waarts. De commissie, die bestond uit bur gemeester Schimmelpenninck van der Oye, mevr. baronesse Schimmelpenninck van der OyeBeelaerts van Blokland, oud burgemeester C. Zandee en K. M. Straub, heeft zich uitstekend van zijn taak gekwe ten. Bijgestaan door het secretarie-perso neel werd geen moeite ontzien om voor een ieder het geschikste te helpen kiezen. Draaiorgel door den wind omgeslagen. 's HEER ARENDSKERKE. Vrijdag avond is het draaiorgel van den heer B. te Goes tengevolge van den wind op het viaduct omgekanteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gevonden voorwerpen. WEMELDINGE. Bij de gemeente-politïe is aangifte gedaan van het vinden van een distributiekaart. Machlneschade. HANSWEERT. Het motorschip „Nieuw dorp" heeft Zaterdag op de Westerschelde machineschade gekregen en is de haven van Walsoorden binnengeloopen. Vanwege het slechte weer zijn 8 vaten olie van de deklast over boord geslagen. Gistermorgen heeft de sleepboot „Willem" het schip bin nengesleept. Getijen Wemeldinge. (Zomertijd). December. Dinsdag 10 13.41 6.58 19.29 Woensd. 11 2.15 14.35 7.58 20.22 Donderd. 12 3.04 15.21 8.47 21.06 Noord-Beveland Een been gebroken. KATS. Donderdag had alhier op de kaai een ongeval plaats. De schipper J. Schippers van Goes, die stroo aan het laden was, had door .den sterken wind het ongeluk uit te glijden op de vette klei, die er nog ligt van de bieten-campagne. Hij kwam met ztjn been tusschen de perkoen- palen en d. steenglooiing en brak zijn been. Dokter Maas van C'olijnsplaat, die direct ontboden werd en spoedig ter plaatse was, heeft geneeskundige hulp verleend en den man naar het ziekenhuis te Goes laten overbrengen. Z eeuwsch- Vlaanderen Sint Nicolaasfeest. AARDENBURG. Evenals vorige jaren werd het Sint Nicolaasfeest in de Diaconie bewaarschool op de gewone wijze gevierd, door de tijdsomstandigheden niet des avond3, doch in de middaguren. Sint Nico laas sprak de kleintjes vriendelijk toe. Daarna werd het programma afgewerkt: zingen en spelen, alleenspraken en samen spraken, het ging alles best. Wat een ein deloos geduld, ijver, liefde en toewijding sprak uit dit alles van de directrice, mej. N. van Daalen, en haar helpster, mej. To de Roos.' Beiden werden dan ook dank ge bracht, terwijl de laatste veel goeds op haar aanstaande huwelijkspad werd toe- gewenscht. Toen zang en spel klaar wa ren, gingen de deuren andermaal open en daar stonden, keurig gerangschikt, alle mandjes rijkelijk gevuld. Ieder kind ontving de verrassing uit de hand van Sint Nico laas. Tot slot strooide deze nog wat peper noten. St. Nicolaas op de O. L. school. ZUIDZANDE. Vrijdagmiddag vond in de O.L. school alhier het jaarljjksche St. Nicolar .feest plaats voor de leerlingen dier school. Te 2 uur arriveerde de Sint met zijn knecht per auto. Bij het binnen treden werd hem een welkomstlied toege zongen. Eerst bezocht hij de lagere klas sen. Elk kind kreeg een fraai geschenk, terwyl ook lekkernijen met gulle hand werden rondgedeeld. In de hoogere klassen zette de Sint de echt® beteekenis van het Sint Nicolaasfeest uiteen. Nadat alle kinderen ook hier een ca deautje hadden ontvangen en nog eens op lekkernijen getracteerd waren, was dit feest voor de schoolkinderen weer ten einde. Hierna kwamen de nog niet school gaande kinderen aan de beurt, voor welke kinderen ook lekkernijen aanwezig' waren, terwjjl diverse kleintjes den Sint toezon gen. Een woord van dank aan het adres van de organisatoren, den heer en mevrouw Kouwe, en het onderwijzend personeel, is zeer zeker op zijn plaats, terwijl ook hen, die financieel steunden, een woord van dank toekomt. Rest nog te vermelden, dat de burgemeester met zijn echtgenoote en de dominé van hun belangstelling ge tuigden door hun aanwezigheid. Het gebouw der O. L. school afgekeurd. ZUIDZANDE. Burgemeester en wethou ders dezer gemeente hebben ter openbare kennis gebracht, dat het gebouw der O.L.- school in deze gemeente voor het geven van onderwijs is afgekeurd door den Ge neeskundig Inspecteur van de Volksge zondheid, die het gebouw schadelijk acht voor de gezondheid van de schoolgaande kinderen. Aan deze publicatie ontleenen wjj, dat voornoemde Inspecteur van mee ning is dat door herstel van het gebouw niet aan de bezwaren kan worden tege moet gekomen, zoodat nieuwbouw de eenige oplossing is. TWEE JONGENS DOOR ONTPLOFFEND PROJECTIEL GEDOOD. Zondagmiddag zjjn wederom twee jon gens het slachtoffer geworden van het spelen met onbekende voorwerpen. Om on geveer vier uur speelden een paar Sche- veningsche jongens bij het pad naar de Wieringschestraat met een aangespoeld projectiel. Een passeerende burger waar schuwde hen, doch zij sloegen hierop geen acht. De burger was slechts op korten afstand gekomen toen het projectiel ont plofte. De gevolgen waren ontzettend. Twee jongens werden op slag gedood, namelijk de 10-jarige G. den H. en de 13-jarige J. van D. Een in de nabijheid zijnde 11-jarige jongen, C. L. den H., werd gewond. Hij kon zich echter naar huis begeven. Ook een 14-jarig meisje, M. J. van der R., kreeg een blessure. Zij werd aan het kinderzie kenhuis verbonden en kon naar huis gaan. MIJNINGENIEUR DOOD GEVONDEN. In de mijn „Julia" te Eijgelshoven is de mijningenieur A. uit Den Haag, die daar op proef werkzaam was, Vrijdagavond door verstikking om het leven gekomen in een galerij, welke verlaten was en derhalve afgesloten. Hij is om onbekende redenen onder de versperring doorgekropen en werd op cir ca zestig meter van de afsluiting door de reddingsploeg gevonden, die Zaterdagmor gen op onderzoek ging, toen de ingenieur vermist werd. DOODELÏJK ONGEVAL TE OOLTGENSPLAAT. Gisteravond is op den Langeweg onder de gemeente Ooltgensplaat een ernstig on geluk gebeurd. Een auto, bestuurd door den 35-jarigen W. de V. uit Oude Tonge kwam, door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak, in botsing met een voor hem op den weg rijdenden fietser. Deze werd tegen den grond gesmakt, waardoor hij t? slag werd gedood. Het slachtoffer is de 38-jarige landarbei der J. van Oostende uit Ooltgensplaat. GEVAARLIJKE TOCHT OVER DEN OCEAAN. Het D.N.B. meldt uit New York dat de Amerikaan Henry Clarke na een ge vaarlijken tocht, welke zestig dagen ge duurd heeft in een zeilboot met een uit zes personen bestaande bemanning aan boord uit Engeland in Miami is aangeko men. Hij verklaarde dat hij dit vaartuig, den schoener Noroit gekocht had omdat dit de eenige mogelijkheid opleverde van groot Brittannië naar Amerika terug te keeren en met zijn vrouw en kinderen kerstmis te vieren. Staatsloterij (Trekking van heden). 1000 No. 3176 400 Nos. 6132 8121 f 200 No. 9591 100 Nos. 1058 1670 1753 1781 3696 4713 9450 10239 10914 18752 Gemeenteraad. ZUIDZANDE. De raad dezer gemeente zal 17rijdag 13 December a.s. des nam. 2 uur, in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten Toekenning gratificatie aan de schoonhoudster van het gemeentehuis Wijziging Bouwverordening Vaststelling Gemeente-begrooting dienst 1941. De bietencampagne. WATERLANDKERKJE. Na afloop van den aanvoer van de suikerbieten is geble ken, dat er aan de weegbrug 't Stroopuit werden aangevoerd voor de centrale sui kerfabrieken 4.000.390 kg en voor de co- operatieve suikerfabriek 1.450.350 kg aan de weegbrug Turkeije werd 2.162.170 kg aangevoerd. Loop der bevolking. WATERLANDKERKJE. Ingekomen I. S. M. Temmerman uit OostburgD. P. Kareis uit 's-Gravenliage. Vertrokken I. S. M. Temmerman naar Schoondijke. Brand In vlashoopen. EEDE. Vrijdagmiddag brak alhier brand uit in de vlashoopen van de weduwe Lam- paert. De sterke wind wakkerde het vuur aan, zoodat voor uitbreiding in de naaste omgeving gevreesd werd. Er werd daarom hulp gevraagd aan Aardenburg. De motor- spuit was spoedig ter plaatse. Ook Duitsche militairen kregen bevel naar het terrein van den brand uit te rukken en aldaar assistentie te verleenen. Met vereende krachten was men het vuur spoedig mees ter. Geslaagd. AXEL. De heer Jac. Wisse, thans te Middelburg, slaagde te Amsterdam bij de gehouden examens van het Ned. Instituut voor Accountants voor het onderdeel soci ale economie. Stormschade. AXEL. Vrftdag woedde over deze streek een vrij hevige 'storm, die in de omgeving van deze gemeente hier en daar heel wat schade heeft aangericht. De daken moes ten het weer ontgelden en ook zijn enkele boomen, die den vorigen storm doorstaan hadden, thans als slachtoffer gevallen. Groote takken zijn verder overal van de boomen gerukt. Nabij de Sassing waaide een groote wagen geladen met vlas omver, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De storm ging ook vergezeld met hevi- gen regenval, zoodat ook het water in de kreeken weer langzaam begint te stijgen. De werkzaamheden op het land zijn nu zoo goed als afgeloopen, zoodat men van den drassigen bodem weinig nadeel onder vindt. Alleen op de landwegen is het weer misère. De Carnarvon Castle zwaar beschadigd. Bij gevecht met Duitsche hulpkruiser. Officieel wordt naar het D.N.B. uit Ber lijn meldt: in Londen medegedeeld, dat de Carnarvon Castle in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan bij een gevecht met een vijandelijk vaartuig beschadigd is. Er vielen eenige verliezen aan boord van de Carnarvon Castle. Het bericht omtrent de zware beschadi ging van den Engelschen hulpkruiser Car- navon Castle heeft in Brazilië buitenge woon diepen indruk gemaakt. De avond bladen van de Braziliaansche hoofdstad hebben het bericht zwaar opgewerkt. De Argentijnsche ambassadeur te Rio, Labougle, die tevens vertegenwoordiger van Argentinië in de Panamerikaansche neutraliteitscommissie is, heeft omtrent het Itape-incident verklaard: „Brazilië kan op Argentinië rekenen, welke houding Bra zilië ook zal aannemen." Labougle wees er op, dat met het oog op de moeilijkhe den van den overzeeschen handel als ge volg van den oorlog de interamerikaansche handel bijzondere beteekenis heeft. „Daar om", zoo zeide hij, „is de kustvaart van vitaal belang voor de Amerikaansche lan den, daar zij draagster van den interame- rikaanschen handel is. De kustvaart en de interamerikaansche handel mogen niet ge hinderd worden door inmenging van mo gendheden van buiten het continent." De Carnarvon Castle heeft dezer dagen opzien verwekt, toen het een aantal Duit- schers van boord van het Braziliaansche s.s. Itape haalde. Het avondblad „Montevideo" publiceert, groot opgemaakt, een niet bevestigd ge rucht, volgens hetwelk de Duitschers bui ten de Uruguaysche territoriale wateren door de Carnarvon Castle zouden zijn ge bracht aan boord van den Engelschen krui ser Corinaldo, die Zondagmiddag de ha ven van Montevideo is binnengeloopen. De kruiser ligt hier nog voor anker. Des ïid- dags heeft de politie de geheele haven van publiek gezuiverd. Na een oponthoud van 41/, uur waren de dooden en gewonden van de Carnarvon Castle nog niet aan land gebracht. Aangezien tusschen de autori teiten Alhie en den Engelschen gezant verschillen van meening zijn ontstaan, om dat laatstgenoemde de gewonden naar het Engelsche hospitaal zou willen laten bren gen. De autoriteiten houden er echter aan vast, dat zij geïnterneerd moeten worden in het militaire hospitaal. Naar het D.N.B. verneemt is de Britsche hulpkruiser zwaar beschadigd. Er zouden 20 gewonden en 7 dooden zijn. DE VECCHI AFGETREDEN, COMMANDANT VAN DE DODEKANESOS. De Vecelii, een van de leden van het quadrumviraat is naar het D.N.B. uit Rome meldt afgetreden als gouverneur- generaal van de Itaïiaansche Dodekanesos en als opperbevelhebber van de strijd machten aldaar. Tot zijn opvolger is be noemd generaal Ettore Bastico. Ettore Bastico werd in 1876 in Bologne geboren. Hij heeft deelgenomen aan den strijd om Tripolis en aan den wereldoorlog. Tijdens den Spaanschen veldtocht onder-- scheidde hij zich als bevelhebber van de Itaïiaansche troepen, die Santander inna men. In December 1937 werd hij tot com mandant van een legergroep benoemd. Bastico is sedert 1939 !id van den Italiaan- schen senaat. De opbrengst der kinder postzegels. HOE GESCHIEDT DE VERDEELING De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop van kinderpostzegels schrijft ons Voor wie gaarne weten wil, wat er nu precies gebeurt met de opbrengst van de zegels en kaarten „Voor het kind", het volgende. Het aandeel is voor elke instelling ver schillend, het kan uiteenloopen van het minimum van 5 tot 12000 toe. Een eenvoudig voorbeeld moge dit duide lijk maken. Vereeniging A, een vacantiekoloniehuïs, herbergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder ge durende 30 dagen. Vereeniging B, een op voedingsgesticht, herbergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder gedurende 300 dagen. Dan krijgt B tienmaal zooveel als A, dat is de zeer eenvoudige grondslag. Het groote voordeel is, dat verschillende instellingen met een zelfde doel ook pre cies dezelfde berekening ondergaan. Er wordt slechts een onderscheid gemaakt nl. tusschen instellingen die een bijzonder kostbare verzorging moeten geven aan de haar toevertrouwde kinderen, en die, welke een normale verzorging versahaffen. Deze „kostbare" instellingen krijgen een iets hooger percentage uit de opbrengst. Ook hier echter geldt binnen dezelfde ru briek instellingen voor allen precies de zelfde maatstaf. Eenvoudig in zijn grondslagen, strikt rechtvaardig jegens allen en controleerbaar voor alle betrokkenen, aldus is het sys teem van verdeeling van de opbrengst der weldadigheidspostzegels en prentbriefkaar ten. WINTERHULP NEDERLAND. Het hoofdkantoor van de Winterhulp Nederland maakt er op attent, dat alle aanvragen om hulp uitsluitend bij de bur gemeesters in hun kwaliteit van plaatselijk directeur der Winterhulp Nederland moe ten worden ingediend. Het kan dus gden doel hebben, aanvra gen om hulp rechtstreeks bij het hoofd kantoor der Winterhulp Nederland in Den Haag in te dienen. Marktberichten Gem. Vischmjjn Breskens. 7 December. Aangevoerd door 17 vaartuigen 975 kg, garnalen. Export 5968 ct. per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3