rovinciale ourait Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant OORLOGSSCHADE. f Opis ia g 15.0C 8 ex» v Bon „17" voor zeep. WAAR BLIJFT HET VLEESCH? ZATERDAG 7 DECEMBER 1940 183ste JAARGANG NUMMER 285 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f 2.30 per IcwartaaL Franco per post f 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS? Van 1-5 regels f 1.50, tedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU V O O R T> UB L I CI T EI T S W A A R D E. INGESTELD DOOR D E V E R EE N I G I N G „D ENE P 3 RL AN D S C H E DAGBLADPERS" DE UITVOERING VAN HET BESLUIT. Door de schade-enquète-commissies zijn voor het meerendeel de gegevens voor de toepassing van het besluit reeds bij el kaar gebracht na onderzoek der schade gevallen, waarbij de schade dient te worden gewaardeerd aan de hand van de voor schriften van het besluit en deszelfs -uit voeringsvoorschriften, die goedsdeels reeds tevoren in overleg met het departement van financiën aan de schade-enquète-com missies zijn bekend gemaakt. Als aanwij zingen van de commissie oorlogsschade, doen de schade-enquète-commissies voor ieder schadegeval, dat tot haar competen tie behoort een voorsteltpt vaststelling der schade aan den secretax-is-generaal van het departement van financiën. Na vast stelling der schade kan de aan de getrof fen uit te keeren bijdrage worden bepaald. Dit zal, met uitzondering voor de ver goedingen voor huisraad, centraal ge schieden, waarbij de inmiddels door de stichtingen 1940 verleende bedrijfseredie- ten en de door den algemeen gemachtigde verstrekte voorschotten en credieten voor herstel van woningen en vaar tuigen in mindering der bijdragen worden gebracht. Tenslotte zullen de bijdragen vanuit een centraal kantoor betaalbaar worden gesteld. De uitkeering der bijdragen. Op de bijdragen voor huisraad e.d. wor den de reeds uit de- overheidskassen ver strekte gelden voor aanschaffing van klee- ren en huisraad e.d. in mindering ge bracht. Als regel .zal slechts nieuw goed, dat werd verstrekt, bij deze verrekening in aanmerking worden gebracht. Tweede hands goed daarentegen niet. De uitvoe ring van deze verrekening zal geschieden onder leiding van de contactcommissie voor de directe hulpverleening, welke haar zetel heeft aan het departement van bln- nenlandsche zaken, deze" commissie han delt daarbij overeenkomstig de door den secretaris-generaal van het departement van financiën te geven aanwijzingen. De bijdragen voor de andere categorieën goederen, evenals de bijdragen voor huis raad boven 2500 zullen in contanten worden uitgekeerd; met dien verstande, dat de bijdragen voor verlies van onroe rend goed en schepen tijdelijk zullen wor den geblokkeerd, totdat besteding voor nieuwbouw verzekerd is. De bijdragen wor den verleend ten behoeve van de zakelijk rechthebbenden op de verloren gegane goederen. Met de rechten van hypotheek houders e.d. zal derhalve worden rekening gehouden. De uitbetaling zal in den regel geschieden aan de eigenaren der verloren gegane goederen, alhoewel daarbij volgens het beginsel, dat de bijdragen al diegenen, die zakelijke rechten op de goederen be zaten, moeten ten goede komen, met de rechten van pandhouders e.d. kan worden rekening gehouden. Dit wordt vergemak-, kelrjkt door de instelling van het centrale verrekenkantoor, onderdeel van de afdee- ling oorlogsschade van 't departement van financiën. Naargelang de schadegevallen door de schade-enquète-commissiën worden afgewikkeld zullen de bedragen worden be taalbaar gesteld. IV. HET GROOTBOEK VOOR DEN WEDEROPBOUW. De wederopbouw van hetgeen verloren ging, zal zich moeten manifesteeren in den herbouw van huizen, fabrieken, werk plaatsen e.d. Indien nieuwe huizen wor den gebouwd wordt ook weer overgegaan tot de aanschaffing van nieuw huisraad. De opbouw van fabrieken noopt vanzelf tot den aanschaf van installaties, machi nes en voorraden. Ter uitvoei'ing van de grondgedachte van het beslxiit, dat bij dragen worden verleend om tot herbouw in staat te stellen, kon derhalve, naast het voor de vergoeding van huisraad in te voeren bonnensysteem, worden volstaan met alleen voor onroerend goed en voor schepen te bepalen, dat de daarvoor te verleenen vergoedingen slechts worden uitgekeerd, voor zoover zij voor herbouw worden besteed. Om de naleving van dit voorschrift in goede banen te leiden, zul len de bijdragen, die de vergoeding vor men voor het verlies van gebouwde eigen dommen en van schepen, in een groot boek voor den wederopbouw worden inge schreven. In een onderdeel van dat groot boek zullen ook worden ingeschreven de vergoedingen voor de onteigende gronden, die door den algemeen gemachtigde voor derx wederopbouw overeenkomstig het be sluit no. 168/1940 zullen worden toege kend, vooi'zoover deze althans niet in con tanten worden uitgekeerd. In het alge meen zullen de onteigeningen buiten de verwoeste gebieden tegen vergoeding in contanten geschieden. Daarentegen zullen de vergoedingen we gens onteigening, van gronden in de ver woeste gebieden in den regel niet dadelijk worden uitbetaald doch aanvankelijk in geschreven in het grootboek voor dén we deropbouw. Nadat de nieuwe bebouwings plannen zjjn vastgesteld, zullen zjj dan zooveel mogelijk worden ingelost door uit gifte van nieuwe gronden. De bevoegdheid hiertoe is den algemeen gemachtigde ge geven in het reeds genoemde besluit no. 168/1940. De uitgifte van deze nieuwe, doorgaans- opnieuw verkavelde gronden geschiedt door den algemeen gemachtigde tegen door hem vast te stellen prijzen. Zoolang nog niet totden nieuwbouw kan worden overgegaan, vinden belanghebben den derhalve hun rechten op grond en op vergoeding wegens vernietigde opstallen omschreven in de desbetreffende inschrij ving in het grootboek voor den weder opbouw. Binnenkort zal volgen een be sluit, gebaseerd op art. 7 van het besluit no. 168/1940, waarbij voor onteigenings vergoedingen, welker betaling wordt uit gesteld een regeling betx'effende inschrij ving in het grootboek wordt gegeven, wel ke in hoofdzaken overeenkomt met die van het onderhavige besluit terzake van de bijdragen voor schade aan opstallen geleden. Over de vex'goeding wegens ont- eigexxing zal in ieder geval rente vergoed worden. Over de inschrijvingen ter zake van schade aan opstallen wordt van rijks wege 4 rente vergoed van den eersten dag der maand, volgende op die waarin de schade is ontstaan. De inschx-ijvingen in het grootboek, hoe wel daarover renten worden vergoed, zijn echter niet te beschouwen als een beleg ging, daarom is bepaald, dat de inschrij vingen niet overdraagbaar zijn, behalve dan, dat zij kunnen worden overgedragen aan derden, die een door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw goed- gekeurd bouwplan willen uitvoeren. In de gx'ootboeKinschrijvingen is niet een nieu wen titel voor de aanspraken der inge schrevenen te zien. Die aanspraken blijven geheel beheerscht door de bepalingen van het besluit op de toekenning der vergoe ding. De inschrijvingen zijn bedoeld zoo spoedig mogelijk te verdwijnen en plaats te maken voor nieuw gebouwden eigen dom, derhalve is de rentebetaling beperkt tot respectievelijk ten hoogste 5 en 3 jaar, naar gelang de inschrijvingen betrekking hebben op schade aan onroerende goede ren in Rotterdam en Middelburg of in an-, dere gemeenten van het land. Is in den tusschentöd niet tot herbouw overgegaan, dan resteert een geblokkeerde fentëlooze inschrijving, die slechts voor 100 wordt uitbetaald indien vaststaat, dat de gelden voor herbouw zijn of worden besteed. In het algemeen zullen derhalve de bijdragen voor schade aan onroex-end goed niet tot uitkeering komen, tenzij aan den bouw- plicht is voldaan. Met inachtneming van zekere voorwaarden is het echter niet al tijd noodig, dat de getroffenen om een uitkeering te verkrijgen zelf moeten bou wen. Vooreerst kunnen zij met toestem ming van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw hxxn inschx-ijvingen, uiteraard belast met den bouwplicht, en ook met de aangeteekende zakelijke rech ten, aan derden overdoen. Daarnaast opent het besluit echter de mogelijkheid, dat de inschrijvingen ook kunnen worden inge lost. indien door de ingeschrevenen bouw- bewijzen worden overgelegd. Dergelijke bewijzen kunnen oxxder nader te stellen voorwaarden door den algemeen gemach tigde voor den wederopbouw in bepaalde .gemeenten gedacht is in het bijzonder aan Rotterdam worden uitgereikt aan particuliere bouwers en anderen, die bin nen het kader van het door den algemeen gemachtigde goedgekexxrde xxieuwbouwplan gebouwen stichten. Deze kunnen: dan aan hen uitgereikte bewijzen binnen een be paalden termijn verlcoopen aan ingeschre- venen, ten einde deze in staat te stellen in contanten te beschikken over hun te goed op het grootboek, en zonder dat zij verder door eenigen bouwplicht gebonden zijn. Daar zij met deze bewijzen hun in schrijvingen aanstonds voor 100 kun nen inlossen zonder zelf tot nieuwbouw over te gaan, zullen ingeschrevenen voor de verwerving dezer bouwbewijzen een zekere geldsom over hebben. De bouwbe wijzen beteekenen derhalve een premie voor particuliere bouwers, welke premie wordt betaald door hen, die zich van hun bouwplicht willen bevrijden. Met de af gifte van deze bouwbewijzen wordt der halve een tweeledig doel beoogd, n.l. den wederopbouw te bevorderen en daarnaast aan de ingeschrevenen een mogelijkheid te bieden zich voor zich pex-soonlijk van den op hun inschrijvingen rustenden bouw plicht te ontdoen. Zij hebben het voordeel boven onderhandsche overdracht van den bouwplicht, dat een openbaren en te con troleeren prijs tot stand komt, waarvoor men zich van zijn bouwplicht kan be- vx-jjden. De prijs dezer bouwbewijzen zal direct samenhangen met dexx stand van den herbouw en met de toekomstvooruit zichten daarvan. Verhooging werldoozensteun in Denemarken. De reeds aangekondigde vex-hooging van den werkloozensteun in Denemarken in ver band met de zeer gestegen prijzen der le vensmiddelen is gisteren in den vorm van een wetsontwei-p door den minister van arbeid, Kjaerboel, bij het Volketing inge diend. De minister vraagt een verhoo ging van de maximale bedragen der dag gelden, die door ex-kende verzekeringskas sen tegen werkloosheid worden uitbetaald en ook een verhooging van de kindertoe slagen voor verzekerden tegen werkloos heid, Wijziging ten aanzien van wasscherijen. De secretaris-gen., waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het navolgende met betrekking tot de distributie van zeep bekend. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December a.s. tot en met Dinsdag 31 De cember a.s. geeft de met „17" genummer de bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoudzeep öf 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder óf voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken öf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen öf 200 gram. vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van boven staande hoeveelheden zeep naar keuze te zamen op een bon koopen. Zoo zal dus bijv. op één bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kunnen wor den. Met betreldcing tot de wasscherijen is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behandeling van de gezinswasschen ge durende bovengenoemd tijdvak de met „17" genummerde bon in ontvangst te nemen van him cliëntele voor het koopen van zeepproducten, evenwel niet een bon per acht kilogram maar' per twintig kilo gram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken be treft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij beamen behoeven te worden afgegeven. Hotels, restaurants e.d. zullen In den vervolge uitsluitend toewijzingen voor zeep ten behoeve van het reinigen van bedde- lakens en lcussensloopen ontvangen. De aandacht van de wasscherijen wordt gevestigd op een officieele publicatie, waarin enkele voor hen van belang zijnde bijzonderheden zijn vex-meld. Nieuwe redding door de Doms Rijkers. 2? opvarenden van Zweedsch schip aan lanögezet. Op de reede van Den Helder is het Zweedsche stoomschip „Ossian" aangevaren en in zinkenden toestand op den Zuid- wal gezet. Gistermiddag werden noodseinen gehe- schen, waarop de motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij bij vliegend storm weer er stond een orkaan uitvoer onder schipper Koen Bot. Men slaagde er in de geheele bemanning van 22 koppen behouden aan wal te brengen. Drie visschers gered. Gistermiddag werd de motorreddings boot „Dorus Rijkers" andermaal gealar meerd voor 'n aantal visschersvaartuigeu, die benoorden Wieringen in nood ver keerden. Tijdens vliegend stormweer voer de Dorus Rijkers uit om haar gevaarlijke plicht boven de gronden van de Waddenzee te gaan vex-vullen. De stormwind, welke de kracht van een orkaan had, zwiepte de golven hoog op en joeg het stuivende wa ter door de lucht. Nog voor het invallen der duisternis slaagde de bemanning van de reddingboot er in, drie man van een in nood verkeerend visschersvaartuig over te nemen, hetgeen met levensgevaar en zeer groote moeilijkheden ging gepaard. Het was inmiddels half donker gewor den hetgeen het zoeken naar de andere in nood verkeerende vaartuigen zeer be moeilijkte. Na eenigen tijd werd een on dersteboven liggend visschersvaartuig ont dekt. Schipper Bot achtte het wegens de duisternis en het vliegende stormweer raadzaam, het zoeken naar de andere ver miste visschers vaartuigen te staken tot het aanbreken van den dag. Na een zware reis over de Waddenzee, waax-bij de „Do rus" verscheidene malen in gevaarlijk water kwam en op banken stootte werd Den Helder bereikt. Door deze en andere reddingen is de dappere bemanning er in geslaagd in het afgeloopen etmaal een groot aantal zeelie den veilig aan wal te brengen. HET LOT VAN DE „OSSIAN". Omtrent het Zweedsche stoomschip „Ossian", dat in zinkenden toestand nabij Den Helder op den Zuidwal -werd gezet, wordt vernomen, dat het voorschip lek is geslagen, zoodat dit onder water zit en de schroef is te zien. Het water reikt vanaf den voorsteven tot aan de brug. Het schip, dat eigendom is van de rederia a.b. te Helsingborg, werd in 1892 gebouwd en meet circa 1600 ton. Weer komt een paardentram in eere. Van Ede naar Wagemngen zal de volgende week een paardentram gaan rijden, waartoe een nieuwe autobus wordt omgebouwd (Foto Pax-Holland) In den loop van deze maand zullen de volledige weekrantsoenen wei weer kunnen worden verstrekt. EEN HALF POND KAAS VOOR DE A.S. FEESTDAGEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld Bij de vleeschvoorziening in Nederland zijn voorbijgaande moeilijkheden gerezen, welke voor niet ter zake kundigen aanlei ding zijn geweest, de meest verschillende onjuiste beweringen te uiten voor wat de oorzaak betreft. Voorop moet worden vastgesteld, dat de vleeschproductie in Nedexiand voor langen tjjd toereikend zal zijn om de voorziening der bevolking van de toegezegde rantsoe nen te kunnen verzekeren. Het zal zelfs mogelijk zijn, een hoeveelheid vee aan te houden, welke niet in overeenstemming is met den voedex-basis. Economisch bezien zou het juister zijn als nuttelooze vreters (zeer oude en andere voor de melkproduc tie weinig geschikte dieren) in ruimere mate voor de vleeschvoorziening ter be schikking gesteld zouden worden. De vx-ees van de Nederlandsche veehou ders, dat een ingrijpen met betrekking tot den veestapel in het voornemen ligt, dat den productiegrondslag hunner bedrijven ernstig zou aantasten, is ongegrond. Het resultaat van het vrijgeven van het fokken van vrouwelijke kalveren zal, wat het aantal betreft, rijkelijk opwegen tegen het afgeven van andere dieren. De bewering, dat van de afgeleverde hoeveelheden het grootste deel voor export naar Duitschland bestemd wordt, is in geen enkel opzicht juist. Gedux-ende vijf maanden werden door de bevoegde instan ties voor paarden- en veeaankoop te zamen rond 15.000 stuks rundvee, dus 0.6 pet. van den Nederlandschen veestapel op de vrije markt gekocht, in hoofdzaak (13.000 stuks) dragende dieren. Varkens werden tot nu toe, uitgezonderd een enkel fokzwijn, in het geheel niet ge ëxporteerd. Integendeel, er werd door Duitschland varkensvoer vrijgemaakt om het aanhouden en niesten van de aanwe zige hoeveelheid varkens mogelijk te ma ken. De aankoopcommissies hebben op dracht (het uitvoeren daarvan wordt voortdurend gecontroleerd) te blijven bin nen de prijsgrenzen, welke noodzakelijk geacht wordt voor de instandhouding van de teelt. Wanneer de vraag naar rundvee in Ne derland zeer groot is, dan vindt dat zijn oorzaak in het streven van vele veehou ders, hun aantal stuks vee te vergrooten uit vrees voor de reeds hierboven bedoelde maatregelen. De tot nu toe gevolgde practijken in den veehandel en de vaststelling van den prijs hebben er niet toe bijgedragen de bereid heid van de boeren om te leveren te be- vox'deren. Het is in het algemeen niet juist, de oorzaak voor het onvoldoende aanbod daarin te zoeken, dat naast de veehou derijcentrale een reeks handelax-en als bijzondere vertrouwensmannen kleine hoe veelheden vee rechtstreeks hebben opge kocht tegen van overheidswege goedge keurde prqzen. Na de directeur-generaal voor de voed selvoorziening bekend heeft gemaakt, hoe hoog de aflevei'ing door de verschillende bedrijven in de toekomst moet zijn, kan worden verwacht, dat door den handel het voor de voedselvoorziening vereischte slachtvee op de markt zal worden ge bracht en nog in den loop van December na gevolgde reorganisatie de volledige weekrantsoenen weer zullen kunnen wor den uitgegeven. Met het oog op het aanstaande Kerst feest zal de bevolking éénmaal een bijzon dere toewijzing van kaas ter grootte van een half pond ontvangen. Engelsche bewering weerlegd. In verband met het bovenstaande wordt van deskundige zijde nog het volgende op gemerkt De Engelsche radiopropaganda, die er reeds vele malen blijk van heeft gegeven met de waarheid te spelen, beweerde on langs, dat van de 28.000.000 kippen, die er in Juni j.l. in Nederland waren, er sinds dien 22.000.000 zijn geslacht en er thans dus nog maar 6.000.000 over zouden zijn. Deze cijfers zijn met de waarheid in strijd. Volgens officieele gegevens waren er in Juni j.l. 20.874.000 kippen in Nederland. Op het oogenblik bedraagt dit aantal rond 8.00C.000. De slachting is dus veel geringer geweest dan de Engelsche propaganda be weert. Zooals bekend is deze verminde ring van den kippenstapel noodzakelijk geworden, omdat Engeland den aanvoer van het kippenvoer naar Nederland heeft geblokkeerd. V-rder wordt aan de overzijde van het Kanaal beweerd, dat in Nedexdand alle varkens geslacht zouden zijn, alsmede ook het vierde deel van den melkveestapel. - Ook deze cijfers zijn niet juist. Er bevin den zich in ons land thans rond 1.500.000 varkens. Het zal Engeland niet gelukken deze varkens door een blokkade te laten verhongeren, aangezien uit Duitschland het ontbrekende voer wordt aangevoerd. Melkkoeien zijn in het gelxeel nog niet ge slacht Rijksminister Rust in ons land. De rijksminister voorOnderwijs Rust. arriveerde Donderdagmiddag in Den Haag. Des avonds was hij de gast van den Rijks commissaris, rijksminister Seyss Inquart. Gistermorgen woonde rijksminister Rust een feest bij, dat gehouden werd in een Duitsche school te Amsterdam. Gisteren en heden zou de hooge gast nog andere Duitsche scholen in ons land bezoeken. In de Duitsche oorlogsindustrie. Zwaar geschut wordt gemonteerd (Foto Weltblld)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1