DE NIEUWE VERKEERSREGELING TE MIDDELBURG Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 7 December 1940 De vergoeding van oorlogsschade. Men hebbe nog eenigen tijd geduid. Nu het besluit met betrekking tot de vergoeding voor oorlogsschade is afgeko men, wordt van bevoegde zijde 'de aan dacht van het publiek er op gevestigd, dat weliswaar de administratieve voorberei dingen zich in een gevorderd stadium be vinden, doch dat de voltooiing van dit zeer omvangrijke werk nog eenigen tijd zal vergen. In verband hiermede wordt de medewerking van het publiek ingeroe pen de taak van de schade-enquête-com missies niet onnoodig te verzwaren door het doen van verzoeken omtrent voorrang bq de behandeling van schadegevallen, e.d. Men kan zich er van overtuigd houden, dat te bevoegder plaatse volledig begrip be staat voor de .moeilijkheden, waarin een groot deel van de getroffenen zich nog steeds bevindt. Tenslotte wordt de aan dacht er op gevestigd, dat de arbeid der stichtingen en andere instellingen, welke zich met de verleening van credieten bezig houden, onverminderd voortduurt. Duitschiand maakt kennis met onze bloembolgewassen. Een nieuwe bloembollenfilm. In hotel Witte Brug is gistermiddag een film vertoond op het gebied van bloem bollenteelt. Deze film;, in het laatste voor jaar opgenomen, is bestemd om in Duitsch iand en de Oostmark vertoond te worden met het doel, onbekende Nederlandsche bloembolgewassen in ;breeden kring bekend te maken. Hooge 'Duitsche autoriteiten woonden deze voorstelling by, in de eerste plaats de Rykscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, voorts Erziehungsminister dr. Rust, dr. Schwebèl, gevolmachtigde in Zuid-Holland en voorts vertegenwoordigers van den Duitschen landbouw. OPENING VAN DE „KAISER WILHELMSCHÜLE" TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van het in gebruik ne men van het nieuwe gebouw van de Deut sche Oberschule „Kaiser Wilhelmschule" in de Ruysdaelstraat te Amsterdam, heeft de Rykscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, ryksminister Seyss- Inquart, begeleid door den Reichsminister filr Wissenschaft, Erziehung und Volksbil- dung, dr. Rust, een bezoek aan deze school gebracht. STOOMWASSCHERIJ «ZEEL A ND» TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor béter wérk Tegen broodverspilling in Frankrijk. Naar uit Vichy wordt gemeld, verbiedt een gisteren verschenen decreet het ver spillen van brood, waarop een reeks straf fen gesteld wordt. Hotel- en restaurant eigenaars mogen de gasten telkens slechts 50 gram brood tegelyk verstrekken. Het decreet bedreigt zoowel de hotel- en res tauranteigenaars als de gasten met hech- tenisstraffen van zes dagen tot twee maanden en boeten van tweeduizend francs. Tegen recidivisten kan gevange nisstraf tot den tyd van een jaar worden uitgesproken. 'Onafhankelijk hiervan kun nen lokalen wegens vergrijpen tegen de genoemde bepalingen onder bepaalde om standigheden voor altyd gesloten worden, Kroniek van den dag Aan welken kant staat Egypte Begint er in het systeem van samen werking onder leiding van de spilstaten in Europa reeds eenige teekening te ko men, in het Middellandsche Zee-gebied valt er in de krachtverhoudingen nog geen vaste iyn te ontdekken. Want al zijn er ook hier verdragen gesloten, zij toonen ook hier hun rekbaarheid en hun betrek kelijke waarde. Verdragen zijn veelal con stateeringen van ontrouw en uit dien hoofde kan men op de naleving ervan ook niet tot iederen prijs staat maken. In de achter ons liggende jaren is wel gebleken, dat de door de onderscheiden partyen aan gegane verdragsverplichtingen geen richt- ly'nen waren voor de te volgen politiek. Een merkwaardig voorbeeld daarvan heeft Turkye wel opgeleverd. Het is door zijn verdragsverplichtingen gebonden, maar van een stellingname is tot heden nog geen sprake geweest. Turkye is neutraal, de Turksche politiek, dien indruk krygt men, wringt zich in alle mogelijke boch ten, om buiten schot te blijven. De regee ring neemt maatregelen en maakt buigin gen naar de onderscheiden richtingen, maar zy waakt er zorgvuldig voor, zich in eenig opzicht te binden. Allen verdragen ten spijt. De Turksche regeering gevoelt wel, ook al heeft het in Europa slechts weinig invloed, dat haar houding voor de ontwikkeling van de krijgsbedrijven van het grootste gewicht is. Turkije be- heerscht, ook al weer volgens verdrags bepalingen de Dardanellenengte en daar mede den toegang tot de Zwarte Zee of de Middellandsche Zee, al naar gelang de zijde vanwaar de aandrang komt. Turkye zit, politiek gesproken, op de wip en van daar, dat alle bij het conflict betrokken partijen de grootste reserve in acht nemen ten aanzien van Turkije. In het complex van vraagstukken, dat zich met betrek king tot de Middellandsche Zee voordoet, is Turkije de groote onbekende en eerst wanneer alle factoren bekend zyn, zal er wellicht ook over Turkije's plaats in de worsteling der krachten iets meer bekend kunnen worden. Het is dus van belang, dat men zich bezig houdt met die andere krachten, zon der zich te vergapen aan de dure verplich tingen, welke Turkije ten aanzien van de oorlogvoerenden on zich heeft genomen. Die blijken toch wol zeer weinig te tellen. De vraag is reeds zeer vaak gesteld, maar zg is nog immer actueel aan welken kant staat Egypte nu eigeniyk? Wij hebben er reeds eenige malen de aandacht op geves tigd en nog onlangs geconstateerd, dat het Egyptische front een onoorzichtige aange legenheid is. In de Egyptische politiek valt een verschuiving waar te nemen. Al lereerst valt al weer te constateeren, dat er van een naleving der verdragsbepalin gen, in 1936 tusschen Cairo en Londen gesloten, niet kan worden gesproken. In dit verdrag, toch was sprake van bijstands verplichtingen. Maar tot vandaag is uit niets gebleken, dat de Egyptische regee ring zich volgens deze verplichting zal ge dragen. Egypte heeft Italië niet den oor log verklaard, doch het heeft er zich slechts toe bepaald, vliegvelden, havens en verkeerswegen ter beschikking van de Britten te stellen. Maar ten aanzien van den eigeniyken oorlog heeft Egypte een zwevende politiek gevoerd en sindsdien hebben de diplomatieke offensieven zich op Egypte geconcentreerd. In welk een weinig benydenswaardige positie de re geering zich bevond, is wel gebleken uit de kabinetswisselingen van den laatsten tyd. Groot-Brittannië heeft destyds ge- eischt,' dat Egypte onmiddellijk den oor log aan Italië zou verklaren, maar de toenmalige premier, Mahar Pasja heeft zich daartegen krachtig verzet. Het werd de oorzaak van zyn aftreden en zyn op volger Hassan Sabri had den naam anglo- phiel te zyn. In de Italiaansche pers heeft men dezen premier geschilderd als een vertrouwensman van Londen, doch in zyn politieke gedragingen gaf deze minister er de voorkeur aan, den gulden middenweg te bewandelen. Hij nam een welwillend stand punt in, zonder zich nochtans aangetrok ken te gevoelen tot de uiterste consequen tie. Hy ging zelfs zoover, dat hg drie mi nisters, die een onmiddellyke oorlogsver klaring voorstonden, van hun functies ont hief. Was het wonder, dat men den plot- selingen dood van den premier in verband bracht met den ondergrondschen arbeid van den Britschen geheimen dienst? De nieuwe leider van de Egyptische po litiek, Hoessein Sirri staat in Rome bekend als een vriend van Engeland en uit zijn op treden zou men kunnen afleiden, dat de Egyptische politiek een volgende zwenking zal maken in de richting van Engeland. Want wel heeft hy by zyn optreden ver klaard, dat hy de politiek van zyn voor ganger zal voortzetten, hy heeft er tevens den nadruk op gelegd, dat zyn beleid zich zal instellen op een naleving van de ver dragsverplichtingen van 1936. Egypte, al dus de premier zal zich met alle middelen verdedigen tegen aanslagen van zyn onaf- hankeiykheld. Daaruit zou men kunnen afleiden en te Rome schynt deze opvat ting te bestaan, dat de Egyptische poli tiek zich meer en meer op Engeland gaat oriënteeren. Of hiervan ook daden het ge volg zullen zyn, is geenszins zeker, zelfs, niet waarschyniyk. Want ook in dit land moet rekening worden gehouden met be paalde stroomingen, als die van de Natio nalistische Wafdisten, terwyi daarnaast de stemming in de Arabische wereld op het uiteindelgk standpunt van Egypte van invloed zal kunnen zyn. Voor het oogenblik valt slechts waar te nemen, dat zich in de Egyptische politiek verschuivingen openbaren, welke op de krachtverhoudingen in de Middellandsche Zee van invloed zullen kunnen zyn. SPORT EEN DUITSCH WIELERKAMPIOEN OVERLEDEN. Te Hannover is de vroegere Duitsche wielerkampioen Hans Bernhardt op 36- jarigen leef tyd overleden. Bernhardt behoorde vele jaren tot de beste Duitsche amateurs en heeft ver schillende malen op verdienstelijke wijze zyn land op internationale wedstryden ver tegenwoordigd. De ramp van 17 Mei die Middelburg zoo zwaar heeft getroffen, heeft ten ge volge gehad dat ook het centrum van deze stad is verplaatst. Vroeger vormde de Markt het hart van de stad, waarheen ook alle belangryke verkeersaders leidden, doch thans is alles, bezien uit het oogpunt van het verkeer, voornamelylc geconcentreerd op den Dam en omgeving. Dientengevolge is het noodzakelyk ge bleken dat de in 1937 vastgestelde ver keersregeling geheel werd herzien en aan gepast aan de tegenwoordige eischen voor een veilig en goed functionneerend verkeer. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat een nieuwe regeling moest worden gescha pen, waarby het verkeer in verschillende straten in tegenovergestelde richting moest worden geleid, dan tot dusver het geval is. Nu de hiertoe vastgestelde nieuwe ver ordening in werking is getreden, hebben wy in samenwerking met de Vereeniging voor Veilig Verkeer, Middelburg en Om streken een kaartje ontworpen waarop thans de hoofdzaken op zoo duidelijk mo gelijke wyze zyn aangegeven. De op de kaart met een pyl aangeduide straten mogen slechts In de richting als daarby aangegeven, bereden worden. De andere richting is dus verboden, en wel Voor alle verkeer, dus voor auto's, motor- rywielen, al dan niet bespannen voertui gen, handwagens en rywielen de Korte- en Lange Delft, de St. Janstraat, Lange Gist- straat, Gravenstraat, Wal, Simpelhuis- straat, St. Sebastiaanstraat, Bellinkstraat, Zandstraat, Domburgsch Schuitvlot, Bleek, Oude Kerkstraat, Molenberg en Vlissing- sche straat Voor auto's, motorrijwielen, bespannen voertuigen en rywielen De Stadsschuur. Voor auto's, motorry wielen en bespan» nen voertuigen (dus niet voor wielrijders) s Het Kerspel, Schuttershofstraat Jacob Catsstraat, Korte Burg, Wagenaarstraat, St. Pieterstraat Bellinkbrug, Heerenstraat en Lange Geere. Voor auto's, motorry wielen, al dan nlefc bespannen voertuigen en handwagens (dua niet voor wielryders) De Reigerstraat Nieuwe Kerkstraat Segeerstraat, Span jaardstraat, Lange Burg, Lombardstraat, Klein Vlaanderen, Korte Noordstraat en Jodengang. Let op de verkeersborden, Weggebr uikers, Houdt U aan de rebels van Het verkeer VOETGANGERS. Het voetpad is voor U, de ryweg voor het overig verkeer. Steekt den ryweg loodrecht over en kykt uit I WIELRIJDERS. Rydt nimmer met drieën of meer naast elkaar. De rijwielpaden zyn voor U, maakt er steeds gebruik van,- Inhalen mag slechts geschieden door één wielryder tegelyk. Indien ge by bruggen,afsluitboomen en verkeerspunten verplicht zijt te stoppen, dan moogt ge slechts met tweeën naast elkaar en zooveel mogelyk rechts blijven staan. Plaatst tijdens de duisternis uw rywiel niet tegen een trottoirband of voorgevel van een huis of gebouw. Zorgt voor een behoorlyke afscherming van Uw lampen, WIELRIJDERS EN AUTOMOBILISTEN. Uw veiligheid eischt, dat ge zooveel mogelyk rechts houdt. Let op de verkeersborden. Neemt een rechterbocht zoo klein mogelyk, een linkerbocht zoo ruim mogelyk Geeft vooral tijdig en duidelyk een teeken als ge van richting wilt veranderen, stoppen of vaart verminderen. Geeft op kruispunten van wegen voorrang aan de weggebruikers, die van rechts komen. Haalt ge een ander in, doet dit steeds aan de linkerzyde. VEREENIGING VOOR VEILIG VERSEER, MIDDELBURG EN OMSTREKEN, ©ommissarte voor de prijzenregeling (Foto Schimmelpenningb) Een kaartje van de binnenstad, in samenwerking met de Vereeniging voor Veilig Verkeer, Middelburg en Omstreken, vervaardigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5