WAT NU? Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 7 December 1940 Financieel Economisch Overzicht De uitbreidingsplannen der Algemeene Kunstzijde Unie. Groote belangstelling op de beurs. Op de beurs heeft in de afgeloopen week de kwestie van de uitbreidingsplannen der Algemeene Kunstzijde Unie nógal de aan dacht getrokken. Zooals men weet zal deze maatschappij de vervaardiging van kunst wol ter hand nemen, nu de aanvoer van het natuurlijke product onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is. Deskun digen zijn van oordeel, dat ook in een tijd, wanneer er weer aanvoer van wol moge lijk zal zyn, de kunstwol toch reden van bestaan zal hebben. Men verwijst hierbij naar de ontwikkeling van den toestand in de Ver. Staten, waar dit product een ruime markt heeft gekregen en op niet onbe langrijke schaal wordt vervaardigd. Ook in Duitsohland is dit het geval, maar de fabricage daar te lande is natuurlijk geen maatstaf of er na den oorlog nog behoefte aan kunstwol zal blijven bestaan. Het is voor de maatschappij te hopen, dat deze deskundigen in het gelijk zullen worden gesteld, en dat dus de talrijke millioenen, die aan dit project ten koste zullen moe ten worden gelegd later rendeerend zullen blijken te zijn. In totaal zal er een bedrag van 20 millioen voor den bouw van twee fabrieken noodig zijn, nl. een stroocellulose- fabriek en een celvezelfabriek. Kunstwol wordt n.l. gemaakt uit cellulose, dat kan worden getrokken uit hout, maar ook uit stroo. Tevens is het mogelijk celwol te maken uit ondermelk, hetgeen op het oogenblik reeds op kleine schaal bij de Aku geschiedtaan deze wijze van fabricage zal thans ook uitbreiding worden gegeven. De benoodigde gelden zullen ten deele uit de eigen middelen worden gefinancierd, ten deele door het plaatsen van aandeelen bij een consortium, waarbij, naar is mede gedeeld, de Staat ook haar, medewerking zal verleenen. Welken vorm die medewer king zal aannemen, is evenwel niet bekend. Ter beurze is de stemming deze week wederom terughoudend geweest. Het pu bliek neemt slechts op zeer beperkte schaal aan den handel deel en men verkeert onder den indruk van de te verwachten belasting- verhooging, zoowel hier te lande als in Amerika. In laatstgenoemd land is de in vloed van de hoogere belastingheffing reeds duidelijk merkbaar in de nettowin sten der ondernemingen. Dit is bijv. het geval met de Shell Unioii Oil, die over het derde kwartaal een lagere nettowinst had TENTOONSTELLING OVER DE VRIJMETSELARIJ TE LEEUWARDEN GEOPEND. Te Leeuwarden is Vrijdagnamiddag de eerste van een reeks tentoonstellingen ge opend, welke door de N.S.D.A.P. in ons land zal worden georganiseerd van voor werpen, geschriften, gravures, schilde rijen enz., wellce bij het sluiten der 69 ge bouwen van de vrijmetselaarsloge in Ne derland in beslag zijn genomen. WINDHOOS TE HONDSELERSDIJK. Gisternacht is te Hondselersdijk, ge meente Naaldwijk, door een windhoos ge teisterd. Op een tuindersbedrijf stortte een warenhuis in en werden eenige kassen vernield, waardoor aanzienlijke schade ontstond. Ook elders in het Westland richtte de storm schade aan en werden ruiten vernield en planten beschadigd. BETONNIN GS VAARTUIG IN NOOD. Het rijksbetonningsvaartuig van Zout kamp, is gisteren ten Zuidwesten van Schiermonnikoog in nood geraakt. Het aan te wijzen, niettegenstaande de bruto winst grooter is geweest dan verleden jaar. Aan belastingen werd betaald een be drag van .5 1.181.000 tegen vorig jaar slechts 5 163.261. Per aandeel komt de winst per derde kwartaal uit op 21 cents tegen vorig jaar 31 5 cents. Daar evenwel in het eerste halfjaar met behoorlijke re sultaten is gewerkt, maakt de nettowinst over 9 maanden nog .een behoorlijk figuur. Zij komt uit op 86 cents tegen 40 cents verleden jaar. De Hollandsche Draad- en Kabelfabriek heeft een interim dividend aangekondigd van 4 °/o, waardoor een vrij vaste stemming voor deze aandeelen ontstond. Over 1940 werd een totaal dividend van 7Va uit gekeerd, en het thans aangekondigde inte rim dividend wekte de verwachting, dat do totale uitkeering over 1940 hooger zal worden dan het vorige jaar. Op de beleggingsmarkt is de stemming iets gunstiger geweest, althans voor pand brieven, die lichte koersverbeteringen aan toonden. De obligaties der groote gemeen ten waren echter eerder een paar procent lager. Ook staatsleeningen gaven een fractioneelen terugslag te zien. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 obligatie Nederland 1940 1' 101%, 101, 101 7/16, 101%. 3—3% Nederland 1938 85 13/16, 86 1/16, 85%. 3 Ned. Indië 1937 A 83 9/16, 83%. 3% Amsterdam 1937 84l/2, 83, 83l/2. 3 Rotterdam'1938 82, 80, 80%. Aku 114%, 1121/2, 115%. Lever Bros 129%, 130, 128, 130%. Ned. Ford 315, 310, 316. Philips 200, 206, 208%. Holl. Draad- en Kabelfabriek 220, 235. Anaconda 29%, 29%. Beth. Steel 81%, S0%, 82%. Kon. Petroleum Mij. 264%, 257, 267%, 266. Amsterdam Rubber 271%, 279, 279%. Deli Batavia Ruber 200%, 207. Serbadjadi 129%, 128, 130. Holland Amerika Lijn 112, 117%. Ned. Scheepvaart Unie 169, 175, 174%. H.V.A. 438, 440, 446. Nisu 254, 252, 272%. Deli Batavia Rubber 2001/-, 207. Deli Mij. 259, 272%, 276. Senembah 205, 206%. NEDERLANDSCHE FILMS IN DEN MAAK. Het Amsterdamsche filmagentschap, kortweg Aafa geheeten heeft een drietal korte films op stapel gezet en gistermor gen is met de opnemingen begonnen. Reeds met kerstmis hoopt men de eerste twee aan het publiek te kunnen toonen en indien zij in den smaak vallen, zal de productie, niet alleen van voorfilms, doch ook van hoofdfilms, worden voorgezet. Tot de medewerkers aan de productie van deze eerste drie films, waarvan de titels zijn: „Oost, West, thuis„Och, wat hindert het nou", en „Hollandsche ballade", zijn Gerard Rutten, regie, Andor von Barsy, Otto van Nijenhof en Frits H. Meyer, aan de camera, Lex Kleykamp, ar chitect, G. R. Olierhoek, geluidsingenieur, en Gilles Pirotte, muziek. Als acteurs ver leenen hun medewerking Gusta Chrispijn Mulder, Tilly Perin Bouwmeester en Her- bert Perquin, alsmede het Haagsche jon genskoor „Het matrozenkoor". schip dreef met de noodvlag in top in de Waddenzee. De reddingboot „Insulinde" is uitgevaren en heeft het vaartuig op sleep touw genomen. GEHEIMEN VAN DE TEXTIELKAART. Enkele maanden is het nu alweer gele-( den dat wij bij. den distributiedienst onze texti.elkaarten konden halen, kleurig als de stoffen, die wij daarvoor kunnen koopen. Voor de leden van ons gezin kregen wil blauwe en roode, groene en bruine kaarten, die er in het begin voor de gewone huis vrouw wel héél erg ambtelrjk-gewichtig uit zagen, maar by nader inzien toch nog vol doende bleken mee te vallen. De textiel- lcaart is een van de goede vrienden gewor den in de portefeuille waarin wij onze dis tributiebescheiden bewaren en in de prak tik in een enkel geval zelfs met een beetje schade en schande hebben wij haar geheimén leeren doorgronden. Héér geheimeninderdaad, volgens onze spellingswijze behoort het woord kaart nog tot het vrouwelijk geslacht en ik kan me dan ook voorstellen, dat een gewone huis-, tuin-, of keukenman er de noodige moeite mee zal ondervinden. Maar wanneer vróuwen bij elkaar zijn... denkt U zich dan eens een gesprek, waarin de puntenkaart zooals we de textiel- kaart wel eens populair willen noemen niet tot de diepste roerselen van haar pa pieren ziel wordt ontleed. „Kaart" is im mers vrouwelijk zei ik U al en vrouwen zouden geen echte vrouwen zijn, wanneer ze niet over vrouwen spraken, wanneer het een aangelegenheid van de mode betreft. Over modeen dan weten we meteen al ons vrouwelijk vernuft te spitsen om in de lijst van vrijgestelde textielproducten juist die zaken te vinden, die we ons kun nen aanschaffen, zonder dat de schaar van den winkelier want losse punten zqn immers niet geldig een flinken hap komt nemen uit de nog resteerende punten. En ook hebben we natuurlijk al eens een inspectietocht gemaakt door onze garde- robe, om na te gaan hoe we met een klein stukje garneering, wat vlotte knoopen, een elegante ceintuur, dat japonnetje van het vorig jaar nog best wat kunnen doordra gen, om er daarna nog een leuken over- gooier uit te knippen voor onze oudste. Kijk, wanneer we de textieldistributie Zoo bezien hebben wij vrouwen, die met een kleinigheid onze kleeding al een heel ander cachet kunnen geven, toch heel wat voor op de mannen, die voor een enkel costuum al 70 punten moeten neertellen. Maar af gezien daarvan mogen wij bij alle kleine ongemakken, die we van deze regeling mis schien zouden ondervinden toch ook niet vergeten, dat onze textielindustrie nu een maal niet over onbeperkte voorraden grondstoffen beschikt. In het belang van de gemeenschap moet de enkeling zich nu eenmaal bepaalde beperkingen opleggen, zooals ook de handel en industrie zich heb ben moeten laten regelen in het algemeen belang. De overheid weet over welke grond stoffen onze Nederlandsche textielindustrie de beschikking heeftzij weet ook, wat er bij de invoering van de textiel-distributie bij den handel voorradig was. Dét alles wordt hu zoo eerlijk mogelijk onder ons verdeeld de financieel beter ge situeerden, die in de .gelegenheid zijn, zich duurder stoffen aan .te schaffen, kregen daarom ook uitsluitend de kaart met de 100 punten, maar de gezinnen met de klei nere inkomens die hen dwingen om minder soliede stoffen te koopen, kregen door het beschikbaar stellen van extra punten ook de gelegenheid om zich tusschentijds nog eens wat anders aan te schaffen. Overigens zijn daar nog'altijd de zooge naamde speciale vergunningen, die het ons mogelijk maken, om in weikelylc dringende gevallen en die bestaan natuurlijk niet in het feit, dat we ergens zoo'n schattig japonnetje hebben gezien, terwijl onze pun- tenvoorraad al verknipt was een beroep te doen op het goede hart van de heeren van den distributiedienst. Zoo juist is daar bijvoorbeeld bij geko men de kleeding, luiers en andere benoo- digdheden voor baby's en kinderen, die op 5 Augustus j.l. den leeftijd van 3 jaar nog niet hadden bereikt. En ook voor luiers e.d. voor de kinderen, die nog niet geboren zijn, kan een speciale vergunning worden' ver leend in dit geval echter, onder overleg ging van een attest van dokter, vroedvrouw of wijkverpleegster. Gelukkig zijn er nog' heel wat verstan dige vrouwen, die de laatste punten van TWEE DOODEN BIJ BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTOBUS. Vrijdagochtend in de vroegte is bij de Kapellerlaan te Roermond 'n ernstig onge luk gebeurd, waarbij twee dooden en drie gewonden te betreuren zijn. Te kwart voor vijf werden de omwonen den aan den overweg uit hun nachtrust op geschrikt door een geweldigen klap. Het bleek, dat een autóbus tegen een trein was gereden. Er reden namelijk eenige auto bussen over de Kapellerlaan naar de grens met een aantal meisjes, die naar hun werk gingen. De eerste bus wilde juist den overweg passeeren, toen de chauffeur merkte, dat vaii links uit de richting van het station Roermond een goederentrein naderde. De slagboomen stonden open en een botsing was niet meer te vermijden. Ongeveer 25 meter voorbij de wachtpost kwam de trein tot stilstand. Bij de botsing werden twee van de dertig inzittende meisjes uit de bus geslingerd. Zij werden op de rails geworpen voor den rijdenden trein. Zij waren op slag dood. Drie andere meisjes liepen min of meer ernstige verwondingen op. De chauffeur en andere inzittenden zijn er wonderlijk góed afgekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk vernemen wij, dat de baan wachter onwel was geworden en zich dien tengevolge even verwijderd had. De beide meisjes, die verongelukt zijn, waren de dames Moens uit Wessem en R. Sanders uit Heijthuijsen. De gewonden zijn mej. Dekkers uit Heijthuijsen, A. Schmitz uit Roex-mond en L. Weyden uit Roermond. TRAM RAMT VRACHTAUTO MET MELK Vrijdagmorgen, toen het nog zeer duis ter was, is een locomotief van de Gooi- schc stoomtram op den Laarderweg te Hilversum tegen een melkauto gebotst, die op de rails stond geparkeerd. De be stuurder van de locomotief verklaarde de a,uto door de duisternis niet te hebben gezien. De vrachtauto werd ruim tien meter meegesleurd en belandde in den tuin van een perceel. De wagen was grootendeels vernield, terwijl eenige duizenden liter melk vex-loren ging. Het bleef bij deze groote schade. Pei-soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het paikeeren op de rail is verklaar baar, daar den laatsten tjjd, sinds de Gooische een autobusbedi-ijf is, nooit meer trams rijden. Deze rit van een locomo tief was echter een uitzonderlijk geval. hun textielkaart nog niet hebben doen ver knippen. En juist voor deze groep, die ik wel "tot de meest vex-standige zou willen rekenen, hebben de wijze mannen die hun gedachten over onze vrouwenzorgen heb ben laten gaan, enkele wenken gegeven, waarvan de .eerste luidtwees zuinig op Uw punten koop niet overhaast, maar besteed Uw punten zoo doelmatig mogelijk. Snaar ook, zoo zeiden die heeren, Uw kleeding en voorkom schade door motten, vlekken, scheuren of roestplekjes van spel den. Uw goed gaat dan langer mee en U bespaart punten. Dat U met zorg moet wasschen behoeft hier wel niet extx-a ge zegd, maar wat vooral belangrijk is, is de raad denk aan kunstzijde Artikelen van kunstzijde, dat heeft U in de puntentabellen zelf al uitgezocht, vragen riu eenmaal belangrijk minder punten, dan die, vex-vaax-digd uit andere grondstoffen. Dat vindt' zijn oorzaak hiei'in, dat kunst zijde in de tegenwoordige omstandigheden gemakkelijker te verkrijgen is daix bijv. wol of katoen, waarvoor de grondstoffen van over 'zee moeten worden aangevoerd. Gelukkig is de toestand zóó, dat de Duit- sche industrie zich op dit punt wel tot een zeer bijzondere hoogte heeft weten op te werken, en dat ook Nederland met fabrie ken te Arnhem, Breda en Nijmegen bedrij ven bezit, die kunnen bogen op een inter nationale reputatie. Over den aanvoer van cellulose, waai-van hout de grondstof is, behoeven we ons veel minder bezorgd te maken, dan over den aanvoer van katoen en wol, terwijl de practijk bewezen heeft, dat kunstzijde over tal van eigenschappen beschikt, die haar maken tot een gewilde grondstof voor de vervaardiging van aller lei textielproducten. Betty den Haan. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het oppei'bevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede In. het Zuidelijke deel van den Atianti- schen Oceaan is een zeegevecht ontstaan tusschen een Duitsch en een Britsch oox-- logsschip, in het verloop waarvan het Britsche oorlogsschip zware beschadigin gen opliep. Een duikboot heeft vier vijan delijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 13.300 b.r.t. tot zinken ge bracht. Hiervan werden twee schepen uit een convooi weggeschoten. In den nacht van 4 op 5 December vie len gevechtsvliegtuigen Londen, Birming ham en Southampton aan. In alle drie de steden werden kleine en groote branden, als gevolg van neergeworpen bommen, waargenomen. In den loop van den dag bleef de be drijvigheid van het luchtwapen beperkt tot afzonderlijke aanvallen op Londen en eenige andere doelen in Zuid- en Midden- Engeland. In den nacht van 5 op 6 December wa ren opnieuw Londen en Portsmouth het doel van de Duitsche luchtaanvallen. He' leggen van mijnen in Britsche ha vens werd voortgezet. Vèrdx-agend geschut van de marine en het leger heef! een vijandelijk convooi ten Oosten van Dover doeltreffend beschoten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 5 op 6 December het Wes ten van het Duitsche rijk binnen zonder bommen neer te weipen. De totale verlie zen van den vijand bedroegen Donderdag tien vliegtuigen, waarvan zes in luchtge vechten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. In zijn legerLericht no. 182 van giste ren maakte het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend Gebruik makend van teruggetrokken strijdkrachten, ook afkomstig van de an dere grenzen, gaat de vijand in Albanië voort met druk uit te oefenen, vooral op onzen linkervleugel. Onze troepen hebben tegenaanvallen ondernomen. Tijdens de geleverde gevechten hebben de troepen van de divisies Arezzo en Ve- nezia zich gedragen op een wijze welke boven allen lof verheven is. Onze lucht macht doet met succes aanvallen op de verbindingswegen en concentraties van vijandelijke troepen door bombardementen en beschietingen met machinegeweren. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika ontstond op verschei dene plaatsen een treffen tusschen afdee- lingen verkenners in het gebied ,ten Zui den \jan Sidi el Barrani. De vijand wierp eenige bommen uit in de zóne van To- broek, waarbij twee personen om het le ven kwamen en één persoon gewond werd. Bommen in de gebieden van Solloem en Sidi el Barrani maakten geen slachtoffers en richtten geen schade aan. LANDINGSPERIKELEN OP SCHIERMONNIKOOG. Tengevolge van den hevigen Wester storm, gepaard aan hoogen vloed is bij Schiermonnikoog de landingsdam waar de veerboot aanlegt, onder water komen te staan. De veerboot „Brakzand" kon wel aanleggen, doch de passagiers konden niet te voet over den dam. Men is er in ge slaagd met een autobus de ongeveer 20 passagiers van het schip te halen. Toen men poogde op gelijke wijze de post en vracht van het schip over te nemen, werd de motor van den auto nat, zoodat deze afsloeg en niet meer op gang gebracht kon worden. De auto kwam midden in het water op den dam te staan, in de cabine zaten twee personen. De roeired- dingboot voer uit om hen te halen, doch de roeiers hadden een zware taak en aanvankelijk slaagden zij er niet in den auto te bereiken. In den loop van den avond zijn eenige mannen met een touw achter zich over den landingsdam geloopen. Ondanks de zware branding slaagden zij erin, het touw aan den auto te bevestigen. Het voertuig kon toen gemakkelijk op den wal worden getrokken, zoodat de roeiredding- boot verder geen dienst behoefde te doen. Door DENIS MACKAIL. Jim's eerste ontmoeting met Mary Steele had plaats gehad In 1916 en onder om standigheden, waar geen van beiden gaar ne aan terugdacht. Het gebeurde namely k op een thé-dansant, die Lady Plater in haar huis op Portman Square voor officie ren van het expeditleleger gaf wanneer zij met verlof in Londen waren. Jim's tegenwoordigheid daar-kan vol doende verklaard worden door het feit, dat hy een uitnoodiging had ontvangen voor een bjj eenkomst, om overleg te ple gen omtrent de oprichting van een ge denksteen voor den overleden rector van zijn universiteit, en waarvoor Lord Twi ckenham zoo vriendelijk was geweest zyn ontvangkamer ter beschikking te stellen. Hjj was toen in een van zijn perioden van invaliditeit en genoot, als bijna genezen, beperkte bewegingsvrijheid buiten het hospitaal waar hy was opgenomenen daar hij zich om half 6 steeds moest mel den, greep hjj iedere gelgenheid aan, wan neer hij niet naar een matinée kon gaan, om het contact met de samenleving in stand te houden. Daar hij Lord Twicken ham's invitatiekaart had verloren, kwam hij op den verkeerden dag in Portman Square en een aantal taxi"s voor no. 44A gewaarwordend, gaf hij zijn chauffeur op- dx-aoht daarheen te rijden. Hij werd ver zocht zich naar boven te begeven, en kwam in een groote kamer terecht, waar op gra- mofoonmuziek werd gedanst. Hij begreep onmiddellijk dat hij zich vergist had,' doch voor hjj zich uit de voeten had kunnen maken, had hij Mary gezien en was met een smoorlijk verliefd op haar geworden. Mary's aanwezigheid aldaar kan op haar beurt verklaard worden door haar jeugd en onervarendheid, waardoor zij een ge makkelijke prooi voor Lady Plater was ge worden. Deze vriendelijke dame, die als echtgenoote van' een ex-gouverneur zitting had in tallooze comité's van officieren clubs, zorgde er voor, dat haar invitaties steeds op liet bord met mededeelingen wa ren geprikt en ging vervolgens haar adel lijke kennissen af, om hen over te halen, hun weerlooze dochters voor het feest af te staan. Na dit bewerkstelligd te hebben, liet zjj 't aan haar dame van gezelschap over om de gramofoon te draaien en ging zelf met een barstende hoofdpijn naar bed. Mary's moeder was al vele jaren geleden gestoxrven, doch haar vader was directeur van ver-schillende maatschappijen, waarvan de ejc-gouverneur president-commissaris was en daar hij af en toe in het huis op Portman Square dineerde en by een van die gelegenheden over zijn gi-oote dochter sprak, was Mary's lot bezegeld. Zij had het een vervelenden middag ge vonden. De gezelschapsdame had verschil lende dames aan haar voorgesteld, zonder hun namen te noemen en zij had niet erg best met hen op kunnen schieten. Zy waren öf zoo verlegen, dat zij direct weer verdwe nen, óf zy maakten haar verlegen door hun al te oprecht gemeende complimenten. Neen, zy was stellig van pan, nooit weer naar Lady Plater's thé-dansants te gaan, dacht zij bij zichzelf. Onder deze omstandigheden ontmoetten Jim Grant en Mary Steele elkaar voor de eerste maal. Op hetzelfde oogenblik dat Jim's hart weer begon te kloppen, hield de gramofoon op en als door een wonder kreeg de gezelschapsdame hem in het oog en stelde lxem aan Mary Steele voor. Het is niet te verwonderen, dat zij elkaar in teressant vonden en zij brachten de rest van den middag in elkanders gezelschap door, onder het genot van biscuits en gerstewater (Lady Plater wist dat de jon gelui eigenlijk alleen maar voor het dan sen kwamen en maakte daarom nooit veel werk van de versnaperingen). Mary had blijkbaar met haar vader over de ontmoeting niet Jim gesproken, want kort daarop werd hij in het huis van Mary's vader, Metcalfe Steele, te dineeren gevraagd. Het diner in Steele's groot en leelijk huis, aan de Noordzijde van het park, was lekker maar vervelend geweest, en Jim had weinig gelegenheid gehad met Mary te praten doch van dat oogenblik af was de omgang tusschen hen meer en meer vrigndscliappelyk geworden, het geen de oude heer Steele blijkbaar met welgevallen had aanschouwd. Hij was wedunaar, haar geen andere kinderen en scheen met gx-oot succes in de City werk zaam te zijn, zóodat men mocht, aanne men dat Mary een goede party zou zyn. Doch waarschijnlijk hadden geen van bei den hier ooit over nagedacht en hun om gang was een volmaakte idylle zonder eenige materialistische bijgedachten. Jim had liaar in het begin van 1917 ten huwelijk gevraagd en had zijn aanzoek bij allerlei gelegenheden en in vele vormen herhaald, doch Mary had steeds „Neen" gezegd en als Jinx haar vroeg of er iemand anders was, had zij eveneens ontkennend geantwoord. gevi'aagd. „Jawel", zei Max-y dan, „heel „Houd je dan niet van my?" had Jim veel zelfs, maar Dit „maar" was de vloek van Jim's bestaan. Het raadsel van de Splxiixx en de kwadratuur van den cirkel lieten hem koud. Hij stelde even min belang in zulke belangrijke en tot nu toe onopgeloste vraagstukken als wat er met oude scheermesjes gebeurt, of waar om dames glimlachen als ze in een auto bus plaats nemen. Al zulke problemen mochten onopgelost blijven, als lxy maar kon uitvinden, wat Mary bedoelde met dat „maar Alle pogingen, door middel van een kruisverhoor, het mysterie te doorgron den, moesten worden opgegeven, daar Max-y onveranderlijk dreigde hem te zul len wegsturen of hem voor goed uit haar tegenwoordigheid te zullen verbannen. Zoo stonden dus de zaken. Mary werd haast met den dag mooier en aantrekke lijker en Jim meer en meer verliefd, ter wijl Metcalfe Steele, totdat deze plotse linge omkeer in zijn houding plaats vond, met genoegen de vriendschap gadesloeg. VI. Jim was intusschen in de Port Club aangekomen, had den heer Cash daar ont moet en was met hem aan tafel ge gaan. De heer Cash, in een beter licht gezien dan op zijn kantoor mogelijk was, bleek een man te zijn van een jaar of vijftig, met een leelijk, maar vriendelijk gezicht. Hjj droeg een pince-nez aan een lang zwart koord, dat over een van zijn uit staande ooren bengelde en in een Kron kelende guirlande over zijn wit overhemd hing. Want zooals gewoonlijk, wanneer twee mannen voor het eerst samen di neeren en afspreken niet in avondtoilet te zullen komen, waren de heer Cash en Jim beiden in smoking verschenen. Het menu in de Port Club is altyd een voudig maar uitstekend, en volgens de clubtraditie, die altijd gevolgd wordt wan neer een flesch oude portwijn is besteld, dronken de heeren maar matig van de roode wijn die tijdens het diner werd ge schonken. Toen de clou van het diner vex-scheen, bedekt met stof en spinrag, werd de flesch den heeren beurtelings voorgehouden, die eerbiedig het hoofd bogen, waarna Charles, de butler, het vuil van de flesch veegde, haar ontkurkte en de glazen met het kostbare vocht vul de. Voordat het diner was afgeloopen, bleek het noodig een tweede flesch te laten aam-ukken, waarvan de inhoud grooten deels in het glas van den heer Cash ver- dween. Jim had zich bij de eerste flesch niet onbetuigd gelaten en hoewel er stil zwijgend scheen te zyn overeengekomen, dat er niet eerder over zyn zaken zou worden gesproken dan nadat zij zich in de rooksalon zouden hebben teruggetrok ken, vlotte het gesprek zoo goed, dat het meer dan eens voorkwam, dat beiden te gelijk aan het woord waren. De heer Cash hield een discours over verschillende wijn soorten en kwam tenslotte terecht in een monoloog over eigenaardige en minder bekende ge.woonten onder vex-schillende dieren, waarvan hij zeer goed op de hoog te scheen. Jim, die hetzefde punt van af was de omgang tusschen hen meer en uitgang had, belandde in een critiek over de maatregelen van den Generalen Staf gedurende den oorlog, die hij opsmukte met tallooze technische detais. Toen tegen tien uur de heer Cash bij het nabootsen van een vrouwelijke man dril een flesch cognac omwierp, leek hun beiden het oogenblik geltomen de zitting op te heffen. Er ontstond nog even een moeilijkheid bij het verlaten van de eet zaal, omtrent de waag wie van hen het eerst door de tamelijk nauwe deux-opening zou gaan en nogmaals in de rooksalon, toen Jim, het kastje wilde openen, waarin hij een kistje fijne sigaren had opgebor gen, doch ten laatste slaagden zij er in een hoekje van het vrijwel verlaten ver trek af te zonderen en na een sigaar aan gestoken te hebben, werd het gesprek op Jim's zaken gebracht. De mr. Cash, die nu plotseling een bundel papieren uit zijn zak te voorschijn haalde, was een geheel ander wezen dan de persoon die Jim dien middag had ontmoet. Zijn gezicht straal de van vriendelijkheid en in den loop van het gesprek noemde hy Jim herhaaldelijk „mijn beste jongen", tex-wijl liij hem meer dan eens met zijn hand of het brandende eind van zijn sigaar op zyn arm tikte. Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9